PDA

Zobacz pełną wersję : Dom który stał 10 lat - kolejność prac



wroblja
25-01-2017, 17:12
Witajcie razem z żoną dostaliśmy od teściów parterowy dom w stanie surowym zamkniętym (niektóre ściany otynkowane, stolarka okienno drzwiowa jest). Od 10 lat nic w nim nie było robione a w środku zamieszkała kuna... W sierpniu wziąłem się za porządki - usunięcie gratów które były w środku i pozbycie się lokatora (musiałem zdjąć wełnę z dachu ponieważ kuna strasznie ją porwała, załatwiała się i znosiła tam padnięte "jedzenie"). Zauważyłem że w dachu jest masę dziur (był pokryty papa która w wielu miejscach odpadła) i niektóre deski mają na sobie jakieś ciemne naloty i chyba jakieś przegnicia. Dodatkowo dom musi mieć nową instalacje elektryczną (prąd ucieka), kanalizacją (oczyszczalnia ścieków), sanitarną (woda) i grzewczą (butla z gazem i podłogówka). W związku z powyższym chcielibyśmy zapytać od czego zacząć tzn co według was jest priorytetem? chcielibyśmy ruszyć z pracami w lutym - marcu. Czy najpierw dach ale czy nie jest za zimno? A może kanalizacje itp? Z góry dziękujemy za rady i pomoc.

creative_21
25-01-2017, 17:34
jak i tak będziesz brał firmę do dachu no to co Ci za różnica ;) oni robią w taką pogodę, kanalizację też można robić tyle że pewnie trochę ziemia przemarznięta będzie trochę kłopotu z kopaniem, moim zdaniem można lecieć na równi z dachem i kanalizacją u nas firma robiła oczyszczalnie ścieków samospalającą z gminy przyjeżdżali na 1 dzień wykop wsadzili zbiornik zasypali podłączyli do domu i do prądu także zrobili to w 1 dzień

wroblja
25-01-2017, 19:51
jak i tak będziesz brał firmę do dachu no to co Ci za różnica ;) oni robią w taką pogodę, kanalizację też można robić tyle że pewnie trochę ziemia przemarznięta będzie trochę kłopotu z kopaniem, moim zdaniem można lecieć na równi z dachem i kanalizacją u nas firma robiła oczyszczalnie ścieków samospalającą z gminy przyjeżdżali na 1 dzień wykop wsadzili zbiornik zasypali podłączyli do domu i do prądu także zrobili to w 1 dzień

Cześć dzięki za wypowiedz, racja to nie ja będę na dachu ale bardziej się zastanawiam czy drewno nie powinno być bardziej suche zanim coś sie na nim połozy. Czy z uwagi na to że w domu przez długi czas była wilgoć i drewno jest jakieś zmurszałe to czy nie trzeba go jakoś zabezpieczyć opryskać zanim połozy się blachodachówkę? Poza tym jest jedna otynkowana ściana na której są spore zacieki jakby była cały czas mokra co to może być? trzeba ją rozebrać czy wystarczy że jak dach będzie szczelny to wyschnie i żadnego grzyba nie będzie?

Ola_i_Piotr
26-01-2017, 10:50
Zacznij od sprawdzenia, czy masz aktualne pozwolenie na budowe. Jesli bedzie trzeba uzyskac nowe pozwolenie, to moze sie nie udac, bo dom na 100% nie spelnia obecnych norm.
Jesli pozwolenie jest aktualne i ostatni wpis w dzienniku budowy nie dalej niz 2 lata temu, to wez rzeczoznawce i niech Ci powie, czy jest sens w to co stoi inwestowac cokolwie, czy raczej zburzyc i zaczac od nowa.

wroblja
26-01-2017, 12:45
Zacznij od sprawdzenia, czy masz aktualne pozwolenie na budowe. Jesli bedzie trzeba uzyskac nowe pozwolenie, to moze sie nie udac, bo dom na 100% nie spelnia obecnych norm.
Jesli pozwolenie jest aktualne i ostatni wpis w dzienniku budowy nie dalej niz 2 lata temu, to wez rzeczoznawce i niech Ci powie, czy jest sens w to co stoi inwestowac cokolwie, czy raczej zburzyc i zaczac od nowa.

Cześć, w domu była dokonana samowolka budowlana przez co obecnie kończymy prostowanie projektu a co za tym idzie o ponowne pozwolenie na budowę. Ogółem dom nie jest ruiną :) ma 240m2 w parterze i dosyć hojne okna i drzwi tylko ten dach... Pytanie czy w taką pogodę można go robić czy trzeba czekać do wiosny? Nie chciałbym mieć w przyszłości jakichś problemów z grzybem itp?

JarekKRK45
26-01-2017, 15:56
Zanim dostaniesz pozwolenie na budowę będzie już wiosna , ta że nie martw się teraz pogodą