PDA

Zobacz pełną wersję : Płaski dach drewniany



busy_beaver
16-01-2017, 10:18
Chciałbym zapytać o zastąpienie płaskiego dachu żelbetowego konstrukcją drewnianą ?
Chodzi mi o dach płaski jednospadowy (attyki z trzech stron), wymiary dachu ~12x7 m (spad dłuższą stroną)

Konstrukcja dachu żelbetowego to:
- papa termozgrzewalna
- ocieplenie
- skos uformowany ze styropianu
- papa podkładowa na osnowie z folii aluminiowej (paroizolacja)
- strop żelbetowy
- sufit podwieszany
- folia paroizolacyjna
- płyty KG

Konstrukcja dachu drewnianego to:
- papa termozgrzewalna
- ocieplenie
- papa podkładowa na osnowie z folii aluminiowej (paroizolacja) ?
- deskowanie ?
- krokwie
- sufit podwieszany
- folia paroizolacyjna
- płyty KG

Czy dach na konstrukcji drewnianej ma szanse wyjść taniej, czy to dobre rozwiązanie ?

loremas
16-01-2017, 11:55
Ja bym stawiał na drewnianą konstrukcję, mam taki i spisuje się świetnie

busy_beaver
16-01-2017, 13:10
Ja bym stawiał na drewnianą konstrukcję, mam taki i spisuje się świetnie

Jak wygląda układ warstw, masz może jakieś zdjęcia ?

mariober
16-01-2017, 15:22
Dach ma być całkiem płaski a spad uformowany z izolacji ? czy jednospadowy o małym stopniu nachylenia ?

busy_beaver
16-01-2017, 17:45
Jednospadowy o małym stopniu nachylenia, z trzech stron attyki.

Andrzej Wilhelmi
16-01-2017, 21:58
Może być drewniany. W obu przypadkach folia paroizolacyjna zbyteczna. Można zrobić attykę z czterech stron. Pozdrawiam.

busy_beaver
17-01-2017, 09:13
Może być drewniany. W obu przypadkach folia paroizolacyjna zbyteczna. Można zrobić attykę z czterech stron. Pozdrawiam.
Dziękuję za odpowiedź

Czy poza tym reszta jest poprawna (dla dachu drewnianego) :
- papa termozgrzewalna
- ocieplenie
- papa podkładowa na osnowie z folii aluminiowej (paroizolacja)
- deskowanie z płyt OSB
- krokwie (ze lekkim spadem ~10°)
- sufit podwieszany
- płyty KG

Andrzej Wilhelmi
17-01-2017, 12:50
OK. Pozdrawiam.

Jan P.
17-01-2017, 18:50
Paroizolacja niepotrzebna.Jan

busy_beaver
17-01-2017, 22:04
Paroizolacja niepotrzebna.Jan
Chodzi o papę na osnowie z folii aluminiowej czy o wcześniejsze rozwiązanie z folią za płytą KG ?

Jan P.
18-01-2017, 07:26
Chodzi o papę na osnowie z folii aluminiowej czy o wcześniejsze rozwiązanie z folią za płytą KG ?

O papę na deskowaniu. Od razu na deski styropapę. Po co pchać się w koszty. Jan

jacentyy
18-01-2017, 08:14
Chciałbym zapytać o zastąpienie płaskiego dachu żelbetowego konstrukcją drewnianą ?
Chodzi mi o dach płaski jednospadowy (attyki z trzech stron), wymiary dachu ~12x7 m (spad dłuższą stroną)

Konstrukcja dachu żelbetowego to:
- papa termozgrzewalna
- ocieplenie
- skos uformowany ze styropianu
- papa podkładowa na osnowie z folii aluminiowej (paroizolacja)
- strop żelbetowy
- sufit podwieszany
- folia paroizolacyjna
- płyty KG

Konstrukcja dachu drewnianego to:
- papa termozgrzewalna
- ocieplenie
- papa podkładowa na osnowie z folii aluminiowej (paroizolacja) ?
- deskowanie ?
- krokwie
- sufit podwieszany
- folia paroizolacyjna
- płyty KG

Czy dach na konstrukcji drewnianej ma szanse wyjść taniej, czy to dobre rozwiązanie ?

WItaj
Czy zmiana jest podyktowana tylko kosztami? Pamiętaj, że dach żelbetowy to i dobra akustyka i w lato przy dobrym ociepleniu będziesz miał komfort cieplny, którego dach drewniany przy takim samym ociepleniu Ci nie da.
Dodatkowo dość duża szczelność powietrzna i przy dobrym wykonaniu żelbetu nawet dość dobra szczelność na przenikanie wody.
Ja robiłem strop w październiku na cemencie hutniczym, skurcz był minimalny, strop przez cały rok stał na deszczu, śniegu i nie miałem żadnego przecieku z tej stojącej wody na stropie. Górna powierzchnia pomimo wielu przejść temperatury prze 0 stopni nienaruszona.
Tak więc da się uzyskać na betonie dość dużą szczelność ale to nie mogą być betony na CEM I, dodtakowo jak potraktujesz tak dach odpowiednią izolacją to będziesz miał konstrukcję na lata.


A i przy Twoim dachu jak robisz i tak sufit podwieszany to można się pokusić o ukształtowanie spadków już na konstrukcji dachu, a nie poźniej styropianami, dodatkowo można by się pokusić o tzw dach odwrócony ( trochę zapewne droższy, ale trwalszy ) -> warstwy : kruszywo , geowłoknina, styrodur, izolacja (papa lub coś innego ), konstrukcja w spadku, sufit podwieszany, karton gips, ta folia paroizolacyjna jest raczej zbyteczna, punkt rosy przy odpowiedniej grubości ocieplenia nie wystąpi w konstrukcji żelbetowej

busy_beaver
18-01-2017, 10:23
Czy zmiana jest podyktowana tylko kosztami?
Bardziej czasem wykonania. Dom będzie piętrowy więc to już by były dwa stropy do wylania.
Zastanawiam się też nad stropem prefabrykowanym (płyty strunobetonowe) , póki co sprawdzam ceny.


A i przy Twoim dachu jak robisz i tak sufit podwieszany to można się pokusić o ukształtowanie spadków już na konstrukcji dachu, a nie poźniej styropianami, dodatkowo można by się pokusić o tzw dach odwrócony ( trochę zapewne droższy, ale trwalszy ) -> warstwy : kruszywo , geowłoknina, styrodur, izolacja (papa lub coś innego ), konstrukcja w spadku, sufit podwieszany, karton gips, ta folia paroizolacyjna jest raczej zbyteczna, punkt rosy przy odpowiedniej grubości ocieplenia nie wystąpi w konstrukcji żelbetowej

Nie chcę kruszywa na dachu, w okolicy przyszłego domu rośnie trochę drzew (wysokie topole).
Jakoś nie widzę tego dachu na jesień, gdy te liście znajdą się na nim i zaczną gnić.

jacentyy
18-01-2017, 10:30
^^
Aż tak bym się obawiał tych liści, ale rozumiem każdy ma swoje priorytety, to trafnych decyzji życzę.
pozdr

busy_beaver
17-02-2017, 19:50
Zdecydowałem się na dach żelbetowy o układzie:
- papa termozgrzewalna
- ocieplenie
- skos uformowany ze styropianu
- papa podkładowa na osnowie z folii aluminiowej (paroizolacja)
- strop żelbetowy
- sufit podwieszany
- płyty KG

Mam pytanie, czy kładąc (podgrzewając) papę termozgrzewalną nie uszkodzi się styropian (ocieplenie) ?

jacentyy
18-02-2017, 07:11
To jest niewykonalne , na styropian albo papa samoprzylepna albo klejenie preparatami bez rozpuszczalnikow ktore uszkadzaja styropian albo tzw gotowa styropapa

busy_beaver
18-02-2017, 08:54
Kolejne warstwy papy na styropapie także daję się na klej, czy już się zgrzewa ?
Może lepiej rozważyć zamiast styropianu jakąś wełnę ?

Tomek W
19-02-2017, 16:35
Stosując dachowe płyty ze skalnej wełny mineralnej np. HARDROCK MAX (http://www.rockwool.pl/produkty/hardrock-max/) można stosować wszelkiego typu lepiki, kleje bitumiczne i uszczelniacze rozpuszczalnikowe. A jak trzeba dłużej przygrzać palnikiem papę to ocieplenie "nie znika" ...

mat3006
19-02-2017, 18:18
Zdecydowałem się na dach żelbetowy o układzie:
- papa termozgrzewalna
- ocieplenie
- skos uformowany ze styropianu
- papa podkładowa na osnowie z folii aluminiowej (paroizolacja)
- strop żelbetowy
- sufit podwieszany
- płyty KG

Mam pytanie, czy kładąc (podgrzewając) papę termozgrzewalną nie uszkodzi się styropian (ocieplenie) ?
Spadki najlepiej wyprowadzić albo schodkowo z cienkiego styropianu albo wykonać/zamówić kliny a na tak ukształtowane spadki zamiast styropianu zastosuj wielkoformatowe płyty PIR i po problemie. Oczywiście konieczne zastosowanie kołków teleskopowych.
Wata?! Kolega niedawno rozbierał i wymieniał kawał dachu z waty na PIR. W rejonie koszy i odpływów przypominała glony :D
Pozdrav
SM

busy_beaver
19-02-2017, 18:43
Spadki najlepiej wyprowadzić albo schodkowo z cienkiego styropianu albo wykonać/zamówić kliny a na tak ukształtowane spadki zamiast styropianu zastosuj płyty PIR w okładzinie bitum i po problemie. Oczywiście wskazane zastosowanie kołków teleskopowych.
Wata?! Kolega niedawno rozbierał i wymieniał kawał dachu z waty na PIR. W rejonie koszy i odpływów przypominała glony :D
Pozdrav
SM

Planuję wykonać dach płaski jedno lub dwuspadowy więc o kosze martwić się nie musze bo będą rynny
Czy płytą PIR nic się nie stanie jak będę chciał na nie położyć warstwę papy termozgrzewalnej ?

Andrzej Wilhelmi
19-02-2017, 20:45
Jak tylko położyć to nic natomiast jak przygrzać to najpierw papa podkładowa samoprzylepna i dopiero termozgrzewalna wierzchniego krycia. Pozdrawiam.

mat3006
20-02-2017, 14:09
Planuję wykonać dach płaski jedno lub dwuspadowy więc o kosze martwić się nie musze bo będą rynny
Czy płytą PIR nic się nie stanie jak będę chciał na nie położyć warstwę papy termozgrzewalnej ?
Nic. Oczywiście trzeba mieć wiedzę i trochę doświadczenia. Najlepiej zlecić albo ściągnąć przynajmniej jednego fachowca.

busy_beaver
17-11-2017, 20:25
Chciałbym zapytać co sądzicie o takiej ilości belek (zastanawiam się, czy konstruktor nie przesadził trochę)
Garaż na planie prostokąta ok 7,7 x 5,5 m, dach jednospadowy ( spadek 9%) pokryty płytami OSB i papą termozgrzewalną.
Na konstrukcję dachu przewidziano 20 belek 25 x 5 cm co 40 cm, belki oparte na dwóch murłatach 12 x 12 cm.

Andrzej Wilhelmi
17-11-2017, 21:59
Nie przesadził bo czym się Twój dach różni od podłogi? Do tego jest narażony na obfite opady śniegu. Masz rozpiętość 5,5 m a ile zaoszczędzisz stosując 16 belek? Pozdrawiam.

busy_beaver
18-11-2017, 10:35
Dziękuję za rzeczową odpowiedź.

busy_beaver
25-11-2017, 14:31
Mam pytanie, w jaki sposób (najłatwiejszy) połączyć te belki z murłatą ?
Nachylenie to tylko 9% i zastanawiam się czy nie wystarczą w tym przypadku tylko jakieś łączniki ciesielskie (brak potrzeby zacinania belek)

Andrzej Wilhelmi
26-11-2017, 19:31
Mogą być łączniki ciesielski (kątowniki), wystarczą wkręty ciesielskie z łbem kapeluszowym. Oczywiście żadne zamki (kamy) nie są potrzebne. Można również nie stosować murłaty tylko krokwie mocować bezpośrednio do wieńca. Pozdrawiam.

docent56
26-11-2017, 22:02
Można też wykonać na murłacie około 6cm fazę pod kątem pochylenia dachu zamiast wykonania zacięć w krokwiach.

busy_beaver
29-11-2017, 17:07
Mogą być łączniki ciesielski (kątowniki), wystarczą wkręty ciesielskie z łbem kapeluszowym. Oczywiście żadne zamki (kamy) nie są potrzebne. Można również nie stosować murłaty tylko krokwie mocować bezpośrednio do wieńca. Pozdrawiam.

Dziękuję za odpowiedź.
Poleci mi Pan jakiś konkretny wymiar kątownika dla belki 25 x 5 cm i dla szerokości wieńca 19 cm ?

Andrzej Wilhelmi
29-11-2017, 17:29
Kątownik ciesielski z przetłoczeniem np. 90x90x100. Pozdrawiam.

Gontowy
01-12-2017, 20:50
Wróżenie z fusów. Oj, nie - budowanie dachu z Forum. Czy są granicy, żeby tak konstruktora do odpowiedzialności za opłaconą|wykonaną pracę?

karol1200
14-12-2017, 15:43
Warstwy grunt rozpuszczlnikowy pod papę termo , papa termo z wkładką aluminiową, styropian 30 cm podstawy (2 x 15 cm tzw na przekładkę ) , styropian spadkowy min 2% i min od 2 cm, papa podkładowa gr. 4 mm zgrzewania na zgrzewie , papa wierzchnia gr 5,2 mm do - 20 ℃ antykorzenna .
Pozdrawiam
Kozłowski Karol

busy_beaver
29-12-2017, 21:04
Na belki położę płyty OSB 22 mm (rozstaw belek ~42 cm ).
Budynek to garaż, więc dach od spodu nie będzie ocieplany.
Poleci ktoś dobre, sprawdzone papy (podkładowa i termozgrzewalna jako ostateczne pokrycie dachu ) ?

Edycja:
Lepiej dać jedną płytę 22 mm, czy np 2 x po 15 mm ?

marrio
26-03-2020, 19:25
Zastanawiam się na technologią wykonania płaskiego dachu, czy żelbet czy drewniany. Kiedyś myślałem o drewnianym, potem o żelbecie a ostatnio widziałem taki dach na drewnianej konstrukcji i znów zacząłem myśleć o drewnianym. Dodam, że na dachu zapewne będę chciał umieścić panele PV ale myślę, że to nie jest problem także dla drewnianego stropodachu. Zbieram wady i zalety stropodachu drewnianego versus żelbetowego. Nie liczyłem dokładnie kosztów obydwu typów dachu ale na szybko licząc to pewnie drewniany będzie trochę tańszy. Czas realizacji tez zapewne na plus drewnianego dachu. Ale nie spieszy mi się więc czas nie jest istotny. Chciałbym się skupić na wadach i zaletach użytkowych obydwu stropów. Przy stropie drewnianym można uzyskać lepsze parametry izolacyjności termicznej. Za to strop żelbetowy będzie miał chyba lepszą izolacyjność akustyczną, np. podczas opadów deszczu -to jest dla mnie istotne- oraz większą akumulacje termiczną, tak w lato jak i w dzień.
Czy to wszystkie wady i zalety obydwu typów stropodachów?