PDA

Zobacz pełną wersję : Silka zamiast porothermu



poontos
20-01-2017, 16:16
Witam!
Jesienią zeszłego roku zrobiłem fundament (dom z poddaszem użytkowym 158 m2). Niestety zima wstrzymała roboty budowlane. W międzyczasie postanowiłem zmienić porotherm (taki jest w projekcie) na ściany nośne na silke. Silka jest znacznie cięższym materiałem i zacząłem się obawiać, czy ława wytrzyma dodatkowy ciężar. Grunt pod ławą to zwietrzelina. Kierownik budowy powiedział, że ława powinna wytrzymać.
Czy warto ryzykować i zmienić materiał na silke, czy bez obaw z niej budować?
Proszę o radę.

noc
20-01-2017, 18:54
Witam!
Jesienią zeszłego roku zrobiłem fundament (dom z poddaszem użytkowym 158 m2). Niestety zima wstrzymała roboty budowlane. W międzyczasie postanowiłem zmienić porotherm (taki jest w projekcie) na ściany nośne na silke. Silka jest znacznie cięższym materiałem i zacząłem się obawiać, czy ława wytrzyma dodatkowy ciężar. Grunt pod ławą to zwietrzelina. Kierownik budowy powiedział, że ława powinna wytrzymać.
Czy warto ryzykować i zmienić materiał na silke, czy bez obaw z niej budować?
Proszę o radę.

Skoro kierownik budowy twierdzi że fundament wytrzyma, to buduj. Chyba się zna i wie co pisze.

Kemotxb
20-01-2017, 19:38
Nie wiem jaka różnica wychodzi u Ciebie bo nie znam dokładnej konstrukcji budynku ale u mnie pomiędzy silikatem a ceramiką wychodzi na prawdę duża różnica w masie i obciążeniu fundamentów. Tak na pierwsze wyliczenia dla silikatu wychodzi 68 t na ściany nośne dla silikatu i 35 t dla porothermu więc niewiele brakuje żeby było o połowę cięższe. Jakby nie liczyć fundamenty odczują taką zmianę. Do tego trzeba liczyć stropy, ściany działowe i dach.

MiśYogi
20-01-2017, 20:02
Kierownik powiedział, że ławy "powinny" wytrzymać. :-)
Ja bym w to nie szedł bez przejrzenia całego projektu przez fachowca i dla mnie taki kierownik po takim tekście byłby mocno podejrzany.
Tak, jak pisze Kemotxb, ciężar jest zasadniczo dużo większy, trochę się nanosiłem tego i tamtego, różnica jest zasadnicza.

Marcin34_Śl
20-01-2017, 20:07
Kierownik tro nie konstruktor, trzeba dać fundament, strop do przeliczenia

poontos
20-01-2017, 20:13
Powierzchnia wszystkich ścian nośnych wynosi 173 m2, więc według moich obliczeń różnica w ciężarze wyniosłaby ok. 25 ton. Przyszło mi też na myśl, żeby górę zrobić z silki 18 cm. Wtedy różnica byłaby trochę mniejsza.

Kemotxb
20-01-2017, 20:20
Wszystko można zrobić z 18 cm bloczka. U mnie fundamenty wytrzymają chociaż liczone były także na porotherm i mam podobną powierzchnię ścian (ok 180 mkw). Architekt adaptujący nie miał zastrzeżeń. Szerokość ław i ściany fundamentowej była ok, wszystko zależy od nośności gruntu.

michal213
21-01-2017, 12:10
Tak jak koledzy wyżej pisali ściana z Silki będzie prawie 2x cięższa od Porothermu.
Nie da się jednoznacznie określić czy możesz zmienić materiał bez dokładnego obejrzenia projektu i (zapewne) również przeliczenia części elementów. Ławy w wielu przypadkach są przyjmowane "z doświadczenia" i to ze sporym zapasem. Pytanie brzmi z jakim zostały przyjęte Twoje ;)
Z zamianą bloczka na E18 też bym nie szalał, bo wtedy zmienia się grubość ściany, a więc i szerokość elementów żelbetowych (nadproża, nieraz też belki) które mogą działać przy szerokości 24-25cm, ale przy 18cm już nie.
Jedyna słuszna rada? Udaj się do biura projektowego gdzie robiłeś projekt z tym pytaniem.

kaszpir007
21-01-2017, 14:24
T
Jedyna słuszna rada? Udaj się do biura projektowego gdzie robiłeś projekt z tym pytaniem.

Oczywiście zmiana muru z 25cm na 18cm niesie pewne konsekwencje ...

U mnie zmiana muru z 25cm do 18cm spowodowała zmiana zbrojeń , ale to najmniejszy problem bo to szybko można przeliczyć ...
Z murłatą też nie problem , bo chyba w większości murłaty są 14x14 więc zmiana muru nic nie przeszkadza ...

U mnie dom "pancerny" 8 słupów żelbetonowych i nie było żadnych problemów i KB z uprawieniami konstruktora szybko przeliczył ...