PDA

Zobacz pełną wersję : Defro komfort ECO - PROSZĘ O POMOC!!



kasiamirek
06-01-2017, 18:12
Witam,

Piec defro komfort eco 15 kw, sterownik (K1Pv4) posiadam od około 3 tygodni. Przez jakiś tydzień hydraulik zalecił mi abym wygrzał podłogówkę oraz dom, wówczas wyłączył mi minimalna temperature powrotu. Wtedy parametry kotła były mniej wiecej takie:

Temp. Kotla 42 stopnie, Temp zadana kotła 60 stopni
Temp. Bierząca zaworu 40 stopni, temp zadana zaworu 41 stopni
Temp. powrotu około 20 stopni.

Domek się ładnie wygrzał wówczas jak hydraulik oraz instrukcja kotła mowi, ustawiłem temperature powrotu na 40 stopni. Od tej pory jest problem, bo nie chce wzrosąć temperatura zaworu, waha sie w granicach 20 stopni i taka temperatura idzie na podlogowke. W domu robi sie zimno nie wiem jak mam z tym sobie porawdzic. Wygląda mniej wiecej to tak jak zdjęcie w załączniku:


Temp. Kotla 62 stopnie, Temp zadana kotła 62 stopnie
Temp. Bierząca zaworu 20 stopni, temp zadana zaworu 41 stopni
Temp. powrotu 40 stopni.

377808



Moje parametry:


Czas podawania - 3 sek
Przerwa podawania - 5 min
Czas pracy wentylatora - 25 sek
Czas przerwy wentylatora - 4 min
Siła nadmuchu - 25 bieg

kasiamirek
07-01-2017, 08:27
Nikt nie miał podobnego problemu? :(

kawon
07-01-2017, 08:36
Podnieś podawanie .5 przerwa 40 nadmuch 40% albo włącz automat.

kobra64
07-01-2017, 09:32
Kawon te parametry które podał z całą pewnością dotyczą podtrzymania i z tego można wnioskować że ster pracuje w automacie. Kasiamirek, dla Twojego stera w jego obecnym ustawieniu nie ma znaczenia że Ci zimno, najważniejsza jest dla niego ochrona powrotu. Jeżeli kocioł się dogrzewa do zadanej temperatury to ja bym wyłączył ochronę powrotu i ustawił na podłogówkę ( temperatura zaworu ) około 30 - 32 stopnie w trybie pracy ciągłej. Po dwóch - trzech dobach powinno się to ustabilizować. Wtedy trzeba obserwować temperaturę powrotu i na jej podstawie tak dobrać temperaturę zadaną, żeby ona się utrzymywała w przyzwoitej wysokości. Można też załączyć na stałe pompę CWU ( to powinno podnieść temperaturę powrotu ) i przenieść czujnik powrotu tak żeby mierzył temperaturę zmieszanej wody z powrotu podłogówki i bojlera. Albo wołać fachowca i zrobić bypass i założyć pompę kotłową. Nie widząc instalacji trudno powiedzieć jaka metoda będzie najlepsza. Być może ( a raczej na pewno ) trzeba też będzie przestroić parametry PID-a w menu instalatora, tym ukrytym za kodem.

kasiamirek
07-01-2017, 10:48
Dziękuję za odp. Na chwilę obecną nie wygląda to za ciekawie. Użyłem ustawień jak zalecił kobra64.

Później zamieszczę fotki instalacji

Temperatura kotła bieżąca 37 stopni.
Temp zadana kotła 62 stopnie
Temp zaworu bieżąca 34 stopnie
Temp zadania zaworu 31 stopni
Temp powrotu 13 stopni

kobra64
07-01-2017, 12:09
Podłoga jest bardzo wychłodzona i ma prawo się męczyć. No ale jeżeli on się tak będzie męczył znacznie poniżej zadanej jeszcze jutro ( a z tego co pisałeś o pracy podczas wygrzewania wynika że pewnie tak będzie ), to trzeba zajrzeć do menu instalatora. To jest tam gdzie sterownik woła o kod. Kod jest 5162 o ile pamiętam ( albo 6251 ) I tam w którejś kolejnej pozycji będzie cała gama parametrów związanych z działaniem PID-a. Takie jak minimalna i maksymalna moc kotła, czas podawania, minimalna moc nadmuchu, maksymalny czas pauzy, minimalny czas pauzy, maksymalna moc nadmuchu itepe. Trzeba by je znaleźć, odczytać wartości i podać tutaj, coś wymyślimy. Bo widocznie ma zbyt ubogo ustawiony górny zakres mocy, dlatego nie może się dobić do zadanej. Albo wezwij tego instalatora, jeżeli robi z kotłami Defro to powinien umieć wystroić PID-a. Takie strojenie zresztą należy do jego obowiązków podczas pierwszego uruchomienia kotła, dlatego to menu za kodem się nazywa menu instalatora.

kasiamirek
07-01-2017, 12:13
Dziękuję za info.
Serwisant będzie u mnie za jakieś 2 tyg a do tego czasu muszę. Sobie radzić sam.

Jest jakiś progres bo parametry aktualnie wyglądają tak.

Temp kotła bieżąca 43 stopni
Temp kotła zadana 62 stopnie
Temp zaworu bieżąca 31 stopni
Temp zaworu zadana 30 stopni
Temp powrotu 19 stopni

Później podam również dane z menu instalatora

kasiamirek
07-01-2017, 13:00
Podaję poniżej dane z menu serwis, podam wszystkie bo nie wiem które konkretnie potrzebna:

1 Ustawienia kotla:
Parametry rozpalenie
Max praca rozpal 2 sek
Min przerwa rozpal 40 sek
Max przerwa rozpal 200 sek
Min wentylator rob. Rozpal 12
Max wentylator rob. Rozpal 22
Min obroty 50
Max obroty 300
Próg rozpalenia 50 stopni
Czas rozpalenia 30 sek
Czas alarmu rozpalenia 30 min

2. Hallotron nadmuchu - załączony
3.nastawy temperatur

Max temp spalin 260 stopni
Max temp spalin w rozpal 113 stopni
Temp priorytetu 62 stopnie
Alarmowanie załączeniu pompy co 80 stopni

4. Przedalarm i alarm podajnika
Temp alarmu podajnika 75 stopni
Czas podania Przedalarm 30 sek
Temp Przedalarm minus 20 stopni
Podawanie alarmu podajnika 15 min

5.kontrola zasobnika - załączony
6. Zabezpieczenie podajnika
Hallotron podajnika - załączony
Impulsy rozruchu 100
Impulsy blokady podajnika 3000
Czas powrotu 1 podajnika 8 sek
Czas powrotu 2 podajnika 16 sek
Czas powrotu 3 podajnika 32 sek
Impulsy 2zrostu temp mostefa 0.0

Parametry mocy;

Min praca podajnika 1 sek
Max praca pod 4 sek
Min przerwa podawania 40 sek
Max przerwa podawania 90 sek
Min wentylator roboczy 15
Max wentylator roboczy 31
Min obroty 80
Max obroty 310

Parametry wygaszanią
Próg wygładzania 37 stopni
Czas wygaszania 300 sek

Oto wszystko

Barliniak
07-01-2017, 13:39
Dobrze byłoby w takim układzie zainwestować w bufor ciepła aby miało to ręce i nogi. Serwisant Defro mieszka rzut beretem od Gorzowa.

kasiamirek
07-01-2017, 13:48
Bufor cieplej wody jest razem z pompa ciepła

wayne2mike
07-01-2017, 15:57
Po co bufor ciepła do kotla z podajnikiem.
Z tego co ja wylapalem to w parametrach mocy max praca podajnika 4s to za mało. Trzeba by zwiększyć ten parametr

kasiamirek
07-01-2017, 16:14
Kolejna aktualizacja na chwile obecna po ustawieniach od kobra.

Temp kotla bieżącą 61 stopni
Temp kotla zadana 62 stopnie
Temp zaworu bieżąca 31 stopni
Temp zaworu zadana 30 stopni
Temp powrotu 21 stopni.


Widzę że wszystko zaczyna powoli rosnąć.

Jednak proszę o sugestie co zmienić aby było dobrze zanim przyjedzie serwisant

kawon
07-01-2017, 16:20
Poczekaj na Kobre ale też myśle że
Max praca pod 4 sek to mało można do 6 na początek podnieść bo za mało paliwa jednorazowo może dostać.

kasiamirek
07-01-2017, 16:22
Ok, czekamy...

Aktualnie piec w nadzorze


Temp bieżąca kotla 66 stopni
Temp zadana kotła 62 stopnie
Temp zaworu bieżąca 30 stopni
Temp zaworu zadana 30 stopni
Temp. P powrotu 21 stopni

kobra64
07-01-2017, 19:52
Skoro urosło i grzeje, to na razie nic bym nie ruszał. Chociaż moc max wydaje się sporo za niska, no ale skoro zagrzał i nawet przebił zadaną... Martwi mnie ta temperatura powrotu. Ty masz zawór mieszający 3D czy 4D? PS. I jeszcze jedno. Widzę teraz że masz na sterowniku tryb pracy - grzanie domu. Nie masz możliwości grzania CWU z kotła?

kasiamirek
07-01-2017, 19:59
Skoro urosło i grzeje, to na razie nic bym nie ruszał. Chociaż moc max wydaje się sporo za niska, no ale skoro zagrzał i nawet przebił zadaną... Martwi mnie ta temperatura powrotu. Ty masz zawór mieszający 3D czy 4D? PS. I jeszcze jedno. Widzę teraz że masz na sterowniku tryb pracy - grzanie domu. Nie masz możliwości grzania CWU z kotła?

Zdjecie mojej instalacji w załączniku.

Ustawiłem na "pompy równoległe" zatem zagrzało bojler do żądanej temperatury i reszta jest jak napisałem post powyżej

377877

377878

kobra64
07-01-2017, 20:05
Qrna nie mogę sobie tych zdjęć powiększyć i niewiele na nich prawdę mówiąc widzę. No ale powiedz, przyuważyłeś może jaka była temperatura powrotu podczas grzania CWU? PS. No i co z tym zaworem? Masz 3D czy 4D?

kasiamirek
07-01-2017, 20:15
Qrna nie mogę sobie tych zdjęć powiększyć i niewiele na nich prawdę mówiąc widzę. No ale powiedz, przyuważyłeś może jaka była temperatura powrotu podczas grzania CWU? PS. No i co z tym zaworem? Masz 3D czy 4D?

Zobacz może te zdjecia będą lepsze, nie jestem w stanie powiedziec jaka byla podczas grzania CWU ale wzrosla z 14 stopni do 21 i jak na razie tak sie zatrzymalo.

377880

377879

kobra64
07-01-2017, 20:32
Masz zawór mieszający 4D z siłownikiem Afriso. Jeżeli dobrze kombinuję, to w zawór od góry masz wpięte zasilanie z kotła, z lewej strony powrót do kotła, z dołu powrót z instalacji a z prawej strony zasilanie instalacji. Czy jest jak napisałem?

kasiamirek
07-01-2017, 20:38
Masz zawór mieszający 4D z siłownikiem Afriso. Jeżeli dobrze kombinuję, to w zawór od góry masz wpięte zasilanie z kotła, z lewej strony powrót do kotła, z dołu powrót z instalacji a z prawej strony zasilanie instalacji. Czy jest jak napisałem?

Niestety nie znam się na tym kompletnie, ale podejrzewam, ze może być jak mówisz. Czy jest coś w takim razie nie tak?

kobra64
07-01-2017, 20:49
Ten czarny element na którym jest pokrętło ze skalą i napisem Afriso to siłownik. Za nim jest mosiężny ( żółty ) szpej. W ten szpej wchodzą cztery rury. Popatrz na tą rurę która wchodzi od góry. Gdzie jest jej początek patrząc od strony kotła? Popatrz na tą rurę która wchodzi z lewej strony. Gdzie jest jej początek patrząc od strony kotła? Albo zrób 2 zdjęcia. Jedno tak żeby było widać cały kocioł z przodu i te rury które są na poprzednich zdjęciach, a drugie ( o ile to wykonalne ) tak żeby było widać tył kotła ( jakoś tak z boku może się uda ) i te rury które widać na poprzednich zdjęciach.

kasiamirek
07-01-2017, 21:05
Ok dzięki, zdjęcia podeślę jutro rano i przy okazji podamam info co dzieje się na kotle. Na budowę mam kawałek więc mam nadzieję że jutro więcej się wyjaśni. Miłej soboty

kobra64
07-01-2017, 21:36
Jeżeli jest tak jak myślę, zawór jest zamontowany wadliwie. Nie będzie prawidłowo pracował, nie będzie spełniał funkcji dogrzewania powrotu i nie będzie możliwa prawidłowa regulacja temperatur.

wayne2mike
07-01-2017, 21:47
Ciekawe, mozliwe ze instalator montuje zawor 4d i blednie go wstawia, pewnie chodzil do szkoly spozywczej:P

kasiamirek
08-01-2017, 09:49
Jeżeli jest tak jak myślę, zawór jest zamontowany wadliwie. Nie będzie prawidłowo pracował, nie będzie spełniał funkcji dogrzewania powrotu i nie będzie możliwa prawidłowa regulacja temperatur.



Witajcie,

Poniżej kilka fotek, temperatura powrotu wzrosla do 23 stopni. Reszta temp też osiągnieta (wczoraj podnioslem max podajnika z 4 na 6 sek)
Co do złego podłączenia to naprawde ciężka sprawa, bo gość który podłączał to naprawde dobry i polecany fachowiec, montował niejeden u znajomych czy w rodzinie i nikt nigdy nie mial problemu.
Oceńcie na fotkach, mam nadzieję że coś się wymyśli :)


377905377906377907377908377909

kasiamirek
08-01-2017, 09:51
377910
377911377912

kobra64
08-01-2017, 10:18
No niestety jest jak myślałem, zawór jest zamontowany źle. Przegroda zaworu jest pionowo podczas gdy pompa ciągnie w kierunku poziomym. Rury są wpięte tak, jakby sam zawór miał być odwrócony o 90 stopni w prawo. Ten ząbek na plastikowym pierścieniu za pokrętłem ze skalą powinien być dokładnie w osi rury zasilania instalacji z zaworu.Przetłoczenie na pokrętle powinno przy ustawieniu zaworu na 5 ( czyli piątka ze skali naprzeciw ząbka na plastikowym pierścieniu za pokrętłem ) wypadać dokładnie naprzeciwko rury zasilania instalacji z zaworu. To przetłoczenie wskazuje zakres obrotu przegrody zaworu. U ciebie ząbek i przetłoczenie jest dokładnie w osi rury zasilającej zawór z kotła. Najłatwiejsza metoda przeróbki : Nie zmieniając położenia zaworu przepiąć zasilanie z kotła w lewy port zaworu ( patrząc według tarczy zegara - na godzinę 9 ), zasilanie instalacji w górny port zaworu (na godzinę 12 ), powrót z instalacji w prawy port zaworu ( na godzinę 3 ) a powrót z zaworu do kotła w dolny port zaworu ( na godzinę 6 ). To się da zrobić nie mieszając zanadto w rurażu, starczy kilka kolan i z metr rury. Po takiej przeróbce powinno ruszyć dogrzewania powrotu.

kasiamirek
08-01-2017, 10:25
Ulala a myślałem, że obejdzie się bez takiej ingerencji. Czyli np jak przyjedzie do mnie serwis na pierwsze uruchomienie to nic innego mi nie wymyślił i zaleci zrobić poprawki ?

I jeszcze pytanie czy przerabiać to teraz czy czekac na serwisanta ?

A teraz może i głupie pytanie. Nie wystarczyło by odkręcić i odwrócić tego zaworu ?

kobra64
08-01-2017, 15:57
Nie da się wyeliminować błędu montażowego nastawami sterownika. Więc serwis raczej nic nie wymyśli. Ta przeróbka o której pisałem to dla ogarniętego instalatora będzie ze 3 - 4 godziny roboty. Jeżeli na zasilaniu i powrocie bojlera dał zawory odcinające, to wody musi spuścić tylko tyle co z naczynia wyrównawczego plus tak ze 2/3 pojemności wodnej kotła, bez konieczności opróżniania podłogówki. Natomiast tak jak to jest obecnie to jak widzisz - zawór 4D będzie chodził ale tylko w jednej funkcji. Czyli możesz sobie wybrać: albo grzejesz dom - wtedy masz zimny powrót. Nie czarujmy się, przy powrocie rzędu 20 - 25 stopni ten kocioł ma niewielkie szanse przetrwać okres gwarancji. Albo chronisz powrót - ale wtedy grzanie domu będzie mocno szczątkowe. Można by mu przy wyłączonej ochronie powrotu podnieść zadaną do 70 czy 75 stopni. On wtedy mocniej przymknie zawór ( żeby utrzymać zadaną za zaworem ) i być może jakoś tam szczątkowo zacznie grzać powrót. Jednak to jest już zakres dość niebezpiecznych temperatur. Przepływ przez kocioł się jeszcze mocniej ograniczy, kocioł zacznie przebijać zadaną temperaturę jeszcze mocniej niż obecnie ( ostatnio o 4 stopnie przebił według tego co pisałeś ) i może wchodzić w strefy alarmu nadmiernego wzrostu temperatury i wyłączeń. Więc tak bym się nie bawił. Co można zrobić na już i bez przeróbek. Można obniżyć zadaną kotła w okolice tak myślę że z 50 stopni. Pozostawić wyłączoną ochronę powrotu i ustawić temperaturę zadaną za zaworem taką żeby w domu uzyskać wymaganą temperaturę. I załączyć pompę CWU na stałe na jej najniższym biegu. To powinno podnieść temperaturę powrotu w okolice 40 stopni. Można spróbować, obserwując jaki ten manewr ma wpływ na zużycie opału. Teoretycznie bojler po dogrzaniu nie powinien brać więcej niż to co na straty na rurach i stratę postojową, więc może i wzrost zużycia będzie bardzo nieznaczny.

kobra64
08-01-2017, 17:18
...

A teraz może i głupie pytanie. Nie wystarczyło by odkręcić i odwrócić tego zaworu ? Przy pompie na zasilaniu zawór 4D pracuje prawidłowo, kiedy woda z zaworu do króćca powrotu kotła może swobodnie płynąć grawitacyjnie. Wszelkie utrudnienia w przepływie grawitacyjnym zaburzają lub uniemożliwiają prawidłową pracę zaworu 4D. Dlatego właśnie powrót z zaworu do kotła powinien zawsze wypadać z tego portu na dole zaworu, na godzinie 6. A to z kolei determinuje podpięcie pozostałych portów. No bo skoro powrót do kotła jest na dole, to zasilanie instalacji musi być na górze. I w zasadzie to można sobie wybrać jedynie to, czy zasilanie z kotła przyjdzie z prawej czy z lewej strony. Ale możesz sprawdzić czy będzie działać po odwróceniu zaworu - i to bardzo prosto, dosłownie 10 minut roboty. Trzeba tylko zdemontować siłownik - to jest proste. Wyłączasz sterownik. Zdejmujesz skalę z pokrętła, pod skalą na środku pokrętła pokaże Ci się wkręt. Trzymając za pokrętło ( żeby się nie obracało kiedy będziesz odkręcał wkręt i żeby podczas odkręcania nie przeciążać plastikowych ograniczników ruchu zaworu ) wykręcasz ten wkręt. Zdejmujesz pokrętło, ten niebieski pierścień z ząbkiem i siłownik. Potem zdejmujesz z trzpienia zaworu taką " choinkę " na którą był założony siłownik. Czasem trzeba ją lekko podważyć jakimś śrubokrętem, bo była dociśnięta wkrętem i niekoniecznie będzie lekko schodzić. Zostaje Ci goły trzpień zaworu. On jest okrągły a z jednej strony ma takie wypłaszczenie. To wypłaszczenie wskazuje gdzie jest góra przegrody. Przestawiasz to tak, żeby środek wypłaszczenia wypadł Ci dokładnie w osi rury zasilającej podłogówkę ( tej na której jest pompa - może być wyczuwalny opór kiedy będziesz mijał obecną pozycję 0 zaworu ). Przy takim położeniu masz pól na pół - czyli zawór w połowie otwarty, powinien zmieszać wodę na zasilanie w proporcji 50/50 i podobnie wodę na powrót. Odkładasz siłownik gdzieś gdzie nic go nie będzie blokować i skąd na pewno nie spadnie ( bo sterownik będzie próbował nim mieszać, więc najlepiej położyć na podłodze ). Załączasz sterownik i patrzysz co się dzieje z temperaturą zaworu i temperaturą powrotu.

kasiamirek
08-01-2017, 20:12
Co można zrobić na już i bez przeróbek. Można obniżyć zadaną kotła w okolice tak myślę że z 50 stopni. Pozostawić wyłączoną ochronę powrotu i ustawić temperaturę zadaną za zaworem taką żeby w domu uzyskać wymaganą temperaturę. I załączyć pompę CWU na stałe na jej najniższym biegu. To powinno podnieść temperaturę powrotu w okolice 40 stopni. Można spróbować, obserwując jaki ten manewr ma wpływ na zużycie opału. Teoretycznie bojler po dogrzaniu nie powinien brać więcej niż to co na straty na rurach i stratę postojową, więc może i wzrost zużycia będzie bardzo nieznaczny.

Wyczyściłem piec i tak zrobiłem jak napisałeś, jutro o 8 rano dzownie do wykonawcy i niech poprawia wg schematu jaki podałeś. Przez 17 dni wypaliłem 800 kg groszku. Mam nadzieję, że to pierwszy i ostatni raz kiedy tyle ciepła uciekło mi kominem.

Dziękuje za rady, odezwę się po poprawkach i dam znać jak jest. Pozdrawiam serdecznie

kasiamirek
10-01-2017, 10:03
Witaj kobra!

Wszystko naprawione tak jak zalecales. W chwili obecnej temperatura powrotu rośnie. Jest już 30 stopni a dopiero odpalony piec. Poprzednio nigdy mi tyle nie urosła. Później podeślę fotki.


Proszę powiedz mi jeszcze czy ustawienia jakie podałem w postach powyżej czy jest z nimi wszystko ok, bo chciałbym aby już dograć wszystko na tip top

kobra64
10-01-2017, 13:27
Strojenie PID-a na odległość, bez możliwości sprawdzenia palnika i jego reakcji na wprowadzane zmiany to dosyć karkołomne zadanie. Można by to robić, gdyby kocioł chodził jakoś dramatycznie źle. Gdyby nie osiągał temperatury, przesypywał niedopalony węgiel, kopcił itepe. Jeżeli idzie normalnie, dogrzewa się, nie przerzuca niedopału - zostaw go jak jest. Pisałeś że serwisanci mają przyjechać - dopilnuj żeby sprawdzili ustawienia PID-a. To się dostraja do używanego węgla, chociaż nie zawsze jest taka konieczność.

plesiu89
10-01-2017, 13:47
Witam. Podwoje się pod temat.
Próbuje ustawić kocioł tak aby pracował jak najlepiej i nie zżerał dużych ilości groszku.
Kocioł Defro Komfort Eko
Sterownik K1Pv4
Instalacja - wyjście na bojler wraz z pompą , zawór 4D, zasilanie na podłogowe przez pompę LFP Experia 25/60L, przed pompą zawór 3D z regulatorem Afriso (żeby ocieplić powrót podłogi), zasilanie grzejników również z pompą jw.
Ustawienia jakie mam:
Temp kotła zadana - 60°
Temp zaworu podłoga zadana - 28°
Tampony CWU zadana - 40°
Histeria CWU - 5°
Temp załączania pomp - 40°
Tryb pracy pomp - priorytet bojlera
Korekta powietrza - -4
Ochrona powrotu - min 45 max 65

Pierwszy zasyp 3.01.2017. do dnia dzisiejszego wsypałem 300kg groszku i mam pełny kosz.
Czyscilem piec i miałem cały w czarnym pyle. Sporo spiekow aż dwa wiadra 20L.

Jak i co ustawić żeby wszystko dobrze działało? Jak coś to powiedzcie co podać do sprawdzenia.
Pozdrawiam!

kasiamirek
15-01-2017, 10:01
Hej Kobra,

Zwracam się jeszcze raz do Ciebie z prośba, oczywiście z moim piecem jest już wszystko wporządku, dziękuje!
Natomiast piec tescia też wariuje: nie dogrzewa kaloryferów ani wody. Obawiam się , że może mieć ten sam problem co ja, ponieważ piec instalowała ta sama osoba co u mnie. On mia troche gorzej bo zmieniał piec gazowy na kocioł na groszek. Piec tekla 20 kw.

W załączniku fotki 4D zaworu

zawór po podłączony od prawej strony (godz 15) idzie z kotła
zawór podłączony od góry (godz 12) wraca do kotla
Lewy zawór oraz dolny godz 9 i 18 wychodza z kotłowni.

Mam nadzieje , że zrozumiale opisałem. Proszę o porade


378590378591

kobra64
16-01-2017, 10:06
No tym razem to naprawdę trudno pojąć co autor tego burdelu miał na myśli. Zrób więcej zdjęć. Jedno tak żeby było widać zawór 4D i górę kotła z króćcem zasilania. Jedno żeby było widać 4D i dół kotła z króćcem powrotu. Jedno żeby było widać bojler, jego orurowanie i 4D. I ze dwa na zawór ale nie z czoła tylko z obydwu boków tak żeby było widać mniej więcej te same rury co na tym drugim zdjęciu z Twojego posta. Może się uda coś pomyśleć. Ale zanosi się tym razem na ciut większą robotę.

Aleksandraaaa
22-01-2017, 13:53
Witam, mam pytanie ,widze ze ma pan większe doświadczenie z tym piecem niż ja,
moj wogole nie chce wystartowac ,wciaz wyswietla się komunikat ze jest na czuwaniu
a nie powinien bo temp.jest dużo niższa niż zadana,co to może być?