PDA

Zobacz pełną wersję : Grunt pod lawe fundamentowa_jak przygotowac?



04-04-2005, 09:33
zastanawiam sie jak to wykonac
do kopania mam zamiar zatrudnic koparke, ale mam dylemat
czy koparka powinna kopac do konca, czy moze ostatnie jakies 10- 20 cm powinienem wykopac recznie?
jesli przypadkiem w ktoryms miejscu wykopie za gleboko to co wtedy?
mozna zasypac glina?
piaskiem?
albo trzeba zalac betonem
dodam, ze nei zamierzam stosowac chudziaka pod lawe

04-04-2005, 09:46
czyzby dla innych sprawa byla oczywista?
nikt nie ma podobnych watpliwosci?

rafałek
04-04-2005, 09:52
Ostatnie cm powinno się kopać ręcznie. Uzyskasz wtedy równe dno i nie naruszysz struktury gruntu rodzimego.
O ile mnie pamięć nie myli to jeśli byś miał wyrównywać zbyt duże ubytki w nie to na pewno nie gliną, ale tego nie jestem pewny.

pawelurb
04-04-2005, 10:43
a ja mam takie pytanie "techniczno-łopatologoczne" jak kopać pod fundament żeby złapać poziom dna wykopu ? co obrać za punkt odniesienia ? działka nie jest idealnie równa , więc żeby utrzymać poziom wykop bedzie musiał mieć zmianiającą się głębokość , chciałbym go wykopać odrazu równo, bo ława będzie wylewana bezpośrednio w wykopie i jak będzie wypoziomowane dno wykopu to ława też wyjdzie mniej więcej w poziomie.... może sie mylę , ale powiedzcie jak to jest w praktyce?

04-04-2005, 10:48
zadajesz dobre pytania
jestem na tym samym etapie

wiec ja to widze tak (jesli sa lepsze propozycje to czekam )
masz paliki ktore wyznaczaja gdzie poleca fundamenty
do palikow przybijasz deski- ale tutaj pomagasz sobie tak zwana szlauch waga (czyli wezem gumowym) i robisz wszystkie deski na tym samym poziomie.
wbijasz gwozdzie do tych desek i przywiazujesz sznurek cienki i mocny, dobrze go naciagasz,
a potem mozesz na tym napietym sznurku powiesic taki nie zbyc ciezki( zeby sznurek sie nie uginal) pion o odpowiedniej dlugosci i przesuwajac ten pion wzdluz sznurka bedziesz wiedzial jak gleboko kopac ;)

rafałek
04-04-2005, 11:05
...działka nie jest idealnie równa , więc żeby utrzymać poziom wykop bedzie musiał mieć zmianiającą się głębokość, chciałbym go wykopać odrazu równo, bo ława będzie wylewana bezpośrednio w wykopie i jak będzie wypoziomowane dno wykopu to ława też wyjdzie mniej więcej w poziomie.... może sie mylę , ale powiedzcie jak to jest w praktyce?

Działka nie jest równa - jak wielkie są to róznice, bo jeśli niewielkie to może warto w miejscach lekko wyższych pokopać głębiej (wymagana głębokość w punkcie najniższym terenu, a w wyższym masz wykop głębszy). Jeśli nierówności są znaczne to raczej ława schodkowa - oszczędzisz betonu.
Jak uzyskać poziom - to już napisał Leon.

Wciornastek
04-04-2005, 13:33
[Działka nie jest równa - jak wielkie są to róznice, bo jeśli niewielkie to może warto w miejscach lekko wyższych pokopać głębiej (wymagana głębokość w punkcie najniższym terenu, a w wyższym masz wykop głębszy). Jeśli nierówności są znaczne to raczej ława schodkowa - oszczędzisz betonu.

Zgadza się. Mi też zaprojektował architekt ławę schodkową. Mam spadek ok 1m.

rafałek
04-04-2005, 13:45
Nie zrzucaj może wysokości pionem, bo nie unikniesz naciągnięcia ławy sznurkowej, ale odmierzaj łatą geodezyjną.

remx
04-04-2005, 15:05
Jest bardzo prosty sposób przygotowania gruntu pod ławę.
Można pod tą ławą wylac inną ławę. Oczywiście pojawia się jak przygotować grunt pod TĄ ławę - oczywiście wylewając kolejną ławę.
Każda z nich powinna być solidnie zbrojona zgodnie ze sztuką budowlaną.

jprzedworski
04-04-2005, 16:02
dodam, ze nei zamierzam stosowac chudziaka pod lawe
A co chcesz przez to osiągnąć? Chudziak jest tańszy, a i tak musisz wlać jakiś beton.

bajzi
04-04-2005, 16:05
geodeta wyznacza poziom (pkt odniesienia -reper) na paliku i tego należy się trzymać.

pattaya
04-04-2005, 16:25
Leon
A jaki masz grunt?