PDA

Zobacz pełną wersję : Dym w kotłowni



magisterson
13-01-2017, 20:57
Witam,

mam problem z piecem. Co jakiś czas dochodzi do sytuacji gdzie z kotła na ekogroszek dymi się jak z lokomotywy. Kotłownia jest przez ścianę z łazienką i czasami (jakimiś zakamarkami) dym dostaje się do łazienki i jest siwo. Pomaga wtedy wygaszenie pieca i ponowne uruchomienie go po kilku godzinach. Nie dzieje się tak często. W tym sezonie 3 razy. Gdy idę wtedy do kotłowni i podnoszę pokrywę od zasypu to leci dym jak z komina. Tak jakby dochodziło do zapalenia się groszków na dnie podajnika lub jakby dym jakimś cudem cofał się do zasypu. Jak sobie z tym poradzić?

jasiek71
13-01-2017, 21:34
Sprawdź szczelność zasobnika na opał...
W jakim stanie jest uszczelka klapy, zamknięcia klapy itp ...

magisterson
14-01-2017, 02:26
Sama klapa wydaje się być szczelna, ale czy dym powinien znajdować się w zasobniku? Nie zawsze tak jest, ale czasami dym pojawia się w zasobniku. Poza tym mam wrażenie, że na najgorszych chwilach ten dym wydobywa się gdzieś dołem, nie przez klapę. Oczywiście w takiej sytuacji po otwarciu klapy zasobnika automatycznie wylatuje tego dymu więcej (uwalniam wtedy potwora) :)

jasiek71
14-01-2017, 07:14
Sama klapa wydaje się być szczelna, ale czy dym powinien znajdować się w zasobniku? Nie zawsze tak jest, ale czasami dym pojawia się w zasobniku. Poza tym mam wrażenie, że na najgorszych chwilach ten dym wydobywa się gdzieś dołem, nie przez klapę. Oczywiście w takiej sytuacji po otwarciu klapy zasobnika automatycznie wylatuje tego dymu więcej (uwalniam wtedy potwora) :)

Może brak uszczelki pod zasobnikiem ...?
Wszystko ma być szczelne...;)

kobra64
14-01-2017, 07:54
Co to za kocioł i jaki ma palnik. Najczęściej powodem dymienia przez kosz i w okolicach kosza jest zbyt niskie palenie.

pawelo_pl
17-01-2017, 12:33
U mnie dymi jak otworzę klapę podajnika a piec dmucha - przed otwarciem klapy wyłącz wentylator - to będzie najpewniejsze. Jako uszczelkę klapy można wykorzystać standardowe samoprzylepne uszczelki do okien. Po 8 latach używania pieca zauważyłem u siebie ze dym podczas rozpalania pieca wylatuje przez górne drzwiczki - w weekend będę je uszczelniał nowym sznurem.

Kriss77
31-01-2017, 13:43
Też miałem nieszczelną uszczelkę pod klapą. Sposób prosty. Bierzesz kawałek kartonu. Wycinasz obrys jak uszczelek i kładziesz na te uszczelki zanim zamkniesz klapę. U mnie działa od kilku lat... przy okazji widać po tekturze jak mokry węgiel jest :)

bogdik
09-02-2017, 18:25
Powodem dymienia może być zbyt mały ciąg spalin w kominie spowodowany 1) zanieczyszczeniem kotła ,zapchaniem sadzami ulotu splin w miejscach trudno dostępnych2)przechłodzenie komina spowodowanym bardzo długimi postojami w podtrzymaniu(np. bardzo przewymiarowany piec) złą lub brakiem izolacji cieplnej przewodu spalinowego;izolacja powinna być praktycznie na calej dlugości,3)złym usytułowaniem samego wylotu komina na dachu np. komin jest poniżej kalenicy i następuje zdławienie ciągu przez wiatr i wtedy dymiło by z pieca w dni gdy wieje.
Najbardzjej prawdopodobna ta ostatnia sprawa i łatwa do sprawdzenia

przemkoss
24-01-2018, 10:44
Jedno i drugie. Kocioł ma za mały "cug" więc dym za pośrednictwem różnicy ciśnień szuka innej drogi ucieczki. Najczęściej nieszczelności są przy klapie albo na uszczelce zasobnika przy ślimaku. W drugiej opcji wystarczy opróżnić zasobnik, podnieść cały kosz(uprzednio odkręcić śrubki) i przesmarować silikonem)

czp01
24-01-2018, 12:07
Może wystarczy wymienić uszczelkę zasobnika - ja tak po 9 latach musiałem wymienić uszczelkę bo całkiem straciła swoje właściwości i podciągało dymek.

Poza tym do kotłowni masz jakiś nawiew ( zetkę czy coś podobnego) no plus wentylacja. :)