PDA

Zobacz pełną wersję : styropian kontra okna.



siwy z gosławic
31-03-2005, 18:48
Witam.
Może ktoś podać linka do jakiegoś kalkulatora, który oblicza grubość styropianu, uwzględniając powierzchnię okien w ścianach.

Mam zamiar ocieplić dom i nie wiem jakiej grubości dać styropian. W projekcie mam 7 cm, ja chciałem dać 10 cm ale wyliczyłem na kalkulatorze że powinienem dać 12 cm. Tylko że ja mam bardzo dużo okien i nie wiem czy to ma jakiś sens.

pozdrawiam.

Sp5es
01-04-2005, 21:15
Czegos takiego chyba nie ma.
Sciane / przegrode mozesz policzyc na stronie www Atlasa. w zakładce architekci .Podasz parametry, i przysla wyniki, rowniez pare wersji.
Jesli chcesz uwzgledniac okna trzeba liczyc sezonowe zapotrzebowania ciepla. Sam program nie wystarczy, trzeba go jeszcze dobrze nakarmic. Laik bedzie mial problemy go obsluzyc. Liczenie normalne oraz uproszczone, byl program Excella dydtrybuowany przez ITB (Inst. Techniki Bud.). Maja go lub odpowiednia wersje inna wszyscy audytorzy energetyczni.


Nie wiem co masz w tej scianie, ale zasadniczo w zadnym przecietnym, standardowym ukladzie 7 cm nie wystarcza. Ocieplenie w praktyce zaczyna sie od 10 cm, 12 to taki standard, a i wiecej tez.
Ale to takie gadanie na pusto. Konkrety, konkrety...

Ocieplenie zawsze ma sens, poprawia komfort cieplny. Rowniez jesli masz wyzsze niz przecietnie straty ciepla z racji okien.
Wyliczenie wspolczynnika sezonowego zapotrzebowania na cieplo jest dzis OBLIGATORYJNYM ELEMENTEM PROJEKTU. Masz prawo tego zadac od projektanta. Ladna informacja na ten temat jest w postaci kopii pisma z ktoregos z Urzedow (Nadzoru ?) o tym jak kiepskie sa projekty w aspekcie ochrony cieplnej. Na stronie stowarzyszenia producentów styropianu do wgladu, linku nie pamietam , ale prosty do odszukania.

Na poczatek radze policzyc sama przegrode. To juz bardzo duzo powie.

siwy z gosławic
02-04-2005, 20:18
Witam.
Dzięki za informację.
Dam styropian 12 cm i co będzie to będzie :)

pozdrawiam.

Ps.
teraz projekty to są jakieś składaki i dlatego nie zaglądam do niego.
o absurdach w moim projekcie to mógł bym pisać i pisać.

Sp5es
02-04-2005, 23:44
Siwy,

Podaj jaki masz układ ściany.

Ważne, aby okna, skoro jest ich dużo, miały szyby o U max 1.1. Zasadniczo dziś to standard, ale sprawdzić koniecznie trzeba.
Czasami z tym kiwają, jeśli kupuje się okna na minimum ceny.

Dalsze info o normach do liczenia masz na stronie
www.cieplej.pl

A o błęach w projektowaniu ociepleń
http://www.styropian-sps.com.pl/energo.html

To jest to co pisałem wcześniej.

Mimo absurdów, zaglądaj do projektów...

Ukłony.

siwy z gosławic
03-04-2005, 09:36
Witam.
Okna mają szyby 1,1.
Ścianę mam z pustaka max na 25 cm a przy kominach i kominy są z cegły pełnej. Powierzchnia ścian zewnętrznych ma 170 m2 razem z oknami a powierzchnia okien ma 30 m2. Czyli do ocieplenia mam jakieś 140 m2. Koszt między styropianem 10 cm a 12 cm jest niewielki, tylko że styropiany 10 cm mam trochę i dokupić musiał bym tylko 100 m2.
Dlatego pytam czy warto dawać 12 cm styropianu przy takiej powierzchni okien. Liczyłem przegrodę kalkulatorem z ARBETU i przy 10 cm wynosi 0,32 a przy 12 cm wynosi 0,28.

pozdrawiam.

ania
03-04-2005, 17:24
A może kup ostatniego MURATORA i weź udział w konkursie. Nawet jeśli nie wygrasz - masz szansę na spotkanie z prawdziwym audytorem.