PDA

Zobacz pełną wersję : Mądra Polka w trakcie szkody - jak poprawić montaż okien



Otirom
29-01-2017, 13:53
Witajcie Muratorianie,
jestem w trakcie budowy domu (stan półsurowy zamknięty, parterowy z poddaszem użytkowym, dół w środku całkiem wykończony i mieszkamy) i mam kilka pytań jak można poprawić od zewnątrz montaż okien bo w lecie będziemy ocieplać dom (styropian, 18 lub 20).

Montaż okien miał być 'tradycyjny' a nie 'ciepły' bo nie mamy ambicji posiadać dom pasywny, ale w ciągu prawie dwóch lat od kiedy okna były wstawiane dużo sie nauczyłam i chciałabym trochę ulepszyć to co jest. Na zrobienie wszystkiego 100% poprawnie jest już za późno - ale mam nadzieję jeszcze trochę poulepszać co jest zanim przyjdzie styropian, tak żeby dało się siedzieć na kanapie z kawą nie w przewiewie...

Czytałam o taśmach paroszczelnych i paroprzepuszczalnych i moje zasadnicze pytanie jest takie czy są taśmy których mogę użyć jeszcze teraz, kiedy okna są już wprawione? Szukałam w necie i tu na forum, ale znajduję wyłącznie użycie taśm paroprzepuszczalnych w momencie montowania okna, tak że są wpuszczone w ramę, a nigdzie czy mogę nakleić taką (jaką?) taśmę na połączenie rama-pianka-mur (tak jak na zdjęciu zrobiłam taśmą przeźroczystą)?

https://images84.fotosik.pl/324/cea9eb53e775cf9emed.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/cea9eb53e775cf9e)

https://images83.fotosik.pl/323/00951044f372788cmed.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/00951044f372788c)

(jeszcze wyjaśnienia, zdaję sobie sprawę że pianka przez 2 lata sparciała, wierzchnia warstwa jest do zdrapania, szczelinę trzeba zapianować raz jeszcze, obciąć nadmiar i wtedy kleić tą ewentualną folię, planuję też może na styk ramy okna i zachodzącego na nie styropianu dać taśmy rozprężne, ale trochę się boję że rozepcha styropian)

ClNEK
30-01-2017, 07:04
Jak najbardziej mozna nakleić taką tasmę w zaproponowany przez Ciebie sposób. Pianki polecam wymienić jak najwięcej i na taką wysoko elastyczną.

bwojtek
30-01-2017, 09:25
Jak najbardziej mozna nakleić taką tasmę w zaproponowany przez Ciebie sposób.

Ale raczej tylko od zewnątrz...
Ja bym tu poszedł w innym kierunku. Od wewnątrz SP 925 a na zewnątrz taśma rozprężna podczas wykonywania ocieplenia.

EDIT:
Teraz doczytałem, że od wewnątrz "już pozamiatane".

Jan Kalita
30-01-2017, 09:48
W żadnym wypadku nie polecam klejenia taśm w taki sposób:

1. Taśma z powierzchni fakturowanej typu antracyt jak tutaj widać może się odklejać, więc i tak wilgoć może przenikać do pianki.
2. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie wykorzystanie taśm rozprężnych w warstwie ocieplenia na połączeniu styropian-ościeżnica. Tylko proszę pamiętać, że ocieplenie właściwie to nie powinno zakrywać więcej niż 50% ramy.

bwojtek
30-01-2017, 09:56
Tylko proszę pamiętać, że ocieplenie właściwie to nie powinno zakrywać więcej niż 50% ramy.

A to dlaczego?

jareko
30-01-2017, 09:58
Niestety tak jak napisał bwojtek
Pozamiatane
W szczelnym montażu tak zwanym ciepłym najistotniejsze jest uszczelnienie połączenia okna z murem od wewnątrz pomieszczenia a nie z zewnątrz a tu wnetrze wykonczone
I tak jak poradzil od zewnatrz tasma rozprezna przy wykonaniu ocieplenia

Jan Kalita
30-01-2017, 10:01
Kiedyś napotkałem coś takiego:

http://montaze.info.pl/wp-content/uploads/2011/08/Poradnik-Zrzeszenia_warunki-techniczne.pdf

W mojej okolicy większość odbiorów polega właśnie na tej zasadzie, choć z kilkoma zapisami się nie zgadzam. Co nie zmienia faktu, że i tak jak nie z tego to z poradnika ITB wszystko jest wykonywane.

jareko
30-01-2017, 10:25
Widzisz kolego ktoś bezmyślnie puścił babola i dalej go rozpowszechniasz. By maksymalnie ocieplić okno węgarkiem powinien on nachodzić na ościeżnicę co najmniej tyle by zakryć całą część kwadratowej części profila czyli pozostawiamy realnie 15-20 mm nie osłonięte. Dla zwolenników oszczędności każdego promila strat wręcz cała ościeżnica powinna być zakryta ociepleniem ale...ale to tak brzydko wygląda, że nie znam nikogo kto tak sobie chałupę ocieplił
Tu nie ma co ukrywać że rządzi poczucie estetyki Inwestora a nie parametry tego połączenia

Jan Kalita
30-01-2017, 10:51
No ok - zgadzam się, nawet dla niedowierków wielokrotnie wrzucano tutaj rysunki rozchodzących się izoterm w takim rozwiązaniu.

Co z tego, skoro na podstawie moich pomiarów, pracy montażystów i ociepleniowców jesteśmy oceniani przez inspektora wyposażonego w wiedzę taką jak wrzuciłem w tym poradniku. W budynkach mieszkalnych jednorodzinnych jeszcze tak na to nie zwracają uwagi, ale przy inwestycjach bywa różnie. Jeszcze jako okniarz to nie mam takich problemów, ale słyszałem o kilku ociepleniowcach, którym odmówiono zapłaty za wykonanie zbyt szerokich węgarków, bo zakrywały 90% prostej części ramy....

jareko
30-01-2017, 10:55
To już ich problem że nie mieli tego uzgodnionego na piśmie
Nie interesują nas w naszych rozwiązaniach developerzy i ich poszukiwania pretekstu by kasy nie wypłacić. Nie mieli na papierze - sami się podłożyli.
Doradzamy Inwestorom indywidualnym którzy chcą mieć zrobione dobrze

Jan Kalita
30-01-2017, 11:07
Doradzamy Inwestorom indywidualnym którzy chcą mieć zrobione dobrze

True, zapomniałem w sumie o tym fakcie.
Reasumując proszę zapomnieć o poradniku, który wstawiłem wcześniej i robić jak się uważa.

Otirom
30-01-2017, 11:13
Bardzo dziękuję za ten szeroki odzew!

Macie rację - na parterze już pozamiatane... Ale jeszcze nie zmyte mopem, więc nie składam broni i ratujemy co jest :-P
Za to na piętrze jeszcze tynków nie ma, więc BARDZO dziękuję za informację o tej SP 925 o wyglądzie pasztetowej - nie wiedziałam że coś takiego wogóle istnieje a teraz wiem i to jest piękne :) Zwłaszcza że na piętrze są okna od stron o większej presji powietrza zimą (południowy wschód i północny wschód) to będzie jak znalazł :D

Już się przestraszyłam z tym niezakrywaniem połowy ramy, ale cieszę się że zdania są podzielone, bo u mnie (ze względów o których później, ale muszę to rozrysować) to pasuje zakryć tak przynajmniej 80%.

Martwi mnie wątpliwa przyczepność folii do okleiny antracytowej... Bo jeśli już się zdecyduję przykleić, to wolałabym żeby to nie było 'dla picu' tylko rzeczywiście spełniało swoją funkcję. Następny problem - czy można taśmę rozprężną przykleić na folię? Płaska część ościeżnicy ma 5,5 cm, jeśli nakleję folię to pewnie by wypadało żeby nachodziła przynajmniej ze 3cm, i czy taśmę (powiedzmy 1cm) mieścić jeszcze obok, więc za chwilę zasłonimy całą ościeżnicę, czy można taśmę nakleić na folię (co jeszcze miejmy nadzieję spowoduje dociśnięcie folii i zapobiegnie odklejaniu?) i to wszystko zakryć 4cm węgarkiem?

P.S. Jareko - szacun za twoją stronę internetową, mam ją juz przestudiowaną, ale nie wiem czy wiesz nie da się powiększyć obrazków (wybija błąd 404) a chciałabym ten o zabezpieczaniu progów okien balkonowych oglądnąć

jareko
30-01-2017, 11:25
Niestety część obrazków zniknęła ze strony i pozostały tylko miniaturki. Napisz w mailu o jakie Ci chodzi to odszukam i wyślę oryginały

Co do foli i taśmy
Sprecyzujmy o co chodzi
OD ZEWNĄTRZ
tu nie ma sensu folia i taśma jednocześnie. Wystarczy że nakleisz na czoło profila taśmę rozprężną w trakcie doklejania węgarka. Spełni swoje zadanie.
Dobrze że zakrywasz jak największą powierzchnię ramy - straty na połączeniu okno-mur będą wtedy najmniejsze.

OD WEWNĄTRZ
Jak nie masz jeszcze tynków możesz spokojnie przykleić folie paroszczelną do czoła profilu i później wykleić na ścianę. Będzie trzymać. Wystarczy ze uczynisz to dokładnie na odtłuszczoną powierzchnię okleiny np. denaturatem. Wystarczy 5 mm styku lub jeśli będziesz stosował listwy dylatacyjne tyle najść na ościeżnicę ile zakryje Ci listwa
Można też tak jak napisał bwojtek ładnie obciąć pianę i pokryć ją SP925 z "kiszki" posiadając oczywiście odpowiednią do kiszek wyciskarkę

Otirom
30-01-2017, 14:25
Dziękuję Jareko :)
Twoją wypowiedź o sposobie postępowania w środku zapisałam, wykonamy odpowiednio na piętrze, przegadam z mężem co woli wykonać (folia/pasztetowa ;) ) pod moje dyktando :cool: Obrazki to zaraz sprawdzę, chyba że tu mi wyjaśnicie co i jak w moim przypadku zrobić, to wysyłanie nie będzie konieczne.

Jeśli chodzi o stronę zewnętrzną to uważasz, że i folia i taśma to niepotrzebnie 2 grzyby w barszcz? Ja po prostu nie ufam piance jako materiałowi wiatroizolacyjnemu :/ Ale może przesadzam i pod styropian już nic nie zawieje... Rozumiem że taki sam pasek taśmy należy nakleić na górnej ościeżnicy? Czy taśma 10/2 będzie dobra czy mam to uzgodnić z wykonawcą jakiej szerokości jest szczelina z klejem w jego wykonaniu? (już widzę jego minę po takim pytaniu... :jawdrop:)

Czuję się już wystarczająco wyedukowana w zakresie prawa i lewa strona, teraz dół czyli parapety i progi.

Czy i tu muszę się zdecydować, albo folia albo taśma przy parapecie? Czy zasadne będzie na listwę startową nakleić pasek taśmy rozprężnej (izolacja termiczna) a na to przyłożyć folię paroprzepuszczalną (izolacja wiatrowa) z wywinięciem pod parapetem, parapet (blacha) zaczepić pod okno i przykręcić kilkoma wkrętami (przez warstwę folii i taśmy) do listwy? Tak by mi pasowało. Jak to robią praktycy-termopasjonaci?

Czy nie kombinować i zrobić z tym jakimś fartuchem (jeszcze jedna rzecz do ogarnięcia...) jak tu: http://jareko.wixsite.com/strona/monta-parapetow-zewn

https://images81.fotosik.pl/327/597d0224e0df5d3dmed.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/597d0224e0df5d3d)

Jan Kalita
30-01-2017, 14:30
Proszę żadnych wkrętów nie stosować, parapet zewnętrzny powinien być schowany pod okno - tak jak na rysunku na stronie jareko.

Otirom
30-01-2017, 15:30
Dziękuję Janie za zwrócenie uwagi - tak też sądzi mój wykonawca, że parapet tylko się zaczepia i pod niego daje pianę co go przyklei.
Ja natomiast widziałam informację, że mimo to dobrze jest go przykręcić chociaż kilkoma wkrętami. I bądź tu mądry, jak to ma być żeby było i ciepło i trwale :mad:

Jan Kalita
30-01-2017, 15:53
Do dziś widzę takie praktyki kiedy parapetu się nie da wsunąć pod okno, to wtedy przybijają papniakami do drewnianej ramy lub przykręcają na wkręty do PCV. W wypadku wkręcania do ramy to można stracić gwarancję na okna. Jeszcze do tej listwy parapetowej to nawet nawet, ale po co robić dziurę w czymś co powinno być jednolite i szczelne? A parapet nie "odleci", bo pomijając fakt, że będzie przyklejony to jeszcze boki z ocieplenia będą go trzymać.

jareko
30-01-2017, 15:56
Są dwa sposoby montażu estetyczny i taki sobie
Taki sobie polega na tym że wydre parapetu przekręca się do listwy podparapetowe parapet jest dosyć daleko od okna widać śruby i ogólnie beznadziejnie to wygląda
Estetyczny polega na włożeniu wydry parapetów w pierwszy rowek w ościeżnicy dokładnym ale bardzo dokładnym opianowaniu tego miejsca i tyle. ładnie i trwale
Zresztą masz to dokładnie opisane u mnie zarówno jeśli chodzi o parapety zewnętrzne jaki wewnętrzne

jareko
30-01-2017, 15:57
Janie możesz się oszukać bo jeśli pianowanie jest miejscami lub wcale i całość trzyma tylko ocieplenie końcówek parapetu to przy silnym wietrze taki parapet poderwie i zerwie

Otirom
30-01-2017, 16:33
Dziękuję Panowie - niniejszym mój wykonawca dostaje pozwolenie nie przykręcania parapetów, jeśli potrafi to zrobić bez tego.

Jest tylko jedna sprawa która mnie martwi i kombinuję, czy można zrobić lepiej.
Najczęstszy schemat izolacji parapetów to parapet/folia/listwa podp/folia/parapet tak jak np tu:
https://images83.fotosik.pl/326/3b80357b16a563b6med.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/3b80357b16a563b6)

I przemawia to do mnie, tak chcę robić poza jednym problemem. Ta listwa podparapetowa to przecież marne 2cm plastiku które dzieli moje +20 od -20 na zewnątrz, a jeszcze ma do niej tylko przez folię dolegać zimna blacha - to jak to ma nie być zimne od środka? Zależy mi, zwłaszcza w oknie wykuszowym gdzie mam ławę do siedzenia połączoną z parapetem i koniecznie chcę tam mieć możliwie ciepło. Nie mam jeszcze parapetów wewnętrznych (tylko kawałki paneli dla picu :p ) - może od tej strony coś kombinować? Czy można od zewnętrznej strony między folię a listwę podparapetową wkleić jeszcze taśmę rozprężną? Czy wyrwie parapet z zaczepów? Czym odizolować blachę od plastiku? Znów ta nieszczęsna pianka...?
https://images82.fotosik.pl/327/38fa19abe95032b4med.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/38fa19abe95032b4)

finlandia
30-01-2017, 16:39
Czuję się już wystarczająco wyedukowana w zakresie prawa i lewa strona, teraz dół czyli parapety i progi.

Czy i tu muszę się zdecydować, albo folia albo taśma przy parapecie? Czy zasadne będzie na listwę startową nakleić pasek taśmy rozprężnej (izolacja termiczna) a na to przyłożyć folię paroprzepuszczalną (izolacja wiatrowa) z wywinięciem pod parapetem, parapet (blacha) zaczepić pod okno i przykręcić kilkoma wkrętami (przez warstwę folii i taśmy) do listwy? Tak by mi pasowało. Jak to robią praktycy-termopasjonaci?

]

Czwarta strona - najważniejsza. Właśnie na dole można najwięcej stracić. Ponad wszystko bardzo starannie dopianuj narożniki, bo tu ze względu na technologiczne ścięcie rogu okna taśma na ogół nie przykrywa dziury. Piana - obcięcie nadmiaru, wspomniany wcześniej klej i dopiero taśma.
Pod listwę pianę najlepiej wstrzykiwać po założeniu na pistolet cienkiej nakładki (ja stosuję np. 5cm kawałek słomki do napojów )

Termostrachliwi wywalają listwę. Spotkałem takiego którego ktoś namówił i na zamontowanych oknach zrobił sobie tym podwójne kuku: raz pozbawił okna podparcia, dwa - kawałki styroduru które tam powpychał nie mogą być szczelne.
Termopasjonaci mogą przykleić na listwę pasek styroduru (np 1cm grubości jeśli się zmieści między parapetem a listwą ), ale myślę że skuteczniej będzie to zapianować, tyle że to wymaga przymierzenia parapetu, podniesienia go, zapianowania i dopiero usztywnienia /przyblokowania parapetu.
Tak teraz myślę, czy w tym miejscu nie sprawdziłaby się taśma rozprężna o szer. 3cm (np. 6cm przecięta na pół). Ale to zabiegi dla pasjonatów i nie wyobrażam sobie, by ktoś mógł to robić w ramach standardowego montażu:)

finlandia
30-01-2017, 16:44
Czy można od zewnętrznej strony między folię a listwę podparapetową wkleić jeszcze taśmę rozprężną?[/B] Czy wyrwie parapet z zaczepów? Czym odizolować blachę od plastiku? Znów ta nieszczęsna pianka...?
Przeceniasz siłę taśmy rozprężnej:) w moim wcześniejszym poście wyżej o niej wspomniałem.
Ta listwa to nie jest nędzne 2cm plastiku, a jakieś 3-4 i to zwykle trzykomorowa. Oczywiście słabsza niż rama okna, ale nie taka ono znowu nędzna by na nią psioczyć

Otirom
30-01-2017, 19:29
Finlandia - dziękuję za twoje wpisy :)
Dużo się dowiedziałam o odpowiedniej izolacji okien dzisiejszego dnia i myślę że jak poskładam informacje które tu wszyscy zamieścili to wyjdzie nieźle :lol2:

Przeszukałam dostępne szerokości taśm i są nawet 30mm - ale wyłącznie na grubsze szczeliny niestety. Natomiast jest opcja 20/4-10, wydaje mi się że to by się nadało, plus porządne pianowanie jak pisał Jareko. Zgadzam się że cięcie taśm nie mieści się w 'montażu standardowym' parapetów, ale myślę że jak tylko poproszę żeby przykleili taśmę to chyba nie będzie przesadne wymaganie...

Szukałam na stronie Oknoplastu jakie są dokładnie parametry termoizolacyjne tej ich listwy, ale albo nie potrafię tego znaleźć albo się nie chwalą.

Jareko - pytanie do Ciebie - czy fartuch zostawiony tak pod parapetem nie niszczeje i nie 'fruwa'?
https://images82.fotosik.pl/328/4834e8071792ccb0med.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/4834e8071792ccb0)

jareko
30-01-2017, 19:57
A dlaczego mialby ?

ClNEK
31-01-2017, 07:31
W żadnym wypadku nie polecam klejenia taśm w taki sposób:

1. Taśma z powierzchni fakturowanej typu antracyt jak tutaj widać może się odklejać, więc i tak wilgoć może przenikać do pianki.
.

:)
Musisz to uświadomoć wiekszosci (o ile nie wszystkim) producentom tasm, którzy na to pozwalaja :)

Im tez to uswiadom !! http://oknotest.pl/montaz-okien/multiko-wymiana-okien-w-scianie-warstwowej-3w

Wg ciebie taka tasma bedzie sie gorzej trzymac jak przyklejona do waskich bocznych wypustów ?

Np na znalezionym montażu tutaj:
380187

Jan Kalita
31-01-2017, 07:45
Nie mam bladego pojęcia po co? Mogli kołnierz zewnętrzny ładnie spasować wewnątrz ościeżnicy, a przyklejają ją na zewnątrz. Jak efekt końcowy jest dla Ciebie zadowalający, to ok - nie wnikam.

To zdjęcie na dole wynika raczej z mało dokładnego montażu, a nie wady systemu.

ClNEK
31-01-2017, 07:46
Odklejanie się z renolitu to tez mało dokładny montaż.

Jan Kalita
31-01-2017, 08:06
Wcale nie twierdzę, że nie, choć już miałem przeboje z Soudalem na jednej inwestycji. Doradzamy tutaj jednak pewnej Pani, która jest bardzo dociekliwa, ale sama tego nie montuje, więc nie możemy być w 100% pewni, że montaż będzie aż tak bardzo dokładny.

Otirom
31-01-2017, 09:03
Haha owszem, dociekliwa jestem. Świadomy dociekliwy inwestor zmorą montażysty :cool:
Szkoda że zanim nie zobaczę problemu który już jest to nie jestem świadoma, że nastąpi - życie by było prostsze a dom cieplejszy.

Jareko - To było pierwsze co mi przyszło do głowy jak zobaczyłam że ten fartuch (czy na innych rysunkach folia) tak wystaje spod parapetu. Rozumiem że kluczowa jest tu wielkość kawałka który wystaje żeby było dobrze? Czyli pewnie jakiś centymetr-dwa nie więcej?

Rysunek który chciałam zobaczyć z bliska to ten o niskim progu na Twojej stronie, bo nie bardzo rozumiałam co znaczą poszczególne warstwy, ale jak się przyglądnęłam dokładnie plus post który napisałeś6 lat temu to już chyba wiem wszystko co można w tej sytuacji zrobić.
"Jareko napisał: zrobiłbym tak: podciągnął do góry ocieplenie - tak 15-20mm poniżej ościeżnicy - jeśli masz w niej coś takiego jak listwa podparapetowa, później przykleił taśmę paroszczelna do tej listwy, wyciągnął ja poza styropian i do jego pionowej części przykleił drugi koniec, pozniej dal na to obróbkę blacharska i koniec"

Jedyny problem że nie wiem czy ten próg posiada pod spodem jakiś wręb żeby dało się obróbkę blacharską zaczepić tak jak pod ramę okienną?
Ma ktoś może zdjęcie jak taka obróbka blacharska wygląda? Szukam po internecie ale tam tylko zdjęcia złych montaży i rozmrożonych tarasów... Taras ma być drewniany, fundamenty są ocieplone 10cm XPS i to się aktualnie kończy jakieś kilkanaście centymetrów poniżej progu (chwilowo zasłonięte tymczasowym tarasem, jeśli to coś zmieni mogę zrobić zdjęcie obok gdzie to lepiej widać)
https://images82.fotosik.pl/328/62f291565e558568m.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/62f291565e558568)

jareko
31-01-2017, 12:12
Woooow odkurzylas moj post sprzed lat. No no no :)
A wiec nalezy to zrobic tak jak opisalem z tym tylko ze ocieplenie skonczyc nizej bys miala miejsce na dechu tarasu z uwzglednieniem legarow jesli deski beda ukladane rownolegle do sciany

Otirom
14-02-2017, 08:49
Witam po feriach, wracam do tematów budowlanych :)
(chociaż tematy budowlane nieźle rzucają się na głowę i na codzień, ubieram dziecko na sanki, tak wyszło że na podkoszulek włożyłam luźny sweter i luźny polar, dziecko się schyla i widzę że zewnętrzne ubrania odstają odsłaniając podkoszulek na brzuchu - myślę Oho! Mostek termiczny:mad: :lol2: )

Jareko - staram się staram kopać sama, a pytać dopiero o konkretne rozwiązania w moim przypadku. Widzisz? Już 6 lat takie rzeczy mówisz, a te ludzie to wciąż pytają o to samo... :D Hmm deski raczej będą prostopadle do ściany - a co to za różnica? Czy pierwszy legar musi z jakiegoś powodu być bliżej niż 10cm od litej ściany (grubość ocieplenia)?

Dotychczas było o poprawianiu przyzwoitego - to teraz czas na naprawianie babola :mad:
Jak to pewnie na każdej budowie, część rzeczy mam zrobione lepiej, inne gorzej - ale to jest (z różnych powodów) schrzanione nieźle. Chodzi o próg w drzwiach wejściowych. Drzwi są sosnowe z progiem aluminiowym, Agmaru, projekt mój, montażysta ten sam z Oknoplastu (co najlepsze - i tak go lubię ;) )
Idę sobie kiedyś wieczorem po schodkach na ganek a tu takie coś...
https://images83.fotosik.pl/360/e0c5ac2752572057med.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/e0c5ac2752572057)
Tak jest - to co widać to światło przeświecająca pod progiem! Czyżby należało dodać nową kategorię poprawności montażu - światłoszczelność? Moje drzwi światłoszczelne nie są :P

Część winy biorę na siebie - to była już końcówka przed przeprowadzką (montaż drzwi w piątek rano, mieszkamy od tego piątku po południu) i nie starczyło mi sił i cierpliwości żeby dopilnować jak to ma być zrobione :/ To znaczy warstwa spodnia zrobiona jest nieźle - wylewkarz dojechał wylewką wewnętrzną tylko do ściany a w pozostałych 24cm mąż dał 10cm przekładkę z XPSa i 14 bloczek od strony zewnętrznej (blczoek jest na całej szerokości w kątach, żeby na nim opierała się futryna). Problem zaczyna się wyżej - Kiedyś docelowo (realnie za 10 lat) mają by płytki, ale narazie po taniości są panele. Gość od paneli nie wiedział jak daleko ma dojechać panelami, ja też nie, mówi 'To ja Pani zostawię taką szczelinę, kiedyś tam Pani płytkę wsunie' a ja że po moim trupie żadne zostawianie szczelin, niech robi do samego końca podłogi, najwyżej jak z drzwiami przyjadą to dotną. Z drzwiami przyjechali, atmosfera była nieco napięta i bez większego zastanowienia po prostu zamontowali je NA PANELACH. Tam gdzie jest futryna to jeszcze ujdzie, bo są dociśnięte, ale ten próg to sobie właściwie wisi w powietrzu bo jest lekki, nie dali pod niego żadnej pianki... Więc nic dziwnego że oczywiście jak tylko jest mróz, próg wygląda jak półka w zamrażalniku
https://images83.fotosik.pl/360/34728075ce6b76b7m.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/34728075ce6b76b7)

Doradźcie - jak to teraz można wyprowadzić na prostą nie zdejmując drzwi? Żeby na te 10 lat jakoś to było sensem. Gdzie i jak dojechać styropianem, czy może wyciąć od zewnątrz kawałek panela i wcisnąć piankę pod próg (najpierw go chyba trzeba na chwilę obciążyć) żeby chociaż przykleił się do paneli? Jak to powinno od zewnątrz wyglądać? Wklejam więcej zdjęć (ta bura tkanina to pianomat spod paneli jeszcze nieobcięty)
https://images81.fotosik.pl/361/8bcf782a92181895m.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/8bcf782a92181895) https://images83.fotosik.pl/360/3f2fe020c2412957m.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/3f2fe020c2412957) https://images82.fotosik.pl/361/aee91cdec4f168c5m.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/aee91cdec4f168c5) https://images83.fotosik.pl/360/40ce4753502b17f4m.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/40ce4753502b17f4)

finlandia
14-02-2017, 09:44
Czy ja dobrze widzę: od zewnątrz, spod progu wystają panele?

MMichal
14-02-2017, 10:57
Witam

No ja też tak to widzę właśnie, o samym "solidnym" progu nie wspomnę - powinni zakazać stosowania czegoś takiego :)

Pozdrawiam

Gizmo_
14-02-2017, 12:22
Można by wyciąć panele równo od wewnętrznej strony progu (tak aby "wisiał" w powietrzu) i CAŁĄ powstałą przestrzeń wypełnić illbruck SP351. Powinno uszczelnić a jak stwardnieje także podeprzeć całość.

Otirom
14-02-2017, 12:23
Niestety Finlandia oczy cię nie mylą - zaiste to panele (na piance i folii) wystają spod drzwi od zewnątrz :p

Gdyby sprawa była prosta to bym nie pytała...

Próg miałąm do wyboru drewniany i aluminiowy a jestem przeciwnikiem drewna w mocno użytkowanych miejscach dlatego padło na aluminiowy, zresztą fajnie że jest niski, jeżdżę prez niego wózkiem dwa razy dziennie i to doceniam. Tylko montaż mogłby nazwijmy to delikatnie być bardziej z głową:(

Otirom
17-02-2017, 21:30
https://images83.fotosik.pl/360/40ce4753502b17f4m.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/40ce4753502b17f4)

Gizmo - z wycięciem warstwy paneli spod progu dobry pomysł, ja też o tym myślałam - ale przez dostawkę (nieotwieraną) chyba niemożliwy do wykonania :( Nie wyobrażam sobie cięcia paneli (pewnie szlifierką kątową) równo wokół tego słupka oddzielającego skrzydło drzwi od dostawki...

No nic - chyba tylko zostaje po prostu pianą zapianować ile się tam da pod panelami, a sam próg... no to kurczę wciąż nie wiem :( Jak to właściwie powinno być od początku zrobione? Przecież gdyby to stało na wylewce to nie byłoby wiele lepiej :confused:

finlandia
17-02-2017, 22:27
Nie ma odpowiedzi, bo nie wiadomo co napisać. Jest to zrobione beznadziejnie. Te panel powinny być dołożone później. Nie da się ich zdemontować? Bo może ta część poszła by szybciej niż z drzwiami.

Dobrze przemyślane drzwi mają próg pod całą długością drzwi. Dzięki temu na całości mogą wyglądać zgodnie a pod próg da się zwykle zastosować systemowe poszerzenia.
W przypadku takiej wylewki należy ustawić go na podkładkach - usztywnić odpowiednio i uszczelnić.

Gizmo_
18-02-2017, 08:33
Pianka rozwiąże problem na bardzo krótko... czy panele są łączone pod progiem w wiatrołapie? jeśli poszczególne rzędy są krótkie może da się je wysunąć przed drzwi i tam skrócić.