PDA

Zobacz pełną wersję : Styropian w podłodze pod kominkiem - dlaczego nie dawać?



RYDZU
01-04-2005, 15:15
No własnie - dlaczego?
Ze względu na ciężar kominka czy ze względu na ciepło wydzielane przez wkład?

Pozdrawiam

Jezier
01-04-2005, 15:17
Ciepło z kominka nie zaszkodzi styropianowi pod wylewką.

ppp.j
01-04-2005, 15:20
Ale te kilogramy z kominka to tak.

Jezier
01-04-2005, 15:22
Ciężko powiedzieć czy zaszkodzą. Może zamiast styropianu fs 20 dać fs30 lub styrodur, wzmocnić wylewkę i dać grubszą warstwę betonu (kosztem styropianu)

Majka
01-04-2005, 15:25
standardowo wiekszośc z nas daje pod wylewkę ok. 10cm styropianu. Gdyby go nie dawać pod kominkiem, wiecie ile trzeba by wylać dodatkowo betonu :o Proponuję styropian 30stke, dodatkowo zazbroić i zdylatować od reszty pomieszczenia.

Whisper
01-04-2005, 15:26
A nie powinno się dawać?

Tak na zdrowy rozum, to ciężar kominka to jakieś 100-200 kg. Może 300 ( z obudową). Rozłożone to będzie na jakimś powiedzmy metrze kwadratowym, czyli nacisk liczony na mniejszą powierzchnię nie powinien być większy niż powodowany przez człowieka - tu mamy 100 kg na powierzchni dwóch butów :wink:

A temperatura - kominek nie leży przecież na tym styropianie, jakieś kilkadziesiąt centymetrów odstępu to będzie. Czy aż tak gorąco będzie?

Sp5es
01-04-2005, 18:53
standardowo wiekszośc z nas daje pod wylewkę ok. 10cm styropianu. Gdyby go nie dawać pod kominkiem, wiecie ile trzeba by wylać dodatkowo betonu :o Proponuję styropian 30stke, dodatkowo zazbroić i zdylatować od reszty pomieszczenia.


Jedynie ciężkie posadzkowe styrodury wytrzymuja 700 kg/m2. FS 30 popatrz w specyfikacje....
Gleboko odradzam. A beton i tak jest tanszy 3-5 razy od Styroduru.
Nie widze logiki.

RYDZU
01-04-2005, 19:41
Bo tak sobie kombinuję:
wkład stoi na stojaku, a stojak na bloczkach silikatowych wysokości takiej jak przyszła
wylewka. I chyba to wszystko obłozę styropianem i dam dookoła bloczków normalną
grubość wylewki jak w reszcie pomieszczenia.
Temperatura raczej nie będzie wysoka, a cięzar jest przenoszony przez bloczki prosto na fundament.
Chyba będzie dobrze?

Pozdrawiam

Zbigniew Rudnicki
01-04-2005, 19:47
Pod kominkiem można zamiast styropianu dać zaprawę ciepłochronną zmieszaną z keramzytem.
Nie koniecznie musi być pod całym kominkiem.
Można wykonać w styropianie kilka otworów srednicy 10-15cm i wypełnić je zaprawą ciepłochronną. To wystarczy aby styropian "nie siadł".
Ten sam sposób można zastosować pod zasobnikiem ciepłej wody.

deha
01-04-2005, 21:15
standardowo wiekszośc z nas daje pod wylewkę ok. 10cm styropianu. Gdyby go nie dawać pod kominkiem, wiecie ile trzeba by wylać dodatkowo betonu :o Proponuję styropian 30stke, dodatkowo zazbroić i zdylatować od reszty pomieszczenia.
A ile? :o :o :o

Bo jeżeli dobrze liczę to u mnie powierzchnia pod kominkiem zajmuje ok 1,5 m2 razy 0,1 m to wychodzi 0,15 m3.
czy to jest te tak dużo :o betonu???

Sp5es
01-04-2005, 21:21
Pod kominkiem można zamiast styropianu dać zaprawę ciepłochronną zmieszaną z keramzytem.

ZANIM TO ZROBISZ SPRAWDZ WYTRZYMALOSC ZAPRAWY CIEPLOCHRONNEJ NA SCISKANIE..... COS TU NIE WYJDZIE.

NIE ZNAM ZAPRAW CIEPLOCHRONNYCH DO TAKICJH APLIKACJI. DO SYSTEMOW GRUBOWARSTWOWYCH STOSUJE SIE WYLACZNIE TYNKI CIEPLOCHRONNE, A NIE ZAPRAWY. TU Z WYTZRYMALOSCIA BEDZIE JESZCZE GORZEJ.

CHYBA ZE MA TO BYC TYLKO WYPELNIACZ.

Nie koniecznie musi być pod całym kominkiem.
Można wykonać w styropianie kilka otworów srednicy 10-15cm i wypełnić je zaprawą ciepłochronną. To wystarczy aby styropian "nie siadł".
Ten sam sposób można zastosować pod zasobnikiem ciepłej wody.

Sp5es
01-04-2005, 22:04
Pod kominkiem można zamiast styropianu dać zaprawę ciepłochronną zmieszaną z keramzytem.

ZANIM TO ZROBISZ SPRAWDZ WYTRZYMALOSC ZAPRAWY CIEPLOCHRONNEJ NA SCISKANIE..... COS TU NIE WYJDZIE.

NIE ZNAM ZAPRAW CIEPLOCHRONNYCH DO TAKICJH APLIKACJI. DO SYSTEMOW GRUBOWARSTWOWYCH STOSUJE SIE WYLACZNIE TYNKI CIEPLOCHRONNE, A NIE ZAPRAWY. TU Z WYTZRYMALOSCIA BEDZIE JESZCZE GORZEJ.

CHYBA ZE MA TO BYC TYLKO WYPELNIACZ.

Nie koniecznie musi być pod całym kominkiem.
Można wykonać w styropianie kilka otworów srednicy 10-15cm i wypełnić je zaprawą ciepłochronną. To wystarczy aby styropian "nie siadł".
Ten sam sposób można zastosować pod zasobnikiem ciepłej wody.

Majka
02-04-2005, 09:34
standardowo wiekszośc z nas daje pod wylewkę ok. 10cm styropianu. Gdyby go nie dawać pod kominkiem, wiecie ile trzeba by wylać dodatkowo betonu :o Proponuję styropian 30stke, dodatkowo zazbroić i zdylatować od reszty pomieszczenia.
A ile? :o :o :o

Bo jeżeli dobrze liczę to u mnie powierzchnia pod kominkiem zajmuje ok 1,5 m2 razy 0,1 m to wychodzi 0,15 m3.
czy to jest te tak dużo :o betonu???

Deha, a ile ty dajesz styropianu pod wylewkę?
U nas było 10cm + 8 cm wylewka /chyba, że mam sklerozę :roll: / czyli
1,5m2 x 0,18m = 0,27m3. Ale nie o całkiem mi o to chodziło, tylko o schnięcie tak grubej wylewki :-?

ppp.j
02-04-2005, 10:28
U nas było 10cm + 8 cm wylewka /chyba, że mam sklerozę :roll: / czyli
1,5m2 x 0,18m = 0,27m3. Ale nie o całkiem mi o to chodziło, tylko o schnięcie tak grubej wylewki :-?
A co to za różnica. Przecież beton wiąże w całej masie a nie powierzchniowo. Ława fundamentowa to też wielki puc betonu a jak trzyma. Jak się bolisz skurczu objętościowego to można dać kilka prętów zbrojeniowych, jakie na pewno pozostały po budowie. Zalecenia by pod ciężkie elementy jak kominek, (który sam waży ok. 200 kg, ale z obudową może dojść do tony) są spowodowane możliwością ugięcia się styropianu pod takim ciężarem. Można oczywiście dawać pod nim słupy nośne, jakieś ożebrowania lub inne elementy nośne, ale po co? O temperaturę nie należy się bać, bo przecież sam kominek ma grzać. Chyba, że ma to być kominek ozdobny, ale wtedy to i obudowa może być ze styropianu.:wink:
Natomiast RYDZU, który wtargał kominek na piętro wydaje mi się powinien zazbroić wylewkę pod kominkiem by ciężar rozłożyć na jak największą powierzchnię. On nie powinien izolować termicznie tylko redukować ciężar.

Zbigniew Rudnicki
03-04-2005, 15:26
Mam dom wymurowany na zaprawie ciepłochronnej. Czyli cały dom (z wyjątkiem podłóg parteru) ciśnie na tą zaprawę.
Jeśli styropian (nawet 30) bylby mocniejszy i trwalszy to budowalibyśmy mury ze styropianu.

deha
03-04-2005, 17:15
standardowo wiekszośc z nas daje pod wylewkę ok. 10cm styropianu. Gdyby go nie dawać pod kominkiem, wiecie ile trzeba by wylać dodatkowo betonu :o Proponuję styropian 30stke, dodatkowo zazbroić i zdylatować od reszty pomieszczenia.
A ile? :o :o :o

Bo jeżeli dobrze liczę to u mnie powierzchnia pod kominkiem zajmuje ok 1,5 m2 razy 0,1 m to wychodzi 0,15 m3.
czy to jest te tak dużo :o betonu???

Deha, a ile ty dajesz styropianu pod wylewkę?
U nas było 10cm + 8 cm wylewka /chyba, że mam sklerozę :roll: / czyli
1,5m2 x 0,18m = 0,27m3. Ale nie o całkiem mi o to chodziło, tylko o schnięcie tak grubej wylewki :-?

Napisałaś:
"Gdyby go nie dawać pod kominkiem, wiecie ile trzeba by wylać dodatkowo betonu "
więc wyliczyłem tą ilość " dodatkową " , a nie całą ( z wylewką ).
I myślę, że liczenie całej ilości jest błędne i nie potrzebne..

hawkmoon
03-04-2005, 17:52
Zamiast styropianu dałem pod kominkiem płytki z ytonga o grubości 7 cm. Ten materiał wytrzymałość na ściskanie ma wielokrotnie większą niż najtwardszy styropian, a właściwości izolacyjne również.
Sam wkład kominkowy waży mi 290 kg. Z obudową będzie pewnie z 800 kg na niecałym metrze kwadratowym.
http://foto.onet.pl/upload/41/4/_445422_n.jpg
Wkład ma własne nóżki o łącznej powierzchni około 10 cm2.
Bałem się o wylewkę, więc podłożyłem pod nie arkusz blachy stalowej o grubości 4 mm.

Peterek
04-04-2005, 07:36
hawkmoon to kolanko chyba zlikwidujesz. Z tego co wiem (od kominiarza) to nie można na rurach spalinowych od kominka montować kolan 90st.

RYDZU
04-04-2005, 08:02
hawkmoon to kolanko chyba zlikwidujesz. Z tego co wiem (od kominiarza) to nie można na rurach spalinowych od kominka montować kolan 90st.

Dlaczego ma likwidować? :o
Wszystkie wkłady kominowe Shiedla by trzeba zakazać stosować przy kominkach
w takim razie bo standardowo mają wlot pod katem 90 stopni (i nawet nie wiem czy jest
dostepne w opcji wejście pod katem 45stopni).
U mnie kominiarz pooglądał kominy i powiedział, że będzie dobrze - mam podobnie jak
hawkmoon - tylko podejście na rurze elastycznej. A tych rur też kiedyś stosowac nie wolno było....

pozdrawiam

Peterek
04-04-2005, 08:17
Tak mi kominiarz prawił :o .

deha
04-04-2005, 14:02
hawkmoon to kolanko chyba zlikwidujesz. Z tego co wiem (od kominiarza) to nie można na rurach spalinowych od kominka montować kolan 90st.
Witam
To nie jest kolano 90 stopni, tylko 2 razy 45 stopni.

art63
04-04-2005, 14:26
hawkmoon to kolanko chyba zlikwidujesz. Z tego co wiem (od kominiarza) to nie można na rurach spalinowych od kominka montować kolan 90st.

Dla przestrogi:

Też tak myślałem , po długich poszukiwaniach shidla 45 st ( produkują ale nie ma na składach) zakupiłem ten 1 element z firmy ZEPEL ( mogę mylić pisownię) , i właśnie ten trójnik się rozkleił i popękał w już wykonanym do końca kominie :evil: !!!!!!, HORROR !!!!!

Zareklamowałem , mają przyjechać na reklamacje ( aż z Czech) .
Zobaczymy co dalej ?

Prawdopodobnie w tych trujnikach pod kątem 45 st ,jest za duża powierzchnia wycinana w rurze pionowej do wklejenia tej rury poprzecznej.

FREDY
04-04-2005, 21:47
Ja mam Schiedla z trójnikiem 45stopni. Trzeba tylko taki zamówić bo standardowo przywozą pod kątem 90 stopni.