PDA

Zobacz pełną wersję : SPP Ardeo 12kw problem z wyrównaniem



lukas82
09-01-2017, 21:10
Witam
Mam problem z ustabilizowaniem pieca. Dom nowy, grzany 3 sezon tylko w zimę nie zamieszkały. W poprzednich latach był problem z ustabilizowaniem ponieważ był zamontowany zawór 3D. Dwa dni temu zamontowany został zawór 4D tak żeby powrót z podłogówki nie wychładzał pieca. Instalacja 25 pętli podłogówki, na 1biegu przepływ 1litr na 2 biegu 2 litry na pętle. CWU nie jest obecnie podłączona pod instalacje. Pompa od CO podpięta bezpośrednio pod zasilanie. Ustawienia 3/21, dmuchawa 70, rozruch 4, tło wyłączone,PID -1, temp. zadana 60C, węgiel niby 24MJ. Obecnie na zaworze 4D jest ustawione na 3 - coś koło 28C. Po osiągnięciu 60C przebija do 63 i się dostawia. Zanim z powrotem zaskoczy temperatura mocno spada i piec nie jest w stanie utrzymać. Zatrzymuje się koło 50C i potem z powrotem dobija. Spalanie wynosi wtedy koło 2kg/h. Przesyłam foty zaworu 4D. Po prawej zasilanie z pieca ,po lewej powrót z podłogówki,góra zasilanie podłogówki, dół powrót z pieca. Czy jest dobrze zamontowany. Czy coś można zmienić w ustawieniach pieca żeby go wyregulować. Jeszcze jedno - dom może nie być do końca wygrzany ponieważ piec został włączony 2 tygodnie temu. Było utrzymywane ok 15C. Czekam na jakieś propozycje.

jasiek71
09-01-2017, 21:23
Bez automatu do sterowania tym zaworem będzie ciężko ...
W tym momencie masz wychłodzoną podłogę a więc bardzo zimny powrót a nic nie nadzoruje temperatury powrotu na kocioł ...
Zmniejsz temperaturę zasilania na taką aby powrót na kocioł był lekko ciepły i stopniowo z wyczuciem podnoś podmieszanie w miarę rozgrzewania się podłogi ...
Ja jakiś czas temu robiłem taki układ tyle że sterowany pogodowo i działa perfekcyjnie ...
378141

Jarecki79
10-01-2017, 09:04
SPPv2 obsługuje siłownik zaworu, także pogodowo, chyba,że jest wcześniejszy model SPP, ten prostszy na 2pompy

Na fotce widać baniak od układu zamkniętego, nie widać jednak ani wężownicy schładzającej ani zaworu schładzającego DBV-1 wymaganego przepisami i gwarancją. Mam jednak nadzieję,że gdzieś tam masz jednak dbv-ke wpiętą.

4d by działał musi mieć zachowaną średnicę zasilania, min 5/4cala, jak na kotle króciec 5/4cala- zawór 5/4cala i odcinki kocioł-zawór i zawór-powrót ta sama średnica. Zmniejszona może być tylko średnica z zaworu na instalację oraz z instalacji na zawór. Jak wsio uproszczone do 1cala, to ten zawór będzie prawdopodobnie działał jak 3drogowy i z podgrzania powrotu nici.

Podpięcie powrotów, tak w dużym skrócie - najbliżej kotła CWU, dalej od kotła grzejniki, najdalej od kotła podłogowe


Zrób tak, jak Jasiek podpowiada
tj obniż sobie zasilanie np. na 50 i stopniowo doregulować na zaworze

dobrze by było miec jakiś termometr na powrocie, aby widać było, czy podmieszanie działa