PDA

Zobacz pełną wersję : Podłaczenie kotla gazowego z kotlem na ekogroszek.



blachaxxx
15-01-2017, 13:05
Jak prawidlowo podlaczyc dwa kotly czy musza byc 4 pompy , czy kotly moga pracowac jednoczesnie?

noc
15-01-2017, 15:37
Jak prawidlowo podlaczyc dwa kotly czy musza byc 4 pompy , czy kotly moga pracowac jednoczesnie?

Cóż to za karkołomny pomysł, łączyć ekogroszek z gazem? I jeszcze używać ich jednocześnie.
To wymaga raczej projektu albo kumatego instalatora na miejscu. Zagadnienie wymaga poświęcenia temu trochę czasu, nie wiem czy jakiś kumaty forumowicz będzie miał czas i ochotę posiedzieć przy tym za darmo. To nie jest drobny problem do poprawek czy porad, ale jak komuś się będzie nudzić to może.... .

fachman19
15-01-2017, 16:20
Ciekawe ,czy wtym samym pomieszczeniu i w systemie zamkniętym?

Adam626
15-01-2017, 16:50
Ja mam taką instalację zrobioną bez rozdzielaczy typu sprzęgło czy wymienniki.
Instalacja jest otwarta i nie jest bezobsługowa tzn można rozpocząć ogrzewanie gazem tylko po wygaszeniu i wystygnięciu kotła na węgiel. Zamyka się zawory kulowe około 1,5 cala na kotle węglowym a otwiera na kotle gazowym.

Każdy z kotłów ma swoją pompę.

Obsługiwać może tylko osoba znająca sposób obsługi

blachaxxx
15-01-2017, 16:52
Gazowy w domu, weglowy na przylaczu 20 metrow dalej, oczywiscie uklad otwarty w weglowym. Musze napelnic uklad weglowy glikolem dlatego musze zrobic osobny obieg "zamkniety" dla kotla na paliwo stale. W tym momencie nie ma problemu wlaczam albo gaz albo wegiel ale jak mowie musze uklady rozdzilic ze wzgledu na glikol.

blachaxxx
15-01-2017, 16:54
Ja mam taką instalację zrobioną bez rozdzielaczy typu sprzęgło czy wymienniki.
Instalacja jest otwarta i nie jest bezobsługowa tzn można rozpocząć ogrzewanie gazem tylko po wygaszeniu i wystygnięciu kotła na węgiel. Zamyka się zawory kulowe około 1,5 cala na kotle węglowym a otwiera na kotle gazowym.

Każdy z kotłów ma swoją pompę.

Obsługiwać może tylko osoba znająca sposób obsługi

Dokladnie mam tak samo ale ze wzgledu kotlowni poza domem musze rozdzielic uklad aby byl "niezamarzalny"

gersik
15-01-2017, 18:00
Jedna pompa z kotła (ekogroszek) na wymiennik, druga z wymiennika na instalację, trzecia w kotle gazowym. Może być czwarta do zbiornika CWU.

Adam626
15-01-2017, 22:02
jaki cel kotłowni 20m od domu? Spore straty bedą

aiki
15-01-2017, 22:21
Zastosuj bufor ciepła. Każdy z kotłów ładuje bufor na osobnym obiegu/wężownicy a z bufora dalej ciepło idzie na obiegi ogrzewania.

blachaxxx
15-01-2017, 22:30
Z tym buforem odpada gdyz jeden kociol w doku drugi w kotlowni pozacdomem

aiki
15-01-2017, 22:58
A możesz wytłumaczyć dlaczego? Co za różnica czy kocioł poza domem ładuje bezpośrednio w instalację ogrzewania czy w bufor?
Bufor zbiera ciepło ze źródeł i oddaje w instalację - nawet solary można podłączyć.

Edit.
Może przesadziłem z buforem - wystarczyłby wymiennik ciepła. Nie wiem może bojler.
Nie musi być duży wystarczy z odpowiednią ilością przyłączy.

gersik
16-01-2017, 06:03
Kocioł gazowy ma grzać bufor?