PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie drzewa na mokrej działce



krzemien
15-01-2017, 11:06
Witam,

W zeszłym roku zakupiłem działkę na której chce sie w niedalekiej przyszłości budować. W tej chwili na dzialce i okolicy wiekoszsc drzew to brzozy. Robilem badania geotechniczne i okazuje sie, że mam wodę na głębokosci moze 1.5 metra. Ogółnie 3 metry piaskowca a pozniej glina. Bywałem na działce w dość silne ulewne deszcze i nie było problemu z naturalnym odprowadzaniem wody. Woda nigdy nie stałą - te 3 metry piachu rozprowadzaja wode po okolicy bardzo dobrze. Ze wzgledu na budowe czesc drzew brzozowych na pewno pójdzie pod piłę.

Osobiscie nie jestem fanem brzozy, raczej lubie drzewa iglaste. Jaki gatunek drzew polecacie na takim terenie ?

Dodatkowo ze względu na fakt iz moja działka jest około 1 metr poniżej linii drogi dojazdowej, bedę chciał w planach projektowych chciał zawrzeć podniesienie poziomu gruntu o około 1 metr. Rozumiem ze w tym przypadku najlepiej zdobyc także piaskowiec do nawiezienia.


z góry dziękuję

Moja działka jest do linii tych 45 letnich brzóz 378593

Elfir
15-01-2017, 12:01
Piaskowiec to skała.

Jak nawieziesz samego piasku to będzie to słaba ziemia, uboga w składniki pokarmowe.

Nawiezienie 1 m ziemi to bardzo ambitne założenie. Dla działki 1000 m2 oznacza to 1000 m3., czyli jakieś 120-160 "Kamazów" ziemi.
Nawieziona ziemia nie będzie stabilnym podłożem pod budowę (nasypowe), wiec trzeba będzie kombinować z fundamentami.

Przy poziomie wody 2,5m (czyli obecne 1,5 m + 1 m nawiezionej) możesz sadzić w zasadzie wszystko.

cactus
15-01-2017, 12:19
Dodatkowo ze względu na fakt iz moja działka jest około 1 metr poniżej linii drogi dojazdowej, bedę chciał w planach projektowych chciał zawrzeć podniesienie poziomu gruntu o około 1 metr.

Sądze że podniesienie poziomu tej działki o 1m będzie kosztować sporo więcej niż sama ta działka. No chyba że masz swoją wywrotkę i ropę za darmo.

krzemien
15-01-2017, 14:04
Tak no to jest jakis czynnik problematyczny. Moze nie cala dzialke i moze nie o caly metr - ale troche. musze zmienić ukształtowanie terenu z 2 wzgledów.
Teraz wjazd jest utrudniony ze wzgledu na roznice wysokosci. Ja zjade bez problemu, ale jezdze Foresterem. Normalny miejski samochod moze miec problem. Druga sprawa to chcialbym odrobine podniesc miejsce gdzie bedzie dom - tak w razie czego w kontekscie zalewowym. Człowiek sobie nie zdaje sprawy faktycznie ile to ziemi trzeba nawiezc :)

A jak juz ogarniac tą ziemie to jaka byscie polecali ?

Elfir
15-01-2017, 15:27
pod dom piasek (zagęszczany warstwami), ale dalej zwykła orna ziemia z pola.
Uważaj, żebyś sobie gliny nie nawiózł.
Nie ma sensu na całości podnosić o metr. Zrób działkę ze spadkiem albo na dwóch poziomach.

dwiecegly
15-01-2017, 20:52
Koszty podnoszenia poziomu działki są ogromne. Kiedyś robiłem wycenę podniesienia mi poziomu działki o 20 do 25cm na powierzchni 700m2. Ceny były między 15 a 25 tys zł. Chyba że chcesz glinę albo inne odpady nawiezione, to wtedy masz sam materiał za darmo i koszty spadną o jakieś 40%. Ale metr na powierzchni 1000m2 to koszt dziesiątków tysięcy złotych. Nikt aż taką wysokość nie podnosi, trzeba by co kazde 15-20cm wysokości utwardzać maszynami żeby to wszystko sie nie rozjechało.

krzemien
15-01-2017, 21:11
Problem w tym ze działka ma 3000m2 - to choc pomysle o podniesieniu przy domu - okolo 300m2 i na sam zjazd z drogi. Te ceny sa przerażające. Co wynika z tak duzego kosztu - czy to ziemia tyle kosztuje czy wynajecie ciezarowki i paliwo.

Elfir
15-01-2017, 22:16
Przykładowa oferta z olx ziemi okolicy warszawy (ziemi a nie czarnoziemu!) https://www.olx.pl/oferta/ziemia-na-podwyzszenie-terenu-CID628-IDfVWwH.html#311abc3a14
15 zł/tonę.
1m3 wazy ok 1,5 t

Czyli sam koszt ziemi na całą twoją działkę wyniósłby 22 500 zł bez transportu.

Do tego koszt transportu - uzależniony od tego jak daleko jest ta ziemia od twojej działki. Średnio ok. 200 zł za kurs.

Powiedzmy, że te 1000m3 wejdzie ci na 150 Kamazów to koszt ok. 30 000 zł.

Przy czym pod dom musisz ziemię (ziemię piaszczystą lub piasek) od razu rozplantować warstwami max 20 cm i ubijać ciężkim skoczkiem, bo inaczej fundamenty ci się rozjadą.

cactus
16-01-2017, 07:30
Przykładowa oferta z olx ziemi okolicy warszawy (ziemi a nie czarnoziemu!) https://www.olx.pl/oferta/ziemia-na-podwyzszenie-terenu-CID628-IDfVWwH.html#311abc3a14 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.olx.pl%2Fofer ta%2Fziemia-na-podwyzszenie-terenu-CID628-IDfVWwH.html%23311abc3a14)
15 zł/tonę.
1m3 wazy ok 1,5 t

Czyli sam koszt ziemi na całą twoją działkę wyniósłby 22 500 zł bez transportu.

Do tego koszt transportu - uzależniony od tego jak daleko jest ta ziemia od twojej działki. Średnio ok. 200 zł za kurs.

Powiedzmy, że te 1000m3 wejdzie ci na 150 Kamazów to koszt ok. 30 000 zł.

Przy czym pod dom musisz ziemię (ziemię piaszczystą lub piasek) od razu rozplantować warstwami max 20 cm i ubijać ciężkim skoczkiem, bo inaczej fundamenty ci się rozjadą.

Strzelam że koszt takiego podniesienia dla powierzchni 1000m2 jeśli chciałoby się to zrobić dobrze to około 70-100tyś wliczając utwardzenie, pewnie jakieś murki oporowe itd. Szukaj więc jakiś połśrodków typu częściowe podniesienie terenu, działka ze spadkiem, murek oporowy i schodki na ogród itp
Generalnie lepiej unikać działek położonych sporo poniżej drogi, no ale w miejscowościach górskich to standard i jakoś budują, ale na pewno wyjdzie dużo drożej.
I wez jakiegoś kumatego projektanta żeby ci dobrze doradził i dom posadowił, odprowadzenia wody itd. Dużych kosztów niestety nie unikniesz.