PDA

Zobacz pełną wersję : Problematyczna budowa budynku gospodarczego



konrad28
06-01-2017, 12:30
Witam serdecznie,

zwracam się do Państwa z ogromną prośbą o pomoc w uzyskaniu odpowiedzi na kilka bardzo nurtujących mnie pytań w sprawie budowy budynku gospodarczego usytuowanego na bardzo wąskiej działce.

Posiadam działke budowlaną (2), na której wybudowałem dom. Na północ od niej, znajduje się druga, współgrancząca z nią działka (1), która należy do syna.
Na tej działce (1), w porozumieniu z synem, chcielibyśmy wybudować budynek gospodarczy (8 m x 4 m) o powierzchni 32 m². Problem polega na tym, że szerokość działki syna wynosi tylko około 9,5 metra.
Teoretycznie z każdej strony powinienem zostawić odpowiednio 3 i 4 metry odstępu od granicy, więc budynek gospodarczy w żaden sposób nie mieści się na działce.

Działki (1) i (2) mają wspólne ogrodzenie, nie są w rzaden sposób podzielone.

Mam więc kilka pytań:

1) Czy istnieje możliwość usytuowanie budynku bliżej granicy niż trzy metry? Tyczy się to granicy z moją działką. Ewentualnie czy istnieje możliwość legalnego usytuowania budynku w granicy, na podstawie "porozumienia stron" czyli nas i syna?

2) Czytałem, że od 01.01.2017 nie jest wymagane zgłoszenie budowy budynku gospodarczego o powierzchni nie przekraczającej 35 m². Czy to prawda? Czy w takim wypadku mogę rozpocząć budowę bez przeszkód czy muszę wystosować odpowiednie pismo do organu pełniącego nadzór o planowanym rozpoczęciu budynku.

Z góry bardzo serdecznie dziękuję za każdą udzieloną odpowiedź!

Z wyrazami szacunku.

P.S.: Dołączam rysunek poglądowy dla lepszego wyobrażenia sytuacji.377774

Elfir
06-01-2017, 14:02
Budynki gospodarcze można było 1,5 m lub w granicy (ale były ograniczenia wysokości i długości budynku) - czy po nowelizacji także, trzeba sprawdzić.

Marcin34_Śl
06-01-2017, 16:29
1. Ja działka węższa niż 16 m możesz sie zbliżyć do 1,5 m.
2. Musisz mić warunki zabudowy na budynek gospodarczy.
3. Ponizej 35 m2 wystarczy zgłoszenie a nie pozwolenie na budowę, ale nie jetsem pewien czy zbliżając sie na 1,5 m nie musisz mieć pozwolenie na budowę. Ja buduje mały budynek gospodarczy w granicy i mysze mieć PNB

JUREK 60
06-01-2017, 19:11
Witam serdecznie,

zwracam się do Państwa z ogromną prośbą o pomoc w uzyskaniu odpowiedzi na kilka bardzo nurtujących mnie pytań w sprawie budowy budynku gospodarczego usytuowanego na bardzo wąskiej działce.

Posiadam działke budowlaną (2), na której wybudowałem dom. Na północ od niej, znajduje się druga, współgrancząca z nią działka (1), która należy do syna.
Na tej działce (1), w porozumieniu z synem, chcielibyśmy wybudować budynek gospodarczy (8 m x 4 m) o powierzchni 32 m². Problem polega na tym, że szerokość działki syna wynosi tylko około 9,5 metra.
Teoretycznie z każdej strony powinienem zostawić odpowiednio 3 i 4 metry odstępu od granicy, więc budynek gospodarczy w żaden sposób nie mieści się na działce.

Działki (1) i (2) mają wspólne ogrodzenie, nie są w rzaden sposób podzielone.

Mam więc kilka pytań:

1) Czy istnieje możliwość usytuowanie budynku bliżej granicy niż trzy metry? Tyczy się to granicy z moją działką. Ewentualnie czy istnieje możliwość legalnego usytuowania budynku w granicy, na podstawie "porozumienia stron" czyli nas i syna?

2) Czytałem, że od 01.01.2017 nie jest wymagane zgłoszenie budowy budynku gospodarczego o powierzchni nie przekraczającej 35 m². Czy to prawda? Czy w takim wypadku mogę rozpocząć budowę bez przeszkód czy muszę wystosować odpowiednie pismo do organu pełniącego nadzór o planowanym rozpoczęciu budynku.

Z góry bardzo serdecznie dziękuję za każdą udzieloną odpowiedź!

Z wyrazami szacunku.

P.S.: Dołączam rysunek poglądowy dla lepszego wyobrażenia sytuacji.377774


JEŻELI ZBLIŻA PAN BUDYNEK BLIŻEJ NIZ 3 M OD GR DZIAŁKI SĄSIEDNIEJ WYSTĘPUJE ODDZIAŁYWANIE BUDYNKU NA TEREN DZ SĄSIEDNIEJ - PEŁNA PROCEDURA - PRZYKRO MI


JEŻELI POMOŻE TO PROSZĘ POSŁUCHAĆ https://www.youtube.com/watch?v=zwCejrLPLmg

ACCel
08-01-2017, 13:02
2. Musisz mić warunki zabudowy na budynek gospodarczy.


Kwestia WZ na budynek na zgłoszenie jest dyskusyjna, bo są różne interpretacje, zapytaj w gminie co o tym sądzą, chociaż starostwo może sądzić coś innego.
Stanowisko GUNB: http://www.gunb.gov.pl/dziala/pliki/ws1160816.pdf

Reasumując powyższe wymóg ustalenia warunków zabudowy w drodze decyzji może
dotyczyć wyłącznie sytuacji, gdy planowana inwestycja będzie realizowana w trybie pozwolenia na
budowę lub zgłoszenia, o którym mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1a, 2b oraz 19a ustawy – Prawo
budowlane. Tym samym w przypadku zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych innych niż
wymienione powyżej, organ administracji architektoniczno-budowlanej nie może żądać dostarczenia
omawianej decyzji.
Stanowisko umieszczone na stronie GUNB w dniu 16.08.2016 r.
(1a to dom jednorodzinny, 2b to stacja trafo)

Jeżeli chodzi o nowelizację, która weszła w życie 1.01.2017 to nie wiem dlaczego powszechnie ludzie myślą że będzie można budować budynki gospodarcze bez zgłoszenia. Wyłączenie konieczności zgłoszenia dotyczy tylko budowy budynków gospodarczych na działce siedliskowej uzupełniających zabudowę siedliskową oraz budowy wiat do 50m2.