PDA

Zobacz pełną wersję : Ja nie dam rady? Czyli parterówka di aj łaj.



SidieN
15-01-2017, 20:48
Już kiedyś się przedstawiałem na forum, ale minęło już trochę czasu i wiele się zmieniło.

Więc na imię mam Darek, na karku trzeci krzyżyk i jestem głupio ambitny. Pomysł na wybudowanie domu pojawił się kilka lat temu, przez ten czas wymarzony dom dosyć mocno ewoluował.
Ta ten moment w planach są:
- parterówka, rodzi to trochę problemów, ale w tej chwili mieszkam w dwupoziomowym mieszkaniu i znienawidziłem schody
- około 100m2
- możliwie prosta bryła
- 3 sypialnie
- 2 łazienki
- płyta fundamentowa
- wiązary
- garaż na dwa samochody z lekkim zapasem
- energooszczędność w granicach rozsądku
- pewnie jeszcze kilka innych rzeczy o których teraz nie pamiętam
Przez kilka ostatnich lat zbierałem pomysły, w momencie składania tych puzzli w całość zawsze coś kolidowało z czymś. Cześć wymagań musiałem uprościć, z części zrezygnować. Z gotowych projektów najbardziej podobają mi się Z258 i Z191 plus trochę zmian.

W tej chwili szukam działki. Najgorsze w tym szukaniu jest to, że teraz mieszkam w samym centrum miasta. Do pracy, przedszkola, Biedronki mam kilka minut spaceru, wiec praktycznie każda działka to zadupie. W dodatku miasto niedawno wchłonęło gminę i teoretycznie działek jest zatrzęsienie, a jak to mi ostatnio powiedział agent nieruchomości "rynek jest zepsuty", sprzedać jest bardzo łatwo, gorzej z kupnem.

Będę starał się pisać tu o swoich pomysłach, problemach i mam nadzieję postępach. W sumie to kilka razy już sobie coś takiego obiecywałem i za każdym razem brakło weny do pisania. Dlatego jeśli znajdzie się ktoś chętny do czytania moich wypocin to ciągnijcie rozmowę, spamujcie, meczcie mnie o szczegóły.

aiki
15-01-2017, 22:04
Jak nie będzie zapytań typu jaki kolor do salonu czy firanki na okno to będę zaglądał.
Czytam sporo nie zawsze odpisuję bo rozumów nie pozjadałem a nie chcę źle podpowiadać.

e_gregor
16-01-2017, 06:40
Sam buduje parterówkę z wiazarami wiec chętnie będę zaglądał. Wybór działki to faktycznie trudna sprawa. Mi to sporo czasu zajęło

bettyk
16-01-2017, 17:16
Mój mąż SAM wybudował Z91. Nam się udało, uda się i Tobie :)

pozdr

SidieN
21-01-2017, 13:59
@aiki Rozumów może nie pozjadałeś, ale dom praktycznie już wybudowałeś. Wole słuchać podpowiedzi kogoś kto sam dom zbudował, niż "majstrów" i przedstawicieli handlowych. O firankach raczej nic nie będzie :)

Byłem obejrzeć na żywo Z191 i miło się zdziwiłem. sadziłem że w środku będzie ciaśniej. mam teraz jakiś punkt odniesienia dla tego co sobie wymyśliłem. Wcześniej biegałem po mieszkaniu i szukałem porównania.

Dalej szukam działki. Jak lokalizacja mi odpowiada, to orientacja względem stron świata jest nie taka, albo sąsiedztwo, albo wszystko na raz. Ktoś się orientuje jak ustalić właściciela działki?

ACCel
28-01-2017, 20:28
Sam przerabiałem pierwszy punkt z twojej stopki, wiec już połowę doświadczenia masz ;) Powodzenia.

Właściciel jest w księgach wieczystych online, numer księgi dostaniesz w starostwie za 12zł, musisz chyba podać numer działki, numery działek są na geoportalu.
Są też firmy które podają to online odpłatnie.

SidieN
10-03-2017, 19:43
Miałem tu pisać na bieżąco, a nawet nie zaglądam żeby poczytać. Nie dobrze, muszę się bardziej starać :)

W poszukiwaniu działki zrobiłem kilkaset kilometrów wokół miasta. Kilka lokalizacji które wcześniej mi się podobały odrzuciłem, za to znalazłem takie miejsca o których nie miałem pojęcia. Masakra na jakim zadupiu można mieszkać mając jednocześnie rzut beretem do miasta. Architektonicznie też niewiele mi się spodobało. Znalazłem kilka działek, ale zawsze coś z nimi było nie tak i to w sensie oszukanych ogłoszeń i naciągania faktów przez sprzedających.

Ostatnio zwróciłem uwagę na ogłoszenie które już kiedyś widziałem, pojawiało się co jakiś czas i znikało. Już to dało mi do myślenia, że coś jest nie tak. W ogłoszeniu działka miała 1120m2 i szerokość 17,5m. Niestety na Geoportalu dane są nieaktualne. Zadzwoniłem, pogadałem, umówiłem się na oglądanie. Okazało się, że sprzedający miał działkę ponad 3000m2 co przy jej szerokości dawało prawie 200m długości. Podzielił ją na 3 części z czego na sprzedaż jest środkowa, na szczęście zadbali o dojazd kupując od sąsiada wąski pasek ziemi. Zrobiłem sobie fotki paru dokumentów, pogadałem i się niezdrowo napaliłem. W domu przeglądając mapki coś mi nie pasowało, okazało się, że owszem działka ma 17,5m szerokości, ale z jednej strony. Z drugiej ma niecałe 15m, więc mój projekt prawie się na niej mieści. Prawie robi wielką różnicę, więc dzwonienie po znajomych i znajomych znajomych, aż wylądowałem u architekta albo projektanta, nie wiem czym się różnią. Wszystko ładnie i pięknie tylko w trakcie rozmowy wyszło, że działka pomiędzy tą "moją" i drogą robi za parking, a jak parking to 7m do zabudowań. Tylko czy parking jest parkingiem? Czy tylko działką gdzie ludzie spontanicznie stawiają samochody? No to do Urzędu, nawet nie wiecie w ilu lokalizacjach w moim mieście jest usytuowany Urząd Miasta. W skrócie: nikt nie wie czy parking jest parkingiem, podobno kiedyś proboszcz dzierżawił ten plac, ale coś jest nie tak, nikt nie może sprawdzić co, nowy proboszcz chyba zapomniał o dzierżawie, ale podobno coś będzie działał w tym temacie, nikt nie wie jak to sprawdzić, najlepiej porozmawiać osobiście, proboszcz nie lubi się spotykać osobiście z ludźmi, Pana proboszcza trzeba obowiązkowo tytułować Księdzem, parking byłjestibędzie, do widzenia. Zadzwoniłem do właścicieli działki przedstawiłem sprawę, postraszyłem że z parkingiem za płotem to działki w życiu nie sprzedadzą. Poszli, z Panem Księdzem porozmawiali. Okazało się że dziwnym trafem w dwa dni odnowił dzierżawę, działka ma oznaczenie "bez zabudowy" ale parkingiem podobno oficjalnie nie zostanie. W poniedziałek lecę po mapkę i składam wniosek o WZ.

SidieN
18-03-2017, 17:38
Złożyłem wniosek o WZ, porozmawiałem z Panią od analiz i trochę mnie zmartwiła. Mówiła, że nie specjalnie ma się do czego odnieść i ciężko będzie wydać warunki zbliżone do tych które bym chciał. Wie ktoś jak zinterpretować pojęcie "elewacji frontowej"?

Daniellos_
20-03-2017, 14:46
Witam i służę pomocą w kwestii Z258 :) W sumie względem oryginalnego projektu zmieniłem jedynie fundament, ściany zewn. i wewn., okna i strop :D

Daniellos_
20-03-2017, 14:47
Witam i służę pomocą w kwestii Z258 :) W sumie względem oryginalnego projektu zmieniłem jedynie fundament, ściany zewn. i wewn., okna i strop :D



Wie ktoś jak zinterpretować pojęcie "elewacji frontowej"?
Co gmina to inna interpretacja niestety...

SidieN
21-03-2017, 17:56
@Daniellos_ Twój dziennik przeczytałem kilkanaście razy, nawet podobne zmiany w projekcie chciałem wprowadzić. Z gotowców najbliżej do moich planów było Z258 i Z241. Niestety przez wymiary działki ciężko będzie upchnąć coś podobnego. Działka wygląda tak:
http://i.imgur.com/pmbJc3Y.png
Im szerszy budynek tym bardziej musiałbym uciekać w prawo/dół przez co miałbym spory kawałek od wjazdu do budynku. Dodatkowo w tamtym końcu działki jest sad i chciałbym go zostawić. Zwężając budynek automatycznie musiałbym go wydłużyć, a tu już zaczyna się problem z szerokością elewacji frontowej. Pani z urzędu nieoficjalnie mówiła o max 15-16 metrach, a chciałbym mieć garaż przy domu. Złożyłem wniosek o WZ, zobaczymy na co mi pozwolą.

Daniellos_
21-03-2017, 21:02
Może być tak, że celując w bryłę stodoły będziesz musiał pomyśleć o czymś w rodzaju projektu Anonima. W przekroju poprzecznym będzie pokój i korytarz. Wtedy już chyba tylko indywidualny.
Z tą elewacją to oby interpretacja była taka, że bryła garażu cofnięta względem frontu budynku nie będzie już zaliczana do jego elewacji.
Dopytywałeś ile zwyczajowo czeka się u Was na WZ? Z tym też jest różnie...

SidieN
22-03-2017, 10:23
Wymyśliłem sobie kilka różnych wariantów, każdy ma jakieś wady. O takim wagoniku jak piszesz też myślałem, tylko że wtedy budynek wychodzi mi strasznie długi. Na ten moment wygrywa koncepcja długiego korytarza z łazienkami itp od strony ulicy i sypialniami od ogrodu z salonem z kuchnią na końcu. Fajnie gdyby numer z cofnięciem części elewacji przeszedł, coś podobnego jest w Zx191. Tylko, że to już nie będzie wyglądać jak moja wymarzona stodoła. Trudno, nikt nie mówił, że będzie łatwo. Nawet dobrze, gdybym chciał żeby było łatwo, to bym się jako książę w Arabii Saudyjskiej urodził.

Na WZ mogę czekać nawet pół roku. Z jednej strony boję się, że mi ktoś działkę podkupi, z drugiej nie chcem wtopić kasy w kawałek łąki bez możliwości zabudowy.

Daniellos_
22-03-2017, 11:39
Wymyśliłem sobie kilka różnych wariantów, każdy ma jakieś wady. O takim wagoniku jak piszesz też myślałem, tylko że wtedy budynek wychodzi mi strasznie długi. Na ten moment wygrywa koncepcja długiego korytarza z łazienkami itp od strony ulicy i sypialniami od ogrodu z salonem z kuchnią na końcu. Wypisz, wymaluj Z258 ;)

Przy potrzebie zwężania budynku wszelkie cofnięcia elewacji to ciężka sprawa. Faktycznie jak słusznie zauważyłeś, można kombinować z wąskimi łazienkami, pomieszczeniem gospodarczym o podstawie prostokąta leżacego wzdłuż korytarza. No ale z długim czasem oczekiwania na WZ to pieśń przyszłości :/

Mi takie długie "wagony" jak ma Anonim się podobają, ale zauważyłem u siebie skłonności ku industrialnym formom. I generalnie lubię być inny :) No ale z różnych względów mam Z258 po grubej adaptacji.

SidieN
25-07-2017, 18:41
Jak ja tu dawno nie zaglądałem, a tym razem miałem być systematyczny :( Termin wydania warunków miałem już dwa razy przesuwany i nie zanosi się na to żebym je dostał w terminie. Ciągle jest problem z parkingiem/nie parkingiem. Podczas ostatniej wizyty w urzędzie dostałem projekt WZ a w nim dwa zapisy:
1. nieprzekraczalna linia zabudowy w odległości 1,5m od granicy z dz. "niby parking"
2. obiekt objęty ustaleniami należy projektować zgodnie z przepisami, w szczególności przy zachowaniu § 19 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r.

Tekst rozporządzenia:
"§ 19 tech. war. budynków
Odległości od stanowisk na miejscach postojowych
1. Odległość wydzielonych miejsc postojowych, w tym również zadaszonych, lub otwartego garażu wielopoziomowego dla samochodów osobowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym, budynku zamieszkania zbiorowego, z wyjątkiem hotelu, budynku opieki zdrowotnej, oświaty i wychowania, a także od placu zabaw i boiska dla dzieci i młodzieży, nie może być mniejsza niż:
1) 7 m - w przypadku do 4 stanowisk włącznie;
2) 10 m - w przypadku 5 do 60 stanowisk włącznie;
3) 20 m - w przypadku większej liczby stanowisk, z uwzględnieniem § 276 ust. 1.
2. Odległość wydzielonych miejsc postojowych lub otwartego garażu wielopoziomowego dla samochodów osobowych od granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż:
1) 3 m - w przypadku do 4 stanowisk włącznie,
2) 6 m - w przypadku 5-60 stanowisk włącznie;
3) 16 m - w przypadku większej liczby stanowisk.
3. Odległości, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje się do sytuowania wjazdów do zamkniętego garażu w stosunku do okien budynku opieki zdrowotnej, oświaty i wychowania, a także placów zabaw i boisk dla dzieci i młodzieży.
4. Zachowanie odległości, o których mowa w ust. 1 i 2, nie jest wymagane przy sytuowaniu miejsc postojowych między liniami rozgraniczającymi ulicę."

Czy ja dobrze rozumiem i chcą się wykpić na zasadzie, masz wąską działkę więc pozwolimy ci się wybudować bliżej płotu, no chyba że za płotem masz parking, to musisz sobie radzić.

anemonek
14-08-2017, 11:29
Hej!
Podobają mi się Twoje założenia, bardzo lubię parterowe krzyżówki stodoły z jamnikiem :) Co do działki, czy rozglądasz się za czymś jeszcze? Nawet, jeśli ogarnie się formalnie problem odległości od parkingu, to może doskwierać Ci brak prywatności tym bardziej, że działka wąska. Przez całą niedzielę będziesz mieć tłumy za płotem, ani odpocząć, ani w szlafroku przemknąć. Dom można zawsze rozbudować, wyremontować, a działki nie zmienisz, w razie sprzedaży domu kiedyś tam, będziesz musiał obniżyć mocno cenę. Nie dalej jak wczoraj oglądałam fajny dom na bardzo słabej działce, również z parkingiem kościelnym (nie wiem, czy oficjalnym, ale to w sumie bez znaczenia) pod samymi oknami, a zwyczajowym parkingiem cmentarnym z drugiej strony. Do tego skarpa :( Cena domu (nowego) jest już mocno obniżona, a chętnych brak. Przemyśl to jeszcze.

SidieN
28-12-2018, 17:18
Cholera! Grubo ponad rok!
Zawsze jak zaczynam coś robić to obiecuję sobie, że będę wszystko opisywał, że będę robił zdjęcia. A później przez rok na forum nie zaglądam :(

Działkę przy parkingu sobie odpuściłem. Kopanie się z koniem jest zbyt bolesne żeby robić to z własnej woli. Po pół roku szukania znalazłem wreszcie inna działkę. Najlepsze jest to że w miejscu które na samym początku skreśliłem. Żeby nie było zbyt łatwo to kupiłem połowę istniejącej działki, więc znowu serial po tytułem "GeodetaPodziałWypisWpisMapkaWarunkiCzekajPanienie wtymroku". No ale jest, mam działkę i mogę myśleć o konkretach.

Szukając działki poznałem człowieka budującego szkieletówki. Na samym początku, jak tylko zaczynałem myśleć o budowie bardzo mi się spodobał pomysł budowy domu w tej technologii. Później trochę zwątpiłem bo nie mogłem znaleźć sensownych projektów szkieletówek. Na szczęście dostałem namiary na projektanta który ma mi zrobić projekt indywidualny za rozsądne pieniądze. Tylko z tym projektem indywidualnym jest taki problem, że człowiek ma za duże możliwości wyboru. Przy gotowcu z katalogu to bym musiał wybierać czy chcę balkon czy filarki. A tu normalnie szaleństwo. Na dzień dzisiejszy wymyśliłem sobie coś takiego. Ni mniejszym proszę sznowną loże szyderców o wytkniecie najgłupszych pomysłów.

Daniellos_
31-12-2018, 11:06
Witam ponownie :)

Wyglada obiecujaco.
Zastanawiaja mnie wejscie do lazienki z zewnatrz. Jakies specjalne przeznaczenie? Drzwi to zazwyczaj jest slaby punkt w izolacji przegrody, a Ty chcesz miec w lazience, gdzie zazwyczaj chcemy miec cieplej jak w reszcie domu :)
Druga sprawa to swiadomosc, ze od strony drogi dom bedzie wygladal jak garaz. Jaby nie bylo nic za nim. Czesto widze w tv amerykanskie domy, gdzie w zasadzie widac tylko wielki garaz i male wejscie do domu gdzies obok. Nie podoba mi sie to. Nie wiem jak planujesz u siebie. Moze ta kwestia nie jest w ogole istotna.

Plus za antresole i wydzielenie czesci struchu jako uzytkowej. Drugi raz tez bym tak zrobil.

Tak czy inaczej dzialka juz jest. To wrozy budowe na nowy rok. Powodzenia :yes:

PS. Wybaczcie brak polskich znakow. Z dziwnego sprzetu pisze...

Edit.
Rozwaz tez zamiane miejscami wiatrolapu z wieksza lazienka. Pozwoliloby to na lepsze oddzialenie czesci prywatnej od goscinnej. W obecnym planie kazdy gosc bedzie defilowal przez caly dom.
No i spizarnia bardzo pojemna. Potrzebujecie takiej? Moze pomniejszyc ja na korzysc lazienki i tam wstawic pralke?

SidieN
01-01-2019, 16:48
Liczę się z tym, że dom będzie wyglądał jak garaż albo warsztat. Mi się to podoba i bardzo mocno się zastanawiam czy nie obłożyć elewacji blachą trapezową.

Co do drzwi w łazience... prawie od zawsze mam w łazience duże okno. Pierwotnie w planach było okno, później pomyślałem o wieszaniu prania na dworze i pojawiły się drzwi. Brałem też pod uwagę drzwi w sypialni, ale tam nie specjalnie będzie miejsce na otwieranie ich, a z przesuwnych się już wyleczyłem.

Wiatrołapu z łazienka na 100% nie zmienię. Naczytałem się o wydzielaniu stref, oglądałem też sporo gotowych domów z wyraźnym podziałem, nawet mieszkam teraz w piętrowym mieszkaniu z takim podziałem. Samą ideę rozumiem, tylko moim zdaniem przestaje ona działać w momencie gdy mamy garaż w bryle. Później okazuje się, że mamy dwa wejścia do domu. Jedno główne, a drugie przez garaż. Dodatkowo wymyśliłem sobie, że od frontu nie będę grodził części działki. Po prawej stronie ogrodzenie ma dochodzić do garażu, natomiast po lewej będzie się zaczynać dopiero za wejściem do domu. Mam gdzieś rysunek jak to ma wyglądać, postaram się później go znaleźć i wrzucić.

Jutro rano zadzwonię do projektantki zatwierdzić koncepcję. Na ten moment nie jestem pewny drzwi nad bramami garażowymi. Ta część poddasza ma być graciarnią i dobrze byłoby mieć możliwość wrzucenia tam jakiś większych rzeczy. Jakieś doświetlenie też się przyda, a okien połaciowych raczej już nie lubię. Zastanawiałem się też nad zadaszeniem tarasu, ale znając życie to wyjdzie dopiero w praniu.

Mam nadzieję, że ruszę z budową na wiosnę. Działki zacząłem szukać ponad dwa lata temu. Miałem plan, żeby syna posłać do szkoły już na miejscu. We wrześniu idzie do pierwszej klasy i coraz czarniej to widzę. Na razie wyrównałem działkę , wyrwałem trzy spore korzenie z którymi teraz nie wiem co zrobić i zacząłem stawiać płot z jednej strony.

19TOMEK65
14-01-2019, 12:40
Nie podoba mi się że przez strefe nocną goście będą chodzili po chałupie do wejścia / wyjścia