PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z "zimnym parterem"



karolschmidtke
20-01-2017, 12:08
Witam, przerabiam pomieszczenie gospodarcze na mieszkanie (powierzchnia 70m2)

Na dole parter wejscie bez wiatrołapu korytarz kotłownia salon z kuchnia łazienka i schowek pod schodami, u góry jest jedno duze pomieszczenie

W stropie betonowym jest otwór w którym są schody betonowe.

Mój problem polega na tym że ciepło szybko ucieka do góry, jak rozpale to u góry robi sie 15-16 stopni a na dole 5 stopni... dach ocieplony wełna 15cm miedzy krokwiami (wiem ze mało) budynek ocieplony 15 styropianem.


Kocioł na paliwo stałe, na dole podłogówka 35m , grzejnik w korytarzu i w łazience
u góry dwa grzejniki.


Mam poprowadzone przyłącze pod jeszcze jeden grzejnik na dole który ogrzeje mniej wiecej 17-20m2

Myślicie ze to pomoże ?

Moze przyczyna jest to że ta podłogówka słabo współpracuje z kotłem na paliwo stałe ?
Czy dołozenie grzejników na dole rozwiąze problem?

Czekam na porady ! :)

noc
20-01-2017, 18:23
Chyba się nudzisz, że tak sobie skomplikowałeś instalację CO. Mieszkanie piętrowe 70m2, do tego kocioł śmieciuch, część podłogówka, część grzejniki i nie wiadomo jakie sterowanie tam masz. To musi rodzić problemy. Choć dołożenie grzejnika na parterze pomoże, to raczej nie rozwiąże problemu.
Za mało danych by coś radzić, rozrysowanie instalacji pomogłoby, albo przynajmniej dokładny opis.

karolschmidtke
20-01-2017, 21:58
kocioł z zwykłym sterownikiem i dmuchawą. Piec w układzie otwartym, reszta w zamknietym poprzez wymiennik plytowy ( nie chcialem miec naczynka u góry na poddaszu ) 3 pompy, zawor trojdrozny na podloge. Zauwazylem tez ze jak załącze podłogówke to kocioł dmucha jak szalony. Robił to wszystko hydraulik.


Generalnie ja myśle ze jest po prostu za mało kw na m2 ogrzewania, dolozyc grzejniki i nie korzystac z podlogowki bo ma mala sprawnosc przy tym piecu.

Co o tym myślicie ?

karolschmidtke
21-01-2017, 10:48
jest jeszcze opcja zrobic scianki dzialowe na poddaszu wzdloz otworu tak ze powstanie normalna klatka schodowa z drzwiami. Wtedy teoretycznie mniej ciepla powinno uciekac do gory ?

boguslaw
21-01-2017, 11:56
Wygląda na to, że ten obiekt użytkujesz okresowo czy jak?
Na dole 5 oC, na górze 15? Z czego są zbudowane ściany?

Pozdrawiam
Bogusław

gondoljerzy
21-01-2017, 13:49
Przy rozpalaniu co jakiś czas można podejrzewać, że cały dom i podłogówka nie są wygrzane. Pierwsze skrzypce biorą grzejniki i ciepło z powietrzem zasuwa na górę. Ciekawe też jak jest z ociepleniem fundamentów i podłogi. Może tam sporo ciepła ucieka.

JarekKRK45
21-01-2017, 14:23
Zapewne ciepło ucieka przez nie zaizolowane fundamenty i podłogę ...

karolschmidtke
21-01-2017, 17:21
Pod posadzka jest duzo styropianu, a fundamenty nie sa ocieplone. W domu jest palone raz na jakis czas bo tam nie mieszkam jeszcze wiec napewno nie jest wygrzane. Czyli jak dorzuce grzejnik na dole i wygrzeje mieszkanie tocpowinno byc ok ? W sensie ze temperatury sie zrownowarza

karolschmidtke
21-01-2017, 17:24
Sciany gazobeton 24 i ocieplenie 15 styropian.

noc
21-01-2017, 20:51
Tylko podłogówka regularnie użytkowana pokazuje swoje walory i pozwala ocenić prawidłowość lub nie funkcjonowania. Grzanie od czasu do czasu OP niewiele daje, nie wysterujesz jej. Dodanie grzejnika może pomóc. Wiele już Ci wyżej napisano, słaba izolacja poddasza, żadna fundamentów, okazyjne grzanie, skomplikowany system CO i jeszcze inne rzeczy o których nie wiemy mogą być problemem. Będziesz grzał regularnie (prawie ciągle), zobaczysz jak to działa.
Na co Ci 3 pompy obiegowe w mieszkaniu średniej wielkości? I mam nadzieję, że nie puszczasz tej samej wody CO w podłogówkę, która idzie na grzejniki?
Aaaa, i jeszcze kocioł na paliwo stałe na 70 m2 mieszkania, czy Ty w ogóle coś liczyłeś lub chociaż z grubsza oszacowałeś czy to ma sens?

karolschmidtke
22-01-2017, 09:54
Teraz tak policzyłem ile moje grzejniki maja vat przy Moc (75/65/20°C)

Wychodzi na to ze pokojowe grzejniki maja razem 4294wat + grzejnik łazienkowy około 700wat czyli mozna przyjąć ze mam 5000wat z grzejnikow.

Mieszkanie ma 70m2 i mam dostepne jeszcze jedne rurki wyprowadzone pod grzejnik.

PYTANIE...

grzejnik będzie miał 1400x600 z dolnym podlaczeniem.

dwupłytowy ma 2180wat
trzypłytowy ma 3480wat


w pierwszym wariancie z grzejnikiem dwuplytowym mialbym 7180 wat a w drugim przypadku 8480.


Mnie osobiscie wydaje sie drugie rozwiazanie rozsadniejsze ( mowa caly czas o 75/65/20°C )

co o tym myślicie ?

karolschmidtke
22-01-2017, 11:07
zaznaczam ze bede czesciej grzał grzejnikami tak aby byly samowystarczalne, podloga ewentualnie w mrozy dodatkowo, lub odkrece 1 petelke np na lazienke na stale.

gondoljerzy
22-01-2017, 14:15
Jeśli zamierzasz mieszkać stale, to grzejąca podłogówka podniesie Ci komfort cieplny. Zimna podłoga to niezbyt przyjemna rzecz. Kocioł Ci szaleje po załączeniu podłogówki, bo zimna podłoga na początku pochłania dużo ciepła, do kotła wraca chłodniejsza woda i sterownik stara się te braki nadrobić. Gdy podłoga się nagrzeje, to jej zapotrzebowanie na ciepło się obniży.
Jeśli palenie w kotle z doskoku, to szybciej nagrzejesz dom grzejnikami, ale początkowy efekt będzie właśnie taki jak obserwujesz. Wysoka temperatura w CO, a ciepłe powietrze zasuwa do góry. Musiałbyś popalić bez przerw, przez kilka dni, żeby mury się nagrzały, a średnia temperatura w CO spadła. Wtedy dopiero oceń rozkład temperatur. Dodatkowe grzejniki to z jednej strony może być pozytyw, bo będziesz mógł grzać niższą temperaturą w CO, a z drugiej strony trochę kłopot, bo kocioł na paliwo stałe potrzebuje odpowiedniej temperatury pracy.

karolschmidtke
22-01-2017, 20:35
Dzis sobie o 14 rozpaliłem, zasypałem cały kocioł węglem i rozpaliłem od góry, caly czas sie pali, teraz caly wegiel jest rozrzazony i 70stopni na piecu. Mysle ze do 24 napewno przetrwa. Wlaczylem obieg na same grzejniki, jutro spróbuje tez rozpalic od góry ale włącze grzejniki i podłogówke. Tylko zastanawiam sie ile stopni ustawic na piecu z podlogowka ? :)

Temperatury to 8 stopni na dole i 16 u góry

rwojtek
23-01-2017, 08:00
Podłogówka max. 35C

Mareks77
23-01-2017, 13:03
Zawsze włączaj podłogówkę razem z grzejnikami. Ogrzewanie podłogowe posiada tą wyższość że rozkład temperatury względem wysokości jest w miarę równy, natomiast grzejniki powodują wyższą temperaturę pod sufitem i chłodniejszą podłogę.
Jeśli to pierwszy sezon tej przeróbki to radzę poświęcić kilka dni na codzienne poranne rozpalanie tak aby rozgrzać odpowiednio powierzchnię i cały budynek.
Palenie z doskoku przy otwartej klatce schodowej może rodzić przeciągi gdzie ciepłe powietrze z dołu pędzi do wychłodzonej góry i objawy o których tu mowa.

karolschmidtke
23-01-2017, 18:07
Wiec tak pelen zasyp wegla zapalony od gory palilo sie 8,5 godz a same grzejniki 10 godzin. Temperatura pierwszego dnia 5stopni na dole 15 u gory przy grzaniu grzejnikami. Drugiego dnia grzejniki plus podlogowka w tej chwili 14,5 stopnia na dole 15 stopni u gory. Troche duzo 20kg wegla na zasyp przy paleniu 8.5h. Wychodzi 1200kg na miesiac przy dwukrotnym zasypaniu codziennie. Mysle teraz czy dodac grzejnik trzyplytowy czy dwuplytowy. Doradzcie. Dzis o 22 jeszcze go zasypie i zobacze o 6 rano jak temperaturu

Mareks77
23-01-2017, 18:23
Wiec tak Drugiego dnia grzejniki plus podlogowka w tej chwili 14,5 stopnia na dole 15 stopni u gory.

I w czym ty upatrujesz problem bo jeżeli temperatury parteru i poddasza różnią się o 0,5*C to jest to normalne ale jeśli problemem jest dla ciebie za wysokie spalanie to zacznijmy od tego że to jest twój pierwszy sezon grzewczy i dopuki nie wygonisz nadmiaru wilgoci oraz nie naładujesz murów czyli całego akumulatora budynku energią to przy rozpalaniu dwa razy na tydzień zawsze spalanie będzie duże i jak już zamieszkasz to energia węgla będzie zużywana tylko do utrzymania właściwej temperatury a nie do jej podnoszenia z 10*C do 15*C

noc
23-01-2017, 20:45
Dokładnie!
Podnoszenie temperatury w domu pochłania gargantuiczne ilości paliwa. Rozgrzany dom potrzebuje nieporównanie mniej energii. Nie przeliczaj tej wartości przy rozgrzewaniu domu na cały sezon.
Tak jak myślałem, regularne grzanie, szczególnie podłogówką, wyrówna temperaturę w domu, inaczej przestawianie i ocenianie ogrzewania nie ma sensu.
A jeszcze masz wilgoć technologiczną w domu, którą trzeba odparować ogrzewaniem i wietrzeniem.
A jeszcze jedno, skąd wziąłeś kocioł na paliwo stałe na takie nieduże mieszkanie? I jakiej mocy ten kocioł?

karolschmidtke
23-01-2017, 22:23
Kociolek 12kw. Wzielem taki bo mozliwe ze metraz sie zwiekszy w przyszlosci o jakies 20m2

Mareks77
24-01-2017, 07:09
Jak dobrze i dokładnie ocieplisz dom to przy 12kW metraż może ci się zwiększać nawet dwukrotnie.
Przy kotłach na paliwo stałe problemem może być jego sprawność ale tak czy inaczej jeśli piec trzyma ciepło i żar do 24h to dołożenie paliwa i rozpalenie na nowo nie zabiera dużo czasu i pochłania znacznie mniejsze ilości paliwa.

karolschmidtke
24-01-2017, 13:45
jak narazie trzyma 10 godzin ale moze jak sie wygrzeje dom to bedzie trzymał dłuzej.

Dzis o 6 rano temperatury 17stopni gora i dol, teraz o godzinie 14 15,5 stopnia od 6 nie palone nic.

noc
24-01-2017, 19:54
jak narazie trzyma 10 godzin ale moze jak sie wygrzeje dom to bedzie trzymał dłuzej.

Dzis o 6 rano temperatury 17stopni gora i dol, teraz o godzinie 14 15,5 stopnia od 6 nie palone nic.

I problem rozwiązał się sam, trochę cierpliwości i spokoju:).