PDA

Zobacz pełną wersję : jak działa regulator pokojowy



Alberciczek
06-01-2017, 17:38
Witajcie. Jestem na etapie projektowania ogrzewania domku c.o. Piec będzie na ekogroszek z podajnikiem, dwufunkcyjny. Wyczytałem też, że są piece z dodatkowym rusztem na inne paliwo np. drewno, pellet. Zastanawiam się, czy takiego właśnie nie kupić.
temat jednak jest nieco inny. chodzi mi o to, jak działa regulator pokjowy np. ST-292. Ma on wbudowany czujnik temperatury i można nim zwiekszać/zmniejszać temperaturę w pokoju. Prosta niby rzecz. Ale w jaki sposób musi być podłaczony kaloryfer, żeby to działało tylko dla jednego pokoju? Bo jak ustawię w jednym pokoju temp. np. 20 stopni, to ów regulator pokojowy tak wysteruje sterownik pieca, żeby ten podgrzał wodę w kaloryferach do tych 20 stopni. Tyle, że ta temp. będzie taka we wszystkich kaloryferach. Przynajmniej tak to rozumiem.
Bo z pieca wychodzą dwie rury - jedną idzie ciepła woda do kaloryferów, a drugą wraca już schłodzona spowrotem do pieca. Czy oprócz tego regulatora jest jeszcze potrzebny jakiś termostat czy coś? Troszkę nie ogarniam tego tematu, więc proszę o łopatologiczne wytłumaczenie, ewentualnie jakiś schemacik poglądowy jak to działa.

teres
06-01-2017, 18:10
Kocioł będzie 1 funkcyjny (2 funkcyjne mogą być w zasadzie tylko gazowe), do tego będziesz miał zasobnik.
Zastanawiałeś się skąd weźmiesz paliwo na ruszt awaryjny? Może lepiej dowiedz się o dotacje na kotły 5 klasy w swoim mieście.
Ten regulator może sterować globalnie ogrzewaniem np. dla całego piętra. Poza tym to jest regulator najprostszego typu włącz/wyłącz. Być może przy kaloryferach Ci się sprawdzi, ale ja bym radził zrobić ogrzewanie podłogowe w całym domu.

Alberciczek
12-01-2017, 17:36
A więc już coś wiem. W takim razie będzie to kocioł jednofunkcyjny, ale z dodatkowym rusztem. Skąd dodatkowe paliwo? Ano drewno zapewne z lasu 9 od lesniczego oczwyiście ). Inne paliwa? No stamtąd, gdzie są dostępne. W mojej okolicy można kupić bardzo tanio węgiel brunatny. Mimo, że ma gorsze właściwości jako paliwo awaryjne nie jest zły.
O tych dotacjach nie słyszałem - cenna wiadomość - dzięki :yes:
Ogrzewanie podłogowe odpada. tylko kaloryfery.

plusfoto
12-01-2017, 17:42
A więc już coś wiem. W takim razie będzie to kocioł jednofunkcyjny, ale z dodatkowym rusztem. Skąd dodatkowe paliwo? Ano drewno zapewne z lasu 9 od lesniczego oczwyiście ). Inne paliwa? No stamtąd, gdzie są dostępne. W mojej okolicy można kupić bardzo tanio węgiel brunatny. Mimo, że ma gorsze właściwości jako paliwo awaryjne nie jest zły.
O tych dotacjach nie słyszałem - cenna wiadomość - dzięki :yes:
Ogrzewanie podłogowe odpada. tylko kaloryfery.
Ale odpada bo tak czy dla tego że niezdrowe albo się kurzy.

noc
12-01-2017, 18:45
A więc już coś wiem. W takim razie będzie to kocioł jednofunkcyjny, ale z dodatkowym rusztem. Skąd dodatkowe paliwo? Ano drewno zapewne z lasu 9 od lesniczego oczwyiście ). Inne paliwa? No stamtąd, gdzie są dostępne. W mojej okolicy można kupić bardzo tanio węgiel brunatny. Mimo, że ma gorsze właściwości jako paliwo awaryjne nie jest zły.
O tych dotacjach nie słyszałem - cenna wiadomość - dzięki :yes:
Ogrzewanie podłogowe odpada. tylko kaloryfery.

Może lepiej piece węglowe lub na drewno? Kilkaset lat piece ogrzewały domy skutecznie i się NIE PSUŁY (bo nie ma się co zepsuć), po co zmieniać coś co działa?

Alberciczek
13-07-2017, 14:38
Narazie do ogrzewania mam tam tylko piecyk tzw. koza + piecyk gazowy na butlę. Dlatego nie mieszkamy tam w zimie. Planuje dobudować kotłownię i wstawić piec z podajnikiem na ekogroszek.Z tym paliwem awaryjnym jeszcze się zastanowię Ale piec to najmniejszy problem, bo tu temat już nieco ogarnąłem. A jak będzie już tak daleko do wyboru pieca, to bedę pisał. Narazie zastanawiam się jak zrobić żeby regulować temperaturę dla każdego pokoju z osobna.Bo np. jedni w nocy lubią jak jest chłodniej ( np. ja, bo wtedy lepiej mi się śpi ), ale są też tacy, co muszą mieć cieplutko w nocy. Dlatego chcę mieć taką regulację.
Podłgóka odpada - nie mam do niej przekonania. Jak pęknie jakaś rurka pod podłogą to jest nie lada problem. A jak pęknie w instalacji z kaloreryferami, to widać od razu i można bezproblemowo i łatwo usterkę usunąć.
I kolejne pytanko się zrodziło - z jakiego materiału robić instalację - miedż czy plastik? Podobno plastik jest dobry i łatwiej i szybciej się to robi? Zgrzewarka też nie jest droga.

07-05-2018, 12:20
Witam,
Posiadam dom o powierzchni około 160 m2 (góra około 60m2 a dół około 100m2) podzielony na dwa osobne mieszkania. Ogrzewam dom piecem gazowym 2 funkcyjnym firmy Immergas Victrix.
Chciałbym dowiedzieć się co będzie bardziej efektywne w 2 opcjach.
1. zakup głowic dla wszystkich grzejników firmy danfoss z łącznością za pomocą panelu sterującego
2. Zakup 2 czujników temperatury dla I piętra oraz dla parteru??
Chodzi mi co będzie bardziej efektywne i bardziej oszczędne dla ogrzewania gazowego (nie chodzi tu o cenę zakupu urządzeń).
Pozdrawiam Maciej

KAN-therm
07-05-2018, 18:26
Podłgóka odpada - nie mam do niej przekonania. Jak pęknie jakaś rurka pod podłogą to jest nie lada problem. A jak pęknie w instalacji z kaloreryferami, to widać od razu i można bezproblemowo i łatwo usterkę usunąć.


Póki jest jeszcze taka możliwość proszę się zastanowić nad zmianą koncepcji i rozparzyć ponownie możliwość założenia w 100% instalacji podłogowej.
Dobrze wykonana instalacja OP dorówna swoją trwałością do żywotności całego budynku a komfort użytkowania jest niewspółmiernie większy niż w przypadku tradycyjnych grzejników. W instalacji OP stosuje się niskie temp. zasilania przy niskim ciśnieniu, przy zastosowaniu rur markowych ich żywotność szacowana jest grubo na ponad 50 lat.Aby uszkodzić instalację OP naprawdę należy się dobrze postarać ;)

Najlepiej skontaktować się z jakimś użytkownikiem takiej instalacji gdzieś w okolicy i wysłuchac jego opinii, zresztą tu na forum także jest wiele wątków na temat.