PDA

Zobacz pełną wersję : schodowy podwojny na pojedynczym wlaczniku - jak?



basso_81
18-01-2017, 18:01
czesc,



Prosze o pomoc mam taka sytuacje:


Sciana 1 - ramka podwojna - wlacznik schodowy jednoklawiszowy A zapala/gasi lampe 1 i wlacznik schodowy jednoklawiszowy B zapala/gasi lampe 2

Sciana 2 - ramka podwojna - wlacznik schodowy jednoklawiszowy A' zapala/gasi lampe 1 i wlacznik schodowy jednoklawiszowy B' zapala/gasi lampe 2

Chce polaczyc dwa klawisze schodowe ze sciany 1 w jeden schodowy pojedynczy i na scianie 2 tak samo. czyli z czterech pozostana tylko 2 klawisze schodowe pojedyncze do lampy 1 i 2 - do kazdego klawisza musze podlaczyc w sumie po 6 przewodow.

wlacznik A ma 3 zyly: czerwona, niebieska, brazowa i jego odpowiednik A' na scianie 2 ma czarna, niebieska, brazawa.

wlaczsnik B ma czarna, niebieska, brazowa i jego odpowiednik B' ma czerwona, niebieska, brazowa.



Jak lacze niebieskie z niebieskimi, brazowe z brazowymi i czerwone z czarnymi to nie dziala.

Pytanie jak to podlaczyc.

elpapiotr
18-01-2017, 18:11
Za mało danych. Oprócz sterowania jest jeszcze zasilanie lamp przewodami N (oraz PE ochronnymi).
Czy instalacja jest z puszkami rozgałęźnymi ?

basso_81
18-01-2017, 18:41
tak, ale nie mam dostepu do puszki. byllbym wdzieczny za odpwiedz czy da sie to zrobic z poziomu wlacznika. PE nie ma /sa toLEDY/. Do lamp kazdej z lamp ida tylka 2 zyly, natomiast przy wlacznikach mam 3 zyly do kazdego. Moze nie ma potrzzeby podlaczania wszystkich zyl?

elpapiotr
18-01-2017, 18:52
Skoro tak - da się.
Fazy powrotne czyli wejściowe do lamp np. B podłączyć do analogicznych jak dla obwodu A.
To wszystko.
Warunek - ta sama faza i ten sam obwód oświetlenia.

basso_81
18-01-2017, 19:08
OK. Ale ja mam tak ze fazy wejsciowe /przewod czerwony/ mam na dwoch odrebnych scianach tzn. nie moge polaczyc czerwony z czerwonym tylko czerwony z czarnym. ?/chyba faza wejsciowa z powrotem?/Nie wiem czy dam rade. czy bledem jest laczenie kolorami?

elpapiotr
18-01-2017, 19:25
Łączenie kolorami może być błędem, ale nie koniecznie. Przecież kolega ma taki sam układ kolorów dla łączników A i B, po obu stronach.
Powtarzam - faza wyjściowa/powrotna układu np. B , czyli ta, która wychodzi na lampy/lampę B, dać na zacisk powrotny wyłącznika układu A. Przewody korespondencyjne układu B ignorujemy (izolacja, schowanie i to wszystko). Kolorami się nie sugerujemy.
Układ A przejmuje rolę B.