PDA

Zobacz pełną wersję : Z czego ściany?



krzysiekkozinski
08-01-2017, 16:37
Witam
Z betonu;).Planuję budowę domu, który będę chciał w jak największym stopniu to możliwe budować sam. Głównie dlatego że chcę. Względy finansowe też się po trosze do tego przyczyniają ale głównie chodzi o chęć zrobienia tego własnymi rękami :) Mój pomysł na ściany to płyty drogowe.Chodzi o ściany zewnętrzne. Budynek, który chciałbym postawić ma około 200 m2 ścian zewnętrznych i około 150 m2 na dwóch poziomach. Nie goni nas czas a ponieważ mieszkam obok działki gdzie chcę budować zależy mi aby sam budynek powstał możliwie szybko gdyż wtedy będę mógł sobie ,, dłubać" w środku. Z wstępnych ustaleń z betoniarnią w moim mieście za płyty (3*1,5*0,15 i 3*1*0,15) zapłacę około 14 tyś. Płyty byłyby trochę zmodyfikowane aby można je pionować i łączyć.Montaż ogarniemy sami (kolega ma nieduży dźwig i doświadczenie w montażu konstrukcji). Na razie sam projekt jest jeszcze dopracowywany i dopiero jak będzie wersja ostateczna będziemy jeszcze rozmawiać z firmą Leier ale obawiam sie, że będzie problem z miejscem rozładunku i montażem (większe płyty - większy dźwig) a dojazd do działki wyklucza tira z naczepą.Co myślicie o takim pomyśle?

Kemotxb
08-01-2017, 16:52
Więc chcesz wybudować budynek z płyt drogowych żeby było taniej ? bo nie do końca rozumiem ....

krzysiekkozinski
08-01-2017, 16:54
Po części tak. Chodzi znalezienie złotego środka pomiędzy ceną a czasem.

Clinu
08-01-2017, 18:27
Chłopok, zobacz jak długo samoroby robią ściany zewnętrzne SAMI.

Moim zdaniem nie wyjdzie Ci to na dobre, z kilku powodów:
1. W płytach bardzo ciężko będzie umieścić jakiekolwiek instalacje lub armaturę, w betonie
2. Wcale to nie jest taki tani pomysł 14 000zł / 200m2 = 70zł/m2
3. Przy płytach jest ryzyko klawiszowania, czyli pękania na łączeniach,chyba że pomiędzy każdą płytę dasz rdzeń żelbetowy, ale to są dodatkowe koszty

Ja bym się w to raczej nie bawił, choć pomysł jest do przemyślenia, bo swoje powody masz

EDIT//: Nie spłentowałem: Ściany zewnętrzne robi się dosyć szybko, więc nie wiem czy jest sens pchać się w te płyty

Pozdrawiam

Busters
08-01-2017, 18:28
Chcesz taniej, nie stac Cie na dom ale 150m2 musi byc? :D Zacznij najpierw od zmniejszenia metrazu, bo potem te 150m2 trzeba wykonczyc. Akurat sciany konstrukcyjne to znikomy koszt.

krzysiekkozinski
08-01-2017, 20:44
Do Clinu
Odnośnie ceny, uważasz że murowana ściana razem z robocizną będzie tańsza?Sam robiłbym to na pewno długo i choć czas mnie nie goni to nie chciałbym żeby trwało to aż tak długo. Wyeliminowanie "klawiszowania " na pewno jest do zrobienia i wydaje mi się że to kwestia dokładności.
Do Busters
150 napisałem orientacyjnie. Z planu wychodzi 140 m2(parter plus piętro) a to nie jest jakiś wielki dom wg mnie. Odliczając jakąś kotłownię, klatkę schodową , wiatrołap, korytarz na piętrze zostaje około 100 m. Na 4 osoby - 3 pokoje, kuchnia,salon, łazienka to tak dużo?Mam 2.04 wzrostu, żona też do małych nie należy. Nie będziemy więc budować kuchni jak w bloku bo się tam poprostu nie zmieścimy. Pokoje mają po 15 M2 - dużo? Niestety na funkcjonalność całego projektu ma też wpływ to że jedna ze ścian będzie w granicy działki, co warunkuje pewien rozstaw pomieszczeń. Na koniec - wiem że nie wybuduję tego za 100 tyś ale z budżetem około 300 myślę że dam radę. Wykańczać będę sam bo się tym zajmuję.

Busters
08-01-2017, 22:29
Duzo nieduzo, wszystko zalezy od budzetu. Majac 300tys jakies 80% musisz zrobic sam a to i tak musisz sie mocno postarac zeby sie zmiescic.
Czasem lepiej zrobic 20m2 mniej i nie miec problemu na finiszu..

e_gregor
09-01-2017, 07:29
Pomysł spoko ale na prawde policz ile kosztuje wymurowanie ścian np z gazobetonu. Jeśli to dla Ciebie zbyt kiepski materiał to wybierz silikat... cena wyjdzie podobnie a materiał twardy jak beton. Ściany wymurujesz sam a do tych płyt potrzebny dźwig i pomocnik. A ile przy tym jeszcze niespodzierwanych problemów może wyjść?

aiki
09-01-2017, 07:47
Płyta grubość 15 cm nie wiem czy jakiś strop na tym sie da zrobić. Czy ktoś by się pod tym podpisał?

karster
11-02-2017, 17:00
Nie ma nic za darmo, za 1metr betonu w mojej okolicy płaci sie 180 netto + transport + pompa. Wychodzi 280zł za kubik a to da. Przy grubości 15 cm wyjdzie 42zł brutto za mkw bez zbrojenia i szalunków - już jest duzo. Dla przykładu, obecnie zamierzam budować z porotherm dryfix (na pianę) i wychodzi zdaje się 64zł za mkw (myślę, że nawet o te blisko 10zł za mkw da się zejść mając szczęscie na tani zakup pustaków). Gdzie tu oszczędności? Widziałeś jak szybko sie buduje na pianę? BK też ludziska na pianę układają (ale chwilowo chyba nie ma aprobaty na to...)

Pozdrawiam
Karol

krzysiekkozinski
12-02-2017, 12:56
Po wielu rozmowach z doświadczonymi ludźmi z branży budowlanej temat upadł. Główna przyczyna to jednak kłopotliwość ustawiania takich płyt. "Cenowość" materiałowa takich ścian nie wychodziła źle,dodatkowo dobra akumulacyjność jednak samo stawianie wyszłoby faktycznie długo i mogłoby być naprawdę kłopotliwe. Zmieniłem zdanie i też zdecydowałem się na dryfix'a , tym bardziej że budynek będzie jednak parterowy i będzie miał mniej tych ścian.Mam szczęście obserwować budowę tą techniką i jej poszczególne etapy i jestem bardzo pozytywnie nastawiony do tej technologii. Dziękuję wszystkim za sugestie i pozdrawiam.

Antymateria
12-02-2017, 15:39
Patrząc na znikomy koszt ścian w całej mojej zabawie w budowę ten pomysł wydaje mi się co najmniej "egzotyczny".

Jeżeli poważnie myślisz o kosztach budowy to niepoważnie brzmi kombinowanie z ścianami, bo jest jeszcze kilkadziesiąt innych tematów do przemyślenia i wypadałoby rozważać je wszystkie. Całość spina się w słowie PROJEKT.

ACCel
13-02-2017, 15:40
Może jakiś szalunek styropianowy (Thermomur itp) skoro chcesz na szybko i w miarę samodzielnie? Zalewasz betonem i gotowe.
Super tanio nie będzie, ale przy okazji pominiesz jeszcze jeden etap - klejenie styropianu.

karster
13-02-2017, 15:54
Robiłem porównanie ceny/ współczynnika U w moim dzienniku - cena x 2 za izodom względem dryfix25+20cm dobrego grafitu. Dziennik mam w dziale samorobów więc nie liczę kosztów robocizny bo jedno i drugie robię sam.