PDA

Zobacz pełną wersję : Vitodens 200W B2HA-26 - praca z mieszaczem



Juziomen
10-01-2017, 22:21
Witam,

Mam parę pytań odnośnie energooszczędnego ogrzewania ( chodzi o pytania techniczne):

1)
a) czy lepiej ustawić na piecu Vitodens 200W B2HA-26 temperaturę zadaną (dodam że chodzi o otwartą przestrzeń) np. 20 i na zaworze trójdrożnym (mieszaczu) 5 "bieg" czyli temp. ok 40 st co daje wyjściowo w moim przypadku temp. wewnętrzną na poziomie 21 st?
b)Czy ( z punktu ekonomicznego -> czyli zmniejszenia ilości spalanego gazu) na piecu ustawić np. 21 stopni i przystawić zawór trójdrożny ( mieszacz) na 2.5 -3 co da dokładnie tą samą temperaturę ?

Spotykam się z różnymi opiniami : jedni mówią aby piec spokojnie dochodził do zadanej temperatury ( zatem opcja b) inni znów że lepiej szybko osiągnąć zadaną temperaturę aby piec szybko się wyłączył.

2) Czy zamiana działania pieca jeśli chodzi o temperaturę minimalną a zadaną ( która de fakto jest taka sama i wynosi te 21 stopni) wpływa na zwiększenie spalania gazu ? W manulu Viessmanna widzę dwa różne wykresy (przesunięcia) w zależności czy mówimy o temp. zadanej czy minimalnej.

U mnie piec jest ustawiony tak że w ciągu dnia grzeje z temperaturą minimalną 21 st ( patrzy na sterownik w salonie), a w nocy przełącza się na temperaturę zadaną (również 21 stopni) i korzysta z pogodówki. Nasuwa się pytanie .. dlaczego tak dziwnie piec jest ustawiony ? Poddasze jeszcze nie jest docieplone i dochodziło do efektu wyziębienia jeśli temperatura była ustalana z termostatu w salonie (w momencie osiągnięcia 21 stopni w salonie system się wyłączał powodując spadek temperatury na piętrze). Muszę (do czasu ocieplenia poddasza) od 18 przechodzić na pogodówkę która "dogrzeje" poddasze.

3) Czy układ z podłogówką i grzejnikami może dobrze działać bez sprzęgła ? Mam 1 obwód który rozgałęzia się na 2 : podłogówkę ( tutaj pompą operuje piec) oraz układ grzejnikowo-podłogowy ( piętro) z specjalnym rozdzielaczem TECE 2w1.

4) I pytanie którego nikt nie lubi .. dom 250m2 podłogi / dom energooszedny / tylko jeszcze nie ocieplony (ale za to 38 cm porotherma), okna super duper z ramkami termicznymi, rekuperacja, temp. wewnątrz domu 20.5 - 21 stopni --> czy możliwe jest aby w 10 dni ( od 1.01.2017 do 10.01.2017) połknął 205m3 gazu ? Coś chyba jest nie tak ..

Dziękuje za pomoc.

Konsultant Viessmann
11-01-2017, 10:07
Witam !

Zanim wyślę zgłoszenie do działu technicznego z Twoim problemem mam pytanie odnośnie mieszacza, który rozumiem że w Twojej instalacji jest typu ręcznego? Generalnie mieszacz powinien działać w środkowym zakresie ustawienia, wtedy też ma największe możliwości regulacji. Wydaje mi się, że zużycie gazu może takie być wysokie ze względu na wciąż nieocieplone poddasze, przez które ucieka sporo ciepła. Co do współpracy grzejników i podłogówki to przy dobrej regulacji przepływów bez bufora może również poprawnie pracować. Czekam w takim razie na informację.

Pozdrawiam !

Juziomen
11-01-2017, 10:16
Witam,
Tak - mam mieszacz ręczny ( z tego co pamiętam 20 - 40st) , skala od 1 do 10.

Konsultant Viessmann
16-01-2017, 10:10
Witam ponownie!

Uzyskałem odpowiedź od działu technicznego, w której sugerują wezwanie swojego instalatora lub naszego serwisanta w celu przyjrzeniu się z bliska pracy Twojej instalacji. Wykonanie zgłoszenia serwisowego możesz dokonać za pośrednictwem formularza TUTAJ (https://www.viessmann-serwis.pl/serwisonline/zgloszenieserwisowe) lub za pośrednictwem naszej infolinii (Serwis 24h - 801 0801 24).

Pozdrawiam !