PDA

Zobacz pełną wersję : BHP remontu zimą - grzejniki zakryte folią malarska?



Turkusowa
19-01-2017, 09:39
Witam,

Zastanawiam się czy można ogrzewać mieszkanie grzejnikami, które są owinięte folią malarską i taśmą. Tzn.takimi grzejnikami zabezpieczonymi przed ochlapaniem podczas malowania. Czy to jest bezpieczne?

W mieszkaniu jest piec kondensacyjny (również przykryty folią żeby się nie zakurzył, ale folia jest otwarta od dołu pieca zamocowanego na ścianie na wysokości ok. 160 cm), zamontowany teraz, w zimie, włączony był na razie ok. 2x na 2 godziny. W mieszkaniu jest temperatura ok.10-16'C (przy wyłączonym ogrzewaniu).

Mam do nałożenia gładź szpachlową, malowanie ścian, położenie płytek w łazience - do tych prac warto mieć dodatnią temperaturę, żeby wszystko wyschło.
Płytkarz chciał włączyć farelkę, tak żeby ogrzać ściany w łazience. Stwierdziłam, że lepiej po prostu włączyć ogrzewanie, ale boję się tego przy tak zabezpieczonych grzejnikach.

Moje hipotezy: Grzejniki zakryte folią nie ogrzeją pomieszczenia, czyli temperatura w mieszkaniu nie wzrośnie -> czujnik temperatury będzie napędzał piec do ogrzewania pomieszczenia, piec może się przegrzać/uszkodzić -> grzejniki będą coraz bardziej gorące -> folia może stopić się na grzejniku i kapać na drewniane deski podłogowe, co może spowodować pożar???

Dodam, że na ok. 2h grzejniki były już tak włączone, ale byłam wtedy w mieszkaniu na remoncie ;) Folia po prostu się nadęła i ciepłe powietrze wylatywało bokami/z tyłu grzejników. Boję się jednak zostawić tak grzejniki włączone non stop, tak żeby dobrze ogrzać pomieszczenia kiedy mnie nie ma w mieszkaniu.

Nie wiem sama.... co o tym myślicie? Czy ktoś z was już tak robił? Może wyobraźnia mnie poniosła?
Niestety wykończenie mieszkania przeciągnęło się z lata na zimę :(

boguslaw
19-01-2017, 10:09
Grzejniki nie grzejące należy odciąć od cyrkulacji zaworami odcinającymi i pozostawić zakryte dla ochrony przed zakurzeniem przez fruwające cząstki gipsu (szlifowanie) i in.
Grzejniki grzejące należy na czas grzania odsłonić. Podgrzać pomieszczenie do pożądanej temperatury i ponownie zasłonić.
Pożaru z przesłoniętych grzejników nie będzie, natomiast folia może stopić się i przylgnąć do gorącej powierzchni grzejnika i będzie ją trudno usunąć bez uszkodzenia jego powłoki lakierniczej.
W zależności od rodzaju grzejnika (panelowy, żeberkowy, Regulus), jego temperatura powierzchniowa będzie różna.
W trakcie prac malarskich pomieszczenia malowane będą wymagały dodatkowej porcji energii niezbędnej do odparowania wody. Należy je dobrze, krótko lecz intensywnie przewietrzać...

Pozdrawiam
Bogusław

Turkusowa
19-01-2017, 12:35
Dziękuję bardzo za odpowiedź

fachman19
15-08-2017, 11:40
dla folii PE temperatura maxymalna to 76 C
jezeli jej nie przekroczysz w sposób ciagły to jest struktura się nie zmieni.
Spadnie wydajność grzejnika ale grzać będzie .

eliks
21-04-2018, 14:38
Jest duża szansa że bedziesz miał problem po taśmie na gorącym grzejniku. Taśmy są różne, widziałem takie że nie szło ich zerwać jak dostały słońca, klej przyczepial się do powierzchni, u Ciebie może być podobnie.

ostrowiecc16
20-08-2018, 11:12
Pewnie podczas :spam:tego uczą. Ale na moje oko folia na grzejnikach szybko się stopi przy gorących grzejnikach. Trzeba uważać żeby za bardzo nie rozgrzać grzejników.