PDA

Zobacz pełną wersję : Ling Duo 25kW



Naolin
27-12-2016, 21:11
Witam wszystkich.

Posiadam kocioł Ling Duo 25kW ze sterownikiem Estyma Control M216. Mam problem z temperaturą powrotu. Posiadam zawór 4D z siłownikiem Womix MP06 oraz pompy CO i CWU OMI 25-60 (ustawione na drugim biegu). Temperatura kotła zadana to 65C, temperatura CWU 50C oraz CO 65C. Temperatura powrotu ustawiona na 40 stopni. Pompy zaczynają pracować przy temp. 65. Teraz zaczyna się problem, jeżeli siłownik przełączę na pracę automatyczną to kocioł nie może uzyskać zadanej temperatury i temp. powrotu jest również niska, dlatego przełączony mam na pracę ręczną i ustawiony na 2 - co z kolei powoduje to, że kocioł fajnie się dogrzewa, temp. powrotu rośnie do 47C. Kocioł wchodzi w stan podtrzymania, załączają się pompy (temp. powrotu spada do 35C, piec do 63C i załącza się znowu) no i tak w kółko działa. Tylko, że przy tych ustawieniach grzejniki są letnie. I nie mam pojęcia, jak to zrobić, aby temp. powrotu była zadowalająca i grzejniki były ciepłe. Czy ktoś mogłby mi pomóc?

karoka65
27-12-2016, 21:18
A dlaczego tak wysoko masz ustawioną temp. załączania pomp?
pompki ruszą, kocioł zalany zimna wodą z instalacji, pompki stop, kocioł się dogrzeje włacza pompki i w koło macieju, będziesz to tak rozgrzewał do usr.... śmierci :)

Naolin
27-12-2016, 21:24
Wcześniej jak miałem ustawioną domyślną - 45C, to nawet nie dogrzewał się do zadanej, a tak przynajmniej przechodzi w stan podtrzymania.

Dokładnie chodzi mi o to czemu siłownik tak świruje? Jak dam go na automat to po prostu grzejniki aż parzą, a powrót słaby około 30 stopni.

Spróbuję jeszcze raz jutro dać 45C na start pomp, przy pracy ręcznej na siłowniku.

karoka65
27-12-2016, 21:48
Co Ty grzejesz tą 25-tką?
Nie znam tych dziwnych sterowników :) ten zawór masz ustawiony na jakąś stałą temperaturę czy zarządza tym jakaś pogodówka?
Może wyłaczyć mu sterowanie zaworem na próbę, ustalić jakieś stałe podmieszanie, temperatura załaczenia pomp na te 45 i poczekać jak to działa.
Następna rzecz to mogą być złe nastawy pracy samego kotła, może za mała ustawiona moc?
Za dużo niewiadomych żeby Ci ktoś coś konkretnie napisał jak i czym kręcić.

Naolin
27-12-2016, 21:57
Około 170m². Nastawy to 5s podawania, 25s przerwy, dmuchawa na 7/25 i przysłona wentylatora otwarta na 3cm. Pogodówki nie ma, więc chyba ustawia się wg. czujników z kotła. Szczerze, to sam dopiero ogarniam ten bajzel, bo do domu dopiero się wprowadzam powoli.