PDA

Zobacz pełną wersję : Nowicjusz błaga o dobór kotła CO



kaczmarres
25-01-2017, 21:34
Cześć wszystkim, jestem świeżyną totalną i proszę baaaardzo doświadczonych o pomoc!!! Trochę czytam, szukam i głupieję coraz bardziej. Otóż - potrzebuję kociołek z podajnikiem na "ekogroszek" plus jesienne/wiosenne podpalenie drewnem (las brzozowy i trochę sosny), paletami (pociętymi) do podgrzania CWU.
Moja chałupa to:
Wieś, szczere pole,
wymiary 17m X 12,5m w tym garaż i kotłownia (25+12 = 37m2),
dom piętrowy z nieużytkowym poddaszem.
Budulec porotherm 30 + 10 styropian,
strop ocieplony perlitem 10cm.
Na parterze w korytarzu + łazience + kuchni podłogówka, 3 pokoje po grzejniku.
Na górze podobnie korytarz + łaźnia podłogowe, 4 pokoje grzejnik.
Okna MS 3 szyby.
Dom rozpoczęta budowa 2013 koniec 2016.
I teraz największe moje wątpliwości: ile KW - wg http://cieplowlasciwie.pl/wynik/23tw 17KW!!!( przy podajnikowym) wg producentów jak zawsze 300m2 = 30 KW :(( .
Zastanawiam się nad 20 -25 max.
Oglądam Defro Eko DUo Pz czy Duo Uni, Skam- P Plus, Sas Eco, Ogniwo Eko Plus i jescze jakaś Tekla.. Dlaczego tak mało opinii jest o piecach Defro? Są chyba jednymi z droższych, ale czy jakkolwiek lepszych? Ile powierzchni wymiennika powinno być?
BARDZO PROSZĘ O PODPOWIEDZI.
Dodam,że chciałem wydać ok.10 000zł ( ale jak coś dobrego za 8000 chętnie kupię i w drugą stronę też mogę dołożyć te 1500 żeby "żyło się lepiej" i paliło)
POZDRAWIAM SERDECZNIE!

kulibob
26-01-2017, 04:37
Powiem tak ja mam kocioł 10kW na 150m2 podłogi co daje116 użytkowej i mój kociołek jest dużo za duży w największe mrozy potrzebuję z 5kW+1kW na wodę poboru dużego nie mamy.Sugeruję raczej powarznie potraktować to co pisze ciepłowłaście bo 25-30kW to już an oko widać że dużo za duże. Coś w okolicach 16kW powinno to ogarnąć

kaczmarres
26-01-2017, 07:25
Jeżeli udział palenia drewnem ma być spory to wszystkie te ruszta wodne i wkładane żeliwne odpadają. Pozostaje typowe 2 w 1 czyli kocioł żeliwny do palenia ręcznego z sekcją stalową pod automatyczne spalanie ekogroszku i dobrze bo się wybór zawęża do dwóch producentów:


To ten sam producent tylko moce inne i oczywiscie za duże. Drewno (i węgie) to powiedzmy max 2-3mc rok, czyli chyba nie tak dużo. Ciekawe jest też rozwiązanie spam, ale czy to nie przekombinowane (dodatkowy śmieciuch obok)?

kobra64
26-01-2017, 08:54
To drewno to Ty kolego zetnmij co masz ściąć i sprzedaj. A kocioł kup, odpal i zapomnij - tak dla niego i dla Ciebie najlepiej będzie. Albo kup sobie kocioł na drewno i bufor. Takie dy to dy sio co to zamierzasz nie da dobrych efektów.

kaczmarres
26-01-2017, 12:08
To drewno to Ty kolego zetnmij co masz ściąć i sprzedaj. A kocioł kup, odpal i zapomnij - tak dla niego i dla Ciebie najlepiej będzie. Albo kup sobie kocioł na drewno i bufor. Takie dy to dy sio co to zamierzasz nie da dobrych efektów.

To co by Pan polecił, bez jakiejś reklamy czy spamu,tylko normalnie i uczciwie.:)
Bo dziś mogę jeszcze zmienić decyzję na korzystniejsza, nawet nie wiem klasa 5 i tylko eko, ale żeby to rzeczywiście dobrze paliło i mało i bezproblemowo :) Czasem jednak może brakować smieciucha. A jak z tymi KW 20 szukać?czy sugerować się powierzchnia grzewczą np2,5-3 m2??

מרכבה
26-01-2017, 13:55
Spokojnie 15-16 kW starczy.. robienie zapasów mocy to nie ta dziedzina. Pamiętaj kocioł chodzi ciągle, to też nie braknie mu mocy..do czego zmierzam.. było larum o kocioł, wychodzi z dokładnych obliczeń 13 kW moc kotła.. nie .. 17 kW a jak braknie. były mrozy w tym średnia dobowa poniżej -20 i...
może doszedł do 70% możliwości... a później przez 80% sezonu kiszenie węgla.. bo 45 na grzejnikach to za dużo..
Kolejnym larum .. bo braknie mocy.. ta.. przez noc sobie wygasło.. i jakoś mocy nie brakło,
Stary elektromet Jasło 17 kW ciągnięty na drzewie .. targał nieizolowany dom 220m2 .. i dawał radę.. teraz jest bufor .. i widać że stała temp na grzejniki 60st nawet w największy mróz wydala.. zliczę sobie kiedyś dokładnie moc grzejników, bo jest klika typów..

karoka65
26-01-2017, 17:24
To drewno to Ty kolego zetnmij co masz ściąć i sprzedaj. A kocioł kup, odpal i zapomnij - tak dla niego i dla Ciebie najlepiej będzie.
I tego niech się kolega autor trzyma.

Jarecki79
26-01-2017, 19:31
Masz jeszcze skamp-pv w Vklasie, jego się dobiera jak starsze jednostki ok. 15-17kW, zatem pod to powinno pasować.
Automatyczne czyszczaki, stery z stb i czujnikiem otwarcia klapy kosza. Tu rusztu brak, ma być czysto i finito.

w każdym razie jak już pare osób powiedziało, większe palenie drewnem sobie odpuść, spalenie paru kawałków przy okazji to jeszcze od bólu (w np. skam p plus, który m.in. wymieniasz), ale non stop babranie się drewnem to średni pomysł

W większości produktów, które wymieniasz jak dobrze zrobisz instalację, to na cwu z prysznicem może ci pójdzie max.5kg/24h latem, więc czy to jest sens babrac się w ruszta?

TwojPan
26-01-2017, 19:33
BARDZO PROSZĘ O PODPOWIEDZI.
POZDRAWIAM SERDECZNIE!
Zanim zrobisz cokolwiek w sprawie zakupu kotła na CO (zanim zbiegną się tu sprzedawcy),lub jakiegokolwiek medium grzewczego,zrób audyt energetyczny OZC.Na forum jest kolega asolt,zrobi to za niewielkie pieniądze jak na taka inwestycję.Reszta (dobór medium grzewczego) będzie już wtedy bardzo prosta.
Pozdrawiam.

kaczmarres
26-01-2017, 22:36
Zanim zrobisz cokolwiek w sprawie zakupu kotła na CO (zanim zbiegną się tu sprzedawcy),lub jakiegokolwiek medium grzewczego,zrób audyt energetyczny OZC.Na forum jest kolega asolt,zrobi to za niewielkie pieniądze jak na taka inwestycję.Reszta (dobór medium grzewczego) będzie już wtedy bardzo prosta.
Pozdrawiam.

Super,że ktoś się jeszcze odezwał.Chyba zapada decyzja o sprzedaży lasu ;) więc tylko eko,ale czy koniecznie ta 5 klasa czy to bez większej spiny traktować? OZW to się musimy spotkać i na żywo obliczyć czy z danych które podam i online?Czyli ten skamp 5? Wymyśliłem,że ten nadmiar drzewa pójdzie w kozie w drugim garażu /szopie podczas np.naprawy auta zima :D Szybko mnie panowie przekonali.Ewentualnie jeszcze jakieś warte marki/modele?

RadomRobert
27-01-2017, 16:59
Witam !
Wymieniłem juz kilka kotłów ( również automatów ) ale strzałem w 10 okazał się spam PO pierwsze idealnie spala każdy ekogroszek i miał ( suchy ) a najważniejsze nie musisz ustawiać parametrów spalania robi to za ciebie komputer przy pomocy czujki spalin umieszczonej w czopuchu . Zmieniasz paliwo - czujka to wychwytuje i komputer ustawia idealne parametry spalania. Za 25KW dałem 7700zl . do sterownika można podłączyć zawór 4-drogowy z siłownikiem - komputer pieca przy pomocy czujki umieszczonej za zaworem steruje jego pracą . Piec proponuję kupić tylko i wyłącznie do spalania ekogroszku .miału badż pellet a do zrębek i drewna dokupić coś zwykłego zasypowego do 2000 zl i wpiąć równolegle w obwód. - pozdrawiam R.B

czp01
27-01-2017, 17:11
Witam !
Wymieniłem juz kilka kotłów ( również automatów ) ale strzałem w 10 okazał się .......R.B

Opanuj się po co Ci tyle kotłów w jednym domu - pewnie już na tym interesie zbankrutowałeś :(

samotnik
27-01-2017, 17:21
Napiszę Ci tak - dom 160m2 ocieplony 5cm styro z dziurawymi oknami i ogólnie, mocno nieenergooszczędny, Ogniwo Biecz Eko Plus (to jest chyba 24kW) do temperatury 0C ma za dużą moc minimalną i trzeba sporo się nakombinować, żeby mu "zbić" temperaturę czynnika grzewczego. Nie mam zaworów termostatycznych i bez nich to jest właściwie niemożliwe, powyżej +7C wyłączam kocioł, bo nie umiem sobie z tym poradzić. Po sezonie zamontuję zawory i liczę na to, że kiedy się zamkną, to temperatura czynnika wzrośnie na tyle, że kocioł przejdzie w stan podtrzymania.

Krótko mówiąc - bierz mały kocioł.

gondoljerzy
27-01-2017, 17:37
... Piec proponuję kupić tylko i wyłącznie do spalania ekogroszku .miału badż pellet a do zrębek i drewna dokupić coś zwykłego zasypowego do 2000 zl i wpiąć równolegle w obwód. - pozdrawiam R.B

Idąc tym tokiem myślenia, można zamontować dwa dużo mniejsze kotły, które w okresach przejściowych będą pracowały z większą sprawnością, a łączną mocą pokryją zapotrzebowanie przy dużych mrozach. Tylko konia z rzędem temu, kto pokaże dobry kocioł na drewno i zrębki w cenie 2000zł.
Autor tematu powinien przemyśleć lepsze ocieplenie domu, zwłaszcza stropu.

kaczmarres
29-01-2017, 14:51
Autor tematu powinien przemyśleć lepsze ocieplenie domu, zwłaszcza stropu.

To co styropian 20 cm dołóżyć? Tzn. jest ok 28-29cm stropu w tym beton z perlitem (takie próby z firmy Knauf (bez reklamy) prosto z fabryki) + 10 steropianu, mogę kiedyś położyć tam jest nawet 30cm steropianu,bo to tylko strych i da się spokojnie, - tylko czy jest ąz taki sens?Ewentualnie jeszcze wata pójdzie między krokwie i OSB/ Kg jak kasy zostanie,albo następny sezon.

Obecnie kwestia wyboru kotła -
wg klasy 5 ogldałem:
- Heiztechnik HT EKO GL - retorta II generacji - podobał mi się
- Defro Sigma - dobrze wykonany, ale retorta I generacji - czy to duży problem? - Paliwa mamy jakie mamy, więc pewnie nie zawsze uda się znaleźć super ekogroszek, więc chyba II generacja wchodzi bardziej w grę, ewentualnie czytałem tez o tej Brucer III generacji.
-Tekla Draco Versa wykonanie nie zachwyca (drzwiczki itd.) - myślę, że odpada, a cena bez szału.
Każdy podobno jest trochę problematyczny w kwestii czyszczenia (częste co 5-7 dni i trzeba się narozkręcać, uwalić itd.)

Z klas niższych widziałem : niestety każdy ma jakieś tam ruszta dodatkowe np. wkładane (jak szukałem to na już na pewno bez rusztów wodnych).
- Kotrem KWMP3 Ż 20kW
- Defro Komfort Eko - rynna lub retorta I, ślimak stal lub żeliwny ( stalowy ma lepszy motoreduktor podobno, żeliwny ma "starej generacji")
Niestety w okolicy wiele większego wyboru nie mam :/
Mam nadzieję,że wiele nie pokręciłem.
Powtórzę pytanko odnośnie retort - I czy II czy III (Brucer) - taka prostokątna? Czy nie martwić się tym za bardzo. Po prostu ma się tam dobrze palić bez większych kombinacji (zostawiam żonę na kilka dni, więc żeby się nie zamordowała w kotłowni).

Aha ten Skamp też mi się podoba tylko Plus czy Premium, ew. 5 kalsa PV

karoka65
29-01-2017, 17:27
Jeśli masz możliwość otrzymania jakiejś dopłaty to szukaj czegoś "klasowego" jeśli nie to sobie tym d...y nie zawracaj, zanim wejdą ograniczenia co do klasowości tego który kupisz i tak już nie będzie :) znaczy na złomie już będzie :)

kaczmarres
29-01-2017, 19:45
Dowiadywałem się w gminie, już jest regulamin, radni muszą (albo i nie muszą) go zatwierdzić, potem jakieś rozporządzenia itd, pozyskać kasę no i na końcu się okaże,że np. dadzą po 8000zł dla 20-50?? domostw. Więc to tak palcem po wodzie pisane. Poza tym kiedy to nastąpi, nikt nie wie, i czy się załapię,a ja chciałem/muszę do wakacji mieć już temat zamknięty i zapomniany.

colibri761
30-01-2017, 21:29
Ja proponowałbym Ci następujący wskażnik :

Na 1 m 2 budynku 1 KW

Wskazując na twój budynek : Najlepiej byłoby do powierzchni np 160 m 2 Zastosować kocioł 19 kw.

Z tej wartości dodałbym zapas aby kocioł chodził spokojnie czyli dałbym kociołek 24 KW .

Nie chce si*ę mądrować ale : Krążą różne teoria : Powiem tak : Twój dom zawsze odpowie ile energii potrzebuje .

Uważam, zę lepiej posidać większy kocioł niż za mały . A spalanie moim zdaniem jest porównywalne .

Proponowałbym również piec na ekogroszek , a nie na miał.

Z miału będzie dużo odrzutu.

Nie wiem czy mój piec polecać czy nie - Okaże się na razie sam jestem z deczko zawiedziony .

colibri761
30-01-2017, 21:36
Ja proponowałbym Ci następujący wskażnik :

Na 1 m 2 budynku 1 KW

Wskazując na twój budynek : Najlepiej byłoby do powierzchni np 160 m 2 Zastosować kocioł 19 kw.

Z tej wartości dodałbym zapas aby kocioł chodził spokojnie czyli dałbym kociołek 24 KW .

Nie chce si*ę mądrować ale : Krążą różne teoria : Powiem tak : Twój dom zawsze odpowie ile energii potrzebuje .

Uważam, zę lepiej posidać większy kocioł niż za mały . A spalanie moim zdaniem jest porównywalne .

Proponowałbym również piec na ekogroszek , a nie na miał.

Z miału będzie dużo odrzutu.

Nie wiem czy mój piec polecać czy nie - Okaże się na razie sam jestem z deczko zawiedziony .

colibri761
30-01-2017, 21:38
Kolega - wskazał słuszną drogę : Audyt energetyczny budynku .

OKreśli zapotrzebowanie , a potem to już : Z górki.

kaczmarres
30-01-2017, 22:16
Na chwilę obecną wybór między 3 sztukami. Rozmawiałem z p. Jareckim -dzięki za informacje, z gośćmi od Ogniwo i Defro. Realny wybór chyba tylko z tych 3 kotłów.
I teraz tak OZC jeszcze nie zrobione i nie wiem czy w ogóle - trochę mam brak danych - dom budował ktoś inny (ja go przejąłem), ale tak czy inaczej każdy z ww. osób stawia jednak raczej na 25kW,:
Najłatwiej dostępne :
1. Ogniwo eko plus 25kW (jak dla mnie fajna cena - 7500),retorta obrotowa, ślimak żeliwo, ecoal - podobno Mercedes, stoi po sąsiedzku.
2. Defro komfort eko 25kW widziałem, dotykałem (cena jeszcze milsza), kwestia czy z wykonaniem żeliwnym PZ czy nie ma takiej konieczności i trochę mały zasobnik, dostępny praktycznie w spożywczym na rogu
3. Skamp plus 25kW (cena w pełni akceptowalna,ale najdroższy), ale kusi podobno świetny palnik - tyle, że nie mam w okolicy gdzie go zobaczyć i ew. kupić.

Wiec pewnie na pozycji 1-2 się skończy. Jakieś podsumowanie? Pozdrawiam

karoka65
30-01-2017, 22:44
Typowy wpis instalatora szarlatana z lat 80-tych 20-ego wieku :)
Zapas i 1kW na 1 m2, Ci z lat 80-tych liczyli choć 1kW na 10m2 :)
Ja wstawiłbym tam kocioł 16 do 17kW max ale to nie mój dom :)
Aha czekać na odpowiedź domu też nie trzeba, można się dowiedzieć ile energii będzie potrzebował już teraz jest od tego OZC, wtedy i decyzję można podjąć pewniej i trafniej.

karoka65
30-01-2017, 22:58
Jakieś podsumowanie? Pozdrawiam
Już widzę że wdupisz się że no :)

kaczmarres
30-01-2017, 23:33
Myślę,że nie będzie straszna awantura,jak powiem, że te 25kW także zalecił p.Jarecki. Tak się tylko zastanawiam,w sumie ta chałupa ma te 17x12 x 2 a wg planu (bez garażu i kotłowni) =290m2 +CWU, więc wezmę 20 a w razie problemów zgłoszę sie po porady ;) każdy mówiĺ,że OZC to teoria, a chałupa stoi w szczerym polu i nawet przyjąć te 60-70W/m2 daje 18-21kW plus CWU.No i do OZC muszę wygrzebać skądś dane...których nie mam,bo np.okna wstawione 3 lata temu,drzwi też,(kwity gdzieś się zapodzialy) skąd wsp.U wziąć?? Fundamenty robił ktoś kiedyś,musiałbym je pewnie odkopac żeby zobaczy z czego i jak są zrobione itd. Itp :/ ale nadal jestem wdzięczny. A co w kwestii wyboru modeli?

klaudiusz_x
31-01-2017, 00:30
Policzę na podstawie kotła z podpisu.
25KW przy sprawności 65% (tak deklaruje ecoal).
Musiałbyś spalić na dobę prawie 140kg węgla 24MJ by osiągnąć 25KW przy sprawności 65%
Wyliczenie na podstawie sterownika eCoal w rbrk 12KW.

Sam sobie odpowiedz na pytanie.
Masz stodołę (dosłownie)?
Czy dom?
Znasz kogoś kto tyle spala w największe mrozy?
Słyszałeś o takiej chałupie?

asolt
31-01-2017, 09:10
[QUOTE=kaczmarres;7402046 każdy mówiĺ,że OZC to teoria, [/QUOTE]

Kazdy kto tak mówi nie wie o czym mówi, u nas jest tak ze najwiecej mają do powiedzenia ci którzy nie znają sie na tym o czym mówią. Zapytaj tych którzy wiedzą co to OZC i jaka jest dokladnosc tych obliczen, co danych to nigdy nie ma tak ze brak wszystkich danych, zawsze jakies są a resztę mozna uzupelnic. To nie dom pasywny gdzie kazdy parametr musi byc podany super dokładnie. Co do mocy to liczyłem kiedys dom 550 m2 powierzchni grzanej. dobrałem, 25 kW chociaz z obliczen wynika ze 17 kW tez by było ale takie było zyczenie kilenta i kocioł ma duzy nadmiar mocy a ze jest podajnikowy to nic złego sie nie dzieje.