PDA

Zobacz pełną wersję : Sterownik ST-480 PID i piec Drew-Met EKO-PRIM 28 kW



artikf
10-01-2017, 17:21
Witam
Mam do Was ogromną prośbę
Jak dokładnie ustawić sterownik ST-480 z PID-em.
Mieszkanie nowe, piec postawiony od tygodnia.
Na chwilę obecną pracuje na ustawieniach fabrycznych.
W jaki sposób mogę poustawiać czas pracy podajnika, przerwę oraz siłę nadmuchu.
Czy jest to zarządzane tylko z ustawień Tryb nadzoru ?
Albo może jakieś optymalne ustawienia od których można by zacząć ustawianie.

W instrukcji sterownika nic nie jest opisane co do ustawień tego typu.
Link do instrukcji tego sterownika (http://kotlydrewmet.pl/wp-content/uploads/2016/06/ST-480_instrukcja_PL.pdf)
Szukałem troszkę o tym ale większość opisuje sterownik dwustanowe.

Dziękuje i pozdrawiam

kawon
10-01-2017, 19:12
Mam ten sterownik ale inny kocioł,może na początek:

Wybierz granulacje drobna
spróbuj włączyć automat czyli pid.
w menu instalatora masz pozycje
współczynnik nadmuchu -ustaw 0 (tutaj od potrzeby podnosisz +.... lub zmniejszasz -...)
współczynnik podawania -ustaw 0 (jeżeli ci się żar zapada to + a jak za szybko dobija to -)
I tyle na początek na pewno daj pidowi parę godzin na dostosowanie bo ponoć się ''uczy'' ;)

artikf
10-01-2017, 21:05
Dzięki kawon za info.
Niestety nie mam w pozycji menu instalatora takich ustawień

współczynnik nadmuchu
współczynnik podawania

ale jest za to korekta wentylatora i czasem tu dodaje lub odejmuje "wiatry"
Moje menu wygląda tak:

regulator pokojowy
moduł ethernet
moduł GSM
zawór wbudowany
zawór pierwszy
zawór drugi
temp. załączenia pomp
histereza CWU
pompa dodatkowa 1
pompa dodatkowa 2
kalibracja poziomu zasobnika
ustawienia zegara
ustawienia daty
Tryb nadzoru
antystop pomp
czułość impulsatora
Wybór PID
jezyk, ect...


ale w menu TRYB NADZORU


czas podawania
przerwa podawania
czas pracy wentylatora
czas przerwy went...
siła nadmuchu


Trochę więcej jest ustawień w Menu serwis
można zmienić w każdym typie opału parametry ale tego jak na razie nie ruszam.

kawon
11-01-2017, 09:15
Ja kiedy miałem na ustawieniach ręcznych to starałem się by kocioł nie wchodził w tryb nadzoru bo to wtedy najczęściej kopci,bo odcinasz mu dojście powietrza.Tryb nadzoru załancza się kiedy kocioł dojdzie do zadanej temperatury i tylko podczymuje palenisko by nie wygasło.
W meni serwis wchodzisz bez kodu?Napisz co masz ustawione bo nie do końca wiem co chcesz zmienić.Jeśli chcesz go prowadzić sam czyli bez pidu to możesz zacząć
5s podawanie / 40s przerwa /a wentylator na 40% i analogicznie do pidu jak za szybko dochodzi do zadanej to wydłużasz przerwe.
Zadaną mam 60*-65*bo powrót zabezpieczyłem ciągłą pracą pompy od CWU na najniższym biegu 7W poboru i temp.oscyluje na powrocie 50* taki krótki obieg.
Instrukcje podałeś do stera bez pidu ale to chyba przez pomyłke bo pid masz.

artikf
11-01-2017, 12:27
Instrukcje podałeś do stera bez pidu ale to chyba przez pomyłke bo pid masz.
No właśnie taką tez i ja mam dołączoną do tego sterownika, o funkcji PiD jest tylko w menu ze można ją włączyć.
Dziś poustawiałem sobie tylko troszkę mocniejszy o 3% przedmuch by sadza nie osiadała za bardzo na piecu.
Kolor w palenisku jest pomaranczowo-niebieski wiec jest to ok.
zadane 55 na piecu i tak w sumie spokojnie pracuje
Z racji tego ze mieszkanie jest od 7 dni ogrzewane (nowy budynek) nie liczę na razie na oszczędności, chodzi mi o dobre wysuszenie.
W domu temp na parterze 22'C a na górze 24'C. Od godz 8 do 12-14 okna na poddaszu uchylone ok 15% bo wilgoć musi jakoś wyparować :)

Dom porotherm 24 + 15cm styropian szary, Strop pełny lany ocieplony pianą komórkowo-zamkniętą. Jak na razie zużycie to ok 30kg/24h groszek 0,5-25.
Jak coś się poprawi - to dam znać. Ale za wcześnie jak na razie na zabawy i testy, Najważniejsze dla mnie jest dosuszenie.
Dziękuję za podpowiedź.

artikf
20-11-2017, 19:27
Witam
Małe moje podsumowanie po prawie roku użytkowania.
Aktualnie spalanie mam na poziomie ok 10-12 kg na dobę.
Zadane temp.
CO 60'C
Podłoga min 25'C max 30'C
CWU - 55'C + 1x w tyg dezynfekcja (70'C)
ustawienie
Granulacja drobna
małe zmiany są w tych ustawieniach, ale jeszcze je dopieszczam
głównie bawiłem się czasem podawania, i czasem przerwy.
Staram się to ustawić tak, by piec nie wchodził w tryb nadzoru.
Sezon od 28 grudnia 2016 do kwietnia zamknąłem dużym zaskoczeniem. Jak wspomniałem wcześniej, nie zależało mi na oszczędnym paleniu lecz na dobrym wysuszeniu domu. Miałem zrobione wszystko do stanu zamkniętego.
Od lutego trwały prace wykończeniowe (łazienki) później reszta związana ze ścianami, dekoracjami itp.
Jak tylko było słońce i mroźny dzień, starałem się otwierać okna i wilgoć zmniejszać jak tylko to możliwe.
Trochę większe wygrzewanie stosowałem, jak zaczęło się z podłogami. Wilgotność posadzek była nieodpowiednia, wiec tu weszła tabela wygrzewania podłóg.
W ok końca marca udało się położyć wszystko. ale i tak wprowadziliśmy się dopiero w czerwcu, (pan od schodów tak nasz przeciągnął że o mało co nie skończyło się zerwaniem umowy).
Sumując mój wywód...
Spaliłem 3T ekogroszku (bartex rubin)
i ok 7-8 m3 drzewa.

Jeśli ma ktoś z Was jakieś ciekawsze ustawienia chętnie podejrzę.
Jeśli ktoś z Was chce moje, nie ma problemu napiszę konkretnie jakie mam.
P.S.
Koniecznie doszczelnijcie EKOENERGIĘ. To naprawdę pomaga !

Jarecki529
23-01-2018, 21:24
Witam witam mam pytanie do artikf mianowicie zakupilem kociol eko prim firmy drewmet 16 kw w najblizszych dniach bedzie podłączony ale do rzeczy napisałeś że spaliła 7 m drzewa w jaki sposób na dodatkowym ruszcie w trybie ręcznym. Pan który mi przywiózł pięć mówił że trzeba puścić go w automat i dawać co jakiś czas drewno na górny ruszt jak to jest??

artikf
25-01-2018, 04:52
Witam witam mam pytanie do artikf mianowicie zakupilem kociol eko prim firmy drewmet 16 kw w najblizszych dniach bedzie podłączony ale do rzeczy napisałeś że spaliła 7 m drzewa w jaki sposób na dodatkowym ruszcie w trybie ręcznym. Pan który mi przywiózł pięć mówił że trzeba puścić go w automat i dawać co jakiś czas drewno na górny ruszt jak to jest??

Witaj
masz do wyboru możliwości palenia w tym piecu.
1. Ekogroszek z automatu
2. drewno lub węgiel w górnym ruszcie bez automatu
3. automat ekogroszek + górny dodatkowy ruszt.
no i jeszcze jedna którą czasem ja stosuję, mianowicie w trybie wygaszonym palę drewnem regulując dopływem powietrza (klapką na dole) moc.
Sterownik załącza mi tylko pompki, bez wiatru i można spokojnie przepalać sobie co jakiś czas. Jest to tez dobre by przeczyścić piec takim swobodnym paleniem.
Jeśli chcesz palić samym drzewem, lub tylko z rusztu górnego, po prostu w menu wybierasz sobie (Podajnik w trybie auto - wyłączony ).
Nie wiem jak u Ciebie, ja używam ustawień (rodzaj paliwa gruba) przy paleniu drewnem i jest OK.

Jarecki529
25-01-2018, 05:25
Dziękuję za cenne uwagi w następnym tygodniu będzie montaż pieca bo jeszcze na starym z Pleszewa ciągną i będę w miarę możliwości prosił o jakąś pomóc w ustawieniach.

Pozdrawiam i dziekuje

Jarecki529
22-02-2018, 15:25
Po wielkich trudach w końcu udało się zamontować piec. Drew met ekoprim 16 kw sterownik kotła st 37 nrs sterownik zaworu 4d i-M. I zaczęły robić się problemy a więc od początku
1 w domu mam nastawiona temp 22 na sterowniki st 280 pomimo przekroczenia temperatury siłownik od 4d nie zamyka zaworu i grzejniki są gorące czy tak powinno być???
2 po osiągnięciu temperatury na sterowniki pokojowym piec wchodzi w stan podtrzymania Ale jak 4d jest otwarty to szybko się wychladza i spada temp na piecu i rośnie na domu wiem to trzeba się pobawić czasami podtrzymania Ale to chyba musiał bym to dac na czas między podtrzymaniami 5 min albo krocej może miał ktoś podobne problemy????

kobra64
22-02-2018, 19:15
A posiadasz sterownik siłownika zaworu TECH-a? Czy jest on zarejestrowany w sterowniku kotła? Czy masz do niego przypisany regulator pokojowy? Czy masz ustawione obniżenie pokojówki w menu zaworu sterownika kotła?

Jarecki529
23-02-2018, 21:19
Po wielkich trudach doszedłem co jest A mianowicie sterownik pokojowy sterowal piecem powodując przyłączenie pieca w podtrzymanie pomimo spadku temp poniżej zadanej 65stopni teraz sterownik pokojowy steruje pompą CO I PROBLEM znikną
Tylko teraz prosił bym o jakieś ciekawe ustawienia teraz mam
podawanie 15 s
przerwa 46 s
dmuchawa 36%
przesłona 2 cm otwarta
praca w podtrzymanie 20 s
czas między 25 min.

Jarecki529
25-02-2018, 05:47
[QUOTE=kobra64;7621002]A posiadasz sterownik siłownika zaworu TECH-a? Czy jest on zarejestrowany w sterowniku kotła? Czy masz do niego przypisany regulator pokojowy? Czy masz ustawione obniżenie pokojówki w menu zaworu sterownika kotła?[/QUOTE

Sterownik zaworu również jest techa. Sterownik jest zarejestrowany. Nie wiem co to jest obniżenie pokojowe.