PDA

Zobacz pełną wersję : Kupno domu - porada?



lisiakitaa
21-12-2016, 23:20
Witam, jestem tutaj nowa i być może wątek ten jest w nieodpowiedniej kategorii, jeżeli tak z góry przepraszam. Mam kilka pytań odnośnie kupna domu do którego się przymierzamy. Zacznę od tego, że dom jest wystawiony przez agencję więc wszelkie sprawy z nim związane załatwiamy z nimi. Dom ten chcemy wziąć pod hipotekę, tak więc są wielkie obawy związane z samym stanem dom, bo jednak to decyzja na całe życie. Dom ten jest ponoć z 1970roku był w części podpiwniczony, ale właściciele zasypali piwnice (stała tam woda) i zrobili podwójna wylewkę oraz drenaż całego domu. Dom był remontowany około 7-6lat temu, zostały skute stare tynki i zrobione nowe, na co położone są płyty gipsowe (ale nie na wszystkie ściany) dom został również ocieplony od wewnątrz wełna zarówno ściany jak i sufit. Tylko sprawa wygląda tak, że w każdym pokoju są pękniete płyty na łączeniach, jak i ściany na których nie ma płyt. W domu są drewniane stropy więc sufit podwieszany również jest pekniety. W domu zostały wymienione wszystkie instalacje oraz 2 lata temu robione całe nowe ogrzewanie z nowym piecem. Dom kosztuje 159000zł i w sumie wygląda w środku bardzo dobrze, ale co z tymi ścianami i czy istnieje prawdopodobieństwo, że z pod tych płyt wyjdzie jakiś grzyb czy też coś innego? Zaniepokoilo nas również to, że przed naszym przyjazdem został wywietrzony cały dom i mamy takie obawy czy nie było po prostu czuć grzybem w domu? Może ktoś kupował dom w którym było tak robione i jest w stanie doradzić? Dom jest z pustaka i z wierzchu nie jest ocieplony. A i dodatkowo właściciele chcą się wyprowadzić dopiero na wiosnę, ale umowę chcą podpisać już i za pieniądze z naszego kredytu kupić mieszkanie i się dopiero wyprowadzić tego też się obawiamy czy ktoś coś może doradzić?

piotrek0m
22-12-2016, 06:01
Najlepiej zamówić ekspertyzę rzeczoznawcy budowlanego. Jeszcze lepiej, to wynająć i zamieszkać jakiś czas. W miejscu pęknięć na ścianach można zrobić odkrywki, czyli usuwać warstwy i dokopywać się do wewnętrznych warstw, żeby zobaczyć co tam jest pod spodem. Należałoby zrobić pomiary elektryczne instalacji, sprawdzić działanie CO. Zlecić termowizję budynku kamerą. Sprawdzić jak jest ocieplony, ile tej wełny pod dachem ile na ścianach? Sprawdzić jak zabezpieczone są ściany przed podciąganiem kapilarnym wody, skoro piwnica była zalewana, to coś będzie na rzeczy. A tak w ogóle cena domu jest niższa niż kawalerki we Wrocławiu

cactus
22-12-2016, 06:47
Najlepiej zamówić ekspertyzę rzeczoznawcy budowlanego. Jeszcze lepiej, to wynająć i zamieszkać jakiś czas. W miejscu pęknięć na ścianach można zrobić odkrywki, czyli usuwać warstwy i dokopywać się do wewnętrznych warstw, żeby zobaczyć co tam jest pod spodem. Należałoby zrobić pomiary elektryczne instalacji, sprawdzić działanie CO. Zlecić termowizję budynku kamerą. Sprawdzić jak jest ocieplony, ile tej wełny pod dachem ile na ścianach? Sprawdzić jak zabezpieczone są ściany przed podciąganiem kapilarnym wody, skoro piwnica była zalewana, to coś będzie na rzeczy. A tak w ogóle cena domu jest niższa niż kawalerki we Wrocławiu

Tak,autorka z pewnościa wyda kilka tys zl na te wszystkie ekspertyzy ktore wskazałeś przy zakupie domku za 150tyś :) Jeśli piwnice były podtapiane to prawie na pewno wilgoć w dolnej częsci budynku była bardzo duża. Żeby sprawdzić stan ścian trzeba by zbić nowy tynk w paru miejscach, nikt się na to nie zgodzi. Taki dom to oczywiście spore ryzyko ale tak naprawdę to jego cena jest równa samemu remontowi takiego domku więc dostajecie go za darmo i to jeszcze z działką...

Kalisa
22-12-2016, 07:27
Dom tani , ale drugie tyle trzeba wsadzić w remont więc nie wiem czy to dobra okazja. Jeśli jest w dobrej lokalizacji to warto przemyśleć. Nie ma żadnych dokumentów ? Piszesz że jest ponoć z 1970 r.

cactus
22-12-2016, 07:37
Przecież autorka napisała że dom po remoncie kilka lat temu. Jeśli jakimś cudem nie ma tam wilgoci to przecież mogą mieszkać wiele lat bez wielkiego remontu, jedynie odświeżenie ścian itp. Ale bedąc realistą to pewnie dom kryje wiele tajemnic... cena zawsze skąś się bierze.

Kalisa
22-12-2016, 07:42
Ok, masz rację, nie doczytałam. Skupiłam się na tym że nie wszędzie są płyty a tam gdzie są to pęknięte. Dla mnie taki remont to nie remont, bo lepiej byłoby mieć gołe ściany, przynajmniej byłoby widać co trzeba zrobić. Plus za nowe instalacje i piec ale reszta jest jedną wielką niewiadomą.

wiesiek6308
22-12-2016, 20:14
Ściany z czego są zbudowane ? Sorry ale piszesz dom został ocieplony od WEWNĄTRZ wełną ściany i sufit. Tak jest faktycznie czy jest ocieplony od zewnątrz. Bo jeżeli jest tak jak napisane czyli od wewnątrz to jest wielkie prawdopodobieństwo, że w tej wełnie jest już wilgoć pociągnięta od zewnątrz ( jeżeli użyto do budowy ścian pustaków jak kiedyś to robiono i do tego jeszcze żużlowych) i od dołu ( podciąganie kapilarne od fundamentu - chociaż kiedyś stosowano papę ale nie wiadomo czy tutaj jest ). Nie można tego bagatelizować - dlatego był pewnie tak intensywnie wietrzony.Trzeba zachować wielką ostrożność i bez porządnych oględzin ( z udziałem właściwej osoby) nie wchodzić w kłopoty .

jajmar
22-12-2016, 20:52
Ocieplenie od wewnątrz w naszym klimacie to trudny temat, jest spore prawdopodobieństwo ze w tym jest wilgoć. Pęknięcia na g-k mogą oznaczać że remont był słabo wykonany lub że budynek mocno pracuje.

Elfir
22-12-2016, 21:17
Nie. To nie jest okazja. To jest finansowa studnia bez dna.

gawel
22-12-2016, 21:32
Opisany dom w Rzeszowie to nie żadna okazja pomijając niewiadome dotyczące stanu technicznego. Gdyby on był w tej cenie 20 km od centrum warszawy to można by się zastanowić. Poza tym wzięcie kredytu na zakup wiąże się z koniecznością posiadania dokumentacji (przynajmniej w niektórych bankach) dlatego warto by poprosić o tę dokumentację jeszcze przed podjęciem decyzji o ewentualnym zakupie

kaszpir007
22-12-2016, 22:15
Nie nalezy zawsze patrzeć tylko z czarnych kolorach ..

Sam już spotkałem się wielokrotnie że ludzie przeprowadzali się z domków do bloków.

Po protu często na starość nie ma sie już sił , ochoty zajmować się domem i ludzie (często samotni) wolą dużo mniejsze mieszkanie , tańsze do utrzymania i komfortowe w mieszkaniu ...

Czasami mieszka w takim wielkim domu 1-2 osoby które nie potrzebują tak dużego domu ...

Osobiście wziąłbym jakiegoś fachowca który dobrze sprawdzi dom i tyle ...

Oczywiscie jeśli cena jest naprawdę atrakcyjna ...

W większości stare domy mają bardzo dobrą lokalizacje i częst otaki dom kupuje sie ze względu na lokalizacje ...

Ale tak jak pisałem. Wziąć jakiegoś fachowca który dokładnie obejrzy dom , ale naprawdę dokładnie ...

Są rzeczy które można niedużym kosztem naprawić / poprawic , ale są też takie rzeczy których naprawa jest albo nieopłacalna albo bardzo droga ..

Marlena Arkawska
14-02-2018, 10:41
Kupno domu to często inwestycja na całe życie Dlatego trzeba być 100% pewny tego co kupujemy. Niestety różnorodność ofert czasami doprowadza do tego, że ciężko jest się na cokolwiek zdecydować Ja z mężem skorzystaliśmy usług biura nieruchomości [SPAM], które polecili nam znajomi i do tej pory jesteśmy im wdzięczni. Dom w stanie deweloperskim pod Krakowem udało się znaleźć bardzo szybko, co oszczędziło nam czasu i nerwów. Warto pamiętać, że specjaliści wiedzą co robią i znają się na rzeczy więc czasami warto im zaufać.

Misterhajt
16-02-2018, 18:41
Warto pamiętać, że specjaliści wiedzą co robią i znają się na rzeczy więc czasami warto im zaufać.
Jakby kto zapomniał... :lol2: