PDA

Zobacz pełną wersję : Jak do Waszego domu wchodzi główny kabel elektryczny?



bobo30
01-04-2005, 17:28
Bardzo proszę o odpowiedź. Chodzi mi o kabel zasilający cały dom biegnący od skrzynki w ogrodzeniu. Po dojściu do budynku... no wlaśnie przechodzi przez ścianę fundamentową i chudziak - podłogę na gruncie i na ścianę od środka itd. czy też idzie w bruździe na zewnętrznej ścianie budynku i potem przez ścianę murowaną do środka? Może są jeszcze inne wersje. Bardzo proszę o szczegóły. Sprawa niestety dość pilna. Elektryk sprzecza się z kier. budowy. jutro będą radzili. Chciałabym wiedzieć jak Wy macie to wykonane.

Sp5es
01-04-2005, 17:52
Też się polecam, za trochę bede mial ten sam problem.

Spodziewam sie, ze obie wersje mozliwe, ale nie znam przepisow.
Na zdrowy rozsadek, to uciekalbym z kablami do srodka , najszybciej coby sie dalo. Na zewnatrz sa bardziej narazone niz wewnatrz, w tym na wandalizm lub przecięcie, aby odloczyc sieciowe zasilanie instalacj alarmowych itp.

M@M
01-04-2005, 20:55
U mnie zrobiłem przepust ze zwykłej rury kanalizacyjnej 50 i kabel wychodzi wprost spod płyty fundamentowej do pomieszczenia z rozdzielnią. Drugi taki sam przepust zrobiłem do kabli oświetlenia i domofonu.

Jayer
01-04-2005, 22:48
Bobinko co za roznica? Obys tylko w przyszlosci pamietala ktoredy szedl. :-)
U mnie wchodzi przez sciane fundamentowa i od poziomu wylewek po wewnetrzznej scianie w bruzdzie w peszlu do tablicy.

Pozdrowionka

joola
01-04-2005, 23:35
U nas przechodzi przez ścianę fundamentową (w miejscu przejścia kabel jest w peszlu), dalej pod wylewką aż do ściany, w ścianie zrobiona bruzda i kabel też w peszlu idzie do skrzynki.

thalex
02-04-2005, 07:53
Obojetnie którędy.
Ważne aby w miejscach narażonych na uszkodzenia był ułożony z zapasem długości; czyli przy przejściach przez ściany i w miejscu gdzie "wychodzi" z ziemi do bruzdy w ścianie. Chodzi o to, że ziemia się przemieszcza i to powoduje uszkodzenia kabli, do tych miejsc trzeba dać więcej piasku.
A najlepiej kabel włożyć do peszla (taki szary peszel, twardy) i zatynkować.

ppp.j
02-04-2005, 08:35
W miejscu planowanego przejścia przez fundament zostawiłem przepust. Kabel wchodzi przez fundament do wiatrołapu. Przed wejściem do fundamentu dwa zwoje kabla zapasu. W wiatrołapie przed zasypaniem piachem ułożyłem rury kanalizacyjne fi 50mm jako dukt kablowy i przeciągnąłem wewnątrz linkę stalową do wciągnięcia kabla. Dzięki temu mogę kłaść kabel już po wylaniu chudziaka. Główna rozdzielnica i główne zabezpieczenia są w wiatrołapie i z niej rozchodzą się przewody do podrozdzielnic. Tą samą drogą wychodzi główny przewód uziemiający.

_ZBYCH_
02-04-2005, 16:33
Mam u siebie kabel YKY 5 x 10, ale moje przyłącze ma 25 mb. U Ciebie bobo przyłącze jest dłuuuugie więc i średnica kabla musi być odpowiednia (zapewne jest podana w projekcie).
Kabel w ziemi biegnie w rurze osłonowej AROT fi 50.

UWAGA! Przy odcinkach powyżej 10 m polecam wkładanie kabla w rurę przed zakopaniem! Po zakopaniu rury włożenie do niej grubego kabla (nawet z pilotem) jest bardzo trudne, szczególnie jeśli są załamania toru rury

Z wejściem kabla do budynku nie miałem problemu, bo rozdzielnię główną mam w garażu, który jest posadowiony niewiele wyżej od poziomu gruntu. Kabel biegnie po podłodze garażu (w grubości ocieplenia) i wchodzi na ścianę prosto pod rozdzielnią.

ania
02-04-2005, 19:43
Obojetnie którędy.

Właśnie się zastanawiam, czy aby na pewno obojętnie....
Planujemy poprowadzić kabel pod pokojem i zastanawiam się, czy nie będzie on powodował zakłóceń jeśli postawię nad nim telewizor, telefon, albo głośniki? Albo łóżko - czy SEM kabla zakłóca SEN mój?
Może to głupie, ale w takim kablu indukuje się pewnie różne badziewie... Co na to panowie elektryko-tronicy?

RYDZU
02-04-2005, 21:42
Ja u siebie już na etapie fundamentów kazałem przez ścianę przepuścić 3 peszle
fi chyba około 60-70 które podczas zasypywania fundamentów ułozyłem łagodnym
łukiem w górę wprost do przyszłej skrzynki elektrycznej.

Peszle mają około 4 metrów długości. W przyszłym tygodniu bęe dopiero wpuszczał
przewody, ale raczej problemów nie będzie (krótki odcinek).
Z uwag technicznych na dzień dzisiejszy - zamiast 3 połozyłbym przynajmniej
4 te peszle (przynajmniej jeden bezpośrednio do pomieszczenia technicznego)
- teraz będę miał ciasno ze wszystkimi kablami(zasilanie ogrodu, 2xdomofon,
2 x kamera zewnetrzna, 2x rygiel, 2 x zasilanie bram wyjazdowych + główny
kabel zasilający + kabel zasilający rezerwowy + inne kable "rezerwowe" - razem
spora wiącha przewodów się nazbierała ;) ).

Pozdrawiam

thalex
02-04-2005, 23:41
....czy nie będzie on powodował zakłóceń jeśli postawię nad nim telewizor, telefon, albo głośniki? Albo łóżko - czy SEM kabla zakłóca SEN mój?....
SEM w kablu będzie się indukować tak samo jak w kazdym metalowym przedmiocie ale ty nie jesteś galwanicznie (metalicznie) podłączona do kabla i ta SEM nic nie robi złego. Są elementy w domu np metalowe uchwyty meblowe czy okucia okien do których się dotykasz i co? No nic. A w nich właśnie taka SEM się indukuje.

Pole elektromagnetyczne wokoło kabla jest minimalne bo prądy mają przeciwne kierunki i pole się znosi.

Pozostają zakłócenia elektromagnetyczne (radiowe) które mogą przychodzić po kablu ale te zakłócenia i tak przyjdą, jeżeli nie po tym kablu pod podłogą to przyjdą kablem do telewizora tym, którym przychodzi zasilanie z gniazdka. Nie zapomnij, że te zakłócenia przychodzą również do żarówki, która świeci nad głową lub przy biurku.

Przy okazji pytania o SEM wspomnę o indukowaniu się takiej właśnie SEM przy wyładowaniach atmosferycznych. W czasie silnych burz nie zaszkodzi wyłączać wtyczki urządzeń elektrycznych z gniazdek (szczególnie tych droższych).

Wracając do pytania/odpowiedzi;


Obojetnie którędy.
Jest to nadal aktualne, no chyba, że ktoś inny będzie miał więcej racji?

Ale skoro tak się rozpisałem to dodam aby kable od alarmów, telefonoów, domofonów itp. nie prowadzić w bezpośredniej bliskości (równolegle) z kablami energetycznymi bo mogą właśnie być słyszalne "przydźwięki sieci". Nic groźnego się wtedy nie dzieje ale takie przydźwięki są nieprzyjemne dla ucha.

Wowka
03-04-2005, 08:00
U mnie wchodzi do domu ze ściany fundamentowej na wysokości wylewki.
Potem jest utopiony w wylewce (kuchnia) aż do spiżarni gdzie jest szafka z bezpiecznikami. Licznik mam poza budynkiem.

ania
03-04-2005, 16:25
Nie zapomnij, że te zakłócenia przychodzą również do żarówki, która świeci nad głową lub przy biurku.

Zgadza się. Nie miałam tylko pewności, czy średnica kabla nie ma znaczenia? Jakoś tak intuicyjnie mi się wydawało, że tzw. brum sieciowy ma większe "pole rażenia" w kablu typu YKY niż w zwykłym przewodzie 3-żyłowym izolowanym. :lol:

wbrat
11-05-2006, 09:22
Odświeżam wątek, bo zaczynam ocieplenie a nie mam jeszcze poprowadzonego kabla zasilającego. Ma wchodzić do domu na wysokości ok. 1 metra do wiatrołapu. Elektryk planował poprowadzenie go na ścianie i przykrycie styropianem. Problem w tym, że ekipa zaczyna dziś zabawę ze styropianem a ja nadal nie wiem dokładnie gdzie będzie przyłącze (i w związku z tym ile kabla kupić). Dlatego też myślę o jakimś peszlu. Jaka powinna być jego średnica? Da radę w ogóle przeciągnąć taki kabel? Dodam, że kabel zasilający będę miał strasznie długi (ok. 150 metrów), więc pewnie i gruby jak nie wiem co (wiecie może jaki to powinien być kabel przy takiej długości?). Poradźcie coś proszę, bo nie wiem co robić...

Yanek
11-05-2006, 12:14
U mnie też wchodzi przez œcianę fundamentowš, 0.3 metra pod chudziakiem, i wychodzi pod skrzynkš el. w garażu. Przewód YKY 5x10 w peszlu.
Nikt nie poradził wczeœniej więc prace te wykonałem po zasypaniu fundamentów piaskiem i ubiciu, przed samym zalaniem chudziakiem. Ale i tak mnie to nic nie nauczyło ponieważ peszle pod zasilanie przodu ogrodu, bramy, domofonu itp. prowadziłem szybko pod styropianem przed zalaniem docelowych posadzek...

VIP Jacek
12-05-2006, 21:29
Orientujecie sie może czy dozwolona jest zmiana lokalizacji skrzynki elektrycznej, którą zgodnie z projektem mam mieć w wiatrołapie, a ja chciałbym ją założyć w garażu. Bliżej jest w ten sposób do głównej skrzynki z licznikiem, która jest w ogrodzeniu, a i dla mnie wygodniej.

Yanek
13-05-2006, 08:39
Nie ma problemu - ja też tak zrobiłem. W projekcie skrzynka w wiatrołapie, a ja przeniosłem jš do garażu. Zmiany położenia punktów elektrycznych i innych składowych instalacji elektrycznej sš jak najbardziej dozwolone.
Jeœli się nie mylę to przed odbiorem budynku należy zrobić inwentaryzację tego przyłšcza [zresztš jak każdej linii doprowadzonej do budynku] i tyle...

Yanek
13-05-2006, 08:41
Pomijam zmiany reszty instalacji elektrycznej. U mnie w stosunku do projektowanej to zupełnie inna bajka.

VIP Jacek
13-05-2006, 09:10
No to dobrze, bo obawiałem się problemów. :D