PDA

Zobacz pełną wersję : Bocianki 2017 - witamy i zapraszamy :)



Strony : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13

tkaczor123
04-09-2017, 15:23
Dokładnie tak jak napisał kolega Myjk chodzi o wyciągnięcie wody ze ścian i stropu. Teraz robi się wszystko na szybko zapominając o przerwach technologicznych byle się wprowadzić , rozumiem niektórych ludzi bo np kredyt pobrali itp.

Doli.
04-09-2017, 16:26
Przeschnięcie. Po zatynkowaniu i mokrych robotach najlepiej zrobić przerwę, żeby to wszystko wyschło, zanim zaczniemy wykończeniówkę.

Tylko że SSZ nie jest zatynkowany. Gołe ściany. Gdzieś czytałam, że okna najlepiej wstawiać jak już są posadzki i tynki wewnętrzne, ale jeszcze nie ma zewnętrznych. To jak to zrobić? Na otwartym budynku położyć wszystkie instalacje i modlić się, żeby nie ukradli?

agb
04-09-2017, 16:29
Doli, to jest zalecenie głównie dla okien drewnianych.

Doli.
04-09-2017, 16:35
Doli, to jest zalecenie głównie dla okien drewnianych.

Aaa, chyba że tak :)

laurap
04-09-2017, 20:07
Tylko że SSZ nie jest zatynkowany. Gołe ściany. Gdzieś czytałam, że okna najlepiej wstawiać jak już są posadzki i tynki wewnętrzne, ale jeszcze nie ma zewnętrznych. To jak to zrobić? Na otwartym budynku położyć wszystkie instalacje i modlić się, żeby nie ukradli?

Nasz kierownik bud też nam tak mówił. Ale również sobie tego nie wyobrażam.

Myjk a po co deskujesz otwory?

Hellenaj
04-09-2017, 21:22
Halllooooo!
Podobnie jak laurap zastanawiałam się, czy mnie pamiętacie ;-) Byliśmy na urlopie, pote budowa ruszyła z kopyta i o, brak czasu.
U nas po paru przestojach idą wreszcie ściany nośne. Na dniach zakończą i wyleją wieniec.Potem 1,5 tyg przerwy i przyjadą wiązary :D Jesli dachówka dojedzie na czas to dach, okna i przed zimą instalacje, tynki i wylewki.
Zanim pojawi się fala hejtu uprzejmie informuję, iż mój dom jest domem parterowym, ze stropem drewnianym ( strop stanwoić będzie dolny pas wiązarów) a tym samym, w domu nie będzie wody z betonu ze stropu. Ponadto dom stawiany jest z betonu komórkowego na klej.
Przez zimę wiązary będą od spodu niezabudowane, tzn strop będzie nieocieplony, brak sufity - wiatr będzie hulal i siał rozpustę.
Wszystko to oczywiście, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - na razie idzie.



Hellenaj
Zeastanawiam się cały czas nad dachówką, mocno skłaniam się ku Bogen Innovo, ale decyzja jeszcze nie podjęta... MAło tego, nie wiem na jaki kolor się zdecydować :confused:
Podobają mi się zarówno dachówki czerwone jak i antracytowe... Mam tak naprawdę kilkanaście dni na decyzję, usiąde więc któregoś dnia i spróbuję wymyslić jakąs elewację do obu dachów.

Witam :) odradzam czerwoną, proszę popatrzeć na kilku letnie dachy. Nic tylko czarny osad na nich rzuca się w oczy :/

Ruda maruda na jaką ostatecznei się zdecydowaliście? Jeśli bogen, to w jakiej cenie jeśli mogę wiedzieć, dachówka podstawowa?

Swieja ojjj zgadzam się z Tobą odnośnie kolorystyki dachu. U mnie we wsi każdy dach inny, razi mnie to, ale cóż, MPZP nie reguluje tego. Waham się między czerwienią i antracytem i bliżej mi chyba do czerwieni.....

Widzę, że dyskusja odnośnie wycen ostra...... Ja również nie zgadzam się z kwestią odpłatnych wycen, niemniej jednak rozumiem fakt, ze wykonawca poświęca czas i swoją wiedzę na przygotowanie takiej wyceny. Oczywistym jest, że musi to wkalkulować w koszty swojej działalności, ale jak to rozłoży - naprawdę mnie to nie interesuje. Zapłącę odpowiednią kwotę jednemu wykonawcy , który zapewne moją wyceny wliczy w cenę usłuugi i ja się na to zgadzam.

TO trochę tak jak obsługa kelnera w restauracji - przychodząc płacimy za jedzenie - a w nim wliczona jest między innymi obsługa kelnerska ( mówię oczywiście o Polsce). Nikt nie każe nam płacić 10 zł za zupe i 3 zł za podanie tej zupy czy też za informację co w tej zupie jest. Mamy podaną ogólną cenę załóżmy te 13 zł za pozycję z karty. Czy może przychodząc do restauracji i wybierając dania - korzystając z pomocy kelnera w wyborze i informacji na temat potraw, a potem rezygnując z zamówienia płacimy kelnerowi za jego poświęcony czas oraz za jego wiedzę na temat danych potraw? Owszem, możemy z własnej woli dołożyć napiwek, ale to decyzja konsumenta - podobnie z wykonawcą usługi budowlanej. Jeżeli będę zadowolona z usługi, to zapewniam, dużo chętnie dołożę "napiwek" na koniec, niż zapłacę na początku za wycenę....
Tym akcentem zakończę mój wywód ;-)

Spokojnej nocy

annatulipanna
05-09-2017, 21:59
laurap, Hellenaj :) Ja tam Was pamiętam i kojarzę. Fajnie, że u Was ruszyło. Trzymam kciuki. I pozdrawiam. laurap chyba czas ożywić dziennik? ;) Cicho tam od marca :no::no::no: :bye:

aghata86
07-09-2017, 07:52
Wczoraj po wielkich bólach wreszcie wylalismy strop. Szukam wlasnie hydraulika z okolic Wroclawia i Trzebnicy moze ktos moze kogos polecic

Doli.
07-09-2017, 08:05
Wczoraj po wielkich bólach wreszcie wylalismy strop. Szukam wlasnie hydraulika z okolic Wroclawia i Trzebnicy moze ktos moze kogos polecic

A czemu w bólach?

aghata86
07-09-2017, 09:28
Bo ciagle cos...tu nie ma stali, tu nie ma pustakow, tu deszcz pada no ale sie udalo. Nie musielismy podlewac bo deszcz lał wieczorem. Juz bym chciala robic dach

d1gital
08-09-2017, 06:49
Pierwszy tydzień, nawet budowa się nie zaczęła, a stwierdzam, że budowlańcy to stan umysłu. Nie odbierają telefonu o 17, żeby potem równo o 6 rano natarczywie dzwonić i mieć pretensje, że nie poinformowałem o czymś :confused:

Kierbud zaklepany, budowa zgłoszona w inspektoracie, działka oczyszczona, muł z oczka wodnego wybrany, toaleta zamówiona i geodeta wchodzi 29 września. Mam dosyć :D

Doli.
08-09-2017, 07:07
Pierwszy tydzień, nawet budowa się nie zaczęła, a stwierdzam, że budowlańcy to stan umysłu. Nie odbierają telefonu o 17, żeby potem równo o 6 rano natarczywie dzwonić i mieć pretensje, że nie poinformowałem o czymś :confused:

Kierbud zaklepany, budowa zgłoszona w inspektoracie, działka oczyszczona, muł z oczka wodnego wybrany, toaleta zamówiona i geodeta wchodzi 29 września. Mam dosyć :D

A to dopiero początek... ;) Powodzenia! :)

annatulipanna
08-09-2017, 08:32
Pierwszy tydzień, nawet budowa się nie zaczęła, a stwierdzam, że budowlańcy to stan umysłu. Nie odbierają telefonu o 17, żeby potem równo o 6 rano natarczywie dzwonić i mieć pretensje, że nie poinformowałem o czymś :confused:

Kierbud zaklepany, budowa zgłoszona w inspektoracie, działka oczyszczona, muł z oczka wodnego wybrany, toaleta zamówiona i geodeta wchodzi 29 września. Mam dosyć :D

No to grubo :lol2:
To ja trzymam kciuki u rąk i stóp ;) Nie daj się zwariować. Wyluzuj ;) Chociaż ja to już chyba oszalałam, bo jestem nieźle rozchwiana emocjonalnie :rolleyes:
Jednego dnia coś na budowie mnie stresuje i wkurza (mówię o wszelkich niedociągnięciach), a drugiego dnia mam na to wywalone ;) i już nawet nie cisnę, żeby poprawiali. Jak widzę, co się wyprawia na innych budowach, to ja mam naprawdę szczęście ;)
Ale mój stan umysłu przez te 4 m-ce budowy przeszedł moje najśmielsze oczekiwania :) Czuję się, jakbym była na nieustającym haju. Mam stan odurzenia budowlanego :lol2:

Myjk
08-09-2017, 09:02
No to grubo :lol2:
To ja trzymam kciuki u rąk i stóp ;) Nie daj się zwariować. Wyluzuj ;) Chociaż ja to już chyba oszalałam, bo jestem nieźle rozchwiana emocjonalnie :rolleyes:
Jednego dnia coś na budowie mnie stresuje i wkurza (mówię o wszelkich niedociągnięciach), a drugiego dnia mam na to wywalone ;) i już nawet nie cisnę, żeby poprawiali. Jak widzę, co się wyprawia na innych budowach, to ja mam naprawdę szczęście ;)
Ale mój stan umysłu przez te 4 m-ce budowy przeszedł moje najśmielsze oczekiwania :) Czuję się, jakbym była na nieustającym haju. Mam stan odurzenia budowlanego :lol2:
Mnie nadal zastanawia jak są budowane domy, których inwestor nie pilnuje, albo nie ma o tym zielonego pojęcia. Ja musiałem ostatnio stawiać do pionu dekarza co to mi więźbę robi, bo po zrobieniu dachu zostało 2 czy nawet 3m3 drewna. Okazało się, że jętek nie zrobił. Bo niepotrzebne. Bo projekt nieczytelny! No jak nieczytelny, jak ja, jako laik, drewno pod więźbę liczyłem, zamawiałem i jętki widziałem. Więc wniosek, projekt jest wystarczająco czytelny. Poza tym pytam się jak mam sufit podwieszany zrobić na piętrze i podłogę na strychu jak nie będzie belek vel jętek. No to zmiana linii obrony i nagle jętki przestały należeć do konstrukcji dachu (!), bo jak do nich ma być podwieszany sufit, to powinna je robić inna ekipa, ta od sufitu (sic!). Sufit to niejako przy okazji, głównym zadaniem jętek jest usztywnienie konstrukcji dachu. Po walce oczywiście robią jętki i nawet zasugerowali sensowną zmianę (wykazują oczywiście z dumą błąd w projekcie), wdrożoną zresztą (acz bez znaczenia dla pracy silnika, podejrzewam że łatwiej im teraz będzie robić w ten sposób). Ale walka z budowlańcem widać musi być, inaczej nie ma zabawy.

swieja
08-09-2017, 09:07
Cześć dziewczyny :) witajcie z powrotem.
U nas prace idą do przodu. Dwa szczyty wymurowane, trzeci czeka na więźbę bo wieniec trójkątnego okna trzeba do czegoś przymocować.
Jak zobaczyłam te szczyty to mi się słabo zrobiło. Dom mi się wydaje gigantyczny. Działka jest ze spadkiem więc front jest uniesiony nad poziom gruntu coby taras z tyłu nie był zakopany w ziemi i to chyba daje takie wrażenie. Mąż mnie pociesza, że jak więźba przyjdzie i dachem przykryją to proporcje będą "normalne".
Ale prawdą jest też, że podnieśliśmy przecież sufit na parterze do 280 coby mieć więcej miejsca nad głową. Wysocy jesteśmy i w blokach najczęściej mamy sufit na wyciągnięcie ręki, nie lubię tego.

Kasa nam topnieje. Mąż nie doszacował paru rzeczy. A jak u was? Trzymacie się budżetu czy też wam się rozjechał?
Za to córki moje poszły już do nowej szkoły w miejscu przyszłego zamieszkania i są bardzo zadowolone. Serce mi się raduje jak przychodzą i opowiadają o fajnych nauczycielach i nowych koleżankach, młodsza zdążyła się już zakochać ;)

A ja chyba zacznę już się rozglądać za sprzętem do łazienki, kuchni i podłogami (kafle na hol i do kuchni już mam). Wymyśliłam, że jak będę kupować co miesiąc coś, np panel prysznica, toaletę, zlew, lampy a zwłaszcza kontakty, to będzie potem lżej. A teraz pojedyncze rzeczy tak po kieszeni nie uderzą jak wszystko na raz gdy przyjdzie czas wykończenia... mam nadzieję, że mnie to nie wykończy ;)

Doli.
08-09-2017, 09:32
No to zmiana linii obrony i nagle jętki przestały należeć do konstrukcji dachu (!), bo jak do nich ma być podwieszany sufit, to powinna je robić inna ekipa, ta od sufitu (sic!).

Hahahahahaaaa :lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2:
A to dobry żart :D

Papucy
08-09-2017, 10:02
Hej witam wszystkich u nas 21/08 ruszyła budowa obecnie mamy stan zero . Co do budżetu to narazie trzymamy się ustaleń - a co dalej hmmm czas pokaże - , zakładałem na stan zero 35 tys wyszło 32 k , udało się kupić cały beton bez fv stąd różnica , cena za kubik chudego 160 zł a B 25 180 ( lokalna betoniarnia ) . Niestety ceny stali poszybowały zakładałem 2.6 K za tonę brutto wyszło prawie 3 k za tonę ;/ . Dzisiaj pierwsza dostawa pustaków ceramicznych Wienerberger 4.6 brutto ( u znajomego w hurtowni ) sztuka niestety tylko 800 sztuk w tej cenie reszta będzie drożej . Mam pytanie odnośnie wentylacji mechanicznej. Czy robicie przepusty w stropie przed wylaniem czy zostawiacie to na później i będziecie wycinać w stropie ?

Pozdrawiam i powodzenia : )

Kaizen
08-09-2017, 10:29
Czy robicie przepusty w stropie przed wylaniem czy zostawiacie to na później i będziecie wycinać w stropie ?


Przy monolitycznym wiercenie to masakra i zbędny koszt. Rura kosztuje grosze, przybij, zasyp piaskiem i nie będziesz miał problemu z samodzielnym ułożeniem wentylacji.

Myjk
08-09-2017, 10:41
Mam pytanie odnośnie wentylacji mechanicznej. Czy robicie przepusty w stropie przed wylaniem czy zostawiacie to na później i będziecie wycinać w stropie ?
Zależy od stropu. Jeśli monolityczny to warto zostawić przepusty, bo potem przekuwanie się przez beton zbrojony to niezła sieczka. Jeśli teriva, to w pustakach łatwo przewiercić. Dlatego ja planowałem pierwotnie przepusty, ostatecznie jednak odpuściłem w terivie.

jak_to_mozliwe
08-09-2017, 10:45
Dlatego ja planowałem pierwotnie przepusty, ostatecznie jednak odpuściłem w terivie.

Myślałem podobnie, po rozmowie z ludźmi od reku stanęło na braku przepustów, bo w terivie łatwo się przewiercić + nie trzeba super dokładnie tego jeszcze planować.

Papucy
08-09-2017, 10:50
Hmmm tak myślałem więc muszę ogarnąć projekt WM w tym tygodniu ;/ . Na przepusty do skrzynek w stropie fi 110 czy więcej ? Myśle o PE-FLEX na podłodze dla parteru oraz na krokwiach dla poddasz, reku chce dać w pralni na piętrze i czerpnia z dachu przez przewód wentylacyjny . U mnie monolit .

Myjk
08-09-2017, 10:58
Hmmm tak myślałem więc muszę ogarnąć projekt WM w tym tygodniu ;/ . Na przepusty do skrzynek w stropie fi 110 czy więcej ? Myśle o PE-FLEX na podłodze dla parteru oraz na krokwiach dla poddasz, reku chce dać w pralni na piętrze i czerpnia z dachu przez przewód wentylacyjny . U mnie monolit .
Wielkość zależy od ujęć, więc projekt WM jak najbardziej wskazany. Jak ja ustalałem, to instalator sugerował robić dziury +1cm od planowanego przewodu. Że kanalizacyjne rury nie zawsze mają taki 1cm skok na średnicy a i trudno niektóre rozmiary zdobyć i tak trzeba wstawiać większe rury a potem ew. piankować.

Papucy
08-09-2017, 11:11
Kojarzycie może kogoś z forum kto może za $ zrobić projekt ? Czy może zrobić draft i wrzucić do tematu sam robię WM ? Termokontrol widzę że ma taką usługę w ofercie 200 zl ale kiedyś coś na forum było że nie za bardzo te ich projekty?

Myjk
08-09-2017, 11:24
Kojarzycie może kogoś z forum kto może za $ zrobić projekt ? Czy może zrobić draft i wrzucić do tematu sam robię WM ? Termokontrol widzę że ma taką usługę w ofercie 200 zl ale kiedyś coś na forum było że nie za bardzo te ich projekty?
Mnie projekt robił na szybko oszczędnygrześ, ale to z tytułu że ma docelowo robić montaż. asolt też chyba robi projekty instalacji wszelakich.

Papucy
08-09-2017, 11:29
ok dzięki

Buczi
08-09-2017, 12:23
Hmmm tak myślałem więc muszę ogarnąć projekt WM w tym tygodniu ;/ . Na przepusty do skrzynek w stropie fi 110 czy więcej ? Myśle o PE-FLEX na podłodze dla parteru oraz na krokwiach dla poddasz, reku chce dać w pralni na piętrze i czerpnia z dachu przez przewód wentylacyjny . U mnie monolit .

Ja też miałem monolit, też miałem rury dawałem stalową rurę kominową jako przelot i... okazało się że były zbyt wąskie. Za wąskie dosłownie o grubość rury. Nie wiem skąd będziesz kupował materiał na reku, ale proponuję zakupić jedną rurę (przedłużkę) do stropu i na podstawie tego dobrać coś na przelot

396332

Papucy
08-09-2017, 13:29
Ok, rozumiem , a co myślicie o czerpni przez ciąg wentylacyjny . Myśle o wentylacji graw w kotłowni ( PC P-W ) pralnie mam nad kotłownią i w zamyśle jest użycie jednego kanału właśnie na czerpanie powietrze a wyrzutnie przez ścianę kolankową . Ma ktoś może takie rozwiązanie zastosowane u siebie .

Kaizen
08-09-2017, 14:39
Ok, rozumiem , a co myślicie o czerpni przez ciąg wentylacyjny . Myśle o wentylacji graw w kotłowni ( PC P-W ) pralnie mam nad kotłownią i w zamyśle jest użycie jednego kanału właśnie na czerpanie powietrze a wyrzutnie przez ścianę kolankową . Ma ktoś może takie rozwiązanie zastosowane u siebie .



IMO lepiej odwrotnie. Pewnie przepisy będą też przeciwne montowaniu czerpni w okolicy wywiewu wentylacji grawitacyjnej i komina. Trochę niefajnie byłoby zaciągać zużyte powietrze i spaliny.
Czy kotlownia będzie tylko z nazwy? Ale wtedy po co Ci wentylacja grawitacyjna?

Papucy
08-09-2017, 18:35
Kotłownia z nazwy ( nie ma komina ) bardziej pomieszczenie gdzie będzie stała PC .

No właśnie mam dylemat jaką wentylację tam zastosować i czy ogrzewać te pomieszczenia tj. pomieszczenie pod schodami (1.9 ) i kotłownie ( 1.8 ) do której będzie wejście z wiatrołapu poprzez t pomieszczenie ( cały dom podłogówka ) .

396346

Myjk
08-09-2017, 18:56
Kotłownia z nazwy ( nie ma komina ) bardziej pomieszczenie gdzie będzie stała PC .

No właśnie mam dylemat jaką wentylację tam zastosować i czy ogrzewać te pomieszczenia tj. pomieszczenie pod schodami (1.9 ) i kotłownie ( 1.8 ) do której będzie wejście z wiatrołapu poprzez t pomieszczenie ( cały dom podłogówka ) .

396346
Mam prawie taką samą sytuację, tj. kotłownia będzie nawet poza obrysem mieszkalnym, i podłogówka tam będzie, ale skręcona aby utrzymać temperaturę około 14sC na potrzeby urządzeń tam pracujących. Głownie rekuperatora. Tam też będzie WM. Grawitacja tylko w garażu.

Ruda maruda
09-09-2017, 20:25
Dziś odebrałem PnB. W sumie to nie licząc urlopu architekta to jakoś trzy tygodnie leżało tylko w starostwie. W zasadzie chcieli tylko jedną poprawkę więc bez większych problemów.

Czas załatwiać kredyt i szukać wykonawców. Do obeznanych w sytuacji :) na pewno składaliście zapytanie do kilku ekip budowlanych o wycenę. Rozumiem, że wystarczy im projekt domu aby taką wycenę sporządzić. Mnie interesuję SSO...czy firmy za takie wyceny pobierają jakąś opłatę ?

Czuję, że teraz się dopiero zacznie :no:
Witam :) my zostawialismy projekt budowlancem oczywiście kopie do analizy i po ok 2tyg dostaliśmy wyceny. Najtańszy zniknął miesiąc przed budową więc wróciliśmy do najdrozszego ale pewnego. Miał swoje szalunki i podpory do stropu. Nie placilismy za wyceny. Byłam pod wrażeniem ile oni czasu temu poświęcają i w sezonie kiedy to robią. Mają tyle roboty, dom, rodziny i jeszcze spotkanie z ludźmi i analizowanie projektów. Nie wspominając o innych rzeczach.

Ruda maruda
09-09-2017, 21:34
Hej witam wszystkich u nas 21/08 ruszyła budowa obecnie mamy stan zero . Co do budżetu to narazie trzymamy się ustaleń - a co dalej hmmm czas pokaże - , zakładałem na stan zero 35 tys wyszło 32 k , udało się kupić cały beton bez fv stąd różnica , cena za kubik chudego 160 zł a B 25 180 ( lokalna betoniarnia ) . Niestety ceny stali poszybowały zakładałem 2.6 K za tonę brutto wyszło prawie 3 k za tonę ;/ . Dzisiaj pierwsza dostawa pustaków ceramicznych Wienerberger 4.6 brutto ( u znajomego w hurtowni ) sztuka niestety tylko 800 sztuk w tej cenie reszta będzie drożej . Mam pytanie odnośnie wentylacji mechanicznej. Czy robicie przepusty w stropie przed wylaniem czy zostawiacie to na później i będziecie wycinać w stropie ?

Pozdrawiam i powodzenia : )
Jeżeli chodzi o budżet to my się trzymamy wedlug założeń. A co do wentylacji to w dzień lania stropu przyszedł Pan i przygotowal sobie otwory. Pozniej bysmy musieli placic za każdy otwór extra.

Ruda maruda
09-09-2017, 21:52
Halllooooo!
Podobnie jak laurap zastanawiałam się, czy mnie pamiętacie ;-) Byliśmy na urlopie, pote budowa ruszyła z kopyta i o, brak czasu.
U nas po paru przestojach idą wreszcie ściany nośne. Na dniach zakończą i wyleją wieniec.Potem 1,5 tyg przerwy i przyjadą wiązary :D Jesli dachówka dojedzie na czas to dach, okna i przed zimą instalacje, tynki i wylewki.
Zanim pojawi się fala hejtu uprzejmie informuję, iż mój dom jest domem parterowym, ze stropem drewnianym ( strop stanwoić będzie dolny pas wiązarów) a tym samym, w domu nie będzie wody z betonu ze stropu. Ponadto dom stawiany jest z betonu komórkowego na klej.
Przez zimę wiązary będą od spodu niezabudowane, tzn strop będzie nieocieplony, brak sufity - wiatr będzie hulal i siał rozpustę.
Wszystko to oczywiście, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - na razie idzie.




Ruda maruda na jaką ostatecznei się zdecydowaliście? Jeśli bogen, to w jakiej cenie jeśli mogę wiedzieć, dachówka podstawowa?

Swieja ojjj zgadzam się z Tobą odnośnie kolorystyki dachu. U mnie we wsi każdy dach inny, razi mnie to, ale cóż, MPZP nie reguluje tego. Waham się między czerwienią i antracytem i bliżej mi chyba do czerwieni.....

Widzę, że dyskusja odnośnie wycen ostra...... Ja również nie zgadzam się z kwestią odpłatnych wycen, niemniej jednak rozumiem fakt, ze wykonawca poświęca czas i swoją wiedzę na przygotowanie takiej wyceny. Oczywistym jest, że musi to wkalkulować w koszty swojej działalności, ale jak to rozłoży - naprawdę mnie to nie interesuje. Zapłącę odpowiednią kwotę jednemu wykonawcy , który zapewne moją wyceny wliczy w cenę usłuugi i ja się na to zgadzam.

TO trochę tak jak obsługa kelnera w restauracji - przychodząc płacimy za jedzenie - a w nim wliczona jest między innymi obsługa kelnerska ( mówię oczywiście o Polsce). Nikt nie każe nam płacić 10 zł za zupe i 3 zł za podanie tej zupy czy też za informację co w tej zupie jest. Mamy podaną ogólną cenę załóżmy te 13 zł za pozycję z karty. Czy może przychodząc do restauracji i wybierając dania - korzystając z pomocy kelnera w wyborze i informacji na temat potraw, a potem rezygnując z zamówienia płacimy kelnerowi za jego poświęcony czas oraz za jego wiedzę na temat danych potraw? Owszem, możemy z własnej woli dołożyć napiwek, ale to decyzja konsumenta - podobnie z wykonawcą usługi budowlanej. Jeżeli będę zadowolona z usługi, to zapewniam, dużo chętnie dołożę "napiwek" na koniec, niż zapłacę na początku za wycenę....
Tym akcentem zakończę mój wywód ;-)

Spokojnej nocy

My wybraliśmy Braasa rubin 13v czarna glazura. O cenę bym musiała pytać męża. Tylko my kupowalismy w marcu a ceny się zmieniały od sierpnia :/

Ruda maruda
09-09-2017, 21:58
Hello!!! Nie wiem czy mnie ktoś jeszcze pamięta ;) Nie było o czym pisać ale w końcu ruszyło. Kredyt pospisany, dziura wykopana, szalunki przygotowane i jutro ekipa startuje z fundamentami :)

Próbowałam Was nadrobić ale nie ma szans :jawdrop:

Teraz mamy dylemat typu, montować okna na zimę, czy nie... ale chyba wstrzymamy się do wiosny. Nie sobie domek stoi i się wietrzy ;)

Hej :) ja bym osobiście wstawila okna. I tak będzie wiało bo mury nie szczelne będą a i od dachu będą dziury przy ścianie kolankowej. Co do cen to robia sztuczne promocje. Po za tym wszystko w budowlance drożeje z miesiąca na miesiąc wiec nie ma na co czekac ;)

Myjk
09-09-2017, 23:07
Bez przesady, na okres zimowy ceny spadają. Wielu producentów wtedy obniża ceny aby sprzedać cokolwiek i ludzi opłacić... Ja mam zamiar zamówić w zimę okna i pokrycie. Zastanawiam się też nad styropianem.

annatulipanna
10-09-2017, 07:33
Bez przesady, na okres zimowy ceny spadają. Wielu producentów wtedy obniża ceny aby sprzedać cokolwiek i ludzi opłacić... Ja mam zamiar zamówić w zimę okna i pokrycie. Zastanawiam się też nad styropianem.

Ja mam podobne doświadczenia z zimowymi promocjami, jak Ruda maruda (ale tylko dotyczące okien). Wyceny robiłam, zanim rozpoczęła się budowa. I tak zimą 2016 pani w Oknoplaście namawiała mnie na zakup okien "już", bo promocja zimowa zaraz się kończy. Na szczęście wstrzymałam się z tym zakupem. Oni okna produkują zaraz po zakupie i nie ma szans nic później zmienić. Trzeba otwory dopasowywać do czekających już okien :bash:
Następne wyceny robiłam w styczniu i w kwietniu 2017. I cena się nie zmieniała. Były odpowiednio promocje - noworoczna, później wiosenna.
Ostatecznie skorzystałam z promocji wiosennej Vetrex ;) Pewnie tam jest podobna sytuacja z promocjami, ale okna produkują dopiero po wzięciu pomiarów z budowy, także można było się pokusić. I zawsze ponad tysiak mniej niż Oknoplast.

Myjk
10-09-2017, 09:59
Ja mam podobne doświadczenia z zimowymi promocjami, jak Ruda maruda (ale tylko dotyczące okien). Wyceny robiłam, zanim rozpoczęła się budowa. I tak zimą 2016 pani w Oknoplaście namawiała mnie na zakup okien "już", bo promocja zimowa zaraz się kończy. Na szczęście wstrzymałam się z tym zakupem. Oni okna produkują zaraz po zakupie i nie ma szans nic później zmienić. Trzeba otwory dopasowywać do czekających już okien :bash:
Następne wyceny robiłam w styczniu i w kwietniu 2017. I cena się nie zmieniała. Były odpowiednio promocje - noworoczna, później wiosenna.
Ostatecznie skorzystałam z promocji wiosennej Vetrex ;) Pewnie tam jest podobna sytuacja z promocjami, ale okna produkują dopiero po wzięciu pomiarów z budowy, także można było się pokusić. I zawsze ponad tysiak mniej niż Oknoplast.
Nie twierdzę by kupować na wyrost jak się nie ma pełnych danych. Ale jak można się wstrzymać przed zakupem teraz na jesieni do wiosny, to wg mojego dekarza, jest to wskazane i można np. na pokryciu dachowym ugrać od 8 do 10%. Dlatego się wstrzymuję z kładzeniem styropianu i pokrycia już teraz odkładając to na przyszły rok. Jak będzie z oknami, to dam znać niebawem, ponieważ będę zapraszać niebawem na pomiary "oknistów". W sensie jak im się zluzuje sezon. Jak się dowiadywałem o ceny na przełomie dwóch lat przygotowań do budowy to styropian także taniał w czasie zimy, bo ludzie opłacani, produkcja idzie, a zbytu brakuje. To samo miałem z bloczkami na budowę, jak już się pozwolenie robiło w grudniu, to zacząłem brać wyceny i towar był ponad 10% tańszy niż jak w końcu zacząłem budowę na wiosnę.

Doli.
10-09-2017, 10:47
Jak sobie poradziliście ze śmieciami budowlanymi? Macie worki na gruz czy kontener? Nasza pierwsza myśl to były właśnie worki, ale może są jakieś ich minusy, a plusy kontenera?

ag2a
10-09-2017, 10:52
Z kontenerem to jest taki minus że raczej nikt Ci go na dłuższy czas nie zostawi.

Myjk
10-09-2017, 12:08
Z kontenerem to jest taki minus że raczej nikt Ci go na dłuższy czas nie zostawi.
Zostawi, tylko słono się za tę przyjemność zapłaci. Tj. za każdy dzień postoju liczą w zasadzie pełną stawkę. U mnie nawet "znajomości" nie pomogły. Kontener przyjechał i zaraz wyjechał.

U mnie część gruzu trafiła pod podjazd do garażu, resztę gruzu pozostałą z murowania zrzucę chyba za nieckę basenową.

Doli.
10-09-2017, 12:16
Zostawi, tylko słono się za tę przyjemność zapłaci. Tj. za każdy dzień postoju liczą w zasadzie pełną stawkę. U mnie nawet "znajomości" nie pomogły. Kontener przyjechał i zaraz wyjechał.

U mnie część gruzu trafiła pod podjazd do garażu, resztę gruzu pozostałą z murowania zrzucę chyba za nieckę basenową.

Nam chodzi o takie zmieszane śmieci budowlane. Już mamy zapełnione 4 worki 240l, a jak się zaczną ściany to też będzie się zbierać. Dlatego myśleliśmy o big bagach. Chociaż ostatnio zauważyłam, że u sąsiada kontener stoi, i stoi, i stoi. A ruchów przy budowie brak, wiec nawet zapytać jak to zorganizował nie ma jak.

Myjk
10-09-2017, 12:50
Nam chodzi o takie zmieszane śmieci budowlane. Już mamy zapełnione 4 worki 240l, a jak się zaczną ściany to też będzie się zbierać. Dlatego myśleliśmy o big bagach. Chociaż ostatnio zauważyłam, że u sąsiada kontener stoi, i stoi, i stoi. A ruchów przy budowie brak, wiec nawet zapytać jak to zorganizował nie ma jak.
Widać musi mieć duuużo lepsze znajomości. ;) My systematycznie segregujemy śmieci (w zasadzie to moja żona taka ambitna jest). W zasadzie z odpadów budowlanych to jest tylko gruz, styropian, jakieś torby po klejach, kubełki i folie po opakowaniach bloczków silki. Folie wykorzystamy do zabezpieczenia okien, a potem to pójdzie normalnie do śmieci segregowanych. Podobnie torby po klejach, kubełki też nam zabrali. W zasadzie problematyczny jest tylko gruz, ew. jakieś styropiany.

Mr A
10-09-2017, 17:42
Zostawi, tylko słono się za tę przyjemność zapłaci. Tj. za każdy dzień postoju liczą w zasadzie pełną stawkę. U mnie nawet "znajomości" nie pomogły. Kontener przyjechał i zaraz wyjechał.

U mnie część gruzu trafiła pod podjazd do garażu, resztę gruzu pozostałą z murowania zrzucę chyba za nieckę basenową.

Zależy pewnie od miejscowości i samego obłożenia. U nas liczone było od wywózki - 800 złotych. Kontener stał z półtora miesiąca, mimo że mówili o około 2 tygodniach.Widocznie nie był potrzebny ;).

Ruda maruda
10-09-2017, 18:25
Nie twierdzę by kupować na wyrost jak się nie ma pełnych danych. Ale jak można się wstrzymać przed zakupem teraz na jesieni do wiosny, to wg mojego dekarza, jest to wskazane i można np. na pokryciu dachowym ugrać od 8 do 10%. Dlatego się wstrzymuję z kładzeniem styropianu i pokrycia już teraz odkładając to na przyszły rok. Jak będzie z oknami, to dam znać niebawem, ponieważ będę zapraszać niebawem na pomiary "oknistów". W sensie jak im się zluzuje sezon. Jak się dowiadywałem o ceny na przełomie dwóch lat przygotowań do budowy to styropian także taniał w czasie zimy, bo ludzie opłacani, produkcja idzie, a zbytu brakuje. To samo miałem z bloczkami na budowę, jak już się pozwolenie robiło w grudniu, to zacząłem brać wyceny i towar był ponad 10% tańszy niż jak w końcu zacząłem budowę na wiosnę.
Jak dla mnie to cena zostanie ta sama a na wiosne pojdzie w gore styropian. W zimie stal byla tansza niz teraz ale nie wiadomo jaka bedzie cena tej zimy. Jezeli ma sie kasę na zbyciu to można polować na promocje w danym okresie. My mielismy wiliczone na kazdy etap budowy a nawet nam brakłowięc nie mogliśmy sobie pozwolić na dodatkowe zakupy bo jest teraz taniej.

Doli.
10-09-2017, 18:48
Zależy pewnie od miejscowości i samego obłożenia. U nas liczone było od wywózki - 800 złotych. Kontener stał z półtora miesiąca, mimo że mówili o około 2 tygodniach.Widocznie nie był potrzebny ;).

Ło panie, co to za kontener? :) Rozejrzałam się za firmami oferującymi wywóz odpadów budowlanych to koszt kontenera 7m3 postawionego na 5 dni to 380zł+vat (zakładam że 8% bo to usługa), czyli nieco ponad 410zł.

Busters
10-09-2017, 20:25
Nie twierdzę by kupować na wyrost jak się nie ma pełnych danych. Ale jak można się wstrzymać przed zakupem teraz na jesieni do wiosny, to wg mojego dekarza, jest to wskazane i można np. na pokryciu dachowym ugrać od 8 do 10%. Dlatego się wstrzymuję z kładzeniem styropianu i pokrycia już teraz odkładając to na przyszły rok. Jak będzie z oknami, to dam znać niebawem, ponieważ będę zapraszać niebawem na pomiary "oknistów". W sensie jak im się zluzuje sezon. Jak się dowiadywałem o ceny na przełomie dwóch lat przygotowań do budowy to styropian także taniał w czasie zimy, bo ludzie opłacani, produkcja idzie, a zbytu brakuje. To samo miałem z bloczkami na budowę, jak już się pozwolenie robiło w grudniu, to zacząłem brać wyceny i towar był ponad 10% tańszy niż jak w końcu zacząłem budowę na wiosnę.
Akurat tej zimy styropian przez zime byl najdrozszy, na wiosne zaczal taniec.. Z oknami jak juz inni mowili zimowe promocje to sciema.
Z dachem faktycznie mozna sporo zaoszczedzic wyceny zimowe byly z 5-10% lepsze

Mr A
10-09-2017, 21:18
Ło panie, co to za kontener? :) Rozejrzałam się za firmami oferującymi wywóz odpadów budowlanych to koszt kontenera 7m3 postawionego na 5 dni to 380zł+vat (zakładam że 8% bo to usługa), czyli nieco ponad 410zł.

Tak jak pisałem, wszystko zależy od regionu ;) Podana cena to i tak bodajże z tamtego roku. W tym roku wszelkie odpady (już nie gruz ;)) do worków, na przyczepkę i wywóz na wysypisko. Przyjęcie "towaru" za darmo. Koszt - tylko paliwo.

jkmp
11-09-2017, 21:05
U mnie dziś symboliczne "pierwsze wbicie łopaty", czy tam łyżki :wiggle:
Lecimy, chociaż niezbyt długo, bo teraz tylko płyta, a mi uciekła ekipa murarzy do SSO. Udało mi się wstępnie umówić kolejną, ale start dopiero w listopadzie. O ile pogoda pozwoli, panowie zimy się nie boją.

Doli.
11-09-2017, 21:11
U mnie dziś symboliczne "pierwsze wbicie łopaty", czy tam łyżki :wiggle:
Lecimy, chociaż niezbyt długo, bo teraz tylko płyta, a mi uciekła ekipa murarzy do SSO. Udało mi się wstępnie umówić kolejną, ale start dopiero w listopadzie. O ile pogoda pozwoli, panowie zimy się nie boją.

Powodzenia :)

swieja
13-09-2017, 11:15
My mamy już ścianki na dole. Nie pokażę bo wszystkie z Ytonga i mi się znowu dostanie :P ;)
Czekamy na dach. Za tydzień ma przyjechać drewno na więźbę. Dachówka wybrana: Braas Rubin 13V kolor miedziana angoba. Zaplanowane też pełne deskowanie.
Nie wiem jakie wybrać orynnowanie. Zaproponowano nam miedziane, pod kolor dachu, ale mi się to nie widzi. Myślę o jasnych stalowych rynnach, lub zupełnie ciemnych brązowych. Dużo zależy od koloru elewacji, a tej decyzji też jeszcze nie podjęliśmy. Rynny chcemy stalowe.

Wczoraj porozkładaliśmy na podłodze bloczki Ytonga by sprawdzić jak się ma do rzeczywistości mój projekt kuchni i kominka. Wygląda to obiecująco :)
Ogólnie pomieszczenia wyszły większe, niż się zapowiadało. Schody też nam się udały. Przy wzroście 185 cm mam obsesję uderzania głową w sufity, framugi i tp ;) Ale wyszło bardzo wygodnie. Byle tylko kasy starczyło na stan deweloperski. Resztę powoli ogarniemy.

freethinker
14-09-2017, 18:57
U mnie dzisiaj zalewali strop betonem, ale jeszcze kawałeczek jest do zalania i zazbrojenia, bo mam taki fikuśny daszek z takimi zbrojeniami, że ich na budowie ukręcić nie byli w stanie i musiałem zamawiać w zewnętrznej zbrojarni. Koniec będzie w poniedziałek. A potem chyba zacznę lecieć ze ścianami zewnętrznymi (mam trójwarstwówkę).
Mam do Was pytanie z innej beczki: wygląda na to, że w październiku będę miał stan surowy. Kiedy macie zamiar zamknąć? Bo teoretycznie trzeba by dać niby domowi wyschnąć, ale to chyba można robić w różnych momentach. Po tynkach wewnętrznych? Ale to trochę bez sensu, bo lepiej byłoby porobić instalację przed tynkowaniem, a zostawiać instalację na kilka tygodni/miesięcy bez zabezpieczenia, to proszenie się o kłopoty. Już mnie wystarczająco w tym roku pookradali, więc wolałbym nie zostawiać miedzi w ścianach bez opieki. Wydaje mi się, że lepiej jednak przed tynkami zrobić przerwę, potem instalacje, tynki i szybciutko okna i drzwi.

Hellenaj
15-09-2017, 09:44
U mnie dzisiaj zalewali strop betonem, ale jeszcze kawałeczek jest do zalania i zazbrojenia, bo mam taki fikuśny daszek z takimi zbrojeniami, że ich na budowie ukręcić nie byli w stanie i musiałem zamawiać w zewnętrznej zbrojarni. Koniec będzie w poniedziałek. A potem chyba zacznę lecieć ze ścianami zewnętrznymi (mam trójwarstwówkę).
Mam do Was pytanie z innej beczki: wygląda na to, że w październiku będę miał stan surowy. Kiedy macie zamiar zamknąć? Bo teoretycznie trzeba by dać niby domowi wyschnąć, ale to chyba można robić w różnych momentach. Po tynkach wewnętrznych? Ale to trochę bez sensu, bo lepiej byłoby porobić instalację przed tynkowaniem, a zostawiać instalację na kilka tygodni/miesięcy bez zabezpieczenia, to proszenie się o kłopoty. Już mnie wystarczająco w tym roku pookradali, więc wolałbym nie zostawiać miedzi w ścianach bez opieki. Wydaje mi się, że lepiej jednak przed tynkami zrobić przerwę, potem instalacje, tynki i szybciutko okna i drzwi.

Freethinker ja zamykam od razu. Tak jak piszesz - instalacje w otwartym domu to proszenie sie o gości. U mnie nie ma lanego stropu więc o tyle prościej - nie ma w budynku tyle wody.

Swieja haha u mnie tez ytong ołłłł nołłłłłł :D Ale ściany z silki, to może tyle dobrze :D JA dachówkę wybrałam Innovo czerwona angoba - nie wiem tylko czy 10 czy 12. DO poniedziałku chcę zamówić. Wiązary przyjadą na bduowę już we wtorek, ale montaz za około dwa tyg dopiero.

Słuchajcie, czy ktoś z Was utwardzał drogę dojazdową do posesji? BO u mnie właśnie w przyszłym tygodnoiu będzie utwardzana no i zastanawiam się czy utwardzić od razu podjazd pod garaż? CZy zostawić to juz na koniec, jak będziemy robić kostkę i cały teren dokoła?

Kaizen
15-09-2017, 18:15
IMO przerwa po tynkach wewnętrznych i wylewkach. Wtedy faktycznie ma co schnąć. I ważne, żeby to było suche przed klejeniem płytek czy kładzeniem parkietu.

freethinker
15-09-2017, 18:55
IMO przerwa po tynkach wewnętrznych i wylewkach.
A co z instalacjami? Nie ma przecież sensu robić najpierw tynków, a potem zakładać instalacje.
A złodzieje czekają na okazje.

laurap
16-09-2017, 11:10
Hej! My już wyglądamy tak :) 396867

Myjk
16-09-2017, 11:31
Hej! My już wyglądamy tak :)
Widzę, że też Wam wygrzebali piach aż po podstawę ław... :(

agb
16-09-2017, 17:35
A te ławy to nie są jakoś płytko? Czy kwestia zdjęcia?

Papucy
17-09-2017, 08:32
Możecie proszę polecić jakieś okna dachowe łazienka i nad schody. Lepiej PCV ? Zamawialiście cię przez net?

laurap
17-09-2017, 14:19
Widzę, że też Wam wygrzebali piach aż po podstawę ław... :(

tzn? a jak mieli wygrzebać?

agb nie są płytko. Były ale podnieśliśmy jeszcze o 2 bloczki. Teraz będzie ok.

Myjk aż byłam sprawdzić na Twoim blogu. Fundamenty lecą identycznie ;)

Myjk
17-09-2017, 14:36
tzn? a jak mieli wygrzebać?
Jak warunki pozwalają, to się zbiera sam humus, względnie piach do podstawy ściany fundamentowej, kopie rowy, ew. uzbraja się szalunkami i doń leje beton. To pozwala zachować jak najwięcej rodzimego gruntu, to z kolei wyklucza konieczność kupowania i nawożenia piachu (jeśli jest tam glina -- jak u mnie) i ubijania (które znając ekipy jest robione często na odwal się). Znaczy, takie wykonanie jak u Ciebie (i u mnie) generalnie nie jest źle -- tak się powinno robić, tylko to bardziej kosztowne jest (u mnie chorobliwie bardziej kosztowne). Musisz teraz przysiąść i dokładnie przypilnować klepanie piachu... Duża maszyna musi być i małe warstwy zarzucane i cyklicznie klepane.

laurap
17-09-2017, 17:39
Jak warunki pozwalają, to się zbiera sam humus, względnie piach do podstawy ściany fundamentowej, kopie rowy, ew. uzbraja się szalunkami i doń leje beton. To pozwala zachować jak najwięcej rodzimego gruntu, to z kolei wyklucza konieczność kupowania i nawożenia piachu (jeśli jest tam glina -- jak u mnie) i ubijania (które znając ekipy jest robione często na odwal się). Znaczy, takie wykonanie jak u Ciebie (i u mnie) generalnie nie jest źle -- tak się powinno robić, tylko to bardziej kosztowne jest (u mnie chorobliwie bardziej kosztowne). Musisz teraz przysiąść i dokładnie przypilnować klepanie piachu... Duża maszyna musi być i małe warstwy zarzucane i cyklicznie klepane.

a ok, już wiem o co chodzi. My nie chcieliśmy tego kopania bo u nas jest tylko piach. Zresztą nasz kierbud się na to nie godził. To co wykopali, pójdzie z powrotem plus dowiozą. Utwardzanie przypilnujemy ale dajemy również dodatkowe zbrojenie w płytę, żeby nie siadało potem.

Busters
17-09-2017, 17:47
Zbrojenie nic nie da jak bedzie zle ubite.

Papucy
17-09-2017, 17:53
Ja wysłałem Tate i pilnował jak ubijali , sypali warstwami a kierownik ( tata ) obserwował : )

laurap
17-09-2017, 18:00
Zbrojenie nic nie da jak bedzie zle ubite.

jasne! będziemy pilnować ;) mają usypywać warstwowo po 30 cm

Busters
17-09-2017, 18:46
Mnie na ubijanie moj kb uczulal bo on sobie nie przypilnowal i jak bylem u niego to cokoliki fajnie wisialy kilka cm nad podloga :d

Myjk
17-09-2017, 18:57
Mnie na ubijanie moj kb uczulal bo on sobie nie przypilnowal i jak bylem u niego to cokoliki fajnie wisialy kilka cm nad podloga :d
Ja się jeszcze nie spotkałem z kilkoma centymetrami, natomiast widziałem cokoły wiszące pół do jednego centymetra w powietrzu. Natomiast to była wina słabego styropianu w podłodze a nie akurat złego ubijania (bo to był dom podpiwniczony).

swieja
18-09-2017, 11:02
Słuchajcie, czy ktoś z Was utwardzał drogę dojazdową do posesji? BO u mnie właśnie w przyszłym tygodnoiu będzie utwardzana no i zastanawiam się czy utwardzić od razu podjazd pod garaż? CZy zostawić to juz na koniec, jak będziemy robić kostkę i cały teren dokoła?

Będzie nam łatwiej obrazki wieszać na ścianach ;) Faceci tego nie rozumieją ;)

My utwardzaliśmy, bo nic by do nas nie wjechało. Mamy na działce glinę i się niezła ślizgawka robi jak popada. Utwardziłabym już drogę do garażu za jednym razem. Raz wjadą, zrobią i po krzyku.

Kamila.
18-09-2017, 16:09
Bocianki z Mazowsza gdzie kupowaliście stemple budowlane? Potrzebujemy 250 sztuk o długości 3 mb.
Mamy jeszcze chwilę czasu ale wolę się już rozglądać :)

Mieliśmy wynajmować stalowe ale prawdopodobnie nie zdążymy z dwoma stropami w tym roku i postawimy tylko parter. No a jak już będzie parter to chcemy zostawić ostemplowane do lutego/marca 2018, żeby nie jeździć po każdej śnieżycy i nie zwalać śniegu ze stropu.

Ktoś, coś? :rolleyes:

Buczi
19-09-2017, 08:28
Ja większość kupowałem na olx, masz standardową długość więc polecam :cool:

Hellenaj
19-09-2017, 20:32
Laurap takie wykoannie ław jak u Ciebie jest w pełni prawidłowe. Ławy w szalunkach, a pod nimi najlepiej beton podkładaowy. Tak jest "książkowo". A to żę piach trzeba wrzucić w środek i ubić - tak po prostu jest i trzeba to wziąć pod uwagę w kosztach.
U mnie w fundamenty poszło 25 wywrotek pospółki ( pow całkowita domu 200m, parterowy). Zagęszczane warstwami a pod koniec zagęszczania wezwałam geologa na badanie stopnia zagęszczenia gruntu. Koszt stosunkowo niewielki ( u mnie 750 zł za 15 punktów - taniej, bo to kolejne moje zlecenie u tego geologa, normalnie bierze 80zł za punkt). Geolog zrobił badanie, wskazał ekipie miejsca do poprawy. Moim zdaniem warto zainwestować w badanie, bo zalanie betonu podkładowego na żle zagęszczoną pospólkę może skończyć się duuuuuużo wiekszymi kosztami naprawy - po skuwanie betonu i ponowne zagęszczanie włącznie.

Wczoraj zrobilismy drogę, dorga przyjemność to była, ale teraz można "suchą" stopą dojechać pod dom. Ostatecznie utwardzilismy też podjazd pod garaż. Obecnie jesteśmy na etapie zbrojenia wieńca, nadproży i podciągów. Po cichu licze na zalanie w piątek. Przyjechaly też wiązary na budowe - za ok. 2,5 tyg montaż, a na początku października wchodzi dekarz.

Możecie polecić kogoś od tynków cem-wap w okolicy Wrocławia?

laurap
20-09-2017, 09:27
Hellenaj to juz daleko jesteście :) ja mam niestety obawy czy mi zrobią jeszcze w tym roku sso. Ciągle leje, pogoda do du... ekipa czeka żeby wejść zrobić izolację pionową bo wszystko mokre. a gdzie utwardzanie i wylanie fundamentów...

Hellenaj
20-09-2017, 09:58
Hellenaj to juz daleko jesteście :) ja mam niestety obawy czy mi zrobią jeszcze w tym roku sso. Ciągle leje, pogoda do du... ekipa czeka żeby wejść zrobić izolację pionową bo wszystko mokre. a gdzie utwardzanie i wylanie fundamentów...

Lauraop no teraz trochę podgoniliśmy... ale fundamenty robione były od 7lipca a beton podkładaowy zalany jakoś pod koniec sierpnia. tak więc prawie dwa mieisące to trwało.... no i włąsnie tak jak u CIebie, a to pogoda do bani, a to zalało, a to ściany mokre, a to ekipa na innej budowie miałą coś do poprawy... szcześliwie, udało sie, no i potwierdzam, jak się wyjdzie z ziemi to wielka ulga :-)
U nas chlopaki z izolacją pionową mieli trochę zabawy, na zewnątrz nakładali masę KMB pacą, w środku nie było takiej opcji, bo bloczki były nierówne i tam już mase nakladali pedzlem. Tak czy siak udało się :-)

Dzisiaj właśnie wróciłam z budowy, chłopaki kończą zbrojenie i zaczynają szalunki, z skręcać mieli co, bo w wieńcu strzemiona co 15cm w dodatku ze stali fi8.
Wiązary też już czekają, dziwnie to wygląda, aż wierzyć się nie chce, ze z tego powstanie dach :D

Papucy
20-09-2017, 13:43
U mnie też z OLX 200 sztuk kupiłem po jednej budowie , ekipa sobie przywiozła . No z pogoda kiszka dzisiaj mieli szalować strop i słupy ( leje od rana ) ciekawe czy coś zrobili : ) . Zamykacie dom przed zima ? Ja pierwotnie miałem zostawiać ale tak się w sumie zastanawiam czy nie montować okien końcem października i ruszać z elektryką i hydrauliką jeszcze w tym roku.

Ponawiam pytanie czy w łazience i na korytarzu nad schodami dawać okna dachowe PCV? Poleci ktoś może jakichś model konkretny - strasznie dużo tego na rynku.

freethinker
20-09-2017, 18:29
Strop mi dzisiaj zalali betonem do końca. Robiłem gęstożebrówkę, ale z betonu sprężonego (Granord), więc stosunkowo niewiele potrzebowałem stempli. Stwierdziłem, że pożyczę dźwigary i będzie spokój.
Ale mam inny problem. Jakoś nie zwracałem uwagi dotąd na okna kolankowe, wychodząc z założenia, że z tym mało istotnym detalem jakoś dam sobie radę. Dzisiaj w końcu rozmówiłem się z przedstawicielem jednego z producentów i... kicha jak jasna cholera. Myślałem o zastosowaniu w domu okien PCV w kolorze antracyt, a przeszkleń mam od groma i większość producentów po prostu mi odmówiła ze względu na wielkie rozmiary. Więc walczyłem z nimi, aż w końcu znalazłem takich, którzy zgodzili się takie okna zrobić i to nawet za jakieś ludzkie pieniądze. A tu okazuje się, że okna kolankowe to specjalny przypadek, te z PCV są wyłącznie białe, ewentualnie można je okleić okleiną drewnopodobną. No i całą koncepcję diabli wzięli. Nie wiem, co z tym pocznę.
W ogóle tydzień mam jakiś pechowy. Wymyśliłem sobie, że w salonie dla ozdoby machnę sobie pod sufitem ogromną płatew - z drewna klejonego, bo takich ze zwykłego drewna nie robią. Sam ten jeden mój wymysł kosztował 4000, czyli prawie połowę tego co cała więźba. Dopłaciłem za ekstra jakość wizualną. No i przyjechał w poniedziałek... poobijany, bo ktoś jakimś wózkiem widłowym musiał nieźle przyfasolić sobie w tę moją płatew. Wezwałem już przedstawiciela fabryki na reklamację, ale więźbę będę musiał robić za chwilę, a kluczowy element jest w stanie opłakanym. Do tego wiem przecież, że to Polska a nie Niemcy, więc się pewnie skończy tak. że sobie będę musiał kupić jeszcze jedną płatew, a z producentem trzy lata będę się po sądach ciągał. Ech, co za życie.

Doli.
20-09-2017, 19:20
A my lecimy ze ścianami :) W czwartek przyjechał materiał na ściany. Gdyby nie Wykonawca, który z upodobaniem rozgrzebał folię i dobierał się do ulotki, to byśmy się pewnie nie skupili na niej aż tak. A jak już tak studiowaliśmy te wszystkie oznaczenia, to nie mogliśmy znaleźć czytelnej informacji o klasie bk. W międzyczasie paleta prawie spadła z HDSu, więc Wykonawca poszedł ratować sytuację...

http://static.pokazywarka.pl/x/m/8/b1a6506e1f7916fcaa0ad7fd2842cb1f_orig.jpg

... a ja wpisałam w googla oznaczenie YTONG FORTE P+W PP2,5/0,4 i wyszło że to klasa 400, o czym informuje owe 0,4 w sygnaturze. Więc podniosłam raban, że STOP, ja takiego materiału nie przyjmę, miał być 500. Telefon do handlowca, a ten mi każe latać po pace i sprawdzać czy wszystkie palety są 400. No to wlazłam i z dostępnych palet 4 to była klasa 400, 3 z przodu miały klasę 600, a pozostałe nie do sprawdzenia. Nie no super... Handlowiec zaraz przyjechał i zaczyna gadkę, że przecież zamawiałam YTONG(!!!), to przyjechał YTONG. Na co ja, że mam na mailu jaką klasę zamawiałam i niech nie robi ze mnie wariatki :mad: Wtedy on zmienił taktykę, że mamy się cieszyć, że jest z czego murować i teraz się bierze to co jest... :jawdrop::jawdrop::jawdrop: My mu na to, że klasy 400 nie chcemy i co teraz? Próbował nam wcisnąć termobet 500 ("przecież Pani go chciała na początku"), ale przejeżdżamy koło hurtowni codziennie. Nie mają tylu palet żeby choć nośne parteru postawić, a dostawy nie będzie. Na szczęście przyjechał z nim ładowacz winny całej akcji z rozwaloną paletą, który na szczerości stwierdził, że to są ostatnie 4 palety klasy 400 i reszta jest klasy 600. Nie myśląc wiele wypaliliśmy, że w takim razie te 400-tki oddajemy i chcemy całą dostawę w klasie 600 w tej samej cenie. Zgodził się. A my zgodziliśmy się przyjąć tę "spadniętą" paletę na docinki, po obniżonej cenie. Także od początku z przygodami :)

A dzisiaj już powstała pierwsza warstwa ściany :D:D:D Otwory na okna i drzwi zostały poszerzone o 2cm z każdej strony na ramkę z XPS - podpatrzone u @annatulipanna :)

http://static.pokazywarka.pl/4/2/5/94da056dd17397e05c8891d8691219cd_orig.jpg

http://static.pokazywarka.pl/9/9/z/09e1d7ee8e37cbf067cdbe587cfece68_orig.jpg

Hellenaj
21-09-2017, 12:49
Papucy ja zamykam przed zimą i robię instalacje, a jeśli zdążę tynki i wylewki.
Co do okna, w łazience bym zrobiła. Natomaist na klatce schodowej - jeśli nie będzei kłopotów z myciem i otwieraniem to może warto, ale jeśli miało by to powodować jakieś akrobacje przy otwieraniu czy myciu to bym nie robiła. A może lepiej świetlik zamiast okna? Planuję zamontować w korytarzu - mam dosyć długi i i ciemny.

Doli - niezłe przeboje... u mnei był problem z 600, po prostu brakowało. W końcu, zeby nie czekać ( nie było wiaodmo kiedy i czy dojedzie 600) część ścian mam z 400. Dom się nie zawali, a niestety czas nie jest moim sprzymierzeńcem. Postój w oczekiwaniu na materiał, to opóźneinie całej budowy i z ekipami mogłabym się pożegnać....

U mnie dziś wykoanno wykop pod przyłacze prądu - będizemy musieli robić projekt zamienny, bo na PZT skrzynki pradu i gazu są inaczej niż w rzczywistosći - tzn zamienione są miejscami, a co za tym idzie linie zasilające będą miały inne trasy....
Ponadto panowie szalują dalej, możliwe, ze w poniedziałek zalejemy wieniec.

annatulipanna
21-09-2017, 15:58
Zamykacie dom przed zima ? Ja pierwotnie miałem zostawiać ale tak się w sumie zastanawiam czy nie montować okien końcem października i ruszać z elektryką i hydrauliką jeszcze w tym roku.

Jeśli masz szanse zamknąć budynek w październiku, to ja bym chyba tak zrobiła ;) Później, nie wiadomo, jak będzie z pogodą i będziesz czekał do późnej wiosny, aż mrozy odpuszczą. A tak zawsze można już wewnątrz coś dłubać przez zimę.


Ponawiam pytanie czy w łazience i na korytarzu nad schodami dawać okna dachowe PCV? Poleci ktoś może jakichś model konkretny - strasznie dużo tego na rynku.

A czemu chcesz okna PCV? Ja okno dachowe w łazience na poddaszu zamieniłam na okno pionowe. Ale gdybym miała tam okno dachowe, to byłoby drewniane, tylko przeznaczone do pomieszczeń wilgotnych (malowane lakierem poliuretanowym - w kolorze białym).
Na korytarzu nad schodami mam zwykłe okno drewniane. Co do modelu okien to ciężko doradzić. Zależy od tego, jakich parametrów oczekujesz od okien.
Ja celowałam w okna 3-szybowe, bez nawiewników, Uw=1,1 lub mniej. Wybierałam między Fakro, Velux i Roto. Fakro wyszły najtaniej i takie też mam ;)

d1gital
21-09-2017, 18:01
Widzę, że nie tylko ja mam problem z wykonawcami. Jeden ze znanych z tego forum wykonawców płyt fundamentowych wspomniał dziś zupełnym przypadkiem, że przecież dwa miesiące temu pisałem, że jestem elastyczny, więc nie wiedzieli, że mają zacząć w ustalonym terminie (czyli za tydzień!). A ja głupi załatwiłem zwolnienie z pracy (mieszkam kawałek od budowy), geodetę, koparki, piasek, toalety itp. :bash:

No cóż, na szczęście wszelkie zmiany terminów w umowie są zapisane, że aneksujemy, a żadnego aneksu nie podpisywaliśmy...

Kamila.
21-09-2017, 19:06
O kurczę d1gital współczuję :jawdrop:
Może uda Ci się dogadać z wykonawcą? Wykonanie płyty to raptem 3/4 dni od wejścia geodety. Jeśli masz wszystko ustawione i zamówione wykonawca raczej nie powinien zostawić Cię z ręką w nocniku :no:

Doli.
21-09-2017, 19:11
O kurczę d1gital współczuję :jawdrop:
Może uda Ci się dogadać z wykonawcą? Wykonanie płyty to raptem 3/4 dni od wejścia geodety. Jeśli masz wszystko ustawione i zamówione wykonawca raczej nie powinien zostawić Cię z ręką w nocniku :no:

To zależy ilu masz ludzi do pracy i ile zbrojenia do wiązania.

Kamila.
21-09-2017, 19:37
5 osób z ekipy, płyta zbrojona tradycyjnie, po całości (zdjęcia w DB), wiązanie zbrojenia na budowie.
4 dni pracy i gotowe.
Ale nie o mnie tu mowa :P

Doli.
21-09-2017, 19:47
5 osób z ekipy, płyta zbrojona tradycyjnie, po całości (zdjęcia w DB), wiązanie zbrojenia na budowie.
4 dni pracy i gotowe.
Ale nie o mnie tu mowa :P

To szybko. U nas w 4 osoby bawili się bite 10 dni, a zbrojenie w większości z siatki i tylko do zawiązania były wieńce i wzmocnienia.

swieja
21-09-2017, 20:01
My zamykamy dom na zimę. Od wtorku wchodzą dekarze i zabierają się za więźbę. Do połowy października dach ma być położony. W międzyczasie, jak już powstanie więźba, majster skonstruuje moje trójkątne okno w pracowni, bo bez więźby nie było do czego go przyczepić i była groźba pięknej katastrofy. Jak już zdejmą szalunki to wołamy ludzi od okien na pomiary. Do końca października powinniśmy zamknąć dom. Wtedy mąż podłącza kozę do komina i zabiera się za instalacje.
Ale czy uda się w tym roku zrobić tynki i wylewki to nie wiem. Trochę się obawiam czy mi tynki nie odpadną ze ścian jak mróz chwyci. Koza nie ogrzeje przecież całego domu.

Ktoś z was ma doświadczenie albo choć zdanie na temat pomp ciepła LG? Będę wdzięczna za jakiekolwiek info. Mamy w planie Panasonic Aquarea T-cośtam, ale niestety szukamy oszczędności bo się możemy nie wyrobić. Ale staram się być dobrej myśli ;)

Perspektywa, że za niecały rok będę mieszkać u siebie jest błoga :)

jkmp
21-09-2017, 20:11
U mnie chyba najbardziej tu znana firma od płyt - miała poślizg 1 tygodnia, ale to prawie dwa tygodnie przed planowanym terminem rozpoczęcia dostałem bezpośredni telefon od kierownika ekipy że się nie wyrobią - proszą o przesunięcie. Generalnie widać że sporo mają roboty. U mnie zgodnie z umową po tygodniowym poślizgu pojawiła się ekipa 3 panów, z pomocą koparki załatwili wszystko w 4 i pół dnia. Zbrojenie - tylko wieniec po obwodzie dozbrajane miejscowo.

Za to murarze mi uciekli całkiem... w niedzielę spotykam się na działce z nowym murarzem, wstępnie jesteśmy dogadani, ale realizacja najwcześniej za 2 miesiące ruszy.

Za to dziś wracając z pracy powitała mnie na działce skrzynka od prądu :wiggle: chociaż podłączę się dopiero na wiosnę, teraz trochę bez sensu.

Papucy
21-09-2017, 21:12
Ktoś z was ma doświadczenie albo choć zdanie na temat pomp ciepła LG? Będę wdzięczna za jakiekolwiek info. Mamy w planie Panasonic Aquarea T-cośtam, ale niestety szukamy oszczędności bo się możemy nie wyrobić. Ale staram się być dobrej myśli ;)

Perspektywa, że za niecały rok będę mieszkać u siebie jest błoga :)

Zajrzyj do dziennika kaszpir007 ma LG .
Leje i leje i leje...........

Busters
21-09-2017, 21:16
My zamykamy dom na zimę. Od wtorku wchodzą dekarze i zabierają się za więźbę. Do połowy października dach ma być położony. W międzyczasie, jak już powstanie więźba, majster skonstruuje moje trójkątne okno w pracowni, bo bez więźby nie było do czego go przyczepić i była groźba pięknej katastrofy. Jak już zdejmą szalunki to wołamy ludzi od okien na pomiary. Do końca października powinniśmy zamknąć dom. Wtedy mąż podłącza kozę do komina i zabiera się za instalacje.
Ale czy uda się w tym roku zrobić tynki i wylewki to nie wiem. Trochę się obawiam czy mi tynki nie odpadną ze ścian jak mróz chwyci. Koza nie ogrzeje przecież całego domu.

Ktoś z was ma doświadczenie albo choć zdanie na temat pomp ciepła LG? Będę wdzięczna za jakiekolwiek info. Mamy w planie Panasonic Aquarea T-cośtam, ale niestety szukamy oszczędności bo się możemy nie wyrobić. Ale staram się być dobrej myśli ;)

Perspektywa, że za niecały rok będę mieszkać u siebie jest błoga :)
Wystarczy do tynkow zeby bylo na plusie. Jak beda wzglednie suche to kilka stopni mrozu tez im krzywdy nie zrobi.

Pompe LG ma kaszpir, zagladnij do niego na blog. Jak na razie jak zadowolony.

aghata86
21-09-2017, 21:16
U nas strop zalany dwa tyg temu i dopiero we wtorek maja dalej murowac kolankowe. Majster mowi ze brakuje mu ludzi do pracy a ciagle dzwonia z robotą i dlatego takie przerwy między etapami. Obiecał že do zimy dach będzie a ja miałam nadzieje że w listopadzie będą już okna. Marzy mi sie zamieszkac nq dole juz na moje urodziny 2 czerwca w przyszłym roku.

Papucy
22-09-2017, 09:19
Wystarczy do tynkow zeby bylo na plusie. Jak beda wzglednie suche to kilka stopni mrozu tez im krzywdy nie zrobi.

Pompe LG ma kaszpir, zagladnij do niego na blog. Jak na razie jak zadowolony.

Co to znaczy względnie suche ? Czy zależy to od jakości wykonanie czy rodzaju tynków gipsowe, CW ?

Też myślę o LG Therma V ale w mojej okolicy narazie nie znalazłem instalatora które ma ją w ofercie, większość Panasonic. LG tańsza jak będę miał OZC to się zastanowię czy nie poszukać gdzieś dalej np Małopolska .

d1gital
22-09-2017, 09:38
O kurczę d1gital współczuję :jawdrop:
Może uda Ci się dogadać z wykonawcą? Wykonanie płyty to raptem 3/4 dni od wejścia geodety. Jeśli masz wszystko ustawione i zamówione wykonawca raczej nie powinien zostawić Cię z ręką w nocniku :no:

Podobno nieporozumienie :eek: Sprawa się wyjaśniła, ale tak to jest jak się rozmawia z kilkoma różnymi osobami z tej samej firmy - każdy powie coś innego. Zaczynają w ustalonym terminie, a dziś przyszła pierwsza faktura i zaczynają się w końcu większe koszty.

Hellenaj
22-09-2017, 09:51
agatha86 podobnie u mnie z marzeniami, chciałabym z końcem czerwca, względnie z końcem sierpnia, ale jesień też będzie ok ;-) Tak czy siak chciałabym do końca roku być w domu - taki mamy plan od początku. Tak więc wsyztsko co będzie wcześniej będzie super ekstra :D

U mnie w sobotę elektryk miał zrobić przyłącze proądu do budynku niestety, ma kłopoty ze zdrowiem, ale ma jakiegoś swojego kolegę podesłać. Oby się udało, prądu potrzebuję za ok dwa tygodnie, wszystko już gotowe, materiały czekają, wykop pod wlz jest tylko elektryka brak :D


Poza tym czekam na dostawę silki na ścianki działowe, miała być wczoraj, a na razie ani widu ani słychu. Normalnie po nocach mi się sni budowa i rózne sprawy z nią zwiazane...

Aha, nie wiem czy pisałam ale ostatecznie zamówiłam dachówkę. Tak jak wspominałam będzie bogen innovo 10, kolor czerwona angoba. Widziałam dach na żywo, jest przyjemny w odbiorze. Dostawa powinna być na początku października. Generalnei i październik i listopad zapowiadają się baaaaardzo intensywne.

Papucy wybacz, dopiero pożniej doczytałam że nie pytasz czy robić okna w łaziencei klatce schodowej, tylko czy robić pcv. Wybacz, z racji ciąży mój mózg nie do końca ogarnia rzeczywistość :wiggle:

Orientowaliście się juz w ekipach od tynków? Chciałabym cem-wap i liczyłam na cenę 30-32 zł. Tymczasem jak do tej pory mam wyceny 35, 36 i 31, przy czym ta 31 termin dopiero na drugą połowę listopada... Zaczynam już zaklepywać firmy do wykończeniówki na wiosnę, bo już widzę, żę terminy baaaaardzo odległe..

Kaizen
22-09-2017, 10:30
Orientowaliście się juz w ekipach od tynków? Chciałabym cem-wap i liczyłam na cenę 30-32 zł. Tymczasem jak do tej pory mam wyceny 35, 36 i 31, przy czym ta 31 termin dopiero na drugą połowę listopada... Zaczynam już zaklepywać firmy do wykończeniówki na wiosnę, bo już widzę, żę terminy baaaaardzo odległe..

Ja wlaśnie się rozliczyłem z ekipą od tynków. Płaciłem po 36zł/m2. Ale sporo drobiazgów mi jeszcze dorabiali i zrobili to gratis. Np. pasowało mi puszki obsadzić na słupie żelbetowym to obmurowali go i puszki obsadzili, wszystkie otwory na puszki musieli poszerzać bo elektryk zrobił na wcisk itp.

Papucy
22-09-2017, 10:51
.

Papucy wybacz, dopiero pożniej doczytałam że nie pytasz czy robić okna w łaziencei klatce schodowej, tylko czy robić pcv. Wybacz, z racji ciąży mój mózg nie do końca ogarnia rzeczywistość :wiggle:

..

Luz : )

Myjk
22-09-2017, 11:36
Ja wlaśnie się rozliczyłem z ekipą od tynków. Płaciłem po 36zł/m2. Ale sporo drobiazgów mi jeszcze dorabiali i zrobili to gratis. Np. pasowało mi puszki obsadzić na słupie żelbetowym to obmurowali go i puszki obsadzili, wszystkie otwory na puszki musieli poszerzać bo elektryk zrobił na wcisk itp.
A propos instalacji elektrycznej w słupie. Oczywiście miałem, a zapomniałem w ferworze walki, zrobić jakieś szpary w słupie na pociągnięcie kabli do włączników/ (czy innych sterowników). W betonie da się bez większego problemu zrobić bruzdowanie czy pozostaje pociągnąć kable pod tynkiem, a może to lepiej zabudować GK?

annatulipanna
22-09-2017, 11:47
Ja wlaśnie się rozliczyłem z ekipą od tynków. Płaciłem po 36zł/m2. Ale sporo drobiazgów mi jeszcze dorabiali i zrobili to gratis. Np. pasowało mi puszki obsadzić na słupie żelbetowym to obmurowali go i puszki obsadzili, wszystkie otwory na puszki musieli poszerzać bo elektryk zrobił na wcisk itp.

Kaizen, a co masz w tej cenie dokładnie? Bo ja mam podane ceny 23zł/m2 za tynk gipsowy, 26zł za gipsowy utwardzany i 27zł za c-w. Robocizna + materiał. Ciekawe czemu tyle taniej mi wychodzi.

Myjk
22-09-2017, 12:03
Kaizen, a co masz w tej cenie dokładnie? Bo ja mam podane ceny 23zł/m2 za tynk gipsowy, 26zł za gipsowy utwardzany i 27zł za c-w. Robocizna + materiał. Ciekawe czemu tyle taniej mi wychodzi.
Dostaniesz jednakowy fabryczny tynk, a nie mieszany ręcznie. Dodatkowo będzie u Ciebie położony pewnie maszynowo, a nie ręcznie. W DB Kaizena była o tym cała dyskusja.

annatulipanna
22-09-2017, 12:06
No tak, ja mam maszynowy. No to w końcu i u mnie pojawiła się jakaś dobra cena ;)

swieja
22-09-2017, 12:17
O mamo, przeleciałam cały wątek kaszpi007 by znaleźć pompę na końcu ;)
Poza tym zima dopiero przed nimi więc na razie opinia o kąpieli się pojawiła ;)

Nie wiem jak wy, ale ja mam powoli dosyć, a dom jeszcze nawet nie zamknięty. Mam nadzieję, że to chwilowy spadek nastroju.
Mąż mnie wczoraj pyta czy zdecydowałam już o kolorze rynien. Ale jak rynnach mam zdecydować, to muszę też zdecydować o kolorze elewacji, o okładzinie na podmurówkę i wykusz (bo chcemy go wykończyć innym materiałem niż reszta elewacji. A w ogóle to komin trzeba będzie wykończyć już docelowo a więc w materiale takim jak na wykusz i podmurówkę, więc o tym też już powinnam zdecydować... Dużo trudnych pytań, a na jeżdżenie po składach budowlanych i oglądanie kolorów nie mamy czasu.
Od niedzieli wyprowadzamy się z Wrocławia bliżej budowy. Dzieci poszły już do docelowej szkoły, będzie wygodniej, mniej kasy na paliwo, mniej kasy na wynajem i może więcej czasu na rozmowę i podejmowanie decyzji.

Ale ogólnie mam tzw. doła ;)

Kaizen
22-09-2017, 12:25
Kaizen, a co masz w tej cenie dokładnie? Bo ja mam podane ceny 23zł/m2 za tynk gipsowy, 26zł za gipsowy utwardzany i 27zł za c-w. Robocizna + materiał. Ciekawe czemu tyle taniej mi wychodzi.

Robocizna (tynk ręczny) i materiał (mieszany na miejscu). Pracochłonna wersja - najpierw szpryca, potem dwie warstwy zaprawy, każda "zeskrobywana" po przyschnięciu, a nie na mokro a na wierzch jeszcze zacierana cienka warstwa na białym cemencie i piasku kwarcowym. Z efektu jestem bardzo zadowolony. Tutaj wrzucałem fotki (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?228998-Bud%C5%BCetowy-(TCO)-z-przyci%C4%99tym-bud%C5%BCetem-przy-stacji-PKP-z-widokiem-na-las&p=7521514&viewfull=1#post7521514), ale zdjęcia tego nie oddają.




W betonie da się bez większego problemu zrobić bruzdowanie czy pozostaje pociągnąć kable pod tynkiem, a może to lepiej zabudować GK?

Kable zatynkujesz. Choć są tacy, co wszystko w bruzdach puszczają. Puszki są problemem. Wyciąć oczywiście się da, ale po co osłabiać konstrukcję? Wolałem dokleić do słupa połówkę bloczka.

d1gital
22-09-2017, 12:54
Tak przy okazji kosztów, to wszedłem na Excela, gdzie zapisuję ile na co i kiedy wydałem i od momentu zobaczenia działki po raz pierwszy przepuściłem już 200 tysięcy :confused: Ciekawe ile wyjdzie ostatecznie za całość :popcorn:

Myjk
22-09-2017, 13:09
Kable zatynkujesz. Choć są tacy, co wszystko w bruzdach puszczają. Puszki są problemem. Wyciąć oczywiście się da, ale po co osłabiać konstrukcję? Wolałem dokleić do słupa połówkę bloczka.
To jest myśl -- dokupię jakiś BK i zestawię ze słupami. Tnx.

Papucy
22-09-2017, 13:14
No kasa leci .

Powiedzcie mi czy warto płacić za Tyvek ;) , Fakro mi oferują za 3,3 m2 , a parametry chyba podobne . Czy ja czegoś nie dostrzegam?397281

Wekto
22-09-2017, 14:15
:confused: Ciekawe ile wyjdzie ostatecznie za całość :popcorn:

Do stanu deweloperskiego bez działki to z pół miliona a do wprowadzenia to pewnie 600-800 tysięcy ;)

aghata86
22-09-2017, 14:36
My ssz zrobimy za 116tys pewnie drugie tyle na reszte

Doli.
22-09-2017, 14:41
My ssz zrobimy za 116tys pewnie drugie tyle na reszte

Jak to jest możliwe? :D

annatulipanna
22-09-2017, 14:42
No kasa leci .

Powiedzcie mi czy warto płacić za Tyvek ;) , Fakro mi oferują za 3,3 m2 , a parametry chyba podobne . Czy ja czegoś nie dostrzegam?397281

Ja bym nie brała żadnej z tych membran. Gramatura słaba (poniżej 150g/m2 nie brałam w ogóle pod uwagę). No i ta pierwsza membrana w zestawieniu (Tyvek) wychodzi gorzej, choć niewiele ;)
Nie wiem, jaki masz dach, jakie pokrycie przewidujesz, ale membrana to ważna rzecz i nie ma co tutaj oszczędzać. Ja tam wolałam oszczędzić na dachówce ;) (chciałam płaską, mam falistą). Mi początkowo zaproponowali membranę Mdm 165g/m2 w mojej hurtowni. Poczytałam, poszukałam i wróciłam do tejże hurtowni z wypisanymi rodzajami membran i ich cenami z netu. Pytałam, co mogą mi zaoferować. Pomądrzyłam się na temat membran i ich rodzajów i dostałam najlepszą, jaką mięli - Mdm 230g/m2 w cenie - 200 zł więcej za całość niż poprzednia :D Ogólnie koszt membrany w moim przypadku to było 1280 zł. Oszczędność na dachówce to 5000 zł. I bierz membranę z paskami klejącymi - nie ma porównania, do tej bez kleju. No chyba, że masz poddasze nieużytkowe i jest Ci wszystko jedno ;)

Doli.
22-09-2017, 14:43
Tak przy okazji kosztów, to wszedłem na Excela, gdzie zapisuję ile na co i kiedy wydałem i od momentu zobaczenia działki po raz pierwszy przepuściłem już 200 tysięcy :confused: Ciekawe ile wyjdzie ostatecznie za całość :popcorn:

Za dużo... U nas też plik z kosztami puchnie... :bash:

Kaizen
22-09-2017, 14:45
SSZ to bliżej 1/3 niż 1/2 kosztów stanu deweloperskiego.

Doli.
22-09-2017, 14:51
SSZ to bliżej 1/3 niż 1/2 kosztów stanu deweloperskiego.

Zależy co dla kogo jest stanem deweloperskim, bo definicji takowej nie ma i wszyscy lecą na domysłach.

Wekto
22-09-2017, 14:53
My ssz zrobimy za 116tys pewnie drugie tyle na reszte

Oczywiście to zależy od tego jaki dom. W naszym przypadku SSZ to około 1 tyś zł/m2. A sam SSZ to około 1/3 kosztów gotowego do zamieszkania domu (i zrobionego otoczenia).

annatulipanna
22-09-2017, 14:56
Do stanu deweloperskiego bez działki to z pół miliona a do wprowadzenia to pewnie 600-800 tysięcy ;)

Bez przesady! Nie strasz inwestorów ;) Stan deweloperski, to mi firma robiąca kompleksowo (materiał + robocizna) wyliczyła na 450 tyś.
Ja planuję nie przekroczyć 300 tyś. Jeśli stan deweloperski kończy się na tynkach i posadzkach, to zmieszczę się w 250 tyś :) I nie robię po taniości.

Także Doli, nic się nie martw. To jest możliwe :yes: Ale wymaga poświęcenia swojego czasu ;)

Doli.
22-09-2017, 15:03
Bez przesady! Nie strasz inwestorów ;) Stan deweloperski, to mi firma robiąca kompleksowo (materiał + robocizna) wyliczyła na 450 tyś.
Ja planuję nie przekroczyć 300 tyś. Jeśli stan deweloperski kończy się na tynkach i posadzkach, to zmieszczę się w 250 tyś :) I nie robię po taniości.

Także Doli, nic się nie martw. To jest możliwe :yes: Ale wymaga poświęcenia swojego czasu ;)

Ja nie wiem jak wy to robicie. 250tys to nas będzie kosztować zzs jak dobrze pójdzie. A wszystko ogarniamy sami.

agb
22-09-2017, 15:05
Dla mnie stan developerski to taki, w jakim dostaję mieszkanie. Wylewki, tynki, doprowadzenie wody, kanalizacji, elektryka, wentylacja i ogrzewanie. W przypadku domu jeszcze ocieplenie, tynk, itp.

Wekto
22-09-2017, 15:15
Bez przesady! Nie strasz inwestorów ;) Stan deweloperski, to mi firma robiąca kompleksowo (materiał + robocizna) wyliczyła na 450 tyś.
Ja planuję nie przekroczyć 300 tyś. Jeśli stan deweloperski kończy się na tynkach i posadzkach, to zmieszczę się w 250 tyś :) I nie robię po taniości.

Także Doli, nic się nie martw. To jest możliwe :yes: Ale wymaga poświęcenia swojego czasu ;)

:))) annatulipanna, piszę jak jest. Przyjmując stan deweloperski za taki jak opisałaś (trzeba tylko wejść, zrobić wykończeniówkę i wyposażyć dom... tylko) to za 1m2 licz 2500 zł. W Twoim przypadku będzie to 360 tyś zł. Oczywiście zależy jakie musisz mieć instalacje a jakie media już masz zastane na działce. Ile teraz inwestujesz w instalacje a ile jesteś skłonna płacić później, podczas eksploatacji.
Lepiej przymierzyć się do większych kosztów. Niedoszacowanie rzędu 10-20% kosztów to się przyjmuje "z urzędu" :). A w ogóle to jak już zaczniecie wykańczać dom to nie ma takich pieniędzy których by nie można było wydać. I praktycznie zawsze, ZAWSZE ich na końcu zabraknie :). Ot, pocieszające...

Takie coś wygooglowałem:

http://bi.gazeta.pl/im/db/24/fd/z16590043Q,Szczegoly_techniczne_i_srednie_krajowe_ koszty_budowy.jpg

Myjk
22-09-2017, 15:20
Do stanu deweloperskiego bez działki to z pół miliona a do wprowadzenia to pewnie 600-800 tysięcy ;)
Mnie wyszło z basenem (za 55 klocków policzyłem) i klimatyzacją w całym domu, gotowym do wstawiania mebli, koło 450 tys. zł Tylko to z dosyć sporymi górkami łapałem...

Wekto
22-09-2017, 15:26
Myjk... a czy Ty przypadkiem nie jesteś na razie na etapie ... jętek ;) ? W tym 600-800 wstawiłem też wyposażenie (i ogarnięcie działki tj. wybrukowanie dojazdu, ogrodzenie.... a tutaj są też dziesiątki tyś). A to wiadomo... jest praktycznie niemierzalne. Może być 500 a może i 5000 zł na m2.

Myjk
22-09-2017, 15:29
Myjk... a czy Ty przypadkiem nie jesteś na razie na etapie ... jętek ;) ?
Jestem, co nie zmienia faktu, że ceny są dosyć powszechnie dostępne (db trochę tutaj przeczytałem przez 5 lat) i można sobie należyte szacunki zrobić.

Doli.
22-09-2017, 15:34
:))) annatulipanna, piszę jak jest. Przyjmując stan deweloperski za taki jak opisałaś (trzeba tylko wejść, zrobić wykończeniówkę i wyposażyć dom... tylko) to za 1m2 licz 2500 zł. W Twoim przypadku będzie to 360 tyś zł. Oczywiście zależy jakie musisz mieć instalacje a jakie media już masz zastane na działce. Ile teraz inwestujesz w instalacje a ile jesteś skłonna płacić później, podczas eksploatacji.
Lepiej przymierzyć się do większych kosztów. Niedoszacowanie rzędu 10-20% kosztów to się przyjmuje "z urzędu" :). A w ogóle to jak już zaczniecie wykańczać dom to nie ma takich pieniędzy których by nie można było wydać. I praktycznie zawsze, ZAWSZE ich na końcu zabraknie :). Ot, pocieszające...

Takie coś wygooglowałem:

http://bi.gazeta.pl/im/db/24/fd/z16590043Q,Szczegoly_techniczne_i_srednie_krajowe_ koszty_budowy.jpg

Nie wiem jak Ci wyszły te wyliczenia ;) Te m2 to trzeba liczyć m2 powierzchni całkowitej, a nie użytkowej (bo nieużytkową też trzeba wybudować), a Anna ma powierzchni podłóg 177m2, więc z Twoich wyliczeń wychodziłoby 442tys.

Myjk
22-09-2017, 15:49
W tym 600-800 wstawiłem też wyposażenie (i ogarnięcie działki tj. wybrukowanie dojazdu, ogrodzenie.... a tutaj są też dziesiątki tyś). A to wiadomo... jest praktycznie niemierzalne. Może być 500 a może i 5000 zł na m2.
Jasne, dlatego wg mnie powinno się podawać cenę stanu deweloperskiego samego domu. Albowiem płytki czy inne podłogi drewniane (o meblach nie pomnę) też mogą kolosalną różnicę zrobić. Ja sobie zakładam materiały do wykończenia raczej z niskiej i średniej półki.

annatulipanna
22-09-2017, 16:06
Wekto, właśnie zerknęłam sobie na twój domek ;) No to już wiem, skąd taka cena :yes: Mój dom to zwykły, prosty budynek o PU 143m2, stąd taka różnica w kosztach. Swoją drogą przejrzę z chęcią Twój dziennik, bo ciekawie to wygląda. Ale tak jak pisałeś, w 2014 r okna o Uw=0,8 były kosztownym wyborem, dzisiaj to standard w przystępnej cenie. Podobnie jest z innymi energooszczędnymi materiałami, na które dzisiaj możemy sobie pozwolić nie płacąc za nie kroci.

Ja chcę się wprowadzić jak najszybciej, także nie będziemy robić wykończenia domu w wysokim standardzie. Będziemy musieli też żyć na początku bez podjazdu, czy docelowego ogrodzenia. To wszystko będzie robione, już po zamieszkaniu. Także liczę na to, że w 350 tyś zmieścimy się do zamieszkania. Ale wykańczamy tylko pomieszczenia niezbędne nam do życia ;)

Wekto
22-09-2017, 16:17
Nie wiem jak Ci wyszły te wyliczenia ;) Te m2 to trzeba liczyć m2 powierzchni całkowitej, a nie użytkowej (bo nieużytkową też trzeba wybudować), a Anna ma powierzchni podłóg 177m2, więc z Twoich wyliczeń wychodziłoby 442tys.

Nie znalazłem tej informacji. Faktycznie te 2500 to koszt m2 powierzchni netto. Zbliżamy się jednak do tych 450 tyś. zł


Jasne, dlatego wg mnie powinno się podawać cenę stanu deweloperskiego samego domu. Albowiem płytki czy inne podłogi drewniane (o meblach nie pomnę) też mogą kolosalną różnicę zrobić. Ja sobie zakładam materiały do wykończenia raczej z niskiej i średniej półki.

Z tej grafiki jaką wrzuciłem wychodzi, że wstępnie powinno się szacować stan deweloperski na 2050-3100 zł za m2 (brutto). Czyli w Twoim przypadku 480-730 tyś. Zrobisz w 400 tyś. Pewnie realne tylko wymaga to niezłego Twojego wysiłku i dużego zaangażowania. Nie twierdzę, że Twoje założenia są błędne. Poczekaj jednak na zakończenie budowy, która może te założenia zweryfikować. U nas SSO to było około 1/4 kosztów "do wprowadzenia się".
Tyle, że bardzo trudno porównywać dwa różne domy. Dom pasywny o wielkości której chyba nikt w PL jeszcze nie budował to właśnie 2,5 tyś brutto (powierzchnia użytkowa) przy dużym zaangażowaniu organizacyjno-roboczym własnym. W innych przypadkach to ten rozstrzał od 2050-3100 za m2 powierzchni netto (czyli w tym min. garaż) według zestawienia z grafiki.
Może komuś te nasze wyliczenia do czegoś się przydadzą a przynajmniej będzie miał rozeznanie czego się spodziewać.

Wekto
22-09-2017, 16:45
Ja chcę się wprowadzić jak najszybciej, także nie będziemy robić wykończenia domu w wysokim standardzie. Będziemy musieli też żyć na początku bez podjazdu, czy docelowego ogrodzenia. To wszystko będzie robione, już po zamieszkaniu. Także liczę na to, że w 350 tyś zmieścimy się do zamieszkania. Ale wykańczamy tylko pomieszczenia niezbędne nam do życia ;)

Trzymam kciuki aby Wam się udało. Są różne sytuacje i możliwości. Prawie wszystko można zrobić później ... albo nie ma się siły i chęci robić cokolwiek po przeprowadzce (stąd te "świńskie ogonki" wiszące z sufitu albo ze ściany, które miały być na chwilę a są na ... lata ;).

Kaizen
22-09-2017, 17:53
Mnie wyszło z basenem (za 55 klocków policzyłem) i klimatyzacją w całym domu, gotowym do wstawiania mebli, koło 450 tys. zł Tylko to z dosyć sporymi górkami łapałem...

Ile m2 tynków policzyłeś? I jak do tego doszedłeś? To tak z ostatniego mojego "zadziwienia". Bo wykonawca mówił, że szacunkowo to się bierze 3*powierzchnia podłóg*1,2. A wyszło 20% więcej i to pomimo tego, że w kilku pomieszczeniach będą sufity podwieszane i nie ma tynków.
Zrobienie solidnego kosztorysu to tyle pracy, że nie ma to sensu. A z grubsza - jak z tynkami. Trzeba te 30% zapasu mieć. Bo nie tylko ilości inwestor nie jest w stanie dokładnie przewidzieć nie tylko ilości, nie tylko cen, ale też o wielu rzeczach nie wie/nie pamięta. Ile np. przewidziałeś na inwentaryzację powykonawczą? Ile na prąd w czasie budowy? Ile na osprzęt elektryczny (gniazda, włączniki)? Ile na rozdzielnię elektryczną z osprzętem? Jakie pomysły wpadną do głowy w czasie budowy podnoszące funkcjonalność, ale i cenę.
Standardowo to w kosztorysach jest "instalacje x %" I kwota porównywalna z kosztem wentylacji z rekuperatorem. A trzeba w tym niby jeszcze zmieścić elektrykę, hydraulikę, kanalizację, CO i CWU a czasami coś jeszcze.

Spisuję wszystkie wydatki (za wyjątkiem moich kosztów dojazdu i mojego czasu). Do dzisiaj wydałem 269 921,01 zł (2347 zł/m2 po podłodze). Jakieś 150K zł mam dosyć realnie przewidziane do stanu prawie do zamieszkania - z meblami i AGD w kuchni, ale to jedyne meble. W tym jest kostka i ogrodzenie, ale nie ma ogrodu. Pewnie o kilku rzeczach zapomniałem, ale może też coś zrobię własnymi rękami (w powyższych kwotach brak jakiejkolwiek pracy własnej). 425K (3,7K zł/m2) bez mebli uznałbym za sukces. Obawiam się zbliżenia do 450K (3,9K zł/m2).

Pieniądze IMO wydaję optymalnie - nie oszczędzam na jakości. Ma być nowe na wiele lat i wymagać minimum nakładów na konserwację i naprawy (najniższy TCO w perspektywie co najmniej mojego życia). Schodząc z jakości powinno dać się zejść z 10% przy tym projekcie biorąc tańsze materiały (a i tak zrezygnowałem z wełny na elewacji, bo to 11-12K droższe rozwiązanie wg ofert, niz styropian) czy tańszych wykonawców. Dalsze oszczędności wymagałyby ingerencji w rozwiazania z projektu (np. zastąpienie stropu molitycznego wiazarami i płytami pewnie dałaby realne oszczędności).

ag2a
22-09-2017, 18:19
Orientacyjnie tynki możesz liczyć 3x podłoga w domku z poddaszem użytkowym. Oczywiście zależność ma ile pomieszczeń wciśniesz

aghata86
22-09-2017, 19:02
Jak to jest możliwe? :D

My budujemy "kurnik" jak to na fejsie ktos okreslil 89metrow to ile tych pieniedzy trzeba. Z drugiej strony jak ktos kupuje mieszkanie pietrowe 89m to juz jest apartament. Nie mamy duzych wymagań :)

aghata86
22-09-2017, 19:11
Oetatnio porównywałam koszty które do tej pory poniosłam i kosztami z blogu
http://monikaimariuszusiebie.blogspot.com/2017/02/koszt-budowy-domu-80m.html?m=1

I wychodzi bardzo podobnie. A taki domek jak ich mi sie marzy

Busters
22-09-2017, 19:26
Co to znaczy względnie suche ? Czy zależy to od jakości wykonanie czy rodzaju tynków gipsowe, CW ?

Też myślę o LG Therma V ale w mojej okolicy narazie nie znalazłem instalatora które ma ją w ofercie, większość Panasonic. LG tańsza jak będę miał OZC to się zastanowię czy nie poszukać gdzieś dalej np Małopolska .
Wzglednie suche czyli troche juz wyschniete :P Wiadomo ze jak swierze tynki przymrozi to bedzie problem, ale jak juz przeschna przez 2-3tyg powinno byc ok.
Tynki gipsowe podobno lepiej "znosza" mrozy. Jest gdzies temat o tym na forum, jeden z wykonawcow sie tam wypowiada.




Kaizen, a co masz w tej cenie dokładnie? Bo ja mam podane ceny 23zł/m2 za tynk gipsowy, 26zł za gipsowy utwardzany i 27zł za c-w. Robocizna + materiał. Ciekawe czemu tyle taniej mi wychodzi.
Ja placielm 30zl/m2 za diamanta w cenie listwy przyokienne grunty i w cholere tynku, bo mialem kable na scianach i musialo tynku isc dosc grubo 1,2-1,5cm.
Ta cena jest raczej standardowa za "nadatek" tynku placisz dodatkowo? Bo widze, ze to standard ostatni.


SSZ to bliżej 1/3 niż 1/2 kosztów stanu deweloperskiego.
U mnie stan deweloperski ( od sso do dewloperskiego) byl drozszy od sso a sporo jeszcze zrobilem sam (elektryka, elewacja, wentylacja)
Stan deweloperski kosztowal mnie okolo 2000zl/m2 (z dosc dobrym ociepleniem, pompa i rekuperacja) w cene wliczone przylacza, projekt i rozne koszty.


Ja nie wiem jak wy to robicie. 250tys to nas będzie kosztować zzs jak dobrze pójdzie. A wszystko ogarniamy sami.
Drogo budujecie :D Nie wiem co bedzie dalej bo ssz to jest male piwo :P


Mnie wyszło z basenem (za 55 klocków policzyłem) i klimatyzacją w całym domu, gotowym do wstawiania mebli, koło 450 tys. zł Tylko to z dosyć sporymi górkami łapałem...
Jesli zmiescisz sie ze stanem deweloperskim w 450tys to Ci szczerze pogratuluje.
Jak na razie tanio nie budujesz a do wstawienia mebli to watpie czy 600 starczy..

Papucy
22-09-2017, 19:57
Hej Busters a T Capa kto ci montował wiedzę że Kraków ( moje okolice ) jak wyszło cenowo ? Robili ci również podłogówke?

annatulipanna
22-09-2017, 20:01
Ja placielm 30zl/m2 za diamanta w cenie listwy przyokienne grunty i w cholere tynku, bo mialem kable na scianach i musialo tynku isc dosc grubo 1,2-1,5cm.
Ta cena jest raczej standardowa za "nadatek" tynku placisz dodatkowo? Bo widze, ze to standard ostatni.

U mnie będzie, tak jak u Ciebie. Też kable idą po ścianie i też tynku będzie ok.1,5cm. Ale tynkarze o tym wiedzą, bo to znajomi elektryka :) Nic nie słyszałam o dodatkowej opłacie za naddatek tynku. Mam nadzieję, że nie wymyślą takich cudów ;)




Drogo budujecie :D Nie wiem co bedzie dalej bo ssz to jest male piwo :P

Też myślę Doli, że drogo wam to wychodzi. Ja jestem właśnie na etapie 250 tyś, a czekam na tynki wewnętrzne. Oczywiście to kwota obejmująca tylko prace związane z budową domu. Nadmienię, że zanim rozpoczęła się budowa wydaliśmy ponad 250 tyś. (kupno działki, uzbrojenie i cała papierkowa robota).

Doli.
22-09-2017, 20:09
Drogo budujecie :D Nie wiem co bedzie dalej bo ssz to jest male piwo :P


Powiem tak, fakt - ceny robocizny mamy dość duże, bo chcieliśmy zacząć w tym roku. Jak byśmy poczekali do przyszłego to zapłacilibyśmy mniej za robotę, ale więcej za materiał - na jedno wychodzi. Jedyne co na razie "przepłaciliśmy" na własne życzenie to płyta. Wyszła ok. 30tys drożej niż szacowany koszt ław. U nas ceny są jakie są, a i tak targujemy się ile się da i tego nie przeskoczę.

Busters
22-09-2017, 20:15
Hej Busters a T Capa kto ci montował wiedzę że Kraków ( moje okolice ) jak wyszło cenowo ? Robili ci również podłogówke?
Poszlo na priv.


Powiem tak, fakt - ceny robocizny mamy dość duże, bo chcieliśmy zacząć w tym roku. Jak byśmy poczekali do przyszłego to zapłacilibyśmy mniej za robotę, ale więcej za materiał - na jedno wychodzi. Jedyne co na razie "przepłaciliśmy" na własne życzenie to płyta. Wyszła ok. 30tys drożej niż szacowany koszt ław. U nas ceny są jakie są, a i tak targujemy się ile się da i tego nie przeskoczę.
No niestety w budowlance tak jest, ze jak sie chce szybko to zazwyczaj jest drogo :P
Dlaczego uwazasz, ze material bedzie za rok drozszy? To akurat niekoniecznie, a jesli juz to w porywach kilka procent.

Papucy
22-09-2017, 20:21
thx

Doli.
22-09-2017, 20:31
No niestety w budowlance tak jest, ze jak sie chce szybko to zazwyczaj jest drogo :P
Dlaczego uwazasz, ze material bedzie za rok drozszy? To akurat niekoniecznie, a jesli juz to w porywach kilka procent.

Bo inflacja już jest (przez lata była deflacja), a będzie tylko większa.
Aha, jeszcze zawsze dobrym argumentem na podniesienie cen jest, że ropa idzie do góry. Nie ważne czy faktycznie tak jest ;)

Busters
22-09-2017, 20:36
Inflacja mozna manipulowac na setki roznych sposobow. Poza tym to jest srednia calosci obliczena wg dziwnych metod przez kazdy rzad inaczej :D. Jeden produkt moze taniec inny moze drozec.

basienka14a
22-09-2017, 20:57
Witamy wszystkich, którzy podjęli wyzwanie i pragną zrealizować swoje marzenie zostania właścicielem domu. Budujemy dom według projektu HomeKoncept 2 w okolicach Lutomierska. Serdecznie już teraz dziękujemy za wszelką pomoc, którą tutaj uzyskamy od tych z Was, którzy patrzą na swój piękny dom i wspominają przy kominku problemy, które przyszło im rozwiązywać.

W tej chwili rozpoczęliśmy zdejmowanie humusu i jesteśmy zdołowani (tak, od razu na początku) bo na głębokości do 3,6 m mamy glinę, którą trzeba wykopać (tak mówi budowlaniec i kierownik) żeby fundamenty były zrobione według sztuki budowlanej. Mamy małą działkę i musimy tę glinę wywieźć a nie ma gdzie. Zatem pytanie co w takich przypadkach robić. Dzwoniłam do Włodana i Ceramilandii ale oni gliny nie chcą. :no: A jedna wywrotka glina zabrana z placu budowy to koszt 240,00 zł. U nas będzie co najmniej 20 wywrotek czyli już na początku to koszt nieprzewidziany ok. 5000 zł. jak dobrze pójdzie. Może ktoś ma inny lepszy pomysł bo my niestety nie mamy rozwiązania.

ag2a
22-09-2017, 21:01
1,5 cm tynku to normalna ilość

Doli.
22-09-2017, 21:02
Witamy wszystkich, którzy podjęli wyzwanie i pragną zrealizować swoje marzenie zostania właścicielem domu. Budujemy dom według projektu HomeKoncept 2 w okolicach Lutomierska. Serdecznie już teraz dziękujemy za wszelką pomoc, którą tutaj uzyskamy od tych z Was, którzy patrzą na swój piękny dom i wspominają przy kominku problemy, które przyszło im rozwiązywać.

W tej chwili rozpoczęliśmy zdejmowanie humusu i jesteśmy zdołowani (tak, od razu na początku) bo na głębokości do 3,6 m mamy glinę, którą trzeba wykopać (tak mówi budowlaniec i kierownik) żeby fundamenty były zrobione według sztuki budowlanej. Mamy małą działkę i musimy tę glinę wywieźć a nie ma gdzie. Zatem pytanie co w takich przypadkach robić. Dzwoniłam do Włodana i Ceramilandii ale oni gliny nie chcą. :no: A jedna wywrotka glina zabrana z placu budowy to koszt 240,00 zł. U nas będzie co najmniej 20 wywrotek czyli już na początku to koszt nieprzewidziany ok. 5000 zł. jak dobrze pójdzie. Może ktoś ma inny lepszy pomysł bo my niestety nie mamy rozwiązania.

Witamy i powodzenia :)

Ja Cie nie chcę dołować, ale u nas było 22 wywrotek jak wybieraliśmy od 1,2 do 1,6m gliny + niewielka hałda zastana na działce... A dolicz do tego koszt piachu na zasypanie...
EDYTA: A masz ławy czy płytę? Bo te moje m3 to pod płytę... Dopóki nie wyjdziecie z ziemi będzie dół. Nie wierzyłam w to, myślałam że wiem że to przecież musi kosztować, chociaż prawie niczego nie widać, ale smuteczek i tak był ;) Także uszy do góry.

Busters
22-09-2017, 21:18
Witamy wszystkich, którzy podjęli wyzwanie i pragną zrealizować swoje marzenie zostania właścicielem domu. Budujemy dom według projektu HomeKoncept 2 w okolicach Lutomierska. Serdecznie już teraz dziękujemy za wszelką pomoc, którą tutaj uzyskamy od tych z Was, którzy patrzą na swój piękny dom i wspominają przy kominku problemy, które przyszło im rozwiązywać.

W tej chwili rozpoczęliśmy zdejmowanie humusu i jesteśmy zdołowani (tak, od razu na początku) bo na głębokości do 3,6 m mamy glinę, którą trzeba wykopać (tak mówi budowlaniec i kierownik) żeby fundamenty były zrobione według sztuki budowlanej. Mamy małą działkę i musimy tę glinę wywieźć a nie ma gdzie. Zatem pytanie co w takich przypadkach robić. Dzwoniłam do Włodana i Ceramilandii ale oni gliny nie chcą. :no: A jedna wywrotka glina zabrana z placu budowy to koszt 240,00 zł. U nas będzie co najmniej 20 wywrotek czyli już na początku to koszt nieprzewidziany ok. 5000 zł. jak dobrze pójdzie. Może ktoś ma inny lepszy pomysł bo my niestety nie mamy rozwiązania.
To co maja zrobic ludzie tacy jak ja ktorzy maja gline do 6m? Zbiera sie jedynie humus. Kop fundament ponizej poziomu przemarzania i osadzaj ławe na tej glinie. Przeciez glina ubita przez miliony lat nie ubije sie bardziej.. Podpowiem, ze moj dom ma juz 1.5roku i zadna sciana nie pekla i na pewno nie peknie.

Kierownika i budowlanca bym zmienil, bo nie maja pojecia co jest zgodne ze sztuka budowlana.

e: Tak jak Doli pisze, to nie bedzie 20wywrotek tylko ze 100 i fundament bedzie Cie kosztowal ze 100tys z piachem do zasypania.

tkaczor123
23-09-2017, 06:33
A z grubsza - jak z tynkami. Trzeba te 30% zapasu mieć. Bo nie tylko ilości inwestor nie jest w stanie dokładnie przewidzieć nie tylko ilości, nie tylko cen, ale też o wielu rzeczach nie wie/nie pamięta. Ile np. przewidziałeś na inwentaryzację powykonawczą? Ile na prąd w czasie budowy? Ile na osprzęt elektryczny (gniazda, włączniki)? Ile na rozdzielnię elektryczną z osprzętem? Jakie pomysły wpadną do głowy w czasie budowy podnoszące funkcjonalność, ale i cenę.).

Jak ci się nie chce liczyć to licz ok 3x powierzchnia podłóg tak pi razy drzwi;). Ja mam 105m po podłodze i wyszło 350m.
Nad swoim kosztorysem siedziałem chyba z miesiąc zanim go zrobiłem, chciałem jak najdokładniej przewidzieć wydatki.
Na inwentaryzację podwykonawczą przewidziałem 500zł. Na osprzęt przewidziałem 1500zł, wydałem 1300, osprzęt legrand seria Cariva.
Z pomysłu który nie przewidziałem wpadła klimatyzacja. Szkoda że mam ograniczony budżet bo zamiast splita dałbym multisplita.

Papucy
24-09-2017, 16:40
Czy robicie kominy ? Będę grzał PC PW wentylacja mechaniczna , nie jestem fanem kominków lecz w projekcie mamy nadal jeden komin - może koza w przyszłość , jednak zaczynam powątpiewać czy kiedykolwiek ją zamontujemy . A jak jest u was robicie kominy?

Myjk
24-09-2017, 17:07
A jak jest u was robicie kominy?
Ja nie robię. Już projekt był bez kominów.

jkmp
24-09-2017, 21:27
PC PW wentylacja mechaniczna , nie jestem fanem kominków

U mnie takie samo podejście - już na etapie projektu zrezygnowaliśmy z kominów.

Papucy
24-09-2017, 22:02
Rozumiem że kominka niet ? Właśnie gadałem z wykonawcą i stwierdził że w 'sumie jak zrezygnujemy z kominka to z 2k za robotę z ceny zejdzie' . Muszę przemyśleć : ) .

LEJE dalej

annatulipanna
25-09-2017, 05:58
A ja mam jeden komin spalinowy :) Będzie koza.
A wentylacyjne pominięte już na etapie projektowania, tak jak u kolegów wyżej ;)

karo_line
25-09-2017, 07:24
I u nas nie będzie żadnych kominów (założenia te same: pompa p+w i wentylacja mechaniczna).
Pogoda jest po prostu STRASZNA. "Z ziemi" wyjść nie możemy przez ten deszcz...

swieja
25-09-2017, 08:17
Doli my z kosztami podobnie, nie jesteś sama ;) Ale nasz dom duży. Nie ma się co dziwić.
Zapadła decyzja, że tynki i elektrykę w tym roku odpuszczamy. Przed listopadem nie ma szans żeby zdążyć. Boimy się, że nam poprzymarzają.
Jak położą dach i wstawią okna mąż zabierze się za rury i ocieplenie poddasza.

My mamy komin i wymurowane miejsce na kozę. Mężowi marzył się piec kaflowy, ale jednak stanęło na tańszej opcji, która mi podobała się od początku.

Karo_line trzymam kciuki by się u was poprawiła pogoda. U nas też leje bez przerwy. W domu baseny.

Trzeba mi chyba usiąść do planowania gniazdek i kontaktów. Czasu mam na to więcej więc może uda mi się to sensownie rozplanować.

Doli.
25-09-2017, 08:25
Doli my z kosztami podobnie, nie jesteś sama ;) Ale nasz dom duży. Nie ma się co dziwić.
Zapadła decyzja, że tynki i elektrykę w tym roku odpuszczamy. Przed listopadem nie ma szans żeby zdążyć. Boimy się, że nam poprzymarzają.
Jak położą dach i wstawią okna mąż zabierze się za rury i ocieplenie poddasza.

Dzięki za słowo pocieszenia ;) A wasz dom jaki duży?

My mamy komin gazowy i reku, więc wentylacyjne nie były projektowane.

Hellenaj
25-09-2017, 10:44
ależ się rozpisaliście!

Dziękuję za info odnośnie tynków - robię nadal research sród ekip, na razie mam zaklepaną tę za 36zł/m na koniec pażdziernika. spróbuje jeszcze z nimi ponegocjować, nawet 1-2 zł na metrze to już coś. Będę miała ok 600m2. dom 200m ale bez sufitów, bo będą podwieszane.

Co do cen - u sebie szacuję ssza 250tys, instalacje, tynki , wylewki, kolejne 100. ogólnie szacuję deweloperski na ok 350-370tys juz z elewacją. Jak będzie? Pewnie więcej :P realnie patrząc myślę że 650 tys będzie na gotowo z meblami, ogrodzeniem i terenem zagospodarowanym dokoła domu.

Na fundamenty poszło 54tys, dodkladnie tyle ile założyłam w kosztorysie, resztę mam jeszcze nie rozliczoną ( materiał irobocizna za sso).

No nic, pędzę na budowę, bo zaraz wieniec zalewają.

swieja
25-09-2017, 11:24
Nasz dom musi pomieścić mieszkanie dla teściowej i moją pracownię i wyszło 240 m po podłodze.

Ruda maruda
25-09-2017, 11:30
My ssz zrobimy za 116tys pewnie drugie tyle na reszte
Grubo ponad 150 to nas SSO wyszedł a domek 200m P.C. w tym płyta fundamentowa.

Ruda maruda
25-09-2017, 11:44
Czy robicie kominy ? Będę grzał PC PW wentylacja mechaniczna , nie jestem fanem kominków lecz w projekcie mamy nadal jeden komin - może koza w przyszłość , jednak zaczynam powątpiewać czy kiedykolwiek ją zamontujemy . A jak jest u was robicie kominy?

My zostawiliśmy jeden komin ale w kotłowni. Mamy wentylację mechaniczną i pompę ciepła . Mąż bardzo nie chciał kominka ale zostawił alternatywę na gaz jak by z biegiem lat coś miało pójść nie tak. Po za tym u nas wprowadzają zakazy palenia w piecach...

Ruda maruda
25-09-2017, 11:51
Również witam nowych :)
jak tak czytam Was to widzę że jesteśmy bardzo do przodu. Na tą chwilę stan deweloperski :)

swieja
25-09-2017, 12:06
Ruda maruda super :) Zazdroszczę!

Cześć nowi :)

PiotrCK
25-09-2017, 12:10
Witam,
My załatwiamy na ten moment formalności, początki planujemy na wiosnę.
Wstępne informacje w dzienniku:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?340852-Dom-parterowy-w-Miedzianej-G%C3%B3rze-pod-Kielcami&p=7526894#post7526894
zapraszam do komentowania i doradzania:)

Ruda maruda
25-09-2017, 13:55
A co do tynkow wew. To my placilismy 26zl ale netto i to nam wystarczyło ;)

Papucy
25-09-2017, 14:24
Nam dzisiaj szaluja strop w czwartek mają wylewać , wreszcie wyszło słońce. Ja miałem zostawiać na zimę otwarty jednak postanowiliśmy zamykać i lecieć z instalacjami ( wod i elektr) w listopadzie went mech sam będę rozkładał także na spokojnie się ułoży : ) .

U nas wyjdzie SSO około 135k ( zakładałem 150 k ) beton kupuje bez FV w cenie 180 za m3 stąd różnice . ( 154m2 po podłogach z poddaszem użytkowym bez garażu prosta konstrukcja z dachem dwuspadowym )

Chyba zrezygnuje z kominka ( kozy ) . Jaką dawaliśice membrane ( dach bez deskoania) ?

Kaizen
25-09-2017, 14:58
Nam dzisiaj szaluja strop w czwartek mają wylewać


Trzy dni na szalowanie i zbrojenie?
No, a ja myślałem, że ja miałem szybką ekipę. Im zajęło 7 dni roboczych dla 4 ludzi szalowanie (szalunki systemowe i sklejka) i zbrojenie. Jakieś 130m2 stropu.


Jaką dawaliśice membrane ( dach bez deskoania) ?

Corotop Power 250.

A co do kominka/kozy, to moje przemyślenia i dyskusja tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?334530-Nie-chcę-kominka-ale-muszę). Teraz prowadzi Romoto Evora ex aequo z THORMA Zaragoza

Bepo
25-09-2017, 18:11
A co do tynkow wew. To my placilismy 26zl ale netto i to nam wystarczyło ;)

Wow, u nas 35 zł/m2 za tynki cementowo wapienne. Być może bliskość stolicy podwyższa ceny. :confused: Na szczęście gładzie mamy z robocizną za 0 zł/m2, bo zrobi je mąż ;)

Papucy
25-09-2017, 18:59
Trzy dni na szalowanie i zbrojenie?
No, a ja myślałem, że ja miałem szybką ekipę. Im zajęło 7 dni roboczych dla 4 ludzi szalowanie (szalunki systemowe i sklejka) i zbrojenie. Jakieś 130m2 stropu.



Corotop Power 250.

A co do kominka/kozy, to moje przemyślenia i dyskusja tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?334530-Nie-chcę-kominka-ale-muszę). Teraz prowadzi Romoto Evora ex aequo z THORMA Zaragoza
Rozumiem że gdyby nie żona to byś nie robił komina : ) .

7 chłopa dadzą radę : )

laurap
26-09-2017, 07:04
u nas gdyby nie mąż to by nie było komina ;) ale chce mieć komenek/kozę to będzie

i tak zrobiłam ostatnio alarm o drugi komin. Robimy pompę ciepła więc bez sensu robić komin spalinowy. A zostawianie go na zaś też się mija z celem. Nawet jakby pompa się nie sprawdziła, to za te kilka lat na pewno będą kolejne, lepsze rozwiązania.

U nas leje i leje. Stoimy z pracą.

Co do kosztów to póki co do poziomu zero nam wychodzi ok 35 tyś brutto ze wszystkim. A ogólnie sso ma wyjść z dachówką ceramiczną 170 tyś. Bez szukania materiałów. Nasz wykonawca ma hurtownię więc ceny są ok. A ja bym nie miała czasu na szukanie. Wolę w tym czasie zarobić na ewentualną różnicę ;)

u nas też pójdzie membrana Corotop 250. Kaizen a deskujesz? bo jakoś mi umknęło

freethinker
26-09-2017, 07:08
U mnie będą dwa kominy. Też mam reku i P+W, ale nigdy nie mieszkałem w domu z kominkiem. Może mi się spodoba? :)
A drugi wentylacyjny - mam w bryle budynku kilka pomieszczeń nieogrzewanych, a w tym układzie musi być wentylacja mechaniczna.
Generalnie mury pną się do góry, strop jest i mam szczerą nadzieję w październiku zakończyć stan surowy.
397527
397528

Papucy
26-09-2017, 07:36
U mnie będą dwa kominy. Też mam reku i P+W, ale nigdy nie mieszkałem w domu z kominkiem. Może mi się spodoba? :)
A drugi wentylacyjny - mam w bryle budynku kilka pomieszczeń nieogrzewanych, a w tym układzie musi być wentylacja mechaniczna.
Generalnie mury pną się do góry, strop jest i mam szczerą nadzieję w październiku zakończyć stan surowy.
397527
397528

Qrcze nie wiedziałem . Czyli jak nieogrzewane to musi być grawitacja?

jak_to_mozliwe
26-09-2017, 07:52
Qrcze nie wiedziałem . Czyli jak nieogrzewane to musi być grawitacja?

Nie, musi być po prostu wentylacja - reku też będzie ok.

Papucy
26-09-2017, 08:25
ok, rozumiem . NIe mam wentylacji zaplanowanej wogóle w pomieszczeniu gdzie będzie PC PW , rozumiem że jak tam zrobię podłogówkę i będzie ustawiona na jakieś 15 stopni to będzie ok?

freethinker
26-09-2017, 08:56
To jest tak, że jak pomieszczenie jest nieogrzewane jak u mnie, to stosowanie w nim rekuperacji nie ma sensu. Wentylacja mechaniczna z reku ma sens, jeżeli jest ciepło do odzyskania, ale dwóch stref o kompletnie różnych temperaturach jednym reku nie da się obsłużyć.Oczywiście można by w garażu zrobić wentylację mechaniczną bez reku, ale to dziwne i niepotrzbne, chyba że budujesz garaż na więcej niż 10 samochodów. Zgodnie z przepisami typowy nieogrzwany garaż w domku można wentylować nawet przez dziury w ścianie, ale to już wydaje mi się skrajnością. Dlatego właśnie musi być u mnie wentylacja grawitacyjna.
Pomieszczenie, gdzie jest reku powinno być ogrzewane, żeby ciecz nie zamarzła, gdyby nastąpił spadek temperatury poniżej zera. Inna rzecz, że wystarczy, że temperature tam będzie troche dodatnia, nie musi być taka jak w pozostałej części domu.

Papucy
26-09-2017, 09:13
Ok, dzięki reku planuje w pralni na piętrze więc z tym nie będzie problemu . A czy mogę wogóle zrezygnować z ogrzewania kotłowni ( PC PW ) , mam tam obniżony chudziak o 15 cm stosunku do reszty domy i nie wiem czy nie będzie problemu z instalacją ogrzewania podłogowego , wejście ma do tego pomieszczenia z wiatrołapu poprzez pomieszczenie pod schodami i tam też chudziak - 15

Kaizen
26-09-2017, 09:27
u nas też pójdzie membrana Corotop 250. Kaizen a deskujesz? bo jakoś mi umknęło

Nie deskowałem. A membrany mi nie skleili. Nie dopytywałem przed robotą, więc nie bardzo mogłem mieć pretensje. Twierdzą, że nie ma potrzeby w moim przypadku. I przekonali mnie. A gdybym doszedł do wniosku, że to był błąd to w każdej chwili mogę wejść sobie na poddasze i skleić od spodu.

Myjk
26-09-2017, 09:42
U mnie będą dwa kominy. Też mam reku i P+W, ale nigdy nie mieszkałem w domu z kominkiem. Może mi się spodoba? :)
Z moich obserwacji 100% osób instalujących kominki porzuca je najdalej w trzecim roku. W pierwszym jest fajnie, bo deski z budowy można spalić i w ogóle nowinka "blokersa" (tak, też byłem blokersem i też chciałem mieć kominek do tego stopnia, że pierwsze projekty domu były z kominkiem, np. centralnie położonym dwustronnym wkładem z jadalni do salonu -- no ale wczas wyrosłem po tym jak przez parę lat użeram się w obecnym domu z paliwem stałym i poczytałem trochę więcej o tym co wylata z komina). :P W drugim roku palą sporadycznie, w trzecim tylko od dzwonu, w czwartym tylko z wyraźnego przymusu i "skoro jest, to trzeba użyć bo szkoda tej włożonej kasy jak się nie korzysta". Do tego w domu energooszczędnym kominek dramatycznie psuje komfort cieplny. O cenie takiej wątpliwej przyjemności i sprawności spalania nie wspominam. Generalnie zostają przy paleniu w kominkach tylko Ci, co świadomie się na nie ponownie decydują. Poza tym nie widzę nic fajnego w wyrzucaniu trutek ze spalin kominem nad głową i zaciągania ich do domu. :P Stąd zdecydowana decyzja o tym, by nie marnować pieniędzy na kominy -- zresztą wspierana przez moją kochaną małżowinę, która w brudzie w domu i smrodzie z komina nie widzi nic przyjemnego. Ale o tym już było wiele razy... :P


ok, rozumiem . NIe mam wentylacji zaplanowanej wogóle w pomieszczeniu gdzie będzie PC PW , rozumiem że jak tam zrobię podłogówkę i będzie ustawiona na jakieś 15 stopni to będzie ok?
Nie no, wentylacja MUSI być. Albo robisz grawitacyjną, albo doprowadzasz jakieś małe ujęcie mechanicznej. Ja też w kotłowni mam w planach 15sC. do tego zrobię doprowadzenie powietrza, przepust do garażu i tam grawitacyjne odprowadzenie.

Myjk
26-09-2017, 09:45
Ok, dzięki reku planuje w pralni na piętrze więc z tym nie będzie problemu . A czy mogę wogóle zrezygnować z ogrzewania kotłowni ( PC PW ) , mam tam obniżony chudziak o 15 cm stosunku do reszty domy i nie wiem czy nie będzie problemu z instalacją ogrzewania podłogowego , wejście ma do tego pomieszczenia z wiatrołapu poprzez pomieszczenie pod schodami i tam też chudziak - 15
Lepiej aby była kotłownia ogrzewana, szczególnie jeśli stoi tam reku. Ja mam wejście do kotłowni z garażu, zrobię tam po prostu schodki i się podłogówkę upchnie. U Ciebie tym bardziej nie powinno być problemu.

Ruda maruda
26-09-2017, 09:49
u nas gdyby nie mąż to by nie było komina ;) ale chce mieć komenek/kozę to będzie

i tak zrobiłam ostatnio alarm o drugi komin. Robimy pompę ciepła więc bez sensu robić komin spalinowy. A zostawianie go na zaś też się mija z celem. Nawet jakby pompa się nie sprawdziła, to za te kilka lat na pewno będą kolejne, lepsze rozwiązania.

U nas leje i leje. Stoimy z pracą.

Co do kosztów to póki co do poziomu zero nam wychodzi ok 35 tyś brutto ze wszystkim. A ogólnie sso ma wyjść z dachówką ceramiczną 170 tyś. Bez szukania materiałów. Nasz wykonawca ma hurtownię więc ceny są ok. A ja bym nie miała czasu na szukanie. Wolę w tym czasie zarobić na ewentualną różnicę ;)

u nas też pójdzie membrana Corotop 250. Kaizen a deskujesz? bo jakoś mi umknęło
Komin też się przyda żeby zamontować anteny, mąż sobie również puścił dużo kabli jedną komorą.

Papucy
26-09-2017, 09:58
Nie no, wentylacja MUSI być. Albo robisz grawitacyjną, albo doprowadzasz jakieś małe ujęcie mechanicznej..

Qrcze to teraz się pogubiłem myślałem że nie muszę tego pomieszczenia wentylować , jest w bryle budynku . Projekt zrobiony i skonsultowany z jednym z forumowych kolegów i nie mam tam zaprojektowanego anemostatu , mam w projekcie went graw w tym pomieszczeniu (kotłownia) wiec chyba ją zosatwie .

Kaizen
26-09-2017, 09:59
mam tam obniżony chudziak o 15 cm stosunku do reszty domy

A jak to wygląda w przekroju? Masz tam sensowną izolację do gruntu? Bo często takie rzeczy projektują projektanci szastający kWh i robią taki piękny mostek do gruntu, że głowa mała.

freethinker
26-09-2017, 10:11
Kotłownia z pompą musi być ogrzewana. Ja podszedłem do tego tak, że stwierdziłem, że nie będę kładł tam podłogówki, bo szkoda robić na to osobny obieg pompy. Wstawię tam mały piec akumulacyjny, tak żeby w razie mrozu podgrzał pomieszczenie do kilku stopni powyżej zera.

Papucy
26-09-2017, 10:13
A jak to wygląda w przekroju? Masz tam sensowną izolację do gruntu? Bo często takie rzeczy projektują projektanci szastający kWh i robią taki piękny mostek do gruntu, że głowa mała.

No ma 15 cm styro w myślę jednak aby dać 20 .

Doli.
26-09-2017, 10:23
Kotłownia z pompą musi być ogrzewana. Ja podszedłem do tego tak, że stwierdziłem, że nie będę kładł tam podłogówki, bo szkoda robić na to osobny obieg pompy. Wstawię tam mały piec akumulacyjny, tak żeby w razie mrozu podgrzał pomieszczenie do kilku stopni powyżej zera.

Czemu osobny obieg? Nie myślałeś rozłożyć kable / rurki trochę szerzej i w ten sposób zmniejszyć temperaturę przy tej samej temp. czynnika grzejnego?

freethinker
26-09-2017, 10:43
Wszystko można, ale jakoś dziwne mi się to wydaje. Chcę sobie zapewnić komfort I zrobić osobne obiegi dla stref o różnej temperaturze, a tutaj będę sterował poprzez gęstość ułożenia podłogówki w pomieszczeniu, które tak naprawdę potrzebuje być ogrzane przez - powiedzmy - 5 dni w roku.

Myjk
26-09-2017, 10:48
Komin też się przyda żeby zamontować anteny, mąż sobie również puścił dużo kabli jedną komorą.
:D Ja anteny mam zamiar wieszać na elewacji. Przynajmniej nie będą robić za piorunochron. :P


Qrcze to teraz się pogubiłem myślałem że nie muszę tego pomieszczenia wentylować , jest w bryle budynku . Projekt zrobiony i skonsultowany z jednym z forumowych kolegów i nie mam tam zaprojektowanego anemostatu , mam w projekcie went graw w tym pomieszczeniu (kotłownia) wiec chyba ją zosatwie .
Ja bym tam proponował jakiś malutki (najmniejszy z możliwych) anemostat wywiewny zrobić.


Czemu osobny obieg? Nie myślałeś rozłożyć kable / rurki trochę szerzej i w ten sposób zmniejszyć temperaturę przy tej samej temp. czynnika grzejnego?
Otóż to...

Myjk
26-09-2017, 10:49
Wszystko można, ale jakoś dziwne mi się to wydaje. Chcę sobie zapewnić komfort I zrobić osobne obiegi dla stref o różnej temperaturze, a tutaj będę sterował poprzez gęstość ułożenia podłogówki w pomieszczeniu, które tak naprawdę potrzebuje być ogrzane przez - powiedzmy - 5 dni w roku.
Jeśli masz tam rekuperator, to on znacznie częściej osiąga niskie temperatury (w sensie niekorzystne dla jego pracy) niż tylko parę dni w roku. Zrobisz skórkę za wyprawkę.

Hellenaj
26-09-2017, 11:26
Bepo dlaczego chcecie robić gładź po tynkach C-W?

Słuchajcie mam pytanie: przy wstawianiu okien tarasowych i balkonowych w jaki sposób wykonujecie podmurówkę? robicie systemowe poszerzenia ramy czy jakieś inne rozwiązanie? Mój wykonawca twierdzi, żeby po prostu zostawić warstwę bloczków zamaist poszerzenia, ale do mnie to zupełnie nieprzemawia. Będę miała 15cm styro pus 6,5cm jastrychu plus warstwa wykończenia.
Dziś zadzwonię do firmy, którą wstępnie wybrałam od okien, w jaki sposób oni najczęsciej to rozwiązują, chętnie jednak poznam wasze rozwiązania.

U mnie wczoraj wieniec zalany i prąd do chałupy doprowadzony. JAk dobrze pójdzie za półtora tygodnia lecą wiązary i zaraz potem dekarz.

Papucy
26-09-2017, 11:27
:D Ja anteny mam zamiar wieszać na elewacji. Przynajmniej nie będą robić za piorunochron. :P


Ja bym tam proponował jakiś malutki (najmniejszy z możliwych) anemostat wywiewny zrobić.


Otóż to...

Czyli jeden w pomieszczeniu 1.8 na wywiew ( czerwony ) dodać?

397541

Papucy
26-09-2017, 11:30
Bepo dlaczego chcecie robić gładź po tynkach C-W?

Słuchajcie mam pytanie: przy wstawianiu okien tarasowych i balkonowych w jaki sposób wykonujecie podmurówkę? robicie systemowe poszerzenia ramy czy jakieś inne rozwiązanie? Mój wykonawca twierdzi, żeby po prostu zostawić warstwę bloczków zamaist poszerzenia, ale do mnie to zupełnie nieprzemawia. Będę miała 15cm styro pus 6,5cm jastrychu plus warstwa wykończenia.
Dziś zadzwonię do firmy, którą wstępnie wybrałam od okien, w jaki sposób oni najczęsciej to rozwiązują, chętnie jednak poznam wasze rozwiązania.

U mnie wczoraj wieniec zalany i prąd do chałupy doprowadzony. JAk dobrze pójdzie za półtora tygodnia lecą wiązary i zaraz potem dekarz.

Ja zastosuje poszerzenia nie robię podmurówki.

Kaizen
26-09-2017, 11:37
No ma 15 cm styro w myślę jednak aby dać 20 .

Gdzie? Na ścianach fundamentowych wewnątrz domu? I na ten styropian płytki?
Jaka jest najkrótsza droga ciepła od wylewki w tym obniżonym pomieszczeniu do gruntu i przez co prowadzi?

Doli.
26-09-2017, 11:39
Bepo dlaczego chcecie robić gładź po tynkach C-W?

Słuchajcie mam pytanie: przy wstawianiu okien tarasowych i balkonowych w jaki sposób wykonujecie podmurówkę? robicie systemowe poszerzenia ramy czy jakieś inne rozwiązanie? Mój wykonawca twierdzi, żeby po prostu zostawić warstwę bloczków zamaist poszerzenia, ale do mnie to zupełnie nieprzemawia. Będę miała 15cm styro pus 6,5cm jastrychu plus warstwa wykończenia.
Dziś zadzwonię do firmy, którą wstępnie wybrałam od okien, w jaki sposób oni najczęsciej to rozwiązują, chętnie jednak poznam wasze rozwiązania.

U mnie wczoraj wieniec zalany i prąd do chałupy doprowadzony. JAk dobrze pójdzie za półtora tygodnia lecą wiązary i zaraz potem dekarz.

Z oknami zależy kto sprzedaje. Jeden nas namawiał na poszerzenie systemowe, drugi (wydaje nam sie bardziej sensowny) mówił, że poszerzenie jest za wątłe zwłaszcza pod HST, i on sugeruje isomur. Jeszcze nie sprawdzałam jak się ma lambda isomuru w stosunku do ytonga, ale być może że wykonamy podmurówkę po prostu z ytonga.

Papucy
26-09-2017, 11:47
Gdzie? Na ścianach fundamentowych wewnątrz domu? I na ten styropian płytki?

Na chudziak ma iść 15 cm lub 20cm styropianu potem wylewka i płytki.


Jaka jest najkrótsza droga ciepła od wylewki w tym obniżonym pomieszczeniu do gruntu i przez co prowadzi?


Wybacz ale nie wiem ;/ , mam tradycyjne fundamenty z dodatkowymi ściągami zasypane piaskiem i na to chudziak

Kaizen
26-09-2017, 13:19
Na chudziak ma iść 15 cm lub 20cm styropianu

No i jak masz pomieszczenie 15 czy 20 cm niżej, to nie masz praktycznie żadnej izolacji między fundamentem i wylewką i ciepło popłynie do gruntu.

Darkat
26-09-2017, 14:11
Ja jeszcze mam inną opcję pod oknami tarasowymi. Ciepły parapet plus wymurowawanie jednej warstwy z betonu komórkowego. Najważniejszy jest pomiar i przygotowanie otworu przed montażem.
Mistrzostwo świata to mam pod drzwiami zewnętrznymi. Drzwi z Cala. Producent przewiduje swój próg z XPS. Oczywiście też musiałem przygotować otwór. Wymurowanie dwóch warstw z pełnej cegły. Zimne rozwiązanie, ale od wylewki mam oddylatowane tym XPS-em od Cala i jeszcze własnym XPS-em na całym przekroju.

ag2a
26-09-2017, 14:19
Bepo dlaczego chcecie robić gładź po tynkach C-W? .

żeby wyprawek nie było widać

Papucy
26-09-2017, 14:21
No i jak masz pomieszczenie 15 czy 20 cm niżej, to nie masz praktycznie żadnej izolacji między fundamentem i wylewką i ciepło popłynie do gruntu.

Qrcze teraz mi to uświadomiłeś ;/ . Jakieś pomysły co teraz z tym fantem ?

jkmp
26-09-2017, 16:17
Jeszcze nie sprawdzałam jak się ma lambda isomuru w stosunku do ytonga, ale być może że wykonamy podmurówkę po prostu z ytonga.
Nie daj się nabrać na isomur, sprawdź jaki to ma współczynnik przewodzenia w pionie. Można się zdziwić, wychodzi rząd wielkości gorzej od BK.

Wekto
26-09-2017, 17:44
Nie daj się nabrać na isomur, sprawdź jaki to ma współczynnik przewodzenia w pionie. Można się zdziwić, wychodzi rząd wielkości gorzej od BK.

Nie przasadzaj z tym rzędem wielkości. W środku są rdzenie z betonu stąd te różnice w λ.
Dla isomuru masz współczynnik λpoz: 0,07 W/mK, λpio: 0,19 W/mK
Dla BK masz
400 0,105 0,110
500 0,130 0,140
600 0,160 0,170
700 0,180 0,190

Do tego dodaj jeszcze pogorszenie parametrów przy zbrojeniu tego BK pod oknem (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.solbet.pl%2Fp orady-eksperta%2Fzbrojenie-pod-oknem%2Ckonstrukcja%2Cadvice%2C101%2C4%2C251.php%3 Fp%3D3).


Gdyby ktoś rozważał podparcie na isomurze to tak wyglądało to u mnie: http://oknotest.pl/montaz-okien/aprel-montaz-okien-w-ociepleniu

Doli.
26-09-2017, 17:52
Nie przasadzaj z tym rzędem wielkości. W środku są rdzenie z betonu stąd te różnice w λ.
Dla isomuru masz współczynnik λpoz: 0,07 W/mK, λpio: 0,19 W/mK
Dla BK masz
400 0,105 0,110
500 0,130 0,140
600 0,160 0,170
700 0,180 0,190

Do tego dodaj jeszcze pogorszenie parametrów przy zbrojeniu tego BK pod oknem (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.solbet.pl%2Fp orady-eksperta%2Fzbrojenie-pod-oknem%2Ckonstrukcja%2Cadvice%2C101%2C4%2C251.php%3 Fp%3D3).


Gdyby ktoś rozważał podparcie na isomurze to tak wyglądało to u mnie: http://oknotest.pl/montaz-okien/aprel-montaz-okien-w-ociepleniu

Dzięki za odrobienie za mnie pracy domowej :) Przy cenie isomuru to się nie opłaca.
Serio ktoś zbroi ścianę pod oknami? - pierwszy raz się spotykam...

jak_to_mozliwe
26-09-2017, 17:54
Zastanawiam się właśnie jak dobrze umocować drzwi wejściowe i tarasowe, żeby nie było mostka cieplnego, w taki sposób, żeby móc to łatwo wyjaśnić wykonawcy - im prostsze rozwiązanie, tym lepsze (mniej do zepsucia).

Wekto
26-09-2017, 18:02
Dzięki za odrobienie za mnie pracy domowej :) Przy cenie isomuru to się nie opłaca.
Serio ktoś zbroi ścianę pod oknami? - pierwszy raz się spotykam...

Ja nie zbroiłem... ale nie mam BK :). Skoro producenci (Solbet, Xella i pewnie inni też) o tym piszą to jest to wskazane. A co się dzieje jak się nie zbroi to można zobaczyć w pierwszym linku (pęknięcia pod oknami).No ale tyle na ten temat wiem co przeczytam więc... do odważnych świat należy ;)

jkmp
26-09-2017, 18:05
Może z tym rzędem przesadziłem, blisko połowę gorszy. Tylko w łeb bierze najważniejsze hasło reklamowe - że ogranicza ucieczkę ciepła w pionie. A tutaj nie dość że nie ogranicza to jeszcze przyspiesza.

Wekto u Ciebie to na BK by nie postawił, skoro tyle okno wystaje. Podmurowanie BK według mnie to tylko w opcji "w licu" muru. A w licu muru to bym dał XPS, raczej ciężar okna przeniesie skoro u mnie cały dom na tym stoi :) Temat okien to u mnie bardziej na wiosnę i obecnie sam nie wiem w jakie rozwiązania pójdę.

PS. Co do dozbrojenia pod oknami to przewodność cieplna chyba aż tak mocno nie spada? A dozbrojenie mam nawet w projekcie, chociaż buduję z Silikatu i się zastanawiam na ile tam jest potrzebne - w BK bym dał na 100% bo to bardziej kruchy materiał.

Kaizen
26-09-2017, 18:05
Nie przasadzaj z tym rzędem wielkości. W środku są rdzenie z betonu stąd te różnice w λ.
Dla isomuru masz współczynnik λpoz: 0,07 W/mK, λpio: 0,19 W/mK

Podasz źródło tych danych?
W aprobacie technicznej (http://www.j-p.pl/files/1314/0144/7926/119pl.pdf) stoi:


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=397561

Wekto
26-09-2017, 18:35
Może z tym rzędem przesadziłem, blisko połowę gorszy. Tylko w łeb bierze najważniejsze hasło reklamowe - że ogranicza ucieczkę ciepła w pionie. A tutaj nie dość że nie ogranicza to jeszcze przyspiesza.

Wekto u Ciebie to na BK by nie postawił, skoro tyle okno wystaje. Podmurowanie BK według mnie to tylko w opcji "w licu" muru. A w licu muru to bym dał XPS, raczej ciężar okna przeniesie skoro u mnie cały dom na tym stoi :) Temat okien to u mnie bardziej na wiosnę i obecnie sam nie wiem w jakie rozwiązania pójdę.

PS. Co do dozbrojenia pod oknami to przewodność cieplna chyba aż tak mocno nie spada? A dozbrojenie mam nawet w projekcie, chociaż buduję z Silikatu i się zastanawiam na ile tam jest potrzebne - w BK bym dał na 100% bo to bardziej kruchy materiał.

Z dozbrojeniem pod BK wiem tyle co wyczytam. Faktycznie, moja sytuacja jest o tyle inna, że wszystko wisi w warstwie ocieplenia. Jednak HS czy drzwi balkonowe nie mogły wisieć, stąd to podparcie isomurem, Dodatkowo jeszcze pod isomur przy drzwiach tarasowych dorzuciliśmy xps na fundamentach. Nic się nie dzieje, nic nie pęka itp. Podparcie pod drzwiami balkonowymi na piętrze to już w ogóle jest otulone styropianem więc nie ma co z dołu przewodzić.


Podasz źródło tych danych?


Nie podam. Pewnie pierwszy lepszy tekst z parametrami technicznymi. Jak poszukasz to znajdziesz.

Kaizen
26-09-2017, 18:41
Ja nie zbroiłem... ale nie mam BK :). Skoro producenci (Solbet, Xella i pewnie inni też) o tym piszą to jest to wskazane. A co się dzieje jak się nie zbroi to można zobaczyć w pierwszym linku (pęknięcia pod oknami).No ale tyle na ten temat wiem co przeczytam więc... do odważnych świat należy ;)

Naprawdę zalecania producentów coś dla Ciebie znaczą? To czemu się do nich nie stosujesz?

Poradnik murowania z silki Ytong (https://www.ytong-silka.pl/pl/docs/Poradnik_-_Murowanie_z_Silki_11-2014.pdf):


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=397564


I Sil-Pro (http://www.sil-pro.pl/sites/default/files/silpro2016.pdf)


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=397563

Kaizen
26-09-2017, 18:43
Nie podam. Pewnie pierwszy lepszy tekst z parametrami technicznymi. Jak poszukasz to znajdziesz.

Przecież podałem z aprobaty technicznej ITB - bardziej oficjalnych danych nie ma. A "trochę" różniące się od Twoich rewelacji.

Wekto
26-09-2017, 18:52
Naprawdę zalecania producentów coś dla Ciebie znaczą? To czemu się do nich nie stosujesz?


Masz jakiś problem z trzymaniem się tematu? Moje zbrojenie albo niezbrojenie nie ma tutaj nic do rzeczy bo nie o tym jest rozmowa.



Przecież podałem z aprobaty technicznej ITB - bardziej oficjalnych danych nie ma. A "trochę" różniące się od Twoich rewelacji.

No i? Pytałeś to ci odpowiedziałem. Jasne, że wartości się różnią co dalej nie robi różnicy o rząd wielkości.

Kaizen
26-09-2017, 18:55
masz jakiś problem z trzymaniem się tematu?

plonk

Wekto
26-09-2017, 19:35
Dla isomuru masz współczynnik λpoz: 0,07 W/mK, λpio: 0,19 W/mK


Chyba już mniej więcej wiem skąd wynikają różnice w podawanych danych technicznych Isomuru. Różnice nie są rzędu wielkości ale jednak są.

Bloczek jest sprzedawany w Polsce i produkowany dla nas (?) pod nazwą Isomur Plus.
Natomiast producent w Szwajcarii posługuje się dwoma nazwami dwóch różnych produktów tj Thermur Plus i Thermolino.
ITB po przebadaniu Isomuru Plus podaje λpio=0,33 W/mK.
Producent (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.stahlton-bauteile.ch%2Fdownload_d%2FMauerfusselemente_Deuts chland%2FProspekt%2Fmauerfusselement-prospekt-p.pdf) dla Thermuru podaje 0,22 W/mK dla wersji standardowych i 0,245 W/mK dla wersji mocniejszej a dla Thermolino 0,19 W/mK

Na polskiej stronie producent podaje tylko λ średnia: 0,245 W/mK. Wynika z tego, że w Polsce prawdopodobnie sprzedawany jest teraz Thermomur Plus pod nazwą Isomur Plus.
Wcześniej jednak podawał λpio: 0,19 W/mK i możliwe, że oferował Thermoline pod nazwą Isomur.

W każdym razie wcześniej podawana była informacja o współczynniku λpoz: 0,07 W/mK, λpio: 0,19 W/mK, którą teraz można znaleźć na różnych stronach.Tu (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.budnet.pl%2FIz olacyjne_bloczki_cokolowe%2CMaterialy_budowlane%2C 111606-czytaj.html)czy tu (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.dom.pl%2Fizol acyjne-bloczki-cokolowe.html) czy tu (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.archipelag.pl %2Faktualnosci%3FArticle%3Dzatrzymaj-cieplo-w-domu-izolacyjne-bloczki-cokolowe-isomur-plus-firmy-stahlton.html).

Bepo
26-09-2017, 21:26
Bepo dlaczego chcecie robić gładź po tynkach C-W?

Planujemy nie robić gładzi wcale, zwłaszcza, że tynki mechaniczne. Jeśli jednak okażą się mniej gładkie niż oczekujemy, to jesteśmy nastawieni na zrobienie warstwy wyrównującej.

ag2a
27-09-2017, 08:50
Problem nie poleca na ich gładkości tylko na zrobieniu wyprawek. Wstawisz parapety, ryśniesz czymś, połączenie sufitu podwieszanego z tynkiem i wszędzie tam trzeba podszpachlować co jest praktycznie przy tynku cem wap nie możliwe do połączenia w jedna strukturę.

Wekto
27-09-2017, 09:08
Rozwiązaniem, które możecie zabrać pod uwagę jest tynk utwardzany gipsowy i późniejsze jego szlifowanie. W większości przypadków nie ma potrzeby jego obróbki. Jeśli jednak ktoś chce, ma czas to może to zrobić samodzielnie. Najtańsza szlifierka tzw. żyrafa (kilkaset złotych) i trochę czasu. Nie jest super idealnie ale dla nas w zupełności wystarcza. Jak ktoś się uprze spokojnie można zrobić "lustro". Przy gipsowym nie ma żadnych problemów z wyprawkami. A tych nie ma możliwości uniknięcia. Po prostu nie ma.
Przy naszych 1300 m2 i 22-23 zł za gładź (takie ceny mi zaproponowano) ... trochę zaoszczędziliśmy.

Marcin34_Śl
27-09-2017, 10:52
Miałem tynki gipsowe utwardzone i nawet wszlifowane nijak się mają do gładzi...bez porównania.
Nie maiłem tego dużo (około 220 m) więc przeżyłem

aghata86
27-09-2017, 11:04
Hejka. U nas tez do przodu. Dzis zamowilam więźbe, ścianki kolankowe wymurowane, zrobią zbrojenie, schody, szczyty i zalewamy...za dwa tyg wchodzi cieśla.

swieja
27-09-2017, 12:02
Ale super :) niedługo będziemy pokazywać gotowe domki :)
U nas dekarze już na dachu. Ten etap cieszy mnie chyba najbardziej. Potem będzie długo długo "nic" i znowu się tak ucieszę jak zaczniemy układać podłogi. "Nic" to znaczy kable i rury które i tak zaleje wylewka i przykryją tynki. Mało emocjonujące jak sądzę.

Bepo
27-09-2017, 13:44
Rozwiązaniem, które możecie zabrać pod uwagę jest tynk utwardzany gipsowy i późniejsze jego szlifowanie. W większości przypadków nie ma potrzeby jego obróbki. Jeśli jednak ktoś chce, ma czas to może to zrobić samodzielnie. Najtańsza szlifierka tzw. żyrafa (kilkaset złotych) i trochę czasu. Nie jest super idealnie ale dla nas w zupełności wystarcza. Jak ktoś się uprze spokojnie można zrobić "lustro". Przy gipsowym nie ma żadnych problemów z wyprawkami. A tych nie ma możliwości uniknięcia. Po prostu nie ma.
Przy naszych 1300 m2 i 22-23 zł za gładź (takie ceny mi zaproponowano) ... trochę zaoszczędziliśmy.

No właśnie nie chcemy robić tynków gipsowych. Zależy nam na cementowo-wapiennych ze względu na ich właściwości. Gipsowe tynki sami byśmy sobie zrobili ;)

Papucy
27-09-2017, 14:29
No właśnie nie chcemy robić tynków gipsowych. Zależy nam na cementowo-wapiennych ze względu na ich właściwości. Gipsowe tynki sami byśmy sobie zrobili ;)

Możesz proszę przybliżyć właściwości tynków C-W .

ag2a
27-09-2017, 15:28
Też jestem bardzo ciekawy...

swieja
27-09-2017, 19:07
Są trwalsze i nie są podatne na uszkodzenia jak gipsowe. Ale nie piszę tego z doświadczenia ale z inf. z netu ;)

ag2a
27-09-2017, 19:20
I tu jest właśnie ta różnica. Chyba lepiej skorzystać z doświadczenia kogoś kto ma taki tynk czy zna się trochę na tym.
Są trwalsze jeśli zrobisz typu Mpi25 ale jego praktycznie musisz szpachlowane bo wyprawek nie zrownasz. Jeśli zrobisz tynk cen wap gładki to zapominamy o tym że jest mocny i tak w kółko.
My niestety chyba zaczniemy w przyszłym roku bo gmina nas w .... Prawomocne warunki zabudowy podbija nam dopiero 9 października czyli po 5 miesiącach!!!!

Papucy
27-09-2017, 21:13
U nasz na szczęście PnB ekspresowo, jakieś 3 tygodnie ale działka objęta planem.

laurap
27-09-2017, 21:51
u nas też było szybko. Tak samo szybko kredyt i właściwie czekaliśmy tylko na ekipę najdłużej.

Bepo
27-09-2017, 22:03
I tu jest właśnie ta różnica. Chyba lepiej skorzystać z doświadczenia kogoś kto ma taki tynk czy zna się trochę na tym.
Są trwalsze jeśli zrobisz typu Mpi25 ale jego praktycznie musisz szpachlowane bo wyprawek nie zrownasz. Jeśli zrobisz tynk cen wap gładki to zapominamy o tym że jest mocny i tak w kółko.
My niestety chyba zaczniemy w przyszłym roku bo gmina nas w .... Prawomocne warunki zabudowy podbija nam dopiero 9 października czyli po 5 miesiącach!!!!

Dlaczego cementowo-wapienne?
1. Mają mniejszą chłonność wody.
2. Są odporniejsze na uszkodzenia.
3. W przeciwieństwie do gipsowych lepiej nadają się do zastosowania w pomieszczeniach mokrych np. łazienka, kuchnia, pralnia(wszystkie trzy rodzaje pomieszczeń mamy w domu)
4. Mniejsze ryzyko odparzenia tynku
5. Większa odporność na rozwój grzybów
6. Na tynki gipsowe i tak trzeba położyć gładź(choć część fachowców obiecuje, że wcale nie trzeba)

I nie, nie jest to info z netu, tylko z doświadczenia. :)

ag2a
28-09-2017, 10:39
To odpowiem Ci z mojego ponad 10 letniego doświadczenia.
1. Tak mają mniejszą chłonność tylko nadmiar oddają jak robi się w domu sucho.
2. Jeśli zrobisz gipsowe utwardzone to nie. Tylko ręczne cw są twardsze od nich. I tak zrobisz na wierzchu mąką i gdzie twardość
3. jeśli masz problemy z wilgocią to może być gorzej
4. Tu się absolutnie nie zgodzę.
5. Tj w pkt 3
6. To już zależy od wykonawcy, przy utwardzonych raczej nie ma tego problemu bo można łatwo szlifować
Podam przybliżone koszty na gotowo
tynk gipsowy 26 zł
tynk gipsowy utwardzony 30 zł
tynk cw plus szpachlowanie 50 zł
Każdy wybierze co dla niego odpowiednie.

paoli
28-09-2017, 14:03
Czy można jeszcze dołączyć? Budujemy dom przy cyprysowej 3 lustrzane odbicie, zaczęliśmy pod koniec czerwca br, w dniu dzisiejszym mamy skończony dach, jeszcze kończymy ścianki wewnętrzne i myślę że za tydzień, dwa będziemy mogli mówić o SSO :)

Chętnie podzielę się wrażeniami z budowy oraz wymienię doświadczenia. Poszukuje też inspiracji co do dalszych etapów budowy.
:wiggle:

Bepo
28-09-2017, 21:41
To odpowiem Ci z mojego ponad 10 letniego doświadczenia.
1. Tak mają mniejszą chłonność tylko nadmiar oddają jak robi się w domu sucho.
2. Jeśli zrobisz gipsowe utwardzone to nie. Tylko ręczne cw są twardsze od nich. I tak zrobisz na wierzchu mąką i gdzie twardość
3. jeśli masz problemy z wilgocią to może być gorzej
4. Tu się absolutnie nie zgodzę.
5. Tj w pkt 3
6. To już zależy od wykonawcy, przy utwardzonych raczej nie ma tego problemu bo można łatwo szlifować
Podam przybliżone koszty na gotowo
tynk gipsowy 26 zł
tynk gipsowy utwardzony 30 zł
tynk cw plus szpachlowanie 50 zł
Każdy wybierze co dla niego odpowiednie.

Pewnie, że każdy wybierze to, co uważa za lepsze. :) Mąż zajmuje się wykończeniówką, widziałam efekty jego pracy i ufam mu w 100%, że to, co wybrał jest w naszym przypadku najlepsze. :) Co do kosztów- tak, jak pisałam, ewentualną gładź zrobimy sami, tynki wyceniliśmy na ok. 35 zł/m2.

Bepo
28-09-2017, 21:48
Czy można jeszcze dołączyć? Budujemy dom przy cyprysowej 3 lustrzane odbicie, zaczęliśmy pod koniec czerwca br, w dniu dzisiejszym mamy skończony dach, jeszcze kończymy ścianki wewnętrzne i myślę że za tydzień, dwa będziemy mogli mówić o SSO :)

Chętnie podzielę się wrażeniami z budowy oraz wymienię doświadczenia. Poszukuje też inspiracji co do dalszych etapów budowy.
:wiggle:

Paoli, rozgość się :) Gratuluję szybkości budowy!!! My zaczęliśmy w maju, a jesteście na praktycznie tym samym etapie, co my. :) U nas SSO najpewniej stanie się faktem już jutro. Fajny wybraliście projekt,, planujecie pozostawić elewację jak na wizualizacji, czy macie jakąś inną wizję?

paoli
29-09-2017, 14:08
Bepo, dzięki za przyjęcie :)
Sama jestem zaskoczona szybkością naszych fachowców, wg umowy maja wyrobić się do końca października.
Elewacja jest w trakcie permanentnej zmiany, średnio raz w tygodniu zmienia nam się wizja :) Mamy czarną dachówkę i do niej musimy wszystko dopasować. Oka wyceniamy w kolorze szarym oraz orzechowym. Jeżeli wybierzemy szary to pewnie pójdziemy w tym kierunku, ale nie wiem czy nie wyjdzie zbyt smutno? Jeżeli wybierzemy orzech to zrobimy dodatki brązowe.
Na razie mamy problem ze źle zamontowanymi oknami dachowymi-źle podwinęli membranę i co gorsza twierdza że tak ma być i już!
Szukamy też ekip do instalacji i wykończeniówki.
Mam małe pytanko-jaka ekipa robi ocieplenie dachu i płyty kartonowe na poddaszu? To będą ci sami co kładą tynki czy jeszcze inni?

Papucy
29-09-2017, 14:34
I strop zalany poszło 25 kubików betonu wraz ze słupami , pogoda idealna : ) .W środę mają ruszać ze ścianą kolankową , wyceniam właśnie dachówke i w pon zamawiamy więźbę .

Kamila.
29-09-2017, 18:35
Witaj paoli ;) Rozgość się, tu każdy znajdzie kąt dla siebie ;)

Towarzysze niedoli budowlanej którzy będą mieć kominki - jaki komin wybraliście?
My mamy do wyboru Schiedel rondo + plus wentylacja lub Presto universus + wentylacja.

Ekipa doradza Schiedla, twierdząc że pod kątem jakości nie ma sobie równych.
Ktoś z Was przerabiał już ten temat?

agb
29-09-2017, 18:57
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171465-Kominek-jaki-komin-czym-podłączyć-gdzie-wyczystka
:D

d1gital
29-09-2017, 19:05
Jeeeeedziemy! :wiggle: Kupiłem w castoramie tablicę i powiesiłem na płocie - dwa dni po rozpoczęciu, ale to chyba i tak niezły wynik.

W środę był geodeta, wczoraj zaczęli kopać i dzisiaj kopią dalej. Poszło już 7 wywrotek piachu pod płytę. Ciekawe ile łącznie wyjdzie. Oczywiście wyszły problemy: projektant jakimś cudem zaprojektował, że projektowany poziom posadzki będzie PÓŁTORA METRA ponad poziomem gruntu. Okazało się, że to pomyłka pisarska i nikt wcześniej nie zwrócił na to uwagi. Dopiero geodeta, który na miejscu to zobaczył zadzwonił do mnie i ustaliliśmy z projektantem wspólną wersję. Szkoda, bo oznacza to, że konieczny chyba będzie projekt zamienny, gdyż według projektanta każda zmiana PZT jest istotna. :sick: Ale na razie kontynuujemy prace, a projekt zamienny zrobimy jak się tego najwyżej uzbiera więcej...

Tak to teraz wygląda:

https://s5.postimg.org/xc6t0g41f/image005.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fpostimg.org%2Fima ge%2Fxc6t0g41f%2F) https://s5.postimg.org/uqwmz6p9v/image006.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fpostimg.org%2Fima ge%2Fuqwmz6p9v%2F) https://s5.postimg.org/rpf1gpqwj/image021.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fpostimg.org%2Fima ge%2Frpf1gpqwj%2F)
https://s5.postimg.org/x9mxdm0dv/image017.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fpostimg.org%2Fima ge%2Fx9mxdm0dv%2F) https://s5.postimg.org/mhpcyikxf/image016.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fpostimg.org%2Fima ge%2Fmhpcyikxf%2F) https://s5.postimg.org/99pz5kneb/image011.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fpostimg.org%2Fima ge%2F99pz5kneb%2F)

Busters
29-09-2017, 19:06
Witaj paoli ;) Rozgość się, tu każdy znajdzie kąt dla siebie ;)

Towarzysze niedoli budowlanej którzy będą mieć kominki - jaki komin wybraliście?
My mamy do wyboru Schiedel rondo + plus wentylacja lub Presto universus + wentylacja.

Ekipa doradza Schiedla, twierdząc że pod kątem jakości nie ma sobie równych.
Ktoś z Was przerabiał już ten temat?
Ja mam pekabet za polowe ceny, do palenia kilka razy w roku przez pierwsze pare lat wystarczy :)

Kaizen
29-09-2017, 19:11
Towarzysze niedoli budowlanej którzy będą mieć kominki - jaki komin wybraliście?

Jawar izostatyczny.

Bepo
29-09-2017, 19:19
Bepo, dzięki za przyjęcie :)
Sama jestem zaskoczona szybkością naszych fachowców, wg umowy maja wyrobić się do końca października.
Elewacja jest w trakcie permanentnej zmiany, średnio raz w tygodniu zmienia nam się wizja :) Mamy czarną dachówkę i do niej musimy wszystko dopasować. Oka wyceniamy w kolorze szarym oraz orzechowym. Jeżeli wybierzemy szary to pewnie pójdziemy w tym kierunku, ale nie wiem czy nie wyjdzie zbyt smutno? Jeżeli wybierzemy orzech to zrobimy dodatki brązowe.
Na razie mamy problem ze źle zamontowanymi oknami dachowymi-źle podwinęli membranę i co gorsza twierdza że tak ma być i już!
Szukamy też ekip do instalacji i wykończeniówki.
Mam małe pytanko-jaka ekipa robi ocieplenie dachu i płyty kartonowe na poddaszu? To będą ci sami co kładą tynki czy jeszcze inni?

Paoli, u nas są dwa rodzaje ocieplenia dachu- Thermano nakrokwiowe, które układali dekarze. Do tego będzie jeszcze styropian, ten ułoży ekipa od podwieszeń... albo my. Zobaczymy, czy zdecydujemy się sami kręcić G-K, bo mamy nad salonem 7m do sufitu, więc nie wiem co lepsze- zapłacić fachowcom, czy kupować rusztowania warszawskie :confused:

Fachowców do ocieplenia poddasza + G-K weźmiemy na 99,99% z tej samej firmy, która murowała nam dom. Bardzo solidni i konkretni. Zwłaszcza majster. :)

Co do okna dachowego- dzwoń do kierownika budowy. Jak on potwierdzi, że tak może zostać, to OK. Jak nie, to będziesz miała argument, żeby firma naprawiała, co zepsuła.

Papucy
30-09-2017, 12:19
Hej gdzie kupowaliście kominek odpowietrzający kanalizację? Czy to się kupuje systemowy razem z dachówką ? Możecie polecić jakąś wyrzutnie dachową , czy macie instalację odgromową na dachu ? Kiedy mam montować uchwyty odgromowe mocujące drut na kalenicach dachowych ?

pesce
30-09-2017, 12:35
Marko, jak dawno mnie nie było.
W tej chwili u mnie dach przygotowany do pokrycia, w poniedziałek wchodzą .
Okna pomierzone, zamówione .
Po oknach myśle nad zrobieniem instalacji elektrycznej i kanalizie, No i wtedy tynki albo nie.
Bije sie z myślami .
Pewnie wiele będzie zależało od temperatur i tego czy znajdę kogoś porządnego do tynków.



Hej gdzie kupowaliście kominek odpowietrzający kanalizację? Czy to się kupuje systemowy razem z dachówką ? Możecie polecić jakąś wyrzutnie dachową , czy macie instalację odgromową na dachu ? Kiedy mam montować uchwyty odgromowe mocujące drut na kalenicach dachowych ?

Ja kominki do kanalizy kupowałam wraz z dachówką. Wyrzutnie załatwił mi Oszczędny Grześ

https://semifinland.pl/scoop-wyrzutnia-dachowa-uniwersalna-dachowkowa-180-200-vilpe.html

Na dachu cały odgrom ma montować elektryk jak juz dach skończą . Włącznie z uchwytami .

Marcin34_Śl
30-09-2017, 18:33
Poczytajcie o tych kominkach, bo jak robiłem dach to warunkiem gwarancji producentów są wszystkie elementy dachu z danego producenta, w tym dachówka z kominkiem (tak było w Creaton)

Papucy
30-09-2017, 19:30
Poczytajcie o tych kominkach, bo jak robiłem dach to warunkiem gwarancji producentów są wszystkie elementy dachu z danego producenta, w tym dachówka z kominkiem (tak było w Creaton)

Tak i dodatkowo............hmm mało kto spełni wszystkie warunki

397777

Bepo
30-09-2017, 19:57
Tak i dodatkowo............hmm mało kto spełni wszystkie warunki

397777

Ciekawe... My mamy blachodachówkę Bratex Scandinavia i wszystko mamy od nich, nawet rynny, ale np. membrana jest już innej firmy. W umowie też nie mamy takiego zapisu. Pewnie co producent, to obyczaj.

pesce
01-10-2017, 07:55
Poczytajcie o tych kominkach, bo jak robiłem dach to warunkiem gwarancji producentów są wszystkie elementy dachu z danego producenta, w tym dachówka z kominkiem (tak było w Creaton)

Kupiłam kominki braasa , natomiast membranę wybrałam avaline . I tak mam niecertyfikowanych dekarzy ;) za to sprawdzonych :)

Marcin_Ż
01-10-2017, 09:22
Z kominkami braasa jest mały problem. Są z plastiku i po paru latach nasłonecznienia zmieniają kolor (płowieją). Ja zakupiłem w hurtowni (tam gdzie kupowałem całość pokrycia) kominek odpowietrzający zbudowany z mojej dachówki bazowej (braas teviva) z wklejoną rurą ceramiczną zakończoną ceramicznym daszkiem. Cena jak dobrze pamiętam to 250 zł wraz z rurą elastyczną z tworzywa służącą jako przejściówka do instalacji. Tak na szybko znalazłem http://www.koncajs.pl/kominki-odpowietrzaj-ce-i-wentylacyjne.html, ale na pewno jest dużo więcej producentów.

d1gital
01-10-2017, 12:26
Chłopaki przygotowują zbrojenie a opaska przeciwwysadzeniowa już gotowa. :) Nie spodziewałem się, że obrys będzie taki duży (tzw. wiedziałem, ale na żywo robi wrażenie).

https://s25.postimg.org/ncmqt8z4r/image002.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpostimg.org%2Fimag e%2Fncmqt8z4r%2F) https://s25.postimg.org/8tflrxlgb/image005.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpostimg.org%2Fimag e%2F8tflrxlgb%2F) https://s25.postimg.org/47jhjlusb/image006.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpostimg.org%2Fimag e%2F47jhjlusb%2F)

aghata86
02-10-2017, 13:21
W przyszlym tyg bedziemy zamawiac okna, ma przyjechac majster i zrobic pomiary. Beda okna Vetrex i mam pytanko czy tynkowaliscie otwory okienne przed pomiarem?

Kaizen
02-10-2017, 13:40
czy tynkowaliscie otwory okienne przed pomiarem?

Szpachlowałem, żeby taśma mogła się szczelnie i skutecznie przykleić.

aghata86
02-10-2017, 13:43
Szpachlowałem, żeby taśma mogła się szczelnie i skutecznie przykleić.

A to moze byc wyrównane zaprawą murarską ?

ag2a
02-10-2017, 14:04
Z czego murujesz i jak wyglądają otwory po wykonaniu? Montaż standardowy czy "ciepły"?

aghata86
02-10-2017, 14:13
No wlasnie mam dylemat. Nasz majster mowi zeby dac sobie spokoj z cieplym montazem, ze to nie duza roznica potem a koszt okolo 2500zl dodatkowo. Nie wiem co robic. Murowalismy z porothermu

aghata86
02-10-2017, 14:14
Mowi ze przez 10 lat co on buduje to moze z 2 osoby skorzystaly z cieplego montazu.

ag2a
02-10-2017, 14:48
Wg mnie jeśli to będzie 2500 zł to rzeczywiście nie warto. Sami może to zrobić za kilka stówek wtedy warto otynkować ościeża

Papucy
02-10-2017, 14:59
Wg mnie jeśli to będzie 2500 zł to rzeczywiście nie warto. Sami może to zrobić za kilka stówek wtedy warto otynkować ościeża

Jak można wykonać samemu ciepły montaż ? Czy chodzi tu o naklejenie taśm paroprzepuszczalnych i paroizolacyjnych?

ag2a
02-10-2017, 15:48
dokładnie i ewentualnie silikonowanie, można też zrobić tak jak @annatulipanna

Kaizen
02-10-2017, 18:00
Jak można wykonać samemu ciepły montaż ? Czy chodzi tu o naklejenie taśm paroprzepuszczalnych i paroizolacyjnych?

Tak, chodzi o taśmy. Ale samemu tak dobrze nie zrobisz, jak już okna będą wstawione, bo wewnętrzne nakleja się od strony stykającej się z murem przed montażem. Do tego taśmy sobie trochę kosztują i nie dość, że montażyści mają pewnie maksymalne zniżki to jeszcze sprzedadzą razem z usługą czyli oszczędzasz 15% na VAT.

A co do pozycji w wycenie/na fakturze, to różna jest polityka. Np. moje okna w ofercie Oknoplastu miały dopłatę 1884zł netto ale od razu od tego rabat 50% czyli 942zł netto. MS 1600 zł netto krzyczało za taśmy z obydwu stron.

IMO warto. Daje przede wszystkim szczelność. A drugi istotny efekt to trwałość pianki.

paweł 40
02-10-2017, 19:49
IMO warto. Daje przede wszystkim szczelność. A drugi istotny efekt to trwałość pianki

ale czy te taśmy faktycznie coś dają? co uszczelniają?

Kaizen
02-10-2017, 20:06
ale czy te taśmy faktycznie coś dają? co uszczelniają?

http://oknotest.pl/montaz-okien/co-daje-cieply-montaz-okien-pvc

Busters
02-10-2017, 20:07
Wiesz co jest szcselnosc budynku? Zrob wentylacje grawitacyjna zamontuj najlepsze okna jakie sa na rynku z nawietrznikami (zeby wentylacja dzialala) i zobaczysz jaki mialo sens wywalac duzo kasy na okna :d

Bepo
02-10-2017, 23:21
Mowi ze przez 10 lat co on buduje to moze z 2 osoby skorzystaly z cieplego montazu.

My robimy montaż z listwami, ale bez ciepłych parapetów, bo kilku fachwców(m.in. firma murująca nam dom i inna, która będzie robić elewację) ostrzegają, że ciepłe parapety łatwo uszkodzić. Mamy zaplanowaną(i wykonaną) wentylację grawitacyjną, okna z nawiewnikami. Rozumiem, że można się emocjonować wybranym przez siebie rozwiązaniem(ja jaram się pompą ciepła), ale nie ma jednego słusznego(t.j. rodzaju wentylacji). ;) U teściów dom jest ocieplony zaledwie 10 cm styropianu, okna nie mają nawiewników, ale w rogach pomieszczeń są kapilary(czyt. dziury) i zimą jest tam gorąco. A teść pali w piecu raz dziennie.

tkaczor123
03-10-2017, 05:31
Ciepły montaż ma sens jeżeli nie masz wentylacji grawitacyjnej. W tamtym roku 1 na 10 decydował się na taki montaż, kumpel pracuje w firmie montującej okna.
Mi wychodziło około 1600 zł dopłaty do ciepłego, same taśmy to koszt około 500zł można kupić na alledrogo. Otwory muszą być obrobione przed montażem.
Spróbuj dogadać się z montażystami przed montażem może zrobią Ci na fuche taniej, jak nie to zostaje Ci bawienie się po montażu.

Myjk
03-10-2017, 08:36
ale bez ciepłych parapetów, bo kilku fachwców(m.in. firma murująca nam dom i inna, która będzie robić elewację) ostrzegają, że ciepłe parapety łatwo uszkodzić.
Jak robisz WG to ciepły parapet jest na szczaw potrzebny (argument o możliwości jego uszkodzenia jest zerowej wartości merytorycznej), bo jak napisał Busters nie ma sensu pociskać na dobre okna i szczelność budynku, jak się celowo kupuje okna z dziurami. Pomijam jaranie się, ale po prostu WG to najgorsze możliwe rozwiązanie zastosowane w domu energooszczędnym.


(ja jaram się pompą ciepła),
Z ciekawości, co wyszło z OZC?