PDA

Zobacz pełną wersję : jaka kolejność warstw przy ociepleniu ściany fundamentowej?



pawelurb
04-04-2005, 09:56
począwszy od bloczków , co po kolei ? najpierw izolacja jakimś abizolem lepikiem czy czymś takim, potem ocieplenie a co na ocieplenie? też izolacja przeciwwilgociowa? czy jakoś inaczej?

pattaya
04-04-2005, 11:35
bloczki,rapówka,abizol,klej,styropian,siatka,klej ,abizol

04-04-2005, 12:04
a ja wylewam dwie sciany monolityczne jedna 20 cm grubosci druga 12 cm
miedzy nimi 20 cm styropianu
mialem troche nerwow o to z kierownikiem budowy ale juz jest ok
zgodzil sie tylko musze wsadzic tam troche pretow
zewnetzrna scianke betonwa moze pomaluje jakims abizolem, albo zostawie niezaizolowana

Sp5es
04-04-2005, 18:21
Pattaya dobrze mówi, dla zwykłego styropianu (FS30).
W eleganckich wersjach , można alternatywnie siatkę zbroić w tzw. ciekłe folie. Po polsku nazywają to też Dichtschlaemme. Nie jest wtedy konieczny ostatni bitum.

O ile weźmiesz styropian XPS (wytłaczany) - Styrofoam , Styrodur, to można go zostawić, po przyklejeniu bitumem na hydroizolację. Dobrze jest wziąć gatunek tzw. ze skórka (błyszcząca powierzchnia) . Jak przesmarujesz bitumem, napewno mu nie zaszkodzi. Tyle że dużo droższy ten styropian, lecz i zachowanie i własności inne. Jak nie masz hektarów cokołów, to warto zapłacić.

Pilnuj, aby bitumy były bezrozpuszczalnikowe, bo ci rozpuszczą styropian.

Gerion
05-04-2005, 10:15
Pattaya pisze o rapówce. A ja się tak zastanawiam, czy konieczne jest wygładzanie powierzchni ściany fundamentowej? Nie wiem, tylko pytam.

W moim projekcie jest (przekrój ściany fund. ):
dysperbit x 2/rapówka 1,2 cm/styropian 5 cm na izolbecie/bloczki M6/rapówka 1,2cm/dysperbit x 2

Mimo, że dysperbit to masa asfaltowo-kauczukowa i dwie warstwy na zagruntowanej rapówce powinny zaizolować przeciwwilgociowo fundament, to waham się, czy nie dać dodatkowo jakiejś folii?

Jakieś sugestie, podpowiedzi?

pozdrawiam
Gerion

remx
05-04-2005, 10:40
Ja nie mam rapówki, miałem równe bloczki i pilnowałem aby spoiny były b dobrze zrobine tj idealnie zlicowane ze ścianą, żadnych szczelin.
W podjęciu decyzji pomogło mi, że mam sucho na działce - nie było ryzyka, że ściany fundamentowe stoją w wilgoci i woda znajduje sobie jakieś mikropęknięcia w zaprawie rozszerzając je przez kolejne lata.

pattaya
05-04-2005, 10:53
Rapówka nie jest warstwą konieczną a tylko ułatwiającą życie :D

tom soyer
05-04-2005, 11:01
Rapówka nie jest warstwą konieczną a tylko ułatwiającą życie :D

a co ona ma ulatwic? smarowanie abizolem czy dysperbitem (jesli ma byc ociepleniem styropian) na pewno latwiej przebiega na gladkiej scianie. Latwiej tez o szczelnosc takiej izolacji.

Ja wartswe ocieplenia przykrylem przed zasypaniem gruba folia ktora zostala wywinieta pod kapinosem ocieplenia parteru. Czesc "naziemna" styropianu przykrywa folie i bedzie otynkowana.

pattaya
05-04-2005, 11:06
a co ona ma ulatwic? smarowanie abizolem czy dysperbitem (jesli ma byc ociepleniem styropian) na pewno latwiej przebiega na gladkiej scianie.
Dokładnie to.

Birdy
23-08-2005, 08:29
Jak ocieplić? W projekcie jest styropian OD WEWNĄTRZ. Na zewnątrz nie ma nic. Wolałbym coś jednak dać, ale nie może być zbyt duży nawis ściany parteru - klinkier.

aru
23-08-2005, 13:11
ściana piwniczna czy nie, poziom wody gruntowej?
to decyduje najczęściej o izolacjach

Birdy
23-08-2005, 20:28
* Bez piwnicy
* woda na -60cm od gruntu rodzimego, ale ława płytka -40cm od rodzimego
* ściany nadziemia trójwarstwowe

aru
24-08-2005, 07:59
1.2w- zagruntować ścianę abizolem lub innym szuwaksem + styrodur (lub podobne, przy styropianie warto by było zaciągnąć siatką i klejem co cenowo jest praktycznie to samo co styrodur)
2.3w - zagruntować ścianę zewnętrzną (ew i wewn lub styropian przykleić na lepiku)
3. wykonać porządnie izolację poziomą na ścianie - fundament może być wilgotny ale wyżej nie pójdzie
4.ocieplenie od ZEWNĄTRZ;
chciaż :o :

http://foto.onet.pl/upload/48/50/_522062_n.jpg

Birdy
24-08-2005, 20:41
Dzięki za info ale od ZEWNĄTRZ odpada, będzie za duży nawis klinkieru - trójwarstwowe ściany nadziemia. Dam styropian 5 cm to cegła będzie wisieć w połowie w powietrzu - bez szans... A zewnętrzną to fakt, zagruntować.

jacekkkk
19-09-2005, 20:21
czy 5 cm. styropianu to wystarczająca grubość :o u mnie jest styro 12 cm. i to nie jest szczyt możliwości

Maly28
14-12-2005, 12:51
Dzień dobry . Mam podłoże gliniaste ale woda tam wogóle nie stoi , na głębokości 1,2 m poniżej gruntu mam wylane łąwy z betonu B20 z betoniarni ( lane gruchą i zagęszczane zagęszczarką , oczywiście zbrojenie) na to wymurowane ściany fundamentowe z bloczków betonowych obsmarowane już z obydwu stron dysperbitem. Jak mam teraz użyć izolacji żeby było dobrze. Chciałem użyć teraz na dysperbit na zewnątrz płytę ekstrudowaną ursy XPS N-W-I i dalej nie wiem co mam jeszcze dać żeby to przed zimą zasypać