PDA

Zobacz pełną wersję : dachówka betonowa czy blachodachówka



riot
05-01-2017, 20:09
Pytanie pewnie dziwne i wybór oczywisty, ale wolę się upewnić (bądź nie) w swoim przekonaniu tutaj.

Do wyboru mam dachówkę betonową Braas Teviva Cisar lub panel dachowy Lambda grafit.
Różnica w cenie ok. 3 tys. Dach mały, dwuspadowy.

Wiem, że najlepsza ceramika, ale jestem zmuszony ograniczyć się do tego co powyżej.

Czytałem o kruchości dachówki betonowej (nie wiem, na ile to potwierdzone) oraz o możliwości falowania blachy z biegiem czasu.

Co z powyższych rozwiązań ma więcej plusów niż minusów ?

SO-JER
05-01-2017, 20:17
Jak krycie wstępne wykonasz na deskowaniu i z dobrej papy to wybór pokrycia zewn to tylko kwestia estetyki ;)

CZARNY.
05-01-2017, 20:22
A krycie wstępne papą zniweluje porastanie i blaknienie dachówki betonowej ?

kaszpir007
05-01-2017, 21:31
Jak krycie wstępne wykonasz na deskowaniu i z dobrej papy to wybór pokrycia zewn to tylko kwestia estetyki ;)

Fajna porada ...

Pytającego nie stać na ceramikę a ty mu sugerujesz aby wydał jeszcze sporo sporo wiecej i wykonał deskowanie + papa ...

Kamil30cm
06-01-2017, 07:31
Na kryciu wstepnym nie ma co oszczedzac wiec tylko deski i papa

Andrzej Wilhelmi
06-01-2017, 08:35
W przypadku gdy więźba jest przewidziana pod ciężkie pokrycie można dach pokryć dowolnym materiałem. Rozwiązania są dwa: jedno to folia i blacha bo to materiały o podobnej żywotności (około 20 lat), drugie to deskowanie lub OSB, papa i dachówka cementowa (spokój na minimum 60 lat). Produkty Braas to bardzo dobry wybór. Można zejść trochę z kosztów rezygnując z dachówek skrajnych (szczytowych) i szczyty zamknąć obróbką blacharską. Pozdrawiam.

jerzyka51
07-01-2017, 12:37
Witam
Ja mam już położoną płytę MFP 12 i na nią położoną papę. Za trzy miesiące położę blachodachówkę z aluminium / taki termin czekania na firmę/. Ta aluminiowa powinna wytrzymać tyle co dachówka ceramiczna. Jest w cenie dobrej stalowej. Kupiłem działkę ,na której jeden z dachów pokryty jest falowaną blachą aluminiową. Ma to ponad 40 lat. Niczym nie malowana. Ta blacha pokryła się patyną i dalej jest w dobrym stanie.
miłego dnia J.Korona

Andrzej Wilhelmi
07-01-2017, 13:21
Blacha aluminiowa nie kosztuje tyle samo co stalowa więc coś jest nie tak. Jakiej firmy masz tą blachodachówkę "aluminiową"? Pozdrawiam.

jerzyka51
08-01-2017, 19:15
Blacha aluminiowa nie kosztuje tyle samo co stalowa więc coś jest nie tak. Jakiej firmy masz tą blachodachówkę "aluminiową"? Pozdrawiam.

Witam
chcę kupić tą blachodachówkę z popularnego portalu ,
Podobno, blacha jest z norweskich hut,grubości 0,65 mm "BLACHODACHÓWKA ALUMINIOWA NORWESKA ALUMINIUM MAT" .Jest jeszcze z Floriana ,znacznie tańsza.Innej blachodachówki nie znalazłem. Ta firma ,którą Pan ,w którymś poście polecał ,nie robi blachodachówki ,w dużych arkuszach.
Moja ,stara, o której wspominałem jest grubsza 1 mm ,ale niczym nie malowana, niczym nie zabezpieczona i żadnych wżerów ,mimo, że ma nie mniej ,niż 40 lat. Zna Pan jeszcze jakiś innych producentów takiej blachodachówki,może robią trochę grubszą,ja nigdzie nie znalazłem.
Miłego wieczoru J.Korona

Andrzej Wilhelmi
08-01-2017, 22:49
Myślę, że mówimy o dwóch różnych materiałach. Jeden to blachodachówka o rdzeniu stalowym z powłoką z alucynku a druga to pokrycie z blachy aluminiowej. Renomowany producent pokryć i rynien z blachy aluminiowej to PREFA. Żywotność ich produktów porównywana z żywotnością dachówki ceramicznej. Pozdrawiam.

gwilkolek
09-01-2017, 00:44
Właśnie skończyłem kryć dach w tamtym tygodniu dachówka teviva. Bardzo ładnie się prezentuje i na pewno wytrzyma dłużej niż blacha. Deskowania nie robiłem tylko dałem porządną membranę.
377984
377985
377986

Kamil30cm
09-01-2017, 07:10
Co kryje sie pod nazwa "porzadna membrana " Według mnie takie pojecie nie istnieje, a jeżeli mialbym gdzies polozyc ją sobie na jakies pomieszczenie gospodarcze to tylko Alpha Rexx - 470 g/m2 /1,5 m , i tylko dlatego że jest gruba i nic poza tym, a co zrobi z biegiem lat to sie okaże ale raczej nic dobrego nie wróży

jerzyka51
09-01-2017, 18:53
Myślę, że mówimy o dwóch różnych materiałach. Jeden to blachodachówka o rdzeniu stalowym z powłoką z alucynku a druga to pokrycie z blachy aluminiowej. Renomowany producent pokryć i rynien z blachy aluminiowej to PREFA. Żywotność ich produktów porównywana z żywotnością dachówki ceramicznej. Pozdrawiam.

Witam
Ja napisałem ,że ta blacha jest aluminiowa ,nie stalowa pokryta alucynkiem. Zamieszczam poniżej część jej opisu.-
Blachodachówka aluminiowa S-ka z norweskiej huty
HydroAluminium.

Struktura oferowanych blach :

1. rdzeń aluminiowy min. 0,60 mm
2. warstwa konwersyjna
3. lakier podkładowy min. 5 mikronów
4. lakier dekoracyjny min. 20 lub 30 mikronów
5. lakier ochronny min. 7 mikronów

Napisali wyraźnie rdzeń aluminiowy, czyli mamy w tej cenie ,blachodachówkę tylko z czystego aluminium. Jest trochę cienka ,i tylko w tym widzę problem.
Jutro jeszcze do nich zadzwonię i dokładnie dopytam.
Miłego wieczoru J.Korona

Andrzej Wilhelmi
09-01-2017, 19:54
Tak, jest taki produkt. Nie miałem okazji go montować. Pozdrawiam.

riot
10-01-2017, 22:35
Właśnie skończyłem kryć dach w tamtym tygodniu dachówka teviva. Bardzo ładnie się prezentuje i na pewno wytrzyma dłużej niż blacha. Deskowania nie robiłem tylko dałem porządną membranę.
377984
377985
377986
Czy jakies zastrzeżenia co do "kruchości" zamków, czy jakieś inne uwagi, które pojawiły sie przy montażu ?

gwilkolek
10-01-2017, 22:50
Było parę połamanych na palecie (transport), ale nie wiem o czym ludzie piszą, że ta dachówka jest krucha i się łamie w rękach. Ja nic takiego nie zauważyłem, dachówka jest gruba i mocna. Dekarze normalnie po niej chodzili podczas instalowania gasiorow i nic się nie działo.
378245

11-01-2017, 08:28
Jaki Ty kolor montowałeś ? Czarny ? Ładna ta dachówka :)

gwilkolek
11-01-2017, 08:34
Grafitowa, a tutaj wygląda jak czarna, słabe zdjęcia bo robione kiepskim telefonem. Za parę dni wrzucę lepsze zdjęcia. Struktonit też jest grafitowy.

Kamil30cm
11-01-2017, 14:22
No właśnie chodzili i nic się nie działo. Ale jestem pewny że jakbyś teraz rozebrał to parę dolnych zamków jest połamanych. Jeśli położysz 2000m2 tej dachówki na różnych dachach to wiesz co to z nią robi jak jakiś osioł po niej przejdzie

Andrzej Wilhelmi
11-01-2017, 20:07
Generalnie po żadnym pokryciu nie powinno się chodzić. Doświadczony dekarz w odpowiednim obuwiu nie wyrządzi żadnej szkody, Natomiast dachówka cementowa nie ma górnych zamków więc jej podsunięcie nie nastręcza żadnych kłopotów i można wygodnie poruszać się po łatach. Pozdrawiam.

gwilkolek
12-01-2017, 12:22
Ja jakoś nie widzę dolnych czy górnych zamków na tej dachówce. Widzę tylko boczny zamek. Ale ja tam się nie znam, nie ułożyłem 2000m2 tej dachówki, dekarzem nie jestem i nie zamierzam być. Stwierdzam tylko fakty.

Andrzej Wilhelmi
12-01-2017, 21:04
... Stwierdzam tylko fakty.
Stwierdzasz fakty w stosunku do czyjej wypowiedzi?
Nie widzisz górnych zamków bo ich nie ma, są natomiast tylko niewielkie wgłębienie zapobiegające kapilarnemu podciąganiu wody. Pozdrawiam.

gwilkolek
12-01-2017, 22:56
To był komentarz do wypowiedzi Kamil30cm, zapomniałem zacytować.

Kamil30cm
13-01-2017, 16:48
Chodzilo mi o boczne zamki ( jeden przykrywa drugi) ten przykrywajacy to jest gorny a ten przykrywany jest dolny i ten dolny pęka

gwilkolek
30-01-2017, 10:24
Więcej zdjęć
https://www.dropbox.com/sh/nj6aox9hb5f5yeu/AAB4InhUXob5JdgQNl5pAsnFa?dl=0

jarekpolak
01-02-2017, 18:51
blachę aluminiową demontowałem kilka razy. Porażka totalna. Plannja kiedyś to prosukowała. Po 20 latach farba zeszła tworząc nieciekawe dla oka wzory. Ktoś to chciał ratować i malował ale nowa farba schodziła razem ze starą spod spodu po tym jak zmatowiała od słońca. Nie wiem czy problem był w złym doborze farby czy w czymś innym, jednak właściciele zgodnie twierdzili, że nie było warto tyle płacić za wysoce przereklamowany towar. Osobną kwestią był fakt, że okucia oraz rynny były ze zwykłej blachy z której rdza już ciekła. Nie zapominaj o tym oraz o gumowych uszczelkach wkrętów i pomyśl jak będą wyglądać i co będą uszczelniać po 20 latach a co dopiero po 30 czy 40.