PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt indywidualny



Kot&Fyś
25-12-2016, 08:26
Witajcie świątecznie. Planuję budowę domu i szukam firmy, która wykona projekt indywidualny, Jedna z firm wysłała mi taką wycenę wraz z zakresem prac. Czy moglibyście to ocenić? Przy okazji życzę wszystkim spokojnych Świąt

OFERTA - OPRACOWANIE KONCEPCJI, DOKUMENTACJI WIELOBRANŻOWEJ I UZYSKANIE POZWOLENIA NA BUDOWĘ BUDYNKU MIESZKALNEGO JEDNORODZINNEGO

ZAŁOŻENIA - POWIERZCHNIA CAŁKOWITA: do 350 m2

ETAPOWANIE
ETAP 0 - MATERIAŁY WYJŚCIOWE
Podstawą rozpoczęcia prac projektowych jest wizja lokalna na działce wraz z dokumentacją
fotograficzną. Materiały wyjściowe niezbędne do projektowania:
– decyzja o warunkach zabudowy
– wypis i wyrys z rejestru gruntów
– mapa do celów projektowych
– warunki dla niezbędnych przyłączy oraz warunki zjazdu z działki
– badania geotechniczne gruntu
– dokument poświadczający prawo własności działki
– pełnomocnictwo

ETAP I - PROJEKT KONCEPCYJNY ARCHITEKTURY
Zbiór wszystkich oczekiwań i założeń inwestora skonfrontowanych z prawem budowlanym,
warunkami technicznymi i oparty o spójną wizję architektoniczną. W zakresie opracowania:
– przestrzenna propozycja kubatury i materiałów – wizualizacje 3D
– zagospodarowanie działki
– rzuty wszystkich kondygnacji
– charakterystyczne przekroje
– elewacje

ETAP II - PROJEKT BUDOWLANY ARCHITEKTURY
Projekt obejmujący wszystkie branże, uzgodnienia urzędowe, oraz projekty szczegółowe instalacji oraz konstrukcji w oparciu o pierwotną koncepcję architektoniczną.
– projekt zagospodarowania działki wrysowany na mapie do celów projektowych,
– rzuty wszystkich kondygnacji,
– charakterystyczne przekroje (min.2),
– elewacje,
– projekt konstrukcji i obliczenia statyczne,
– projekty przyłączy (woda, gaz, energia elek.),
– projekty instalacji wewnętrznych (wod-kan, C.O., elek., rekuperacja)
– projekt zjazdu,
– dodatkowa dokumentacja techniczna wymagana przez prawo budowlane

ETAP III - PROJEKT WYKONAWCZY ARCHITEKTURY
Opracowanie jest rozszerzeniem ETAPU II. Wykonanie go nie jest konieczne lecz niezbędne do właściwego odwzorowania projektu na budowie. Zawierają się w nim opracowania szczegółowe, które minimalizują możliwość popełnienia błędów przez wykonawcę:
– detale budowlane, detale wykonawcze, szczegóły montażowe
– rysunki szczegółowe i obliczenia konstrukcji
– zestawienie stali

HARMONOGRAM
ETAP I - do 12 tygodni od daty otrzymania materiałów wyjściowych
ETAP II - do 10 tygodni od daty podpisania protokołu przekazania dokumentacji ETAPU I
- złożenie projektu do pozwolenia na budowę
- uzyskanie pozwolenia na budowę
ETAP III - do 6 tygodni od daty uzyskania pozwolenia na budowę.
Wszystkie etapy zakończone są przekazaniem 2 egzemplarzy projektu w formie drukowanej.

CENA PROJEKT ARCHITEKTURY: 32 000 zł. Wszystkie ceny są cenami brutto

PŁATNOŚCI
ZALICZKA 5% wynagrodzenia płatne po podpisaniu umowy 1 600 zł

ETAP I - PROJEKT KONCEPCYJNY ARCHITEKTURY
35% wynagrodzenia płatne po zatwierdzeniu projektu koncepcyjnego 11 200 zł

ETAP II - PROJEKT BUDOWLANY ARCHITEKTURY
– 20 % płatne po złożeniu projektu do pozwolenia na budowę 6 400 zł
– 20 % płatne po uzyskaniu pozwolenia na budowę 6 400 zł

ETAP III - PROJEKT WYKONAWCZY ARCHITEKTURY
20% wynagrodzenia płatne po przekazaniu dokumentacji wykonawczej 6 400 zł

NADZÓR
Oferta uwzględnia nadzór autorski nad jakością wykonanych prac budowlanych, który obejmować będzie:
– kontrolę zgodności realizacji projektu z dokumentacją projektowo-wykonawczą, w toku
wykonywania robót budowlanych,
– wprowadzenie niezbędnych zmian w dokumentacji,
– ścisłą współpracę z Inwestorem oraz wykonawcami prac,
– pełnienie funkcji doradczej i konsultacyjnej wobec Inwestora w zakresie objętym
dokumentacją projektowo-wykonawczą,
– udzielanie wszelkich wyjaśnień dotyczących wątpliwości powstałych w toku realizacji
inwestycji wynikających z dokumentacji projektowo-wykonawczej,
– dokonywanie kontroli jakości prac budowlanych oraz udziału w odbiorach efektów tych
prac.
Nadzór autorski obejmuje 10 wizyt na terenie inwestycji w terminie ustalonym z Inwestorem
lub Kierownikiem budowy. Wynagrodzenie dodatkowe za nadprogramową ilość wizyt nadzoru autorskiego na terenie budowy wynosi 150 zł za wizytę.

mayek
25-12-2016, 10:21
Czy moglibyście to ocenić?

Jeśli dobrze rozumiem architekt chce 32 klocki za projekt i potrzebuje na to pół roku.
Jeżeli potrzebujesz w miarę standardowy projekt i nie potrzebujesz projektu od najmodniejszego architekta w mieście, to spokojnie znajdziesz kogoś kto zrobi Ci to za połowę tej ceny i dwa razy szybciej.

Marcin34_Śl
25-12-2016, 10:33
350 m to duży dom, ale trochę drogo. Powinno być 15-20 tyś. W cenie masz projekty przyłączy i zajzdu, które troche kosztują. W cenie masz projekt wykonawczy, który jest drogi i niezbyt często stosowany. Jeśli słabo się znacie na budowlance i nie macie super sprawdzonej ekipy to ja bym jednak polecał.

Kot&Fyś
25-12-2016, 11:09
Projekt ma być niestandardowy. Mamy działkę o dość dużym nachyleniu. Chcemy mieć piwnicę otwartą na ogród. Takich projektów nie udało mi się znaleźć

dwiecegly
25-12-2016, 11:47
Drogo, za 10tyś zrobi ci to ktoś inny i szybciej. Ale szukaj poza dużymi miastami.

Kot&Fyś
25-12-2016, 12:06
Problem jest taki, że większość firm, które sprawdzałem za, powiedzmy, przyzwoite pieniądze ma w swoim portfolio domy, które mi się nie podobają, tzw. klocki/stodoły. Jak dotąd spodobały mi się projekty 2 firm. Jedna wyceniła projekt na ok 27000, druga na 32000 zł. Druga ma istotny plus - jest z Lublina, co byłoby wygodne, bo tu mieszkam i niedaleko będzie stał dom. Znacie może jakieś firmy z Lubelszczyzny, które projektują ciekawe domy?

Kaizen
25-12-2016, 12:16
Brak:
- projektu instalacji gazowej
- projektu przyłącza kanalizacyjnego

Normalnie dostajesz 4 egzemplarze projektu. Ale jeżeli to już po uzyskaniu pozwolenia na budowę (gdzie "giną" dwa egzemplarze) to OK.

Można podyskutować o cenie - ale 10K zł za projekt to jakiś kosmos. Ja najtańszą ofertę dostałem na 14K zł i znacznie mniejszy dom, mniejszy zakres - sam projekt, bez instalacji gazowej, przyłączy, nadzoru autorskiego, uzgodnień i uzyskania pozwolenia na budowę (bo oferent z dalszej okolicy bo miejscowi poniżej 20K zł z uzgodnieniami i uzyskaniem PnB nie schodzili). Może i drogo. Ale jak sam architekt dobry, to kto bogatemu zabroni.

Pamiętaj też, że w przypadku projektów z katalogu to już najprawdopodobniej ktoś przetestował, zgłosił niedoróbki i błędy. A w przypadku indywidualnego sam jesteś pierwszym i ostatnim recenzentem i testerem. Więc dużo ważniejsza jest jakość i nieomylność projektanta niż gdy zamawiasz projekt z katalogu, wg którego ktoś już budował. Do tego nie wszystko jest błędem, a niektóre rzeczy trudno ocenić na papierze. Niektóre są efektem wyznawanych idei projektanta - nie koniecznie zgodnych z Twoimi czy z ekonomią i ergonomią użytkowania domu.

Finalnie u mnie skończyło się na projekcie z katalogu z niewielkimi modyfikacjami - łącznie poniżej 5K zł z uzyskaniem PnB.

Kot&Fyś
25-12-2016, 14:15
Cenna uwaga z tymi błędami. Dziękuję
Generalnie chodzi mi o to, że jeśli wydaję kilkaset tysięcy na dom, to chcę, żeby to był dom idealny. Wiem, że i tak coś będzie nie tak, ale nie chcę sobie pluć w brodę, że na czymś zaoszczędziłem i jestem niezadowolony z efektu

Elfir
27-12-2016, 21:04
Nie rozumiem tego wypominania cen.
Projektant na tyle się ceni a autor wątku uznał, że warto mu zapłacić.
Na dodatek w tej cenie jest nadzór autorski - 10 wizyt, co pozwala zaoszczędzić na osobnym kierbudzie i nadzorze inwestorskim.

Autorze - projekt budowlany składany do Starostwa ma stałe elementy, wymagane prawem i nie zależą one od dobrej woli projektanta.

Dla mnie ważne byłyby dwie kwestie:
1. Budżet - realizacja domu do stanu deweloperskiego (czyli bez wyposażenia, wykończenia posadzek, malowania ścian) powinna zmieścić się w konkretnej kwocie, bo czasami architekta ponieść może wyobraźnia przekraczająca możliwości finansowe inwestora. A to wymaga przynajmniej orientacyjnego kosztorysu.
2. Współczynnik Eu - dom powinien być co najmniej energooszczędny. Po co budować dom, który za dwa lata będzie przestarzały technologicznie? Dlatego wartość Eu określiłabym z góry.

Dom idealny - znasz powiedzenie, że pierwszy dom dla wroga, drugi dla przyjaciela a trzeci dopiero dla siebie?

portaga
29-12-2016, 19:27
Projekt ma być niestandardowy. Mamy działkę o dość dużym nachyleniu. Chcemy mieć piwnicę otwartą na ogród. Takich projektów nie udało mi się znaleźć

Proponuję zaprzestać pytać o tak duży projekt INDYWIDUALNY na TYM forum, bo tutaj są sami "fachowcy", których wyobraźnia ograniczona jest do 150m2.
Szkoda nerwów na odpowiadanie na ich argumenty i porady. Żaden szanujący się projektant, nie udziela się aktywnie na tym forum. Szkoda twojego czasu, aby czytać te wskazówki i porady typu, że pokój na dole, nie powinien znajdować się w sąsiedztwie pralni, na przykład.
No chyba, że chcesz TUTAJ zabłysnąć i sprawia ci frajdę, czytanie tego typu porad...

B_easy
30-12-2016, 15:15
Kot&Fyś właśnie dopiero się zbulwersowałem wysokościami cen projektu indywidualnego w innym wątku. A Ty potwierdzasz, że to wcale nie tak odosobniony przypadek. Rozumiem, że Twój projekt ma być nietypowy, ale jednak kiedy porównuję ze swoim... Ja zapłaciłem nieco ponad 13 koła za dom, który z garażem ma blisko 220m
a do tego w tej cenie pani architekt poprowadziła za nas formalności do pozwolenia na budowę. Różnice: nasz projekt bez przyłączy i projektu zjazdu, reszta tak samo plus nadzór autorski - choć w bardziej ograniczonym zakresie - w cenie projektu! Projekty instalacji wewn. były wszystkie oprócz elektryki.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
30-12-2016, 16:18
... nie wiem, dlaczego wszystkich ( z wyjątkami ) tak boli, że kogoś stać na dom do 350m2 powierzchni całkowitej za kwotę projektu 32 tys. zł
( tj. jakieś 2 , może 2,2% wartości inwestycji ) i obejmującą pełny zakres projektowy od projektu koncepcyjnego, po budowlany, wykonawczy włącznie ( + nadzory ) oraz obejmujący pracę architekta , projektanta konstrukcji, instalacji sanitarnych, elektrycznych, projektanta drogowego ... i przy założeniu Inwestora, że
" Projekt ma być niestandardowy " !!! ( odsyłam do słownika synonimów :
http://synonim.net/synonim/niestandardowy )
i " Mamy działkę o dość dużym nachyleniu. "
- pochwalcie się więc swoimi INDYWIDUALNYMI, nieszablonowymi i niestandardowymi rozwiązaniami za " 13 koła "
- proszę tylko nie cytować gotowców, czy też ich transformacji
- odsyłam do
http://www.archdaily.com/category/houses
tutaj projekty "domków" wahają się w kwocie 3 - 6% wartości inwestycji, ale to tak na marginesie

Kot&Fyś
- trzymam kciuki za nieszablonowy projekt i jego konsekwentną realizację

... Do siego roku !:)

jajmar
30-12-2016, 17:32
... nie wiem, dlaczego wszystkich ( z wyjątkami ) tak boli, że kogoś stać na dom do 350m2 powierzchni całkowitej za kwotę projektu 32 tys. zł


Łukaszu nie zauważyłeś jeszcze że za podaną kwotę sporo piszących na FM próbuje wykonać co najmniej 10% inwestycji z umeblowaniem ? Jak można tyle dać za "papiery" w które nikt nie patrzy ;-). Często słowo indywidualny już straszy a tu jeszcze taaaka cena.

nuxe
30-12-2016, 18:50
Kot&Fyś - zwróć uwagę na harmonogram płatności, architekt chce po wykonaniu etapu I - PROJEKT KONCEPCYJNY ARCHITEKTURY dostać w sumie aż 40 % ceny. To bardzo dużo. Powinno być max. 15%.
Może się przecież okazać, że nie odpowiadają Wam propozycje architekta lub po prostu źle się Wam z nim współpracuje ze względu na niską jakość bądź opóźnienia. I jeśli po pierwszym etapie zakończysz współpracę - to stracisz masę pieniędzy i zostaniesz z niczym.

Druga sprawa to liczba przekrojów - masz duży i skomplikowany dom, powinieneś mieć zagwarantowane min. 5 przekrojów a nie 2. My mamy mniejszy dom i mieliśmy 5 przekrojów i tak przydałyby się jeszcze 2-3 dodatkowe.

Jeśli chodzi o pozwolenie na budowę, to trzeba pamiętać, że duży wpływ na termin uzyskania pozwolenia na budowę ma tempo w jakim architekt uzupełnia dokumenty lub poprawia błędy we Wniosku o PnB. Dlatego lepiej największą transzę płatności przewidzieć dopiero po otrzymaniu PnB.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
30-12-2016, 19:20
Łukaszu nie zauważyłeś jeszcze że za podaną kwotę sporo piszących na FM próbuje wykonać co najmniej 10% inwestycji z umeblowaniem ? Jak można tyle dać za "papiery" w które nikt nie patrzy ;-). Często słowo indywidualny już straszy a tu jeszcze taaaka cena.

no i masz rację, choćby patrząc na wątek na Forum
" Marzyć każdy może - dom do 300 tyś. zł ".
Jeśli Inwestor ma 300 tyś. zł na realizację budynku ( z projektem włącznie ), to jest oczywiste, że nie zapłaci za projekt 10% wartości inwestycji,
ale też nie będzie "celował" w dom o powierzchni 350m2 z opcją niestandardowy.

portaga
30-12-2016, 19:26
Kot&Fyś - zwróć uwagę na harmonogram płatności, architekt chce po wykonaniu etapu I - PROJEKT KONCEPCYJNY ARCHITEKTURY dostać w sumie aż 40 % ceny. To bardzo dużo. Powinno być max. 15%.


Żartujesz? 15% za pół miesiąca pracy?
No być może są tacy architekci, którzy z braku zleceń, chwytają się rękami i nogami, aby tylko pozyskać klienta.
Natomiast POWAŻNE biuro architektoniczne sporządza POWAŻNĄ umowę, w której są zawarte WSZYSTKIE ustalenia z klientem. Fakt jest faktem, że jeżeli klient będzie chciał z jakiejś przyczyny odstąpić od umowy, to niestety poniesie koszta.
PO TO właśnie WYBIERA SIĘ takiego, a nie srakiego architekta, czyli takiego bardziej znanego, a nie z polecenia znajomego, który zna sąsiada. PO TO WŁAŚNIE, żeby potem nie mieć problemów. Na tym polega konkurencja, żebyś TY wybrał tego odpowiedniego wykonawcę, a potem nie płakał, że wybrałeś tańszego.
Rozumiesz?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
30-12-2016, 19:39
Kot&Fyś - zwróć uwagę na harmonogram płatności, architekt chce po wykonaniu etapu I - PROJEKT KONCEPCYJNY ARCHITEKTURY dostać w sumie aż 40 % ceny. To bardzo dużo. Powinno być max. 15%.

- SUGEROWANY przez SARP ( http://www.sarp.org.pl/pliki/1_539ec5f989836-zwpp_sarp.pdf ) " udział procentowy poszczególnych faz projektowania :
a) projekt koncepcyjny PK - 7-15%,
b) projekt budowlany PB - 30-45%,
c) projekt wykonawczy PW - 40-60%.
Udział procentowy jest liczony od całości ceny dokumentacji projektowej. Suma wartości składowych prac projektowych liczona w procentach wynosi 100%.
Przy ustalaniu udziału poszczególnych faz projektowania w łącznej cenie projektu, lub ustalaniu ceny opracowań projektowych zlecanych odrębnie, należy stosować ww. wartości procentowe dostosowując udział procentowy do specyfiki inwestycji. "
- pytanie też o ILOŚĆ KONCEPCJI ( ? )

Druga sprawa to liczba przekrojów - masz duży i skomplikowany dom, ...
- a tego nie wiadomo, może dom nie będzie skomplikowany, a będzie się wpisywał w 100% oczekiwań Inwestora

Jeśli chodzi o pozwolenie na budowę, to trzeba pamiętać, że duży wpływ na termin uzyskania pozwolenia na budowę ma ...
- ... kompletna dokumentacja projektowa, zgodna z Warunkami Zabudowy, Warunkami Technicznymi, ... ale też praca danego Urzędu wydającego PnB.

portaga
30-12-2016, 19:58
Panie Łukaszu.
Proszę nie brać tego zbyt do siebie, ale mam takie pytanie:
- Skąd Pan bierze czas, na tłumaczenie takich zawiłości na tym forum?


- SUGEROWANY przez SARP ( http://www.sarp.org.pl/pliki/1_539ec5f989836-zwpp_sarp.pdf ) " udział procentowy poszczególnych faz projektowania :
a) projekt koncepcyjny PK - 7-15%,
b) projekt budowlany PB - 30-45%,
c) projekt wykonawczy PW - 40-60%.
Udział procentowy jest liczony od całości ceny dokumentacji projektowej. Suma wartości składowych prac projektowych liczona w procentach wynosi 100%.
Przy ustalaniu udziału poszczególnych faz projektowania w łącznej cenie projektu, lub ustalaniu ceny opracowań projektowych zlecanych odrębnie, należy stosować ww. wartości procentowe dostosowując udział procentowy do specyfiki inwestycji. "


Pan chce zabłysnąć, przytaczając cyfry, obliczenia, posługując się językiem niezrozumiałym dla większaości uzytkowników? Czy Panu po prostu się nudzi?
Serio pytam.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
30-12-2016, 20:29
nie nudzi mi się :no: jeśli pisze na FM to w wolnej chwili, a jeśli coś jest niezrozumiałego, chętnie wytłumaczę.
pozdrawiam

nuxe
30-12-2016, 20:29
- SUGEROWANY przez SARP (...) udział procentowy poszczególnych faz projektowania :
a) projekt koncepcyjny PK - 7-15%,

No właśnie, 15% to max za koncepcję. Szczególnie, że jeśli zakończymy współpracę po etapie koncepcji to cała praca pójdzie do kosza, bo żaden inny architekt nie zgodzi się kontynuować tej pracy - ze wzgl. na prawa autorskie. A kasa nam przepadnie. Gdy zgodzisz się płacić 40% to ryzyko niepowodzenia będzie dotyczyło tylko inwestora, a projektant tak czy inaczej będzie miał zapłacone i to całkiem nieźle.
Wiem to, bo sama miałam projekt indywidualny i musiałam zerwać współpracę z pierwszym architektem.

portaga
30-12-2016, 20:35
nie nudzi mi się :no: jeśli pisze na FM to w wolnej chwili, a jeśli coś jest niezrozumiałego, chętnie wytłumaczę.
pozdrawiam

Ostoja spokoju.
Pana to nawet sprowokować ciężko;)
No i dobrze!
Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku! Zdrowia, Szczęścia i dobrej zabawy! :wiggle:

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
30-12-2016, 21:13
szampan się chłodzi :yes:
również życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku

nuxe
31-12-2016, 10:46
Sprawdziłam, że u nas był jeszcze kosztorys i projekt ogrodzenia - 3 warianty.
Kosztorys był wiele razy poprawiany, bo miał masę błędów, toteż do weryfikacji cen wykonawców średnio się przydał. Natomiast był bardzo pomocny przy ustalaniu Specyfikacji technicznej - szczegółowego wykazu z jakich materiałów ma Wykonawca budować.
Projekt ogrodzenia też się przydał, do ustalenia z RWE miejsca lokalizacji skrzynki.

Kot&Fyś
14-01-2017, 17:02
Firma wydaje się w porządku. Na razie zwrócili nam uwagę na to, że projekt który chcemy wymaga zmiany warunków zabudowy. Napisali wniosek i czekamy

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
14-01-2017, 19:11
to w sumie fajnie, że możecie zmienić wniosek o Warunki Zabudowy. Dla inwestorów chcących się budować na działkach wpisanych w Plany Miejscowe, takich możliwości nie ma ( zmiany zapisów uchwalonego Planu )