PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł na paliwo stałe jaki? - stary temat a jednak ...



Marito
07-01-2017, 18:56
Witam wszystkich. Stary temat a jednak ....
Mieszkam w starym domu, częściowo ocieplonym od wewnątrz climaporem), o pow. ok 150 -170m kw., od 20 lat. Wysokie pomieszczenia 2,8m.
Najpierw miałem (po poprzednikach), stary piec żeliwny z Bydgoszczy, później zmieniłem go (był za mały bo powiększyłem pow. mieszkalną), na pleszewski górny z pionowymi kanałami (wymiennikami) UKS - w czasie gwarancji był x razy spawany i w końcu, po 4 latach dogadałem się z producentem i wymieniłem go (dopłacając tylko za blachę), na również górny UKS-M ale z poziomymi wymiennikami. Jest mniej sprawny niż poprzedni (przy tym samym zasypie) ale wytrzymuje już od 2005r, bezawaryjnie ale podejrzewam, że to jego końcówka. Oba wszystko-palne z naciskiem na miał. Ten obecny mogę również rozpalić od dołu węglem bez sterownika i dmuchawy.
Pierwszy padł dlatego, że temperatura na piecu była ustawiona przeważnie poniżej 50 st.C, paliłem dużo trocin i najpierw dosłownie znikały spawy w górnej części, później zgnił od mokrego drzewa (dosłownie lało się z pieca podczas palenia).
Ten obecny (po częściowym ociepleniu mieszkania od wewnątrz), ma nastawioną temp 40 st C a teraz w czasie mrozów 45-50st.C i w domu mam cieplutko + ciepła woda w bojlerze (4 osoby dorosłe, no może te 2 mniej dorosłe i więcej wody ciepłej leci ;) ).
Zacząłem się rozczytywać na temat pieców - kotłów i zgłupiałem całkiem.
W necie a nawet na tym forum czytałem tak skrajne wypowiedzi na temat dolny czy górny, że ręce opadają.
Jeszcze parę lat wstecz, ci co krytykowali dolniaki ganiąc górniaki, teraz zmienili zdanie diametralnie. Pomijam fakt o wypisywaniu takich bzdur, że górniaki dymią, nie dają się regulować i nie są ekonomiczne., np:

http://www.instalacjebudowlane.pl/8548-23-40-wybor-kotla-na-paliwo-stale--dolne-czy-gorne-spalanie.html
lub
https://www.ogrzewnictwo.pl/poradnik/na-czym-polega-roznica-miedzy-kotlem-z-dolnym-a-kotlem-z-gornym-spalaniem
czy to
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?43394-Piec-c-o-z-g%C3%B3rnym-czy-z-dolnym-spalaniem

że "kocioł ze spalaniem górnym jest praktycznie niesterowalny" - cytując "Janussz"-a.
Zaskoczyło mnie to kompletnie, dlatego, że paląc w tym kotle 11 zim mogę coś o nim powiedzieć.
Może mój nie jest całkiem górny, może górno-dolny ale producent twierdzi, że górny.
A mianowicie, rozpalam od góry przeważnie miał lub dodaję węgla. Przy paleniu węglem gulgocze tzn punktowo daje wysoką temperaturę i stąd to gulgotanie. Co prawda 3 lata paliłem tylko węglem, bo miał był dziadowski (też od góry). Mam załączoną dmuchawę i klapkę zabezpieczającą przed "rozdmuchaniem się pieca". Na sterowniku ustawiam żądaną temperaturę i nie przekracza ona 1 - 1,5 st C. Chyba, że jest b. silny wiatr to różnica w nastawionej a faktycznej potrafi dojść do 5 st. C.
W tym roku palę na okrągło, co drugą dobę czyszcząc i rozpalając. Nie chce mi się codziennie czyścić pieca i rozpalać, z tym, że drugiego dnia dorzucam kilka łopat, tak żeby nie zasypać żaru (żeby nie dymiło). Na raz do pieca wchodzi cała taczka. (Poprzedni z pionowymi kanałami wytrzymywał 3 dni.) Dmuchawa podaje powietrze na górę pod drzwiczki zasypowe , jak i na całej powierzchni załadunkowej (3 ściany) poprzez kanały w kątownikach na ścianach a nie jak ktoś pisał, że tylko górą.
Ach i dymi tylko przez chwilę przy rozpalaniu, później prawie nie widać, że jest palone.
Więc te wszystkie opinie w/w można wrzucić do kosza ?
Nie dymi, daje się idealnie regulować a czy mniej ekonomiczny od dolniaka to pozostawiam do oceny tym co je mają.
Nie chcę pieca na ekogroszek, bo kilku znajomych zmieniło i za szczęśliwi nie są. Wszystko zależy od opału.
Chciałem zmienić na dolny bo wszyscy (no może większość je poleca), tylko zrodziły się wątpliwości ,czy dolniaki są naprawdę tak czyste i dobre.
Po pierwsze
- temperatura na piecu (a w niektórych na powrocie) nie może być niższa niż 60 st C.(tak podają producenci)
-stałopalność 6-12 godzin, co parę godzin trzeba dorzucać węgiel (palenie drzewem nie wchodzi w rachubę, 3 lata sezonowania itp)
- żeliwny, mała wymiana ciepła a więc duże straty (ciepło ucieka w komin)
Chyba, że się mylę. Jeżeli tak, to proszę mnie wyprowadzić z błędu. Bo czeka mnie zmiana kotła i chciałbym sobie życie ułatwić nie utrudnić. A do tego jeszcze komin muszę zmienić a to wiąże się z rodzajem pieca i opału.
Tego typu, który mam, ten sam producent mówi, że blacha już jest gorsza i trzeba liczyć na 5 lat. (szczery). Ale jeżeli dolniak jest gorszy to kupię taki jak ten. (niekoniecznie u niego).
Za rady typu "zmień na pompę cieplną" - dziękuję.

gondoljerzy
08-01-2017, 14:05
Czy dolniaki są bardziej ekonomiczne, to musiał by się wypowiedzieć ktoś, kto używał przynajmniej po kilka różnych kotłów każdego rodzaju. Wtedy może generalizować. Bezpieczna temperatura dla kotła nie bierze się znikąd. Sam doświadczyłeś korozji kotła paląc mokrym drewnem z niską temperaturą na kotle. Dolniaki mają zazwyczaj pionowe wymienniki, a w takich wymiennikach najszybciej dochodzi do korozji w ostatnim ciągu. Nic dziwnego, że się producenci zabezpieczają. Sam użytkuję dolniaka Buderus Logano 32D. Przez kilka tygodni palenia z niską temperaturą na kotle zarejestrowałem zauważalną korozję w ostatnim ciągu spalin. Jedna poważna zaleta dolniaka to możliwość bezproblemowego dokładania opału i palenia ciągłego. Ale jeśli Ty palisz miałem, to dolniak nie jest dla Ciebie.

Konsultant marki Buderus
17-02-2017, 08:01
Marito,

Jeżeli zastanawia się Pan nad wyborem sprawdzonego kotła na paliwa stałe, marka Buderus oferuje kotły stałopalne z rodziny Logano. Posiadamy kotły z załadunkiem ręcznym lub z podajnikiem automatycznym przeznaczone do spalania paliw stałych takich jak węgiel, ekogoroszek, pellet oraz drewno.
W sprawie doboru odpowiedniego typu kotła oraz jego montażu polecam kontakt z jednym z autoryzowanych instalatorów. Ich wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.buderus.pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.buderus.pl). Możliwy jest również kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem marki pod numerem infolinii: 801 777 008
W razie pytań pozostaję do dyspozycji.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus