PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki kocioł 140m2 dom z lat 70 w przyszłym rok bedzie ocieplenie



athcx
24-12-2016, 12:55
Dzień dobry świeży posiadacz starego domu 140m2 mury cegła od środka - pustka - od zewnątrz kamień futrowany cegłą, okna plastik obecnie bez docieplenia na ścianach (to powstanie latem przyszłego roku) blacho dachówka pod nią wełna i na razie folia, kiedyś skosy będą osb obite. Obecnie ogrzewanie to piec żeliwny zasypowy Tekla Solitek 4 zakres mocy 8 do max 28 kw (węgiel drzewo) ale pale koksem przez ostatni miesiąc wciągnął go jakieś 800kg. Centralne obecnie to lata 80 brak automatyki no jest pompa wody, grzejniki 70% żeliwne 30% to stalowe panelowe tylko częściowo bo w 30% podpięte to wszystko miedzią reszta leci starymi rurami stalowymi w szczególności wokół pieca no i główne piony to grube stalowe rury. Instalacja będzie nowa ( z grzejnikami się zastanawiam te żeliwne nawet dobrze wyglądają nie widać jakiś przebarwień na łączeniach, jak po demontażu okażą się w dobrym stanie to zostawię, czyszczenie płukanie i się je wykorzysta tym bardziej, iż takie dobrze trzymają temperaturę) W sumie jeszcze wielkich mrozów nie było, na razie jest ciepło ale wg. mnie ta tekla jest za mała piec max. trzyma 8 godzin potem brak paliwa jak staram się palić nim dobę podkładając aby jak najmniej rozruchów robić, potem trzeba go wyczyścić popiołu tyle ze nie ma gdzie dokładać :) tzn cześć popiołu zalega i piec pracuje tylko góra dolny ruszt w popiele w zasadzie nie grzeje.
Ale do meritum nie mam pojęcia jaki piec dobrać raczej coś z zasobnikiem (może dodatkowe palenisko by się przydało) zastanawiam się nad Piec SAS MULTI 17 kW, Kocioł KAWAH KDC ECO 2D 15 kW lub Defro Komfort Eko Duo PZ 15 kW ewentualnie inne propozycję mile widziane. Proszę o wsparcie i dobre rady.

poltowski2000
25-12-2016, 09:24
ja tez mam 30to letni dom, metraż podobny i 12 kw z podajnikiem daję radę bez problemu. z tym ,że jest 15 styro na ścianie i 30 welny w dachu. szkoda tylko że nie mam potrójnych okien, no ale wracając do Ciebie zacznij od termoizolacji i dopiero wtedy dobieraj kocioł bo różnica będzie ogromna. jak zrobisz inaczej możesz się przejechać. pamiętaj , dobra termoizolacja to podstawa, pozdr.

http://cieplowlasciwie.pl/

na tej stronie możesz zobaczyć co masz teraz i zrobić symulację tego co zamierzasz zrobić. mam na myśli zapotrzebowanie domu na cieplo. warto się pobawić, pobieżne obliczenia ale zawsze.... powodzenia

athcx
25-12-2016, 17:56
Dziękuje za odzew w ten świąteczny dzień oczywiście wynik przybliżony wg. kalkulatora 16,1kw największe straty ściany 70% to będę oczywiście robił latem wychodzi na to że obecny piec powinie sie sprawdzić po dociepleniu budynku, wymianie i modernizacji instalacji, rur grzejników, dołożeniu termostatów i lepszej automatyki (większy zbiornik na wode użytkowa z pompką) zawór trójdrożny itp. W sumie ten piec mimo uciążliwości w obsłudze i czasu jaki pożera daje radę no i raptem 4 lata ma szkoda wyrzucać. Podstawa styropian na ściany faktycznie.

Pozdrawiam

מרכבה
26-12-2016, 14:34
Nie wiek kto robi taką krzywdę ludziom ? podejrzewam że "fachowcy" -epoka brązu już była, dłuta miedziane też były przy obróbce kamienia.
Żadnych korzyści energetycznych nie uzyskasz- zmieniając rury dalej na miedziane, a śmiem twierdzić że to tylko sprzyja korozji całego układu- miedź i stal to nie najlepsze połączenie, ale .. Kocioł jest teraz już 2x za duży, a to że pali się w nim tylko 8 godzin, a ile ma się palić .. ? to lepiej kisić węgiel w wielkiej komorze, czy lepiej spalać czysto.
Mogę Ci polecić zapodanie bufora - pod Twój kocioł pasowała by beka 2m3 wody co najmniej, oczywiście termomodernizacja - nawet etapami, ale bufor właśnie dał by Ci komfort też że kocioł nie będzie "nigdy" za duży. Jeśli chcesz zmienić kocioł http://www.mpm-kotly.pl/kociol-mpm-ds.html 5-7 kw po dociepleniu będzie dobry, + bufor na 500-750 L ..po nowemu, a instalacji z rurami stalowymi nie ruszał bym pod żadnym pozorem ..

tak jak Kolega wyżej pisał, termostaty na grzejniki i zawór 3 drożny .. to jest cała esencja instalacji, a nie robienie kosztów - z wymianą rur...
to tylko żer dla hydraulicznych sępów .. co by tylko lutowali ..:D

Polecam Ci dobrze zaizolować dom, do samych ław po strych z nim włącznie.
20cm grafitowego lub 30cm białego - od tego zaczynamy start myśląc o izolacji,
szczególnie że "fachowcy" za ułożenie swoje wezmą.. a i tak winę za koszty zwalą na esencję, kwintesencję czyli materiał termoizolacyjny, a i niech nie wylatują że trzeba np dłuższe kołki.

ps teraz obronię interes wykonawców "izolacji" Kolego daj sobie 10cm białego.. bo my chcemy Ci za 10 lat dokładać i znowu zadrzeć za robotę... tak można tłumaczyć, to co się widzi na co dzień :(