PDA

Zobacz pełną wersję : Odrolnienie działki 2017



mchrol
25-01-2017, 10:01
Panowie i Panie,

Jestem w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowe. Dzialka jest opisana w "wypis i wyrys z gruntu " jako tereny orne VI klasy uzytkowej. Miejscowy Plan zagospodarowania jest uchwalony i oczywiscie obejmuje budowe domow jednorodzinnych.

1.W ktorym momencie i kiedy powinienem taka dzialka odrolnic ?
2. Czy dostane pozowlenie na budowe ? Wniosek zostal juz zlozony przez architekta prowadzacego w starostwie.
3. W jaki sposob odralnia sie dzialke ?
4. Czy mozna odrolnic dzialke tytlko pod domem ?

Dziekuje za wszelka pomoc.

szymek008
25-01-2017, 18:35
Wszystkiego dowiesz się w swoim starostwie. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że co starostwo, to inne zasady.
Niekoniecznie będziesz musiał odralniać działkę. Ja na przykład miałem tereny rolne 4 klasa i nie musiałem tego robić.

Kamila.
25-01-2017, 18:38
Nie myl odrolnienia z wyłączeniem z produkcji rolnej bo to są zupełnie dwie różne sprawy :yes:
Jeśli w MPZP działka jest na terenie przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe, wówczas należy wystąpić o wyłącznie z produkcji rolnej.
Do 500 m2 nie pobierają żadnych opłat :)
Trzeba to zrobić przed wystąpieniem o PNB.

Jaro0106
25-01-2017, 18:48
A powyżej trzeba płacić w moim przypadku 1178 m z tego 500 w gratisie kwota za odrolnienie około 17 tyś

Kamila.
25-01-2017, 19:26
Decyzja uprawomocnia się w ciągu 14 dni od daty jej wydania - ważne dla tych, którym się spieszy :)
Nam załatwienie tej sprawy z geodezją zajęło półtora miesiąca.

mchrol
25-01-2017, 20:19
Dzieki za odpowiedz. Ja dzis rowniez dzwonilem do swojej gminy, potem do starostwa , wydzialu budownictwa. Dowiedzialem sie takze, ze jesli ziemia jest rolna klasy 4-6 o pochodzeniu organicznym to trzeba zlozyc taki wniosek o "odrolnienie" Sprawdzilem informacje o pochodzeniu gleby i moja dzialka jest o pochodzeniu mineralnym ( jesli dobrze to ujalem ) , w zwiazku z czym powinienem bez problemu otrzymac pozwolenie na budowe domu a samo odrolnienie moge zaczac robic w trakcie budowy domu.

Jaro0106
25-01-2017, 20:29
Nie dostaniesz pozwolenia na budowę jak nie będziesz miał decyzji o odrolnieniu

Wybuduję czy nie? :)
25-01-2017, 20:35
Nie wiem jak u Ciebie ale ja tydzień temu jak byłem u kierownika budowy/architekta (to jedna i ta sama osoba) to Pan poprosił nas (żonę i mnoe) o napisanie na zwykłej kartce. " Proszę o wyłączenie z proukcji rolnej 500m2 działki o numerze ... w obrębie ... w miejscowości ... gmina..." Podpisaliśmy to oświadczenie i temat się zakończył. Nic nie płaciliśmy.

Rodzaj gruntu: Grunty orne IIIb

mchrol
26-01-2017, 09:58
Nie dostaniesz pozwolenia na budowę jak nie będziesz miał decyzji o odrolnieniu

A powiedz jaka klase ziemi masz i jakiego pochodzenia ?

DziadekT
26-01-2017, 11:30
Nie potrzeba, co do zasady, decyzji o wyłączeniu, jeśli jest to ziemia klas od IV do VI pochodzenia mineralnego (a zankomita większość gleb tych klas jest pochodzenia mineralnego).

Art.*11.*1.*Wyłączenie z produkcji użytków rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb, oraz użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego, a także gruntów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2-10, oraz gruntów leśnych, przeznaczonych na cele nierolnicze i nieleśne - może nastąpić po wydaniu decyzji zezwalających na takie wyłączenie.

Wyłączenie z produkcji do 500 m kw pod budynek mieszkalny jednorodzinny jest wolne od opłat, niezależnie od klasy gleby.

Art.*12a.*Obowiązek uiszczenia należności i opłat rocznych, a w odniesieniu do gruntów leśnych również jednorazowego odszkodowania, o którym mowa w art. 12 ust. 1, nie dotyczy wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej na cele budownictwa mieszkaniowego:
1) do 0,05 ha w przypadku budynku jednorodzinnego;
2) do 0,02 ha, na każdy lokal mieszkalny, w przypadku budynku wielorodzinnego.

ACCel
27-01-2017, 09:10
Wszystko zależy od tego co powie urzędnik, u mnie w starostwie przy gruncie IVb dają od ręki pieczątkę, że "nie wymaga decyzji".

Fleszu1
29-01-2017, 19:14
A u mnie - Starostwo powiatowe w Krakowie - było jeszcze inaczej. Na etapie rozpatrywania przez gminę wniosku o wydanie WZ przyszło pismo ze starostwa powiatowego, że umorzono postępowanie w zakresie zgodności z przepisami o ochronie gruntów rolnych i leśnych. NIc poza tym nie musiałem załatwiać.

Zmija165
30-12-2017, 15:44
Z ciekawości jak skończyła się sprawa? sama jestem na etapie zakupu działki o takich samych parametrach i nie wiem czy odralniać całość czy tylko te 500m2.