PDA

Zobacz pełną wersję : Klejenie płyt GK na ściany z grzybem!



kubawasko
30-01-2017, 18:01
Witam,

Posiadam dwa pokoje na pierwszym piętrze. Niestety jest to stare budownictwo, dom nie ocieplony (brak elewacji) i ściany w tych pokojach (zewnętrzne) są pokryte delikatnym grzybem. Oczywiście grzyb jest w samych rogach ścian. Chciałbym ściany wyczyścić, zastosować preparaty odgrzybiające i wyrównać ściany płytami GK.

Niestety odpada skuwanie ścian i tynkowanie na nowo.

Czy jak wykonam taki zabieg i przykleję nawet i zielone płyty GK to mam pewność, że grzyb nie pojawi się ponownie?
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za rady.

bladyy78
30-01-2017, 18:19
Nie masz pewności ze grzyb nie pojawi się ponownie, jak w sianach jest wilgoć to gips spowoduje ze grzyb będzie miał jeszcze lepsze warunki do rozwoju.

kubawasko
30-01-2017, 19:54
Nie masz pewności ze grzyb nie pojawi się ponownie, jak w sianach jest wilgoć to gips spowoduje ze grzyb będzie miał jeszcze lepsze warunki do rozwoju.

Nawet jeśli ściana będzie wyczyszczona i wysuszona?

oszczednyGrześ
30-01-2017, 20:06
Nawet jeśli ściana będzie wyczyszczona i wysuszona?

Najpierw trzeba wyeliminować przyczynę powstawania grzyba. Nie można zakleić tego ogniska, będzie jeszcze gorzej, szkoda pieniędzy. Problemem jest słaba wentylacja no i brak izolacji. Zatem środki odgrzybiające pomogą na chwilę. Co ja zwykle robię:
1. Usprawniam wentylację.
2. Pozbywam się grzyba, osuszam ściany.
3. Zabezpieczam środkami.
3. Jak się da doizolowuję ścianę.

kubawasko
31-01-2017, 05:36
Najpierw trzeba wyeliminować przyczynę powstawania grzyba. Nie można zakleić tego ogniska, będzie jeszcze gorzej, szkoda pieniędzy. Problemem jest słaba wentylacja no i brak izolacji. Zatem środki odgrzybiające pomogą na chwilę. Co ja zwykle robię:
1. Usprawniam wentylację.
2. Pozbywam się grzyba, osuszam ściany.
3. Zabezpieczam środkami.
3. Jak się da doizolowuję ścianę.

Jeżeli chodzi o poprawienie izolacji to niestety z dnia na dzień elewacji nie zrobię. Co do wentylacji to wydaje mi się że jest wszystko ok. Grzyb zaczął powstawać w zimie, przy ścianach gdzie były wysokie meble. I tu wydaje mi się problem że ta cyrkulacja powietrza miała opory by dogrzac takie kawałki ścian.

oszczednyGrześ
31-01-2017, 10:07
Jeżeli chodzi o poprawienie izolacji to niestety z dnia na dzień elewacji nie zrobię. Co do wentylacji to wydaje mi się że jest wszystko ok. Grzyb zaczął powstawać w zimie, przy ścianach gdzie były wysokie meble. I tu wydaje mi się problem że ta cyrkulacja powietrza miała opory by dogrzac takie kawałki ścian.

Zatem z wentylacją nie jest OK :).

kubawasko
31-01-2017, 13:04
To jakie rady w takim razie?

oszczednyGrześ
31-01-2017, 13:35
To jakie rady w takim razie?

Jak wygląda wentylacja w tym domu/mieszkaniu?

Z czego jest ściana?

bladyy78
31-01-2017, 13:46
Jaka rada a no taka: sprawdź co jest przyczyna grzyba, czy niesprawna wentylacja czy wilgotna ściana spowodowana zamakaniem muru, ewentualnie przemarzaniem ściany . W takiem wypadku jedynie co możesz zrobić to poprawić wentylację pomieszczeń i walczyć z grzybem środkami do tego przeznaczonymi. Przykrycie grzyba nigdy nie rozwiązuje problemu.

kubawasko
31-01-2017, 15:38
Jest to piętro, są dwa pokoje, łazienka i salon połączony z korytarzem. Wentylacja jest tylko w łazience + okno poddaszowa z nawietrznikami, w salonie są dwa okna poddaszowe z nawietrznikami. W pokojach wentylacji nie ma (żadnej kratki). Problem zawsze pojawiał się w zimie więc mogę sugerować, że jest to problem przemarzaniem ściany.

Luxum
05-02-2017, 17:26
Najpierw trzeba ustalić przyczynę wystąpienia pleśni.
Jeżeli nie ma wentylacji, to okna muszą być rozszczelnione.
Sądzisz, że przyczyną jest przemarzanie, ale sprawdź, czy nie ma podciągania wilgoci z bezpośredniego kontaktu z wodą opadową itp
Na parterze, to przeważnie brak izolacji fundamentów, na piętrze nieszczelność dachu, nieszczelność rynien lub ich brak.
Jeżeli podciąga wilgoć musisz ją odciąć. Najtaniej zrobisz to stosując płyn do iniekcji " Suchy Mur" . Dopiero po skończonym zabiegu, zastosuj preparaty odgrzybiające , zrób hydroizolację i zastosuj panele ocieplające od wewnątrz lub pomaluj specjalną farbą antygrzybiczną.