PDA

Zobacz pełną wersję : Prosba o pomoc sprawdzenia poprawnosci instalacji



moto_test
24-12-2016, 23:37
Witam,
Mam duzy problem z instalacja w nowym domu. W momencie kiedy zalacza sie pompa podlogowki, grzejniki poprostu robia sie zimne. Kiedy podloga ma odpowiednia temperature, grzejniki powoli sie robia gorace. Moj instalator twierdzi, ze pompa podlogi nie powinna chodzic non stop, ja mam odmienne zdanie. Na rozdzielaczu pompy zamontowal czujnik od sterownika kotła na ekogroszek, ktory po zadanej temperaturze wylacza pompe podlogi. Nie mam juz sil do tego, co chwile grzejniki zimne, podloga tez grzeje bez szału. Mam nastawiona na 45 stopni, w pokojach jest moze z 15 stopni.
Instalacja sklada sie z pieca na ekogroszek 15kw, bojler 140 litrow, pompa obiegowa (60), 7 grzejnikow, oraz rozdzielacz podlogowki z 5 obiegami.
Pokazuje szkic instalacji376636

asolt
25-12-2016, 14:09
Po pierwsze to zgłoszenie tego faktu instalatorowi lub/i projektantowi w przypadku projektu. Kto wykonał instalację ten za nią odpowiada, jest gwarancja i rekojmia.
Układ mieszany a taki mamy tym przypadku wymaga i zaworu mieszającego dla obwodów podłogówki, kazdy układ czyli grzejniki i podłogówka z oddzielna pompą i sterowaniem.

moto_test
25-12-2016, 17:31
376642376643376644

Witam,
Wysylam zdjecia jak to wyglada. Niestety moj instalator ciagle twierdzi, ze to wina ciaglego zapowietrzenia, codziennie odkreca srubke od pompy i tyle. Tak juz tydzien. Na zdjeciu z rodzielaczem podlogowki, jest zainstalowany czujnik. Gdy zawor na mieszaczu jest otwarty na maxa, czujnik np ustawiony na 30 stopni, to gdy sie wylaczy pompa podlogowki grzejniki w miare zaczynaja grzac, ale za to na podladze czuc, ze nie jest dogrzana, albo powoli sie nagrzewa ( ostatnio zeby osiagnac wewnatrz pokoju temp 19 stopni grzala prawie 6 dni). Natomiast gdy zawor na rozdzielaczu ustawie np na 35 stopni, a ten czujnik co jest na rozdzielaczu przyklejony na 40 stopni, to pompa podlogi caly czas chodzi i w pokoju w miare szybko robi sie cieplo i rownomiernie. Wtedy niestety jest problem z grzejnikami, na dole w garazu i lazience sa gorace, natomiast na gorze jeden jest goracy (drabinka lazienkowa) natomiast reszta tylko ciepla w 1/3 wysokosci od gory. DO tej instalacji jest zasobnik 140 litrow, ktory tez nie ma swojej pompy i pracuje jakby na tej co (na zdjeciu zielona)

Maher
26-12-2016, 10:56
Może instalator ma racje i rzeczywiście jest dużo powietrza w układzie i musi się odpowietrzyć, zobacz czy masz odpowietrzniki w najwyższych miejscach instalacji (np. nad bojlerem itd.). Po drugie może przepływy i moce pompy są za duże i powodują że druga część układu nie wyrabia (podłogówce spokojnie wystarczy 1L/min ) . U mnie pompa podłogówki też nie chodzi non-stop, gdy pomieszczenia nie osiągnęły temperatury zadanej pompa chodzi cały czas, gdy temperatura jest osiągnięta to pompa chodzi 5min i 30min przerwy aby podłoga się nie wychłodziła.
Najlepiej rozrysuj układ CO na papier i wtedy można się zorientować jak jest jakiś błąd w układzie bo ze zdjęć dużo nie widać.

moto_test
26-12-2016, 19:38
376715

rysunek ( mistrzem nie jestem) zawor 3d daje wode na ogrzewanie i na powrot. Na rozdzielaczu z podlogowki mam 5 obiegow. Na dole mam dwa grzejniki, drabinka (goraca) oraz w garazu c11 ( ten jednopanelowy) 600X1000 i caly grzeje super. Na gorze dwa narazie zaslepione ( wiec tak naprawde 3 grzejniki sa), jeden mala drabinka, dwa v22 600x800 i mala drabinka jest goraca, natomiast te dwa sa w 1/3 od gory cieple, reszta zimna. Obojetnie czy pompa chodzi na 1,2,3 na gorze nic sie nie zmienia. Gdy zamkne doplyw wody do bojlera to troche sie cieplej na gorze robi, ale to nie chodzi zeby nie miec wody cieplej,.

wayne2mike
26-12-2016, 20:09
Nie jestem zbyt kumaty z instalacji ale jak grzejniki są ciepłe tylko do połowy od góry i są otwarte na maksa to jest za mały przepływ wody przez nie. Jak to jest możliwe że mając zawor 3d na zasilaniu przymykajac zawor od bojlera który jest przed zaworem 3d na górze robi się cieplej? wniosek z tego taki ze pompa powoduje największy przepływ tylko przez bojler. Przymknij zasilanie bojlera do połowy to woda rozejdzie się bardziej po układzie grzewczym.

wayne2mike
26-12-2016, 20:16
Tylko że to nie jest rozwiązanie problemu i ktoś bardziej kumaty pomoże zaradzic

moto_test
26-12-2016, 20:35
Dokladnie, ja nie szukam rozwiazania byle by bylo, chce miec porzadnie to zrobione (bo nie place komus za takie rozwiazania). Wogole mam wrazenie ze nie potrzebny mi ten zawor, bo on ciagle jest w tej samej pozycji, ciagle za nim idzie te 60-65 stopni, a powrot 50-55 i on nigdy nie zmienia swojego polozenia.
Ogladam jakies standardowe schematy instalacji, i zawsze kazda ma 3 pompy (CO, CWU, Podlogowka)
Prosze osoby, ktore sie troche bardziej znaja o jakies rozwiazanie, czy jesli bym zainstalowal pompe na cwu (jakas mala) i rozdzielenie od razu od pieca na co cwu i podlogowke to lepiej by to chodzilo? Jestem powoli zalamany tym grzaniem.
Prosze tez o informacje jak to jest z ta podloga, czy pompa musi chodzic caly czas czy nie.

moto_test
26-12-2016, 20:36
Co do zamykania bojlera, jesli go zamkne calkowicie (bo tak zrobil hydraulik gdy sprawdzal instalacje) to na gorze w miare grzały grzejniki, ale w momencie gdy nie zalaczala sie pompa podlogi, gdy tylko sie wlaczy grzejniki robia sie chlodniejsze.

wayne2mike
26-12-2016, 21:18
Zawór 3d jest wstawiony na moje za wcześnie, tzn powinien być za zasilaniem grzejników w tym przypadku

Maher
26-12-2016, 21:41
Po pierwsze sprawdź czy nie masz zapowietrzonego układu (czy pompy nie bulgotają przy starcie), po drugie zawór na bojlerze powinien być na ok. 90% zawsze zamknięty , ma tylko delikatnie przez niego woda przepływać bo woda płynie tam gdzie ma prościej i brakuje mocy na kaloryfery, po trzecie zawór 3d jest w złym miejscu zamontowany (powinien być założony przed pompą lub na powrocie bo w takim wypadku też powinien być praktycznie prawie całkowicie zamknięty aby większość z mocy pompy szło na układ kaloryferów, a nie wracało do kotła.

moto_test
26-12-2016, 22:56
Witam,
Na schematach spotkalem sie, ze zawor 3d jest na zasilaniu przed rozdzielaczem podlogowki, bo tam nie musi isc mega goraca woda wiec wtedy zawor reguluje, taka instalacja wtedy jest poprawna? co z CWU, zakrecac zawory, czy lepiej zastosowac pompe, ewentualnie jakis elektorzawor ktory przy ustawionej temperaturze bedzie pompowac/otwierac uklad? czy ta pompa CO w moim przypadku jesrt w odpowiednim miejscu? bo wedlug mnie, ona wspomaga wszystko, lacznie z podlogowka, wiec jak podlogowka chodzi to to, co ta pompa CO nakreci to idzie na podloge bo pompa z podlogi to zabiera. Przesylam schemat, czy jest sens ta instalacje tak przerabiac, bedzie wtedy dzialac poprawnie? oczywiscie bez pompy cyrkulacji, bo nie posiadam.376725

מרכבה
27-12-2016, 06:29
Pierwsze to po uszach powinien dostać - za złe wpięcie naczynia wzbiorczego ! powinna możliwie zaraz z nad kotła iść, zabronione jest wstawianie jakichkolwiek zaworów itp .. tak jest u Ciebie niestety, choć jest naczynie wzbiorcze- to nie wpięte prawidłowo .. ach "fachowcy" - "będzie pan zadowolony"
chyba ze wzrostu cnoty miłosierdzia :) nad takim :)

Alessandro
27-12-2016, 06:54
Zawór 3d nie montuje się za pompą CO, a zasilanie CWU powinno być wyprowadzone przed zaworem 3d...

Tak to widzę prawidłowo...

376735

Alessandro
27-12-2016, 06:59
Asolt ma rację... Układ mieszany a taki mamy tym przypadku wymaga i zaworu mieszającego dla obwodów podłogówki, kazdy układ czyli grzejniki i podłogówka z oddzielna pompą i sterowaniem.

376736

poltowski2000
27-12-2016, 08:25
faktycznie pompy się kłócą. na schemacie który pokazałeś masz pompy oddzielnie do grzejników ,podłogi i cwu. u ciebie jedna pompa do wszystkiego i dodatkowo do podłogi. nic dziwnego ,że masz to co masz. to co mogę doradzić na teraz to ustaw pompę od podłogi na 1 bieg a pompę na kotle na 3 bieg-praca non stop na wysokiej temperaturze , tak by odpowietrzyć układ- przynajmniej na początku. powinno choć trochę pomóc. .

lolson28
27-12-2016, 08:35
Asolt ma rację... Układ mieszany a taki mamy tym przypadku wymaga i zaworu mieszającego dla obwodów podłogówki, kazdy układ czyli grzejniki i podłogówka z oddzielna pompą i sterowaniem.

376736

Witam

U mnie też jest układ mieszany. Grzejniki i podłogówkę zasila jedna pompa i jeden sterownik. Specjalistą nie jestem ale wszystko działa, w domu ciepło.

moto_test
27-12-2016, 10:43
a gdzie wyjscie zasilania na co? nie zmienia sie i w tym samym miejscu> bo na rysunkach nie zaznaczyliscie.

moto_test
27-12-2016, 10:46
pompa cw? co to? i czy pompa co i cwu musi byc czy wedlug tych schematow cwu nie?

Alessandro
27-12-2016, 10:49
pompa cw? co to? i czy pompa co i cwu musi byc czy wedlug tych schematow cwu nie?

Pomyliłem się, zamiast CO, napisałem CW...

Alessandro
27-12-2016, 10:53
Witam

U mnie też jest układ mieszany. Grzejniki i podłogówkę zasila jedna pompa i jeden sterownik. Specjalistą nie jestem ale wszystko działa, w domu ciepło.

A gdzie masz zamontowany zawór mieszający, za pompą CO czy przed pompą CO ?

moto_test
27-12-2016, 11:03
aha. Czyi wedlug tego co jest narysowane zawor 3d powininem miec jeszcze przed pompa CO?
moj hydraulik twierdzi, ze tylko przerobi zawor 3d przed podlogowke ( nie widzial jeszcze tego co tu narysowaliscie) i bedzie dzialac. Cale szczescie zaplacilem mu tylko za material, wiec dopoki nie zrobi jak nalezy to nic nie dostanie za robocizne. czyli reasumujac, kotla powinno isc najpierw na podlogowke, potem to obejscie na CO (przed pompa zawor 3d) a potem CWU ?

Alessandro
27-12-2016, 11:19
aha. Czyi wedlug tego co jest narysowane zawor 3d powininem miec jeszcze przed pompa CO?
moj hydraulik twierdzi, ze tylko przerobi zawor 3d przed podlogowke ( nie widzial jeszcze tego co tu narysowaliscie) i bedzie dzialac. Cale szczescie zaplacilem mu tylko za material, wiec dopoki nie zrobi jak nalezy to nic nie dostanie za robocizne. czyli reasumujac, kotla powinno isc najpierw na podlogowke, potem to obejscie na CO (przed pompa zawor 3d) a potem CWU ?

Tak, poczekaj do póżnego wieczora, narysuję dokładniej...

lolson28
27-12-2016, 11:39
A gdzie masz zamontowany zawór mieszający, za pompą CO czy przed pompą CO ?

Przed pompą CO.

Alessandro
27-12-2016, 11:48
Przed pompą CO.

No właśnie, a moto_test ma za pompą CO

moto_test
27-12-2016, 12:35
Witam,
O bylo by super jakbys rozrysował. W takim razie czekam :)

Alessandro
27-12-2016, 14:14
Masz trzy niezależne obwody: CO, CWU i podłogówka. Na zasilaniu podłogówki zawór mieszający... poniżej

http://www.instalacjebudowlane.pl/71...dlogowego.html

albo to, z siłownikiem pewniejsze..

https://www.youtube.com/watch?v=3pqigbDtpK4

Ja na Twoim miejscu, zawór 3d zamontowałbym na zasilaniu podłogówki, a zawór 4d dokupiłbym do zasilania CO...

376779

moto_test
27-12-2016, 14:27
Dzieki za rysunek, pare pytan mam jeszcze, po co ten drugi zawor 3d przed pompa? do zaworow 3d u Ciebie na szkicu idzie niebieska i czerwona czemu? Bo ja mam z zaworu jedno wyjscie wiec co jest oznaczone tymi dwoma kolorami? Te 40stopni do grzejnikow, to jest ich zasilanie? nie malo na grzejniki 40 stopni? bojler CWU ma byc bez pompy, czy na tym obiegu powinna byc pompa? czy to jakos grawitacyjnie? POmpa co ma byc pionowo czy poziomo?

Alessandro
27-12-2016, 15:04
Dzieki za rysunek, pare pytan mam jeszcze, po co ten drugi zawor 3d przed pompa? do zaworow 3d u Ciebie na szkicu idzie niebieska i czerwona czemu? Bo ja mam z zaworu jedno wyjscie wiec co jest oznaczone tymi dwoma kolorami? Te 40stopni do grzejnikow, to jest ich zasilanie? nie malo na grzejniki 40 stopni? bojler CWU ma byc bez pompy, czy na tym obiegu powinna byc pompa? czy to jakos grawitacyjnie? POmpa co ma byc pionowo czy poziomo?

#1
Dwa kolory oznaczają powrót chłodniejszej wody o temp. w granicach 30-45 st, a na zasilaniu 60-65 st. Na powrocie chłodniejsza woda /kolor niebieski/ wymieszana jest poprzez zawór mieszający z gorącą wodą na zasilaniu /czerwony kolor/

#2
Na grzejniki możesz zwiększyć lub zmniejszysz temp. poprzez regulację ustawienia temp. na zaworze mieszającym.
Jakie masz zawory na grzejnikach? Ja u siebie mam elektroniczne /Conrad/

#3
Bojler CWU wg schematu działa grawitacyjnie, można zamontować pompę

#4
Pompa poziomo czy pionowo? Na CO raczej pionowo /zobacz w instrukcji/

moto_test
27-12-2016, 15:07
Witam,
no a ja teraz mam pompe poziomo bo niby tylko tak mozna je montowac. Na grzejnikach mam zwykle glowice. Czyli zeby to dzialalo to musi byc ten zawor 3d tez przed pompa CO ? czy mozna go ominac i tez powinno bez problemu dzialac?

Alessandro
27-12-2016, 15:16
Witam,
no a ja teraz mam pompe poziomo bo niby tylko tak mozna je montowac. Na grzejnikach mam zwykle glowice. Czyli zeby to dzialalo to musi byc ten zawor 3d tez przed pompa CO ? czy mozna go ominac i tez powinno bez problemu dzialac?

Obejrzyj schemat z netu... wszystkie pompy za zaworem mieszającym

376781

moto_test
27-12-2016, 19:26
Witam,
Pytania;
1. Zawor przed pompa CO konieczny?
2. czy jesli CWu boiler bedzie grawitacyjnie jak jest teraz rozrysowany, to trzeba bedzie go "dlawic" na zaworach? czy moze lepiej dac tam elektorzawor/pompe, ktora po nagrzanie wylacza sie? Wybaczcie, ze tyle pytan, ale mam nowy dom, i skoro robie cos nowego, to chcialbym miec to zrobione w miare idealnie i stabilnie. Ewentualnie, jakis hydraulik na slasku (zabrze, gliwice, bytom, tarnowskie gory)

kobra64
27-12-2016, 20:25
Zawór trzydrogowy masz dobrze. U Ciebie on jest rozdzielaczem i służy do dogrzewania powrotu. Montowany przed pompą byłby mieszaczem i służyłby do obniżania temperatury na zasilaniu. Ale Ty nie potrzebujesz mieszacza do podłogówki, bo masz do niej rozdzielacz z grupą pompowo mieszającą. Pompa główna ( ta przed 3D ) powinna iść na najwyższym biegu na stałe. Należy wyregulować przepływy na podłogówce i obniżyć bieg pompy podłogówki, skryzować grzejniki ( jeżeli mają głowice z nastawą wstępną to na tej nastawie, jeżeli nie to na zaworach powrotnych - z braku innych możliwości można i według zasady im dalej od pompy tym większe otwarcie ) oraz skryzować odpowiednio bojler i będzie to chodzić tak jak jest. Można jeszcze zablokować siłownik z zaworu 3D ( w drodze eksperymentów ) na jakąś stałą nastawę, bo może być tak że siłownik nastawiony na ochronę powrotu zbyt wysoką temperaturą ( znaczy - pracuje w celu ochrony powrotu, otwiera się na instalację dopiero kiedy jest zapewniona nastawiona temperatura na powrocie ) skutecznie przekierowuje większość strumienia na powrót do kotła i niewiele zostaje na zasilenie instalacji. Żeby się o tym przekonać, otworzyłbym ten 3D całkowicie na instalację. Załączyłbym pompę główną na 3 bieg. Pompę podłogi na 1 bieg ( jak nie wydoli, to max na 2 ). Skryzowałbym bojler tak na 80% zamknięcia. I tak bym to zostawił na parę godzin. Powinno zadziałać. Wtedy przymykałbym po trochę zawór 3D, tak żeby część wody z zasilania skierować na powrót - ale niezbyt wiele, małymi kroczkami.

wayne2mike
27-12-2016, 21:09
To w tym przypadku zawor 3d jest zbedny skoro pompa CO zamontowana jest przed zasilaniem CWU ktory moze pracowac tak samo jak 3d, czyz tak nie moglo by to dzialac??

moto_test
27-12-2016, 21:12
zawor 3d byl ustawiany w chyba kazdej pozycji, aktualnie on ma silownik, ktory tak jak na zdjeciu ciagle jest za niebieskim polu cały. Wogole sie nie zmienia, a gdy go recznie zmienialem, to grzejniki robily sie coraz zimniejsze. Jesli pompe CO daje na 3 bieg, a podloge mam na 2 kropki ( nie da sie mniejszego biegu, a wszystkich kropek jest 5) to i tak grzejniki na gorze sa zimne. Gdy zamkne bojler calkowicie to ostatni grzejniki se grzeje lekko, bardzo lekko, wiec mysle ze instalacja wykonana tak jak teraz jest niepoprawna. Jesli przyjdzie zima, bo przykrecanie wszystkiego, zeby ostatni grzejnik grzal mija sie z celem. Chce miec instalacje, ktora grzeje bez zadnych przymykan, przykrecan.

poltowski2000
27-12-2016, 21:36
zawor 3d byl ustawiany w chyba kazdej pozycji, aktualnie on ma silownik, ktory tak jak na zdjeciu ciagle jest za niebieskim polu cały. Wogole sie nie zmienia, a gdy go recznie zmienialem, to grzejniki robily sie coraz zimniejsze. Jesli pompe CO daje na 3 bieg, a podloge mam na 2 kropki ( nie da sie mniejszego biegu, a wszystkich kropek jest 5) to i tak grzejniki na gorze sa zimne. Gdy zamkne bojler calkowicie to ostatni grzejniki se grzeje lekko, bardzo lekko, wiec mysle ze instalacja wykonana tak jak teraz jest niepoprawna. Jesli przyjdzie zima, bo przykrecanie wszystkiego, zeby ostatni grzejnik grzal mija sie z celem. Chce miec instalacje, ktora grzeje bez zadnych przymykan, przykrecan.

zrób tak jak radził kobra. nic nie stracisz , a czas na przeróbki zawsze znajdziesz. zaw. 3dr. ma być max . otwarty od strony pompy , pozostałe dwa wloty dławione. na początek ściągnij siłownik i ustawiaj ręcznie. ustaw pompy tak jak już pisalismy ,zamknij zawór 3dr. na powrót i zobaczysz ,że zacznie działać.

napisz jeszcze jakie są przekroje rur które idą do grzejników i jakie to są odległości.

kobra64
27-12-2016, 22:20
To w tym przypadku zawor 3d jest zbedny skoro pompa CO zamontowana jest przed zasilaniem CWU ktory moze pracowac tak samo jak 3d, czyz tak nie moglo by to dzialac?? No między innymi dlatego proponuję go całkowicie otworzyć i przeprowadzić próbę.

SzymonKc
27-12-2016, 22:51
...Wogole mam wrazenie ze nie potrzebny mi ten zawor, bo on ciagle jest w tej samej pozycji, ciagle za nim idzie te 60-65 stopni, a powrot 50-55 i on nigdy nie zmienia swojego polozenia.

Zostawmy na moment zawór 3D, wszystko na temat tej instalacji tłumaczy temperatura powrotu. Nie zastanowiło Cię, że na podłogówkę dajesz max 40 st., powrót z grzejników też jest chłodny, a na powrocie przy kotle jest 55-50 st.? Po prostu większość obiegu idzie przez zasobnik CWU, który już jest rozgrzany i nie wystudza tej wody, natomiast na instalację CO idzie za mało. Kocioł dostając tak ciepły powrót, też nie może mocy rozwinąć i pracuje ledwo ledwo.

Musisz zdławić obieg w CWU, doraźnie możesz to zrobić zaworem odcinającym, ale docelowo przydałby się zawór termostatyczny. Dzięki niemu w razie nagłego i dużego rozbioru wody, zbiornik CWU zostanie dość szybko nagrzany, a potem zawór termostatyczny się przymknie i wyłączy zasobnik z obiegu.

Wracając do zaworu 3D, jeżeli miał on służyć do podniesienia temperatury powrotu to można przyjąć, że jest poprawnie zainstalowany jako zawór rozdzielający (a nie mieszający). Pytanie tylko co steruje jego siłownikiem, czy jego nastawa jest zależna od wskazań czujnika temperatury na powrocie kotła? Jeżeli tak to OK.
Oczywiście bez tego zaworu też będzie dobrze ale skoro już jest to niech zostanie, tylko trzeba sprawdzić czy jest poprawnie sterowany.

Trzecia sprawa to lokalizacja rury bezpieczeństwa (do naczynia wzbiorczego), było już o tym wspomniane - nie wolno na drodze między kotłem a naczyniem wzbiorczym umieszczać jakiejkolwiek armatury, to ewidentny błąd instalatora, rura bezpieczeństwa/wzbiorcza powinna być przed zaworem 3D.

Podsumowując, instalacja wymaga kilku niewielkich przeróbek:
1. Zdławienie obiegu CWU najlepiej zaworem termostatycznym
2. Podłączenie rury bezpieczeństwa przed zaworem 3D
3. Sprawdzenie jak jest sterowany zawór 3D (powinien być czujnikiem temp. na powrocie do kotła). W ramach doraźnych testów zdejmij siłownik i ręcznie go otwórz tak jak koledzy radzili.
4. Doświadczalne ustawienie biegu pomp i temp. zasilania podłogówki.
5. Sprawdzenie i ewentualne skorygowanie nastaw wstępnych na grzejnikach.

moto_test
27-12-2016, 23:10
Witam,
Jutro bede testowal. Zawor 3d jest sterowany sterownikiem od kotła, i za zaworem 3d jest czujnik ( za zaworem gdzie idzie dalej woda na instalacje) oraz jest czujnik na powrocie. Niestety nigdy nei widzialem zeby cokolwiek sie zmienialo, calyczas ten silownik tego zaworu jest w tym samym miejscu. Jutro wykrece tez silownik i pobawie sie recznie z tym. Co do obiegu CWU, to mam dzis caly dzien zdlawiony, zawory na bojlerze sa zamkniete prawie max. Grzejniki na dole (sa dwa jeden cv11 czy jakos tak, ten jednopanelowy 600x1000 oraz drabinka) sa zamkniete calkowicie, a na gorze nadal jedna drabinka max goraca, kolejny w 1/3 cieply, a w ostatnim prawie nic nie czuc ciepla.
Do grzejnikow ida rury pex 16mm, Ostatni grzejnik jest okolo 20-22 metry od kotła. Sa polaczone tak, ze idzie do jednego grzejnika, tak trojnik, idzie do kolejnego i tak do ostatniego.
Ile powinno byc temperatury na powrocie? Bo mam wedlug czujnika cos okolo 50-55 stopni.

SzymonKc
27-12-2016, 23:40
Jeżeli zawór 3D jest za pompą to działa on jako zawór rozdzielający a nie mieszający, umieszczanie czujnika temperatury za nim jest bez sensu, bo w takim trybie ten zawór nie zmienia temperatury czynnika, zmienia tylko proporcję ile idzie w instalacje a ile przez bypass do powrotu. Jeżeli masz teraz zdławiony obieg CWU a temperatura powrotu nadal jest taka wysoka, to znaczy że obieg w dużej części idzie przez bypass do powrotu kotła. Trzeba by sprawdzić ustawienia sterownika na kotle, który czujnik temperatury wpływa na siłownik zaworu 3D, ale ewidentnie coś jest tu spieprzone, może kierunek działania siłownika a może zły czujnik temperatury jest brany pod uwagę. Nie zmienia to faktu, że przydałby się zawór termostatyczny na obiegu CWU. Ustaw ręcznie ten zawór 3D tak, żeby zamknął bypass i puścił wszystko w obieg CO, zostaw zdławiony obieg CWU i potestuj, powinno pomóc.

kobra64
28-12-2016, 08:56
.....
Do grzejnikow ida rury pex 16mm, Ostatni grzejnik jest okolo 20-22 metry od kotła. Sa polaczone tak, ze idzie do jednego grzejnika, tak trojnik, idzie do kolejnego i tak do ostatniego.
..... Ale to tylko podejścia do grzejników są z 16 mam nadzieję? Czy te dwie główne rury zasilanie - powrót z których przez trojaki są podejścia do grzejników też są z 16?

moto_test
28-12-2016, 09:42
zasilanie mam miedzia 28 mm, a powrot jest miedz 28 a potem przechodzi na jakies pol metra w pex16mm a potem znow miedz. Bede niedlugo na budowie porobie szczegolowe zdjecia. Aktualnie przestawilem ten zawor 3d i niedlugo jade sprawdzic.

moto_test
28-12-2016, 14:06
Sciagnelem z zaworu 3d silownik, i kreciłem sobie po tych cyferkach. Nie udalo mi sie zejsc ponizej 50 na powrocie, a zasilanie mialo wtedy max 62 stopnie. Piec ustawiony mam na 60 stopni, ale wiadomo grzeje do 65-68stopni. Zastanawia mnie tylko sam zawor 3d, czy on jest poprawnie podpiety czy nie na odwrot? jak krece z 10 do 1 na skali, to mam wrazenie jakby zasysalo wode z powrotu, i cisnienie z pieca na moment robi sie nizsze. Przesylam zdjecie. Zgodnie ze zdjeciem jak sie na nie patrzy, od prawej strony jest zasilanie, gora to powrot do pieca, potem na grzejniki/podlogowke.376911

poltowski2000
28-12-2016, 15:07
Kazdy zawor ma znaki i instrukcje/opis. Albo najlepiej napisz nazwa i model zaworu i raz,dwa,trzy rozpracujemy.

Alessandro
28-12-2016, 16:09
Jeżeli chcemy podnieść temperaturę powrotu, to należy zawór trójdrożny zamontować w funkcji mieszania na powrocie.
Jeżeli chcemy obniżyć temperaturę wody w obiegu i podnieść temperaturę wody na powrocie to tylko zawór czterodrogowy.

Masz spieprzoną instalację... pokaż poniższy schemat instalatorowi... na pewno zrozumie...

W przypadku zaworu 4d na powrocie masz około 40-45 st pod warunkiem temp. w kotle w granicach 65 st

Przykład schematu z zaworem czterodrogowym... /polecam/

376938

Mogę Ci rozrysować schemat z zaworem 3d na powrocie....

376942

Alessandro
28-12-2016, 17:44
Filmik wg podanego schematu z zaworem cztero-drogowym..


https://www.youtube.com/watch?v=Rn5F7fIdaBY

kobra64
28-12-2016, 19:21
Jeżeli chcielibyśmy umieścić 3D w funkcji mieszania na powrocie, to i pompa musiałaby być na powrocie za 3D. A wtedy naczynie wyrównawcze w układzie otwartym musiałoby być minimum 0,7 H pompy nad najwyższym punktem instalacji. Pompa jest 60, czyli dno naczynia musiałoby być 4,2 metra nad górą najwyżej położonego grzejnika - zapewne drabinki w łazience na górze. Poza tym przy takiej konstrukcji tej instalacji ( pompa CO obsługuje również bojler, niemożliwe uruchomienie CO bez przepływu przez bojler ) to ten 3D w funkcji dogrzewania powrotu jest tam całkowicie zbędny.

kobra64
28-12-2016, 19:32
Sciagnelem z zaworu 3d silownik, i kreciłem sobie po tych cyferkach. Nie udalo mi sie zejsc ponizej 50 na powrocie, a zasilanie mialo wtedy max 62 stopnie. Piec ustawiony mam na 60 stopni, ale wiadomo grzeje do 65-68stopni. Zastanawia mnie tylko sam zawor 3d, czy on jest poprawnie podpiety czy nie na odwrot? jak krece z 10 do 1 na skali, to mam wrazenie jakby zasysalo wode z powrotu, i cisnienie z pieca na moment robi sie nizsze. Przesylam zdjecie. Zgodnie ze zdjeciem jak sie na nie patrzy, od prawej strony jest zasilanie, gora to powrot do pieca, potem na grzejniki/podlogowke.376911
Jeżeli zawór jest zamontowany prawidłowo ( w sensie " kierunku montażu " czyli odpowiednie rury są wpięte w odpowiednie porty, to port od strony pompy jest zawsze otwarty a pozostałe dwa dają się przymykać aż do całkowitego zamknięcia jednego z tych dwóch portów przy jednoczesnym całkowitym otwarciu drugiego. Czyli po ustawieniu pokrętła na 10 powinien się całkowicie zamknąć port do którego jest wpięty powrót i otworzyć port wydający wodę na instalację i pompa powinna wydać całą wodę na instalację, bez dogrzewania powrotu. Jeżeli jest inaczej, to zawór jest położony źle ( odwrotnie ) - pompa pcha w port z możliwością regulacji a nie w ten zawsze całkowicie otwarty.

Alessandro
28-12-2016, 20:01
Jeżeli chcielibyśmy umieścić 3D w funkcji mieszania na powrocie, to i pompa musiałaby być na powrocie za 3D. A wtedy naczynie wyrównawcze w układzie otwartym musiałoby być minimum 0,7 H pompy nad najwyższym punktem instalacji. Pompa jest 60, czyli dno naczynia musiałoby być 4,2 metra nad górą najwyżej położonego grzejnika - zapewne drabinki w łazience na górze. Poza tym przy takiej konstrukcji tej instalacji ( pompa CO obsługuje również bojler, niemożliwe uruchomienie CO bez przepływu przez bojler ) to ten 3D w funkcji dogrzewania powrotu jest tam całkowicie zbędny.

Zgadzam się, toteż namawiam na czterodrogowego, albo w ogóle w instalacjach bez zaworów drogowych.... musiałby by mieć zawory elektroniczne na grzejnikach, a mam u siebie... bardzo chwalę..

Maher
28-12-2016, 20:42
Odnośnie zaworu 3D to tą skale można dowolnie obracać w zależności od kierunku montażu, zawór kręci się w około. Najlepiej ręcznie nim kręcić i dotykać rurek i zorientujesz kiedy jest zamknięty i tam przykręcisz skale z jedynką.

moto_test
28-12-2016, 20:51
Witam,
Co do zaworu 3d to mam jakis z nordic tec, nic wiecej na jego instrukcji nie pisze. Byl razem z silownikiem mp 06, mp 10 tak pisze na instrukcji.
Co do samego zaworu, obojetnie jak go ustawie to mam zawsze na powrocie minimum 50 stopni, a max na ogrzewanie idzie 63 stopnie, przy grzanie pieca do 60 stopni. Ogrzewania na gorze dziala tylko gora grzejnikow, a drabinka cala grzeje. Moj hydraulik twierdzi, ze da pompe 80 i wszystko sprawe zalatwi, a zaword 3d za przed rozdzielacz (mieszacz) podlogowki.

SzymonKc
29-12-2016, 12:52
Moj hydraulik twierdzi, ze da pompe 80 i wszystko sprawe zalatwi, a zaword 3d za przed rozdzielacz (mieszacz) podlogowki.
Przeniesienie zaworu 3D przed mieszacz jest bez sensu i świadczy o braku pojęcia tego hydraulika. Przecież w mieszaczu jest już zawór 3D termostatyczny który sprawę temp. zasilania podłogówki załatwia.


zasilanie mam miedzia 28 mm, a powrot jest miedz 28 a potem przechodzi na jakies pol metra w pex16mm a potem znow miedz.
Co to ma być? Takie wąskie gardło żeby pompa miała trudniej?

Przeanalizowałem na spokojnie tą Twoją instalacje i znalazłem w niej spory błąd. Obie pompy pracują w jednym szeregowym obiegu (w tej samej pętli). Celem działania pompy jest podniesienie ciśnienia na zasilaniu i obniżenie na powrocie, dzięki temu następuje przepływ pomiędzy tymi gałęziami przez odbiornik. Natomiast gdy załączy się pompa od podłogówki, to obniża ona ciśnienie na odcinku przed pompą (czyli na zasilaniu grzejników) i podnosi na odcinku za pompą (czyli na powrocie grzejników). W ten sposób pompa od podłogówki niweczy pracę pompy przy kotle na odcinkach pomiędzy nimi (jest tam zbyt mała różnica ciśnień między zasilaniem i powrotem), natomiast w samych pętlach podłogówki przepływ jest większy niż gdyby pompa podłogówki działała samodzielnie.
Wsadzenie mocniejszej pompy oczywiście pomoże, ale tak się nie robi, żeby obie pompy walczyły ze sobą kosztem zużycia prądu.

To powinny być 2 niezależne obiegi, równoległe, wtedy praca obu pomp w bardzo małym stopniu wpływa na siebie i na obiegi w każdej pętli. Mieszacz od podłogówki powinien być doprowadzony do kotła osobnym zasilaniem i powrotem, zasilanie to powinno być wpięte po stronie ssawnej pompy na kotle czyli przed nią.
Natomiast obieg grzejnikowy i CWU może pracować na wspólnej pompie (tak jak teraz), tylko trzeba dorobić automatykę, która zdławi obieg CWU po rozgrzaniu bojlera, np. zawór termostatyczny. Żeby zawór 3D działał sensownie i podnosił temp. powrotu, bojler powinien być wpięty za nim, a nie przed nim, bo zimny zład bojlera na długo uniemożliwi podniesienie temp powrotu.
Jeśli pompa od podłogówki ma się czasowo wyłączać, można dać zawór zwrotny w jej obiegu, żeby podczas postoju podłogówki pompa na kotle nie powodowała obiegu wstecznego w podłogówce.

To powinno wyglądać jak na tym schemacie.

Alessandro
29-12-2016, 16:40
Szymonie, raczej tak... masz trzy niezależne obiegi ( CO, CWU, podłogówka )

377025

poltowski2000
29-12-2016, 16:44
może być pompa , może być termostatyczny zawór dławiący, ale żeby to chodziło najważniejsze żeby pompy się nie kłóciły. martwię się jeszcze ,że gdzieś przed końcem obwodu grzejników pętli się woda i większa pompa będzie potrzebna. tak czy inaczej ciekawe jakie wnioski wyciągnie autor wątku i co z tym zrobi w realu ,pozdr

Alessandro
29-12-2016, 16:53
W kotle, znanej firmy, widziałem cztery wyjście zasilające, w tym jednej dla zaworu DBV, a reszta na niezależne obiegi. W każdym obiegu, oczywiście są pompy... :)

Alessandro
29-12-2016, 17:02
może być pompa , może być termostatyczny zawór dławiący, ale żeby to chodziło najważniejsze żeby pompy się nie kłóciły. martwię się jeszcze ,że gdzieś przed końcem obwodu grzejników pętli się woda i większa pompa będzie potrzebna. tak czy inaczej ciekawe jakie wnioski wyciągnie autor wątku i co z tym zrobi w realu ,pozdr

Pompę na CWU ma, nie musi dokupywać. W niezależnych obiegach, pompy nie kłócą się, tylko nie podobają mi się instalacje.. miedż + pex + miedż... qwa, co za hydraulik ! pewnie ma swoje "wiertło" za cienkie.. ;) :D

SzymonKc
29-12-2016, 17:07
Alessandro, można i na osobnej pompie zrobić CWU, ale wystarczy termostatyczny dławiący i o jedną pompę mniej. W końcu temp. w obu obiegach idą takie same prosto z kotła, więc nie trzeba tego rozdzielać. Na Twoim schemacie obieg CWU omija zawór 3D, który nie będzie wystarczająco chronił kotła przed niską temp. powrotu jeśli załączy się pompa CWU a bojler będzie zimny.
Na moim najpierw będzie dogrzany kocioł, później stopniowo 3D otworzy obieg na CWU i CO.

Alessandro
29-12-2016, 17:13
Racja Szymonie, zastrzeliłeś mnie...! a nie lepiej 3d na powrocie? tylko, że zaworem pompa musiała być zamontowana...
Mimo wszystko, najlepsze rozwiązanie to z zaworem czterodrogowym ! Trzydrogowe są dobre na ogrzewanie gazowe..

SzymonKc
29-12-2016, 17:28
Racja Szymonie, zastrzeliłeś mnie...! a nie lepiej 3d na powrocie?

Lepiej, bo mógłby być mieszający termostatyczny bez siłownika, ale już tak ma, też będzie działać jak to wysterują odpowiednio.
BTW, jak przełożysz zawór na powrót to pompa będzie za zaworem, (zawór --> kocioł --> pompa), a że dodatkowo za kotłem to bez znaczenia.

Chociaż wtedy byłby inny problem, przy zimnym kotle byłby zamknięty powrót z podłogówki, a pompa podłogówki mieliła by wodę w miejscu albo powodowała cofkę w obiegu CO i CWU żeby wejść do tego bypassu od strony zasilania, w rozwiązaniu z mojego schematu pompa podłogówki może pracować niezależnie i nic nie zamknie jej obiegu.

Alessandro
29-12-2016, 18:40
Szymon, a przy takim schemacie? czujnik CWU na powrocie...

377029

SzymonKc
29-12-2016, 19:21
Szymon, a przy takim schemacie? czujnik CWU na powrocie...


Czyli pompa CWU miała by się włączać kiedy bojler jest zimny ale powrót ciepły. Do tego jeszcze ten sam czujnik na powrocie decydowałby o położeniu siłownika zaworu 3D.
Powrót robi się ciepły, załącza się pompa CWU, powrót nagle robi się chłodniejszy, wyłącza się pompa CWU, w tym samym momencie zawór 3D puszcza więcej na bypass i dogrzewa powrót, zawór 3D puszcza mniej na bypass w tym samym momencie załącza się pompa CWU.
Masz sterownik, który to obsłuży? Będziesz umiał tak poustawiać żeby nie było taktowania pompy CWU? Koniecznie chcesz wydać kasę na 3 pompy?

Sam zawór 3D spowoduje, że na boiler nie pójdzie nagle duży przepływ który gwałtowanie schłodzi powrót, to się będzie działo stopniowo i płynnie, łatwiej wysterować to co się chce uzyskać. Pompa działa zero-jedynkowo, automatyka się pogubi przy takich gwałtownych zmianach temperatury. Poza tym na czas pracy pompy CWU, zawór 3D prawdopodobnie zamknie całkowicie obieg grzejnikowy, bo wszystko w bypass puści a i tak nie dogrzeje.
No chyba że zależy nam na tym, żeby CWU miało najwyższy priorytet bez względu na temp. w mieszkaniu i w ogóle nie przejmujemy się temp. powrotu, to wtedy wywalić ten 3D i dać 3 pompy.
Ale gdyby z bypasu zrezygnować i olać temp. powrotu, te ten 3D można wykorzystać jako rozdzielający pomiędzy CO i CWU i znów mamy o 1 pompę mniej, a priorytetem między CO i CWU możemy sterować dowolnie.

Boiler jest takim samym odbiornikiem ciepła jak grzejnik, nie ma powodu żeby robić dla niego osobny obieg i pompę, która będzie działała 2 godziny na dobę, wystarczy dać mu termostat i niech wszystko w jednym obiegu chodzi.
Można też tak zrównoważyć hydraulicznie obiegi, że przy pełnym otwarciu zaworu termostatycznego na bojlerze np. 80% czynnika przez niego przepływa a 20% idzie na CO, wtedy masz szybko ciepłą wodę w kranie, a CO i tak działa. Potem termostat się przymyka, a kocioł zmniejsza moc po dogrzaniu CWU.
Zmniejszenie lub zwiększenie chwilowej mocy kotła stałopalnego wymaga trochę czasu i musi odbywać się płynnie, to nie kocioł gazowy, który w momencie załączenia pompy CWU pójdzie pełną mocą.
I ten zawór 3D da mu czas, żeby się rozbujał, a termostat na bojlerze później płynnie go przygasi.

Alessandro
29-12-2016, 19:41
Nie, nie... czujnik CWU na powrocie bez zaworu 3d... poprawiłem schemat

Pompa włączyłaby się przy spadku temp. od zadanej temp na powrocie np. 45-50C st.
W bojlerze temp wody oscylowała by w granicach temp wody w kociołku, czyli prawie jednakowa temp. wody w kociołku i w bojlerze....

377036

SzymonKc
29-12-2016, 20:08
Ale są momenty w ciągu dnia, albo po wygaszeniu kotła, że woda w zasobniku schłodzi się mocniej. Pompa będzie wtedy taktowała jeśli chciałbyś utrzymać temp. powrotu na określonym poziomie. Zawory mają płynną regulację i lepiej się do tego nadają niż pompa.

Alessandro
29-12-2016, 20:26
No tak, przekonałeś mnie !
Więc pozostajemy przy Twojej schemacie... :)
Sprawdź, czy czegoś nie ominąłem na poniższej schemacie

377062

SzymonKc
29-12-2016, 21:37
Wg mnie schemat teraz jest OK.

poltowski2000
30-12-2016, 16:33
Wg mnie schemat teraz jest OK.

magą być problemy z korzystaniem z cwu latem

Alessandro
30-12-2016, 16:54
A jednak... musiałby być osobny obieg, chyba, że w grzejnikach i w podłogówce pozakręcać głowice, albo w kotłowni zawór odcinający na zasilaniu przed grzejnikami..

SzymonKc
30-12-2016, 17:03
magą być problemy z korzystaniem z cwu latem

Tak, racja - przydały by się zawory odcinające poszczególne obiegi.

poltowski2000
30-12-2016, 17:35
jeszcze kociołek może nie mieć odbioru jak się zawór zamknie , ale to jest mały detal

Alessandro
30-12-2016, 18:10
Czyli co? wg Ciebie, poltowski2000 , najlepsze rozwiązanie z zaworem czterodrogowym i z trzema obiegami ?

poltowski2000
30-12-2016, 18:54
Czyli co? wg Ciebie, poltowski2000 , najlepsze rozwiązanie z zaworem czterodrogowym i z trzema obiegami ?

dobrze z Szymonem to rozkminiliście. najlepiej możliwie najmniej ingerując w aktualny stan instalacji. teraz zostaje bypass przy zaworze termostatycznym na okres letni dla cwu albo ukłon w stronę osobnej pompy dla cwu. a co bym zrobił jak bym miał czystą kartkę to już jest inna bajka. martwię się ,że wszystko skończy się na dwa razy za dużej pompie i spierdolo..ej instalacji.

Alessandro
30-12-2016, 21:30
dobrze z Szymonem to rozkminiliście. najlepiej możliwie najmniej ingerując w aktualny stan instalacji. teraz zostaje bypass przy zaworze termostatycznym na okres letni dla cwu albo ukłon w stronę osobnej pompy dla cwu. a co bym zrobił jak bym miał czystą kartkę to już jest inna bajka. martwię się ,że wszystko skończy się na dwa razy za dużej pompie i spierdolo..ej instalacji.

377187

SzymonKc
30-12-2016, 21:54
Alessandro, poltowski2000 mówił o bypasie zaworu termostatycznego na bojlerze a nie o bypasie zaworu 3D, rzeczywiście on może w lato zamknąć powrót z bojlera do kotła.
Ale w takim razie,
- albo go ustawić na wyższą temp w lato niż kocioł,
- ewentualnie wcale nie dawać termostatycznego i nawet w zimę niech sobie woda cały czas przez bojler krąży, jak się oddzieli obieg podłogówki to pompa i tak wyrobi, woda w bojlerze cieplejsza niż na kotle i tak nie będzie.

Chciałem zauważyć, że ten sam problem jest z każdym obiegiem nawet w zimę, bo jak ktoś napali w kotle jak głupi, to nawet w zimę mogą się wszystkie termostatyki na grzejnikach pozamykać i podłogówka wyłączyć, bojler zamknąć obieg i co wtedy. Od tego jest automatyka w kotle, żeby mu się nie pozwoliła tak rozbujać. W lato też nikt 5 wiader węgla nie wrzuca, żeby CWU zagrzać, a jak wrzuca, to po to jest naczynie wzbiorcze, żeby z opresji go uratować.

I osobna pompa w obiegu CWU też sprawy nie załatwi, bo co jak ona się wyłączy a w kotle nadal dużo mocy? Też para pójdzie w gwizdek.

poltowski2000
30-12-2016, 22:36
ja bym dał osobną pętle na cwu. zwłaszcza że ma sterownik( chyba tytanik) z programem do wody użytkowej. fakt ,że to kocioł z podajnikiem i na palniku jest mało węgla ale zawsze. jak wszystko się pozamyka zwłaszcza latem będzie kłopot. niezdławiona pętla cwu przyjmie nadmiar po zatrzymaniu pracy. bezwładność przy węglu jest zawsze. oczywiście wpięcie cwu przy kotle.
kolejny feler to zawory no drodze do naczynia wyrównawczego, to musi poprawić.
następnie nie łączył bym ( na parterze) podłogówki i grzejników na jednym zasilaniu. bądźmy konsekwentni grzejniki za zaworem 3dr. a podłogówka oddzielnie i też prosto z kotła. podłogówka co prawda ma własne sterowanie ale autor wątku się skarżył ,że po włączeniu siada temperatura na całej instalacji. może to jest efekt braku zaworu 3dr o czym pisał Asolt albo po prostu trzeba ją dobrze wygrzać i będzie oki. wyjdzie w praniu
i jeszcze proszę wrócić i wykonać zalecenia w poście 33 i tyle, będzie dobrze, pozdr

Alessandro
31-12-2016, 10:35
Też uważam, że CWU powinna mieć osobną pętlę...

377205