PDA

Zobacz pełną wersję : jaki zbiornik c.w.u i ile paneli



mario244
26-12-2016, 16:11
witam Wiosną bedę robił instalacje hydrauliczne w domu parterowym z uzytkowym poddaszem (150m kw. pow. uzytkowej) i zastanawiam sie jakiej wielkości zasobnik na wodę c.w.u muszę zamontowac i ile do niego paneli słonecznych. w domu 2 osoby dorosłe i 2 dzieci.

jasiek71
26-12-2016, 16:25
Przyjmuje się 50 litrów na osobę i jeden panel na 100 L ...
Czyli 200L baniak i dwa panele ...

daxj
27-12-2016, 15:55
z tymi 50l to bym był ostrożny... zapotrzebowanie mocy cieplnej do przygotowania c.w.u. w budynkach mieszkalnych wyznacza się zgodnie z normami polskimi w oparciu o zapotrzebowanie ciepłej wody dla jednej osoby przyjmowane w wysokości 110-130 dm3/m*d (na mieszkańca i dobę)

asolt
27-12-2016, 20:11
z tymi 50l to bym był ostrożny... zapotrzebowanie mocy cieplnej do przygotowania c.w.u. w budynkach mieszkalnych wyznacza się zgodnie z normami polskimi w oparciu o zapotrzebowanie ciepłej wody dla jednej osoby przyjmowane w wysokości 110-130 dm3/m*d (na mieszkańca i dobę)

Zacytuj te normy lub podaj ich nr i rok wydania, jeszcze kilka lat temu było to 45 l/osoba na dobę cwu o temp. na wylewce 55 oC. Moze sie w miedzy czasie cos zmieniło.

Konsultant Viessmann
28-12-2016, 17:03
Witam !

Ja znalazłem natomiast znalazłem inny sposób określenia zużycia ciepłej wody przy wyznaczaniu rocznego zapotrzebowania na energię użytkową do przygotowania ciepłej wody użytkowej z rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku (Dz.U. 2014 nr 0 poz. 888 ). Pojawia się tam we wzorze jednostkowe dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową [dm3/(m2. dzień)] (np. dla budynków jednorodzinnych 1,4) oraz współczynnik korekcyjny ze względu na przerwy w użytkowaniu ciepłej wody użytkowej. Oczywiście dla różnych rodzajów budynków przyjmuje on inne wartości, ale sam fakt że nie odnosimy się do liczby osób tylko do m2 obiektu jest nietypowy.

Pozdrawiam !

kolektor1
05-01-2017, 12:41
Przyjmuje się 50 litrów na osobę i jeden panel na 100 L ...
Czyli 200L baniak i dwa panele ...Raczej słaniam się by przyjąć 60 litrów na osobę z małym zapasem na następny dzień.

Witam !

Ja znalazłem natomiast znalazłem inny sposób określenia zużycia ciepłej wody
Bardziej idiotycznego sposobu wyznaczania potrzeb nie spotkałem a miałem styczność już z wieloma.



i ile do niego paneli słonecznych. w domu 2 osoby dorosłe i 2 dzieci.
Jeżeli będą to kolektory płaskie o wymiarah 1mX2m to trzeba zastosować 3 sztuki takich kolektorów i zasobnik o poj 300l, jeżeli będą to kolektory o większych gabarytach to można zastosować ich 2 szt i zbiornik też 300l.
Jeżeli będą to kolektory próżniowe (ale nie chińskie heat pipe) to sumarycznie będą musiały mieć one 36 rur i zbiornik też 300l.

RAPczyn
07-01-2017, 13:16
Dla 4 osób i domu o powierzchni 150mk dałbym:
- 15mk kolektora próżniowo rurowego CPC,
- zbiornik buforowy 1000 litrów z przepływowym przygotowaniem ciepłej wody użytkowej.
Można się spodziewać pokrycia około 50% rocznego zapotrzebowania na energię cieplną budynku i ciepłej wody, ze słońca.

kolektor1
09-01-2017, 17:44
Dla 4 osób i domu o powierzchni 150mk dałbym:
- 15mk kolektora próżniowo rurowego CPC,
-
A co zrobić z ciepłem latem? Te 1000l jest w stanie przejąć całe to ciepło?

marcinbbb
10-01-2017, 15:12
Ja z 7,2m2 netto i bufora kombinowanego 400l ogrzewam garaż i budynek gospodarczy ;)

RAPczyn
11-01-2017, 20:50
A co zrobić z ciepłem latem? Te 1000l jest w stanie przejąć całe to ciepło?

To samo co inni ... korzystać, a jak zostanie, to się nie przejmować :-)
Jak się w buforze ciepło nie zmieści, to się zmieści w parze, w kolektorach.

kolektor1
13-01-2017, 15:06
Można się spodziewać pokrycia około 50% rocznego zapotrzebowania na energię cieplną budynku i ciepłej wody, ze słońca.
A może dobrze było by podeprzeć to obliczeniami, bo jak dotychczas to pobożne życzenie.

RAPczyn
15-01-2017, 13:17
http://www.ecoquent-positions.com/wie-funktioniert-ein-sonnenenergiehaus-mit-vakuumroehrenkollektor/<br>

kolektor1
16-01-2017, 00:26
Dla 4 osób i domu o powierzchni 150mk dałbym:
- 15mk kolektora próżniowo rurowego CPC,
- zbiornik buforowy 1000 litrów z przepływowym przygotowaniem ciepłej wody użytkowej.
Można się spodziewać pokrycia około 50% rocznego zapotrzebowania na energię cieplną budynku i ciepłej wody, ze słońca.

A może dobrze było by podeprzeć to obliczeniami, bo jak dotychczas to pobożne życzenie.


http://www.ecoquent-positions.com/wie-funktioniert-ein-sonnenenergiehaus-mit-vakuumroehrenkollektor/<br>
Dla ułatwienia zebrałem to wszystko do kupy.
Przeczytałem artykuł i co jest w nim takiego ciekawego na pierwszy rzut oka. Ano to, że miejscowość skąd to pochodzi to Wildenberg, jakieś 270 km. od granicy z Francją i około 70 km od Monachium. A więc klimacik co by tu nie mówić trochę cieplejszy i bardziej słoneczny, to jedno.
Drugie to wyliczone zapotrzebowanie dla tego budynku na Ep wynosi 27 kWh/rok.
Wcale się nie dziwię, że dla tego budynku i dla tamtejszego klimatu tak wyjdzie. Może jeszcze warto poszukać gdzieś jakiś opracowań np. w Grecji wynik będzie jeszcze lepszy.
Ależ RAPczyn, czy Ty nie zauważyłeś, że pytanie zostało postawione w Polsce? Czy w Polsce będzie tak samo?
Natomiast nie zająknąłeś się ani jednym słowem dla jakiego budynku można będzie osiągnąć taki wynik (te 50% oszczędności na c.o.).
Natomiast dodałeś 1,5m2 kolektora, czy sądzisz, że to wystarczy, pokryje to w 50% c.o w naszym klimacie i dla jakiego budynku?
Czy pisząc to brałeś pod uwagę, że ubiegłej zimy mieliśmy jakieś 15 dni słonecznych?
Ja nie pytałem o opracowanie Niemieckie nie bardzo przystające do naszych warunków klimatycznych i budownictwa pasywnego a o Twoje obserwacje w naszych konkretnych warunkach i dla większości budynków jakie się u nas buduje.
A więc chyba masz jakieś własne obserwacje poparte liczbami wszak w tym interesie tkwisz już ładnych parę lat.

romano78
01-02-2017, 22:08
Witam udało mi się kupić parę paneli słonecznych hewalex 2100 panele nowe ale z drobnymi wadami gdzieś przygiela obudowa zarysowana szyba ma je po 300zl szt. Nowy najtańszy znalazłem za 1200zl więc cena bardzo atrakcyjna ile takich kolektorów zamontowac do bufora 650l z 7szt.?

marcinbbb
02-02-2017, 08:00
Ja mam 4 płaskie 2100 do bufora kombinowanego 400l. Do bufora 500l dawali 5 szt. Jednak myślę że 6 szt. to będzie max na lato a i tak będzie za dużo, na zimę ile byś nie założył może być za mało.

romano78
02-02-2017, 19:05
Ja mam 4 płaskie 2100 do bufora kombinowanego 400l. Do bufora 500l dawali 5 szt. Jednak myślę że 6 szt. to będzie max na lato a i tak będzie za dużo, na zimę ile byś nie założył może być za mało.

Na razie mam założony taki jeden kolektor i przy przepływie 1l min.podgrzewa wodę o ok 15stopni licznik który mam założony pokazał ze jest wpompowywane jakieś 200do 300l dziennie przy ladnej pogodzie, dał bym nawet z 8 szt.tylko problem z latem albo zamontowalbym jakiś grzejnik na strychu i wypuszczać nadmiar ciepła grawitacyjnie lub instalacja z naczynie drenazowym czyli glikol byłby w kolektorach tylko wtedy kiedy potrzeba.

beatagl
18-02-2017, 13:13
Jeżeli będą to kolektory płaskie o wymiarah 1mX2m to trzeba zastosować 3 sztuki takich kolektorów i zasobnik o poj 300l, jeżeli będą to kolektory o większych gabarytach to można zastosować ich 2 szt i zbiornik też 300l.
Jeżeli będą to kolektory próżniowe (ale nie chińskie heat pipe) to sumarycznie będą musiały mieć one 36 rur i zbiornik też 300l.


przychylam się do tej wypowiedzi

Tomek B..
03-03-2017, 19:12
Przyjąłem u siebie 60 rur heat pipe do 400l zbiornika kombinowanego. W ukladzie termostatyczny zawór mieszający 65stC i zrzut nadmiaru ciepła do gruntowego wymiennika ciepła. Dodatkowo rury heat pipe można zasypać piaskiem kwarcowym aby poprawić kontakt rurki ciepła z absorberem.
Z racji 12V pompki zasilanej przez panel pv, nie montuję również przepływomierza, bo i tak za wiele nie będzie widoczne na przepływie, tym bardziej, że będzie ciągły a jego wielkość zależna od poziomu nasłonecznienia.

Tomek B..
18-03-2017, 00:37
Ostatnio wyjąłem z kartonu jedną rurę próżniową a z niej rurkę heat pipe oraz aluminiowy wkład. Rurę zalałem zimną wodą, zakryłem kawałkiem szmatki i postawiłem na niemrawym jeszcze słońcu. Po 2,5h woda zaczęła wrzeć. Później wylałem wodę, złożyłem wszystko spowrotem. Przy okazji chciałem zmierzyć wysokość kolektora i ułożyłem stelaż na kostce, włożyłem jedną rurę próżniową i tak stało maksymalnie 5 minut. Okazało się, że rurka ciepła była bardzo gorąca.

kolektor1
07-04-2017, 13:12
. Dodatkowo rury heat pipe można zasypać piaskiem kwarcowym aby poprawić kontakt rurki ciepła z absorberem.
Fantastyczny pomysł, będziemy czekać na efekty. Więcej takich porad a instalatorzy będą mieli składy z piaskiem.