PDA

Zobacz pełną wersję : Koszt instalacji grzejnikowej vs mieszanej



MarzenaTG
27-12-2016, 10:03
Chciałam zapytać jaka jest różnica w cenie wykonania instalacji ogrzewania w opcji grzejniki, wobec mieszanego systemu (grzejniki i podłogówka).

Rozumiem, że te wszystkie mieszadła, reduktory i wszelka automatyka podnosi koszt inwestycji. O ile: o 10% czy może o 50%, czy jeszcze wiecej? Można z grubsza to jakoś oszacować? Czy wykonanie 100% podłogówki z kolei jest tańsze w wykonaniu niż system mieszany?

Będziemy mieć piec na ekogroszek. Nie mogę się zdecydować odnośnie materiału wykończeniowego podłóg, stąd zastanawiam się nad wyborem rodzaju instalacji. Trochę już poczytałam forum i o ile dobrze zrozumiałam podłogówkę warto mieć przy pompie ciepła lub kotłach kondensacyjnych, czy przypadkiem nie będzie jednak sensownie dać wyłącznie grzejniki, skoro jest przewidziany piec na ekogroszek?

Kemotxb
27-12-2016, 10:24
Mieszanie instalacji pociąga za sobą koszty związane z dwoma obiegami z różną temperaturą czynnika. Dla podłogówki jest to rząd mniej więcej do 45 st C a w grzejnikach konwekcyjnych dużo wyżej. Tak więc to komplikuje sprawę i utrudnia regulację temperatury w pomieszczeniu, nie licząc dodatkowych rur, samych grzejników i miejsca dla nich przeznaczonego. Koszty trudno na oko oszacować ale tak w skrócie, wykonanie pełnej pętli ogrzewania podłogowego dla pokoju (wraz z podkładami i innymi) pokrywa koszt zakupu adekwatnego grzejnika konwekcyjnego z zaworem termostatycznym. Tak więc da się zauważyć że oszczędność z zastosowania jednego typu instalacji wyniknie z braku dodatkowych elementów typowych dla tej mieszanej. Koszty jednak zależą jaki system zastosujesz dla podłogówki np prosty termostat dzień-noc, czy pogodówkę, czy na każdą pętlę osobny. Podłogówka działa lepiej z PC i kotłami kondensacyjnymi właśnie ze względu na niską temperaturę czynnika - nie trzeba grzać wody obiegowej do wysokich temperatur. To z kolei powinno zmniejszyć koszty samego ogrzewania. Materiał na podłogi ma coraz mniejsze znaczenie odnośnie podłogówki. Można mieć panele, drewno itd trzeba tylko to odpowiednio ująć w bilansie.

asolt
27-12-2016, 10:31
Mieszanie instalacji pociąga za sobą koszty związane z dwoma obiegami z różną temperaturą czynnika. Dla podłogówki jest to rząd mniej więcej do 45 st C....

Tz=45 oC dla podłogówki to chyba dla sauny. Tak wyskoa Tz powoduje brak mozliwosci zastosowania wykonczenia podłog drewnem (parkiet lub deska trójwartstwowa) ze wzgledu na przekroczenia temperatury max posadzki (ok 27 oC). Prawidłowo zaprojektowana podłogówka w dobrze ocieplonym domu to Tz nie przekraczajaca 40 oC a najczesciej jak to wynika z obliczen i praktyki to zakres 34-37 oC.

MarzenaTG
27-12-2016, 11:22
Chciałam dopytać: czy nie będzie jednak sensownie dać wyłącznie grzejniki, skoro jest przewidziany piec na ekogroszek?

Słuchajcie, ja jestem prosty człowiek, nie znam się na tych wszystkich paramttrach więc przetwarzam dane w bardzo uproszczonym trybie :) Więc moja głowa mi mówi tak: skoro będziesz mieć piec na węgiel, który to będzie sie nagrzewał do bardzo wysokich temperatur, to czy warto to schładzać, aby taka schłodzona woda sobie krążyła w rurach? Czy ma to ekonomiczne uzasadnienie? Czy nie będzie zasadne dać wszędzie grzejniki, wtedy wykorzysta się to, co daje piec? I jeszcze podpiąć do tego wszystkiego kominek (czyli tzw płaszcz wodny o ile się nie mylę) i będzie to miało ręce i nogi?

asolt
27-12-2016, 11:33
Chciałam dopytać: czy nie będzie jednak sensownie dać wyłącznie grzejniki, skoro jest przewidziany piec na ekogroszek?

Słuchajcie, ja jestem prosty człowiek, nie znam się na tych wszystkich paramttrach więc przetwarzam dane w bardzo uproszczonym trybie :) Więc moja głowa mi mówi tak: skoro będziesz mieć piec na węgiel, który to będzie sie nagrzewał do bardzo wysokich temperatur, to czy warto to schładzać, aby taka schłodzona woda sobie krążyła w rurach? Czy ma to ekonomiczne uzasadnienie? Czy nie będzie zasadne dać wszędzie grzejniki, wtedy wykorzysta się to, co daje piec? I jeszcze podpiąć do tego wszystkiego kominek (czyli tzw płaszcz wodny o ile się nie mylę) i będzie to miało ręce i nogi?

Odpowiedz jest prosta. Jezeli ma koniecznie byc kocioł na podajnikowy (ekogroszek) to zastosowanie zaworu 4 drogowego umozliwi zasilanie podłogówki czynnikiem o odpowiedniej Tz, jezeli podłogówka to w 100%, kominek z płaszczem wodnym w takiej konfiguracji to kasa wyrzucona w błoto, jezeli juz kominek to jak najmniejszej mocy z zewnetrznym dolotem powietrza. Układ mieszany plus kominek z płaszczem wodnym plus kocioł podajnikowy to najbardziej niepotymalne rozwiazanie systemu grzewczego, o stronie finansowej nie wspomnę. Czy chęc bycia podwójnym palaczem jest jakos uzasadniona czy to tylko masochizm w nowym domu?

MarzenaTG
27-12-2016, 11:46
Myślałam o kominku z płaszczem wodnym jedynie w opcji z grzejnikami, bez podłogówki.
Rozumiem, że polecasz mi 100% podłogówki, bez grzejników i zwykły kominek do okazyjnego palenia drewienkiem?

asolt
27-12-2016, 11:56
Myślałam o kominku z płaszczem wodnym jedynie w opcji z grzejnikami, bez podłogówki.
Rozumiem, że polecasz mi 100% podłogówki, bez grzejników i zwykły kominek do okazyjnego palenia drewienkiem?

Własnie tak, komplikowanie systemu grzewczego to proszenie sie kłopoty i zbedny drenaz kieszeni inwestora.

Kemotxb
27-12-2016, 13:59
Pokomplikujesz sobie układ dając kominek z płaszczem wodnym bo trzeba będzie jakoś go wykorzystać wpinając w instalację. I będzie tak że nie będziesz wiedziała gdzie zapalić czy w kominku czy w kotle, albo palić się będzie i tu i tu, czyli etat palacza gwarantowany, a układy sterujące będą miały niezłą zagwozdkę. Nie licząc właśnie kosztów, bo zarówno kocioł na groszek (z podajnikiem) jak i kominek tanie nie będą. Jak już to chyba kominek jakiś prosty taki do dogrzania i dla klimatu żeby sobie po prostu popalić w okresach przejściowych lub w cieplejsze zimowe dni, do tego ekogroszek i może być 100 % podłogówki z mieszaczem, i może dużym zbiornikiem na CWU wtedy łatwiej opanować temperaturę na zasilanie podłogi.

Arturo72
27-12-2016, 16:01
Własnie tak, komplikowanie systemu grzewczego to proszenie sie kłopoty i zbedny drenaz kieszeni inwestora.
Ba,cały system grzewczy na paliwo stałe(ekogroszek,drewno) w nowych domach to proszenie się o kłopoty i zbędny drenaż kieszeni inwestora. Dodając do tego grzejniki scienne wyłania się prawdziwy obraz "inwestora" (?) :D

asolt
27-12-2016, 16:15
Ba,cały system grzewczy na paliwo stałe(ekogroszek,drewno) w nowych domach to proszenie się o kłopoty i zbędny drenaż kieszeni inwestora. Dodając do tego grzejniki scienne wyłania się prawdziwy obraz "inwestora" (?) :D

Nie jestem za paliwem stałym i nikogo na siłe przekonywał nie bedę za wyjatkiem Krakowa gdzie trzeba ostrzec kazdego inwestora, bo nie wszyscy mają taką swiadomosc.
Jezeli jednak ktos podjał juz decyzję to doradzam rozwiązania najkorzystniejsze w danym przypadku. Co do obrazu inwestora to brak wiedzy i swiadomosci konsekwencji prowadzi do takiego wyboru. Zamiast zapytac co by mozna było poprawic w zakresie ocieplenia, gdzie są najwieksze korzysci w zakresie termoodernizacji są zapytania jak zrobic by było dobrze przy ogrzewaniu mieszanym i kotle podajnikowym. Na nic uswiadamanie i pokazywanie tego co jest nowoczesne a zarazem tansze w eksploatacji, tylko zakaz i to bezwzgledny stosowania kotłow na paliwo stałe oraz nakaz stosowania wentylacji mechanicznej z rekuperacją spowodują taki rodzaj ogrzewania i wentylacji zniknie z nowego budownictwa. Co zrobic ze starym? oto jest pytanie, ale i tu konieczne są zdecydowane działania chociaz rozłozone w czasie. Szkoda tylko ze zaden rząd nie chce tym sie zająć.

Kemotxb
27-12-2016, 16:31
Szkoda tylko ze zaden rząd nie chce tym sie zająć.
polityka nie powinna mieszać się wszędzie, bo jak się wmiesza to będą same problemy.

asolt
27-12-2016, 16:41
polityka nie powinna mieszać się wszędzie, bo jak się wmiesza to będą same problemy.

Tu akurat powinna sie mieszac. W 2009 roku weszło w zycie rozporządzenie o swiadectwa ch energetycznych, naukowcy którzy sprawdzali owo rozporządzenie pod wzgledem merytorycznym wskazali wiele błedów matematycznych, wiele błednych wzorów fizycznych. Przesłali to do polityków w osobach kierownictwa ministerstwa infrastruktury. Efekt był zaden, owo rozporzadzenie zostało zaktualizowane czesc błedów usunieto a przy okazji uniemozliwiono w praktyce ogrzewanie czystym prądem.
Ja bardzo dziekuję ze mieszanie sie lub nie mieszanie polityków w tej dziedzinie. Mam swiadomosc ze zakaz stosowania paliw stałych odbije sie na wyniku wyborów i dlatego zaden rząd nie zajmie sie na powaznie tym problemem.

Kemotxb
27-12-2016, 16:45
Tym samym wszystko zostanie z góry narzucone, już teraz przy budowie domu nie mamy prawa decydować praktycznie o niczym, większość spraw jest ustalona jakie bezpośrednio to pośrednio. Pamiętać należy w tym wszystkim o umiarze. Jedną ustawą i głupim przepisem można zniszczyć bardzo dużo. Dziesięciu puścić z torbami a jednego zrobić obrzydliwie bogatym.

Arturo72
27-12-2016, 16:55
Słuchajcie, ja jestem prosty człowiek, nie znam się na tych wszystkich paramttrach więc przetwarzam dane w bardzo uproszczonym trybie :)
Więc jako prostej osobie polecam zrezygnować i z węgla i z grzejników ściennych i z kominka z PW. Na końcu wyjdzie znacznie taniej i komfortowo.
W nowym domu węgiel i grzejniki scienne woła o pomstę do nieba chyba że ktoś jest aż tak ... bo że bogaty to widać ale na pewno nie we wiedzę ;)

asolt
27-12-2016, 16:55
Tym samym wszystko zostanie z góry narzucone, już teraz przy budowie domu nie mamy prawa decydować praktycznie o niczym, większość spraw jest ustalona jakie bezpośrednio to pośrednio. Pamiętać należy w tym wszystkim o umiarze. Jedną ustawą i głupim przepisem można zniszczyć bardzo dużo. Dziesięciu puścić z torbami a jednego zrobić obrzydliwie bogatym.

A czy juz nie jest? Ep=95 kWh/m2 od stycznia, a 70 kWh/m2 od 2021 uniemozliwia w praktyce wolnosc wyboru odnosnie i izolacji i wentylacji, nie ogranicza niestety rodzaju zródła grzewczego i tu kocioł na paliwo stałe moze byc jakikolwiek. Z jednej strony zabrania sie grzania czystym prądem z drugiej mozemy zastosowac najgorszy kopciuch. Konsekwencja rządzacych pozałowania godna niestety.

Arturo72
27-12-2016, 16:59
Nie jestem za paliwem stałym i nikogo na siłe przekonywał nie bedę za wyjatkiem Krakowa gdzie trzeba ostrzec kazdego inwestora, bo nie wszyscy mają taką swiadomosc.Jezeli jednak ktos podjał juz decyzję to doradzam rozwiązania najkorzystniejsze w danym przypadku. Sądzisz,że ta decyzja została podjęta świadomie czy totalnie bezmyślnie ?Bo to czy świadomie to po pytaniu o instalację mieszaną i o podłogi można się zorientować,że zupełnie nie świadomie.
Nie mogę się zdecydować odnośnie materiału wykończeniowego podłógW tym przypadku także sądzę z dużą dozą prawdopodobieństwa,że Marzena zupełnie nie nieświadomie została przez kogoś wprowadzona w błąd,że na wodnej podłogówce nie mogą leżeć panele czy parkiet tylko kafle.Podobnie jak tym,że ekogroszek jest tani...

Kemotxb
27-12-2016, 17:01
A czy juz nie jest? Ep=95 kWh/m2 od stycznia, a 70 kWh/m2 od 2021 uniemozliwia w praktyce wolnosc wyboru odnosnie i izolacji i wentylacji, nie ogranicza niestety rodzaju zródła grzewczego i tu kocioł na paliwo stałe moze byc jakikolwiek. Z jednej strony zabrania sie grzania czystym prądem z drugiej mozemy zastosowac najgorszy kopciuch. Konsekwencja rządzacych pozałowania godna niestety.

Właśnie o tym mówię, stajemy się robotami centralnie sterowanymi bez prawa do wyboru. Co stoi na przeszkodzie by za kilka lat wszyscy byli zmuszeni do budowania domów pasywnych ? Wszędzie tylko się słyszy ... taka ustawa, taka norma, takie prawo, taki przepis, takie regulacje ... coraz rzadziej słychać to rozsądne, to logiczne, to popularne, to mądre rozwiązanie ... tego nie ma. Już teraz jest budowa nawet prostego domu stała się inwestycją na całe życie, a niebawem stanie się inwestycją wielopokoleniową.

Arturo72
27-12-2016, 17:04
Czy chęc bycia podwójnym palaczem jest jakos uzasadniona czy to tylko masochizm w nowym domu?Bycie pojedyńczym palaczem i to znacznie drożej niż nim nie bycie to nie jest masochizm ? :D
Na nic uswiadamanie i pokazywanie tego co jest nowoczesne a zarazem tansze w eksploatacji, tylko zakaz i to bezwzgledny stosowania kotłow na paliwo stałe oraz nakaz stosowania wentylacji mechanicznej z rekuperacją spowodują taki rodzaj ogrzewania i wentylacji zniknie z nowego budownictwa. Co zrobic ze starym? Z tego co czytam jest to nowy dom a wiec pozostaje uświadamianie przed popełnieniem nieświadomie błędu zycia :D

asolt
27-12-2016, 17:26
Bycie pojedyńczym palaczem i to znacznie drożej niż nim nie bycie to nie jest masochizm ?
Nie jestem ortodoksem, mogę objasnic i wytłumaczyc, nie moge narzucic okreslonego rozwiązania, o ile jest ono zgodne z przepisami. Juz TB mi zarzucał ze dopuszczam (co kolwiek to znaczy) do ogrzewania hydraulicznego, stosowania kotłow na paliwo stałe, czy tez stosowanie wg. A co ja mogę? czy jestem przedstawicielem policji ekologicznej lub nawiedzonym ekoterrorystą?. Tłumaczę i objasniam, nie stosuję w odroznieniu od Ciebie ani wyzwisk, epitetów. Tu zawsze inwestor decyduje.

Arturo72
27-12-2016, 17:33
A co ja mogę? czy jestem przedstawicielem policji ekologicznej lub nawiedzonym ekoterrorystą ?.Ja też nie jestem nawiedzonym ekoterrorystą,proponuje jednak poznawanie podstaw matematyki a wtedy nie trzeba będzie nic wyjaśniać ani uświadamiać bo samo wyjdzie,że 2+2=4 a nie 3 :DNo chyba,że ktoś mi powie bezpośrednio,że jego nauka i matematyka nie interesuje i będzie wydwał tyle kasy ile będzie chciał ale jakoś nieświadomi posiadacze lub chcący posiadać ekogroszek nic takiego nie mówią a wręcz twierdzą,że pakują wegiel do nowych domów bo mają "mało piniądzów" a takie coś i taką głupotę to już trzeba prostować i uświadamiaz że jednak 2+2=4 a nie 3 :D

Arturo72
27-12-2016, 17:45
Trochę już poczytałam forum i o ile dobrze zrozumiałam podłogówkę warto mieć przy pompie ciepła lub kotłach kondensacyjnych, czy przypadkiem nie będzie jednak sensownie dać wyłącznie grzejniki, skoro jest przewidziany piec na ekogroszek?Podłogówkę warto mieć z uwagi na komfort użytkowania czego nie dadzą grzejniki ścienne.To powinna być podstawa do rozważań a nie czym ta podłogówka będzie zasilana bo wybierając ekogroszek do nowego domu na pewno nie chodzi Ci o oszczędzanie kasy.Instalacja mieszana to koszt o ok.1000-2000zł więcej niż gdyby była podłogówka po całości.

MarzenaTG
27-12-2016, 19:21
Gazu nie ma tam, prąd jest dla mnie za drogi, rozważę pompę ciepła, aczkolwiek biorąc pod uwagę koszt inwestycji i zakres robót, które trzeba jeszcze wykonać w domu, prawdopodobnie nie będzie mnie stać na pompę, zostaje paliwo stałe, z kilku powodów ekonomicznych. Za jakiś czas, gdy staniemy mocniej na nogi chyba nie będzie problemem zamiana kotła na pompę, skoro będzie rozprowadzona instalacja podłogowa.

Arturo72
27-12-2016, 20:00
Gazu nie ma tam, prąd jest dla mnie za drogi, rozważę pompę ciepła, aczkolwiek biorąc pod uwagę koszt inwestycji i zakres robót, które trzeba jeszcze wykonać w domu, prawdopodobnie nie będzie mnie stać na pompę, zostaje paliwo stałe, z kilku powodów ekonomicznych. Za jakiś czas, gdy staniemy mocniej na nogi chyba nie będzie problemem zamiana kotła na pompę, skoro będzie rozprowadzona instalacja podłogowa.
No tak jak mowilem,nie jesteś swiadomym inwestorem bo raz że prąd jest tańszy od gazu ziemnego a dwa pompa ciepła to koszt podobny do ekogroszku a w połączeniu z kominkiem z PW będzie tańsza ;)
Tak właśnie to bywa z tym "swiadomym" wyborem węgla do nowego domu gdzie 2+2=3 :D

Adam626
27-12-2016, 20:06
Fakt że pomysł robienia w nowym domu kotła na węgiel stanowi o przebywaniu Inwestora w koleinach mentalnych - lub po prostu Inwestor ma słabych doradców. Rozumiem że inwestor chce tanio, ale węgiel nie oznacza tanio bo sam kocioł kosztuje około 7kpln. Jeśli dołożymy koszt komina i koszt pomieszczenia do składowania opału to wyjdzie drożej niż pompa ciepła powietrze-woda

Zrobienie instalacji grzejniki + podłogówka to komplikacja w kotłowni rzędu 5kPLN. Oraz wyższe koszty eksploatacyjne (dodatkowe 2 pompy cyrkulacyjne zuzywające prąd + praca kotła na wyższej temperaturze (niższa sprawność kotła)

Slawko123
27-12-2016, 20:14
Chciałam zapytać jaka jest różnica w cenie wykonania instalacji ogrzewania w opcji grzejniki, wobec mieszanego systemu (grzejniki i podłogówka).

Rozumiem, że te wszystkie mieszadła, reduktory i wszelka automatyka podnosi koszt inwestycji. O ile: o 10% czy może o 50%, czy jeszcze wiecej? Można z grubsza to jakoś oszacować? Czy wykonanie 100% podłogówki z kolei jest tańsze w wykonaniu niż system mieszany?

Będziemy mieć piec na ekogroszek. Nie mogę się zdecydować odnośnie materiału wykończeniowego podłóg, stąd zastanawiam się nad wyborem rodzaju instalacji. Trochę już poczytałam forum i o ile dobrze zrozumiałam podłogówkę warto mieć przy pompie ciepła lub kotłach kondensacyjnych, czy przypadkiem nie będzie jednak sensownie dać wyłącznie grzejniki, skoro jest przewidziany piec na ekogroszek?koszt porównywalny, zamiast grzejników musisz kupić rozdzielacze i zestaw pompowy do podłogówki.
Śmiało możesz dać instalacje mieszaną, z tym, ze oddzielnie układ podłogówki i oddzielnie układ grzejnikowy.
Całość podłączasz do małego bufora ok.300-500l i wszystko będzie ok. Bufor będzie Ci służył za ochronę kotła i za sprzęgło hydrauliczne. A jak dasz zbiornik multiwalentny typu "zbiornik w zbiorniku" to będzie miodzio.

Sam tak robię. podłogówka będzie tylko w kuchni, jadalni, holu, łazienkach(góra-dół) oraz wiatrołapie, czyli tam gdzie terakota a reszta grzejniki i podłoga w panelach i/lub deskach barlineckich.

ProStaś
27-12-2016, 20:15
Dom kupiony. Zapewne od developera lub quasi developera.

W jakim jest stanie? Jak ocieplony?
Projekt Pelikan bis z Atrium, jak rozumiem?

Adam626
27-12-2016, 20:26
no tak, a ja napisalem o tych temp kotła zakładając że jest GAZ/PC a gazu nie ma. Kocioł na węgiel w sumie i tak pracuje na wysokiej temp

MarzenaTG
27-12-2016, 20:34
Dom kupiony. Zapewne od developera lub quasi developera.

W jakim jest stanie? Jak ocieplony?
Projekt Pelikan bis z Atrium, jak rozumiem?


Nie od dewelopera, od osoby prywatnej. Jeszcze nieocieplony. Tak, to ten projekt. Macie rację, nie mam rozeznania, chociaż czytam i staram sie coś sensownego wymyśleć. Dom to stan surowy zamknięty + rozprowadzona elektryka i tynki.

Arturo72
27-12-2016, 20:41
koszt porównywalny, zamiast grzejników musisz kupić rozdzielacze i zestaw pompowy do podłogówki.
Śmiało możesz dać instalacje mieszaną, z tym, ze oddzielnie układ podłogówki i oddzielnie układ grzejnikowy.
Całość podłączasz do małego bufora ok.300-500l i wszystko będzie ok. Bufor będzie Ci służył za ochronę kotła i za sprzęgło hydrauliczne. A jak dasz zbiornik multiwalentny typu "zbiornik w zbiorniku" to będzie miodzio.

Sam tak robię. podłogówka będzie tylko w kuchni, jadalni, holu, łazienkach(góra-dół) oraz wiatrołapie, czyli tam gdzie terakota a reszta grzejniki i podłoga w panelach i/lub deskach barlineckich.
I do bufora wkłada 9kW grzałke za 500zl zamiast kotła na węgiel za 7000zl i cieszy się tanim ogrzewaniem,czystą kotłownia i zdrowiem a komin może zwrócić sprzedawcy i będzie kasa na rekuperator.

Arturo72
27-12-2016, 20:45
Nie od dewelopera, od osoby prywatnej. Jeszcze nieocieplony. Tak, to ten projekt. Macie rację, nie mam rozeznania, chociaż czytam i staram sie coś sensownego wymyśleć. Dom to stan surowy zamknięty + rozprowadzona elektryka i tynki.
To masz szansę jeszcze że oprócz komina nic zbędnego nie kupisz a dom stanie się pradziwym domem i przyjemnością a nie katorga i obowiązkiem bycia palaczem :)
Matematyka służyć teraz powinna.

Arturo72
27-12-2016, 20:52
To masz szansę jeszcze że oprócz komina nic zbędnego nie kupisz a dom stanie się pradziwym domem i przyjemnością a nie katorga i obowiązkiem bycia palaczem :)
Matematyka służyć teraz powinna.
Tym bardziej że Pelikan bis to tylko 105m2 i nawet budując go projektowo nie znajdziesz na rynku kotła na ekogroszek odpowiedniego do tego domu i bez bufora się nie obejdzie a to dodatkowe 4-5tys.zl.
A można zrobić go jeszcze tak że będzie potrzebował na ogrzewanie ok.4000kWh a to przy w/w grzalce da kwotę 1200zl za ogrzewanie.

Adam626
27-12-2016, 21:03
Nie warto robić węgla w nowych domach. Węgiel owszem jest alternatywą ale dla dużych starych domów które potrzebują duzo ciepła.

Zgłebiam troche temat palenia węglem i tam można tez dojść do wprawy by np palić bez dymu i trucia. Jednak dosypywanie węgla czy to do kotła czy do zasobnika jest niebywałym syfem. Podobnie wynoszenie popiołu. Jedna akcja typu pójście do kotłowni, naładowanie węgla w wiadro i wsypanie do kotła a potem smarkasz nos na czarno

Adam626
27-12-2016, 21:06
W wielu miejscach w MPZP jest też zabronione budowanie domów na ogrzewanie węglem. Najlepiej jest zrobić ogrzewanie podłogowe wszędzie, zero grzejników i to jest proste i uniwersalne. Potem do tego mozna podpiąc wszystko - zarówno gaz, pompe ciepła (np powietrze woda) ja i bojler elektryczny za 250zł z castoramy zamiast kotła i grzać dom bojlerem elektrycznym sterowanym programatorem za 10zł. Na etapie tynków puścić na wszelki wypadek z kotłowni na podwórku rurki freonowe i kebel - a kiedys zrobić pompę ciepła jesli rachunki za prąd beda za duze przy grzaniu samym prądem

imrahil
27-12-2016, 21:11
ja również odradzam ogrzewanie węglowe. lepiej PC lub porządna izolacja + prąd (ewentualne wspomaganie klimatyzatorem). do tego 100% podłogówka.

Slawko123
27-12-2016, 21:16
od nowego roku prąd i gaz drożeje

imrahil
27-12-2016, 21:25
od nowego roku prąd i gaz drożeje

a w Krakowie zakazują ogrzewać węglem. w Małopolsce nakazują wymianę kotłów na klasę V, podobnie jak za kilka lat w Czechach.

jak się dobrze zaizoluje dom, to może czasem zdrożeć i nie stanowi to problemu. słyszę o tych podwyżkach od kilku lat, a tymczasem często prąd taniał, szczególnie ten w taniej taryfie.

przy okazji - grzeję grzałką za 400 zł. płacę rachunki niższe niż Ty. kompletna kotłownia węglowa (pomieszczenie, komin, kocioł) kosztowałaby mnie ze 30 tys. zł. nigdy by się nie zwróciła.

http://energetyka.wnp.pl/ure-zatwierdzil-taryfy-dla-energii-elektrycznej-na-2017-rok,288074_1_0_0.html

zobacz jak prąd zdrożeje dla użytkowników taryf G12...

Arturo72
27-12-2016, 21:33
od nowego roku prąd i gaz drożeje
Tak ???? :D
U mnie 10% podwyżka prądu to 100zl rocznie więcej za c.o+cwu ;)
Dla domów budowanych z głową i swiadomie i ogrzewanych prądem czy gazem nie robi wrażenia taka podwyzka

Slawko123
27-12-2016, 21:37
ja jeszcze nie ogrzewam :)
poza tym, Ty masz 123m2, ja mam 251m2 i wszystkich lubiących ciepło, nie 20-21st, tylko 23-24st.C

michalck81
27-12-2016, 21:40
Nie od dewelopera, od osoby prywatnej. Jeszcze nieocieplony. Tak, to ten projekt. Macie rację, nie mam rozeznania, chociaż czytam i staram sie coś sensownego wymyśleć. Dom to stan surowy zamknięty + rozprowadzona elektryka i tynki.
Jejku, na taki metraż to aż się prosi o PC albo nawet o czysty prąd, dajcie chociaż ze 20cm grafitu na ściany i podłogę na gruncie i 40cm wełny na strop i będzie tanio i BEZOBSŁUGOWO.

imrahil
27-12-2016, 21:42
ja jeszcze nie ogrzewam :)
poza tym, Ty masz 123m2, ja mam 251m2 i wszystkich lubiących ciepło, nie 20-21st, tylko 23-24st.C

mam minimum 22°C, a metrów (grzanych i niegrzanych) tyle ile potrzeba :). żona bardzo ciepłolubna, a że dom szczelny i bez mostków, to nie trzeba grzać do 23-24°C jak w domu z lat 60, żeby było odczuwalnie ciepło.

sorry, ale gadasz jak mój przyszły sąsiad. ale on przestał gadać głupoty w momencie jak mnie kilka razy odwiedził w sezonie grzewczym :).

adam_mk
27-12-2016, 22:07
"Słuchajcie, ja jestem prosty człowiek, nie znam się na tych wszystkich parametrach więc przetwarzam dane w bardzo uproszczonym trybie"

Rozumiem przez to, ze ZGADZASZ SIĘ "dać dupy na lata" też w tym uproszczonym trybie...
Spróbuję możliwie prosto i jasno...dlaczego...

TERAZ nie wolno wybudować domu, który jest kiepsko ocieplony. Nie pozwolą, nie odbiorą... Sam kłopot.
Dom zbudowany DOBRZE traci ciepło POWOLI a do tego MAŁO.
Im lepsze ocieplenie tym wolniej traci i tym mniej traci. (No, na jednostkę czasu, na godzinę, miesiąc, sezon).
W związku z tym - OPTYMALNE jest grzanie domu niskotemperaturowe, płaszczyznowe - czyli, łopatą - PODŁOGÓWKA PO CAŁOŚCI.
Najlepiej dopasowane ŹRÓDŁO CIEPŁA dla takiego domu to :
Prąd (mało go potrzeba a jest BARDZO DOBRZE sterowalny).
Gaz (tani jest i też jest dobrze sterowalny)
Pompa ciepła ( bo to i prąd i zysk z COPu)
Ale...
Czasem ktoś ma 100ha lasu, tartak, produkcję z drewna czy brata - leśniczego...
Wtedy...
Dopasowanie kotła ( w takim przypadku - najtańszego źródła ciepła) do podłogówki, który jest WYSOKOTEMPERATUROWY i dysponuje DUŻĄ MOCĄ grzewczą staje się problemem.
Wtedy stosuje się sprzęgła wodne, bufory itp zabiegi.

Kocioł na paliwo stałe (od owsa przez wierzbę po węgiel w groszku, pellet czy inne) to niezależność od monopolisty zdobyta LATEM (gdy ceny są niskie) kosztem nakładu pracy. Cały zapas ciepła na zimę mamy na WŁASNYM podwórku...

Prąd, gaz czy PC to porównywalny lub niższy koszt inwestycji i... zależność od dostawcy energii.

Coś wybrać trzeba.
A potem... trzeba z podjętą decyzją żyć jakieś... 50 lat.


Ostatecznie...
Niezależność od Putina z łapą na kurku, Enei, Tauronu, PGNIGE z ich potrzebami, inwestycjami, kosztami (które klient ponosi) za koszt potu przy gromadzeniu i używaniu paliwa...
Albo...
DZIŚ niedrogo w inwestycji, tanio w eksploatacji, czysto, bezobsługowo i... diabli wiedzą co jutro przyniesie...

Jak długo chcesz żyć?
Bo wiesz...
Dziadki, co mają ponad 70 lat, to słabo te kłody rąbią, noszą i palą...

CO WIĘC ROBIĆ?
Iść do wróżki...
Karty postawić...
Kostką rzucić...

COŚ WYBRAĆ!


Zwróć uwagę na fakt, że wszyscy doradzający podają Ci to, co TERAZ ma sens.
Nikt nie wie co będzie za lat np. 10 z cenami energii, jej dostępnością... Zasobnością naszych portfeli...
Można jedynie się domyślać...
Skazana jesteś więc, tak jak WSZYSCY, na wybór na nos, na czuja, na mniemanie...
I to właśnie jest samo życie!
:lol:

Adam M.

Slawko123
27-12-2016, 22:15
i powyżej jest całe sedno sprawy, czym ogrzewać, na co zwrócic uwage itp. :)

Arturo72
27-12-2016, 22:30
Zwróć uwagę na fakt, że wszyscy doradzający podają Ci to, co TERAZ ma sens.Nikt nie wie co będzie za lat np. 10 z cenami energii, jej dostępnością... Zasobnością naszych portfeli....Dlatego najlepsza rada na przyszłość,żeby nie oglądać się na ceny nośników energii teraz i kiedyś tam to dom z jak najmniejszymi stratami ciepła czyli niskimi rachunkami za ogrzewanie nawet przy najdroższych źródłach ciepła.Dlatego podwyżki prądu czy gazu dla domów budowanych z głową nie stanowią problemu.

Slawko123
27-12-2016, 22:37
przy okazji - grzeję grzałką za 400 zł. płacę rachunki niższe niż Ty. kompletna kotłownia węglowa (pomieszczenie, komin, kocioł) kosztowałaby mnie ze 30 tys. zł. nigdy by się nie zwróciła.bo ja wiem? ogrzać 250m2 prądem? raczej wypłaty by mi zabrakło. a gaz? koszt kotła gazowego czy na węgiel jest taki sam, pomieszczenie i tak jest i tak, wiec koszt odpada, komin ok 3 tys. i tyle samo kosztuje przyłącze gazu do posesji(o ile nie wiecej, bo u mnie gaz daleko i za podłaczenie 4 posesji chcą ponad 100tys. czyli po 25 koła od łebpka) koszt instalacji gazowej nie wiem, ale drogo(przy węglu tego nie ma, no ostatecznie podłączenie pieca do instalacji, ale to można wykonać samemu, przy gazie trzeba miec uprawnienia), koszt miesięcznego abonamentu ok80zł/m-c za samo "manie". przy węglu tego nie ma. suma sumarum, koszt "kotłowni gazowej" z przyłączem i instalacja gazową bedzie duzo wiekszy niz kotłowni węglowej

Arturo72
27-12-2016, 22:41
bo ja wiem? ogrzać 250m2 prądem? raczej wypłaty by mi zabrakło.Teoretycznie,gdybyś wybudował dom tak jak imrahil z zapotrzebowaniem 30kWh/m2/rok to te 250m2 na ogrzewanie potrzebowałyby 250*30=6000kWh a to przy grzaniu grzałką np.9kW dało by ok.1800zł.Zatem jaki morał ? Prąd drogi ? Droższy niż węgiel ? Do czego w takim wypadku gaz ? :DPrąd jest najtańszy w inwestycji i mamy go od razu niejako z automatu i przy planowaniu budowy jako pierwszy powinien być brany pod uwagę jeśli chodzi o eksploatację.

cezary.pl
27-12-2016, 23:28
Wszystko pięknie, ale ile Marzena ma miejsca na izolację termiczną pod ogrzewanie podłogowe? Czytam że dom w stanie surowym. Czy zmieści się na chudziaku choć 20 cm styropianu?

Pozdrawiam
Cezary

michalck81
28-12-2016, 06:58
Wszystko co piszemy staramy się doradzić, to są sugestie, Autorka wątku sama musi wszystko pomierzyć ile ma miejsca na izolację, później wypadałoby zrobić OZC sprawdzając co i gdzie jeszcze można poprawić, i dopiero zastanawiać się nad sposobem ogrzewania.

MarzenaTG
28-12-2016, 08:17
"Słuchajcie, ja jestem prosty człowiek, nie znam się na tych wszystkich parametrach więc przetwarzam dane w bardzo uproszczonym trybie"

Rozumiem przez to, ze ZGADZASZ SIĘ "dać dupy na lata" też w tym uproszczonym trybie...


Adam M.

No właśnie nie chcę ;) Nie wstydzę się tego, że nie mam wiedzy - nie można znać sie na wszystkim ;) Polecono mi 2 ekipy - jeden gość był na miejscu i straszne pierdoły opowiadał, wyceny zresztą mi nie przysłał, druga ekipa się nie odezwała w sprawie przyjazdu na miejsce inwestycji, ale przez tel juz gość opowiadał, że absolutnie nie poleca się podłogówki w sypialniach - czyli powielanie stereotypów. Wierzę, że facet porządnie wykonuje swoja pracę, ale sami widzicie - nawet ludzie z branży niekoniecznie nadążają za aktualną wiedzą, nowinkami, trendami. A co dopiero taka zwykła dziewczyna jak ja ;) Dziękuję Wam wszystkim za cenne uwagi. Adam, dużo dałeś mi do myślenia, również w prywatnej wiadomości. Jesteście nieocenieni. Skłaniam się w takim razie ku pompie. Pozdrawiam Was bardzo serdecznie :cool:

imrahil
28-12-2016, 09:45
bo ja wiem? ogrzać 250m2 prądem?

zeszłej zimy zużyłem 2860 kWh na ogrzewanie. cena 1 kWh w taniej taryfie z przesyłem u mnie to 26 gr brutto (zapłaciłem mniej, ale to była promocja, więc przemilczam). dla dwa razy większego domu (zakładam, że masz 250 m2, a nie 250 m2 po podłogach a na poddaszu skosy - u mnie jest pełne piętro) byłoby to niecałe 1500 zł. nadal uważam że bez sensu w takim przypadku byłoby budować kotłownię węglową. jak prąd mocno zdrożeje, to zainwestuję w PC czy klimatyzator. dzięki dobrej izolacji nie potrzebuję urządzenia dużej mocy, a więc nie drogiego. rachunki wtedy mogą spaść trzykrotnie.

dla autorki tematu - zadbać o izolację, zrobić OZC i podłogówkę wg porządnego projektu - instalatorzy czasem mają fantazję (u mnie np. rotametry nie wskazywały przepływu, więc instalator stwierdził, że obiegówka za słaba i trzeba drugą na piętro, a w rzeczywistości źle podłączył rozdzielacze). no i generalnie wg przepisów teoretycznie nie można budować domu bez wentylacji mechanicznej, od przyszłego roku, więc może warto rozważyć to rozwiązanie (szczególnie że jest komfortowe i zmniejszy koszt zakupu np. pompy ciepła)

adam_mk
28-12-2016, 13:32
Coraz częściej zaczynam wyczytywać idiotyzmy...
Jakieś ortodoksyjne podejścia do tematu.

Najlepiej jest, jak dom NIE JEST za dobrze termoizolowany.
Bo?
Bo wtedy koszt jego chłodzenia to istny kosmos - jak ma być skuteczne.
Ja rozumiem. Teraz jest zima i jest zimno, to cała para w gwizdek na ogrzewanie i straty ciepła idzie.
Ale ja wiem, ze będzie też lato...
Wy - nie wiecie?
Zgodnie z takim podejściem trzeba by zbudować sobie DWA domy!
Jeden gdzieś w Hiszpanii a drugi w Norwegii.
Po taniości.
Koszt ten sam wyjdzie a jaka wygoda!

Optymalny dom to nie ten zaizolowany absolutnie, tylko taki, w którym nie trzeba DOKUPYWAĆ za dużo energii.
MA JĄ TRACIĆ , ale też MA JĄ ZYSKIWAĆ z otoczenia.
Wtedy pozwoli na regulowanie klimatu wnętrz bez dokonywania bardzo kosztownych cudów.

Adam M.

imrahil
28-12-2016, 13:54
Coraz częściej zaczynam wyczytywać idiotyzmy...
Jakieś ortodoksyjne podejścia do tematu.

Najlepiej jest, jak dom NIE JEST za dobrze termoizolowany.
Bo?
Bo wtedy koszt jego chłodzenia to istny kosmos - jak ma być skuteczne.
Ja rozumiem. Teraz jest zima i jest zimno, to cała para w gwizdek na ogrzewanie i straty ciepła idzie.
Ale ja wiem, ze będzie też lato...
Wy - nie wiecie?
Zgodnie z takim podejściem trzeba by zbudować sobie DWA domy!
Jeden gdzieś w Hiszpanii a drugi w Norwegii.
Po taniości.
Koszt ten sam wyjdzie a jaka wygoda!

Optymalny dom to nie ten zaizolowany absolutnie, tylko taki, w którym nie trzeba DOKUPYWAĆ za dużo energii.
MA JĄ TRACIĆ , ale też MA JĄ ZYSKIWAĆ z otoczenia.
Wtedy pozwoli na regulowanie klimatu wnętrz bez dokonywania bardzo kosztownych cudów.

Adam M.

nieprawda. mam dom dobrze izolowany i pozbawiony mostków, z oknami w 80-90% od południa (odchylenie o 30°C na zachód). wybudowany z silikatu. nie mam aktywnego chłodzenia, nie miałem też GWC latem. tylko odzysk chłodu w WM w dzień, bypass w nocy (+zwiększenie wydajności wentylacji), wspomaganie uchylaniem niektórych okien na piętrze w nocy. maksymalna temperatura w domu to 24,2°C, wszyscy zadowoleni. zyski od słońca to kilowaty na 1 m2, zyski przez przenikanie przy temp. zewnętrznej rzędu 30-35°C i kiepskiej izolacji to sporo (np. dla obecnie chyba obowiązującego U=0,25 i dT=10 mamy 2,5 W na m2 ściany, a ściana rozgrzana przez słońce to sporo wyższe zyski). zyski bytowe przy tym tyle co kot napłakał, a to że dom lepiej zaizolowany w nocy przez przegrody będzie się wychładzał z mocą o kilkaset W mniej to nic w porównaniu do tego że w ciągu dnia nagrzewał się z mocą mniejszą o KILOWATY. szczególnie że latem w najbardziej upalne dni temperatury zewnętrzne często są niższe od wewnętrznych tylko przez kilka godzin na dobę, więc większy sens ma obrona przed nagrzewaniem niż liczenie na wychłodzenie domu przez kiepsko izolowane przegrody.

no i oczywiście liczy się konstrukcja domu oraz zacienienie okien.

Arturo72
28-12-2016, 14:00
Najlepiej jest, jak dom NIE JEST za dobrze termoizolowany.Bo?Bo wtedy koszt jego chłodzenia to istny kosmos - jak ma być skuteczne.Ale ja wiem, ze będzie też lato...Wy - nie wiecie?Optymalny dom to nie ten zaizolowany absolutnie, tylko taki, w którym nie trzeba DOKUPYWAĆ za dużo energii.MA JĄ TRACIĆ , ale też MA JĄ ZYSKIWAĆ z otoczenia.Wtedy pozwoli na regulowanie klimatu wnętrz bez dokonywania bardzo kosztownych cudów.Adam M.Masakra...Nie rozmawiamy o szklanych domach,tudzież szkieletorach ale o murowanych domach z bardzo dużą bezwładnością dobrze zaizolowanych gdzie ciepło nie ucieka w zimę ale też ciepło niechętnie się dostaje latem do środka.
nieprawda. mam dom dobrze izolowany i pozbawiony mostków, z oknami w 80-90% od południa (odchylenie o 30°C na zachód). wybudowany z silikatu. nie mam aktywnego chłodzenia, nie miałem też GWC latem. tylko odzysk chłodu w WM w dzień, bypass w nocy (+zwiększenie wydajności wentylacji), wspomaganie uchylaniem niektórych okien na piętrze w nocy. maksymalna temperatura w domu to 24,2°C, A no własnie...Mam podobne odczucia przy temperaturach pow.30st.C

Kemotxb
28-12-2016, 14:29
Ależ Wy jesteście mili "koleiny mentalne" "dać dupy". Autorka tematu pyta o porównania instalacji, a tu jak zwykle zadźgaliby ją za że węgla chce użyć jak miliony Polaków przez setki lat. Panowie dajcie trochę ogłady z tym "nie" dla węgla bo wprowadzacie dyktat zamiast udzielać rad. Też nie jestem za spalaniem węgla, ale sytuacja życiowa, położenie i otoczenie czasami nie zostawia wyboru i trzeba wybrać mniejsze zło. Od dawna na forum widać że są ludzie którzy reagują na słowo węgiel jak byk na płachtę.

Arturo72
28-12-2016, 14:47
Autorka tematu pyta o porównania instalacji, a tu jak zwykle zadźgaliby ją za że węgla chce użyć jak miliony Polaków przez setki lat. Panowie dajcie trochę ogłady z tym "nie" dla węgla bo wprowadzacie dyktat zamiast udzielać rad. Też nie jestem za spalaniem węgla, ale sytuacja życiowa, położenie i otoczenie czasami nie zostawia wyboru i trzeba wybrać mniejsze zło. Od dawna na forum widać że są ludzie którzy reagują na słowo węgiel jak byk na płachtę.Mniejsze zło to znaczy ? Sytuacja życiowa ? Położenie ? Masz na myśli własne biedaszyby czy akcje z wagonami ? Jakieś wytłumaczenie do tego żeby zrozumieć tego typu myślenie ? 2+2=4 a nie 3 :D
Kocioł 7tys.zł,którego o takiej mocy jaką potrzebujesz nie ma na rynku i chcąc wykorzystać w pełni musisz mu dać bufor czyli 4-5tys.zł,do tego dochodzi dodatkowy osprzęt konieczny do kotła jakieś 2tys.zł i już masz 13tys.zł,do tego doszedłby komin ok.4tys.zł i już masz 17tys.zł,komin masz ale liczmy,że budujesz od poczatku,do tego dochodzi montaż ok.1-2tys.zł i już masz 19tys.zł.I co najważneijsze,w tak małym domu każdy m2 jest na wagę złota i mając ekogroszek masz ileś tam m2 wycięte z domu na kotłownie a mając czyste ogrzewanie te m2 masz w domu.Eksploatacja przy pompie będzie znacznie tańsza niz przy ekogroszku.2+2=4 a nie 3 :DZatem co wg powyższych faktów znaczy wg Ciebie "mniejsze zło" czy też "sytuacja życiowa" ?A może zwykła nieświadomość każe pakować węgiel do nowych domów a nie w/w powody ? Jeśli tak to trzeba wyjaśniać i pokazywać,ze jednak 2+2=4 a nie utwierdzać w przekonaniu,że może 3 :D

Kemotxb
28-12-2016, 14:58
Sytuacja życiowa taka że nie każdy ma wolne 25 czy 40 tys zł żeby w tej chwili wrzucić je w PC, zwłaszcza jak kupił niedawno gotowy dom, otoczenie takie że nie każdy zna fachowców od buforów, PC i OZC na których można polegać i którzy nie naciągną na dodatkowo koszty zachwalając jedyną słuszną drogę czyli im drożej tym lepiej. Coraz mniej mi się to forum podoba

Slawko123
28-12-2016, 15:04
Bo tu połowa to naciągacze i 2/6 tych nawiedzonych że moje jest "najmojsze".
Tutejsze wypowiedzi trzeba na dzień dobry przesiać przez bardzo drobne sito.

Arturo72
28-12-2016, 15:04
Sytuacja życiowa taka że nie każdy ma wolne 25 czy 40 tys zł żeby w tej chwili wrzucić je w PC, zwłaszcza jak kupił niedawno gotowy dom, Ale właśnie to jest ta nieświadomość o jakiej trzeba mówić a Ty jesteś też tego przykladem:
No to klecimy PC PW o podobnej mocy.:DPompa.:cool:http://allegro.pl/pompa-ciepla-lg-therma-9kw-lepsza-niz-panasonic-i6647409423.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpompa-ciepla-lg-therma-9kw-lepsza-niz-panasonic-i6647409423.html)do tego zasobniczek :stirthepot:http://allegro.pl/zasobnik-bojler-zbiornik-do-pomp-ciepla-300-l-i6655923786.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fzasob nik-bojler-zbiornik-do-pomp-ciepla-300-l-i6655923786.html)Montaż, naczynia, złączki etc. 2500 zł. I mamy 19.100 zł.Tak z grubsza licząc. Niech będzie te 20 kPLN. I jeszcze raz mój post dla utrwalenia:
Kocioł 7tys.zł,którego o takiej mocy jaką potrzebujesz nie ma na rynku i chcąc wykorzystać w pełni musisz mu dać bufor czyli 4-5tys.zł,do tego dochodzi dodatkowy osprzęt konieczny do kotła jakieś 2tys.zł i już masz 13tys.zł,do tego doszedłby komin ok.4tys.zł i już masz 17tys.zł,komin masz ale liczmy,że budujesz od poczatku,do tego dochodzi montaż ok.1-2tys.zł i już masz 19tys.zł.I co najważneijsze,w tak małym domu każdy m2 jest na wagę złota i mając ekogroszek masz ileś tam m2 wycięte z domu na kotłownie a mając czyste ogrzewanie te m2 masz w domu.Eksploatacja przy pompie będzie znacznie tańsza niz przy ekogroszku.2+2=4 a nie 3 :DCzy jest a jak jest to jaka różnica w cyferkach z jednego i drugiego postu między pompą ciepła a systemem na na ekogroszek ?

Arturo72
28-12-2016, 15:05
Bo tu połowa to naciągacze i 2/6 tych nawiedzonych że moje jest "najmojsze".Tutejsze wypowiedzi trzeba na dzień dobry przesiać przez bardzo drobne sito.Podobnie polecam post wyżej i uzycie matematyki jednak i policzenie i napisanie jaki wynik wyszedł...Powtarzam,że matematyka to podstawa i 2+2=4 a nie 3 :D

Kemotxb
28-12-2016, 15:11
Bo tu połowa to naciągacze i 2/6 tych nawiedzonych że moje jest "najmojsze".
Tutejsze wypowiedzi trzeba na dzień dobry przesiać przez bardzo drobne sito.

I tu się zgodzę w pełni, wystarczy trochę sprowokować i już powoli wyłania się obraz "przedstawicieli". Problem w tym że coraz trudniej ich rozpoznać, świetnie się maskują. Trzeba mieć cierpliwość żeby natrzaskać 15 tys postów i przez kilka lat siedzieć na forum, w różnych porach dnia i nocy i uparcie liczyć, przekazywać i udowadniać. Tak bez jakichś korzyści to robić, dla dobra środowiska, dla ekologii ... albo podejrzane albo godne podziwu :)

asolt
28-12-2016, 15:11
Bo tu połowa to naciągacze i 2/6 tych nawiedzonych że moje jest "najmojsze".
Tutejsze wypowiedzi trzeba na dzień dobry przesiać przez bardzo drobne sito.

Zatem do dzieła, podaj tylko tych ktorych wypowiedzi nie znaczą nic, tych którzy sie reklamują i tych którzy nie wiedza o czym piszą.Trzeba pomóc załozycielce wątku, ona nowa na forum to i nie zna jego realiów.

Slawko123
28-12-2016, 15:34
Zatem do dzieła, podaj tylko tych ktorych wypowiedzi nie znaczą nic, tych którzy sie reklamują i tych którzy nie wiedza o czym piszą.Trzeba pomóc załozycielce wątku, ona nowa na forum to i nie zna jego realiów.
rozumiem, ze samoistnie zaliczyłeś się do tych 5/6 co nigdy nie wnoszą nic do tematu.


Ja już swoje napisałem w tym temacie, odpisując dokładnie na zadane pytanie. To czy autorka weźmie to pod uwagę, to jej sprawa. Jest dorosła.
Jak zada pytanie co wybrać w innym temacie, to wtedy będę pisał lub nie co wybrać.

asolt
28-12-2016, 15:54
rozumiem, ze samoistnie zaliczyłeś się do tych 5/6 co nigdy nie wnoszą nic do tematu.


Ja już swoje napisałem w tym temacie, odpisując dokładnie na zadane pytanie. To czy autorka weźmie to pod uwagę, to jej sprawa. Jest dorosła.
Jak zada pytanie co wybrać w innym temacie, to wtedy będę pisał lub nie co wybrać.

Ok, Ty zawsze piszesz merytorycznie, dokładnie i zawsze na temat, przy okazji tropisz naciągaczy. Z tym "nigdy" to sobie za bardzo schlebiasz i zle rozumiesz.

Slawko123
28-12-2016, 16:06
to "nigdy" było przenośnią, bo czasami zdarza im się popełnić błąd i coś ciekawego napiszą, nie mniej jednak jest to #63 post w tym temacie, z czego na pytanie autorki "Koszt instalacji grzejnikowej vs mieszanej" jest może ze3 lub 4.
Z resztą jak prawie we wszystkich tematach na tym forum.

asolt
28-12-2016, 16:12
to "nigdy" było przenośnią, bo czasami zdarza im się popełnić błąd i coś ciekawego napiszą, nie mniej jednak jest to #63 post w tym temacie, z czego na pytanie autorki "Koszt instalacji grzejnikowej vs mieszanej" jest może ze3 lub 4.
Z resztą jak prawie we wszystkich tematach na tym forum.

Nie zauwazałes ze tzw miedzyczasie autorka zadała następne pytania na które równiez sie pojawiły odpowiedzi, forum ma to do siebie ze dyskusja sie rozwija około wątku, niektórzy jednak uwazają ze to bardzo źle i wszelkie odstepstwa od głownego tematu są dziełem naciągaczy co oczywiscie trzeba piętnowac, cóz poradzic czekistowska czujnosc nie ginie.
A tak na marginesie skromnoscia w ocenie własnej osoby zbytnio nie grzeszysz skoro uwazasz ze tylko bład jest przyczyną merytorycznych wypowiedzi innych dyskutantów.

Slawko123
28-12-2016, 16:40
Nie zauwazałes ze tzw miedzyczasie autorka zadała następne pytania na które równiez sie pojawiły odpowiedzi,hmmm, zadziwiasz mnie
autorka napisała post #1,4,6,22,28,48 i albo odpowiada jak ma ocieplone, albo czy dac kominek z płaszczem wodnym, ale sedno jest jedno grzejniki, czy podłogówka czy mieszane.
A z resztą, mnie rybka.

A tak na marginesie skromnoscia w ocenie własnej osoby zbytnio nie grzeszysz skoro uwazasz ze tylko bład jest przyczyną merytorycznych wypowiedzi innych dyskutantów.nie wiem dlaczego sam zaliczyłeś się do tej grupy ->
Bo tu połowa to naciągacze i 2/6 tych nawiedzonych że moje jest "najmojsze".
Tutejsze wypowiedzi trzeba na dzień dobry przesiać przez bardzo drobne sito.
Ale to Twoje prawo :)


Ta wypowiedź dotyczyła całego forum, a nie tylko tego tematu i w takim kontekście proszę to rozumować.

asolt
28-12-2016, 16:47
hmmm, zadziwiasz mnie
autorka napisała post #1,4,6,22,28,48 i albo odpowiada jak ma ocieplone, albo czy dac kominek z płaszczem wodnym, ale sedno jest jedno grzejniki, czy podłogówka czy mieszane.


Zeby podac róznicę kosztów miedzy róznymi rodzajami instalacji grzewczej trzeba miec projekty tych instalacji, a i wtedy ta róznica bedzie szacunkowa bo kazdy instalator moze to inaczej wycenic. Na tak zadane pytanie nie ma odpowiedzi, równiez Ty jej nie udzieliłes, (ale Twoja wypowiedz była jakoby na temat) bo udzielic nikt nie moze z braku danych. Tobie jednak nie przeszkodziło zganic innych za brak merytoryki.

Slawko123
28-12-2016, 17:02
Zeby podac róznicę kosztów miedzy róznymi rodzajami instalacji grzewczej trzeba miec projekty tych instalacji, a i wtedy ta róznica bedzie szacunkowa bo kazdy instalator moze to inaczej wycenic. Na tak zadane pytanie nie ma odpowiedzi, równiez Ty jej nie udzieliłes, (ale Twoja wypowiedz była jakoby na temat) bo udzielic nikt nie moze z braku danych. Tobie jednak nie przeszkodziło zganic innych za brak merytoryki.masz rację.

MarzenaTG
29-12-2016, 08:28
Zgadzam się, że o co by nie zapytać - wspominając przy tym o zamiarze instalacji kotła na węgiel, to zamiast otrzymać odpowiedzi na zadane pytania, czytam jaki to poroniony pomysł zakładać w domu ogrzewanie węglem. Zdarza mi sie to niemal w każdej dyskusji na tym forum. W pewnym momencie czułam jakbym robiła coś moralnie nagannego decydując sie na węgiel. Zamierzam zaprosić ze 3 ekipy aby wycenili mi koszt instalacji i sprawa wtedy stanie się jasna. Jestem jak najbardziej za rozwiązaniami ekologicznymi, natomiast muszę mimo wszystko kierować się własnymi możliwosciami finansowymi. Wybiorę pompę ciepła jeśli sumaryczny koszt instalacji będzie porównywalny czy droższy nieznacznie. Natomiast jeśli opcja z pompą bedzie mnie kosztować dużo więcej niż wersja z węglem, wybiorę raczej węgiel. Pożyjemy, zobaczymy. Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.

fotohobby
29-12-2016, 08:45
Z pewnością wybierzesz węgiel, bo już zaczęłaś ładować w niego pieniądze - postawiłaś komin, wokół niego kotłownię, czyli zmarnowane na :brudne: pomieszczenie kilka m2 domu (za które też już zapłaciłaś).
Sens porównywania kosztów inwestycyjnych węgla vs pompa jest na etapie projektu, kiedy można zrezygnować z komina, inaczej rozplanować pomieszczenia pomocnicze (kotłownia, pralnia) itp.

Niestety mało kto zastanawia się tym przed wbiciem pierwszej łopaty, a później nawet, jesłi dostanie przyzwoitą (20-25tyś) wycenę na pompę, to ładuje kocioł na "eko" groszek za 5tyś...

Slawko123
29-12-2016, 08:47
. Zamierzam zaprosić ze 3 ekipy aby wycenili mi koszt instalacji i sprawa wtedy stanie się jasna. Jestem jak najbardziej za rozwiązaniami ekologicznymi, natomiast muszę mimo wszystko kierować się własnymi możliwosciami finansowymi. Wybiorę pompę ciepła jeśli sumaryczny koszt instalacji będzie porównywalny czy droższy nieznacznie. Natomiast jeśli opcja z pompą bedzie mnie kosztować dużo więcej niż wersja z węglem, wybiorę raczej węgiel. Pożyjemy, zobaczymy. Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.
Koszt samej instalacji bez źródła ciepła będzie podobny, niezależnie czy wybierzesz sama podłogówkę, czy same grzejniki, czy mieszaną.
Koszt źródła ciepła to piec na węgiel z podajnikiem to ok 8-10tys. dobry piec na gaz tez ok 10tys. PC zależy od rodzaju i będzie pomiędzy 5-40tys.
Pozostają koszty eksploatacyjne, czyli koszt węgla lub koszt gazu lub koszt prądu.

fotohobby
29-12-2016, 09:29
A czym się różni dobry KOCIOŁ (nie piec) na gaz za 10tys, od (w domyśle niedobrego) kotła za 4tys ?

MarzenaTG
29-12-2016, 09:34
Z pewnością wybierzesz węgiel, bo już zaczęłaś ładować w niego pieniądze - postawiłaś komin, wokół niego kotłownię, czyli zmarnowane na :brudne: pomieszczenie kilka m2 domu (za które też już zapłaciłaś).
..

Kupiłam dom, nie budowałam. Więc kominy i kotłownia były już w pakiecie. Zostało zaakceptowane przez starostwo powiatowe rozwiazanie na ekogroszek i takie ogrzewanie przyjęto, takie mam w papierach. Mogłabym zupełnie bezrefleksyjnie zaprosic ekipy aby wycenili mi zrobienie instalacji na ekogroch i wcale nie musiałabym brać pod uwagę innych opcji. Rozmawiałam z 2 firmami i choc jeszcze sie z nimi nie widziałam, to już jest pewne, że będą mi proponować pompy raczej te z górnej półki. Przedstawiciel jednej z firm nawet mi zapowieział, że instalacja z pompą ciepła wyjdzie 3 x drozej niż z piecem, Na ich stronie pisze "Proponujemy produkty firmy Viessmann, De Dietrich, Ariston, Kermi, Zehnder, Defro, Hef, Hegam, Galmet i wielu innych." Więc pewnie będą mi oferować pompki za 30-40 tysi.

fotohobby
29-12-2016, 09:38
TO szukaj tych, co montują pompy Panasonic, Atlantic.
To taki forumowy, sprawdzony, dobry standard.

Arturo72
29-12-2016, 10:17
Mogłabym zupełnie bezrefleksyjnie zaprosic ekipy aby wycenili mi zrobienie instalacji na ekogroch i wcale nie musiałabym brać pod uwagę innych opcji. Rozmawiałam z 2 firmami i choc jeszcze sie z nimi nie widziałam, to już jest pewne, że będą mi proponować pompy raczej te z górnej półki. Przedstawiciel jednej z firm nawet mi zapowieział, że instalacja z pompą ciepła wyjdzie 3 x drozej niż z piecem.
To odpowiednio przygotuj się do tych spotkań i to Ty zadaj i Ty ich zaskocz a nie oni Ciebie....ceną.
Dowiedz się o potrzebach domu na energię i na moc grzewczą bo to podstawa i rzuć im te wyliczenia. Dowiedz się z czego składa się instalacja żeby nie wcisneli Ci dodatkowego i kosztownego bufora. Dowiedz się o markach pomp ich cenach oraz to samo tyczy się zasobnikow cwu.Dowiedz się o koszt montażu.
Z tą wiedzą instalacja z pompą może być tańsza o te 20tys.zl bo takie firmy bazują na niewiedzy inwestorów i stąd biorą się kosmiczne wyceny 30-40tys.zl.

ProStaś
29-12-2016, 10:38
Kupiłam dom, nie budowałam. Więc kominy i kotłownia były już w pakiecie. Zostało zaakceptowane przez starostwo powiatowe rozwiazanie na ekogroszek i takie ogrzewanie przyjęto, takie mam w papierach. Mogłabym zupełnie bezrefleksyjnie zaprosic ekipy aby wycenili mi zrobienie instalacji na ekogroch i wcale nie musiałabym brać pod uwagę innych opcji.

Wiemy, że dom kupiłaś. Wiemy też jaki.
W tym domu liczy się każdy m2 powierzchni. Jaką wartość miałaby dla Ciebie zamiana kotłowni na pralnię?
Serio pytam. Bo odpowiedź może być dla PC bardzo ważna. Bo obok PC można spokojnie suszyć ubrania, obok kotła na ekogroszek, raczej nie bardzo.
Innymi słowy, zyskałabyś kilka m2 powierzchni.

Ale cóż, ekonomii się nie da oszukać. Pieniądze zawsze człowieka ograniczają.
Ja bym zrobił tak, w kolejności sensowności:
1. PC PW - jak dobrze poszukasz znajdziesz w cenie ok. 20-25 kPLN, średniej półki; 25-30 kPLN sprawdzonej solidnej marki.
jeśli to dla Ciebie za dużo to:
2. kocioł na pellet Lechma 350 + zasobnik na CWU (wersja nieco tańsza) lub Lazar SmartFire 11 kW + zasobnik (wersja droższa),
jeśli to dla Ciebie za dużo to:
3. mały kociołek na ekogroszek 7 -12 kW (Skamp, RBR,itp) + zasobnik na CWU

W wypadkach 2 i 3, mimo wszystko zrobiłbym podłogówkę po całości oraz ewentualnie przygotował odpowiednie wyjście elektryczne pod PC.
Rozwiązanie 2 jest czystsze aniżeli 3, ale trochę droższe w eksploatacji.

Jak zrobić w miarę tanio ogrzewanie podłogowe?
Zamów projekt tego ogrzewania w oparciu o OZC, będziesz miała rozrysowaną każdą pętle i zestaw niezbędnych elementów.
Kup te elementy przez Internet (godząc się na 23% VAT, bo instalator jak przyniesie swoje na 8% to i tak zapłacisz dużo więcej).
Wezwij jako tako kumatego hydraulika i zapytaj go za ile rozłoży rurki i zepnie wszystko razem. DOKŁADNIE wg projektu. Szukasz aż do skutku, to w sumie dość prosta robota i nie powinna u Ciebie kosztować więcej niż 3000 zł. A pewnie sporo mniej.

Udanego wyboru życzę.

adam_mk
29-12-2016, 11:25
"A czym się różni dobry KOCIOŁ (nie piec) na gaz za 10tys, od (w domyśle niedobrego) kotła za 4tys ? "

Tym, że kocioł na gaz "żyje" ze sześć lat a na paliwo stałe sporo dłużej.

Adam M.

fotohobby
29-12-2016, 13:00
Ale ja miałem na myśli kotły gazowe

adam_mk
29-12-2016, 14:20
Acha...
Też się różnią...
Ten za 10 tysi potrzebuje zwykle po każdej sporej burzy nowej elektroniki za jakie 2,5 tysia.
Ten tani - nie.(bo jej wcale nie ma).
Trwałość wymiennika płomieniowo-wodnego w obu przypadkach jest podobna.

Osobliwością są kondensaty...
Są tak skonstruowane, ze skropliny (kondensat) MUSZĄ kapać wprost na elektronikę jak się zatka ich odpływ a zatyka się raz na sezon.
Czyli - obowiązkowo przegląd przed sezonem (i płać) bo jak nie , to naprawa (i płać).
No, chyba, ze ktoś o tym wie i wie co z tym zrobić. A roboty na jakieś 10 minut jest...

Zaraz mnie tu kotlarze gazowi będą chcieli zagryźć...

Adam M.

adam_mk
29-12-2016, 14:35
Ciekawostka...

Jak się dobrze policzy, to okazuje się, że optymalny układ grzewczy z kotłem gazowym składa się z kotła z zamkniętą komorą NIE-KONDENSATA, najtańszego z możliwych, JEDNOFUNKCYJNEGO (a są poniżej 2 tysi/szt.) i bufora ciepła z wężownicą CWU wewnątrz. Kocioł pracuje w trybie "zasobnikowym", który ustawia się w opcjach instalatorskich. Wtedy NIE KORZYSTA z czujnika ciśnienia i POPRAWNIE pracuje w układzie otwartym.

Zalety?
No, są...
Koszt w inwestycji nie odbiega od układu z kotłem drogim.
Trwałość KOTŁA ma małe znaczenie wobec trwałości układu z tym kotłem. Raz na jakieś 6 lat wydajemy te 2 tysie i mamy STALE układ w pełni sterowalny i bezobsługowy pracujący za przyzwoite pieniądze.
MOŻNA , (bo jak jest baniak, to czemu - nie? ) wpiąć w układ wsparcie solarami cieczowymi, których koszt już nie zabija.
A że niektórzy w jakieś PV się bawią i kombinują co tu zrobić, aby mieć samokonsumpcję 100% - to tu się to da zrealizować zasilając grzałki w baniaku.

Wady?
Też są...
To gaz, wiec zależność od monopolisty i jego cen.
Wraz z buforem sporo miejsca zajmuje. W szafie się tego nie schowa.
MYŚLEĆ nad tym trzeba na etapie decydowania i inwestycji.

Adam M.

riderd
04-01-2017, 20:56
Pozwolicie, że podepnę się pod temat :) Jestem na podobnym etapie, tzn. mam stan surowy z oknami, 145m2 na parterówka plus garaż 30 m2 (projekt e-152 z e-domy, z tym że salon jest do końca domu).
W naszej gminie jest dotacja na panele fotovoltaniczne, moc 4kw z zasobnikiem 300 l i grzałką kosztuje mnie 8000 tyś. pln.
Przyłącz gazu 7000 pln.
Izolacja domu - podloga 19 cm, elewacja 20cm, strop 20 cm (styro termoorganika gold podłoga - tylko ten narazie kupiłem, reszta też pewno termoorganika).
Okna oknoplast 3 szyby profil 82 chyba 7-komorowy, plus rolety zewnętrzne.
Wentylacja mechaniczna z gruntowym glikolowym wymiennikiem.

Teoretycznie panele będą dawać około 3200 kw rocznie. Otrzymam zwrot 80% od elektrowni więc w najgorszym wypadku 2600 rocznie, czyli panele teoretycznie w 80 % zaspokoja potrzeby domu na prąd (z tego co czytałem przyblizone roczne zużycie dla takiego do mu to okolo 3000 kw).

Teraz pytanie czy dawać podłogówkę wodną zasilaną tym buforem (grzałką) ewentualnie kotłem elektrycznym. Czy mogę w takim rozwiązaniu zastosowac grzejniki typu drabinki w łazienkach oraz zwykłe w sypialniach i nie narazi mnie to na wyższe koszty samego ogrzewania? Bo z tego co widzę to wybijacie mieszane ogrzewanie z głowy.
Jakie może byc zapotrzebowanie na prąd do samego C.O. i wody użytkowej w okresie grzewczym (6 miesięcy) przy tym co napisałem powyżej, prosto pisząc ile mnie to rocznie może kosztować na prądzie.
Alternatywnie rezygnuję z paneli i grzania prądem na rzecz gazu, ile mniej rocznie od tego prądu? A może brać panele, ale podłogówkę/mieszane robić na gaz?
Gubię się pomału. A przeczytanie ponad 2000 stron o grzaniu prądem to jakaś masakra, nawet zaczynając od strony 2000 :)
Zapomniałem - mam postawione kominy na wypadek wojny :) Nie zamierzam ich teraz używać do celów grzewczych, komin w salonie jedynie do zapalenia od czasu do czasu w kominku, bo lubie ten klimat :) Żadnych nadmuchów, PW i pieców na ekogroszek. Na pewno stać mnie na gaz, znajomi przy znacznie gorzej ocieplonych domach płacą po 2500 pln za sezon i to jest dla mnie OK. Żaden z moich znajomych nie ogrzewa prądem. Oczywiście jak opoiwadam o prądzie to większość stuka się w głowę :) Proszę o pomoc ;)

riderd
10-01-2017, 17:52
Podbijam wątek, proszę o wypowiedzi w powyzszym temacie. Z góry dzięki

noc
10-01-2017, 21:32
Podbijam wątek, proszę o wypowiedzi w powyzszym temacie. Z góry dzięki
Nie doczytałeś jeszcze?
W 90% przypadków, instalacja mieszana będzie droższa od wyłącznie instalacji grzejnikowej czy wyłącznego ogrzewania podłogowego.

Adam626
10-01-2017, 23:33
Panele fotowoltaiczne nie mają nic wspólnego z ogrzewaniem. To bardziej zagadnienie czy warto w to inwestować na zasadzie biznesowej, podobnie jak czy warto inwestować na giełdzie, w nieruchomości etc.

Jak lubisz ryzyko przy niepewnym zwrocie z inwestycji na który bedziesz czekał kilka/kilkanaście lat- to inwestuj.

A temat ogrzewania musisz przerobić niezależnie.
Bo kiedy ogrzewanie jest potrzebne to akurat panele fotowoltaiczne prawie nic nie produkują. A latem nie potrzebujesz oprócz cwu ciepła