PDA

Zobacz pełną wersję : LG Therma V nowy - stary gracz na rynku pomp ciepła. Modele od 3kW do 16kW mocy



Strony : [1] 2 3 4 5

CNC_POMPY_CIEPLA
26-12-2016, 14:38
Firma LG wprowadza na rynek nową serię pomp ciepła o nazwie Therma V.
Postaram się w tym temacie wrzucić wszystkie niezbędne informacje dla osób szukających skutecznego i ekonomicznego rozwiązania do ogrzewania budynku.
Większość informacji dostarczy katalog który można pobrać pod tym linkiem:
http://grafika.sklepcnc.pl/lg-therma-v-katalog-2016.pdf
Modele jakie są dostępne to split i monoblock od 3kW do 16kW mocy.
Więc zakres jest dość spory.
Pompy ciepła mają w sobie sporo świetnych rozwiązań znanych z poprzedniej serii pomp ciepła LG oraz z bardzo szerokiej gamy klimatyzatgorów produkowanych przez LG.
Ciekawe rozwiązania to min:
- bardzo cicha praca
- szybkie rozmrażanie
- czytelny sterownik
- itd.

To co jest bardzo dużą zaletą pomp LG to wysoka sprawność oraz moc grzewcza podawana nawet przy temperaturze zewnętrznej sięgającej -20st.C
Poniżej tabele z mocą grzewczą pomp LG:
7kW:
376685
9kW:
376686
12kW 3 fazy:
376687
14kW 3 fazy:
376688
16kW 3 fazy:
376689

Legenda:
Outdoor temperature - temperatura zewnętrzna
LWT - Temperatura wody na wyjściu:
TC - moc grzewcza(wraz z rozmrażaniem)
PI - pobór prądu
Obliczanie COP: TC / PI = COP

Te dane pozwalają bardzo dokładnie dobrać pompę ciepła do budynku nawet dla najniższych temperatur.

Film przedstawiający działanie panelu LCD oraz budowę hydroboxu:

https://www.youtube.com/watch?v=aE-WaaZZGjU

aktualne ceny pomp ciepła LG Therma V:
ALLEGRO:
http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=39340576&order=m&string=lg&search_scope=userItems-39340576&bmatch=base-relevance-floki-5-ele-1-1-1018

hook01
26-12-2016, 17:44
No widzisz właśnie na to czekałem bo jednak w katalogu nie ma wszystkiego. Jakbyś jeszcze mógł podrzucić ceny bo się będę zastanawiał miedzy lg, atlantic a panasem i pewnie cena będzie miała decydujące znaczenie. A teraz jeszcze wyjaśnij te skróty dla laika TC PI?

Pratchawiec
26-12-2016, 19:26
Re LG Therma

Witam

Jak porównywać to porównywalne - LG dwuwentylatorowa 12 kW T-Cap dwuwentylatorowy 9 kW
Obejrzałem sobie obie wklejone poniżej tabelki

376711

376712

LG 12 kW nie zagrzeje CWU przy -15* bez użycia grzałek
LG w każdym zakresie do - 15 ma COP nominalny niższy niż T-Cap.
LG jedna faza wymaga zabezpieczenia 32 A. W szczytowych obciążeniach sprężarka potrafi pobrać 6,23 kW.
LG jest tańsza od T-Capa w wersji F o ok 750 zł - na równoległej, porównywalnej co do warunków aukcji CNC.
LG już ok. 5 lat temu bez sukcesu próbowało wejść na rynek. Doskonale pamiętam bo rozważałem również jej nabycie.

Nie chodzi wcale o to, że moje "mojsze".
Ja, najzwyczajniej w świecie nie podejmowałbym ryzyka.

Pozdrawiam

Pratchawiec

CNC_POMPY_CIEPLA
26-12-2016, 20:11
Re LG Therma

Witam

Jak porównywać to porównywalne - LG dwuwentylatorowa 12 kW T-Cap dwuwentylatorowy 9 kW
Obejrzałem sobie obie wklejone poniżej tabelki

376711

376712

LG 12 kW nie zagrzeje CWU przy -15* bez użycia grzałek
LG w każdym zakresie do - 15 ma COP nominalny niższy niż T-Cap.
LG jedna faza wymaga zabezpieczenia 32 A. W szczytowych obciążeniach sprężarka potrafi pobrać 6,23 kW.
LG jest tańsza od T-Capa w wersji F o ok 750 zł - na równoległej, porównywalnej co do warunków aukcji CNC.
LG już ok. 5 lat temu bez sukcesu próbowało wejść na rynek. Doskonale pamiętam bo rozważałem również jej nabycie.

Nie chodzi wcale o to, że moje "mojsze".
Ja, najzwyczajniej w świecie nie podejmowałbym ryzyka.

Pozdrawiam

Pratchawiec
Lg nie robi wody 55st.C przy -20st.C, fakt ale woda 50st.C parzy i z reguły ustawiam klientom itak 45st.C na wodę CWU, wiec
Porównujesz T-CAP flagowy model firmy Panasonic, z LG to nie ma być super droga wypasiona pompa ciepła.
Różnica w COP na poziomie średnio rocznym 0,1 to koszt rocznie: 70zł !!! Siedemdziesiąt złotych rocznie! przyzałozeniu że roczny koszt na panasonic to 2200zł to na LG będzie to 2270zł.
Co do porównania ceny to nie porównuj już z modelem T-CAP 9kW 1F bo ten model jest już niedostępny, następca jest o lekko 4320zł droższy!!!
Czyli różnica w cenie pomiędzy LG 12kW 1F a TCAP 9kW to 5076zł, pięć tysięcy siedemdziesiąt sześć zł!!! a to ogromna różnica w cenie.

Urządzenie 12kW występuje w wersji jeszcze 3 fazowej, i wtedy masz obciążenie na fazę 9A.
Czyli możesz zasilić z tego samego zabezpieczenia co np. oświetlenie bo tylko 10A.

Czyli reasumując zabezpieczenie może być standardowe 16A, przy3 fazówce,
Różnica w kosztach rocznie coś około 70zł rocznie,
a cena o 5076zł niższa od porównywalnego T-CAPa.

Ja zaryzykowałem.

Pratchawiec
26-12-2016, 20:31
CNC

LG grzeje wodę zasilającą jedynie do 50* przy - 15. Spróbuj taką wodą zagrzać baniak z CWU do np 45*.
Na twoich aukcjach i innych sprzedawców widzę T-Capy w wersji F.
Jak P. przegnie z cenami, a na to się zanosi, do gry wejdą inni producenci.
Ja nie zapłaciłbym 4k zł więcej za pare obrazków na sterowniku.

Zaryzykowałęś. Chwała Ci.
Jako sprzedawca a nie użytkownik.
Czujesz różnicę?

Pozdrawiam

Pratchawiec

26-12-2016, 21:01
Przewagą Panasa jest w tej chwili marketing jego użytkowników - darmowy w dodatku. Co będzie z LG ? Tego nie wiemy. Teoretycznie jestem zdecydowany na Panasa, problem będzie jak za pół roku przy kupnie przyjdzie mi dopłacić 4k za wersję H bo Fki nie będą już dostępne. Mimo wszystko uważam, że 4k przy wyborze ogrzewania to nie jest ogromna kwota za święty spokój. Jedyne czego się boję w przypadku LG to jakichś ewentualnych awarii, ale ten sam problem mam z Samsungiem - zero opinii, zero tematów - cisza totalna, a wg ofert które do mnie spływaja niby sporo PC samsunga się montuje w PL....

hook01
27-12-2016, 08:13
Proszę o poprawkę jeśli się mylę ale czy przy -7C Lg nie ma mocy 11,5 a Panas 10 KW dla temp wody 35C mówię o modelach 12KW trójfazowych, co sugerowałoby że niby Lg jest lepsza?
Pytanie jeszcze czemu mocy pompy lg jest niższa przy +2 niż przy -7?

CNC_POMPY_CIEPLA
27-12-2016, 08:41
Proszę o poprawkę jeśli się mylę ale czy przy -7C Lg nie ma mocy 11,5 a Panas 10 KW dla temp wody 35C mówię o modelach 12KW trójfazowych, co sugerowałoby że niby Lg jest lepsza?
Pytanie jeszcze czemu mocy pompy lg jest niższa przy +2 niż przy -7?

Też na to patrzyłem porównując pompy i wynika to z tego że przy + 2st.C często występuje odladzanie, co powoduje spadek mocy.
Przy -7st.C odladzanie występuje rzadko ze względu na suche powietrze dlatego jest wzrost mocy.
Panasonic ma inne odladzanie dlatego przy -7st.C odladza się częściej dlatego też ma mniejszą moc.
LG nie ma odladzania czasowego tylko wydajnościowe dlatego nie musi się tak często przełączać na odladzanie.

hook01
27-12-2016, 09:40
Ok to mam jeszcze takie pytanie przy - 20C Lg grzeje wodę tylko do temp 40C czy jeśli byłaby potrzeba wyższej temp wody dołącza grzałki czy jak bo w tabelce są szare miejsca. Czy da się skompletować model np pompa 12kw a do tego grzałki np do 16kw?

CNC_POMPY_CIEPLA
27-12-2016, 13:02
Ok to mam jeszcze takie pytanie przy - 20C Lg grzeje wodę tylko do temp 40C czy jeśli byłaby potrzeba wyższej temp wody dołącza grzałki czy jak bo w tabelce są szare miejsca. Czy da się skompletować model np pompa 12kw a do tego grzałki np do 16kw?

Przy -20st.C grzeje wodę do 45st.C ale można ustawić jak ktoś chce żeby te 5st.C dogrzało grzałką.
Z drugiej strony do ile dogrzeje Panasonic nie mamy pojęcia bo w ogóle nie podają danych dla tej temperatury.
Pamiętaj że dane od Panasonic masz tylko do -15st.C, poniżej czarna dziura.

28-12-2016, 09:32
Piszesz ze powyżej -15 stopni czarna dziura dla Panasa. W przypadku t-capa 9, gdzie 9kw jest do -15stopni gwarantowane to ile bedzie przy -20 ? Moim zdaniem pewnie 7kw. Do tego grzałka 3kw i jest idealnie (w moim przypadku). Niemniej jednak będę się przyglądał co wydarzy się z LG przez pół roku.

CNC_POMPY_CIEPLA
28-12-2016, 12:10
Ja jak dobieram pompę panasonic to też właśnie zakładam że 7kW a maksymalna temp na wyjściu to 50 st. C.
Czyli na strefę klimatyczną gdzie liczymy do -20st.C powinna dać 10kW razem z grzałką, a to sporo bo wystarczy na domy do około 200mkw, przy standardowej izolacji.

ProStaś
28-12-2016, 12:19
CNC dwa pytania:
1. czym różni się "nowa" LG Therma V od poprzedniej?
2. zakładając, że wystarczy mi (zróbmy takie założenie, proszę...) 9 kW, pompy obiegowe wbudowane w PC są wystarczające (znowu założenie), kupuję sobie zasobnik Weber 300 l. do PC samemu, z jaką kwotą musiałbym się liczyć? Okolice Łodzi. Dom zaprojektowany od pierwszej kreślarskiej linii pod PC, w tym OP.

CNC_POMPY_CIEPLA
28-12-2016, 12:40
CNC dwa pytania:
1. czym różni się "nowa" LG Therma V od poprzedniej?
2. zakładając, że wystarczy mi (zróbmy takie założenie, proszę...) 9 kW, pompy obiegowe wbudowane w PC są wystarczające (znowu założenie), kupuję sobie zasobnik Weber 300 l. do PC samemu, z jaką kwotą musiałbym się liczyć? Okolice Łodzi. Dom zaprojektowany od pierwszej kreślarskiej linii pod PC, w tym OP.

Witaj, nowa LG ma przeprojektowane sterowanie i odmrażanie, starszy sterownik miał jeszcze braki, teraz jest już przyzwoicie.
Pompa obiegowa wbudowana to Wilo-Yonos PARA RS 25/7.0, ale tam jest o tyle fajnie że w razie czego w to samo miejsce można włożyć większą, bo przyłącze elektryczne jest standardowe.
i chodzi Ci o to ile by miła kosztować instalacja gdybyśmy my instalowali z Twoim zbiornikiem tak?

ProStaś
28-12-2016, 12:49
Tak, bo ten zbiornik wydaje się być fajny, a kosztuje 1860 zł (wężownica 3,8m2).

Będę wdzięczny.

CNC_POMPY_CIEPLA
28-12-2016, 14:07
Zakładając że pompka pociągnie, i będzie jeden sterownik bezprzewodowy, i Twój zbiornik to cały montaż powinien zamknąć się do 19600zł brutto.
Jest to cena z montażem na chwilę obecną, bo teraz LG dało extra ceny żeby rozruszać.
Ja mam u siebie teraz taką LG i na razie jest jak najbardziej ok.

ProStaś
28-12-2016, 14:12
Oto chodziło.
Dziękuję za odpowiedź, mam kolejny punkt odniesienia, a i forumowiczom się przyda.

Pozdrawiam.

CNC_POMPY_CIEPLA
29-12-2016, 19:37
Re LG Therma

Witam

Jak porównywać to porównywalne - LG dwuwentylatorowa 12 kW T-Cap dwuwentylatorowy 9 kW
Obejrzałem sobie obie wklejone poniżej tabelki

376711

376712

LG 12 kW nie zagrzeje CWU przy -15* bez użycia grzałek
LG w każdym zakresie do - 15 ma COP nominalny niższy niż T-Cap.
LG jedna faza wymaga zabezpieczenia 32 A. W szczytowych obciążeniach sprężarka potrafi pobrać 6,23 kW.
LG jest tańsza od T-Capa w wersji F o ok 750 zł - na równoległej, porównywalnej co do warunków aukcji CNC.
LG już ok. 5 lat temu bez sukcesu próbowało wejść na rynek. Doskonale pamiętam bo rozważałem również jej nabycie.

Nie chodzi wcale o to, że moje "mojsze".
Ja, najzwyczajniej w świecie nie podejmowałbym ryzyka.

Pozdrawiam

Pratchawiec


Jeszcze raz sprawdziłem Twierdzenie kolegi zę przy -15st.C woda będzie, i nagrzałem parametrem 50st.C wodę w zbiorniku do 49st.C, a jeżeli taka woda jest dla Ciebie zimna, to nalej sobie proszę takiej do wanny... i miłej gorącej kąpieli. :-) pęcherze i oparzenia gwarantowane,

Kwestia porównania sprawności:
Panasonic T-CAP 9kW przy parametrze A2W35 COP 3,44
LG Therma V 12kW w tych samych warunkach COP 3,35
Różnica to 0,09 punktu.
Szacunkowa różnica w kosztach eksploatacji przy zużyciu około 5000kWh = 135zł Rocznie!!!!
Czyli teoretycznie 135zł rocznie wychodzi nas więcej eksploatacja na LG względem Panasonic.

A różnica w cenach katalogowych wygląda następująco:
Panasonic T-CAP seria H na 2017r. katalogowo: 30381zł netto
LG Therma V na 2017r. katalogowo: 22400zł netto
Różnica na korzyść LG: 7981zł netto,
a kupując Panasonic zyskujemy 135zł ..... rocznie.
Czas zwrotu ponad 50 lat....

Wiem kolego że niektórzy muszą jeździć mercedesem bo w nim się inaczej wygląda itd. nie patrząc na koszty ale w skodzie fotel może by Cię troszkę bardziej w dupkę uwierał, ale też całkiem fajnie się jedzie.

29-12-2016, 20:21
Zastanawiam sie tylko jak w takim razie dobrac moc LG pod moje zapotrzebowanie czyli 8.2 kw z CWU ? Mam wziac PC 12kw ? A co w okresach przejsciowych i letnich ? LG z racji wiekszych mocy nie zezre wiecej pradu ?

CNC_POMPY_CIEPLA
29-12-2016, 21:24
Pamiętaj że pompy ciepła mają inwerterowe sprężarki.
Zazwyczaj komputer nimi tak steruje ze zasuwają do osiągnięcia parametru na 75% bo to optymalna wartość.
377069
Dopasowywują się do zapotrzebowania, i w okresach przejściowych potrzebujesz większej mocy żeby grzać w tanim prądzie.
Czyli jak chcesz grzać tanio to pompa musi zapierdzielać w 10h taniego prądu, i wtedy potrzebuje znacznie większej mocy niż wynikało by to z OZC.
Mała pompa będzie pracować 24h, żeby zrobić ciepło, a wystarczająco duże urządzenie nagrzeje Ci budynek w 10h, i wtedy będzie tanio.
Dla przykładu jak masz zapotrzebowanie 8,2kW, to przy 0st.C potrzebujesz mocy pompy około 9kW przy temp 0st.C żeby grzać tylko w taniej taryfie.
Czyli oprócz tego że trzeba patrzeć na moc przy -20st.C żeby było ciepło, trzeba pompę tak dobrać że żeby dała radę pracować tanio.

Czyli jak Ci inni radzą że trzeba dobrać do -20st.C to zapominają o połowie pomiarów.

Piencu
29-12-2016, 22:23
Myśle, ze ta odpowiedz nie wyczerpała pytania kolegi mate166@ i mojej ciekawości ;)
Mam podobne potrzeby, 7.6kW bez cwu przy -20c. Chciałbym grzać w g12. Dobierać 9 czy 12?
Pozdrawiam

CNC_POMPY_CIEPLA
29-12-2016, 22:55
Grzać tylko w taniej taryfie to opłaca się max do około -7st.C
poniżej -15st.C pompa może chodzić z grzałkami,

Jak chcemy grzać do -7st.C tylko w taniej to potrzebujemy jeszcze odpowiedniego akumulatora(grubości wylewki) oraz trzeba się przygotować ze czasem może być nawet wewnątrz 2st. cieplej pod koniec grzania w taniej. A to już wyczuwalna różnica temperatury w domu.

Tak więc dobór pompy to nie wszystko.

Czyli jak zapotrzebowanie około 8kW przy -20st.C to przy -7st.C potrzebujemy na dobę około 130kWh,
mając pompę np. 12kW która przy -7st.C ma 11,48kW wpompujemy w dom w ciągu 10 godzin 114,8kWh.
Czyli żeby w pełni grzać do -7st.C w taniej potrzebowalibyśmy jeszcze mocniejsze urządzenie, a to już bez sensu.
Więc pompa 12kW wystarczy do około -5st.C grzania tylko w taniej, i przy tej bym pozostał.

377091

Arturo72
29-12-2016, 23:02
Grzać tylko w taniej taryfie to opłaca się max do około -7st.C
poniżej -15st.C pompa może chodzić z grzałkami,

Co za bzdura !!!
Weź Ty jednak młotek..

CNC_POMPY_CIEPLA
29-12-2016, 23:21
Co za bzdura !!!
Weź Ty jednak młotek..

W związku z tym że Twoje komentarze nigdy nic nie wnoszą, poza sianiem zamętu i głupot itd.......
Tak jak ja nie komentuje tego....... co Ty wypisujesz, może udało Ci się to zauważyć tak proszę byś nie komentował tego co ja piszę.
Dziękuję.

Arturo72
29-12-2016, 23:30
może udało Ci się to zauważyć tak proszę byś nie komentował tego co ja piszę.Dziękuję.No niestety,bzdury,które czytają nieświadomi inwestorzy trzeba prostować zatem będę komentował je i ostrzegał.Chcesz inwestorów robić za idiotów to albo pisz na własnej stronie albo przyjmij do wiadomości fakt,że będziesz prostowany z myślą o inwestorach.

Pratchawiec
30-12-2016, 01:15
CNC

Skądinąd rozumiem Cię

Jesteś sprzedawcą, z czym się nie kryjesz.
Domyślam się, że od LG dostałeś lepsze rabaty niż nawet od Meetinga.
Kilka postów wyżej wskazałem Ci na pewne niedostatki Thermy. Odniosłeś się do nich wybiórczo, cytując wybrane dane katalogowe..
Nie wierzę Ci gdy twierdzisz, że wodą zasilającą 50* zagrzałeś wodę użytkową do 49* -bez wsparcia grzałką.

Chcesz handlować, chwała Ci -Tobie.
Pamiętaj jednak że Ty Twoje sukcesy przeżywać będziesz po zainkasoawaniu należności z faktur.
Końcowi użytkownicy nie będą mieć Twojego komfortu.
Będą Cię - jako konsumenci zasypywać reklamacjami, w świetle Twoich marketingowych zapewnień - prawdopodobnie zasadnymi.
Spójrz zatem rzetelnie na wszystkie niedostatki Thermy.
Poza zmienionym sterownikiem, energooszczędną obiegówką i rzekomo usprawnionym procesem odszraniania, jest to to samo urządzenie, które odpuściłem AD 2011.
Są na rynku pompy lepsze i wcale nie myślę tu o P.

LG to świetna firma. Podobnie Samsung. Robią znakomite telewizory i smartfony - mam zresztą taki.
Na rynku techniki chłodniczej to karły - bez tradycji i własnych technologii. Ładnie opakowane. Target - powszechny rynek konsumencki.
Wolałbym już Mideę czy coś z grupy Haier.

PC nie kupuje się jak klimę czy smartfona - do wejścia następnego modelu.
Co potem?
Spytaj MKM Silesia. Być może jest tendencyjny, bo LG już nie sprzedaje .

Pozdrawiam

Pratchawiec

30-12-2016, 08:53
Ja narazie czytam i porownuje ale to co juz postanowilem to na pewno nie zabijac sie tylko o to zeby grzac tania taryfa + na 99,9% PC to Panas. Chce miec komfort w domu - jak sie Pc wlaczy na 2h w drogiej to sie tez nic nie stanie. Na poczatku mojej dyskusji podalem ze budzet na grzanie mojego domu to max 4k rocznie z CWU. Obstawiam ze nawet w samej drogiej tyle nie wyjdzie co znaczy ze powinenem byc zadowolony. Z wyliczen wychodzi ze grubo ponizej 3k wyjdzie, ale to sa tylko wyliczenia :) Jak sie przekonam na wlasnej skorze jak sie maja wyliczenia do rzeczywistosci to wtedy bede mogl pomoc innym w wyborze :)

Arturo72
30-12-2016, 09:32
Ja narazie czytam i porownuje ale to co juz postanowilem to na pewno nie zabijac sie tylko o to zeby grzac tania taryfa + na 99,9% PC to Panas. Chce miec komfort w domu - jak sie Pc wlaczy na 2h w drogiej to sie tez nic nie stanie. Na poczatku mojej dyskusji podalem ze budzet na grzanie mojego domu to max 4k rocznie z CWU. Obstawiam ze nawet w samej drogiej tyle nie wyjdzie co znaczy ze powinenem byc zadowolony. Z wyliczen wychodzi ze grubo ponizej 3k wyjdzie, ale to sa tylko wyliczenia :) Jak sie przekonam na wlasnej skorze jak sie maja wyliczenia do rzeczywistosci to wtedy bede mogl pomoc innym w wyborze :)
Nie chodzi o to żeby się zabijać na grzanie tylko w taniej taryfie ale o rzetelne przedstawienie informacji.
Z postu CNC wynika,że moc grzewczą pompy dobiera się do temp.-7st.C a to jest najzwyklejsza bzdura. Moc grzewczą dobiera się do obciążenia cieplnego domu i danej strefy klimatycznej czyli w przypadku III strefy do -18st.C.I przy tej temp.moc grzewcza pompy ma gwarantować pracę nie przez 10h taniej taryfy tylko przez 24h.

Arturo72
30-12-2016, 09:39
Twierdzenie,że przy -15st.C pompa ma pracować na grzalkach jest podobną bzdurą bo mija się to z celem i ideą pompy ciepła i jak tak by było to znaczy że moc grzewcza pompy nie została poprawnie dobrana pod obciążenie cieplne domu czyli do strat ciepła.

hook01
30-12-2016, 10:18
Widzicie to zależ od podejścia gdyż przy -20C cop pomp spada tak drastycznie że to wychodzi prawie jak grzanie bezpośrednio prądem i pewnie dlatego kolega cnc dobiera pompy tylko do -7C. Biorąc pod uwagę to iż przez większość czasu pc jest mocno przewymiarowana zaś średnia dla całej zimy wychodzi w III strefie ok 0C zaś ilość godzin z temp poniżej -15C w ciągu całej zimy jest znikoma to poprostu dobiera tak aby do -7C pc chodziła na optymalnym obciążeniu zaś poniżej już na grzałkach. Taki chwyt marketingowy niemniej dobrze by było aby klient był tego świadomy. Z drugiej strony to są to pompy inwerterowe i według zamysłu powinny chodzić cały czas a nie na zasadzie on/off. Przynajmniej ja tak to widzę jak się mylę prosze mnie nawrócić jak jest jeszcze na to czas.

Arturo72
30-12-2016, 10:26
Widzicie to zależ od podejścia gdyż przy -20C cop pomp spada tak drastycznie że to wychodzi prawie jak grzanie bezpośrednio prądem i pewnie dlatego kolega cnc dobiera pompy tylko do -7C. Dlatego to też jest bzdura bo COP nawet przy takiej temperaturze będzie w okolicach 2 czyli w dalszym ciągu 2 razy mniejsze zużycie energii niż na grzałkach.Druga sprawa,jeśli przy -15st.C facio zaleca już grzałki to znaczy,że przy -10st.C czy już przy -7st.C pompa będzie chodziła 24h na dobę a to może znaczyć,że grzanie samymi grzalkami za 600zł ale 100% w taniej taryfie będzie tańsze niż grzanie pompą ciepłą LG 24h na dobę w drogiej i taniej zatem gdzie jest sens wydawania kilkunastu tys.zł ?? Być może ma jakiś w tym cel,czyżby te LG były tak drogie,że "nie opłaca się" kupować mocy grzewczych(mocniejszych) pod obciążenie cieplne domu tylko robić tańszą "protezę pompy ciepła" ?

hook01
30-12-2016, 10:56
Arturo jak sobie porównasz wydajność Lg z np atlanticiem to powiem ci że Lg ma większą moc w takich samych temp. ceny zaś cnc ma bardzo dobre bo różnica 16kw lg i 16kw atlantica to jest ok 10k. Panas w podobnych cenach do atlantica tyle że panas ma większą moc w niskich temp. Poza tym Jarosław Wielki ma wprowadzić specjalną taryfę dla grzejących prądem w domu więc może wtedy wszyscy będą grzali cały dzień inwerterami a nie tylko na zasadzie on/off.

rwojtek
30-12-2016, 11:08
A.... Poza tym Jarosław Wielki ma wprowadzić specjalną taryfę dla grzejących prądem w domu więc może wtedy wszyscy będą grzali cały dzień inwerterami a nie tylko na zasadzie on/off.

Jeśli zdarzyłby się jakiś CUD i weszła taka taryfa, to na pewno byłaby minimum dwustrefowa jak G12/G12W i wtedy najbardziej opłaca się mocniejsza pompa i to on/off.

bobrow
30-12-2016, 11:31
[QUOTE=Pratchawiec;7373302]CNC


LG to świetna firma. Podobnie Samsung. Robią znakomite telewizory i smartfony - mam zresztą taki.
Na rynku techniki chłodniczej to karły - bez tradycji i własnych technologii. Ładnie opakowane. Target - powszechny rynek konsumencki.
Wolałbym już Mideę czy coś z grupy Haier.

Pratchawiec ,
kiedy szukałem klimy do firmy , zastanawiałem się wtedy nad LG- z tego co pamiętam , to w produkcji klimatyzatorów to przez jakiś czas chyba byli liderem światowym. Czytałem inne podobne opinie o tym rynku i zawsze była informacja o ich wielkim udziale w rynku-więc określenie "karzeł" w branży chłodniczej jest chyba mocno nie sprawiedliwe (najdelikatniej to ujmując).
Co do jakości-różne rzeczy się słyszy , raczej nie jest to Mercedes tej branży-może taki Fiacik Seicento , jeśli prosty-to zazwyczaj mało kłopotliwy (klimatyzatory).
PC-tutaj nie mam o czym specjalnie poczytać , gdzieś tam były sprzedawane-jakoś tam działały z większymi lub mniejszymi problemami. Po prostu mało informacji zwrotnych z rynku (głównie opinie użytkowników)

pzdr

Arturo72
30-12-2016, 11:35
Arturo jak sobie porównasz wydajność Lg z np atlanticiem to powiem ci że Lg ma większą moc w takich samych temp. ceny zaś cnc ma bardzo dobre bo różnica 16kw lg i 16kw atlantica to jest ok 10k. Panas w podobnych cenach do atlantica tyle że panas ma większą moc w niskich temp. Poza tym Jarosław Wielki ma wprowadzić specjalną taryfę dla grzejących prądem w domu więc może wtedy wszyscy będą grzali cały dzień inwerterami a nie tylko na zasadzie on/off.Ale mnie wali czy to jest lg panas czy atlantic. Ja piszę o bzdurach jakie wypisuje CNC pod ogólnym kątem dotyczącym pomp ciepła i doboru mocy grzewczych.Pompa ciepła jak i każde urządzenie grzewcze ma gwarantować moc grzewczą jaką potrzebuje dom przy odpowiedniej temperaturze obliczeniowej wynikającej z danej strefy klimatycznej.Koniec kropka,ma to robić bez grzałki bo to pompa ciepła a nie ogrzewanie prądem.Grzałka powinna służyć jedynie w momencie jak temperatura zejdzie poniżej obliczeniowej.https://www.strefaklimatyzacji.pl/baza-wiedzy/artykuly/strefy-klimatyczne-polski,18.html

CNC_POMPY_CIEPLA
30-12-2016, 12:52
Widzicie to zależ od podejścia gdyż przy -20C cop pomp spada tak drastycznie że to wychodzi prawie jak grzanie bezpośrednio prądem i pewnie dlatego kolega cnc dobiera pompy tylko do -7C. Biorąc pod uwagę to iż przez większość czasu pc jest mocno przewymiarowana zaś średnia dla całej zimy wychodzi w III strefie ok 0C zaś ilość godzin z temp poniżej -15C w ciągu całej zimy jest znikoma to poprostu dobiera tak aby do -7C pc chodziła na optymalnym obciążeniu zaś poniżej już na grzałkach. Taki chwyt marketingowy niemniej dobrze by było aby klient był tego świadomy. Z drugiej strony to są to pompy inwerterowe i według zamysłu powinny chodzić cały czas a nie na zasadzie on/off. Przynajmniej ja tak to widzę jak się mylę prosze mnie nawrócić jak jest jeszcze na to czas.

Hej, hook01 Arturo ma jak zwykle problemy z czytaniem, i rozumieniem tekstu!!!
Pompę ciepła dobiera się do strefy klimatycznej i jak dobieramy pompę do strefy np. III -20st.C
to maksymalna średnia ilość dni rocznie gdzie jest temperatura -20st.C przez dobę i więcej to z reguły DWA! dni!!!

Więc jak dobierzemy do domu pompę np. LG 9kW która przy -20st.C ma 5,58kW a dom potrzebuje 7,5kW i to taka pompa przez dwa dni będzie pracować z grzałkami włączonymi.
Czyli przez 48h(dwa dni) zużyje 96kWh co daje w zł 50zł rocznie!!!
Czyli dobierając pompę która szczytową wartość mocy(7,5kW) będzie miała dla temperatury -20st.C po dołączeniu 2kW grzałek może nas to kosztować max 50zł rocznie, jak w ogóle będą takie mrozy!
Dlatego czasem nie warto dokładać do pompy 12kW która przy -20st.C miałam, by moc wystarczającą by grzać bez grzałek bo różnica w cenie to: 3370zł brutto.
Więc dołożenie 3370zł brutto licząc nawet że grzałki będą nam zużywały 100zł rocznie zwróci się po ponad 33latach.
I tak ten.... Arturo radzi by dołożyć do do pompy 12kW i to zwróci się po ponad 33 latach w najlepszym wypadku, a jak liczy się dokładnie to zwróci sie po 60 latach!!!!

Ja dobieram pompy w oparciu o to czego oczekuje klient.
Czyli niskie koszty eksploatacji wiec oraz sensowna cena.
Czyli żeby koszty były niskie dobiera się pompy tak by do około -4st.C -7st.C chodziły w taniej taryfie, a przy takiej temperaturze by chodzić w taniej wykorzystują tylko około 60% mocy więc przy -20st.C z reguły i tak pracują bez grzałek.

A Arturo pojąć tego nie może bo za dużo wyliczeń było w moim poście i już się pogubił.

Arturo72
30-12-2016, 13:02
Dlatego czasem nie warto dokładać do pompy 12kW która przy -20st.C miałam, by moc wystarczającą by grzać bez grzałek bo różnica w cenie to: 3370zł brutto.A kto tutaj mówi o "dołożeniu" do pompy 12kW ? To,że LG nie ma odpowiedniej do tego pompy nie znaczy,że niema na rynku innych pomp,które bez "dokładania" oferują moc 7,5kW.Proste ? Dla mnie proste i dla kazdego innego inwestora też ale dla sprzedawcy pomp nie będzie to proste bo ucieknie mu klient bo w LG nie ma takiej mocy w tej cenie.
Czyli żeby koszty były niskie dobiera się pompy tak by do około -4st.C -7st.C chodziły w taniej taryfie, a przy takiej temperaturze by chodzić w taniej wykorzystują tylko około 60% mocy więc przy -20st.C z reguły i tak pracują bez grzałek.Każda poprawnie dobrana pompa do obciążenia cieplnego domu będzie chodziła przy -4 -7st.C w taniej taryfie większosci czasu.
A Arturo pojąć tego nie może bo za dużo wyliczeń było w moim poście i już się pogubił.Pojąć nie możesz Ty,że to nie jest Twoja strona do robienia z ludzi idiotów.
Więc jak dobierzemy do domu pompę np. LG 9kW która przy -20st.C ma 5,58kW a dom potrzebuje 7,5kW i to taka pompa przez dwa dni będzie pracować z grzałkami włączonymi.A czemu ma chodzić z grzałkami jak może chodzić bez grzałek ale nie LG ?

CNC_POMPY_CIEPLA
30-12-2016, 13:12
odpisywałem na to co napisał hook01,
Ciebie w dalszym ciągu ignoruję....

Arturo72
30-12-2016, 13:13
odpisywałem na to co napisał hook01,Ciebie w dalszym ciągu ignoruję....A ja odpisuje na twoje "marketingowe gadki".Możesz mnie ignorować.

trzciniak61
30-12-2016, 14:12
Widzę, że wyznawcy PANAS zostali mocno podrażnieni, ze na rynku pomp możne być cos lepszego niż TCap, zapłaciliście za reklamę i tyle. Parametry większości urządzeń są bardzo podobne. Ja od 3 miesięcy eksploatuję LG 14 kW i obserwując zużycie prądu innych forowiczów nie mam wyrzutów sumienia, ze nie wziąłem TCap. Potwierdzam zalety LG o których mówił CNC. Pozdrawiam

Arturo72
30-12-2016, 14:30
Parametry większości urządzeń są bardzo podobne.No i dokładnie o to chodzi i głupotą jest wychwalanie jednego czy drugiego tylko dlatego,że ma się lepszą prowizję bo innego powodu tu nie widzę.Prostuje jedynie bzdury,które wypisuje CNC.
Ja od 3 miesięcy eksploatuję LG 14 kW i obserwując zużycie prądu innych forowiczów nie mam wyrzutów sumienia, ze nie wziąłem TCap. I podobne bzdury bo zużycie energii nie zależy od pompy bo kazda markowa miałaby podobne ale zużycie zależy tylko i wyłacznie od domu ale może dla takich inwestorów CNC bajeczki marketingowe uprawia ;)

bobrow
30-12-2016, 14:34
Widzę, że wyznawcy PANAS zostali mocno podrażnieni, ze na rynku pomp możne być cos lepszego niż TCap, zapłaciliście za reklamę i tyle. Parametry większości urządzeń są bardzo podobne. Ja od 3 miesięcy eksploatuję LG 14 kW i obserwując zużycie prądu innych forowiczów nie mam wyrzutów sumienia, ze nie wziąłem TCap. Potwierdzam zalety LG o których mówił CNC. Pozdrawiam

Cześć Trzciniak,
fajnie , że się odezwałeś- mam nadzieję , że podsumujesz na koniec sezonu użytkowanie LG.
Jeśli produkt jest ok tzn ma parametry zbliżone do konkurencji i jest wyraźnie tańszy - to git.
Pzdr

hook01
30-12-2016, 16:04
Arturo powiedz mi jak dobierzesz dla mnie pompę aby nie pracowała z grzałkami przy -20C potrzebuję 15,9kw. I tak Lg 16kw przy -20C/35C woda ma mocy 10.9kw, Panas 16kw tcap ma 15kw więc jak widać już jej trochę brakuje a to wszystko dla temp zasilania 35C co u mnie przy grzejnikach raczej nie przejdzie natomiast jeśli podniesiemy temp zasilania do 55C co pewnie już by spokojnie wystarczyło dla grzejników Lg nie podaje danych więc pewnie się trochę wstydzi zaś Panas ma wtedy tylko 8kw jak widać już sporo za mało zaś altherma 11kw trzyma 10,3kw przy -22C. Więc jak widać nawet althermie przy 16kw brakło by mocy żeby grzać bez grzałek. Z tego by wynikało że trzeba by u mnie dać jeszcze większą pc tylko jak by taka pc pracowała przy temp 0C gdzie to jest średnia temp sezonowa. Bo pewnie nie każda byłaby w stanie tak nisko modulować swoją pracę. Dlatego też wydaje mi się iż praca ze wspomaganiem grzałkami jest "musowa" w mocno minusowych temp.

ProStaś
30-12-2016, 16:51
Ja od 3 miesięcy eksploatuję LG 14 kW i obserwując zużycie prądu innych forowiczów nie mam wyrzutów sumienia, ze nie wziąłem TCap. Potwierdzam zalety LG o których mówił CNC. Pozdrawiam

A w Twojej stopce:
Dom 128 mkw, wskaźnik zapotrzebowania na moc-65W/m2, pompa ciepła P-W firmy KLIMON moc 14kW,

To Klimon to LG?

asaselllo
30-12-2016, 17:09
128m2 i pompa 14kW ?

_John
30-12-2016, 18:21
Czy te nowe pompy również mają aluminiowe wymienniki jak klimatyzatory LG?

jbloch
30-12-2016, 19:12
A w Twojej stopce:
Dom 128 mkw, wskaźnik zapotrzebowania na moc-65W/m2, pompa ciepła P-W firmy KLIMON moc 14kW,

To Klimon to LG?

W zasadzie to tak . Z tego co i wiadomo , limon składa pc z jednostki zewnętrznej LG i we własnym zakresie składa moduł wewnętrzny + pewnie jakiś tam ,,swoje " sterowanie . ogólnie sklecić coś takiego nie jest trudne , a już na peno o wile mniej kosztowne od oryginału LG .

jbloch
30-12-2016, 19:18
Arturo powiedz mi jak dobierzesz dla mnie pompę aby nie pracowała z grzałkami przy -20C potrzebuję 15,9kw. I tak Lg 16kw przy -20C/35C woda ma mocy 10.9kw, Panas 16kw tcap ma 15kw więc jak widać już jej trochę brakuje a to wszystko dla temp zasilania 35C co u mnie przy grzejnikach raczej nie przejdzie natomiast jeśli podniesiemy temp zasilania do 55C co pewnie już by spokojnie wystarczyło dla grzejników Lg nie podaje danych więc pewnie się trochę wstydzi zaś Panas ma wtedy tylko 8kw jak widać już sporo za mało zaś altherma 11kw trzyma 10,3kw przy -22C. Więc jak widać nawet althermie przy 16kw brakło by mocy żeby grzać bez grzałek. Z tego by wynikało że trzeba by u mnie dać jeszcze większą pc tylko jak by taka pc pracowała przy temp 0C gdzie to jest średnia temp sezonowa. Bo pewnie nie każda byłaby w stanie tak nisko modulować swoją pracę. Dlatego też wydaje mi się iż praca ze wspomaganiem grzałkami jest "musowa" w mocno minusowych temp.


Przecież to banalnie proste , montujesz np Panasa 16 kw , Jak przy -22*C ma 8 kw to resztę (7,9 kw ) dostarczają grzałki , i wtedy masz to co staram się wytłumaczyć , masz wtedy COP np 1,1 czy 1,4 ,nie chce mi się liczyć jaki wtedy dokładnie wyjdzie , bo nie o to tu chodzi .

30-12-2016, 19:39
128m2 i pompa 14kW ?

A kto bogatemu zabroni ? :) tez zauwazylem ze co innego w stopce, a co innego napisane, ale poczekamy na wyjasnienia.

Pratchawiec
30-12-2016, 19:40
Kol. Trzciniak

Witam

Czy byłbyś tak uprzejmy i udostępnił dwie informacje szczegółowe o Twojej PC?

Chodzi mi o dokładny symbol jednostki zewnętrznej oraz nazwę i symbol wymiennika w hydroboksie.
Firma Klimon na swojej stronie nie udostępnia żadnych informacji technicznych o swoim sprzęcie. Ani jednej choćby fotografii.
Nie dziw się zatem sceptycyzmowi niektórych dyskutantów, w tym, nie ukrywam,mojemu.
.
Nie wykluczam zresztą, że hydroboks zrobiły małe chińskie rączki i jego hybrydę odnajdziemy na jakiejś Alibabie.
Dokładniejsze informacje i zdjęcia rozwiałyby zapewne nasze wątpliwości lub utwierdziły w przeświadczeniu, że najzwyczajniej w świecie zostałeś "wykiwany".

Pozdrawiam

Pratchawiec

hook01
31-12-2016, 13:36
jbloch ale ja wiem że mogą grzałki dogrzać tylko że arturo krzyczy na cnc że ten dobiera tak a nie inaczej pompy i aturo proponuje żeby tak dobierać pc aby przy -20C pc nie pracowała z grzałkami a tak raczej się nie da.

Garażowiec
31-12-2016, 15:31
jbloch ale ja wiem że mogą grzałki dogrzać tylko że arturo krzyczy na cnc że ten dobiera tak a nie inaczej pompy i aturo proponuje żeby tak dobierać pc aby przy -20C pc nie pracowała z grzałkami a tak raczej się nie da.

Da się tak żeby be grzałek przy -20*C pc p-w pracowała , wystarczy do domu takiego jak Arturo , o zapotrzebowaniu 3,5KW zamontować PC p-w o mocy tabelkowej 9 kw ( ze sprężarką 12 kw ) . Gdyby na tej sprężarce zbudować pc grunt to wystarczyłą by na ogrzanie 4 domów Arturo . W przypadku pc p-w , ja uważam że powinno się dobierać moc cieplną dla potrzeb domu do powiedzmy -15* , reszta grzałki uzupełnią /bądź zapewnią , to raczej w przypadku pc p-w najlepszy współczynnik koszta inwestycji-koszta eksploatacyjne , ale już najlepszy ten współczynnik wychodzi jednak w przypadku montażu pc gruntowej .

Arturo72
31-12-2016, 16:43
Da się tak żeby be grzałek przy -20*C pc p-w pracowała , wystarczy do domu takiego jak Arturo , o zapotrzebowaniu 3,5KW zamontować PC p-w o mocy tabelkowej 9 kw ( ze sprężarką 12 kw ) . Gdyby na tej sprężarce zbudować pc grunt to wystarczyłą by na ogrzanie 4 domów Arturo . W przypadku pc p-w , ja uważam że powinno się dobierać moc cieplną dla potrzeb domu do powiedzmy -15* , reszta grzałki uzupełnią /bądź zapewnią , to raczej w przypadku pc p-w najlepszy współczynnik koszta inwestycji-koszta eksploatacyjne , ale już najlepszy ten współczynnik wychodzi jednak w przypadku montażu pc gruntowej .
Mylisz się,do takiego domu jak mój wystarczylaby Atlantic 8kW która przy -20st.C ma ok.5kW czyli dalej bez grzalek i która to kosztowała w 2012r 14tys.zl i którą to miałem mieć.
Budżet na pompę to było 20tys.zl,gdybym miał płacić więcej grzalbym prądem.
Dom budowany 6 lat temu i takie są nowe domy ok.120m2....

CNC_POMPY_CIEPLA
31-12-2016, 16:55
Dobra święta były, ja odpuszczam.
Każdego na swoją modłę się nie nawróci.

bobrow
31-12-2016, 17:39
Grubo...
Będzie jednak jatka...
Szczęśliwego...

Garażowiec
31-12-2016, 17:50
https://pl.wikipedia.org/wiki/Niepe%C5%82nosprawno%C5%9B%C4%87_intelektualna_w_s topniu_lekkim

Panie Marku , po co pan to wkleił , zawsze uważałem Pana za poważnego człowieka , trochę dystansu trzeba zachować w stosunku do ludzi nawet jak uważa się ich za sprawnych intelektualnie inaczej .

CNC_POMPY_CIEPLA
31-12-2016, 18:11
Panie Marku , po co pan to wkleił , zawsze uważałem Pana za poważnego człowieka , trochę dystansu trzeba zachować w stosunku do ludzi nawet jak uważa się ich za sprawnych intelektualnie inaczej .

Chwila słabości :-) ręce czasem opadają :-)

Arturo72
31-12-2016, 21:05
Dobra święta były, ja odpuszczam.Każdego na swoją modłę się nie nawróci.No niestety mam odruch zwrotny na sprzedawców,którzy coskolwiek próbują wcisnąć nieświadomym inwestorom bez wytłumaczenia za i przeciw i rzetelnemu przedstawieniu czemu to a nie tamto.Zatem punktowac będę każda nie rzetelność.Masz mnie na karku CNC bo będę prostował Twoje bzdury.

CNC_POMPY_CIEPLA
01-01-2017, 13:01
Mylisz się,do takiego domu jak mój wystarczylaby Atlantic 8kW która przy -20st.C ma ok.5kW czyli dalej bez grzalek i która to kosztowała w 2012r 14tys.zl i którą to miałem mieć.
Budżet na pompę to było 20tys.zl,gdybym miał płacić więcej grzalbym prądem.
Dom budowany 6 lat temu i takie są nowe domy ok.120m2....

Sprawdziłem sobie parametry Atlantic Extensa, i ona ma 5kW, ale przy -7st.C a nie -20stC!!!
377244

Do tego jego cena teraz na ceneo zaczyna się od 19999zł
http://www.ceneo.pl/23036354

01-01-2017, 13:17
Tak czytam wszystkie wypowiedzi i widze 2 szkoly. Jedni namawiaja zeby wziac wieksza PC i nie grzac grzalkami inni zeby wziac taka jak trzeba i w razie czego odpali sie grzalka. Ja jako przyszly uzytkownik wybralem opcje nr 2, ale moim zdaniem kazdy podejmuje decyzje sam. Nie widze sensu pakowania wiekszej pompy tylko po to aby nigdy nie uruchomily sie grzalki. Ok - byc moze cenowo wyjdzie tak ze LG wieksza i tak wyjdzie taniej od mniejszego Panasonica i wtedy moze ma to jakis sens aczkolwiek kwestia podejscia do marki itp.

bobrow
01-01-2017, 13:44
Witam,
kolejny raz czytam tu o decyzji w stronę Panasonica.
Gdyby nie szkoda mi było kasy , kupiłbym Daikina o bardziej rozbudowanym sterowaniu ( a jak wiemy , lubię dłubać w parametrach...).
Uważam , że sukces rynkowy Panasa nie wynika z akcji propagandowo/reklamowej - tylko z parametrów/kosztów/marki oraz trochę z koła zmachowego popularności na rynku.
Konkurencja musi się jeszcze troszkę pomęczyć z tym graczem...
Pzdr

CNC_POMPY_CIEPLA
01-01-2017, 15:48
Dorzucam filmik z pracującej pompy LG 9kW, nagrane na chwilę przed rozmrażaniem.
Temperatura parowania około -17st.C, temperatura na wyjściu 41st.C, pobór około 2,7kW moc oddawana około 7,4kW

https://www.youtube.com/watch?v=YbEpbndas8Y

bobrow
01-01-2017, 16:42
Panie Marku,
Co Pan ?
LG działa , to bardzo fajnie- tylko tak sobie myślę , że chyba nie o to chodzi w tym filmiku.
Proszę o co kaman...
Pzdr

CNC_POMPY_CIEPLA
01-01-2017, 18:06
Panie Marku,
Co Pan ?
LG działa , to bardzo fajnie- tylko tak sobie myślę , że chyba nie o to chodzi w tym filmiku.
Proszę o co kaman...
Pzdr

Były komentarze że czy równo się szronii, oraz przy okazji pokazuję jak wygląda kwestia poboru mocy i COP.
Temperatura na zewnątrz była -1st.C a temperatura parownika była -17st.C.
Więc warunki mniej więcej takie jak pompa ma przy pracy normalnego nie zaszronionego parownika w temperaturze zewnętrznej -7st.C

Parownik pompy ciepła jest zazwyczaj o 10st.C chłodniejszy niż temperatura powietrza.
Dzięki temu właśnie pompa ciepła może odbierać ciepło w otoczenia poprzez ten zimniejszy parownik.

bobrow
01-01-2017, 18:43
CNC ,
a czy te parametry są lepsze od danych producenta ?
Pzdr

PS
Ktoś mało Tobie życzliwy może napisać , że film o poprawnej pracy PC - mógłby sugerować , że zazwyczaj tak nie jest ...

CNC_POMPY_CIEPLA
01-01-2017, 18:58
CNC ,
a czy te parametry są lepsze od danych producenta ?
Pzdr

PS
Ktoś mało Tobie życzliwy może napisać , że film o poprawnej pracy PC - mógłby sugerować , że zazwyczaj tak nie jest ...

Na chwilę obecna jest to samo, czekam na nowy ciepłomierz, bo jeden mi umarł i jakieś niższe temperatury wtedy zobaczę czy w niższych temperaturach tez się zgadza.
ale badało to już kilka instytutów wiec moje testy nic nowego raczej nie wniosą.

Co do poprawnej pacy, ciężko nagrać film niesprawnej pompy ciepła, większość pracuje bez problemów.

Ale tak dla oderwania się od wątku mogę wrzucić kilka niesprawnych układów:
Agregat 250kW, z przylewaną sprężarką:
https://www.facebook.com/PompyMeeting/photos/a.441966509221387.1073741828.441956679222370/1057522634332435/?type=3&theater
https://www.facebook.com/PompyMeeting/photos/a.441966509221387.1073741828.441956679222370/1057522614332437/?type=3&theater

niezgodne ze specyfikacja parametry pompy podczas pracy, przyczyna? napięcie zasilania:
https://www.facebook.com/PompyMeeting/photos/a.441966509221387.1073741828.441956679222370/996038253814207/?type=3&theater

Klimatyzacja nie działa, z lewej filtr taki jak był przed czyszczeniem a z prawej po czyszczeniu:
https://www.facebook.com/PompyMeeting/photos/a.441966509221387.1073741828.441956679222370/992584027492963/?type=3&theater

Pompa ciepła wyłącza się i wyskakuje błąd przepływu:
https://www.facebook.com/PompyMeeting/photos/a.441966509221387.1073741828.441956679222370/926439407440759/?type=3&theater
elektryk trochę poszalał....

Pompa ciepła 30kW, w której ukręciła się sprężarka, a to dlatego że średnica rury byłą PEX 25 a pompy obiegowe podłączone w ten sposób:
https://www.facebook.com/PompyMeeting/photos/a.441966509221387.1073741828.441956679222370/920808851337148/?type=3&theater

to takie ostatnie sytuacje z problemami które muszę czasem ogarniać.

bobrow
01-01-2017, 19:30
CNC,
Chyba powinien powstać kolejny temat pt Jak to się nie powinno robić.
W Twoich instalacjach zastanawia mnie tylko dlaczego stosujesz stalowe łączki ?
Instalatorzy mają nie stalowe łączki w bardzo korzystnej cenie.
Przy piecu węglowym nie było by pytania.
Pzdr

CNC_POMPY_CIEPLA
01-01-2017, 19:48
CNC,
Chyba powinien powstać kolejny temat pt Jak to się nie powinno robić.
W Twoich instalacjach zastanawia mnie tylko dlaczego stosujesz stalowe łączki ?
Instalatorzy mają nie stalowe łączki w bardzo korzystnej cenie.
Przy piecu węglowym nie było by pytania.
Pzdr

Hej żadna z powyższych instalacji nie jest moja :-)

Co do złączek, tanie złączki mosiężne to bywa dopiero problem, uwierz mi że ich jakość jest tak kiepska, że wolę użyć stali która jest znacznie wytrzymalsza.
Mosiężne instalacje robimy gdy w rolę wchodzi chłodzenie, ponieważ na stali faktycznie wychodzi rdza.
Jak nie używamy PC do chłodzenia to ze stalą nawet po 10 latach nie ma problemu.

_John
01-01-2017, 21:41
Ponawiam pytanie.

Czy te nowe pompy również mają aluminiowe wymienniki jak klimatyzatory LG?

CNC_POMPY_CIEPLA
01-01-2017, 21:42
Ponawiam pytanie.

pytasz o parownik?

_John
01-01-2017, 21:49
Tak.

CNC_POMPY_CIEPLA
01-01-2017, 22:49
Tak.

Rurki w parowniku miedziane, ale to norma.
Lamele parownika to jakiś stop bo nie są srebrne a złote.
Czyli coś jak aluminium + miedź

Na moim filmie tez widać trochę kolor chociaż jest zaszronione:
https://www.youtube.com/watch?v=YbEpbndas8Y

Tu masz też fotkę odemnie:
377324

Tutaj masz coś więcej o parownikach, i na innych filmach też opowiadają:
https://www.youtube.com/watch?v=4PRR7rB8dBI

jgrolik
02-01-2017, 07:57
Co do złączek, tanie złączki mosiężne to bywa dopiero problem, uwierz mi że ich jakość jest tak kiepska, że wolę użyć stali która jest znacznie wytrzymalsza.

Potwierdzam.
U mnie na przyłączu wody przed licznikiem po roku od założenia samoistnie pękła mosiężna mufa. Dobrze, że ciśnienie w sieci prawie zerowe więc nie miałem potopu w domu :-)

CNC_POMPY_CIEPLA
08-01-2017, 00:11
Praca LG Therma V podczas mrozu -16st.C


https://www.youtube.com/watch?v=gzYfe-qHlOs

kicaj222
21-01-2017, 17:34
Istnieje możliwość sterowania tą pompą poprzez instalację automatyki domowej? np modbus? Ewentualnie sterować nią poprzez internet tak aby zmienić zdalnie temperaturę przed przyjazdem z urlopu?

CNC_POMPY_CIEPLA
21-01-2017, 18:17
jest możliwość podpięcia styku sterującego włącz/wyłącz na 230V, a temperaturą w domu można poprzez dodatkowy ewentualnie sterownik który będzie włączał lub właśnie wyłączał pompę.

Bardziej rozbudowany system jest w Mitsubishi:

https://play.google.com/store/apps/details?id=mitsubishi.wifi.android.mitsubishiwifia pp

CNC_POMPY_CIEPLA
07-02-2017, 19:27
Praca pompy LG Therma V przy -7st.C MOC 7,3kW COP 2,83,
dla porównania parametry
Panasonic 9kW 1F w tych samych warunkach to MOC 5,9kW COP 2,52

https://www.youtube.com/watch?v=WS6lur-7e44

bobrow
07-02-2017, 20:51
Hej CNC
a możesz podpiąć licznik energii elektrycznej pod tą Thermę i podać średnie COP z kilku godzin w miarę stabilnych temp zewnętrznych ?
Ciekawi mnie jak wypadnie LG w porównaniu z Panasem ( zwykłym i T-capem) w pełnym cyklu (np z defrostami)
Pzdr

Pratchawiec
07-02-2017, 21:05
Witam

A co oznaczają temperatury 29,7 powrót i 26,0 zasilanie z 23 sekundy nagrania?

Edit


Przed chwilą spojrzałem na mój ciepłomierz i sterownik.

temp. zasilania 32,
powrót 28,
delta 3,3,
obciążenie 1,58 kW,
moc cieplna ok. 5,80 kW (waha się)
temp. zewnętrzna -5
COP chwilowy 3,67

Podaję te pomiary by zwrócić uwagę na nieprzydatność pomiarów chwilowych dla oceny efektywności urządzenia.
3 minuty później ciepłomierz wskazuje już 6,0 kWh a temp.powrotu 29 bez zmiany pozostałych parametrów.
PC pracuje zatem ze zmienną mocą, zależną w dużej mierze od aktualnego zapotrzebowania na ciepło.

Podstawą oceny powinna być efektywność energetyczna z całego sezonu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
07-02-2017, 21:36
Witam

A co oznaczają temperatury 29,7 powrót i 26,0 zasilanie z 23 sekundy nagrania?

Edit


Przed chwilą spojrzałem na mój ciepłomierz i sterownik.

temp. zasilania 32,
powrót 28,
delta 3,3,
obciążenie 1,58 kW,
moc cieplna ok. 5,80 kW (waha się)
temp. zewnętrzna -5
COP chwilowy 3,67

Podaję te pomiary by zwrócić uwagę na nieprzydatność pomiarów chwilowych dla oceny efektywności urządzenia.
3 minuty później ciepłomierz wskazuje już 6,0 kWh a temp.powrotu 29 bez zmiany pozostałych parametrów.
PC pracuje zatem ze zmienną mocą, zależną w dużej mierze od aktualnego zapotrzebowania na ciepło.

Podstawą oceny powinna być efektywność energetyczna z całego sezonu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pratchawiec ,
pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą w ostanim zdaniu- wg mnie ,ocena efektywności powinna być wykonana w oparciu o interwały w podobnych warunkach ( np kilka godzin pracy w stabilnej temp zewnętrznej)
Pzdr

Pratchawiec
07-02-2017, 21:44
Pratchawiec ,
pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą w ostanim zdaniu- wg mnie ,ocena efektywności powinna być wykonana w oparciu o interwały w podobnych warunkach ( np kilka godzin pracy w stabilnej temp zewnętrznej)
Pzdr

Zgoda, ale w warunkach w pełni powtarzalnych, w tym dotyczących równiez temperatury i rodzaju wylewki, strat ciepła, dodatkowego źródła ciepła jakie prawdopodobnie pracowało w chwili prezentowanego pomiaru, itp.
Liczy się również stopień oszronienia jednostki i parę innych czynników.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
07-02-2017, 21:58
Pratchawiec ,
nie chcę być upierdliwy , ale z moich pomiarów COP mają zaczenie dwa parametry ( po za temp oczywiście) :
-wilgotność powietrza
-moc PC
Reszta ma wpływ na zużycie kWh - a w tym "biznesie" zazwyczaj chodzi o niskie koszty i powinno chyba też chodzić o najlepszą sprawność sprzętu (danego )
Pzdr

Pratchawiec
07-02-2017, 22:11
Wilgotność powietrza jest dla wszystkich (prawie) inwerterów parametrem obiektywnym.
Sposób i efektywność odszraniania mogą być mniej lub bardziej dopracowane, ale w istotny sposób nie wpływają na całoroczną sprawność urządzenia.
Przy obserwacjach i pomiarach chwilowych z pewnością tak.

Moc PC - inwertera jest z definicji zmienna, a COP chwilowy zależny od wspomnianych wyżej czynników, w tym obciążenia sprężarki, wrażliwego na parametry DZ i GZ.
Te, jak wiemy bywają zmienne zarówno w czasie jak i zależnie od miejsca.

Pozdrawiam

Pratchawiec

CNC_POMPY_CIEPLA
07-02-2017, 22:36
Hej CNC
a możesz podpiąć licznik energii elektrycznej pod tą Thermę i podać średnie COP z kilku godzin w miarę stabilnych temp zewnętrznych ?
Ciekawi mnie jak wypadnie LG w porównaniu z Panasem ( zwykłym i T-capem) w pełnym cyklu (np z defrostami)
Pzdr

Hej, podsyłam wyniki testu LG Therma V 9kW
START TESTU:
22:00 wskazanie ciepłomierza 5,444GJ Licznik prądu: 1187,24
KONIEC TESTU :
23:12 wskazanie ciepłomierza 5,472GJ Licznik prądu: 1190,23

Produkcja ciepła: 7,77777kWh Zużycie prądu: 2,99kWh COP 2,60

Maksymalna zaobserwowana moc grzewcza na ciepłomierzu 8,2kW
Warunki testu A-7,7W35 wilgotność średnia( po opadach śniegu)
W trakcie testu był jeden defrost 4minuty, drugi defrost po 4 minutach od zakończenia testu.

CNC_POMPY_CIEPLA
07-02-2017, 22:40
Witam

A co oznaczają temperatury 29,7 powrót i 26,0 zasilanie z 23 sekundy nagrania?

Edit


Przed chwilą spojrzałem na mój ciepłomierz i sterownik.

temp. zasilania 32,
powrót 28,
delta 3,3,
obciążenie 1,58 kW,
moc cieplna ok. 5,80 kW (waha się)
temp. zewnętrzna -5
COP chwilowy 3,67

Podaję te pomiary by zwrócić uwagę na nieprzydatność pomiarów chwilowych dla oceny efektywności urządzenia.
3 minuty później ciepłomierz wskazuje już 6,0 kWh a temp.powrotu 29 bez zmiany pozostałych parametrów.
PC pracuje zatem ze zmienną mocą, zależną w dużej mierze od aktualnego zapotrzebowania na ciepło.

Podstawą oceny powinna być efektywność energetyczna z całego sezonu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

po delcie widzę że pompa nie pracowała na 100% więc nie był to dobry moment na pomiar, u mnie żeby zachować stabilne warunki pomiaru czyli W35, miałem włączone 2 pompy obiegowe za buforem na podłogówkę, oraz na kilka chwil drugą pompę ciepła dochładzającą bufor ponieważ zaczynał się grzać i było W36.

rk80
09-02-2017, 12:02
Witam, szukam wykazu koszów przeglądów gwarancyjnych i poszczególnych części zamiennych dla Therma V 9kW Split (kompresor, płyta główna itd) gdyby trzeba coś wymienić po gwarancji. Może być tutaj lub na PW, dzięki.

CNC_POMPY_CIEPLA
09-02-2017, 19:14
koszt przeglądu to 300zł netto, a reszta danych nie jest podawana przez producenta. Żadnego chyba.

rk80
09-02-2017, 21:29
nie ma cenników części zamiennych? czyżby ceny "do uzgodnienia" ?

trzeba by poszukać wykazów podzespołów zamontowanych w pompie

wihajster
09-02-2017, 22:37
Coś nowego...
Do NIBE wszystkie części są w katalogu, ale tam istnieje SERWIS.

michalmichalmichal
13-02-2017, 11:28
Może ktoś wie ile LG Therma 5kw ma mocy przy temperaturach zewnętrznych -15 i -20 dla ogrzewania temperaturą wody w co +35 i oczywiście jaki COP wtedy ?

Przy jakiej temperaturze zewnętrznej obowiązkowo załącza się grzałka w LG Therma 5kw ? Czy można programować przy jakiej temp zewn ma się grzałka załączać ?

Podoba mi się ta 5kw bo ma moc przy -7 stopni 4.09 KW i zużywa wtedy tylko 1,4 kwh więc COP 2,91.

CNC_POMPY_CIEPLA
13-02-2017, 16:01
Może ktoś wie ile LG Therma 5kw ma mocy przy temperaturach zewnętrznych -15 i -20 dla ogrzewania temperaturą wody w co +35 i oczywiście jaki COP wtedy ?

Przy jakiej temperaturze zewnętrznej obowiązkowo załącza się grzałka w LG Therma 5kw ? Czy można programować przy jakiej temp zewn ma się grzałka załączać ?

Podoba mi się ta 5kw bo ma moc przy -7 stopni 4.09 KW i zużywa wtedy tylko 1,4 kwh więc COP 2,91.

wklejam tabele z mocą modelu 5kW:
381517
Temperaturę załączenia grzałek można regulować na sterowniku. można je tez hamsko wyłączyć bezpiecznikiem.

radeczek
14-02-2017, 11:53
CNC możesz wkleić tabele z mocami dla PC LG 9 KW i 12 KW?

CNC_POMPY_CIEPLA
14-02-2017, 12:33
są w pierwszym poście tego tematu.

Piencu
26-02-2017, 21:21
Witam,
Emocje juz opadły, czy zdecydował sie ktoś na ta pompę? Wychodzi taniej niż Panasonic, czy Daikin i Mitsubishi.
Jakies uwagi może sie zebrały... z góry dziękuje za odpowiedz, bo mnie zakup tego urzadzenia mocno interesuje.

CNC_POMPY_CIEPLA
26-02-2017, 22:03
Istnieje możliwość sterowania tą pompą poprzez instalację automatyki domowej? np modbus? Ewentualnie sterować nią poprzez internet tak aby zmienić zdalnie temperaturę przed przyjazdem z urlopu?
Pompa posiada styk ON/OFF termostatu pokojowego więc wymuszając jej włączenie przekaźnikiem wyłączy się kiedy system mod bus rozewrze styk ON/OFF.
Tak więc można sterować pompą zewnętrznie.

CNC_POMPY_CIEPLA
07-03-2017, 17:35
UWAGA od 1.04 zmiana cen w LG, raczej nie na lepsze :o
Więc osoby zainteresowane proszę o szybką decyzję bym mógł rezerwować urządzenia.

szukaj
11-03-2017, 13:42
Mi udało się ostatnio kupić w promocji pompę ciepła HU051/HN0914 o mocy 5kW za 8100zł. netto z transportem.
Stoi w garażu i czeka na koniec budowy domku gościnnego.

kaszpir007
05-04-2017, 11:51
Jesli chodzi o pompę LG to widzę że producent w gwarancji zmusza uzytkownika do dwóch !!!! płatnych przeglądów w ciągu roku.
Czy u innych producentów jest tak samo ?

Co jest takiego w tej pompie że wymaga przeglądu 2x do roku ???

Bo wygląda na zwykłe "skubania" użytkownika albo na to aby w razie awarii nie respektować gwarancji ...

Czy tak samo jest w Panasonicu ?

Chyba wtedy najlpiej dogadać się z jakimś huydraulikeim i niech wstawi pieczatkę , bez żadnego przeglądu i w ten sposob można obejść ten bzdurny zapis ...

szukaj
05-04-2017, 14:21
Jesli chodzi o pompę LG to widzę że producent w gwarancji zmusza uzytkownika do dwóch !!!! płatnych przeglądów w ciągu roku.
Czy u innych producentów jest tak samo ?

Co jest takiego w tej pompie że wymaga przeglądu 2x do roku ???

Bo wygląda na zwykłe "skubania" użytkownika albo na to aby w razie awarii nie respektować gwarancji ...

Czy tak samo jest w Panasonicu ?

Chyba wtedy najlpiej dogadać się z jakimś huydraulikeim i niech wstawi pieczatkę , bez żadnego przeglądu i w ten sposob można obejść ten bzdurny zapis ...

Z tego co kojarzę to tak mają nie tylko oni.
W Imergasie tak mam na pewno i chyba w V też ale muszę sprawdzić.
Klimy mam z LG, Panasonica i kilka daiknów i ogólnie mają wszystkie po 2 przeglądy w roku.
Jak w pracy montujemy klimy do chłodzenia maszynowni / serwerowni to robimy u klientów 4 przeglądy w roku.

Busters
05-04-2017, 15:08
W panasonicu jest to samo, ale przewaznie instalatorzy robia tak ze przeglad robia raz i wbijaja 2 pieczatki od razu

plusfoto
05-04-2017, 16:44
W panasonicu jest to samo, ale przewaznie instalatorzy robia tak ze przeglad robia raz i wbijaja 2 pieczatki od razu
Przepraszam coś się zmieniło? Bo ja widzę wyraźnie że raz.

Busters
05-04-2017, 16:56
To przepraszam zostalem zle poinformowany, ja jeszcze panasonica nie mam.

kaszpir007
05-04-2017, 21:39
Przepraszam coś się zmieniło? Bo ja widzę wyraźnie że raz.


Panasonic też 2x ...

http://www.clima-comfort.com.pl/produkt-e,26,28,o368.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.clima-comfort.com.pl%2Fprodukt-e%2C26%2C28%2Co368.html)

" Gwarancja jest ważna w przypadku prowadzenia przeglądów technicznych co 6 miesięcy" ...

CNC_POMPY_CIEPLA
05-04-2017, 23:16
Jesli chodzi o pompę LG to widzę że producent w gwarancji zmusza uzytkownika do dwóch !!!! płatnych przeglądów w ciągu roku.
Czy u innych producentów jest tak samo ?

Co jest takiego w tej pompie że wymaga przeglądu 2x do roku ???

Bo wygląda na zwykłe "skubania" użytkownika albo na to aby w razie awarii nie respektować gwarancji ...

Czy tak samo jest w Panasonicu ?

Chyba wtedy najlpiej dogadać się z jakimś huydraulikeim i niech wstawi pieczatkę , bez żadnego przeglądu i w ten sposob można obejść ten bzdurny zapis ...

Witam, klimatyzację Panasonic i LG 2 przeglądy w roku, bo jest sezon grania i chłodzenia..

Pompy ciepła Panasonic LG jeden przegląd w roku, może być wyjątek jeżeli instalacja jest np.w układzie po kotle zasypowym (dużo zanieczyszczeń) wtedy instalator może kazać robić przegląd 2x w roku, ale to zależy tylko od niego.

plusfoto
06-04-2017, 07:54
Panasonic też 2x ...

http://www.clima-comfort.com.pl/produkt-e,26,28,o368.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.clima-comfort.com.pl%2Fprodukt-e%2C26%2C28%2Co368.html)

" Gwarancja jest ważna w przypadku prowadzenia przeglądów technicznych co 6 miesięcy" ...


No to chyba mam pypcia na oku bo u mnie w gwarancji nic takiego nie ma. I wyraźnie pisz e iż gwarancja jest ważna pod warunkiem corocznego przeglądu. A sam instalator jeszcze mi kilkukrotnie powtarzał iż najlepiej taki przegląd zrobić przed samym sezonem grzewczym..

kaszpir007
06-04-2017, 09:11
No to chyba mam pypcia na oku bo u mnie w gwarancji nic takiego nie ma. I wyraźnie pisz e iż gwarancja jest ważna pod warunkiem corocznego przeglądu. A sam instalator jeszcze mi kilkukrotnie powtarzał iż najlepiej taki przegląd zrobić przed samym sezonem grzewczym..

Być może warunki gwarancji zostały zmienione i inne są obecnie ...

CNC_POMPY_CIEPLA
27-04-2017, 21:29
Poniżej odczyt pracy pompy ciepła LG Therma V 9kW pracującej z budynkiem 128m2, o zapotrzebowaniu C.O. 6,9kW.
Wyniki budynku na stronie ciepłowlasciwie.pl:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2ext
Temperatura w domu ustawiona 23st.C, a CWU przygotowywane dla 2 dorosłych oraz 2 dzieci.

Pompa pracuje ze sprzęgłem hydraulicznym oraz dwoma pompami obiegowymi, każda na osobny poziom budynku. Dodatkowo grzeje też wodę użytkową w zbiorniku 400L.
Zużycie prądu przez pompę ciepła:
387666 (http://pvmonitor.pl/user_zuzycie.php?r=3&idinst=10108)
http://pvmonitor.pl/user_zuzycie.php?r=3&idinst=10108

Pompa jest zaprogramowana do pracy tylko w taniej taryfie, chyba że temperatura w domu spadnie poniżej 22st.C wtedy może włączyć się również w drogiej.

amir
04-05-2017, 12:24
Chciałem wtrącić w ten wątek swoje trzy grosze. Obecnie LG Therma V można kupić już za 13089pln brutto z 23% VATem (10641pln netto!) np tutaj: http://www.agdhome.pl/pompa-ciepla-lg-hu091-hn0914,id82296.html . W związku z tym, że na Pana aukcjach cena netto (!) zaczyna się od 13680pln to ja mam taką propozycję - kupuje Pan pompę w firmie w której wskazałem i odlicza Pan 15% VATu oraz przeprowadza instalację w kotłowni gdzie już GZ oraz zbiornik CWU, zawór trójdrożny itp jest zamontowane. Ile Pan za to weźmie w okolicy Gdańska? Ile kosztują u Pana coroczne wymagane gwarancją przeglądy?

asolt
04-05-2017, 12:32
Poniżej odczyt pracy pompy ciepła LG Therma V 9kW pracującej z budynkiem 128m2, o zapotrzebowaniu C.O. 6,9kW.
Wyniki budynku na stronie ciepłowlasciwie.pl:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2ext


Dowcipnie to ująłes na swojej stronie :
cyt. "Dokładne wyliczenia dostępne na stronie: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2ext"
cieplowlasciwe i dokładnosc, ciekawe zestawienie.

amir
04-05-2017, 16:26
Dodam, że liczę iż te motto które jest przy Pańskim profilu jest prawdziwe?;):
"Pompy Ciepła dla wymagających
Pompy Ciepła w najlepszych cenach ..."
albo tutaj:
"Nasz zasięg: CAŁA POLSKA Nasze ceny: NAJLEPSZE!!!"
Bo póki co cena na aukcji - wynosząca prawie 30% więcej niż u konkurencji to chyba jakaś pomyłka?!: http://allegro.pl/pompa-ciepla-lg-therma-v-9kw-lepsza-niz-panasonic-i6808168282.html

CNC_POMPY_CIEPLA
04-05-2017, 18:27
Chciałem wtrącić w ten wątek swoje trzy grosze. Obecnie LG Therma V można kupić już za 13089pln brutto z 23% VATem (10641pln netto!) np tutaj: http://www.agdhome.pl/pompa-ciepla-lg-hu091-hn0914,id82296.html . W związku z tym, że na Pana aukcjach cena netto (!) zaczyna się od 13680pln to ja mam taką propozycję - kupuje Pan pompę w firmie w której wskazałem i odlicza Pan 15% VATu oraz przeprowadza instalację w kotłowni gdzie już GZ oraz zbiornik CWU, zawór trójdrożny itp jest zamontowane. Ile Pan za to weźmie w okolicy Gdańska? Ile kosztują u Pana coroczne wymagane gwarancją przeglądy?

:rolleyes:

Piencu
04-05-2017, 23:55
Dodam, że liczę iż te motto które jest przy Pańskim profilu jest prawdziwe?;):
"Pompy Ciepła dla wymagających
Pompy Ciepła w najlepszych cenach ..."
albo tutaj:
"Nasz zasięg: CAŁA POLSKA Nasze ceny: NAJLEPSZE!!!"
Bo póki co cena na aukcji - wynosząca prawie 30% więcej niż u konkurencji to chyba jakaś pomyłka?!: http://allegro.pl/pompa-ciepla-lg-therma-v-9kw-lepsza-niz-panasonic-i6808168282.html

Ja za LG12kW w lokalnym sklepie zapłaciłem ~15brutto.

kaszpir007
05-05-2017, 07:12
Chciałem wtrącić w ten wątek swoje trzy grosze. Obecnie LG Therma V można kupić już za 13089pln brutto z 23% VATem (10641pln netto!) np tutaj: http://www.agdhome.pl/pompa-ciepla-lg-hu091-hn0914,id82296.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.agdhome.pl%2Fp ompa-ciepla-lg-hu091-hn0914%2Cid82296.html) . W związku z tym, że na Pana aukcjach cena netto (!) zaczyna się od 13680pln to ja mam taką propozycję - kupuje Pan pompę w firmie w której wskazałem i odlicza Pan 15% VATu oraz przeprowadza instalację w kotłowni gdzie już GZ oraz zbiornik CWU, zawór trójdrożny itp jest zamontowane. Ile Pan za to weźmie w okolicy Gdańska? Ile kosztują u Pana coroczne wymagane gwarancją przeglądy?


Dzięki za cenną informację .

Tutaj też znalałem pompę LG z 23% VAT za 13079zł
http://klima-sklep.pl/pompy-ciepla/6436-pompa-ciepla-lg-hu091-hn0914.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fklima-sklep.pl%2Fpompy-ciepla%2F6436-pompa-ciepla-lg-hu091-hn0914.html)

Byłem niemalże zdecydowany na pompę LG od CNC ale w obecnej cenie całkowicie odpada , no chyba że ceny skoryguje i będzie miał ceny tak jak obiecuje "pompy w najlepszych cenach" ...

Bo na razie to pompy w "najwyższych cenach" ..

CNC_POMPY_CIEPLA
05-05-2017, 08:15
Dzięki za cenną informację .

Tutaj też znalałem pompę LG z 23% VAT za 13079zł
http://klima-sklep.pl/pompy-ciepla/6436-pompa-ciepla-lg-hu091-hn0914.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fklima-sklep.pl%2Fpompy-ciepla%2F6436-pompa-ciepla-lg-hu091-hn0914.html)

Byłem niemalże zdecydowany na pompę LG od CNC ale w obecnej cenie całkowicie odpada , no chyba że ceny skoryguje i będzie miał ceny tak jak obiecuje "pompy w najlepszych cenach" ...

Bo na razie to pompy w "najwyższych cenach" ..

Jakiś czas temu można było kupić Mitsubishi też w wyjątkowo niskich cenach, poszła partia power inverterów o 30% tańszych niż normalnie.
Okazało się potem że producent nie dawał na nie gwarancji bo były sprzedane na rynek jako "no waranty" ten ktokupował bezpośrednio od mitsubishi wiedział że obudowy nie były zabezpieczone przed korozją, ale klientowi ostatecznemu tego nie mówił. No ale było taniej.

LG tak samo sprzedaje czasem niektóre sztuki taniej, wiąże się to z jakimiś mniejszymi lub większymi "wadami" czasem rozdarty karton, czasem urządzenia były położone na boku (brak oleju w sprężarce) czasem wadliwa seria " np. złe oprogramowanie, albo starsze.
Można takie urządzenia kupić na aukcjach gdzie kupuje się pakietami, aukcje najczęściej są w niemczech i Wielkiej Brytanii bo tam są magazyny centralne.
Wtedy jest taniej ale klient ostateczny nie dowie cię czemu, a sprzedawca trzyma kciuki żeby odpaliło, bo potem itak jakiś "frajer instalator" będzie miał problem.

Dlatego moja firma nigdy nie montuje sprzętu dostarczonego przez klienta,

Tak samo jak w TESCO jest kosz z "lekko uszkodzone" " końcówka serii" itd. tak samo można kupić elektronikę w "bardzo dobrych cenach"
Tutaj macie sprzedawców którzy oferują sprzęt też nowy w dobrych cenach:
https://allegro.pl/listing?string=powystatowe&order=m&bmatch=base-relevance-floki-5-nga-uni-1-1-0222&buyNew=1

PS. Ja też mam na sprzedaż 2 pompy w bardzo dobrej cenie:
Panasonic SDC 9kW 1 F seria H - powystawowa cena jakieś 12500zł netto
Midea M-Thermal 8kW - roczna, bardzo mało używana( brak śladów używania) cena 5000zł netto

kaszpir007
05-05-2017, 11:06
Jakiś czas temu można było kupić Mitsubishi też w wyjątkowo niskich cenach, poszła partia power inverterów o 30% tańszych niż normalnie.

Z tego co widzę w bardzo zbliżonej cenie są te pompy w 2 sklepach :

https://www.skapiec.pl/site/cat/2935/comp/16467618

I wszędzie opisane jako nowe , 2 lata gwarancji a w jednym dodatkowo transport i wniesienie za darmo.

Zapewne po prostu starcza im niższa marża , albo mają już pompy w nowszych niższych cenach zakupu.

CNC_POMPY_CIEPLA
05-05-2017, 11:30
Z tego co widzę w bardzo zbliżonej cenie są te pompy w 2 sklepach :

https://www.skapiec.pl/site/cat/2935/comp/16467618

I wszędzie opisane jako nowe , 2 lata gwarancji a w jednym dodatkowo transport i wniesienie za darmo.

Zapewne po prostu starcza im niższa marża , albo mają już pompy w nowszych niższych cenach zakupu.

Widzisz a LG daje 3 lata gwarancji, czyli nie masz już gwarancji producenta tylko za sprzęt odpowiada sklep, a nie LG.
Poza tym LG ostatnio podniosło ceny z dniem 1.04.2017 cennik się zmienił.

Tulisko
05-05-2017, 11:34
Widzisz a LG daje 3 lata gwarancji, czyli nie masz już gwarancji producenta tylko za sprzęt odpowiada sklep, a nie LG.
Poza tym LG ostatnio podniosło ceny z dniem 1.04.2017 cennik się zmienił.

Może być coś na rzeczy jak mówi CNC bo już 7kw kosztuje dużo drożej:-/
http://klima-sklep.pl/pompy-ciepla/6435-pompa-ciepla-lg-hu071-hn0914.html

Pozdr.
Tulisko

amir
05-05-2017, 12:25
Niestety kolega CNC ma po prostu 40% marży i to jest faktem bezsprzecznym gdyż np tutaj:

USUNĄŁEM GDYŻ NIE MOŻNA REKLAMOWAĆ W TEN SPOSÓB FIRM TRZECICH - jak ktoś jest zaineresowany to powiem na priv

Dostałem ofertę na nową pompę z gwarancją LG pełną w cenie 10560,00+ 8%VAT brutto 11 404,80zł + montaż tak jak u mnie to 1000pln brutto! A kolega CNC z tego co widziałem za montaż krzyczy 5000pln (ale nie on jeden - obddzwoniłem kilku instalatorów LG w okolicy i niektórzy też po parę tysi za podłączenie bez części hydraulicznej chcieli).

kaszpir007
05-05-2017, 12:28
Widzisz a LG daje 3 lata gwarancji, czyli nie masz już gwarancji producenta tylko za sprzęt odpowiada sklep, a nie LG.
Poza tym LG ostatnio podniosło ceny z dniem 1.04.2017 cennik się zmienił.

Być może błąd , bo w opisie sklepu jest opisane że każdy produkt posiada oryginalną gwarancję producenta i serwisowany jest w autoryzowanym serwisie podanym w karcie gwarancyjnej , czyli "normlanie" ...

Zapewne duzy sklep ma po prostu lepsze ceny i tyle ...

oberwatorPC
05-05-2017, 12:54
Niestety kolega CNC ma po prostu 40% marży i to jest faktem bezsprzecznym gdyż np tutaj:

Stanisław Czupa
tel.kom.663-399-425

Klima-Komfort
ul.B.Czecha 5/4
80-288 Gdańsk
NIP 957-025-41-56

Dostałem ofertę na nową pompę z gwarancją LG pełną w cenie 10560,00+ 8%VAT brutto 11 404,80zł + montaż tak jak u mnie to 1000pln brutto! A kolega CNC z tego co widziałem za montaż krzyczy 5000pln (ale nie on jeden - obddzwoniłem kilku instalatorów LG w okolicy i niektórzy też po parę tysi za podłączenie bez części hydraulicznej chcieli).

To za ile robi to jego sprawa!!! Może zadzwonię do Twojego szefa i mu powiem że za dużo Ci płaci bo jest pięciu Ukraińców, którzy zrobią to co Ty lepeij i połowę taniej!!! Nie chcesz to nie bierz ale takie uwagi zostaw dla siebie bo są poniżej mułu w rzece.

amir
05-05-2017, 14:37
To Twoja opinia - jednak jeżeli ktoś chce przytulić 10 tys za dwa dni roboty to sorry ale będę opisywał wszędzie, że to zdzierstwo!! A mnie nikt nie płaci bo jestem na swoim i gdybym wypier...ił tak klienta jak CNC to nikt by do mnie więcej nie wrócił!!

CNC_POMPY_CIEPLA
05-05-2017, 16:36
To Twoja opinia - jednak jeżeli ktoś chce przytulić 10 tys za dwa dni roboty to sorry ale będę opisywał wszędzie, że to zdzierstwo!! A mnie nikt nie płaci bo jestem na swoim i gdybym wypier...ił tak klienta jak CNC to nikt by do mnie więcej nie wrócił!!

W stanach widzi człowiek że jego sąsiad kupił sobie nowego Mercedesa S500, i cały czas myśli, kombinuje jak to zrobić żeby też taki mieć,

A w Polsce takie wrzody na d. ja ty kombinują jak to zrobić żeby ten sąsiad tego mercedesa nie miał. Bo jak ja nie mam i za głupi jestem żeby mieć to on też mieć nie może.
Dlatego Nasz kraj zawsze będzie w dup. przez takich jak ty.

Całe życie smęcą, narzekają, w szkole ich nie lubili, w pracy ich nie lubią bo całe życie coś komuś mają za złe i męczy ich zazdrość.

A tu trzeba o 5 wstać i do 23 robić, uczyć się pilnie. I wtedy do czegoś się dochodzi a ty będziesz całe życie zgoszkniały, zazdrosny, i wrzodem nie lubianym przez nikogo.

amir
05-05-2017, 18:06
:) No ale kolego ortografii to się w szkole nie nauczyłeś mimo tej pilnej nauki;) Teraz byś chciał mercedesem sobie kompleksy nadrobić - marzenia są dobre ale ludzie nie są głupi i tak się nie da w miesiąc zafundować sobie nowego mercedesa S500 naciągając ludzi! No a ja mam i to dwa mercedesy więc się o mnie nie bój ale wróć do szkoły, może jakiś kurs z metod prowadzenia biznesu ukończ i wtedy pogadamy;)
EOT

leniin
05-05-2017, 18:24
amir kup gdzie masz tanie i nie narzekaj

amir
05-05-2017, 19:41
Ja już mam temat rozwiązany ale jako patriota nie chcę aby inni nieświadomi klienci byli dymani przez takich jak CNC. Dlatego też sugeruję każdemu który chce akurat inwestować w PC LG skorzystać z tej wyszukiwarki: https://www.strefaklimatyzacji.pl/katalog-firm/ po czym podzwonić po firmach ze swojej okolicy. W ten sposób z pewnością można uzyskać dobrą ofertę. Mówię tutaj o niewielkich instalacjach czyli domach jednorodzinnych/szeregowych itp. To tyle z mojej strony i EOT raz jeszcze.

thoreg
05-05-2017, 19:44
W stanach widzi człowiek że jego sąsiad kupił sobie nowego Mercedesa S500, i cały czas myśli, kombinuje jak to zrobić żeby też taki mieć,

A w Polsce takie wrzody na d. ja ty kombinują jak to zrobić żeby ten sąsiad tego mercedesa nie miał. Bo jak ja nie mam i za głupi jestem żeby mieć to on też mieć nie może.
Dlatego Nasz kraj zawsze będzie w dup. przez takich jak ty.

Całe życie smęcą, narzekają, w szkole ich nie lubili, w pracy ich nie lubią bo całe życie coś komuś mają za złe i męczy ich zazdrość.

A tu trzeba o 5 wstać i do 23 robić, uczyć się pilnie. I wtedy do czegoś się dochodzi a ty będziesz całe życie zgoszkniały, zazdrosny, i wrzodem nie lubianym przez nikogo.

Janusz marketingu... Idealny przykład jak nie wypowiadać się publicznie jako przedstawiciel firmy. Taka dobra rada dla Ciebie: pójdź na jakieś szkolenie z obsługi klienta, komunikacji, ogólnie umiejętności miękkich. Prostactwo, buractwo i chamstwo, które prezentujesz w niektórych postach skutecznie odstrasza potencjalnych klientów. (m. in. dlatego ja nie zdecydowałem się na skorzystanie z Twoich usług) Jeśli przerasta Cię to intelektualnie, to zatrudnij kogoś, kto będzie redagował Twoje wywody...

imrahil
05-05-2017, 19:57
To za ile robi to jego sprawa!!!

dokładnie, ale nie ma nic złego w tym, że ktoś znajduje lepsze oferty i napisze o tym na forum. gdyby nie to, to do dzisiaj wielu myślałoby, że pompa ciepła to wydatek rzędu 70 tys. zł.

CNC_POMPY_CIEPLA
05-05-2017, 22:41
Ja już mam temat rozwiązany ale jako patriota nie chcę aby inni nieświadomi klienci byli dymani przez takich jak CNC. Dlatego też sugeruję każdemu który chce akurat inwestować w PC LG skorzystać z tej wyszukiwarki: https://www.strefaklimatyzacji.pl/katalog-firm/ po czym podzwonić po firmach ze swojej okolicy. W ten sposób z pewnością można uzyskać dobrą ofertę. Mówię tutaj o niewielkich instalacjach czyli domach jednorodzinnych/szeregowych itp. To tyle z mojej strony i EOT raz jeszcze.

I już wiem co cie cwaniaku boli.
Chciałeś być cwańszy niż inni sam sobie zrobiłeś dolne źródło do pompy ciepła
i skończyło się tak, dolne źródło się rozleciało, a ty zostałeś bez ogrzewania:
Tu można poczytać twoje bóle:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi&p=7461648&viewfull=1#post7461648


Pompę ciepła najpierw kupiłeś do tego twojego źródła meetinga, sprowadziłeś sobie gdzieś sam z chin, podłączyć nie umiałeś i działało do tak że dolne źródło ci się rozleciało
Zwalałeś na to że pompa zła, a rura to jakaś felerna, i takiego po prostu "pecha w życiu masz".

Potem kupiłeś sobie derona i znów szukałes kogoś na forum kto ci podłączy, woda-woda, no i za 5zł/h nikt nie chciał przyjść
Tak jak widać:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi&p=7424027&viewfull=1#post7424027
i co znów lipa.

potem szukałeś powietrze woda:
Tu se jakieś znalazłeś:
https://drive.google.com/file/d/0B6U3I3HrSslRNFhONE1YU3l6WGc/view
też można na forum poczytać, jak to znów chciałeć być cwańszy niż inni i wszystkich oszukać bo inni kradną i kasują 10tyś z dzień roboty.

Ale ty wiesz lepiej.

teraz już szukasz lg i znów chcesz być cwańszy niż inni i myślisz że jak kupisz powystawówkę, sam podłączysz to będzie super działać.
bo inni kradną. a ty zrobisz najlepiej i najtaniej.

jak widać masz spore doświadczenie myślę że będzie z ciebie świetny instalator.

amir
05-05-2017, 23:30
Radzę poświęć swój czas na dokształcenie sam siebie bo Twoje propozycje podłączenia Meetinga MD20D który w polskich warunkach pod koniec zimy daje z 3,5kW do bufora z tego co pamiętam 1000 czy 2000 litrów i ogrzewania tym chałupy były delikatnie mówiąc robieniem z klienta wała. Jako instalator doskonale powinieneś wiedzieć co sprzedajesz a Meetingi są takie właśnie a nie inne. Co do mojego DZ to temat jest wyjaśniony i mam informacje o podobnych przypadkach rozszczelniających się rur PE - zdarza się. Jednak tutaj nikt nikogo w błąd nie wprowadził świadomie czy nieświadomie po prostu chuj...a rura. A co do DERONa to cały czas się waham gdyż mimo iż mieszkam w I strefie klimatycznej to PC powietrze-woda mają zbyt wiele różnych niewiadomych o których po prostu nie wiem (nie użytkowałem takiej) więc póki co zbieram informacje. Za przemawia prostota instalacji oraz niższa cena a przeciw problemy zimą o których dostałem ostatnio różne informacje od użytkowników właśnie (akurat Mitsubishi). Dlatego chyba jednak zostanę przy DERONie ale cały czas zbieram dane i spokojnie - mam ogrzewanie w chałupie i CWU!:)
No a co do instalacji to zarówno DERON jak i PC powietrzna - temat nie jest już żadnym problemem i jak pisałem - za normalne pieniądze (nigdy nie proponowałem nikomu 5pln/godz ani nawet nie 50pln/godz więc się nie spinaj) - ale nie dam się okradać. Jak jesteś tak bardzo zainteresowany to do tej pory nie cisnąłem tematu i nie miałem czasu się tym zająć ale wczoraj podzwoniłem po instalatorach z okolicy i mam już kilka ofert realizacji. Zainteresowanych zapraszam na PRIV - chętnie przekażę dane kontaktowe.

Gargi12
06-05-2017, 08:58
Ja narazie złożyłem bodajże do 5 instalatoròw zapytanie o montaż pompy ciepła i powiem wam że oferta CNC była najkorzystniejsza ,trafiły sie nawet oferty grubo ponad 30tyś to dopiero ile oni chcą zarobić.To w takim razie ile powinna kosztować kompletna kotłownia która będzie sprawnie działać ,wiadomo że jako inwestor szukam najtańszego rozwiazania ale również zależy mi na poprawnym wykonaniu które ma się przełożyć na pracę ładnych parę lat.

kaszpir007
06-05-2017, 09:50
Ja narazie złożyłem bodajże do 5 instalatoròw zapytanie o montaż pompy ciepła i powiem wam że oferta CNC była najkorzystniejsza ,trafiły sie nawet oferty grubo ponad 30tyś to dopiero ile oni chcą zarobić.To w takim razie ile powinna kosztować kompletna kotłownia która będzie sprawnie działać ,wiadomo że jako inwestor szukam najtańszego rozwiazania ale również zależy mi na poprawnym wykonaniu które ma się przełożyć na pracę ładnych parę lat.

Na poczatku też wysłałem oferty do kilku i oferta CNC była najlpesza.

Ale po tym jak Amir podał cenę pompy LG postanowiłem znów powysyłac , ale tym razem do tych co są na stronie LG ...

I okazało się że mam już jedną ofertę gdzie wychodzi około 2000zł taniej a sprzedawca podaje producentów i modele użytego osprzętu (np. Honeywell) a przecież w takiej kotlowni ten osprzet też nieźle kosztuje i można "zbić cenę" stosjąc jakieś chińskie tanie "odpowiedniki"
Oferta od CNC była bardzo mało "szczegółowa" , więc zastanawiam się czy po prostu nie są używane jakieś tanie materiały i nie ma się czym chwalić

Ja jestem wdzięczny Amirowi , bo dzięki temu wiem że da się taniej i to nie tracąc nic na jakości a może i nawet zyskując ...

A chyba o to właśnie chodzi ...

CNC_POMPY_CIEPLA
06-05-2017, 12:28
Na poczatku też wysłałem oferty do kilku i oferta CNC była najlpesza.

Ale po tym jak Amir podał cenę pompy LG postanowiłem znów powysyłac , ale tym razem do tych co są na stronie LG ...

I okazało się że mam już jedną ofertę gdzie wychodzi około 2000zł taniej a sprzedawca podaje producentów i modele użytego osprzętu (np. Honeywell) a przecież w takiej kotlowni ten osprzet też nieźle kosztuje i można "zbić cenę" stosjąc jakieś chińskie tanie "odpowiedniki"
Oferta od CNC była bardzo mało "szczegółowa" , więc zastanawiam się czy po prostu nie są używane jakieś tanie materiały i nie ma się czym chwalić

Ja jestem wdzięczny Amirowi , bo dzięki temu wiem że da się taniej i to nie tracąc nic na jakości a może i nawet zyskując ...

A chyba o to właśnie chodzi ...

Hej, zerknij tutaj odnośnie porównywania ofert, opisałem tam co mają moje oferty a czego nie wpisuje konkurencja, wtedy ceny się różnią. a jak dołożyć to co ja mam w ofercie i zrobić je dokładnie z takimi samymi elementami to dopiero wtedy można porównywać ceny.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?337528-Ocena-oferty-na-instalacj%C4%99-pompy-ciep%C5%82a&p=7466894&viewfull=1#post7466894

U mnie w materiale nie masz tanich chińskich elementów, wszystko jest markowe, Ferr, Willo, Afriso, Reflex, Capricorm, Eaton, F&F ..... długo by wymieniać.

Pratchawiec
06-05-2017, 17:35
Hej, zerknij tutaj odnośnie porównywania ofert, opisałem tam co mają moje oferty a czego nie wpisuje konkurencja, wtedy ceny się różnią. a jak dołożyć to co ja mam w ofercie i zrobić je dokładnie z takimi samymi elementami to dopiero wtedy można porównywać ceny.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?337528-Ocena-oferty-na-instalacj%C4%99-pompy-ciep%C5%82a&p=7466894&viewfull=1#post7466894

U mnie w materiale nie masz tanich chińskich elementów, wszystko jest markowe, Ferr, Willo, Afriso, Reflex, Capricorm, Eaton, F&F ..... długo by wymieniać.

Witam

No to liczmy.

Kotłownia "pod klucz" T-Cap 9 kW. Taka jak w ofercie na w/w Al.. 23.524 zł netto
Ceny detal. z netu. CNC ma zapewne dużo taniej

388383

bufor Biawar BU-100.8 - 669 zł w tym 23 VAT - netto 544 zł
2 X Webeman Red - 308 zł w tym 23 VAT - netto 250 zł
pompa cyrkulacyjna Weberman 219 zł w tym 23 VAT - netto 178 zł
GRUPA BEZPIECZEŃSTWA CAPRICORN 58 zł w tym 23 VAT - netto 48 zł
2 x naczynia wzbiorcze ok 240 zł w tym 23 VAT - netto 195 zł
2 x Salus 091FLRF 390 zł w tym 23 VAT - netto 317 zł
Zasobnik CW jak na obrazku 1295 zł w tym VAT 23 - netto 1053 zł
Zawór trójdrogowy jak na obrazku WR NC 219 zł w tym VAT 23 - netto 178 zł
Czujnik temp CW CZ TK1 - zamiennik jak na obrazku ok. 20 zł

Łącznie te tzw. przez CNC "markowe" elementy kotłowni są warte 2.783 zł netto.
Jak wspomniałem to ceny detaliczne.
CNC jako odbiorca hurtowy ma to wszystko dużo taniej - zapewne poniżej 2k zł.
Części najtańsze i wbrew deklaracjom CNC najlichsze na rynku.
Markowe?
Owszem. Z reguły mają nazwę. I na tym oprócz Biawaru kończy się ich markowość.
A Biawar pojawia się w tym towarzystwie tylko dlatego, że nie ma innego polskiego producenta bufora w rozmiarze <300 l.

Zatem oferowany przez CNC T-Cap po odliczeniu w/w dodatków jakości najpodlejszej kosztuje ok. 20,5 tys zł.
Nie wiem czy to dużo czy mało, bo nie śledzę rynku.
Jednak radzę uważać.
Z pozoru atrakcyjna cenowo oferta może zawierać pułapki marketingowe.
Podobne do tych jak na obrazku.

Pozdrawiam

Pratchawiec

maciuspala
06-05-2017, 18:36
Czyli mocno drążąc temat idzie znaleźć ofertę kompletnej kotłowni na markowej pompie 7kw w cenie zbliżonej do 20 tyś.
W takiej sytuacji jest to świetna alternatywa dla gazu.
Oby pompy zrobiły się coraz bardziej popularne i ceny mogą iść w dół.
Wszyscy moi znajomi uważają mnie za wariata jak mówię im że w domu nie będzie kominów tylko WM i prawdopodobnie będzie powietrzna pompa ciepła.Cóż lubię być inny.

bobrow
06-05-2017, 18:39
Witam,
powoli rysuje się tu obraz "biednego" CNC :
-najdroższy instalator w Drodze Mlecznej
- i najbardziej niekompetentny
Spokojnie - jeszcze jest jakiś wybór ...
A poważnie- ja kupuję sam podzespoły , od instalatora wymagam tylko PC i usługi. Tylko proszę pamiętać- że lubię tę tematykę i mam czas znaleźć podzespoły w dobrych cenach.
Co do ofert - to nasza krajowa tradycja :
musimy się zawsze targować i dlatego zawsze jest "górka" do urwania...
Co do samego CNC :
-nie jest najdroższy
-nie jest najtańszy
Oprócz ceny i zastosowanych komponentów jest jeszcze sprawa wsparcia serwisowego- jeśli ktoś myśli, że kiedy firma jednoosobowa nie będzie w stanie przyjachać na serwis gwarancyjny (bo np montuje na drugim końcu Polski PC) , to natychmiast przyjedzie serwis Panasa - jest w dużym błędzie ( wiem bo mój kuzyn miał taki problem)
To jest właśnie gra rynkowa- drodzy inwestorzy :
nie bądźcie naiwni , że każdy tańszy wykonawca z natury będzie dla Was najlepszy ...
Powodzenia

Pratchawiec
06-05-2017, 19:48
Bobrow

Nie chciałem stwierdzić, że CNC jest najdroższy, bo zapewne nie jest.
Chciałem zwrócić uwagę na marketingowe sztuczki, stosowane zresztą nie tylko przez CNC.
Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.

Dlatego, poza surową rurą miedzianą i złączkami zaciskanymi, wszystkie komponenty instalacji grzewczej wybierałem i kupowałem sam.
W cenach z reguły nie gorszych niż w/w.
Przy czym one były naprawdę markowe.

Instalator to wszystko skręcił, pod moim zresztą nadzorem. Chciałem mieć pewność, że czegoś nie "udoskonali".

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
06-05-2017, 19:58
Pratchawiec,
widzisz , sam dopilnowałeś temat bo jesteś bardziej pasjonatem niż gorliwym inwestorem - tylko co mają robić zwykli iwestorzy, którzy zajmują się zgraniem całej budowy i przy okazji prowadzą swoje życie zawodowe. A nie każdy jest techniczny ( czyli pomimo tłumaczenia , nie rozumieją o co kaman...) i mają czas na techniczne niuanse...
Ot , tyle
pzdr

06-05-2017, 22:08
A ja tak sobie wszystko czytam przed podpisaniem umowy i mimo wszystko zdania nie zmienie. Każdy ma swój rozum i może wybierać co chce. Nie bardzo tylko rozumiem konfrontowanie ofert w ten sposób - pytanie czy ktoś oglądał instalacje robione "taniej" ? Ja akurat poświęciłem trochę czasu i pojeździłem po instalacjach. Opinie ludzi, którzy korzystają i są zadowoleni są dla mnie najważniejsze :) Nawet jeśli ma to być 1000 zł droższe :)

wihajster
06-05-2017, 22:34
Pratchawiec,
widzisz , sam dopilnowałeś temat bo jesteś bardziej pasjonatą niż gorliwym inwestorem
Chyba bardziej jest pasjonatem niż "pasjonatą"?

Co do cytatu Pratchawca "Instalator to wszystko skręcił, pod moim zresztą nadzorem. Chciałem mieć pewność, że czegoś nie "udoskonali"." - cały czas czekam na inwestora który będzie wiedział "jak mam skręcić żeby było lepiej" - jeszcze nie trafiłem. Mam pecha, ale cóż, jestem cierpliwy ;)

bobrow
06-05-2017, 22:52
Ja,Ja- Wihi,
szybko piszę w długim weekendzie (%) i się do tego przyznaję bez bicia , ale co do treści -coś nie halo ?

wihajster
06-05-2017, 22:55
Nie nie, do reszty się przecież nie przy.ebałem ;)

bobrow
06-05-2017, 22:58
To Gittarraa...

Pratchawiec
06-05-2017, 22:58
Wihajster

Trochę mi z Opola do Ciebie daleko.
Sądzę jednak, że to ja od Ciebie mógłbym się wiele nauczyć.
Budując mój drugi dom - obecny, postanowiłem się przygotować w wielu aspektach - przynajmniej teoretycznie.
Część nabytej wiedzy została.
Nie podjąłem się jednak samodzielnej instalacji.
Do takiej roboty nie mam "drygu", narzędzi i niezbędnego doświadczenia.

Drugiej PC nie zamierzam montować.
Choć,... Nigdy nie mów nigdy.
Kto wie? Może trzeci dom.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
06-05-2017, 23:03
Pratchawiec,
a propos autorskiego montażu , co ważniejsze :
ręka czy głowa ?
Pzdr

Pratchawiec
06-05-2017, 23:10
Bobrow

Poprawnie zaprojektowana (bez gwałtu na fizyce) i takoż wykonana instalacja będzie działać.
Czy zawsze optymalnie?
Czy zawsze ekonomicznie? ( Nie najtaniej! )
Tu widziałbym udział głowy.

Dla wielu najważniejsza jest pewność, że będzie działać.
Vide CNC i setki jego klientów.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Zigobar
07-05-2017, 07:56
(...) a propos autorskiego montażu , co ważniejsze :
ręka czy głowa ?
Pzdr
Jedno i drugie jest tak samo ważne.

_John
10-05-2017, 23:17
Ja narazie złożyłem bodajże do 5 instalatoròw zapytanie o montaż pompy ciepła i powiem wam że oferta CNC była najkorzystniejsza ,trafiły sie nawet oferty grubo ponad 30tyś to dopiero ile oni chcą zarobić.To w takim razie ile powinna kosztować kompletna kotłownia która będzie sprawnie działać ,wiadomo że jako inwestor szukam najtańszego rozwiazania ale również zależy mi na poprawnym wykonaniu które ma się przełożyć na pracę ładnych parę lat.
Cena to nie wszystko.
Użycie materiałów instalacyjnych z wyższej półki może się sporo odbić na końcowej cenie.
Mimo wszystko wymagał bym od instalatora by napisał z jakich elementów poskłada kotłownie, również z rodzajem użytych rur i kształtek.
Tak naprawdę tylko wtedy oferty są porównywalne.

Hej, zerknij tutaj odnośnie porównywania ofert, opisałem tam co mają moje oferty a czego nie wpisuje konkurencja, wtedy ceny się różnią. a jak dołożyć to co ja mam w ofercie i zrobić je dokładnie z takimi samymi elementami to dopiero wtedy można porównywać ceny.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?337528-Ocena-oferty-na-instalacj%C4%99-pompy-ciep%C5%82a&p=7466894&viewfull=1#post7466894

U mnie w materiale nie masz tanich chińskich elementów, wszystko jest markowe, Ferr, Willo, Afriso, Reflex, Capricorm, Eaton, F&F ..... długo by wymieniać.
Nie będę Ci robił darmowej reklamy.
Ale z tego co do tej pory widziałem, twoje kotłownie poskładane są wyłącznie z najtańszego chińskiego osprzętu.
np. pompy, zawory przełączające "..... długo by wymieniać"
A wszystko to posklejane na plastikowych rurach PP.
Ominął mnie jakiś awans?

Jak możesz obrażać chińską myśl techniczną?
Przecież, gdyby nie Meeting to byś nie zaistniał.
Uczeń prześcignął mistrza?

To, że masz w ofercie Mitsubishi nie czyni z automatu instalatorem premium.
Pokaż te kotłownie na markowym sprzęcie.

CNC_POMPY_CIEPLA
11-05-2017, 06:10
Nie będę Ci robił darmowej reklamy.
Ale z tego co do tej pory widziałem, twoje kotłownie poskładane są wyłącznie z najtańszego chińskiego osprzętu.
np. pompy, zawory przełączające "..... długo by wymieniać"


Następnym razem jak patrzysz to albo sobie powiększ jak jesteś stary i nie widzisz, albo po prostu otwórz oczy.

A jak konkurencja której brakuje zleceń i tak myśli że je tutaj przez takie podchody znajdzie, to proponuję założyć płatny profil.

kicaj222
15-06-2017, 20:37
Istnieje możliwość sterowania tą pompą poprzez instalację automatyki domowej? np modbus? Ewentualnie sterować nią poprzez internet tak aby zmienić zdalnie temperaturę przed przyjazdem z urlopu?


Pompa posiada styk ON/OFF termostatu pokojowego więc wymuszając jej włączenie przekaźnikiem wyłączy się kiedy system mod bus rozewrze styk ON/OFF.
Tak więc można sterować pompą zewnętrznie.
Ale wtedy cwu nadal grzeje?




jest możliwość podpięcia styku sterującego włącz/wyłącz na 230V, a temperaturą w domu można poprzez dodatkowy ewentualnie sterownik który będzie włączał lub właśnie wyłączał pompę.

Bardziej rozbudowany system jest w Mitsubishi:

https://play.google.com/store/apps/details?id=mitsubishi.wifi.android.mitsubishiwifia pp

chodzi tu o dry contact PDRYCB000 ?

CNC_POMPY_CIEPLA
15-06-2017, 20:44
Ale wtedy cwu nadal grzeje?

chodzi tu o dry contact PDRYCB000 ?

CWU grzeje, bo używamy złącza termostatu pokojowego/.

dry contact pozwoli np. wysłać informację że pompa wyświetla jakiś błąd, i nie pracuje.
Tego w domowych instalacjach się nie stostuje.

kicaj222
16-06-2017, 09:10
Myślałem ze poprzez dry contact tez można sterować on off 391316

kaszpir007
26-06-2017, 06:30
Może takie dziwne pytanie ale jak wygląda sprawa regulacji tempertaury jaka ma być w pomieszczeniach ?

Czy pompa ciepła ma jakiś czujnik tempertaury zewnętrznej i za pomocą krzywej grzewczej dopasowyje temperturę wewnątrz domu czy potrzeba jeszcze dokupić jakiś sterownik pokojowy który na zasadzie ON/OFF będzie wyłączał / włączał pompę ?

Jak to wygląda w LG ?

CNC_POMPY_CIEPLA
26-06-2017, 18:39
Może takie dziwne pytanie ale jak wygląda sprawa regulacji tempertaury jaka ma być w pomieszczeniach ?

Czy pompa ciepła ma jakiś czujnik tempertaury zewnętrznej i za pomocą krzywej grzewczej dopasowyje temperturę wewnątrz domu czy potrzeba jeszcze dokupić jakiś sterownik pokojowy który na zasadzie ON/OFF będzie wyłączał / włączał pompę ?

Jak to wygląda w LG ?

Musisz pytać swojego instalatora, w LG to skomplikowane. Wszystko zależy od tego jak instalacja w domu została zaplanowa.

kaszpir007
26-06-2017, 22:00
Musisz pytać swojego instalatora, w LG to skomplikowane. Wszystko zależy od tego jak instalacja w domu została zaplanowa.

Nie mam żadnego instalatora , nie mam jeszcze pompy ...

Po prostu zastanawiam się jak jest to rozwiązane w pompach ciepła.

Obecnie przy ekogorszku mam sterownik pogodowy + siłownik i sterownik pogodowy steruje siłownikiem i idzie w podłogówkę odpowiednio wyliczona temperatura aby w domu była też odpowiednia temperatura.

Dlatego pytam jak to jest przy pomach ciepła.

Czy też pompy mają jakieś czujniki pogodowe i pompa ma jakiś mieszacz i za pomocą pogodówki steruje i pusza takaa temp w obieg jaka wyliczona czy nic takiego nie ma i montuje się termostat pokojowy i tyle ..

kaszpir007
04-07-2017, 14:24
CNC pytanie co Ciebie jako specjalisty od pomp LG.

Dziś zapytałem się firmy która będzie mi montowała pompę LG jak wygląda regulacja temperatury w LG.

Pani powiedziała mi że w pompie (sterowniku) ustawia się krzywą grzewczą i za pomocą czujnika zewnętrznego (zapewne w jednostce zewnetrznej ?) jest wyliczana tempertaura wody jaka idzie w podłogówkę , czyli po prosty sterowanie "pogodowe" ...

Obecnie w starym domu też pogodówka steruje podłogówka i działa to poprawnie .

Jak zapytałem się o sterownik to powiedzoano mi że jak nie chce tracić pogodówki to musze kupić sterownik LG na kablu , bo jedynie taki nie wyłącza pogodówki a jak kupię inny to wtedy nie działa pogodówka a jedynie działa na zasadzie termostatu czyli zapewne (on-off).

Jaki według Ciebie jest optymlane sterowanie pompą LG ? Czy dokupić jakkiś zewnętrzny termostat (np. Salus 091FLRF) i on ma sterować temperaturą ? Czy jednak lepiej zaufać pompie i sterowaniu pogodowemu , tyle czy używając tylko sterowania w pompie mogę wykorzytsać II taryfę do grzania ???

W Twoich ofertach jest sterownik Salusa , więc zapenwe z jakiegoś powodu go dołączasz ?

Dzięki !!!

CNC_POMPY_CIEPLA
04-07-2017, 23:25
Jak zapytałem się o sterownik to powiedzoano mi że jak nie chce tracić pogodówki to musze kupić sterownik LG na kablu , bo jedynie taki nie wyłącza pogodówki a jak kupię inny to wtedy nie działa pogodówka a jedynie działa na zasadzie termostatu czyli zapewne (on-off).

Jaki według Ciebie jest optymlane sterowanie pompą LG ? Czy dokupić jakkiś zewnętrzny termostat (np. Salus 091FLRF) i on ma sterować temperaturą ? Czy jednak lepiej zaufać pompie i sterowaniu pogodowemu , tyle czy używając tylko sterowania w pompie mogę wykorzytsać II taryfę do grzania ???

W Twoich ofertach jest sterownik Salusa , więc zapenwe z jakiegoś powodu go dołączasz ?

Dzięki !!!

Podłączenie termostatu nie wyłącza pogodówki, to nie ma znaczenia.
Gorzej jak termostat ma sterować też chłodzeniem i jest podłączony do jednostki wewnętrznej, wtedy się nie da sterować właściwie chłodzeniem.
Trzeba mocno pokombinować z okablowaniem.

Sterowanie pompą bez termostatu pokojowego tylko za pomocą krzywej grzewczej to PARANOJA a firma która to proponuje chce zaoszczędzić chyba 400zł na termostacie a przez to pracuje bardzo źle, nie będę wymieniał z jakich względów.

kaszpir007
05-07-2017, 08:34
Sterowanie pompą bez termostatu pokojowego tylko za pomocą krzywej grzewczej to PARANOJA a firma która to proponuje chce zaoszczędzić chyba 400zł na termostacie a przez to pracuje bardzo źle, nie będę wymieniał z jakich względów.

Ok. dzięki !

Czyli jednak musi być termostat (czy Salus 091 bezprzewodowy będzie ok ?) i tyle ...

Z tego co widzę stosujesz do swoich instalacji sterowniki Salusa. Czemu właśnie te a nie Auraton czy Euroster ?
Pytam , bo czytając opinie ludzie narzekają że sterowniki mają źle mierzą temperaturę (1-2 stopnie różnicy) i długi czas reakcji na spadek temp. w pomieszczeniu a raczej precyzja i dokładnośc w takim programatorze to podstawa ...

tomekwa
07-07-2017, 11:12
Sterowanie pompą bez termostatu pokojowego tylko za pomocą krzywej grzewczej to PARANOJA a firma która to proponuje chce zaoszczędzić chyba 400zł na termostacie a przez to pracuje bardzo źle, nie będę wymieniał z jakich względów.

Termostat przy podłogówce? Jaki sens?

CNC_POMPY_CIEPLA
07-07-2017, 18:56
Termostat przy podłogówce? Jaki sens?

A co nas interesuje w ogrzewaniu domu.
Temperatura powietrza czy betonu.

Beton może mieć i 35st.C, ale jeżeli temperatura powietrza nie będzie miała np. 23st.C +/-1st.C to czujemy dyskomfort.
Dlatego trzeba uzależnić ogrzewanie od temperatury wnętrza budynku, a nie betonu przecież.

tomekwa
18-07-2017, 13:11
Ale przy dużej bezwładności nie ma to sensu!

domelek
18-07-2017, 13:19
Ale przy dużej bezwładności nie ma to sensu!

Czyli według Ciebie to bezwładność załatwi że będziesz miał cały czas koło 21-22 stopni?
Ciekawe skąd pompa będzie wiedziała kiedy ma się włączyć i wyłączyć?

Chyba że wolisz taki scenariusz:

- kochanie jest trochę zimno - możesz podnieść temperaturę!?
- już się robi! - za kilka godzin będzie Ci ciepło...

tomekwa
18-07-2017, 13:24
Niekoniecznie termostat pokojowy, można to wyregulować na zasilaczu, oczywiście nie nie jednym 'pyknieciem' ale poprzez metodę kilku pomiarów. Taki włącz/wyłącz na obwodzie może spowodować, że pompa będzie taktowała, gdy np. tylko 1 pętla będzie włączona.

domelek
18-07-2017, 15:31
Niekoniecznie termostat pokojowy, można to wyregulować na zasilaczu, oczywiście nie nie jednym 'pyknieciem' ale poprzez metodę kilku pomiarów. Taki włącz/wyłącz na obwodzie może spowodować, że pompa będzie taktowała, gdy np. tylko 1 pętla będzie włączona.

Trochę mieszasz pojęcia - termostat (np u mnie) steruje pompą - czyli całym obwodem podłogówki - nie pojedyńczymi pętlami!

tomekwa
19-07-2017, 06:58
Tak samo działa sterowanie z PC pompą obiegową. U mnie termostaty robią 'za termometry' :(

CNC_POMPY_CIEPLA
03-09-2017, 15:21
W odpowiedzi na zapytania podsyłam jak programować LG therma V pod teryfę dzień/noc G12w:

https://www.youtube.com/watch?v=hF-T1jLiDIg

kaszpir007
04-09-2017, 07:04
CNC pytanko ...

Miałem montowaną pompę ciepła LG Therma V 9KW. Mam do niej bojler 300L jak i dodatkowo zamontowany termostat bezprzewodowy Salus.
W bojlerze nie mam żadnej grzałki. Bojler grzeje pompa ciepła.

Co to co jakiś czas włącza mi się symbol takie "prysznica z piorunem" . W instrukcji jest napisane że to grzanie bojlera przez grzałkę zewnatrzną w bojlerze , tyle że ja grzałki nie mam . Tak powinno być ? Co tak naprawdę oznacza ten symbol , bo widzę że w filmiku też masz włączony ?
To ma się świecić ? Czy nie ? Czy hydraulik musi coś ustawić aby to zniknęło ? Czy może wszystko jest ok ?

I następne pytanie.

Jak konfigurujesz menu z włączaniem grzałki. Domyślnie włącza się chyba przy 0 stopni (tak mi się zdaje i zaczyna "wspomagać" jak jest potrzeba).
Sądzę że to stanowczo za wysoka temperatura i raczej powinno być przy -15 stopniach ?

Jak Ty to ustawisz w swoich pompach ?
Czy zmieniasz w menu serwisowym jakieś funkcje czy zostawiasz wszystko na ustawieniach domyślnych ?

przemas90
31-10-2017, 17:36
Witam
Odgrzewam temat pompy LG czy może ktoś się wypowiedzieć kto posiada tą jednostkę czy jest z niej zadowolony ewentualnie na priv podać namiar na instalatora, prawie się na nią zdecydowałem jest to jedna z najtańszych obecnie ofert, z parametrów wynika że może śmiało konkurować z Panasonic'iem zarówno pod względem technicznym jak i cenowym.

agb
31-10-2017, 17:45
Przecież w ostatnim poście kaszpir pisze, że ma :rolleyes:

oberwatorPC
31-10-2017, 19:05
Witam
Odgrzewam temat pompy LG czy może ktoś się wypowiedzieć kto posiada tą jednostkę czy jest z niej zadowolony ewentualnie na priv podać namiar na instalatora, prawie się na nią zdecydowałem jest to jedna z najtańszych obecnie ofert, z parametrów wynika że może śmiało konkurować z Panasonic'iem zarówno pod względem technicznym jak i cenowym.

Może konkurować tylko pod względem cenowym. Parametrami to się nawet nie zbliża:

COP A2 COP A7 MOC

LG Electronics Deutschland GmbH THERMA V [ HM091M ] 2,35 3,26 5,21 kW

Panasonic Deutschland AQUAREA [ WH-UX09FE8 + WH-SXC09F3E8 ] 2,93 3,82 8,85 kW

COP przy A2 w okolicy 2 to porażka.

bobrow
31-10-2017, 20:58
Może konkurować tylko pod względem cenowym. Parametrami to się nawet nie zbliża:

COP A2 COP A7 MOC

LG Electronics Deutschland GmbH THERMA V [ HM091M ] 2,35 3,26 5,21 kW

Panasonic Deutschland AQUAREA [ WH-UX09FE8 + WH-SXC09F3E8 ] 2,93 3,82 8,85 kW

COP przy A2 w okolicy 2 to porażka.

A mój stary 9kW T-cap F ma przy 35st COP A2=3,59 , COP A7=4,84 i moc min 9 kW

przemas90
31-10-2017, 21:12
No ja wiem że na forum muratora Panasonic lepszy od wszystkiego dlatego go nie chcę

CNC_POMPY_CIEPLA
31-10-2017, 21:19
Może konkurować tylko pod względem cenowym. Parametrami to się nawet nie zbliża:

COP A2 COP A7 MOC

LG Electronics Deutschland GmbH THERMA V [ HM091M ] 2,35 3,26 5,21 kW

Panasonic Deutschland AQUAREA [ WH-UX09FE8 + WH-SXC09F3E8 ] 2,93 3,82 8,85 kW

COP przy A2 w okolicy 2 to porażka.

Dlaczego porównujesz jednostki które są tak różne od siebie. CEnowo zupełnie rozjechane i wydajnościowo też.
Porównujesz flagowy model Panasonic T-CAP z podstawowym modelem LG.
Odpowiednikiem modelu LG 9kW jest Panasonic SDC 9kW 1F a nie T-CAP.
Tak jak by porównywać Merca z maluchem..... :-)

Na samym COP LG wyjdzie lepiej, ale za to w teście SCOP Panasonic będzie lepszy,.
Ogólnie LG pracuje fajnie, ale od jakiegoś czasu są problemy z dostępnością, mam na magazynie 3 ostatnie 9kW a większe może być problem.

bobrow
31-10-2017, 21:21
No ja wiem że na forum muratora Panasonic lepszy od wszystkiego dlatego go nie chcę

Nie przesadzajmy,a z drugiej strony gratuluję kryterium wyboru PC !

oberwatorPC
01-11-2017, 12:32
Dlaczego porównujesz jednostki które są tak różne od siebie. CEnowo zupełnie rozjechane i wydajnościowo też.
Porównujesz flagowy model Panasonic T-CAP z podstawowym modelem LG.
Odpowiednikiem modelu LG 9kW jest Panasonic SDC 9kW 1F a nie T-CAP.
Tak jak by porównywać Merca z maluchem..... :-)

Na samym COP LG wyjdzie lepiej, ale za to w teście SCOP Panasonic będzie lepszy,.
Ogólnie LG pracuje fajnie, ale od jakiegoś czasu są problemy z dostępnością, mam na magazynie 3 ostatnie 9kW a większe może być problem.

No to sam sobie odpowiedziałeś mercedesa z maluchem.
LG to jedna z najsłabszych parametrowo pomp na rynku ale i jedna z najtańszych.

CNC_POMPY_CIEPLA
01-11-2017, 13:33
No to sam sobie odpowiedziałeś mercedesa z maluchem.
LG to jedna z najsłabszych parametrowo pomp na rynku ale i jedna z najtańszych.

No Panasonic jest 2x droższy od tego LG, ale jak weźmie się pompy z podobnej półki cenowej to wypada już całkiem przyzwoicie.

uve_solid
01-11-2017, 13:48
Ile trzeba zapłacić za gołą pompę LG 9 kw ( tylko jednostka wew i zew. bez żadnych dodatków) Ciekawi mnie bo sam zakupiłem SDC panasonica 9 kw i czy przepłaciłem te 2 razy.

przemas90
01-11-2017, 14:31
za 13000 można spokojnie kupić oczywiście brutto (23%)

uve_solid
01-11-2017, 14:35
To 14100 brutto 23% za SDC panasonic 9 kw to myślę że dobra cena ?

kaszpir007
01-11-2017, 14:59
Jak pamiętam wycenę kotłowni na Panasonicu SDC F (zwykła nie TCAP) vs LG to wycena na LG była niższa o około 2000zł , więc uważam że sporo , tym bardziej że LG oferowała lepsze COP oraz silniki bezszczotkowe w standardzie ..

oberwatorPC
01-11-2017, 16:18
Jak pamiętam wycenę kotłowni na Panasonicu SDC F (zwykła nie TCAP) vs LG to wycena na LG była niższa o około 2000zł , więc uważam że sporo , tym bardziej że LG oferowała lepsze COP oraz silniki bezszczotkowe w standardzie ..

Ma gorszy COP . Silniki bezszczotkowe w standardzie :lol2:

Panasonic Deutschland AQUAREA [ WH-UD09HE5 + WH-SDC09H3E5 ] 2,66 3,34
LG Electronics Deutschland GmbH THERMA V [ HM091M ] 2,35 3,26

Ładnie cię ktoś omotał....

kaszpir007
01-11-2017, 17:48
No chyba że CNC i katalogi kłamią ...

399934


No i samo LG też kłamie ...

http://www.lg.wienkra.pl/wsparcie/katalogi/katalog-pompa-ciepla-powietrze-woda-therma-v.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.lg.wienkra.pl% 2Fwsparcie%2Fkatalogi%2Fkatalog-pompa-ciepla-powietrze-woda-therma-v.html)

Bo jakoś w katalogu jest napisane że jest użyta sprężarka BLDC z bezszczotkowym silnikiem prądu stałego ..
Tak samo jak jest napisane że zastosowano inwerterowy silnik BLDC wenylatora ...

Zapewne więc LG w katalogu kłamie ;)

Co do COP to patrzę w katalog LG i przy A7/W35 cop = 4,38 i moc 9,03KW

W katalogu nie ma danych dla A2/W35 tylko dla A2/W50 wiec nie ma co oczekiwać że będą wysokie ..
ale są dla A-7/W35 i jest COP 2,84 i moc 7,34KW ...

Więc nie wiem skąd masz te "newsy" i czy nie dotyczą one poprzedniego modelu z przed kilku lat ...

oberwatorPC
01-11-2017, 18:03
Dane, które ja podaję są prawdziwe - testy Bafa w niemczech testują pompy w tych samych warunkach i dane tam opublikowane są bardziej wiarygodne niż w katalogu. LG podaje dane dla suchego termometru nie uwzględniając defrostów . A co myślisz, że np. Panasonic ma silnik stałoobrotowy szczotkowy? :no:

przemas90
01-11-2017, 20:25
Ja po aferze z szmelcwagonem jakoś tym niemiaszkom nie wierzę ale niech tam nikt tu nie mówi że LG jest najlepsza a Ty uparcie chcesz udowodnić że Panasonic jest lepszy, możliwe, że tak ale są lepsze urządzenia od Panasonic'a, ale nie o to chodzi mam pewien budżet, właśnie pozbyłem się gazu z butli to jest dopiero błąd instalacyjny i umowa z Gaspol, ech szkoda gadać, nie mam kasy na Mitsubishi bo dla mnie ona jest super, więc szukam pomysłu na ogrzewanie, mam dość kominka i malowania salonu co dwa lata chcę pomocy w doborze urządzenia które ogrzeje mój dom a w najniższych temperaturach odpalę ten cholerny kominek i tyle z doświadczenia wiem że 9kW spokojnie wystarczy. Nie chcę standardowej polskiej pyskówki tylko pomocy.

oberwatorPC
01-11-2017, 20:34
Jakbyś czytał moje posty tobyś wiedział, że nie twierdzę iż panasonic jest najlepszy. Nie ma najlepszej pompy każda ma swoje wady i zalety ale trzeba BARDZO dokładnie czytać wszystkie dane bo marketing rządzi!. Chcesz LG to bierz nie moja sprawa ale to spory wydatek i sprawdź wszystko dokładnie .

bobrow
01-11-2017, 21:36
Ja po aferze z szmelcwagonem jakoś tym niemiaszkom nie wierzę ale niech tam nikt tu nie mówi że LG jest najlepsza a Ty uparcie chcesz udowodnić że Panasonic jest lepszy, możliwe, że tak ale są lepsze urządzenia od Panasonic'a, ale nie o to chodzi mam pewien budżet, właśnie pozbyłem się gazu z butli to jest dopiero błąd instalacyjny i umowa z Gaspol, ech szkoda gadać, nie mam kasy na Mitsubishi bo dla mnie ona jest super, więc szukam pomysłu na ogrzewanie, mam dość kominka i malowania salonu co dwa lata chcę pomocy w doborze urządzenia które ogrzeje mój dom a w najniższych temperaturach odpalę ten cholerny kominek i tyle z doświadczenia wiem że 9kW spokojnie wystarczy. Nie chcę standardowej polskiej pyskówki tylko pomocy.

A w ten gaz „wszedłeś” bo nikt nie wchodził ?
Twój cytat :
„No ja wiem że na forum muratora Panasonic lepszy od wszystkiego dlatego go nie chcę”

_John
01-11-2017, 22:18
nie mam kasy na Mitsubishi bo dla mnie ona jest super, więc szukam pomysłu na ogrzewanie, mam dość kominka i malowania salonu co dwa lata chcę pomocy w doborze urządzenia które ogrzeje mój dom a w najniższych temperaturach odpalę ten cholerny kominek i tyle z doświadczenia wiem że 9kW spokojnie wystarczy. Nie chcę standardowej polskiej pyskówki tylko pomocy.
W przedziale cenowym Panasonic, LG, masz jeszcze pompy Samsung.
Hitachi też ma ciekawą ofertę.
Kwestia tego czy masz w okolicy instalatora, który ma dobrą cenę na powyższe produkty.

przemas90
02-11-2017, 06:24
bobrow dzięki za pomoc, o tym właśnie pisałem często jak czyta się to forum to 80% wątku jest nie na temat, mnie by było szkoda czasu, a gaz montowałem 8 lat temu wtedy na forum było dużo mniej takich informacji na temat różnych źródeł ciepła, a i instalatorów pomoc ciepła i ich ceny były inne a co najważniejsze moja wiedza na ten temat była też inna nie ukrywam że nie byłem do końca przekonany do nich stąd decyzja w stronę gazu, drugi raz nie chcę się sparzyć. John dzięki za info

bobrow
02-11-2017, 08:12
bobrow dzięki za pomoc, o tym właśnie pisałem często jak czyta się to forum to 80% wątku jest nie na temat, mnie by było szkoda czasu, a gaz montowałem 8 lat temu wtedy na forum było dużo mniej takich informacji na temat różnych źródeł ciepła, a i instalatorów pomoc ciepła i ich ceny były inne a co najważniejsze moja wiedza na ten temat była też inna nie ukrywam że nie byłem do końca przekonany do nich stąd decyzja w stronę gazu, drugi raz nie chcę się sparzyć. John dzięki za info

Widzisz -wystarczy spokojnie podchodzić do tematu -a nie zarzucać części forumowiczom wiarę i przekonanie w jedynie słusznego Panasa albo innego Czorta...
Sam możesz sobie przecież wytypować klika modeli różnych producentów w danym przedziale cenowym- tylko jak się tu pytasz co o tym myślimy i czym to uzasadniamy , to się irytujesz

szymek008
03-11-2017, 17:29
No Panasonic jest 2x droższy od tego LG, ale jak weźmie się pompy z podobnej półki cenowej to wypada już całkiem przyzwoicie.

W takim razie z którą pompą LG można porównywać Panasonic T-Cap 9?

CNC_POMPY_CIEPLA
03-11-2017, 17:49
W takim razie z którą pompą LG można porównywać Panasonic T-Cap 9?

Mocą w niskich temp. najbardziej odpowiednia jest Therma V 12kW, ale COP Panasonic będzie miał lepszy.

szymek008
03-11-2017, 21:24
O ile dobrze czytam raport BAFA, COP dla:
1) AQUAREA [ WH-UX09HE8 + WH-SXC09H3E8 ] (T-CAP 9kW) - 3,16; 3,78; 5,33
2) LG Therma V 12kW - 2,76; 3,30; 4,74

Wartości odpowiednio dla A-7 / W35; A2 / W35; A10 / W35

Rożnica dosyć spora. Panasonic T-CAP jest droższy o około 2500 wg cen na allegro.

Andrzej5101
04-11-2017, 09:28
Kwestia tego, czy masz w okolicy instalatora, który ma dobrą cenę na powyższe produkty.
Z dużym naciskiem " czy masz w okolicy instalatora " a nie 200 km czy więcej od domu, oraz dostępność części.

szymek008
04-11-2017, 10:28
Z dużym naciskiem " czy masz w okolicy instalatora " a nie 200 km czy więcej od domu, oraz dostępność części.

Aż tak często ten instalator i części zamienne są potrzebne, aby odległość instalatora miała być traktowana jako priorytet?

Andrzej5101
04-11-2017, 17:29
Bez jedzenia, mycia czy innych przyjemności można bez problemu parę dni wytrzymać. W zimnym domu, przy dużym mrozie będzie trudno.
Skąd jesteś? Uzupełnij profil, będzie łatwiej o prawidłową podpowiedź

CNC_POMPY_CIEPLA
05-11-2017, 21:17
Aż tak często ten instalator i części zamienne są potrzebne, aby odległość instalatora miała być traktowana jako priorytet?

Hmmm tutaj strasznie często rozwodzą się właśnie niektórzy nad odległością, a co to dom trzeba do instalatora przywieźć jak jest problem.?
No właśnie po pierwsze to instalator przyjeżdża do klienta a po drugie ktoś czytał coś o pompach ciepła które zepsuły się z własnej winy?
Dużo siedzę na tym forum i nic takiego nie kojarzę, wszystkie przypadki jakie kojarzę to wtedy gdy instalator coś spieprzył i wtedy nawet czasem zepsuło to pompę.
Dlatego najważniejsze jest by dobrze dobrać system, złożyć go i serwisować, wtedy chodzi właściwie i nie ma problemów, a jak ktoś próbuje wmówić że instalator od PC ma być bliżej niż lekarz pierwszego kontaktu to pewnie jego montaże tak wyglądają że trzeba potem 5 x jeździć na poprawki.
Wybór instalatora z doświadczeniem to bardzo ważna kwestia, jak jest blisko to bardzo dobrze ale to nie jedyny warunek.

Moja firma instaluje w całej Polsce w bardzo konkurencyjnych cenach i gdybym miał jeździć na poprawki to wtedy poszedł bym z torbami, ale jakość jest priorytetem ponieważ jeden pilny całodniowy NIEPLANOWANY wyjazd ekipy to minimum 1000zł kosztów dla mnie dlatego to właśnie mi zależy najbardziej by wszystko działało bezawaryjnie.

Tak dla przykładu mapa moich instalacji poniżej:
https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1YDpytBGTMjRddOiSvdpv-aKTY98&usp=sharing

mirmil99
24-11-2017, 14:20
Witam

Przeczytalem ten watek i niestety ma on bardzo malo wspolnego z pompami LG Therma V;(

ale sprobuje, moze ktos konkretny odpowie:

Konkretnie HU091/HN0914 9,0kW:

1. Jak dlugo ja masz? Jakies awarie, konkretnie czego, ile kosztowala diagnoza, ile naprawa i/lub czy LG robilo problemy przy naprawie gwarancyjnej?
2. Czy faktycznie w przedziale -2 a 2 stopnie jest te 7kW i prad w ok. 2,5A dla nastawy 45 stopni? Zalozenie ze w domu ma byc 21 stopni. Ewentualnie inne potwierdzone z karty parametry jakims konkretnym pomiarem?
3. Czy w powyzszym przedziale jezeli masz zapotrzebowanie na cieplo domu jakies 3,5kW i CWU 250L, odpala Ci sie grzalka?
4. Jaki generuje poziom dzwieku; dokuczliwy/znosny/szmer w odleglosci 10m od jednostki, subiektywne ale zawsze...
5. Zadowolona/y?:)

Poprosze;)

pozdr
mirmil

cooler
30-11-2017, 09:25
Mam LG Therma V 9kW od kilku dni więc mogę odpowiedzieć na razie jedynie na 4 i 5 pytanie :)

Jednostka zewnętrzna stoi pod oknem łazienki i słychać ją nawet jak pracuje na ogrzewaniu na niskich obrotach (okno 2 szybowe). Obok łazienki mam sypialnię ale okno wychodzi już na inną stronę i tu już jest lepiej. Na ogrzewaniu w ciągu dnia nie słychać ale w nocy jak się wsłuchasz to tak. Gorzej jest jak dogrzewa CWU to wtedy w sypialni słychać że pracuje, nie wiem jak to nazwać - to taki lekki pisk z dużych obrotów. Moja żona jest wrażliwa na wszelkie hałasy ale przez te kilka dni nie zwróciła na to uwagi przy zasypianiu. Można powiedzieć że to takie usypiające :) Dzisiaj będę ustawiał zegar aby CWU włączała się dopiero o godzinie 2 w nocy. Ogólnie jestem bardzo zadowolony bo wreszcie mam całą podłogówkę dogrzaną i jest stała temp. w domu. Wcześniej paliłem piecem na brykiet drzewny i były wahania temperatury rzędu 1-1,5 stopnia ale przy podłogówce w całym domu było to już mocno dokuczliwe ze względu na jej bezwładność. No i sama kwestia rozpalania w piecu to wiadomo. Nigdy człowiek nie utrafił z rozpaleniem na czas a palenie non stop było bez sensu bo przegrzewało no i wiadomo koszty. Przez ostatni miesiąc nie chciało mi się palić brykietem bo czekałem na montaż pompy i włączyłem rezerwowy piec elektryczny Kospel 12 KW tylko w 2 taryfie i w sumie to żałowałem że przez te kilka lat męczyłem się z tym brykietem zamiast grzać prądem. W sumie to będę miał teraz porównanie jak pompa wyjdzie w porównaniu do Kospela.

cooler
30-11-2017, 10:20
3. Czy w powyzszym przedziale jezeli masz zapotrzebowanie na cieplo domu jakies 3,5kW i CWU 250L, odpala Ci sie grzalka?


W sumie na to pytanie też mogę odpowiedzieć bo teraz są właśnie takie temperatury na zewnątrz.
U mnie jest ok 240 mkw po podłodze i wszystko w podłogówce. Zapotrzebowanie mam ok. 9kW. Zasobnik 300 l - 2 wężownice spięte razem.
Pompa ma ustawioną temp. zasilania podłogi na 33 stC a zasobnik na 50 stC. Nie mam żadnego bufora bo zład podłogówki to ok. 350 litrów.
Grzałka załącza się jedynie do rozmrażania. W domu na termostacie pokojowym 22 stC. Delta wody w podłodze z jaką najczęściej pracuje pompa przy ogrzewaniu podłogi to 4-5 stC.
Dzisiaj będę ustawiał wszystko aby pracowała tylko na II taryfie, zobaczymy jak się będzie sprawdzało. Teraz już od kilku godzin stoi na czuwaniu więc myślę że powinna sobie poradzic tym bardziej że jak pracował Kospel to też tylko w II taryfie dawał radę i wyglądało to mniej więcej podobnie. Zasilanie 32-33 stC, powrót 26-28 stC ale moce pokazywał inne :) Jak zaczynała się wieczorna taryfa to pracował z pełna mocą 12 kW a rano jakieś 6-8 z przerwami. Łącznie łykał mi dziennie przez ostatni miesiąc średnio 75 kWh a do tego jeszcze grzałka elektryczna w bojlerze CWU, no i cała reszta czyli oświetlenie, TV, komputery. Po tych kilku dniach od zamontowania PC, całe zużycie dobowe to ok. 45 kWh więc jestem dobrej myśli ale trzeba poczekać na rachunki z PGE.

CNC_POMPY_CIEPLA
30-11-2017, 10:47
W sumie na to pytanie też mogę odpowiedzieć bo teraz są właśnie takie temperatury na zewnątrz.
U mnie jest ok 240 mkw po podłodze i wszystko w podłogówce. Zapotrzebowanie mam ok. 9kW. Zasobnik 300 l - 2 wężownice spięte razem.
Pompa ma ustawioną temp. zasilania podłogi na 33 stC a zasobnik na 50 stC. Nie mam żadnego bufora bo zład podłogówki to ok. 350 litrów.
Grzałka załącza się jedynie do rozmrażania. W domu na termostacie pokojowym 22 stC. Delta wody w podłodze z jaką najczęściej pracuje pompa przy ogrzewaniu podłogi to 4-5 stC.
Dzisiaj będę ustawiał wszystko aby pracowała tylko na II taryfie, zobaczymy jak się będzie sprawdzało. Teraz już od kilku godzin stoi na czuwaniu więc myślę że powinna sobie poradzic tym bardziej że jak pracował Kospel to też tylko w II taryfie dawał radę i wyglądało to mniej więcej podobnie. Zasilanie 32-33 stC, powrót 26-28 stC ale moce pokazywał inne :) Jak zaczynała się wieczorna taryfa to pracował z pełna mocą 12 kW a rano jakieś 6-8 z przerwami. Łącznie łykał mi dziennie przez ostatni miesiąc średnio 75 kWh a do tego jeszcze grzałka elektryczna w bojlerze CWU, no i cała reszta czyli oświetlenie, TV, komputery. Po tych kilku dniach od zamontowania PC, całe zużycie dobowe to ok. 45 kWh więc jestem dobrej myśli ale trzeba poczekać na rachunki z PGE.

250m2 i grundfos 75 jaki jest w LG to różnie z przepływami, ile Ci pokazują przepływu rotametry na rozdzielaczu i ile masz rury w podłodze?

cooler
30-11-2017, 13:24
250m2 i grundfos 75 jaki jest w LG to różnie z przepływami, ile Ci pokazują przepływu rotametry na rozdzielaczu i ile masz rury w podłodze?
Rur mam 1600~1700 mb ale mam też dwie dodatkowe pompy które były w instalacji I chodzą cały czas co chyba jest aż nadto I myślę aby jedną odłączyć I zostawić tylko tą na piętro.

CNC_POMPY_CIEPLA
30-11-2017, 13:55
Rur mam 1600~1700 mb ale mam też dwie dodatkowe pompy które były w instalacji I chodzą cały czas co chyba jest aż nadto I myślę aby jedną odłączyć I zostawić tylko tą na piętro.

JAk masz pompy na podmieszaniu to są one w ogóle nie potrzebne i powinny być zdemontowane.

cooler
30-11-2017, 17:57
Nie, one nie są na podmieszaniu tylko przed rozdzielaczami parteru i piętra. Mieszanie miałem inaczej zrobione jeszcze przed pompami (na zaworze 3D z siłownikiem sterowanym z oddzielnego regulatora pogodowego ale już go nie ma). W tej chwili te pompy jedynie pchają na rozdzielacze i to się przydaje bo jak sam pisałeś ta pompa która jest w LG mogłaby być za słaba. Zresztą jak grzałem Kospelem który też ma własną pompę to włączałem te dodatkowe. Kospel pokazuje na wyświetlaczu przepływ cieczy i jak pracowała tylko pompa z Kospela to przepływ był 11 l/min a jak jeszcze te dwie dodatkowe na minimalnych biegach to było 15 l/min. Niby różnica żadna ale jednak lepiej dogrzane były najdalsze pętle.

cooler
30-11-2017, 18:05
CNC, oglądałem twój filmik z oszukiwaniem sterowania na II taryfę w LG i wszystko fajnie pokazałeś tylko za diabła nie mogę znaleźć w sterowniku gdzie się przestawia czas w zegarze. Instrukcja jest bardzo lakonicznie napisana i wiele rzeczy nie jest jasnych a o ustawianiu czasu to jest że wchodzisz trybikiem w ustawienia i ustawiasz strzałkami dni tygodnia potem czas itd. A u mnie jak wejdę trybikiem to pokazuje mi parametr 2 i mogę sobie dalej przeskakiwać na kolejne parametry ale nie ma ustawień zegarka. O co chodzi?

CNC_POMPY_CIEPLA
30-11-2017, 19:07
CNC, oglądałem twój filmik z oszukiwaniem sterowania na II taryfę w LG i wszystko fajnie pokazałeś tylko za diabła nie mogę znaleźć w sterowniku gdzie się przestawia czas w zegarze. Instrukcja jest bardzo lakonicznie napisana i wiele rzeczy nie jest jasnych a o ustawianiu czasu to jest że wchodzisz trybikiem w ustawienia i ustawiasz strzałkami dni tygodnia potem czas itd. A u mnie jak wejdę trybikiem to pokazuje mi parametr 2 i mogę sobie dalej przeskakiwać na kolejne parametry ale nie ma ustawień zegarka. O co chodzi?

pewnie masz włączony tryb CWU jak chcesz zmienić czas.
rób to bez żadnego aktywnego trybu.

cooler
01-12-2017, 09:58
Dzięki, zadziałało.

cooler
01-12-2017, 21:18
Muszę przyznać że nie spodziewałem się po LG że zrobi tak mało intuicyjny sterownik. Informatyk który to tworzył musiał być chyba mocno naćpany. Potrafią robić smartfony, nowoczesne telewizory a nawigowanie po sterowniku tej pompy skopali dokumentnie. Wczoraj miałem problem z ustawieniem zegarka a mój montażysta rozłożył ręce i szczerze przyznał że zawsze tylko ustawiał zegar podczas pierwszej konfiguracji i stwierdził że musi zadzwonić do LG. Pomógł CNC i jeszcze raz dzięki.
Teraz ustawiłem program dla ładowania zasobnika CWU ale nie mogę dostać się w żaden sposób do ustawień tygodniowych dla ogrzewania. Podejrzewam że trzeba coś wcześniej włączyć lub dokładnie odwrotnie czegoś nie włączać jak w przypadku tego zegarka ale oczywiście w instrukcji ani słowa o tym nie ma. Paranoja jakaś. Jedyna nadzieja to CNC :) Pomocy

kaszpir007
01-12-2017, 22:23
Muszę przyznać że nie spodziewałem się po LG że zrobi tak mało intuicyjny sterownik. Informatyk który to tworzył musiał być chyba mocno naćpany. Potrafią robić smartfony, nowoczesne telewizory a nawigowanie po sterowniku tej pompy skopali dokumentnie. Wczoraj miałem problem z

Sterownik nie poraża , ale i chyba tak jest nowocześniejszy niż w pierwszej wersji ...
Nie jest może zbyt intuicyjny , ale też tragedii nie ma ..

Osobiście polecam kupno termostatu pokojowego . Tam sobie ustawisz harmonogram + dodatkowo zyskasz kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniu ...

Obejrzyj filmik CNC , tam pokazał jak to sie programuje ...

cooler
02-12-2017, 00:14
W zestawie dostałem prosty radiowy termostat pokojowy z jedną zadaną temp. i już widzę że muszę mieć tygodniowy i kilkoma zakresami. Muszę pogadać z firmą która montowała aby wymienili tym bardziej że różnica w cenie to ok. 50 zł i gdybym wiedział że będzie potrzebny to bym od razu zadecydował ale ponoć miała mieć tak rozbudowany sterownik...
No kurcze filmik ten oglądałem już kilka razy i próbowałem wchodzić w "zegarek" jak pompa stoi, jak pracuje na grzaniu, jak stoi przy włączonym trybie CWU jak na filmie i nic! Pod zegarkiem mam dalej dostępne tylko programowanie CWU a nie ma tych: SIMPLE, ON, OFF, WEEKLY

A co ciekawe to na filmiku znalazłem potwierdzenie że informatyk coś palił jak kodował :)
Zobaczcie sobie od 20 sekundy do 1,20 jak CNC wpisuje czas 1 i 2 zakresu od poniedziałku do piątku w trybie 24 godzinnym a zegar na początku filmu wyraźnie widać że pracuje w trybie 12 godzinnym. Aby było śmieszniej to dalej jak wklepuje program dla CWU to jest już w 12h z prefiksem AM/PM.

CNC_POMPY_CIEPLA
02-12-2017, 08:27
Ogólnie ja zazwyczaj robię tak że termostat steruje ogrzewaniem w domu, bo jak na sztywno ustali się godziny pracy to w pewnym momencie pompa nie będzie się wyrabiać w 10h taniej i będzie zimno.
Dlatego zapotrzebowanie na CWU które jest raczej stałe można zaprogramować w godzinach a godziny pracy na CO z termostatu który pilnuje najniższej komfortowej temp i w razie czego włączy ogrzewanie nawet w drogim.

Aktualnie do tego zalecam system Salus IT600 jak ktoś lubi wybajerzone systemy.
Wtedy jest tak że termostat włącza pompę ciepła, oraz jak jest to pompę za buforem, lub otwiera siłowniki na obiegu podłogówki.
System po za bardzo rozbudowaną funkcjonalnością ma wadę niestety, kosztuje :-)

Swoją drogą, czasówka w LG wymaga trochę pracy i zrozumienia wizji, ale nie jest tak źle.

cooler
02-12-2017, 14:32
Swoją drogą, czasówka w LG wymaga trochę pracy i zrozumienia wizji, ale nie jest tak źle.

No jakoś muszę się z nią zaprzyjaźnić.
Mam takie pytanie odnośnie ustawionej temperatury trybu grzania podłogi w sterowniku pompy. Czy ma znaczenie i jak ewentualnie wpływa to na pracę PC jej wysokość. Bo na pierwszy rzut oka to czy ustawię tam 35, 40 czy 50 stopni to jakby nic się nie zmieniało. Dalej pompa ma na zasilaniu np. 30 a na powrocie 25 bez względu na to ustawienie. Wydaje mi się że wcześniej zadziała termostat pokojowy niż temp. zasilania dojedzie z tych 30 na 35. Dobrze myślę czy jednak wpływa to na jakieś parametry?

TwojPan
02-12-2017, 23:31
Osobiście polecam kupno termostatu pokojowego . Tam sobie ustawisz harmonogram + dodatkowo zyskasz kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniu ...


Jednym...pomieszczeniu.

cooler
03-12-2017, 08:42
To co pisałem w poprzednim poście to nie ma znaczenia już w tym momencie bo po tym jak rano woda w bojerze była letnia to sam doszedłem do tego że zmiana temperatury na wyświetlaczu w trakcie pracy ogrzewania (strzałkami z napisem TEMP) dotyczy CWU a nie CO co jest kompletną nielogicznością. Jako początkujący użytkownik tego cudu techniki myślałem że zmieniam temp zasilania CO a w rzeczywistości zmieniałem temp. grzania CWU.

Hmm, coraz bardziej zaczynam podejrzewać że coś jest nie tak ze sterownikiem. Jego intuicyjność jest do bani ale chyba nie do tego stopnia żeby trzeba wymyślać jakieś skomplikowane sekwencje przycisków aby wejść do podstawowej funkcji.

Dobra, zapytam jak można najprościej:
1. Aktualny tryb to grzanie domu w trybie manualnym czyli wyświetla się "słoneczko", sprężarka pracuje, na termostacie pokojowym zadana temp. to 22 stC a rzeczywista wskazana 21. Pompa całą noc pracowała ale nie podniosła temp. o ten stopień.
2. Czyli rozumiem że ustawiona za niska temperatura na wyjściu. Tak?
3. Chcę to zmienić więc wciskam ten szary przycisk SET TEMP. Czy tak?
4. Dobra, więc wciskam... i nic. Nie reaguje

Dodam bo to może mieć w tym zakręconym sterowniku znaczenie że CWU jest ustawiona na program wg. tego co pokazywał na filmiku CNC i ta funkcja działa chyba poprawnie. Programu grzania domu nie udało mi się ustawić, tak jak pisałem w jednym z poprzednich postów więc go nie ma i pompa pracuje cały czas, nie jest też ograniczona termostatem wewnętrznym bo jak pisałem, mam dobowy a nie tygodniowy.

Kto pomoże bo może ja nie ogarniam czegoś?

finch_pl
03-12-2017, 14:19
Witam,

Mam pytanko - ile w stanie czuwania pobiera wam watów? Mam LG Therma 9 kW sterowaną termostatem i pobór prądu 0,5 A w stanie czuwania - chyba trochę za dużo.

CNC_POMPY_CIEPLA
03-12-2017, 21:16
Witam,

Mam pytanko - ile w stanie czuwania pobiera wam watów? Mam LG Therma 9 kW sterowaną termostatem i pobór prądu 0,5 A w stanie czuwania - chyba trochę za dużo.

0,5A to 115W coś dużo, na pewno dobrze mierzysz?

CNC_POMPY_CIEPLA
03-12-2017, 21:18
To co pisałem w poprzednim poście to nie ma znaczenia już w tym momencie bo po tym jak rano woda w bojerze była letnia to sam doszedłem do tego że zmiana temperatury na wyświetlaczu w trakcie pracy ogrzewania (strzałkami z napisem TEMP) dotyczy CWU a nie CO co jest kompletną nielogicznością. Jako początkujący użytkownik tego cudu techniki myślałem że zmieniam temp zasilania CO a w rzeczywistości zmieniałem temp. grzania CWU.

Hmm, coraz bardziej zaczynam podejrzewać że coś jest nie tak ze sterownikiem. Jego intuicyjność jest do bani ale chyba nie do tego stopnia żeby trzeba wymyślać jakieś skomplikowane sekwencje przycisków aby wejść do podstawowej funkcji.

Dobra, zapytam jak można najprościej:
1. Aktualny tryb to grzanie domu w trybie manualnym czyli wyświetla się "słoneczko", sprężarka pracuje, na termostacie pokojowym zadana temp. to 22 stC a rzeczywista wskazana 21. Pompa całą noc pracowała ale nie podniosła temp. o ten stopień.
2. Czyli rozumiem że ustawiona za niska temperatura na wyjściu. Tak?
3. Chcę to zmienić więc wciskam ten szary przycisk SET TEMP. Czy tak?
4. Dobra, więc wciskam... i nic. Nie reaguje

Dodam bo to może mieć w tym zakręconym sterowniku znaczenie że CWU jest ustawiona na program wg. tego co pokazywał na filmiku CNC i ta funkcja działa chyba poprawnie. Programu grzania domu nie udało mi się ustawić, tak jak pisałem w jednym z poprzednich postów więc go nie ma i pompa pracuje cały czas, nie jest też ograniczona termostatem wewnętrznym bo jak pisałem, mam dobowy a nie tygodniowy.

Kto pomoże bo może ja nie ogarniam czegoś?

Jak masz słoneczko to tylko dużymi strzałkami do góry i na dół bez wciskania set temp /

Zigobar
03-12-2017, 21:29
0,5A to 115W coś dużo, na pewno dobrze mierzysz?
A grzałki karteru sprężarki ten model nie posiada?

kaszpir007
03-12-2017, 21:30
To co pisałem w poprzednim poście to nie ma znaczenia już w tym momencie bo po tym jak rano woda w bojerze była letnia to sam doszedłem do tego że zmiana temperatury na wyświetlaczu w trakcie pracy ogrzewania (strzałkami z napisem TEMP) dotyczy CWU a nie CO co jest kompletną nielogicznością. Jako początkujący użytkownik tego cudu techniki myślałem że zmieniam temp zasilania CO a w rzeczywistości zmieniałem temp. grzania CWU.

Hmm, coraz bardziej zaczynam podejrzewać że coś jest nie tak ze sterownikiem. Jego intuicyjność jest do bani ale chyba nie do tego stopnia żeby trzeba wymyślać jakieś skomplikowane sekwencje przycisków aby wejść do podstawowej funkcji.

Dobra, zapytam jak można najprościej:
1. Aktualny tryb to grzanie domu w trybie manualnym czyli wyświetla się "słoneczko", sprężarka pracuje, na termostacie pokojowym zadana temp. to 22 stC a rzeczywista wskazana 21. Pompa całą noc pracowała ale nie podniosła temp. o ten stopień.
2. Czyli rozumiem że ustawiona za niska temperatura na wyjściu. Tak?
3. Chcę to zmienić więc wciskam ten szary przycisk SET TEMP. Czy tak?
4. Dobra, więc wciskam... i nic. Nie reaguje

Dodam bo to może mieć w tym zakręconym sterowniku znaczenie że CWU jest ustawiona na program wg. tego co pokazywał na filmiku CNC i ta funkcja działa chyba poprawnie. Programu grzania domu nie udało mi się ustawić, tak jak pisałem w jednym z poprzednich postów więc go nie ma i pompa pracuje cały czas, nie jest też ograniczona termostatem wewnętrznym bo jak pisałem, mam dobowy a nie tygodniowy.

Kto pomoże bo może ja nie ogarniam czegoś?

Ja tam nie narzekam :)
Sterownik może nie super intuicyjny , ale widziałem gorsze ;)

Mam w sterowniku pompy ustawione jedynie grzanie wody CWU w wyznaczonych godzinach , włączony automat (krzywa grzewcza) a resztę załatwia dodatkowy termostat ...

I myślę że to najsensowniejsze rozwiązanie ...

W trybie grzania jaką masz ustawioną temperaturę ?
Jeśli temperatura w pomieszczeniu nie rośnie , to po prostu znaczy że za niska temp. woda idzie w podłogę ..

Czytałeś instrukcje ?

Set Temp jak naciśniesz to pojawi się ikonka grzanie wody i przestawiasz temperaturę wody , a temperaturę CWU zmieniasz przyciskami głównymi (nie tymi pod klapką) ...

Polecam ustawić automat i ustawić krzywą grzewczą aby automat sam dopasowywał temp. jaka idzie w podlogę ...

cooler
04-12-2017, 01:53
W trybie grzania jaką masz ustawioną temperaturę ?
Jeśli temperatura w pomieszczeniu nie rośnie , to po prostu znaczy że za niska temp. woda idzie w podłogę ..

Czytałeś instrukcje ?

Instrukcję cały czas przeglądam w poszukiwaniu tajemniczej konfiguracji jak ta z ustawianiem zegarka ale nic :)
No właśnie w tym problem że jak naciskam SET TEMP to w ogóle nie reaguje, nic nie wyświetla, jakby zablokowany. Tym samym nie wiem jaka tam jest ustawiona temperatura grzania.

Ale to jeszcze mały problem bo tak jak mówisz można na AUTO i dzisiaj cały dzień tak chodziła.
Niestety po 22 jak się przełączyła na CWU to zaczęło bulgotać tak jakby się zapowietrzyła. Pogrzała CWU pół godziny i przełączyła się ponownie na grzanie a wodę w bojlerze dogrzała tylko do 38 stC. Po przełączeniu bulgotanie zmniejszyło się i normalnie pracowała ale po ok. 2 godzinach wywaliło błąd CH 14 i niestety trzeba wrócic do tradycyjnego grzania.

No nic, rano dzwonię do instalatora. Teraz tak sobie myślę, że dobrze że nie było żadnych dotacji na zamianę kopciucha bo bym już go nie miał a tak trzeba jutro zakupić brykietu i rozpalać. Kospela niestety już nie ma bo w to miejsce wpiąłem PC. Grzałka w bojerze już włączona. Jak to dobrze mieć rezerwowe źródła.

cooler
04-12-2017, 02:04
Jak masz słoneczko to tylko dużymi strzałkami do góry i na dół bez wciskania set temp /

No ale co wtedy te duże strzałki przestawiają? Temp. CWU czy CO? Mam wrażenie że CWU a ja potrzebowałem podnieść temperaturę CO.

kaszpir007
04-12-2017, 06:44
Instrukcję cały czas przeglądam w poszukiwaniu tajemniczej konfiguracji jak ta z ustawianiem zegarka ale nic :)
No właśnie w tym problem że jak naciskam SET TEMP to w ogóle nie reaguje, nic nie wyświetla, jakby zablokowany. Tym samym nie wiem jaka tam jest ustawiona temperatura grzania.

Ale to jeszcze mały problem bo tak jak mówisz można na AUTO i dzisiaj cały dzień tak chodziła.
Niestety po 22 jak się przełączyła na CWU to zaczęło bulgotać tak jakby się zapowietrzyła. Pogrzała CWU pół godziny i przełączyła się ponownie na grzanie a wodę w bojlerze dogrzała tylko do 38 stC. Po przełączeniu bulgotanie zmniejszyło się i normalnie pracowała ale po ok. 2 godzinach wywaliło błąd CH 14 i niestety trzeba wrócic do tradycyjnego grzania.

No nic, rano dzwonię do instalatora. Teraz tak sobie myślę, że dobrze że nie było żadnych dotacji na zamianę kopciucha bo bym już go nie miał a tak trzeba jutro zakupić brykietu i rozpalać. Kospela niestety już nie ma bo w to miejsce wpiąłem PC. Grzałka w bojerze już włączona. Jak to dobrze mieć rezerwowe źródła.


CH14 - bład przepływu. Za mały przepływ lub zapowietrzona instalacja ...

Podgląd temperatury masz przycisk View temp który pokazuje temp na jednostce zewnatrznej , idąca na podłoge i jak włączone jest CWU to temp. wody ..
Są ikonki i widać czego dotyczy ustawienie/temp ..

Zegarek. naciskasz jak pamiętam raz harmonogram i masz od razu odstęp do zegarka .
Ustawienie zegarka masz na 21 stronie instrukcji ..

cooler
04-12-2017, 08:03
Masz rację, zapowietrzona instalacja. Było za mało wody w układzie bo już po montażu PC, uzupełnieniu wody oraz rozruchu, instalatorzy na sam koniec dnia podmieniali mi jeszcze jedną z pomp obiegowych które mam w układzie i najprawdopodobniej ubytek wody który powstał przy tej zamianie a nie był uzupełniony spowodował ten cały ciąg zdarzeń.
Teraz prawie wszystko wróciło do normy, nawet przycisk SET TEMP odzyskał sprawność. Dzięki za wskazówki.

klaudiusz_x
04-12-2017, 08:26
Allegro ma ciekawą promocję.
Raty za 0%. Te lg idealnie pasują, by sobie taką kupić.
Kwota kredytu do 20 tys, do 20 rat.

CNC_POMPY_CIEPLA
04-12-2017, 08:40
Allegro ma ciekawą promocję.
Raty za 0%. Te lg idealnie pasują, by sobie taką kupić.
Kwota kredytu do 20 tys, do 20 rat.
jak kupujesz sam pompę to masz ja na 23% jak kupujesz przez instalatora to jest 8% więc 15% taniej jest kupić przez instalatora z montażem.
Do tego jak klient sam kupuje pompę to w przypadku niektórych firm może być problem z gwarancją.

agb
04-12-2017, 08:59
Ale przecież sam na allegro wystawiasz ceny z 8% VAT i z tego co zauważyłem duża część aukcji tak jest wystawiona ;) Tylko jak się sprzedawcę "wrobi" w opłaty allegro, to zamyka się drogę do negocjacji ceny.

CNC_POMPY_CIEPLA
04-12-2017, 09:08
Ale przecież sam na allegro wystawiasz ceny z 8% VAT i z tego co zauważyłem duża część aukcji tak jest wystawiona ;) Tylko jak się sprzedawcę "wrobi" w opłaty allegro, to zamyka się drogę do negocjacji ceny.

Tak, ale w opisie jest że taka cena tylko w połączeniu z naszym montażem. Montaż jest wyceniany osobno.
Na sam zakup wystawiamy aukcje z 23%.

klaudiusz_x
04-12-2017, 09:13
Przecież można się zawsze dogadać co do aukcji.
Nie widzę problemu.

jacek.1971
04-12-2017, 15:06
Do posiadaczy pc LG - do jakiej maksymalnej temperatury zagrżejecie swoją pc w układzie co bez grzałek z góry dziękuję za odp.

Prezes079
04-12-2017, 17:17
Jak sprawują się wam te LG therma? jestem przed wyborem i różnica z panasonic cap jest duża.
I tak z ciekawości czy jest możliwość podglądu na sterowniku ile pobiera a ile przekłada się to na oddane kw? nie wiem czy czasem w panasonic tego nie widziałem ale mogę się mylić.

finch_pl
04-12-2017, 17:31
A grzałki karteru sprężarki ten model nie posiada?

Mierzyłem fazę pod która jest podłączona pompa miernikiem cegowym więc raczej dobrze.

mirmil99
04-12-2017, 18:52
ooooooooo dziekuje wszystkim, w koncu w postach jest o przedmiocie tematu;)

i z tego co piszecie wcale rozowo nie jest...

@finch_pl tutaj http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=10108&od=2017-12-04&do=2017-12-04 jest pompa @CNC_POMPY_CIEPLA i na tych wykresach w 6h urzadzenie zjada w czuwaniu ok. 200W, co jest do przyjecia ale nadal wcale nie malo, w szczegolnosci na letnie miesiace...

@CNC_POMPY_CIEPLA czy masz dla porownania podobny, dzialajacy wykres dla SDC Panasonica, bo te co sa na w/w stronie, to jakos nie dzialaja poprawnie?

czy LG ma modul/bramke/soft (na PC/Maca/Androida etc) do sterowania/monitoringu pompy z neta/zdalnie czy jak to nie zdefiniujemy?

czy LG udostepnia jakies menu serwisowe dla przeszkolonych instalatorow?

i jak z czestotliwoscia/dlugoscia trwania oslawionych defrostow w LG?

pozdr
mirmil

cooler
04-12-2017, 19:01
i jak z czestotliwoscia/dlugoscia trwania oslawionych defrostow w LG?

Nie wiem jak u innych i ile w ogóle powinny trwać bo PC mam od tygodnia ale w mojej LG obecnie pojawiają się co ok. 1,5 godz. i trwają 4,5 minuty

jacek.1971
04-12-2017, 19:06
Do posiadaczy pc LG - do jakiej maksymalnej temperatury zagrżejecie swoją pc w układzie co bez grzałek z góry dziękuję za odp.

???

cooler
04-12-2017, 19:25
@ jacek.1971 - sam bym chciał żeby ktoś wyjaśnił jak to w praktyce się ma gdy pompa nie jest przewymiarowana lecz tak na styk z OZC.
U mnie po tych problemach z zapowietrzeniem dość się chałupa przechłodziła i teraz podnoszenie temperatury idzie jak krew z nosa. Fakt że mam bardzo grube wylewki betonowe 10-13 cm ale rurki co 5-10 cm i byłem przyzwyczajony że do śmieciucha wrzucę 20-30 kg brykietu i w 2 - 3 godziny podłoga robiła się ciepła.

jacek.1971
04-12-2017, 19:52
Cooper ja jestem przed inwestycją cały dom w grzejnikach i chciałbym się dowiedzieć ile na Max może wyciągnąć LG na co

jacek.1971
04-12-2017, 19:53
Cooper ja jestem przed inwestycją cały dom w grzejnikach i chciałbym się dowiedzieć ile na Max może wyciągnąć LG na co

Oczywiście bez grzałek

jacek.1971
04-12-2017, 22:36
Do posiadaczy pc LG - do jakiej maksymalnej temperatury zagrżejecie swoją pc w układzie co bez grzałek z góry dziękuję za odp.

???
Znalazłem tabelkę bez grzałek ale jak to wygląda w realu lg12kw (fajna cena) vs t-cap 9
http://allegro.pl/cnc-pompa-ciepla-lg-14kw-markowa-cop-a-7w35-2-70-i7054708048.html

kabzin82
07-12-2017, 14:15
czy LG ma modul/bramke/soft (na PC/Maca/Androida etc) do sterowania/monitoringu pompy z neta/zdalnie czy jak to nie zdefiniujemy?





I tak z ciekawości czy jest możliwość podglądu na sterowniku ile pobiera a ile przekłada się to na oddane kw?.

Przyłączam się do pytań kolegów, CNC możesz coś podpowiedzieć?

CNC_POMPY_CIEPLA
07-12-2017, 14:53
Przyłączam się do pytań kolegów, CNC możesz coś podpowiedzieć?

Witam, nie ma takich opcji w LG, do podglądu można zamontować moduł dodatkowy i wtedy dostajemy coś takiego:
http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=10108

cooler
11-12-2017, 10:53
Wreszcie mam trochę czasu, wiec opiszę swoją krótką historię (2 tyg) z Pompą LG V Therma 9kW bo może pomoże to nowym użytkownikom.

Jak można przeczytać w moich poprzednich postach narzekałem na sterownik że jest mało intuicyjny. To się nie zmienia, dalej to podtrzymuję ale byłoby zdecydowanie lepiej zrozumieć tę PC gdyby instrukcja była jaśniej napisana. Dostałem 3 grube książki bo jest tam kilkanaście języków ale tak naprawdę w dwóch jest prawie to samo a w trzeciej bardziej informacje dla instalatora, choć też niestety trzeba się z nich zdoktoryzować jeżeli chce się zrozumieć LG. Informacje porozrzucane po trzech trzeba wyłuskiwać bo inaczej nie dojdzie się ładu.
Teraz po kolei co się działo.
W przeddzień montażu wiedząc że może to zając cały dzień nagrzałem w domu dosyć konkretnie ale bez przesady bo tylko w II taryfie piecem elektrycznym 12kW. Po zainstalowaniu PC, instalator ustawił ją na tryb automatyki, na termostacie pokojowym (dobowym) ustawił 22stC i powiedział że na razie niech tak chodzi a jak poczytam instrukcję to wtedy sobie sam poustawiam.
No i tak chodziła a ja zacząłem walkę ze sterownikiem tzn. z przestawieniem zegara co się udało dzięki CNC a potem chciałem ustawić harmonogram pracy w II taryfie. Niestety, czytając instrukcję nie mogłem dostać się do tego harmonogramu. Pomimo że tu na forum inni mi podpowiadali co zrobić to ja dalej nie mogłem i psioczyłem na sterownik. Później zauważyłem że nie działa mi przycisk SET TEMP a kolejnego dnia rano woda z 300 litrowym bojlerze była letnia co zwaliłem na sterownik, że przez tą jego nieintuicyjność pomieszałem ustawienia temp. CO i CWU. Ale to nie było to.
Na zewnątrz się ociepliło a dom zaczął mi się wyraźnie niedogrzewać mimo że PC chodziła cały czas z przerwami na defrosty.
W niedzielę nastąpiła kumulacja i pompa zapowietrzyła się, słychać było jak przelewa się woda po rurach w zasobniku CWU i CO. Po kilku godzinach wywaliło błąd CH14 czyli błąd przepływu i stanęła.
Rano zadzwoniłem do instalatora który powiedział żeby zrestartować ją bezpiecznikiem 3-f do którego była podpięta i że powinna się odpowietrzyć. Wyłączyłem bezpiecznik na jakieś 2-3 min, załączyłem, po czym PC odpaliła i faktycznie zaczęła się odpowietrzać ale słabo to szło. Opisywałem już że problemem było małe ciśnienie które powstało przez wymianę jednej z pomp obiegowych tzn po wymianie instalatorzy nie dobili instalacji wodnej i to spowodowało zapowietrzenie i błąd CH14. Dobiłem je.

Pompa zaczęła chodzić ale dalej w domu było 21, w porywach 21,5 a termostat ustawiony na 22 więc PC chodzi całą dobę i nie podnosi temp. Po kolejnych dwóch dniach dzwonię do serwisanta LG do którego dostałem nr od instalatora.
Przepytał mnie co się dzieje i pierwsza reakcja taka, to że te 2 dodatkowe pompy obiegowe które pchają mi czynnik na rozdzielacz parteru i piętra nie współgrają z pompą z LG bo ona jest stłoprzepływowa i to powoduje zbyt duży przepływ i niedogrzewa. Hmm, mówię że próbowałem je wyłączać i nic się nie zmieniało. Wiem że wtedy pompa obiegowa z LG mogłaby sobie nie radzić z piętrem bo mam 9 pętli na parterze i 8 pętli na piętrze po ok. 100mb ale przynajmniej dół powinien być dogrzany. A parametry grzania to zasilanie 30 stC a powrót 24 stC co serwisant stwierdził że są poprawne i że możliwe że podłogówkę mam źle zaprojektowaną. I ten argument zbiłem bo piec elektryczny chodził wcześniej na parametrach 32 / 26 do 33 / 27 ze średnią mocą 8kW i tylko w II taryfie i to spokojnie wystarczało a tu pompa chodzi całą dobę i nie starcza.

I teraz pojawił się przełom! :)
- Serwisant zapytał czy przypadkiem nie ma na wyświetlaczu jakiegoś trójkąta, wykrzyknika itp.
- Nie ma.
- A jak była restartowana po błędzie CH14 to ile była odłączona od zasilania?
- 2-3 minuty
- to mało, trzeba dać z dziesięć minut żeby kondensatory się rozładowały

Do tego jeszcze ten nieaktywny przycisk SET TEMP i brak harmonogramu.

W ten sposób doszliśmy, że pomimo że pompa nie sygnalizowała żadnego błędu, pracowała w trybie awaryjnym w którym grzeje CO tylko do 30stC pomimo że na wyświetlaczu ustawiamy sobie więcej i chyba też niżej CWU.
Po restarcie po 30 minutach, pompa odzyskała sprawność, przycisk SET TEMP również :)
Ciekawe tylko dlaczego pomimo że była w trybie awaryjnym nie komunikowała tego?

Ale to nie koniec... harmonogram nie pojawił się. I tu dowiedziałem się od serwisanta że jeżeli podpięty jest termostat pokojowy to harmonogram ustawiania tygodniowej pracy CO w sterowniku pompy nie działa. Trzeba więc posiadać termostat pokojowy tygodniowy a nie dobowy żeby tam sobie ustawiać program. Ponadto, nie działa też tryb automatyki!!! Tzn. działa ale jedynie na krzywej "0". Samo przestawianie krzywej na 1, 2 czy 5 nic nie wnosi. Widać to przestawienie na wyświetlaczu ale dalej grzeje na "0".
Co wy na to? Potwierdzacie to?
Ciekawe też czy tak jest jak termostat pokojowy jest firmy LG a nie jakiejś zewnętrznej?

Tak więc jak u mnie instalator ustawił automatykę grzania z krzywą nr 4 to i tak sobie pracowała na "0" i systematycznie powoli dom się wychładzał pomimo że pompa pracowała non stop i tylko dzięki temu że był dobrze nagrzany przed montażem a temp na zewnątrz była powyżej zera to wytrzymałem tak przez tydzień :)

CNC_POMPY_CIEPLA
11-12-2017, 11:06
Wreszcie mam trochę czasu, wiec opiszę swoją krótką historię (2 tyg) z Pompą LG V Therma 9kW bo może pomoże to nowym użytkownikom.

................

A ktoś czyścił Ci w ogóle filtr sitkowy w pompie? bo jak nie uzyskuje Ci temp to może masz filtr zawalony?

cooler
11-12-2017, 11:13
Teraz jest już wszystko OK. Spokojnie sobie uzyskuje 34 / 28 a ustawione na sterowniku 35. O tym sitku będę pamiętał na przyszłość ale u mnie był problem z tym za niskim ciśnieniem w układzie CO przez co przeszła w tryb awaryjny jeszcze prawdopodobnie przed zapowietrzeniem się tylko tego nie zakomunikowała.

kaszpir007
11-12-2017, 16:20
Wreszcie mam trochę czasu, wiec opiszę swoją krótką historię (2 tyg) z Pompą LG V Therma 9kW bo może pomoże to nowym użytkownikom.


Z tego co napisałeś w większości winny był instalator , bo źle odpowietrzył instalację i spowodowało to złą pracę.
Druga rzecz nie wiem kto Ci robił ogrzewanie podłogowe ale pętle po 100mb to lekkie przegięcie ...

Następne trochę nie rozumiem toku rozumowania serwisanta ? bo przecież duży przepływ wody w podłogówce to szybkie oddawanie ciepła więc powinno być najcieplej a nie najzimniej ...

Jeśli masz termostat zewnętrzny to po co bawić się tym wbudowanym ? Programowanie w LG nie jest zbyt intuicyjne ...
Co do krzywej to u mnie nie ma problemu , choć na początku był bo krzywa w ogóle nie działała (nie chciał mi się włączyć sprężarka w trybie automatycznym) i myslałem że przy termostacie nie działa grzanie za pompą krzywej a dodatkowo instrukcja mnie o tej "niedogodności" upewniła.
Ale po kontakcie z CNC okazało się że instrukcja wprowadza w błąd i to działa ...
U mnie była źle ustawiona krzywa , po korekcie krzywej działa grzanie za pomocą krzywej.

Korekta +/- działa poprawnie.

cooler
11-12-2017, 17:34
No widzisz a serwisant z LG mówił mi że nie działa przestawianie krzywych w automatyce pogodowej jak podpięty jest zewnętrzny termostat i pracuje tylko na "0" czyli praktycznie działa ale gdyby się okazało że nie dogrzewa to nie podniesiesz krzywej. Hmm, ciekawe jak to w końcu jest.

A jeśli chodzi o termostat zewnętrzny to ja owszem mam ale tylko dobowy wiec nie mogę sobie ustawić programu tak żeby maksymalnie wykorzystać II taryfę a widzę że są możliwości. W tej chwili pracuje kiedy chce tzn. decyduje termostat pokojowy ustawiony na 22 st.C i zdarza się tak że cały dzień pracuje a pod wieczór się wyłączy bo nagrzeje i stoi wiele godzin bo dom sie wychładza bardzo powoli przy obecnych temp. a ja wolałbym odwrotnie. Dlatego muszę sobie kupić termostat tygodniowy i po analizie wyszło mi że to będzie Auraton 2030 bo ma najmniejszą histerezę i krok programowania co 1 minuta a nie 1 godzina.

Co do pętli to jak robiłem w 2008 to wszędzie panował konsesus że nie więcej jak 120 a optymalnie to 100 mb patrząc na opory i koszty rozdzielaczy więc tak zostało zrobione. Może teraz moda jest inna? :)

cooler
11-12-2017, 17:53
Następne trochę nie rozumiem toku rozumowania serwisanta ? bo przecież duży przepływ wody w podłogówce to szybkie oddawanie ciepła więc powinno być najcieplej a nie najzimniej ....
Też mi to nie pasowało ale on widocznie nie miał punktu zaczepienia o co chodzi i próbował improwizować z tymi dodatkowymi pompami. Na mój rozum to jeżeli woda szybciej odbiera ciepło z wymiennika to lepiej wiec szybszy przepływ to też lepiej. No ale... może CNC się wypowie. Obecnie jak już nie pracuje w trybie awaryjnym to obie dodatkowe pompy są włączone i w ogóle jej to nie przeszkadza. Dzisiaj nawet pierwszy raz wyłączyła się bo osiągnęła parametry 35 / 29 co było ustawione na sterowniku że ma grzać do 35 stC. Do tej pory wyłączała się gdy zadziałał termostat pokojowy i najczęściej osiągała parametry 34 / 28 przed tym jak na termostacie pokojowym pojawiało sie 22,5.
Obie dodatkowe pompy pracują na najmniejszych biegach i jak jeszcze miałem wpięty piec kospel to taki układ razem z pompa z pieca dawał przepływ 15 l/min a jak wyłączyłem obie obiegówki to sama pompa z pieca Kospel robiła 11 l/min więc różnica w przepływie niewielka ale te dodatkowe pompy myslę że bardzo pomagały pokonać opory, zwłaszcza na piętrze. Tak czy siak, póki co jest OK i oby tak dalej. Idę teraz odczytać zużycie całego domu bo właśnie mija drugi tydzień jak została włączona. Zobaczymy co pokaże.

cooler
11-12-2017, 18:29
Zrobiłem małe podsumowanie po 2 tygodniach pracy:
Zużycie całego domu bo nie mam jeszcze podlicznika.

T1: 393,9 kWh 55%
T2: 313,6 kWh 45%
Total: 707,5 kWh co daje średnią dzienną 50kWh x ok. 0,45 zł = 22,5 zł dziennie x 30 = 675 zł / miesiąc

W ubiegłym roku o tej porze szło mi energii za ok. 400 zł miesięcznie (główny składnik to CWU w II taryfie) i do tego szło mi około 1 tony brykietu dębowego RUF czyli jakieś 700 zł co łącznie daje 1100zł. Teoretycznie rachunki spadły mi o prawie 40% i nie muszę palić w piecu :)
Ale to jeszcze nie wszystko bo myślę że jak już uporam się ze sterowaniem PC i większość będzie w T2 to jeszcze ze 200 zł powinno się udać urwać.

CNC_POMPY_CIEPLA
11-12-2017, 19:19
Teraz jest już wszystko OK. Spokojnie sobie uzyskuje 34 / 28 a ustawione na sterowniku 35. O tym sitku będę pamiętał na przyszłość ale u mnie był problem z tym za niskim ciśnieniem w układzie CO przez co przeszła w tryb awaryjny jeszcze prawdopodobnie przed zapowietrzeniem się tylko tego nie zakomunikowała.

Nie ma czegoś takiego jak tryb awaryjny z powodu niskiego ciśnienia.
Niskie ciśnienie to błąd CH14 i wyłącznie pompy, i grzałki też nie działają.

CNC_POMPY_CIEPLA
11-12-2017, 19:25
Też mi to nie pasowało ale on widocznie nie miał punktu zaczepienia o co chodzi i próbował improwizować z tymi dodatkowymi pompami. Na mój rozum to jeżeli woda szybciej odbiera ciepło z wymiennika to lepiej wiec szybszy przepływ to też lepiej. No ale... może CNC się wypowie. Obecnie jak już nie pracuje w trybie awaryjnym to obie dodatkowe pompy są włączone i w ogóle jej to nie przeszkadza. Dzisiaj nawet pierwszy raz wyłączyła się bo osiągnęła parametry 35 / 29 co było ustawione na sterowniku że ma grzać do 35 stC. Do tej pory wyłączała się gdy zadziałał termostat pokojowy i najczęściej osiągała parametry 34 / 28 przed tym jak na termostacie pokojowym pojawiało sie 22,5.
Obie dodatkowe pompy pracują na najmniejszych biegach i jak jeszcze miałem wpięty piec kospel to taki układ razem z pompa z pieca dawał przepływ 15 l/min a jak wyłączyłem obie obiegówki to sama pompa z pieca Kospel robiła 11 l/min więc różnica w przepływie niewielka ale te dodatkowe pompy myslę że bardzo pomagały pokonać opory, zwłaszcza na piętrze. Tak czy siak, póki co jest OK i oby tak dalej. Idę teraz odczytać zużycie całego domu bo właśnie mija drugi tydzień jak została włączona. Zobaczymy co pokaże.

U Ciebie jedna pompa pcha w drugą, tak być nie powinno. zużycie 700kWh/msc to normalne dla domu o dobrej izolacji (45W/m2) i powierzchni około 125m2. Dla CWU i CO oczywiście.
Co do za dużego przepływu to serwisant LG ma rację, bo zbyt duży przepływ powoduje nadmierne wykraplanie czynnika a to jest niepożądane i powoduje obniżenie wydajności.
Optymalna delta dla wody to około 5st.C przy 100% sprężarki.

cooler
11-12-2017, 19:43
Teraz jadę w delegację ale jak wrócę to spróbuję wyłączyć te dwie dodatkowe pompy zobaczę co się dzieje. Przy obecnym układzie, najczęściej delta jest 6 stC ale wydaje mi się że sprężarka chodzi raczej na niskich obrotach.
Upatrzyłem sobie sterownik do analizy parametrów sieci 3 -faz który mierzy U, I, moce, zużycie i jeszcze jakieś inne rzeczy po dobrych pieniążkach (w cenie zwykłego chińskiego podlicznika na listwę) to będę wtedy więcej wiedział o pracy pompy.

A co do zużycia to te 700 kWh zużyłem w 2 tygodnie :) no ale ja mam 240 mkw podłogi ogrzewanej czyli sumarycznie wychodzi nie najgorzej tym bardzie że to łącznie z oświetleniem, tv, gotowaniem i kompami.

mirmil99
12-12-2017, 09:53
Co do za dużego przepływu to serwisant LG ma rację, bo zbyt duży przepływ powoduje nadmierne wykraplanie czynnika a to jest niepożądane i powoduje obniżenie wydajności.
Optymalna delta dla wody to około 5st.C przy 100% sprężarki.

w LG pompa posiada plynna w zaleznosci od zapotrzebowania zmiane przeplywnosci?

CNC_POMPY_CIEPLA
12-12-2017, 10:54
w LG pompa posiada plynna w zaleznosci od zapotrzebowania zmiane przeplywnosci?

Tam jest stała prędkość która wybiera się na pompie.