PDA

Zobacz pełną wersję : Zbrojenie ławy fundamentowej proszę o wyjaśnienie wątpliwośc



pslysz
02-04-2005, 18:24
Mam problem ze zbrojeniem ławy fundamentowej ponieważ projektant i kierownik budowy mają dwa różne zdania a mianowicie czy zbrojenie ławy(szerokość 60 cm i głębokość 30 cm) strzenmiona powinny mieć wymiar 55*25 to zdanie kierownika czy 35*20 projektant - ściana będzie miała szerokość ok 36 cm piwnica.
Pozdrawiam i dziekuję za opinie

Jerzysio
02-04-2005, 18:35
W projekcie domu, za oblicznia statyczne odpowiada konstruktor swoimi uprawnieniami ( a nie architekt !).
I to raczej jego nalezy sluchac :roll:
Pozdro
J

budulec
02-04-2005, 18:47
ja bym dał fi 6 (St0S) co ok. 50 cm o wymiarach 35 x 20. minimalna otulina 5 cm. kierownikowi powiedz żeby kierował. jego psim obowiązkiem jest wykonanie budynku zgodnie z projektem. na koniec musi wystawić stosowne oświadczenie, a wszystko udokumentowac wpisami do dziennika budowy. jak jest taki kreatywny to niech zostanie projektantem. pzdr

Wakmen
03-04-2005, 22:52
ja bym dał fi 6 (St0S) co ok. 50 cm o wymiarach 35 x 20. minimalna otulina 5 cm. ...
No nie przesadzajmy z tymi odstępami co 50 cm. Może jeszcze co 1m?
Strzemiona w większości przypadków mają mają wymiary szerokości ściany konstrukcyjnej (u Ciebie 36 cm) i powinny być ułożone centralnie pod ścianami ze względu na rozkład naprężeń i sił działających na ławę. Co do rozstawu pry grubości strzmion fi 6 gł. to co 25 - 30 cm.
Jakby co to możesz zajrzeć :
http://wakmen.w.interia.pl/index_files/base3.html

04-04-2005, 08:09
czyli podsumowujac: ma byc te 35 na 25

budulec
04-04-2005, 17:56
Oczywiście, że w mojej poprzedniej wypowiedzi zakradł się błąd. Na początku odpowiedx miała brzmieć trochę inaczej. Przy takim rozstawie strzemion wysokość ławy musziałaby wynosić ok. 65cm. Dla tego konkretnego przypadku rozstaw powinien wynosić ok. 25cm. Generalnie rozstaw strzemion nie powinien przekraczac 3/4 h(gdzie h wysokość elementu) i właśnie 50cm. Grubość otuliny na dole oczywiście przy zastosowaniu chudziaka, przy jego braku min. to 7cm.
pzdr

Geno
04-04-2005, 18:07
ja bym dał fi 6 (St0S) co ok. 50 cm o wymiarach 35 x 20. minimalna otulina 5 cm. ...
No nie przesadzajmy z tymi odstępami co 50 cm. Może jeszcze co 1m?
Strzemiona w większości przypadków mają mają wymiary szerokości ściany konstrukcyjnej (u Ciebie 36 cm) i powinny być ułożone centralnie pod ścianami ze względu na rozkład naprężeń i sił działających na ławę. Co do rozstawu pry grubości strzmion fi 6 gł. to co 25 - 30 cm.
Jakby co to możesz zajrzeć :
http://wakmen.w.interia.pl/index_files/base3.html


Jesteś w błędzie - strzemiona w ławach co 50 cm i fi 6.

invx
04-04-2005, 18:08
@Wakmen jaka stronka :D zmienila sie ja ostatni na niej bylem wygladala nieco inaczej. :wink:

gratuluje :lol: same plusy ma, no moze i pare minusow by sie tez znalazlo :wink: tak trzymaj

Wakmen
05-04-2005, 17:48
@Wakmen jaka stronka :D zmienila sie ja ostatni na niej bylem wygladala nieco inaczej. :wink:

gratuluje :lol: same plusy ma, no moze i pare minusow by sie tez znalazlo :wink: tak trzymaj
A jakie są te minusy? Warto wziąć je pod uwagę podczas kolejnej aktualizacji.

Dominik!
07-04-2005, 20:08
ja bym dał fi 6 (St0S) co ok. 50 cm o wymiarach 35 x 20. minimalna otulina 5 cm. ...
No nie przesadzajmy z tymi odstępami co 50 cm. Może jeszcze co 1m?
Strzemiona w większości przypadków mają mają wymiary szerokości ściany konstrukcyjnej (u Ciebie 36 cm) i powinny być ułożone centralnie pod ścianami ze względu na rozkład naprężeń i sił działających na ławę. Co do rozstawu pry grubości strzmion fi 6 gł. to co 25 - 30 cm.
Jakby co to możesz zajrzeć :
http://wakmen.w.interia.pl/index_files/base3.html


Jesteś w błędzie - strzemiona w ławach co 50 cm i fi 6.

Ja mam dom parterowy i projektant w ławach o dokładnie takich samych wymiarach dał strzemiona co 25cm.
Pół metra wydaje mi się w tym przypadku przesadą. Poza tym nie jest tenże drut 6mm taki drogi, żeby akurat tu szukać oszczędności.

Geno
07-04-2005, 21:15
Może i wydaje się przesadą ale nią nie jest wierz mi - to zbrojenie nie jest obliczeniowe a strzemiona spełniająfunkcję głównie konstrukcyjną a nie nośną więc de facto czy dasz 25,30 czy 50 będzie bez różnicy dla łąwy a z różnicą dla kieszeni - jeśli ktoś twierdzi inaczej to jest w błędzie.

budulec
07-04-2005, 21:27
Geno, po części masz rację. W literaturze fachowej spotyka się często rozstaw strzemion co 50 cm, natomiast standardem jest stosowanie rozstawów jak już siebie wcześniej poprawiałem co 3/4 h i nie więcej niż 50 cm. Co do zbrojenia konstrukcyjnego to w wieńcu jest podobnie. Tak naprawdę typowa ława fundamentowa pracuje jako betonowa. Ława fundamentowa żelbetowa jest zbrojona w drugim kierunku (w poprzek ławy,na dole). Podobną dyskusję można byłoby toczyć o to jakiej średnicy macie pręty podłużne. Jestem pewien, że rozrzut byłby od fi 10 do co najmniej fi 16. pzdr

Geno
07-04-2005, 21:32
Czym się różni ława betonowa od żelbetowej to nie tzreba mi tłumaczyć ;) co do prętów podłużnych to już kwestia oceny względem rodzaju gruntu i masz racje "widełki" przekroju zbrojenia 10 do 16 mm - niemniej jednak co do strzemion to nadal uważam ,że mniejsze rozstawy nie mają sensu przecież wiadomo ,że strzemiona pracują na ścinanie a to w przypadku ław będzie miało niewielkie wartości(tzn. nie wykraczające poza wytrzymałość betonu na sćinanie).

Wakmen
09-04-2005, 01:45
Geno co do tych strzemion to się z tobą nie zgodzę. Według Ciebie one chyba pełnią tylko rolę dystansową dla prętów głównych tak nie jest. One też mają za zadanie usztywnienie całej konstrukcji zbrojenia (nie tylko ław ale i takż wieńców, nadproży ...) co jest bardzo ważne dla ścian. mniejszy rozstwa strzemion może być przyczyną mikropęknięć ścian przy nierównym osiadaniu ścian. Ja sam mogłem porównać sztywność nadproży gdzie w jednym pzypadku był rozstaw strzemion co 20 cm (u mnie tak jest, przy małych odległościach pomiędzy prętami głównymi - wytyczne producenta Silki) i co 9 cm w miejscu gdzie w moim projekcie na nadprożu opierała się belka stropowa. Sam je skręcałem i sam podziwiałem niby tak błachą dla Ciebie różnicę odległość pomiędzy strzemionami a zalężność od sztywności nadproża (i nie tylko).

Geno
09-04-2005, 06:17
Geno co do tych strzemion to się z tobą nie zgodzę. Według Ciebie one chyba pełnią tylko rolę dystansową dla prętów głównych tak nie jest. One też mają za zadanie usztywnienie całej konstrukcji zbrojenia (nie tylko ław ale i takż wieńców, nadproży ...) co jest bardzo ważne dla ścian. mniejszy rozstwa strzemion może być przyczyną mikropęknięć ścian przy nierównym osiadaniu ścian. Ja sam mogłem porównać sztywność nadproży gdzie w jednym pzypadku był rozstaw strzemion co 20 cm (u mnie tak jest, przy małych odległościach pomiędzy prętami głównymi - wytyczne producenta Silki) i co 9 cm w miejscu gdzie w moim projekcie na nadprożu opierała się belka stropowa. Sam je skręcałem i sam podziwiałem niby tak błachą dla Ciebie różnicę odległość pomiędzy strzemionami a zalężność od sztywności nadproża (i nie tylko).

Strzemiona przejmują siły ścinające w przypadku gdy przekroczona jest nośność betonu na ścinanie , podobnie jak pręty ukośne. Usztywniać mogą w czasie montażu i układania zbrojenia , potem po "zalaniu" betonem funkcję usztywniająca przejmuje właśnie beton. Dlatego też np. w nadprożach gdzie największe siły ścinające są na podporach stosuje się strzemiona zagęszczone a w miejscu maksymalnego momentu gdzie siły ścinające są najmniejsze rozstaw strzemion jest również minimalny itd.

09-04-2005, 07:26
Geno co do tych strzemion to się z tobą nie zgodzę.


Ja sam mogłem porównać sztywność nadproży gdzie w jednym pzypadku był rozstaw strzemion co 20 cm (u mnie tak jest, przy małych odległościach pomiędzy prętami głównymi - wytyczne producenta Silki) i co 9 cm w miejscu gdzie w moim projekcie na nadprożu opierała się belka stropowa.Sam je skręcałem i sam podziwiałem ...


Wakmen ... co do tych Twoich wywodów to sie z Tobą nie zgodze
Geno o gruszcze Ty i pietruszce ...
Geno tłumaczy Ci o zbrojeniu ław ... a Ty opowiadasz jak to silka zaleciła Ci zbroić nadproża ...(sic!)
jedno z drugim nie ma nic wspólnego
Aby zbrojenie ław miało zabezpieczać przed osiadaniem gruntu ... musiałoby być zaprojektowane o wiele solidniej ...


... mniejszy rozstwa strzemion może być przyczyną mikropęknięć ścian przy nierównym osiadaniu ścian...

mniejsza rozstawa strzemion nie uratuje budynku przed powstawaniem pęknięć w przypadku nierównego osiadania gruntu ...

pzdr

budulec
09-04-2005, 11:06
pytanie do Geno: W jakim rozstawie dałbyś strzemiona w wieńcu?

zofija
09-04-2005, 12:27
Mam problem ze zbrojeniem ławy fundamentowej ponieważ projektant i kierownik budowy mają dwa różne zdania a mianowicie czy zbrojenie ławy(szerokość 60 cm i głębokość 30 cm) strzenmiona powinny mieć wymiar 55*25 to zdanie kierownika czy 35*20 projektant - ściana będzie miała szerokość ok 36 cm piwnica.
Pozdrawiam i dziekuję za opinie
Właśnie zajrzałam do mojego projektu (też piwnica):

fundament 40x60, strzemiona fi 6 długości 190 cm co 25 cm, 35X55, projekt pod dom z silikatów

budulec
09-04-2005, 12:41
niestety Zofija masz projekt (mam nadzieję że dotyczy to tylko ławy fundamentowej) niezgodny z Normami Budowlanymi. pzdr

Geno
09-04-2005, 15:40
pytanie do Geno: W jakim rozstawie dałbyś strzemiona w wieńcu?

Zwyczajowo w literaturze spotkać można rozstawy od 250-330 mm choć przykłądu obliczeniowego z uzasadnieniem nigdy jakoś nie spotkałem.

budulec
09-04-2005, 16:37
Geno: w związku z tym czyżbyś spodziewał się jakiś sił tnących??? Dlaczego nie co 50 cm? Odpowiedź jest b. prosta rozstaw powinien być co 3/4h max 50cm. Typowa ława fundamentowa to nic innego tylko wieniec. pzdr

Geno
09-04-2005, 16:45
Geno: w związku z tym czyżbyś spodziewał się jakiś sił tnących??? Dlaczego nie co 50 cm? Odpowiedź jest b. prosta rozstaw powinien być co 3/4h max 50cm. Typowa ława fundamentowa to nic innego tylko wieniec. pzdr

No przecież napisałem ,że nie spotkałem przykłądu uzasdniającego obliczeniowo stosowanie jakiegoś rozstawu strzemion....nadal uważam,że 50cm dla ławy betonowej to prawidłowe rozmieszczenie no chyba ,że mój wykładowca ,który zaprojektował większość największych posadowień bydynków we Wrocławiu np. myli się i nie ma pojęcia o czym pisze.....

zofija
09-04-2005, 17:35
niestety Zofija masz projekt (mam nadzieję że dotyczy to tylko ławy fundamentowej) niezgodny z Normami Budowlanymi. pzdr

hmmm, a czy możesz powidzieć dokładniej w czym tkwi problem?

budulec
09-04-2005, 17:48
Zofija, podstawowy problem to brak zachowanej minimalnej otuliny prętów zbrojeniowych co ma wpływ na ich zabezpieczenie antykorozyjne. Projektant po prostu zazbroił twoją ławę jak standandardową belkę lub podciąg. O min. otulinach w ławach możesz poczytać wyżej. Jeśli projektant nadal upierałby się przy prawidłowej otulinie to podam Ci dokładniej namiary na normę. pzdr

zofija
09-04-2005, 18:09
Jeśli projektant nadal upierałby się przy prawidłowej otulinie to podam Ci dokładniej namiary na normę. pzdr
Jeżeli byłbyś uprzejmy podać mi tą normę od razu, byłabym wdzięczna, pozdrawiam

budulec
09-04-2005, 18:20
Dzisiaj, niestety mogę tylko spróbować podać z pamięci: PN-84/B-03264 Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone

Geno
09-04-2005, 18:25
Otulenie prętów zbrojenia PN-B-03264:2002 8.1.1.2

zofija
09-04-2005, 20:03
Zastanawiam się czy, na te 2,5cm miał wpływ fakt budowy w granicy (coś jak pół bliźniaka): na tych 60 cm ławy od samego brzegu jest 10 cm ocieplenia i dalej 25 cm bloczków i na pozostałych 15 cm leży styropian podłogi. Przeciwległa ściana bloczków leży już dokładnie pośrodku szerokości ławy.

Kurcze, nie daje mi to wszystko spokoju...

budulec
09-04-2005, 20:31
Zofija: mniemam, że fundamenty już wykonane. W związku z tym nie pozostaje Ci nic innego jak zapomnieć i spać spokojnie. Podejrzewam, że nie jeden budynek został tak wykonany. Mam jedynie nadzieję, że fundament został porządnie zaizolowany. Wpływ budowy w granicy niestety nie jest usprawiedliwieniem.
pzdr

budulec
09-04-2005, 20:34
Geno: postawiłeś na szalę autorytet swojego Profesora. Nie pozostaje Ci nic innego jak poprosić Go o wyjaśnienie. pzdr

Geno
09-04-2005, 22:17
Geno: postawiłeś na szalę autorytet swojego Profesora. Nie pozostaje Ci nic innego jak poprosić Go o wyjaśnienie. pzdr

To było raczej pytanie retoryczne - opieram się na jego opinni w tym temacie więc i swojej też nie zmienię, przynajmniej do czasu jeśli ktoś mnie nie przekona jakimiś konkretnymi przesłąnkami , najlepiej opartymi na czymś....

budulec
09-04-2005, 22:25
Geno: nawet nie zamierzam Cię przekonywać. W końcu trzeba w coś wierzyć. pzdr

Geno
09-04-2005, 22:27
Geno: nawet nie zamierzam Cię przekonywać. W końcu trzeba w coś wierzyć. pzdr


Właśnie - ja wierzę w naukę :D

budulec
09-04-2005, 22:38
I bardzo słuszne podejście, bo musisz się jeszcze wiele nauczyć.

agniesia
09-04-2005, 22:55
A z czego sa te podkladki dystansowe pod zbrojenie?
Czy to ja musze kupic czy zrobic?

zofija
10-04-2005, 08:34
Zofija: mniemam, że fundamenty już wykonane. W związku z tym nie pozostaje Ci nic innego jak zapomnieć i spać spokojnie. Podejrzewam, że nie jeden budynek został tak wykonany. Mam jedynie nadzieję, że fundament został porządnie zaizolowany. Wpływ budowy w granicy niestety nie jest usprawiedliwieniem.
pzdr

Na szczęście jeszcze nie, jeszcze nawet wniosek o pozwolenie o budowę nie jest złożoney ma to nastąpić za tydzień. Dostałam w piątek rysunki z projektu (projekt indywidualny) i tak sobie oglądam te wszystkie DETALE. Ale nie mam nigdzie szczegółów zdrojenia wieńców ani stropów, może architekt uznała, że na etapie rozmowy z budowlańcem to nie jest potrzebne... W poniedziałek pójdę z nią pogadać.

Geno
10-04-2005, 09:15
I bardzo słuszne podejście, bo musisz się jeszcze wiele nauczyć.

Pewnie tak (Ty zresztą też), ale niestety nie od Ciebie bo większość Twoich argumentów nie jest niczym poparta , ewentualnie twierdzeniem w stylu "..bo baby tak w sklepie mówiły"

10-04-2005, 09:31
A z czego sa te podkladki dystansowe pod zbrojenie?
Czy to ja musze kupic czy zrobic?

agniesia

nie musisz robić ani kupować ...
mozesz dać kamienie jako dystans ...
najczęściej robotnicy radza sobie inaczej ... podciagając hakiem zbrojenie w trakcie betonowania ...

pzdr

Geno
10-04-2005, 09:56
Tak jak pisał/a brzoza zwykle robotnicy radzą sobie w różnoraki sposób ale to chyba raczej relikt przeszłości z czasów PRLu , moim zdaniem koszt podkłądek nie jest wielki a i dostępność też niezbyt ograniczna więc problemuz ze zdobyciem nie powinno być a można mieć wtedy pewność zachowanie równomiernych otulin zbrojenia w przekrojach.

budulec
10-04-2005, 10:49
Geno, widzisz, ja właśnie myślałem, że Twoje argumenty właśnie tak wygldały, tylko baby zastąpiłeś profesorem. Czy jeślibym napisał, że mój profesor zbudował pół manhatan'u, a ja sam większoś największych budynków w Polsce byłoby jakimś argumentem w dyskuzji? Moim zdaniem nie bo o wszystkim świadczą czyny, a nie słowa. Tak więc spróbuj przedstawić swoją (profesora zostaw w spokoju) argumentację potwierdzającą przyjęte rozstawy. Nie powinno Ci to sprawić problemu, gdyż normę posiadasz.
Co do pytania o zachowanie dystansu to odradzam kamienie, najlepiej zakupić podkładki dystansowe z PVC lub wykonać na budowie kostki z betonu o odpowiedzich wymiarach.
Zofija: jeśli fundamenty jeszcze nie wykonane to nie masz się czym martwić, a w projekcie muszą być zawarte wszystkie niezbędne detale wraz z pokazanym zbrojeniem.
pzdr

Geno
10-04-2005, 11:04
Geno, widzisz, ja właśnie myślałem, że Twoje argumenty właśnie tak wygldały, tylko baby zastąpiłeś profesorem. Czy jeślibym napisał, że mój profesor zbudował pół manhatan'u, a ja sam większoś największych budynków w Polsce byłoby jakimś argumentem w dyskuzji? Moim zdaniem nie bo o wszystkim świadczą czyny, a nie słowa. Tak więc spróbuj przedstawić swoją (profesora zostaw w spokoju) argumentację potwierdzającą przyjęte rozstawy. Nie powinno Ci to sprawić problemu, gdyż normę posiadasz.
pzdr

Niestety nie wszystkie zagadnienie obejmuje norma - jeśli znasz uwarunkowania normowe dotyczące rozstawów strzemion w ławach czy wieńcach to proszę podaj - ja znam tylko dot. np. belek czy słupów..... Dlatego nadal będę uważał,ę nie ma sensu zagęszczać rozstawów strzemion poniżej 50 cm gdyż nie ma to uzasadnienia- jeśli ktoś uważa,że to niewielki wydatek - jego sprawa, jednak wg mnie lepiej te pieniądze jeżeli już zaniwestować w zbrojenie podłużne ,które w tym przypadku spełnia dużo większą rolę a twierdzenie ,że stzremiona są tanie nie jest do końca prawdziwe , sam materiał rzeczywiście ale koszta robocizny niestety już nie tak bardzo.

budulec
10-04-2005, 12:00
Geno, ława fundamentowa to nic innego jak belka na podłożu sprężystym. Możesz ją przeanalizować stosując np. hipotezę Winklera wykorzystując do analizy równanie różniczkowe osi odkształconej, metodę parametrów skończonych, metodę różnic skończonych ... Ponieważ byłoby to zbyt skomplikowane i nieuzasadnione ekonomicznie przy projektowaniu fundamentów domu jednorodzinnego ławy tetraktuje się jak belki zabezpieczając je przed pęknięciami spowodowanymi nierównomiernym osiadaniem zbrojącprętami podłużnymi i strzemionami. Ponieważ jest to zbrojenie konstrukcyjne powinno spełniać zasady przyjmowania tego zbrojenia, które podane są w normie.

Geno
10-04-2005, 12:06
Geno, ława fundamentowa to nic innego jak belka na podłożu sprężystym. Możesz ją przeanalizować stosując np. hipotezę Winklera wykorzystując do analizy równanie różniczkowe osi odkształconej, metodę parametrów skończonych, metodę różnic skończonych ... Ponieważ byłoby to zbyt skomplikowane i nieuzasadnione ekonomicznie przy projektowaniu fundamentów domu jednorodzinnego ławy tetraktuje się jak belki zabezpieczając je przed pęknięciami spowodowanymi nierównomiernym osiadaniem zbrojącprętami podłużnymi i strzemionami. Ponieważ jest to zbrojenie konstrukcyjne powinno spełniać zasady przyjmowania tego zbrojenia, które podane są w normie.

Winklera raczej używa się do ław szeregowych...

budulec
10-04-2005, 12:35
Geno mylisz pojęcia i już nie jesteś taki pewny, używając słowa raczej. Tobie prawdopodobnie chodzi o Tablice Winklera, które w dobie komputeryzacji są już troszeczkę przestarzałe (chyba, że używasz jeszcze liczydła). Jeśli chodzi o ławy szeregowe to oblicza je sie jak standardową belkę żelbetową podpartą na słupach, obciążoną odporem gruntu.
Wracając do hipotezy Winklera (miałem nadzieję, że teoria nie jest Ci obca) to można byłoby tu pisać dużo na ten temat, ale moim zdaniem byłoby to zaśmiecanie forum, gdyż niewiele osób by z tego skorzystało. Już pisałem wczesniej (niestety tego nie zrozumiałeś), że w tym wypadku hipoteza ta służy do obliczania belek na podłożu sprężystym.

Geno
10-04-2005, 12:48
Geno mylisz pojęcia i już nie jesteś taki pewny, używając słowa raczej. Tobie prawdopodobnie chodzi o Tablice Winklera, które w dobie komputeryzacji są już troszeczkę przestarzałe (chyba, że używasz jeszcze liczydła). Jeśli chodzi o ławy szeregowe to oblicza je sie jak standardową belkę żelbetową podpartą na słupach, obciążoną odporem gruntu.
Wracając do hipotezy Winklera (miałem nadzieję, że teoria nie jest Ci obca) to można byłoby tu pisać dużo na ten temat, ale moim zdaniem byłoby to zaśmiecanie forum, gdyż niewiele osób by z tego skorzystało. Już pisałem wczesniej (niestety tego nie zrozumiałeś), że w tym wypadku hipoteza ta służy do obliczania belek na podłożu sprężystym.

Nie mylę pojęć - a już na pewno nie z tablicami Winklera , w przypadku łąw szeregowych właśnie używa się hipotezy Winklera do obliczanie belek na podłoży sprężystym , szczególnie jeżeli rozstaw słupów jest duży. Fundamenty dzielmin na sztywne i sprężyste - stopy i ławy fundamentowe pod ścianami obliczane są jako fundamenty sztywne natomiast łąwy szeregowe, fundamenty płytowe i skrzyniowe metodami uwzględniającymi ich sprężystość oraz sprężystość podłoża.
Budownictwo betonowe,IX,Fundamenty,Arkady,W-wa 1963
Kobiak,Stachurski, Konstrukcje żelbetowe ,t.1 ,Arkady W-wa ,wyd IV -1973 ,wyd V 1984

budulec
10-04-2005, 13:07
Geno myślę, że dalsza dyskusja nie ma sensu. Jeszcze tylko podkreślę, że hipoteza Winklera to juz zagadnienie bardziej z teorii spężystości i plastyczności, a nie konstrukcji betonowych. Moim zdaniem brakuje Ci podstaw, ale masz jeszcze czas żeby to wszystko nadrobić.

Geno
10-04-2005, 13:12
Geno myślę, że dalsza dyskusja nie ma sensu. Jeszcze tylko podkreślę, że hipoteza Winklera to juz zagadnienie bardziej z teorii spężystości i plastyczności, a nie konstrukcji betonowych. Moim zdaniem brakuje Ci podstaw, ale masz jeszcze czas żeby to wszystko nadrobić.

Widzę ,że lubisz szafować hasłami nie mając chyba sam o nich pojęcia, poczytaj, rozszerz wiedzę bo to nie ja tylko Ty musisz się w tym temacie douczyć i tylko potwierdzasz to - ja wiem co się nauczyłęm, co jest napisane w literaturze dotyczącej fundamentowania , więc jeśli ja się mylę opierając się na tej literaturze to i autorzy muszą się mylić zgodnie z Twoją teorią , widać masz lepszą wiedzę niż większość doświadczonych wykładowców w Polsce :-?

Polecam na początek np. "Fundamentowanie" Rybak,Puła,Sarniak DWE, Wrocław 2001

budulec
10-04-2005, 13:19
Geno trozmowa z Tobą przypomina mi dowcip:

Były dwa tramwaje: jeden był czerwony, a drugi skręcił w prawo.

pzdr

Geno
10-04-2005, 13:26
Geno trozmowa z Tobą przypomina mi dowcip:

Były dwa tramwaje: jeden był czerwony, a drugi skręcił w prawo.

pzdr

Podobnie z Tobą - nie wiem może na Twojej uczelni tak nauczają ,że mylicie tablice Winklera z hipotezą Winklera - ja wyraźnie napisałem ,że to rozróżniam ,niestety do Ciebie to nie dotarło i dalej sugerujesz coś czego nie zrobiłem tonem wielkiego mentora, niestety przygłuchego trochę na argumenty i mającego problemy z czytaniem ze zrozumieniem itd.

budulec
10-04-2005, 13:52
Geno nawet jakbyś przepisał wszystkie tytuły książek, które masz lub o których kiedykolwiek słyszałeś nie będzie to oznaczało, że rozumiesz to co jest w nich napisane.
Miałem juz nie zabierać głosu w tej dyskusji, ale ciągnie mnie tu jakaś nieodparta siła.
Proste pytanie (z czytania, nawet bez zrozumienia) :
Podaj podstawowe założenie hipotezy Winklera.

Geno
10-04-2005, 14:03
Geno nawet jakbyś przepisał wszystkie tytuły książek, które masz lub o których kiedykolwiek słyszałeś nie będzie to oznaczało, że rozumiesz to co jest w nich napisane.
Miałem juz nie zabierać głosu w tej dyskusji, ale ciągnie mnie tu jakaś nieodparta siła.
Proste pytanie (z czytania, nawet bez zrozumienia) :
Podaj podstawowe założenie hipotezy Winklera.

Mogę podać tylko nie wiem po co?

Jeszcze tylko podkreślę, że hipoteza Winklera to juz zagadnienie bardziej z teorii spężystości i plastyczności, a nie konstrukcji betonowych racja ale to jeste przecież zagadnienie z fundamentowania a taką literaturę podałem....
Zarzucasz mi , opierając się dla mnie na niezrozumiałych przesłąnkach , brak rozrózniania tablic Winklera od hipotezy Winklera- nie mam pojęcia skąd takie wnioski...

Powiedz mi skąd podział w lieteraturze na fundamenty sztywne i sprężste oraz opisane sposoby obliczania?
Fundamenty dzielmin na sztywne i sprężyste - stopy i ławy fundamentowe pod ścianami obliczane są jako fundamenty sztywne natomiast łąwy szeregowe, fundamenty płytowe i skrzyniowe metodami uwzględniającymi ich sprężystość oraz sprężystość podłoża. według Ciebie to jest źle, tak?

olinek
10-04-2005, 14:18
Szanowni Panowie Geno i Budulec - dyskusja Wasza jest w moim mniemaniu jak najbardziej fachowa i wogóle - gdybyście tak jeszcze "ponad podziałami" odpowiedzieki pslyszowi na jego pytanie lub jasno napisali "Kochany pslyszu Twoja chałupka się nie zawali ( lub zawali) z takimi zbrojeniami ale jeśli je zrobisz z nierdzewki to sie nigdy nie zawali ..... itd" lub jakoś inaczej ale konkretnie. A tak to człowieka wystraszyliście i po swoich 3 postach ze strachu czwartego nie dołoży. Życze również projektantowi od projektu Zofiji żeby nie dostał bury ogromnej z powodu ww. Waszej dyskusji. Reasumując - zbyt fachowo jak na to forum - lepiej dyskutować na privie (na ubitej ziemi
:wink: a niefachowcom (czyli mnie :wink: przy okazji )nie mieszać w głowach. A tak w ogóle to ciekawy temat :-). Pozdrawiam.

agniesia
10-04-2005, 14:40
mozesz dać kamienie jako dystans ...

tak sobie pomyslalam, ze kazdy kamien inny, czy prety sie nie wyginaja?
a jesli jakies podkladki, czy otuliny (?) to z czego one sa, czy nie ma ryzyka korozji jesli cos nierowno poloza?
u mnie jest teren podmokly i dlatego tak sie upewniam
dziekuje pozdrawiam

10-04-2005, 18:16
agniesiu ... :D

to naprawde drobiazg ... te dystanse ...
tak samo jak moze sie ugiąc zbrojenie pod naporem betonu na kamieniu ... :( tak samo na kupionej w sklepie podkładce dystansowej ... :(
(no może ładniej sie ugnie ... na podkładce ... :wink: :D)
te niuanse nierównych kamieni zniweluje szarpniecie hakiem za zbrojenie a jest wskazane jeszcze dlatego, ze powoduje lepsze otulenie ...
(mleczko cementowe oblewając pręt tworzy powłoke pod która stal nie koroduje ...)
remedium na podmokły teren nie jest ładowanie stali a poszerzenie ław ...

mimo zbrojenia jest ryzyko i tak, że po pewnym czasie dom "osiądzie" ...:( a spękania i rysy moga wystapić mimo zbrojenia ... :(
dlatego dobrze jest dac budynkowi czas zanim sie go otynkuje ...
zbrojenie bardziej ma opasac budynek jak wieniec ... stworzyć z kilku osobnych ław jedną całość ... spiąć ...
nie sugeruj sie takimi opiniami ze ława to belka podparta słupami ... :-?
ława lezy na gruncie ... a gdy pod częscia budynku grunt osiądzie to ława nie zawisnie / w tej cześci/ w powietrzu ... jak balkon ... niestety ... :(


Tak jak pisał/a brzoza zwykle robotnicy radzą sobie w różnoraki sposób ale to chyba raczej relikt przeszłości z czasów PRLu , ... .

Geno ... brzoza pisał ... :D rodzaj męski ... mimo zenskiej koncówki ...:D
tak dla jasności ... :wink::D

a hak ...
hak nie jest reliktem przeszłości i PRL u
w III Rzeczpospolitej tez sie hakiem posługuja ...
wpadnij kiedys na prywatna budowe ... nie tą z okładek czasopism ...
ale taka ... zwykła ...

pzdr

Geno
10-04-2005, 20:56
Na budowach jestem codziennie :D wiem,że jeszcze często stosuje się metody "niekonwencjonalne" :wink:

Co do podkładek dystansowych to przewaga prefabrykowanych to dokładność wykonania otuliny, brak przesunięć zbrojenia itp. a co za tym idzie prawidłowe zadbanie o ochronę stali. Ugięcia zbrojenia nie powinno się obawiać jeśli podkładki są rozmieszczone w rozsądnych rozstawach , jeśli mnie pamięc nie myli to co 0,5m przy prętach <=10mm , 1.0 m przy prętach od 12 do 20 mm oraz 1,25 m przy większych niż 20mm.

agniesia
11-04-2005, 01:15
Brzoza , Twoj post zniknal :o