PDA

Zobacz pełną wersję : klasyczny portal kominkowy/ zabudowa



kermit_theFrog
10-01-2017, 12:56
potrzebna mi jest Wasza porada gdzie mogę zamówić tego typu portal kominkowy - najlepiej w okolicach Warszawy. Czy np taki portal wykonany z drewna będzie dobrym rozwiązaniem - tzn czy pod wpływem ciepła nie zniszczy się itp? Ewentualnie z jakiego materiału polecacie żeby to było wykonane?

mój wkład to jotul 570f . Szerokość samego wkładu to 74 cm - ile cm powinno być zostawione od wkładu do portalu?

tutaj stan obecny
378209


a takie portale podobają mi się

378206378207378208

pestka56
10-01-2017, 14:35
Obudowę bezpośrednio wokół wkładu zrób lepiej z płyt krzemianowo-wapniowych. Regały możesz zrobić z drewna. Obudowa wkładu je będzie chronić przed temperaturą
Jeśli będziesz wszystko malować, to cały portal możesz wykonać z płyt KW. Nie będzie widać różnicy z drewnianą częścią.
Poza tym nie musisz się wtedy martwić odstępem elementów portalu od drzwiczek wkładu.

Też bym tę rurę dymową wprowadziła w komin wyżej. Zawsze to trochę dym się schłodzi, a im chłodniejszy wejdzie w komin, tym dla komina lepiej.

A z czego jeśt ściana kominowa? Masz tam położone płyty izolacyjne?

animuss
10-01-2017, 17:56
Nośność podłoża:
Czy wkład stoi na cienkiej posadzce?
Czy połączenia rury dymowej zgodne z kierunkiem kondensatu?

kermit_theFrog
10-01-2017, 18:39
Nośność podłoża:
Czy wkład stoi na cienkiej posadzce?

hmm no stoi na wylewce. nie pamiętam ile ma cm


Czy połączenia rury dymowej zgodne z kierunkiem kondensatu?
nie mam pojęcia. jak mam to sprawdzic?

kermit_theFrog
10-01-2017, 18:54
Obudowę bezpośrednio wokół wkładu zrób lepiej z płyt krzemianowo-wapniowych. Regały możesz zrobić z drewna. Obudowa wkładu je będzie chronić przed temperaturą
Jeśli będziesz wszystko malować, to cały portal możesz wykonać z płyt KW. Nie będzie widać różnicy z drewnianą częścią.
Poza tym nie musisz się wtedy martwić odstępem elementów portalu od drzwiczek wkładu.


obudowa ma być z płyt varmsen. są ok?



Też bym tę rurę dymową wprowadziła w komin wyżej. Zawsze to trochę dym się schłodzi, a im chłodniejszy wejdzie w komin, tym dla komina lepiej.

A z czego jeśt ściana kominowa? Masz tam położone płyty izolacyjne?

dom był od dewelopera i we wszystkich otwór pod tę rurę był na tej samej wysokości. w ścianie są płyty izolacyjne.

pestka56
10-01-2017, 19:10
Varmsen są OK :)

Jak w ścianie te płyty? Powinny być na ścianie i nie tynkowane.

Zmierz odległość tylnej ścianki wkładu od ściany. Musi być min 10 cm.


Trójnik bym przeniosła wyżej. To jest do zrobienia. Było chyba ze 3 razy opisywane na kominkowym.

kermit_theFrog
10-01-2017, 20:48
Varmsen są OK :)

Jak w ścianie te płyty? Powinny być na ścianie i nie tynkowane.

.

aaa ok źle zrozumiałam. a da się na tym etapie dostawić taką plytę? teraz jej jeszcze nie ma, ale w pomieszczeniu nad pokojem z kominkiem jest wstawiona ;)

a jak z tym portalem, gdzie mi taki ładny zrobią?

pestka56
10-01-2017, 20:59
A tam po co? Ma być na ścianie za wkładem.
Masz filmik. Zobaczysz jak to powinno wyglądać.


https://www.youtube.com/watch?v=HfuuzKzlUiA



Portale na ogół robią Ci co instalują kominek i robią obudowę. Ale poszukaj na allegro. Widziałam tam ogłoszenia, że robią na wymiar

animuss
10-01-2017, 21:13
hmm no stoi na wylewce. nie pamiętam ile ma cm
nie mam pojęcia. jak mam to sprawdzic?

Wykuj otwory prostokątne w miejscach oparcia, wyrznij styropian, wklej cegły na klej, do wysokości posadzki, daj cienką dylatacją od posadzki. (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?311267-Brunner-Stil-Kamin-53-88-drzwi-unoszone-(easy-lift)&p=7382752&viewfull=1#post7382752)
Na nich postaw kominek.
Zrób zdjęcie rury dymowej bo za daleko, nic nie widać.
Zanim ponownie postawisz wkład kominkowy wyklej ścianę w miejscu zabudowy, płytami krzemianowymi.
Starannie wytnij w płytach otwór do przejścia do komina z lekkim luzem dookoła rury stalowej.


obudowa ma być z płyt varmsen. są ok?.
Takie sobie, chyba że zagruntujesz dwustronnie drogim gruntem.

Adam626
10-01-2017, 23:00
W takim małym pomieszczeniu kominek 14kW - bedzie ciężko wytrzymać po rozpaleniu.
Chyba już lepiej by się sprawdził kominkowy kocioł wodny - przy napaleniu ogrzałoby cały dom.
Poza tym w otoczeniu kominka zawsze bedzie się syfić i półeczki w bliskim otoczeniu czy telewizor który moze się wędzić - to nie jest dobry pomysł

pestka56
11-01-2017, 08:41
Adam u Ciebie się syfi?

MD.
11-01-2017, 09:26
U Adama jest syf, brud i dym w domu. I z tego faktu rozciąga ogólny wniosek, że kominek w domu to porażka nie domyślając się, że problemy te w aż takim stopniu dotyczą jego konkretnej sytuacji.

pestka56
11-01-2017, 09:53
Jakoś nie wiem, jak to jest z tym kurzeniem od kominka. Przecież przez drzwiczki nie przeleci. Rozumiem, jak ktoś ma stary wkład z popielnikiem, przez który jest pobierane powietrze do paleniska. Wtedy może się pylić.

Adam1982
11-01-2017, 13:03
W zasadzie jak już tutaj jestem to skorzystam z tego tematu i zapytam,
Jakie możecie polecić wkłady szerokie ale płytkie? na portal.
Chodzi mi o jakąś dobrą markę i ewentualnie model.
Pytanie raczej do Panów którzy sprzedają, montują i mogą polecić coś z własnego doświadczenia.
W google jak wpiszę wąskie wkłady to są jakieś wyniki ale wolałbym sprawdzony dobry produkt.

kemot_p
11-01-2017, 13:12
Jakoś nie wiem, jak to jest z tym kurzeniem od kominka. Przecież przez drzwiczki nie przeleci. Rozumiem, jak ktoś ma stary wkład z popielnikiem, przez który jest pobierane powietrze do paleniska. Wtedy może się pylić.

Rodzice mają taki stary kominek (18 letni) z popielnikiem i kratkami pobierajacymi powietrze z salonu. I w tym przypadku się nie kurzy, bo kierunek przepływu przez kratki/popielnik jest przeciwny. Adam626, jako autor poczytnego, aczkolwiek mało merytorycznego wątku "nie róbcie kominków..." poczuł się chyba kominkowym ekspertem skoro doradza w innych wątkach...

MD.
11-01-2017, 13:12
Adam

Kup brunnera to będziesz zadowolony :)

pestka56
11-01-2017, 14:35
W zasadzie jak już tutaj jestem to skorzystam z tego tematu i zapytam,
Jakie możecie polecić wkłady szerokie ale płytkie? na portal.
Chodzi mi o jakąś dobrą markę i ewentualnie model.
Pytanie raczej do Panów którzy sprzedają, montują i mogą polecić coś z własnego doświadczenia.
W google jak wpiszę wąskie wkłady to są jakieś wyniki ale wolałbym sprawdzony dobry produkt.

Rozumiem, że chcesz płytki wkład w sensie głębokości paleniska.
Wąski oznacza raczej jego wysokość w przypadku wkładu poziomego lub szerokość, jeśli ma być pionowy :)

Podaj, konkrety i nie w tym wątku, ale tu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?166279-KOMINKI-Pomoge-i-doradze-we-wszystkim-co-dotyczy-komink%C3%B3w&p=7383374#post7383374

A konkrety to przede wszystkim:

wielkość pomieszczenia, gdzie ten kominek będzie;
ilość miejsca, którą może zająć.


Bez tego nie dostaniesz sensownej odpowiedzi. I... nie licz, że sprzedawca (handlowiec) dobrze Ci doradzi. Pytaj zdunów.

pestka56
11-01-2017, 14:38
Rodzice mają taki stary kominek (18 letni) z popielnikiem i kratkami pobierajacymi powietrze z salonu. I w tym przypadku się nie kurzy, bo kierunek przepływu przez kratki/popielnik jest przeciwny.

Kemot, zważ, że napisałam „może”. :)

animuss
11-01-2017, 19:58
Adam

Kup brunnera to będziesz zadowolony :)

Nie kracz. :)

A w zasadzie Brunner ma w swojej ofercie wąskie wkłady z literką (k)
Zastanawiałem się chwilę czy brać jamnika.
Stil-Kamin ( k) portalowy tylko czy wytrzyma Adama kieszeń, te węższe są deko tańsze.
Tu (http://www.marmorkamin-shop.de/images/pdf/Stil-Kamin_53_88_k.pdf) 53/88 k
Tutaj (http://www.marmorkamin-shop.de/images/pdf/Stil-Kamin_62_76_k.pdf) 62/76 k

Kominki Piotr Batura
12-01-2017, 11:49
Wykuj otwory prostokątne w miejscach oparcia, wyrznij styropian, wklej cegły na klej, do wysokości posadzki, daj cienką dylatacją od posadzki. (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?311267-Brunner-Stil-Kamin-53-88-drzwi-unoszone-(easy-lift)&p=7382752&viewfull=1#post7382752)
Na nich postaw kominek.
Zrób zdjęcie rury dymowej bo za daleko, nic nie widać.
Zanim ponownie postawisz wkład kominkowy wyklej ścianę w miejscu zabudowy, płytami krzemianowymi.
Starannie wytnij w płytach otwór do przejścia do komina z lekkim luzem dookoła rury stalowej.


Takie sobie, chyba że zagruntujesz dwustronnie drogim gruntem.

Trochę ponad 200 kg wagi...Pod szafę z kryształami albo książkami (waga dwukrotnie większa), też wycinacz styropian?! ;)

MD.
12-01-2017, 12:29
Mój kominek razem z masą akumulacyjną ważą coś koło tony. Pod nimi mam styrodur 10 cm i 15 cm beton. Całość pod chudziakiem wzmocniona kratownicą fi 12.

pestka56
12-01-2017, 12:31
Piotr = zdrowy rozsądek :wiggle: Co zapewne wynika z doświadczenia i związanej z tym odwagi w stosowaniu rozwiązań.

Nie żebym kadziła, ale chciałam podkreślić, że teoria i praktyka nie zawsze idą w parze, bo nia ma takiej potrzeby :)

pestka56
12-01-2017, 12:54
MD, to masz 2,5 raza cięższego kloca :)

Kominki Piotr Batura
12-01-2017, 13:05
Piotr = zdrowy rozsądek :wiggle: Co zapewne wynika z doświadczenia i związanej z tym odwagi w stosowaniu rozwiązań.

Nie żebym kadziła, ale chciałam podkreślić, że teoria i praktyka nie zawsze idą w parze, bo nia ma takiej potrzeby :)Ostatnio do szewskiej pasji doprowadzają mnie kominy w domach drewnianych. Spali się jak nic, prędzej czy później, jeśli tego nie przerobię.... ale te dyskusje z architektami......:( . "Proszę Pana, ja już trzy takie realizacje zaprojektowałem! Wszystkie stoją! Jeden to już nawet 2 lata!...."

animuss
12-01-2017, 13:28
Trochę ponad 200 kg wagi...Pod szafę z kryształami albo książkami (waga dwukrotnie większa), też wycinacz styropian?! ;)
Szafa stoi na szerszej płaszczyźnie. Jeżeli ktoś chce stawiać na styropianie to i tak powinna to być grubsza płyta inaczej zbrojona i z dylatowana - oddzielona od reszty posadzki.

pestka56
12-01-2017, 14:46
Ostatnio do szewskiej pasji doprowadzają mnie kominy w domach drewnianych. Spali się jak nic, prędzej czy później, jeśli tego nie przerobię.... ale te dyskusje z architektami......:( . "Proszę Pana, ja już trzy takie realizacje zaprojektowałem! Wszystkie stoją! Jeden to już nawet 2 lata!...."

A ja często jeżdżę obok domu, którego wygląd był obiektem moich westchnień. Ściany cegła, trochę kamienia i belki drewniane. Coś jak mur pruski. Stropy dreniane. Dach z gontu. Patrzę od 4 lat na wypalony szkielet i kikut kruszącego się już komina :(

Kominki Piotr Batura
12-01-2017, 14:50
A ja często jeżdżę obok domu, którego wygląd był obiektem moich westchnień. Ściany cegła, trochę kamienia i belki drewniane. Coś jak mur pruski. Stropy dreniane. Dach z gontu. Patrzę od 4 lat na wypalony szkielet i kikut kruszącego się już komina :(Szkoda gadać...Jak sugeruję jakieś działania w celu poprawy bezpieczeństwa, odnoszę wrażenie, że po cichu sobie myślą, że ich naciągam na koszty...

Kominki Piotr Batura
12-01-2017, 15:04
Szafa stoi na szerszej płaszczyźnie. Jeżeli ktoś chce stawiać na styropianie to i tak powinna to być grubsza płyta inaczej zbrojona i z dylatowana - oddzielona od reszty posadzki.Jotul ma podkładki stalowe, podobnych wymiarów jak moja szafa, w której mam 400 kg książek. Poza tym teoria, że pod każdą cięższą rzecz w domu, trzeba wzmocnienia robić pod posadzką, z lekka mnie ubawiła. Kucie posadzki podczas przemeblowania to świetny pomysł....:D

Adam626
12-01-2017, 15:42
To nie wiecie że aby parkować samochód w garażu należy rozkuc w podłodze wydlubac styropian zalać betonem i samochód stawiać tylko na tych betonowych klockach bo przecież nacisk na jedno koło to nawet 500 kilogramów

pestka56
12-01-2017, 19:18
Adam, to co masz w garażu, Hummera ? :p

Adam626
12-01-2017, 20:42
zwykły samochod diesel 1600kg cztery osoby i troche bagażu i są 2 tony.
Oczywiście to był żart z tym wykuwaniem - to była alegoria do pomysłu rozkuwania styropianu pod kominek. Jeśli dwa samochody stoją w garażu i ważą 3,5tony na takiej samej wylewce to i kominek 250kg powinien sobie poradzić. Jeśli nacisk 500kg na koło punktowy a nacis kominka to 300kg na 4 nogi to bez przesady...

animuss
12-01-2017, 20:49
Jotul ma podkładki stalowe, podobnych wymiarów jak moja szafa, w której mam 400 kg książek. Poza tym teoria, że pod każdą cięższą rzecz w domu, trzeba wzmocnienia robić pod posadzką, z lekka mnie ubawiła. Kucie posadzki podczas przemeblowania to świetny pomysł....:D

Takie rzeczy powinno planować się już w trakcie, budowy domu czy remontu jeżeli nie to trzeba kuć.
Do wzmacniania posadzek są siatki stalowe, które zatapia się w betonie, każde pomieszczenie najlepiej zbroić indywidualnie, powierzchnie dylatuje się w odpowiednich miejscach, wiadomo że pod oknem nikt nie postawi szafy czy innych ciężkich mebli.

Na podlodze obłożonej drewnianymi panelami nie widać czy gdzieś się posadzka zarysowała pod obciążeniem, ale już na podłogach z kafli z gresu, terakoty, lub kamienia naturalnego, po jakimś czasie można być niemile zaskoczonym.

Remiks
12-01-2017, 21:13
Takie rzeczy powinno planować się już w trakcie, budowy domu czy remontu jeżeli nie to trzeba kuć.
Do wzmacniania posadzek są siatki stalowe, które zatapia się w betonie, każde pomieszczenie najlepiej zbroić indywidualnie, powierzchnie dylatuje się w odpowiednich miejscach, wiadomo że pod oknem nikt nie postawi szafy czy innych ciężkich mebli.

Na podlodze obłożonej drewnianymi panelami nie widać czy gdzieś się posadzka zarysowała pod obciążeniem, ale już na podłogach z kafli z gresu, terakoty, lub kamienia naturalnego, po jakimś czasie można być niemile zaskoczonym.
I po co taka zabawa z posadzkami, nie lepiej cały dom postawić na styro i dylatacji nie trzeba;-)
Ta zarysowała się jak nie chciało się odpowiednio zagęścić tego co poszło między fundamenty.

Kaizen
12-01-2017, 21:44
Szafa stoi na szerszej płaszczyźnie. Jeżeli ktoś chce stawiać na styropianie to i tak powinna to być grubsza płyta inaczej zbrojona i z dylatowana - oddzielona od reszty posadzki.

A jak przyjedzie teść (ze 120KG żywej wagi) i weźmie na ręce teściową (też ze 100KG) to płytki mi się w pył rozsypią, jak nie zrobię dylatacji?
Bez przesady. EPS ma wytrzymałość liczoną w tonach na m2. A wylewka powoduje rozłożenie tego na większą powierzchnię, niż faktycznie działa nacisk.

W posadzkach, to ja częściej widzę zbrojenie rozproszone. Np. dzisiaj w hali Makro byłem - i tam Dramix w wylewce prześwitywał - a jeżdżą tam widlaki ze sporym obciążeniem. A i sterty palet np. z sokami też swoje ważą.

animuss
12-01-2017, 22:47
To nie wiecie że aby parkować samochód w garażu należy rozkuc w podłodze wydlubac styropian zalać betonem i samochód stawiać tylko na tych betonowych klockach bo przecież nacisk na jedno koło to nawet 500 kilogramówW garażu styropian po co? :D


I po co taka zabawa z posadzkami, nie lepiej cały dom postawić na styro i dylatacji nie trzeba;-)
Ta zarysowała się jak nie chciało się odpowiednio zagęścić tego co poszło między fundamenty.Płyty fundamentowe też czasem płatają figle.

A jak przyjedzie teść (ze 120KG żywej wagi) i weźmie na ręce teściową (też ze 100KG) to płytki mi się w pył rozsypią, jak nie zrobię dylatacji?
Bez przesady. EPS ma wytrzymałość liczoną w tonach na m2. A wylewka powoduje rozłożenie tego na większą powierzchnię, niż faktycznie działa nacisk.

W posadzkach, to ja częściej widzę zbrojenie rozproszone. Np. dzisiaj w hali Makro byłem - i tam Dramix w wylewce prześwitywał - a jeżdżą tam widlaki ze sporym obciążeniem. A i sterty palet np. z sokami też swoje ważą.

Następny żartowniś.:D
Posadzki przemysłowe to inny temat.

A wiesz coś na temat obciążeń statycznych skupionych na narożach czy na krawędziach, nierównomiernym osiadaniu posadzek, albo obciążeń temperaturą elementów nośnych, użytkowych.
Każdy niech robi jak uważa, jak nie chce dylatacji to niech nie robi itd.. niedoróbki wyjdą same po kilku latach eksploatacji.

Remiks
12-01-2017, 23:02
Płyty fundamentowe też czasem płatają figle.
Tak? Jakie i kiedy?

animuss
12-01-2017, 23:05
Tak? Jakie i kiedy?
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?200323-P%C4%99kni%C4%99cia-na-%C5%9Bcianach-dzia%C5%82owych-p%C5%82yta-fundamentowa

Kominki Piotr Batura
13-01-2017, 06:38
Takie rzeczy powinno planować się już w trakcie, budowy domu czy remontu jeżeli nie to trzeba kuć.
Do wzmacniania posadzek są siatki stalowe, które zatapia się w betonie, każde pomieszczenie najlepiej zbroić indywidualnie, powierzchnie dylatuje się w odpowiednich miejscach, wiadomo że pod oknem nikt nie postawi szafy czy innych ciężkich mebli.

Na podlodze obłożonej drewnianymi panelami nie widać czy gdzieś się posadzka zarysowała pod obciążeniem, ale już na podłogach z kafli z gresu, terakoty, lub kamienia naturalnego, po jakimś czasie można być niemile zaskoczonym.Animuss. Dobrze że zwracasz na to uwagę, ale posuwasz się do absurdu... Weź wyluzuj, bo brniesz w jakie zaparte bez sensu, tracąc czas swój i nasz.... Pod oknem szafy nie ustawisz, ale pod ścianą tak, a tam masz takie same warunki jak pod oknem. Posadzka powinna mieć wytrzymałość taką, by nie dumać bez przerwy jak postawić stół wigilijny by nam nogi nie wpadły w styropian...Są na to normy, tabele nacisku na m2 i tego się trzeba trzymać.

Kaizen
13-01-2017, 09:42
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?200323-P%C4%99kni%C4%99cia-na-%C5%9Bcianach-dzia%C5%82owych-p%C5%82yta-fundamentowa


No widzisz - dopiero posadowienie ciężaru całego budynku na EPS100, na skarpie jest problemem.

animuss
13-01-2017, 11:28
Animuss. Dobrze że zwracasz na to uwagę, ale posuwasz się do absurdu... Weź wyluzuj, bo brniesz w jakie zaparte bez sensu, tracąc czas swój i nasz.... Pod oknem szafy nie ustawisz, ale pod ścianą tak, a tam masz takie same warunki jak pod oknem. Posadzka powinna mieć wytrzymałość taką, by nie dumać bez przerwy jak postawić stół wigilijny by nam nogi nie wpadły w styropian...Są na to normy, tabele nacisku na m2 i tego się trzeba trzymać.

A w czym widzisz problem żeby kominek stał na własnym fundamencie, albo na z dylatowanej dozbrojonej posadzce, kominek to nie szafa nie stoi w każdym kącie, musi mieć blisko komin.

Kominki Piotr Batura
13-01-2017, 12:45
A w czym widzisz problem żeby kominek stał na własnym fundamencie, albo na z dylatowanej dozbrojonej posadzce, kominek to nie szafa nie stoi w każdym kącie, musi mieć blisko komin.Ja nie widzę żadnego. To Ty znalazłeś problem, którego przy 200 kg wkładzie i obudowie z krzemianu nie ma...;)

Remiks
13-01-2017, 19:23
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?200323-P%C4%99kni%C4%99cia-na-%C5%9Bcianach-dzia%C5%82owych-p%C5%82yta-fundamentowa
W linkowanym przypadku nie płyta spłatała figla a kilku p...czy. Chcesz doradzać robienie osobnego fundamentu pod wkład 200kg to jeszcze napisz co to ma być czy tylko wylewka jak zbrojona, czy ma to być fundament?

animuss
14-01-2017, 17:37
Ja nie widzę żadnego. To Ty znalazłeś problem, którego przy 200 kg wkładzie i obudowie z krzemianu nie ma...;)
Jakbyś wsadził na wagę wszystkie elementy zabudowy razem z kominkiem, a może zachce się inwestorowi np. obłogu z kamienia, albo jeszcze wnęką na drewno to z tych 220 kg samego wkładu Jotula spokojnie robi się 400 i więcej ale to ja widzę problem. ;)



W linkowanym przypadku nie płyta spłatała figla a kilku p...czy. Chcesz doradzać robienie osobnego fundamentu pod wkład 200kg to jeszcze napisz co to ma być czy tylko wylewka jak zbrojona, czy ma to być fundament?Jak pisałem wcześniej w nowym domu powinno to być zaplanowane wydzielone miejsce. Najlepiej wylać osobno płytę fundamentową pod kominek, nie wiadomo czy za ileś lat nie będzie tam stało coś cięższego.

Na potrzeby remontu na starych posadzkach, można przebić się punktowo w kilku miejscach i oprzeć się poza posadzką, lub wyciąć prostokąt pod kominkiem, wymienić styropian, wylać grubszą płytę podwójnie zbrojoną, z dylatowaną od reszty pomieszczenia.
Najważniejsze żeby miejsce posadowienia kominka wraz z zabudową było oddzielone od reszty posadzki dylatacją pionową. Jeżeli nawet popęka płyta to tylko w w obszarze kominka.

Kominki Piotr Batura
14-01-2017, 17:48
Jak pisałem wcześniej w nowym domu powinno to być zaplanowane wydzielone miejsce. Najlepiej wylać osobno płytę fundamentową pod kominek, nie wiadomo czy za ileś lat nie będzie tam stało coś cięższego.

Na potrzeby remontu na starych posadzkach, można przebić się punktowo w kilku miejscach i oprzeć się poza posadzką, lub wyciąć prostokąt pod kominkiem, wymienić styropian, wylać grubszą płytę podwójnie zbrojoną, z dylatowaną od reszty pomieszczenia.
Najważniejsze żeby miejsce posadowienia kominka wraz z zabudową było oddzielone od reszty posadzki dylatacją pionową. Jeżeli nawet popęka płyta to tylko w w obszarze kominka.Planując, jak najbardziej powinniśmy tak zrobić...Nie mając tego jednak zaplanowane i zrobione w odpowiednim momencie, pod 200 kg obciążenie nie trzeba tego robić za wszelką cenę... Jeśli w przyszłości będzie potrzeba postawienia tam czegoś ciężkiego, będzie czas i miejsce by to zrobić np podczas remontu czy malowania.

Remiks
14-01-2017, 17:49
Jak pisałem wcześniej w nowym domu powinno to być zaplanowane wydzielone miejsce. Najlepiej wylać osobno płytę fundamentową pod kominek, nie wiadomo czy za ileś lat nie będzie tam stało coś cięższego.

Na potrzeby remontu na starych posadzkach, można przebić się punktowo w kilku miejscach i oprzeć się poza posadzką, lub wyciąć prostokąt pod kominkiem, wymienić styropian, wylać grubszą płytę podwójnie zbrojoną, z dylatowaną od reszty pomieszczenia.
Najważniejsze żeby miejsce posadowienia kominka wraz z zabudową było oddzielone od reszty posadzki dylatacją pionową. Jeżeli nawet popęka płyta to tylko w w obszarze kominka.
Płyta 1-2m2 pod kominek do tego zbrojona górą i dołem to zdecydowany przerost formy, ciekawe co pod płytą. Przebijanie przez posadzkę i oparcie punktowe to też nie koniecznie rozwiąże problem co pod posadzką może być tak nie nośne by się połamała a za to wytrzyma obciążenie punktowe. Dlaczego uważasz że płyta pod kominkiem może popękać, jaki cel tej dylatacji?

animuss
14-01-2017, 18:03
Płyta 1-2m2 pod kominek do tego zbrojona górą i dołem to zdecydowany przerost formy, ciekawe co pod płytą. Przebijanie przez posadzkę i oparcie punktowe to też nie koniecznie rozwiąże problem co pod posadzką może być tak nie nośne by się połamała a za to wytrzyma obciążenie punktowe. Dlaczego uważasz że płyta pod kominkiem może popękać, jaki cel tej dylatacji?

Np. styropian do izolacji cieplnych parkingów, posadzek garaży, posadzek hal przemysłowych, są już takie na 45 kPa, czyli 4,5 t/m2
W trakcie remontów w domach, mieszkaniach, w pokojach odkrywam często posadzki aż do wylewek i wiem co tam zastaję. :D

Remiks
14-01-2017, 18:58
Np. styropian do izolacji cieplnych parkingów, posadzek garaży, posadzek hal przemysłowych, są już takie na 45 kPa, czyli 4,5 t/m2
W trakcie remontów w domach, mieszkaniach, w pokojach odkrywam często posadzki aż do wylewek i wiem co tam zastaję. :D
Wytrzymałości styro nie musisz mi tłumaczyć mam na nim dom.

kermit_theFrog
15-01-2017, 18:08
dziękuję za zaśmiecanie mojego wątku i pomoc co do portalu.

pestka56
15-01-2017, 18:38
dziękuję za zaśmiecanie mojego wątku i pomoc co do portalu.
Daj spokój. Poza informacją, gdzie portal można kupić, dostałaś tu sporo innych ważnych.
Chłopaki się troszkę zacietrzewili w dyskusji, ale ja tego nie uznałabym za śmiecenie. Przeczytałam i jest tu sporo wiedzy przydatnej posiadaczowi kominka.

Remiks
15-01-2017, 18:50
Daj spokój. Poza informacją, gdzie portal można kupić, dostałaś tu sporo innych ważnych.
Chłopaki się troszkę zacietrzewili w dyskusji, ale ja tego nie uznałabym za śmiecenie. Przeczytałam i jest tu sporo wiedzy przydatnej posiadaczowi kominka.
Zacietrzewieni? a byłaś na "nie róbcie ...";-) Jak autor wątku bardzo chce tylko informacji skierowanych do niego mogę moje wpisy wykasować.

pestka56
15-01-2017, 19:48
Oj, Remiks, słowo jak słowo :)

Na róbcie nie pójdę, bo mnie takie wkurzają jak licho.

kermit_theFrog
15-01-2017, 21:00
heh czyli ze mam sobie na allegro poszukac? bardzo przydatne

najlepsza była odpowiedz jak się pytałam czy varmsen są ok "Takie sobie, chyba że zagruntujesz dwustronnie drogim gruntem. " juz bardziet tajemniczo się nie da? albo że wkład ma za dużą moc do "tak małego pomieszczenia". A czy ja w pisałam ile pomieszczenie ma m2? i czy się o to pytam? dziękuję za takie rady

pestka56
15-01-2017, 21:37
Kermit, nie złość się tak.
To duperel znaleźć ogłoszenia o takich portalach. Nie uwierzę, że sama nie umiesz sobie z tym poradzić :(
Na allegro jest tego dużo. Od razu znalazłam. Na sprzedajemy.pl znajdziesz oferty i na olx.pl

"Takie sobie, chyba że zagruntujesz dwustronnie drogim gruntem.”
W tym nie ma żadnej tajemnicy. Po prostu jest bardziej kruchy od innych takich płyt. Informacja o obustronnym gruntowaniu wyraźnie to sugeruje.

"tak małego pomieszczenia"
Wstawiłaś zdjęcie i ono pokazuje, że pomieszczenie wielkie nie jest, chyba że jest ono na planie „jamnika” i za plecami fotografującego jest jeszcze co najmniej 5 mb do ściany. Przecież ta ściana, na której stoi kominek ma tylko coś koło 3m :yes:

animuss
15-01-2017, 23:04
najlepsza była odpowiedz jak się pytałam czy varmsen są ok "Takie sobie, chyba że zagruntujesz dwustronnie drogim gruntem. " juz bardziet tajemniczo się nie da?
To do mnie,:rolleyes: już wyjaśniam Impregnat do płyt kominkowych VARMSEN (http://allegro.pl/varmsen-impregnat-do-plyt-super-isol-i4972516350.html) jest jeszcze w miarę tani 21 zł/litr, ale taki już Promat®-Imprägnierung 2000 (http://allegro.pl/promat-impragnierung-2000-10l-impregnat-i6669107848.html) kosztuje 70 zł/litr.
PROMAT-SR Impragnierung kosztuje 80zł /litr.

Lepszy od Varmsena jest np. system Promat (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?311267-Brunner-Stil-Kamin-53-88-drzwi-unoszone-(easy-lift)&p=7355630&viewfull=1#post7355630) ale droższy, w materiale do zabudowy (płyty, klej, itd.) zmieściłbyś się chyba w 2000 złotych.

Jeżeli będziesz zadawał pytania, będziemy odpowiadać, jak nic nie piszesz, to wydaje się że wszystko jest jasne.

Cały tekst jest podlinkowany wystarczy najechać w odpowiednie miejsce kursorem i kliknąć.

Kominki Piotr Batura
16-01-2017, 07:23
Animus. Ty widzę znasz się na wszystkim.... :cool:
Varmsen to to jedne z najlepszych płyt kominkowych dostępnych na rynku. Stabilne, łatwe w obróbce, najbardziej elastyczne, najmniej też się kruszą. Całe lata nikt ich nie impregnował od środka, do momentu aż producent wydumał taki impregnat i teraz chce go namiętnie sprzedawać. Ja impregnatu od wewnątrz nie używam...choćby dlatego, żeby po jakimś czasie nie dowiedzieć się, że impregnat jest rakotwórczy...Impregnacje krawędzi klejonych i powierzchni zewnętrznych jak najbardziej, ale do tego wystarczy każdy popularny impregnat budowlany.

Używałem Varmsena kilka lat (pomagałem nawet wprowadzać go na nasz rynek). Od trzech lat używam systemu PROMAT, bo......jest tańszy od Varmsena.

animuss
16-01-2017, 16:52
Animus. Ty widzę znasz się na wszystkim.... :cool:
Varmsen to to jedne z najlepszych płyt kominkowych dostępnych na rynku. Stabilne, łatwe w obróbce, najbardziej elastyczne, najmniej też się kruszą. Całe lata nikt ich nie impregnował od środka, do momentu aż producent wydumał taki impregnat i teraz chce go namiętnie sprzedawać. Ja impregnatu od wewnątrz nie używam...choćby dlatego, żeby po jakimś czasie nie dowiedzieć się, że impregnat jest rakotwórczy...Impregnacje krawędzi klejonych i powierzchni zewnętrznych jak najbardziej, ale do tego wystarczy każdy popularny impregnat budowlany.

Używałem Varmsena kilka lat (pomagałem nawet wprowadzać go na nasz rynek). Od trzech lat używam systemu PROMAT, bo......jest tańszy od Varmsena.

A ja się z Tobą nie zgodzę, sporo czytałem i rozmawiałem z dużą firmą zduńską.
Varmsen-y są kruche i wietrzeją, starzeją się, dlatego producent dodaje od jakiegoś czasu impregnat, w dodatku wdychanie tego pyłu jest szkodliwe. Nawet robiąc zabudowę, przycinając je piłką na wymiar trzeba nosić maseczkę.
Wszystkie płyty krzemianowe trzeba gruntować, żeby zatrzymać pylenie, kiedyś to był problem, preparatów gruntujących do takich temperatur jest mało, trudno było je zdobyć, albo cena zniechęcała.
Zresztą teraz też nie są tanie, zwiększają koszty, nikt tego nie pilnuje, więc je pomija się przy zabudowie.
Co do firmy Promat to ma sporo gatunków płyt płyty gr- 30mm samonośne kosztują PROMATECT -L 282,90 zł (http://sklep-ppoz.pl/pl_PL/p/PROMATECT-L-gr.-30-mm/559)
Ty używasz pewnie gorszych gatunków płyt np. PROMATECT L-500 dlatego wydaje Ci się taniej, cena jest inna 156,43 zł m2 (https://mtcgrupa.pl/pl/p/PROMATECT-L-500-plyta-ogniochronna-gr-30mm/4135)
Jest jeszcze płyta do izolacji, klejenia do ścian nie jest niestety samonośna PROMASIL 950-KS Cena:46,00 zł. (https://mtcgrupa.pl/pl/p/PROMASIL-950-KS-gr-30mm-0,5m2-plyta-kominkowa-/3802) może z nich kręcisz całe zabudowy nie mnie to oceniać.
Który z inwestorów odróżni z jakiej płyty ma zabudowę. ;)
Prawda jest taka że Promat ma lepsze materiały sztywniejsze, płyty, grunty, kleje, ma większą różnorodność, używając odpowiednich materiałów do zrobienia całej zabudowy cena może niektórych zniechęcić.
Co do Varmsena to cena 145,90 za m2 (http://allegro.pl/plyta-kominkowa-izolacyjna-30mm-varmsen-super-isol-i5763609221.html)
Płyta jest w małych formatkach , które żmudnie trzeba sklejać, a Promasil ma płyty do zabudowy 1,20x2,50m tylko te niesamonośne, do montażu na ścianach, są w małych formatkach jak u Varmsena.

Kominki Piotr Batura
16-01-2017, 17:33
A ja się z Tobą nie zgodzę, sporo czytałem i rozmawiałem z dużą firmą zduńską.
Varmsen-y są kruche i wietrzeją, starzeją się, dlatego producent dodaje od jakiegoś czasu impregnat, w dodatku wdychanie tego pyłu jest szkodliwe. Nawet robiąc zabudowę, przycinając je piłką na wymiar trzeba nosić maseczkę.
Wszystkie płyty krzemianowe trzeba gruntować, żeby zatrzymać pylenie, kiedyś to był problem, preparatów gruntujących do takich temperatur jest mało, trudno było je zdobyć, albo cena zniechęcała.
Zresztą teraz też nie są tanie, zwiększają koszty, nikt tego nie pilnuje, więc je pomija się przy zabudowie.
Co do firmy Promat to ma sporo gatunków płyt płyty gr- 30mm samonośne kosztują PROMATECT -L 282,90 zł (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fsklep-ppoz.pl%2Fpl_PL%2Fp%2FPROMATECT-L-gr.-30-mm%2F559)
Ty używasz pewnie gorszych gatunków płyt np. PROMATECT L-500 dlatego wydaje Ci się taniej, cena jest inna 156,43 zł m2 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fmtcgrupa.pl%2Fpl% 2Fp%2FPROMATECT-L-500-plyta-ogniochronna-gr-30mm%2F4135)
Jest jeszcze płyta do izolacji, klejenia do ścian nie jest niestety samonośna PROMASIL 950-KS Cena:46,00 zł. (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fmtcgrupa.pl%2Fpl% 2Fp%2FPROMASIL-950-KS-gr-30mm-0%2C5m2-plyta-kominkowa-%2F3802) może z nich kręcisz całe zabudowy nie mnie to oceniać.
Który z inwestorów odróżni z jakiej płyty ma zabudowę. ;)
Prawda jest taka że Promat ma lepsze materiały sztywniejsze, płyty, grunty, kleje, ma większą różnorodność, używając odpowiednich materiałów do zrobienia całej zabudowy cena może niektórych zniechęcić.
Co do Varmsena to cena 145,90 za m2 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fplyta-kominkowa-izolacyjna-30mm-varmsen-super-isol-i5763609221.html)
Płyta jest w małych formatkach , które żmudnie trzeba sklejać, a Promasil ma płyty do zabudowy 1,20x2,50m tylko te niesamonośne, do montażu na ścianach, są w małych formatkach jak u Varmsena.
Płyty pylą podczas obróbki. Wszystkich producentów. Nie pyli wermikulit (Grenaizol). Tego pylenia nie zatrzymasz impregnacją. Po przycięciu i odkurzeniu płyt, nie ma co pylić. Gruntowanie w innym celu niż wzmocnienie krawędzi przed klejeniem, jest ściemą.

To, że jakaś firma robi papkę z mózgów wykonawcom, w celu wciśnięcia im drogich dodatków, nie oznacza, że wszyscy są na to podatni...Ja nie jestem wyłącznie czytelnikiem "wiadomości kominkowych". Rozmawiam zaś z kilkudziesięcioma firmami zduńskimi rocznie, ucząc ich rzemiosła w Szkole Kominkowej, przy okazji ucząc sie od nich...;) . Do tego jestem praktykiem. W swojej firmie zużyłem kilka tirów Varmsena. Płyt Silca, wermikulitu - sporo. Promatu pewnie też ze dwa, trzy tiry bym nazbierał...Najwięcej używam Promatec L 1000, Promafour i Promasil 950 do izolacji tylnych ścian...Tak więc wybacz, ale nie będę komentował Twoich wywodów....choć prawdy miejscami w nich nie brakuje. Płyty Promafour też pomagałem wprowadzać na Polski rynek
http://blog.kominki-batura.pl/zdunstwo-bardzo-nowoczesne-3/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fblog.kominki-batura.pl%2Fzdunstwo-bardzo-nowoczesne-3%2F)
http://blog.kominki-batura.pl/szkolenie-po-budmie-i/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fblog.kominki-batura.pl%2Fszkolenie-po-budmie-i%2F)

animuss
16-01-2017, 18:15
Nie wiem co mam napisać, powiedz czemu są aż takie rozbieżności w interpretacji.



Generalnie nie powinno się używać budowlanych gruntów (emulsji akrylowych), właściwie z żadnej strony. Śmierdzi to potem i traci własności.
Systemowe grunty do płyt krzemianowych jak najbardziej i to z dwóch stron. To są (nieorganiczne) roztwory soli odporne na wysokie temperatury. Nawet jak już się przypalą (co w kominku raczej nie nastąpi), nie emitują kompletnie nic.
Płyty krzemianowe dobrze jest w ogóle zagruntować całe przed cięciem - lepiej się tnie - nie pylą tak, nie brudzą i nie kruszą się

Pozdrawiam

Kominki Piotr Batura
16-01-2017, 18:59
Nie mam pojęcia...Ale z tego co pamiętam, to Wojtek jest raczej teoretykiem budowania kominków z krzemianów. Może nasłuchał się na szkoleniach w Unico? Co do impregnatów, nigdy nie pisałem że te specjalistyczne są złe . Ja po prostu ich nie używam, bo im nie ufam wewnątrz i są bezcelowe, a na zewnątrz impregnat znika pod warstwą tynków i farby, więc informacje o śmierdzeniu to fikcja.

jolanta.kulakiewicz
03-03-2017, 11:40
Zdecydowanie najlepszy będzie portal kominkowy wykonany z marmuru. To fakt, że nie jest to najtańsza rzecz ale za to bardzo wytrzymała, więc posłuży na lata. Jeśli chodzi o producenta to ja swoją obudowę zamówiłam w Marmuro. Mam kominek już od roku i nic się z nią złego nie stało, wygląda jak nowa :)