PDA

Zobacz pełną wersję : Panele cienkowarstwowe CIS Solar Frontier



TwojPan
31-01-2017, 14:10
Witam.
Czy ktoś z forumowiczów,korzysta może z paneli w takiej technologii?Chciałbym zamontować panele o łącznej mocy ok 3,5kW,szukam opinii na temat tej firmy oraz wykonawcy.
Dziękuję.

marcinbbb
31-01-2017, 16:11
Przemyśl i poczytaj o technologi cienkowarstwowej, później dodaj różnice w cenach konstrukcji montażowej, i samej robocizny.

TwojPan
31-01-2017, 16:57
Przemyśl i poczytaj o technologi cienkowarstwowej, później dodaj różnice w cenach konstrukcji montażowej, i samej robocizny.
Przeczytałem sporo.Wyceny,dla tej samej mocy instalacji to 2-3k pln.
Nie znalazłem lepszej (wydajniejszej) technologii niż cienkowarstwowa.Lepsza wydajność przy procentowym zacienieniu,większe możliwości w montażu pionowym (ściana),wydajniejsza praca podczas dużego nasłonecznienia,a wreszcie wygląd-który dla mnie ma ogromne znaczenie.
Bardzo żałuję,że nie kupiłem TSMC CIGS,zanim technologie wykupili amerykanie.Teraz ceny są zbyt wysokie.Ale Frontiery wydają się godnym zamiennikiem.
Szkoda tylko,że w Polsce firmy instalacyjne-ich większość woli opowiadać bzdury,że to "gorsza technologia".

marcinbbb
31-01-2017, 17:10
Widzę że różnica w cenie konstrukcji montażowej, i wyceny instalacji zostały celowo pominięte ;) Podobnie jak inwerter transformatorowy.
Ale cieszę się że wiesz co kupujesz i wiesz czego się spodziewać.
Powodzenia.

TwojPan
31-01-2017, 17:37
Widzę że różnica w cenie konstrukcji montażowej, i wyceny instalacji zostały celowo pominięte ;) Podobnie jak inwerter transformatorowy.
Ale cieszę się że wiesz co kupujesz i wiesz czego się spodziewać.
Powodzenia.
Cena jest wraz z montażem,oraz dedykowanym inwerterem beztransformatorowym :)
http://recost.pl/panel-fotowoltaiczny-cigs-cis-solar-frontier-170w-p-100.html

marcinbbb
31-01-2017, 17:50
Buhehehehehe
590 PLN za panel każdy panel 170W policzmy ile płacimy za 1W
590 / 170 = 3,47PLN/W

Toż to moje Suntech 275W monokryształ 4 bus bary kosztowały 15 miesięcy taniej o 1,2PLN/W

Ale jak pisałem Powodzenia ;)

TwojPan
31-01-2017, 17:51
Buhehehehehe
590 PLN za panel każdy panel 170W policzmy ile płacimy za 1W
590 / 170 = 3,47PLN/W

Toż to moje Suntech 275W monokryształ 4 bus bary kosztowały 15 miesięcy taniej 1,2PLN/W

Ale jak pisałem Powodzenia ;)

To są ceny sklepowe,nie mówiłem że tyle zapłacę :)
No dobrze,a porównując Twoje Suntechy-jak wypadają w porównaniu z tymi japońcami...raczej blado.

marcinbbb
31-01-2017, 18:05
Nie no moje to taka chała... moimi możesz ze swoich śnieg zdrapywać w zimę. Różnica jest taka że ja mam ;)

Powodzenia i z mojej strony to wszystko.

TwojPan
31-01-2017, 18:12
Nie no moje to taka chała... moimi możesz ze swoich śnieg zdrapywać w zimę. Różnica jest taka że ja mam ;)

Powodzenia i z mojej strony to wszystko.

Kolego spokojnie.Ja też niebawem stanę sie ich posiadaczem,nie reklamuję ich.Pytałem użytkowników Frontierów.Byłem przygotowany na takie opinie tych,którzy posiadaja panele w innej technologii.Nie pytałem o porównania.Pytałem kto ich używa i kto je montuje.I tyle.
Ale bardzo dziękuję za rozmowę.
Pozdrawiam.

P.S.
A Suntech znajduje się na skraju bankructwa....więc coś chyba z nimi nie teges
Suntech szuka ratunku i wyprzedaje panele po 0,38 €/W
http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/6870/suntech-szuka-ratunku-i-wyprzedaje-panele-po-038-w

kolektor1
01-02-2017, 12:58
Kolego spokojnie.Ja też niebawem stanę sie ich posiadaczem,]
Znalazłem takie o to opracowanie: http://sunergsolar.com/allegati_prod/Manuale%20Installazione%20GEA%2060%20(09.06.2009). pdf

W pracy zaprezentowano roczne pomiary mocy oraz sprawności systemu fotowoltaicznego wykorzystującego
moduły z krzemu amorficznego Kaneka GEA060 oraz inwerter solarny Soladin 600 podłączony do
uczelnianej sieci elektrycznej (on grid). Dodatkowo zaprezentowano sprawność inwertera solarnego. Przedstawiono
miesięczne rozkłady nasłonecznienia na powierzchni pochylonej w Rzeszowie (50°02’N 22°17’E). Badania
obejmują okres od 1 listopada 2013 do 31 października 2014. Moc szczytowa systemu wynosi 0,12kW.
Wyniki ukazują, że roczna sprawność systemu fotowoltaicznego wykorzystującego kolektory z krzemu amorficznego
wynosi 3,6%. Roczna produkcja energii eklektycznej oddanej do sieci wyniosła 45,8kWh z 1m2
powierzchni
modułu, natomiast roczne nasłonecznienie na powierzchnię pochyloną pod kątem 30° wynosiło 1284
kWh/m2
.
A teraz poprosimy Marcina żeby porównał te wyniki z bateriami przez niego posiadanymi.

marcinbbb
01-02-2017, 14:31
Roczna produkcja energii eklektycznej oddanej do sieci wyniosła 45,8kWh z 1m2
powierzchni[/b]
modułu, natomiast roczne nasłonecznienie na powierzchnię pochyloną pod kątem 30° wynosiło 1284
kWh/m2[/i]
.
A teraz poprosimy Marcina żeby porównał te wyniki z bateriami przez niego posiadanymi.

ok więc mamy 12 modułów 1 956mm x 992mm = 1,94m2 z panela * 12 paneli = 23,28m2
Uzysk jak na chwilę obecną (przypominam że rok nie minął odpalone 16 lutego )
Etotal: 3291.2kWh
380365

3291,2kWh / 23,28 = 141,37kWh/m2
Niestety instalacja nie jest idealna skierowana na pd-zach kierunek 200o, kąt nachylenia instalacji też nie jest najlepszy bo to 23o.

Czyli jeśli nie pierdyknąłem się w liczeniu Amorficzne wg
Roczna produkcja energii eklektycznej oddanej do sieci (pytanie czy nic nie konsumowali przez siebie, czy liczą tylko energię sprzedaną??) nie wiem w sumie liczy się wynik: 45,8kWh
a u mnie: 141,37kWh/m2 jak na moje ponad 3 KROTNIE WIĘCEJ jednak patrząc na produkcję inwertera a nie energię oddaną do sieci ;)

Ale OK ten gorszy przypadek licząc energię oddaną do sieci:
2329,9 kWh oddanej do sieci
380366
2329,9 / 23,28 = 100,08kWh /m2 jeśli liczyć tylko energię oddaną do sieci.

michalmichalmichal
01-02-2017, 15:28
Instalacja elektrowni PV o mocy 4,5 kWp z panelami CIS -Solar Frontier, gmina Grudziądz

https://comfort4you.eu/pl/n/list

Powyżej link do blogu użytkownika paneli CIS. Po naciśnięciu BIEŻĄCA PRODUKCJA ENERGII na stronie bloga wyświetli się dzienna produkcja. Obserwuję ją od kilku dni i najpierw było około 6 kwh dziennie ale dzisiaj już tylko 1,6 kwh. Nie mam pojęcia czy w Grudziądzu było słonecznie w ostatnich dniach bo jestem z Zagłębia czyli górny Śląsk.

Napiszę tak. Szału dla mnie te wyniki nie robią ale będę dalej obserwował i porównywał dzienna produkcję z np 5,4 KWp z Łaszczów.
http://www.laukenmann-pv.de/pv/pv1/andreas/

Jakby ktoś miał link do produkcji z okolic Grudziądza to można by porównać bezpośrednio w podobnej lokalizacji.

TwojPan
01-02-2017, 20:36
Dziękuje.
Kolego kolektor1,co myślisz o tych panelach?Cena kompletnego zestawu z montażem za 3,5kW to ok 24k pln.
Panowie,ja mam zbyt mała wiedzę aby z Wami dyskutować,mogę jedynie napisać o tym, czego można dowiedzieć się z sieci o tym sprzęcie.Panele TSMC CIGS (ta sama technologia) sprzedawały się jak ciepłe bułeczki w Europie,póki amerykanie nie wykupili technologii i fabryki.Te Frontiery są Made in Japan to też ich zaleta :)
Dziękuję za dyskusję.Pozdrawiam

ad_mar
01-02-2017, 20:53
Ja też niedawno dopytywałem o te panele, m in. tego sprzedawcę allegro (allegro.pl/elektrownia-pv-3kw-4kw-5kw-6kw-7kw-8kw-9kw-10kw-i6675121389.html) i dowiedziałem się że za montaż bierze 600zł/kWp +dojazd a ruszt to średnio dopłata 500zł/kWp. Dopytywałem o zestaw 9.35kwp. Wychodzi trochę drożej niż mono czy poli ale bez tragedii jeśli ktoś bierze pod uwagę wygląd i ma na tyle miejsca na dachu po potrzeba ich więcej niż analogicznej mocy poli/mono.

TwojPan
01-02-2017, 21:40
Napisałem do gościa,zobaczymy na ile wyceni mój zestaw.
Ja też dużą uwagę zwracam na wygląd.

kolektor1
01-02-2017, 22:55
Panowie.
Aby coś powiedzieć o takich czy innych panelach trzeba było najpierw zajrzeć do danych technicznych. Zajrzałem do linku, który podał TwojPan. Ale jedna rzecz w tych danych technicznych wydała mi się nieprawdopodobna a jest to taka wartość:

Przy spadku nasłonecznienia z 1000W/m2 do 200W/m2 w temperaturze 25°C, wydajność modułu zmniejsza się o 2%.

Poszukałem w swojej mądrej książce na temat baterii i czegoś takiego tam nie znalazłem. A więc firma sprzedająca chyba czaruje rzeczywistość. Oczywiście ktoś, kto się nie bardzo zna łyknie tę kaczkę od razu.
Ale wracając do rzeczy. Nauczony ciągłym liczeniem i sprawdzaniem certyfikatów w przypadku kolektorów słonecznych wyrobiłem sobie podejście jak i co z sobą porównywać. To samo się tyczy baterii słonecznych choć trudno jeszcze znaleźć certyfikaty baterii zebrane w jednym miejscu. Okazuje się, ze nie najważniejsza jest sprawność ( choć ta jest mocno związana ) a co z danej baterii uzyskamy. Wiadomo nie od dziś, że stopień usłonecznienia mamy jaki mamy i nic tu po naszym zaklinaniu. Parametrem najczęściej ukrywanym (o ile jest badany) jest uzysk energetyczny w skali roku. Jednak ktoś kto ma taką czy inną baterię i prowadzi pomiary jest w stanie taki parametr policzyć a nie jest to jakaś trudna czynność. Skoro już znalazł się ktoś kto to policzył o czym pisałem w poprzednim poście to można więc porównać z inną baterią co niniejszym poczynił kolega Marcin i chwała jemu za to. A więc baterie CIS mają roczna produkcję energii eklektycznej na poziomie 45,8kWh z 1m2. U kolego Marcina roczna produkcja z tego samego metra wynosi 141,37kWh/m2 I tu już widać gołym okiem, ze na CISach trzeba około trzy razy więcej miejsca. Jeżeli to nie problem to liczymy dalej.

Dla instalacji o mocy 3,5kWp potrzebujemy 20,5 baterii CIS o powierzchni 1,25m2 każdy co daje nam łączną powierzhnię ok. 25m2 gdzie z tej całej instalacji będziemy mieli rocznie 1150kWh co ma kosztować kolegę TwojPan 24 000 zł.

Dla instalacji o mocy 3,5kWp potrzebujemy 14 baterii mono o powierzchni 1,6m2 co daje nam łączną powierzhnię ok 22m2 gdzie natomiast z tej całej instalacji będziemy mieli rocznie3125kWh co średnio na rynku z montażem pod klucz kosztuje 19 000 zł.

Widać różnicę?

ad_mar
02-02-2017, 05:56
Jeśli tak jest rzeczywiście to nawet wygląd nie zrekompensuje takiej różnicy w uzysku. Ja na razie nie wiem/nie znam się/ szukam i sprawdzam a w między czasie zbieram oferty bo do zakupu mam jeszcze trochę czasu. Na chwilę obecną przekonują mnie tylko monokryształy.
Powiedzcie mi natomiast jedną rzecz jeśli możecie bo różne wersje już słyszałem:
- załóżmy zużycie łączne 1000kWh teoretycznie
- jeśli chce zbilansować sobie instalację w prosumencie 1:0.8 tak, żeby płacić tylko opłaty stałe a nie płacić nic za zużycie energii w domu to czy wystarczy, że przewymiaruję instalację i zamontuję 1/0.8=1250 kWp czy też muszę zamontować 1kWp i liczyć się z tym, że 20% opłaty za prąd zużyty itak zapłacę?

marcinbbb
02-02-2017, 05:56
Za 22000 PLN to całkiem niedawno widziałem wycenę na inwerterze 3 fazowym, i modułach polikrystalicznych 265W każdy ( w sumie 5,3kW ) oczywiście wraz z montażem i konstrukcją montażową.

Ale jak wiecie nie lubię być gołosłowny więc w załączeniu oferta, tu jeszcze na 21k PLN ale na inwerterze 1 fazowym.

Nic na tych fotach nie widać:/
@kolektor1 dlaczego liczysz 1,6m2 dla instalacji 3,5kW na 12 modułach jak mi wyszło 1,9m2 dla 1 panela o wymiarach ( 1 956mm x 992mm )

@ad mar nie da się niepłacić opłat stałych, zawsze je będziesz płacił. Nie do obejścia.

ad_mar
02-02-2017, 06:15
Nie chodzi mi o opłaty stałe tylko o te 20% zużycia. Czy o te 20% mam przewymiarować instalację czy itak będę za to płacił. Chcę wyjść na 0 z opłatami za zużycie. Opłaty stałe płacę tak czy inaczej.

marcinbbb
02-02-2017, 06:47
No to musisz przewymiarować instalację o około 20% w stosunku do zużycia energii elektrycznej. Jednak z własnego doświadczenia powiem CI że przewymiaruj o około 50% w stosunku do zużycia, bo ono wzrasta kiedy masz swój prąd.

ad_mar
02-02-2017, 07:50
O to mi właśnie chodzi. Czyli zużywając 1000kwh i chcąc wyjść na 0 ze wszystkim poza opłatami stałymi muszę zainstalować min 1.25kWp paneli.

marcinbbb
02-02-2017, 08:05
Pamiętaj o tym że swoją produkcję możesz też konsumować na bieżąco, to co produkuje inwerter w pierwszej kolejności zużywasz sam a jeśli nie jesteś w stanie tego zużyć leci do sieci. Jeśli nie czaisz to już Ci obrazuje.

Moja instalacja ma 3,3kW
Rocznie wyprodukowała 3300kWh
Do sieci sprzedałem 2200kWh
różnica 1100kWh co się z nimi stało?? Skonsumowałem je na bieżąco więc zakładasz zużycie bezpośrednie na poziomie 25-30% a resztę liczysz po opuście 0,8.

ad_mar
02-02-2017, 08:13
Wiem, kumam. Dzięki.

TwojPan
02-02-2017, 10:48
Ok.
Mam pytanie.Czy da się przygotować uniwersalne okablowanie np.dla mocy 3-5kW,tak aby można było pozostawić okablowanie "w dachu" i pozamykać od wewnątrz dach?Rozmierzyć punkty pozostawienia przewodu tak,aby w przyszłości można było ściągnąć 2-3 dachówki i podpiąć przewód do paneli na dachu,a resztę okablowania sprowadzić np.do rozdzielni gdzie kiedyś będzie zamontowany inwerter?
Czas goni,a decyzję co do wyboru paneli trudno podjąć.Ciągle tez liczę na program dotacji z "prawdziwego zdarzenia" :) Pozamykałbym dach od wewnątrz i czekał spokojnie?
Jest taki sposób,wykorzystując umiejętności dobrego elektryka?
Dziękuję.

kolektor1
02-02-2017, 10:55
@kolektor1 dlaczego liczysz 1,6m2 dla instalacji 3,5kW na 12 modułach jak mi wyszło 1,9m2 dla 1 panela o wymiarach ( 1 956mm x 992mm )
Przyjmuję panel o mocy 250Wp a te mają wymiary 1,6X1m. Takie panele są jeszcze najbardziej popularne i stosunkowo nie drogie. Wymiary panela zależą od ilości wafli, ja przyjąłem te, które mają ich 60 na jeden panel.


Do sieci sprzedałem 2200kWh

Marinie.
Ja raczej napisał bym, że w "sieci zmagazynowałem 2200 kWh"

kolektor1
02-02-2017, 11:14
Ok.
Mam pytanie.Czy da się przygotować uniwersalne okablowanie np.dla mocy 3-5kW,tak aby można było pozostawić okablowanie "w dachu" i pozamykać od wewnątrz dach?
Jasne, że lepiej poprowadzić przewody nie co grubsze i później mieć problem z głowy.


Czas goni,a decyzję co do wyboru paneli trudno podjąć.Ciągle tez liczę na program dotacji z "prawdziwego zdarzenia" :) Pozamykałbym dach od wewnątrz i czekał spokojnie?
Jest taki sposób,wykorzystując umiejętności dobrego elektryka?
Dziękuję.
Z tym dofinansowaniem to radzę uważać. A to z takiego względu, że później można nie mieć żadnego opustu ze strony operatora sieci. Jeżeli instalacja jest dofinansowana ze środków publicznych a tak jest w przypadku jakiegokolwiek dofinansowania to operator nie stosuje żadnych opustów. Oczywiście można podłączyć instalacje do sieci bo inwertery korzystają z niej by wystartować ale stosunek 1 do 0,8 prądu wpuszczonego do sieci w stosunku do odebranego z sieci nie będzie istniał i zysk z takiej instalajii mamy tylko taki, że to o wyprodukujemy jednocześnie go zużywając i nic więcej.
Na przykładzie kolegi Marcina widać, że jakby ta jego instalacja była w jakiś sposób cokolwiek dofinansowana to 2/3 energii oddał by ją do sieci za darmo.
To wynika bezpośrednio z ustawy o OZE. Tego nigdy nie powiedzą swoim potencjalnym klientom firmy pomagające w uzyskaniu jakichkolwiek dotacji na te instalacje. A ponieważ ustawa gwarantuje nam opusty przez 15 lat to i też łatwo można policzyć co zyskamy/stracimy przez ten okres.
No to teraz Mój Pnie masz do myślenia.

ps.
Przeprowadziłem na szybkiego kalkulację opłacalności dofinansowania dla sieci Marcina o mocy 3,5 kWp. Otóż jeżeli Marcin gromadzi w sieci 2200 kWh rocznie odbierając to później z zyskiem 0,8 to przez 15 lat zgromadzi w niej 33000kWh. Zakładając, że cena kWh jest na poziomie 0,65 zł to zgromadzi w sieci 21450 zł. Zakładając, że żywotność instalaji przewidujemy na 25 lat to dofinansowanie do sieci Marcina powinno wynosić 30 tyś zł jak bez dofinansowania.

marcinbbb
02-02-2017, 11:50
Ja tam nic od nich nie chcę (Państwa) niech oddadzą mi to co płacę na ZUS, inne podatki i będę leczył się prywatnie i emeryturę też sobie sam zapewnię przy ich zerowym wsparciu.

Ale nie odbiegając od tematu. Pytanie jak będą wyglądały ceny prądu w 2020r jak będziemy musieli płacić za niespełnione normy CO2, OZE itd. Prąd może drastycznie podrożeć. Więc może się okazać że 1PLN/kWh będzie jak najbardziej realną ceną. Do tego opłaty stałe, a co im jeszcze do głów wpadnie to boje się myśleć. Więc jeszcze mamy trochę czasu na zgromadzenie gotówki na magazyny energii lub na off grida ;)

TwojPan
02-02-2017, 12:09
Jasne, że lepiej poprowadzić przewody nie co grubsze i później mieć problem z głowy.

Jest szansa ,że podpowiesz jak to po krótce zrobić?

marcinbbb
02-02-2017, 12:34
Prowadzisz 2 kable 4mm2 w miejscu gdzie będzie kończył się string z paneli. Panele mają już kable i łączysz jeden z drugim.
Jelśi planujesz 2 i więcej stringów prowadzisz tyle par kabli w miejsca gdzie będą końćzyły sięstingi

kolektor1
02-02-2017, 13:11
Jest szansa ,że podpowiesz jak to po krótce zrobić?

Uściślij.

Prowadzisz 2 kable 4mm2 w miejscu gdzie będzie kończył się string z paneli. Jednak do połączenia baterii z inwerterem dałbym co najmniej 6mm2 w bardzo dobrej (podwójnej) izolacji. Prąd stały może zaskoczyć łukiem, który sfajczy wszystko po drodze.

marcinbbb
02-02-2017, 13:27
Moje 3,3kW mam podpięte na kablach 4mm2, a z ciekawostek w tych inwerterach co mi przysłali jest rozpiska na jakich kablach podłączać, i okazuje się że 6mm2 daje się dopiero powyżej 5kWp. Fajnie też rozrysowali straty po DC na danym odcinku w metrach w zależności od użytego kabla. Będę w domu to cyknę fotę.

michalmichalmichal
02-02-2017, 13:44
Będę montował PV na dachu dopiero w przyszłym roku prawdopodobnie ale już się interesuję co i jak.

Przeglądając tematy PV doszedłem do wniosku że najlepiej kupić panele o najlepszym stosunku cena/moc czyli np Canadian Solar 295 W za 668 zł netto w ASAT ( linku nie podaję bo wystarczy wpisać w wyszukiwarce ) lub inne panele po przeliczeniu najlepszego stosunku cena/moc .

Czyli tak:
1. Najtańsze panele według stosunku cena/moc dobrego producenta.
2. Bez korzystanie z dofinansowań bo one są skonstruowane dla finansowania banków , pośredników i firm instalacyjnych.
3. Przy systemach montażu polegających na wyjęciu jednej dachówki i przykręceniu uchwytu i ponownym włożeniu dachówni , nie widzę sensu wcześniejszego przygotowywania uchwytów przy układaniu dachówki.
4. Ceny paneli PV spadają więc za rok będzie jeszcze taniej. Już dzisiaj można kupić 3 fazowy Zeversolar plus panele 4 KWp i uchwyty nawet za 16 tyś zł lus wyszukać instalatora za 500 zł za 1KW montaż. Za rok może to być nawet jeszcze mniej.
5. Panele Cis na pewno nie produkują dużo mniej energii z 1 m2 rocznie niż krzemowe ale na pewno trochę mniej więc nie pociągają mnie. Niech wyprodukują 20 proc mniej w ciągu roku to jaki jest sens je montować.

Podsumowując: Nie spieszyć się, nie przepłacać za panele i inwerter a montaż max 500 do 600 zł za kW, nie korzystać z dofinansowań bo beż nich zrobisz instalację w porównywalnej cenie i nie wzbogacisz pośredników.

marcinbbb
02-02-2017, 14:23
Jak zlikwidują cło na Chińskie panele to dopiero zrobi się tanio. Chińczycy sprzedadzą panele poniżej kosztów produkcji, na dniach Komisja europejska ma się określić w tej sprawie.

TwojPan
02-02-2017, 14:45
Będę montował PV na dachu dopiero w przyszłym roku prawdopodobnie ale już się interesuję co i jak.


I dlatego warto rozłożyć właściwe okablowanie wcześniej.Firma która robiła wycenę na CIS za 24k pln,chce 10% za położenie samych kabli.Wiedząc jakie mają być kable i ile ich potrzeba,można przy pomocy elektryka zrobić to wcześniej....i taniej :) Rozbieranie sufitów lub ew.niszczenie elewacji to sporo zachodu i koszta.

TwojPan
02-02-2017, 14:54
Uściślij.
Jednak do połączenia baterii z inwerterem dałbym co najmniej 6mm2 w bardzo dobrej (podwójnej) izolacji. Prąd stały może zaskoczyć łukiem, który sfajczy wszystko po drodze.
Proszę o łopatologiczne wyjaśnienie ile kabli będzie potrzebnych,jeśli panele miały by wylądować na dwóch połaciach?Budynek ma kształt litery "T" :)
Rozłożę takie przewody jak proponujesz.To jest oznaczenie przewodu 6mm2?Pewnie elektryk będzie wiedział o jaki kabel chodzi.

michalmichalmichal
02-02-2017, 14:58
Wpisz w szukaj na youtube solar panel installation lub pv panel installation i oglądaj i oglądaj jak oni to montują a filmów jest mnóstwo.

TwojPan
02-02-2017, 15:08
Wpisz w szukaj na youtube solar panel installation lub pv panel installation i oglądaj i oglądaj jak oni to montują a filmów jest mnóstwo.

Tam nie widać jakie i ile kabli kładą wewnątrz....Na zewnątrz tylko wtyczka :)

marcinbbb
02-02-2017, 17:35
I dlatego warto rozłożyć właściwe okablowanie wcześniej.Firma która robiła wycenę na CIS za 24k pln,chce 10% za położenie samych kabli.Wiedząc jakie mają być kable i ile ich potrzeba,można przy pomocy elektryka zrobić to wcześniej....i taniej :) Rozbieranie sufitów lub ew.niszczenie elewacji to sporo zachodu i koszta.

napisałem za 22000 mam wycenę n 5kW n polikryształach, z inwerterem 3 fazowym, wszystkimi zabezpieczeniami i montażem. A Ty się pakujesz w 3,5kW za 24000.
Ale kto bogatemu zabroni.

TwojPan
02-02-2017, 18:16
napisałem za 22000 mam wycenę n 5kW n polikryształach, z inwerterem 3 fazowym, wszystkimi zabezpieczeniami i montażem. A Ty się pakujesz w 3,5kW za 24000.
Ale kto bogatemu zabroni.

Marcin dziękuję,nie rzecz w pieniądzach.Póki co nie kupię za takie pieniądze takiej instalacji.Chcę rozłożyć kable pod instalację z elektrykiem,może pomożesz?
Proszę o łopatologiczne wyjaśnienie ile kabli będzie potrzebnych,jeśli panele miały by wylądować na dwóch połaciach?Budynek ma kształt litery "T"
Rozłożę takie przewody tak jak proponujesz.
Monokryształów ani innych "brzydactw" nie zamontuję.Jak mam zeszpecić dach,zrobię to CIS-ami-ale nie za taką kasę.Nie spieszy mi się,jadę na pompie ciepła.

marcinbbb
02-02-2017, 19:01
Daj coś od siebie jakieś zdjęcie z góry jakiś obrys.
Wróżką jestem któr stron litery T jest od południa, wszystko mamy za ciebie wymyśleć i może zapłacić też?

kolektor1
02-02-2017, 23:39
No tak, dużo racji jest w słowach Marcina, ale spróbuję:
Jedziesz do jakiejś hurtowni elektrycznej i pani w okienku mówisz. Potrzebuję przewód solarny o średnicy 6 milimetrów kwadrat, będzie wiedziała w czom dieło. Pani spyta czerwony czy czarny, mówisz jeden i drugi, pani pyta retorycznie ile tego przewodu wiedząc, że nie mniej jak 100 m bo takie są krążki. W końcu to hurtownia. Jak uda Ci się przerobić Panią w hurtowni to odkroi tyle ile potrzeba i będziesz wygrany bo ten kabelek trochę kosztuje, jak nie to w plecy bo całego krążka nie będziesz w stanie wykorzystać.
A więc za nim się udasz na zakupy musisz sobie wstępnie rozplanować baterie na dachu i wiedzieć którędy go można późnić tak by zeszły w miejsce gdzie wisiał inwerter. Czasami w wybudowanym domu to ciężko jest pościć kabelki by nie pruć czegoś. Ale zawsze przychodzą nam z pomocą kominy wentylacyjne. Dziura z boku komina w fudze między cegłami i kabelki wędrują prosto do komina wentylacyjnego. Jeżeli inwerter będzie w kotłowni a jest to zawsze królestwo chłopa to dobrze bo kobitki się tam nie wtrącają jak chłopy do garnków kobitek. Trzeba będzie jeszcze pościć kabelek od inwertera do zabezpieczenia głównych bezpieczników w domu. A to bez wizji lokalnej czy jak w naszym przypadku planu parteru się nie obędzie bo będzie jak już wspomniał Marcin wróżenie z fusów.
A i jako laik musisz wiedzieć co może podczas operacji słonecznej przesłonić te bateryjki, jeżeli zastosujesz inne niż cienkowarstwowe. Jeżeli będzie cień gałęzi z drzewa rosnącego przed dachem, komina czy czego innego to oczywiście będzie kabelek ale sieciowy i nie jeden inwerter a mikro inwertery dla każdej baterii z osobna.


Monokryształów ani innych "brzydactw" nie zamontuję.Jak mam zeszpecić dach,zrobię to CIS-ami-ale nie za taką kasę.Nie spieszy mi się,jadę na pompie ciepła.
Póki jeszcze jest czas powiem tak:
Mój Panie nie idź tą drogą.
Zeszpecisz dach tak samo jednymi czy drugimi z tą różnicą, że jedne będą czarne a drugie mocno granatowe. Te jak mówisz inne mogą też mieć ramy oksydowane na czarno.

marcinbbb
03-02-2017, 06:13
Ja myślę że kolega trochę wychodzi przed szereg samemu to można coś robić się ma choć minimalne pojęcie na ten temat ( Ty kolektor czy ja ). Wiemy co może przesłonić i jak to ma wyglądać.
@MójPan też chciałem pierwsze sam montować, do czasu aż wlazłem na dach. Jak to ustawić żeby było dobrze? No miało być idealnie na od. ale wyglądało że tak powiem do dupy. Później OK będzie te 200o pd-zach ale gdzie tu się wkręcić w dach? Darowałem choć byłem pełen zapału.
Przyjechała firma 4 panów - 2 na dach aby montować konstrukcję i panele, Elektryk wziął się za inwerter a ja z szefem doglądaliśmy tematu od około 10:30 do 17:30 wszystko było skończone. Koszty instalacji w przypadku całego wydatku niewielkie, kabel mieli swój całą rolkę odcięli tyle ile było potrzebne reszta w samochód to samo z MC4.

TwojPan
03-02-2017, 12:31
Ja myślę że kolega trochę wychodzi przed szereg samemu to można coś robić się ma choć minimalne pojęcie na ten temat ( Ty kolektor czy ja ). Wiemy co może przesłonić i jak to ma wyglądać.
@MójPan też chciałem pierwsze sam montować,
To nie tak.Chciałbym rozłożyć z elektrykiem same przewody pod PV.Mam teraz sufit do zamknięcia,a panele powieszę jak skończę już wszystko i zamieszkam.
Zamieszczam rzut.Komina nie będzie.Dzięki za wszystkie uwagi.

marcinbbb
03-02-2017, 13:32
Ty położysz kable przyjedzie firma montować i powie po cholerę Pan to montowałeś to nie tak ma być, ale to tylko moje zdanie. Zrobisz jak będziesz chciał, a w kosztach montażu i tak dodadzą kilka PLN za poprawienie roboty którą zrobiłeś sam.

TwojPan
03-02-2017, 20:50
Mój Panie nie idź tą drogą.
Zeszpecisz dach tak samo jednymi czy drugimi z tą różnicą, że jedne będą czarne a drugie mocno granatowe. Te jak mówisz inne mogą też mieć ramy oksydowane na czarno.
Nie naśmiewaj się z mego nicka.To na przekór czasom i temu jak ludzie wierzą w neta.Twój Internet =TwójPan :)
Co do paneli.Szukam w innych technologiach,ale Full Black.Co nie znaczy,że o CIS-ach nie myślę....

kolektor1
05-02-2017, 00:19
Nie naśmiewaj się z mego nicka.Nie, nie naśmiewam się, ale jeżeli uraziłem to przepraszam.

Tuarek
02-03-2017, 22:26
Tu monitoring Solar frontiera https://powermonitoring.solar-frontier.eu/de-DE i jest polska zobaczymy jak zaświeci słoneczko:yes:

strusp
04-03-2017, 20:38
Cienkowarstwowe klasy TMSC i Solar Frontier dawają 5-10% dodatkowego zysku energii w stosunku do mocy zainstalowanej na mono- i polikrystalicznych. W typowych zastosowaniach. W nietypowych różnica może być większa.
Są jeszcze Eterbright Cigs i FisrtSolar ale nie mam pojęcia czy i najważniejsze- za ile. One mogą dawać jeszcze więcej.
Amorficznych nie ma co próbować. One dość dużo tracąjuż po roku na sprawności, dlatego nowe mogą mieć parokrotnie większe uzyski do deklarowanych. Do czasu.

zibuch
10-11-2017, 11:44
Stare ale muszę sprostować.
1. W pierwszych postach porównujecie poli/mono do amorficznych. Solar Frontier czy TSMC jak amorficzne należą do grupy cienkowarstwowych ale to zupełnie inna bajka bo różnica sprawności to jakieś 6-7% (amorficzne ) do 12-14% CIS (Solar).
2. Większość dostępnych w sieci opracowania wskazuje na wyższą produkcję CIS/CIGS niż poli/mono
pierwszy link z google
http://www.gsfotowoltaika.pl/fotowoltaika/typy-paneli-pv/
Badania przeprowadzone przez Krajowe Laboratorium Energii Odnawialnej w USA pokazują, że CIS jest najskuteczniejszą technologią spośród wszystkich obecnie dostępnych technologii cienkowarstwowych. Niska ilość zużytych materiałów do produkcji czyni ją także bardziej przyjazną środowisku od swoich konkurentów.
3. Jaki sens ma podawanie produkcji z 1m2? Żaden. Bądźmy poważni. Porównacie cenę 1m2 amorficznych z 1m2 polikryształów? Można jedynie porównywać produkcję z 1kWp. Tu patrz pkt 2
4. Aspekt wizualny nie do przecenienia. Ja nigdy nie położyłbym poli/mono na całym/połowie dachu
5. Cena kompletnego sytemu montażowego dla 7,4kWp dla CIS to niecałe 1800PLN, wiem bo niedawno teściowie zakładali. Jeśli poli/mono ma połowę powierzchni to zyskujemy mniej niż 900PLN.
5. Mam od niedawna 7kWp omawianych Solar Frontierów. W ciągu wrześnie i października oddałem do sieci 770kWh. Produkcja sporo większa bo mam sterownik, który włącza grzałki w godzinach największej produkcji ale tego nie mam opomiarowanego. Myślę, że będzie 200kWh. Porównując instalacje w okolicy z pvminotora wynika, że żadna poli/mono tyle nie dała.
Jak uruchomię dokładny monitoring napiszę więcej.

TwojPan
10-01-2019, 17:49
Stare ale muszę sprostować.
1. W pierwszych postach porównujecie poli/mono do amorficznych. Solar Frontier czy TSMC jak amorficzne należą do grupy cienkowarstwowych ale to zupełnie inna bajka bo różnica sprawności to jakieś 6-7% (amorficzne ) do 12-14% CIS (Solar).
2. Większość dostępnych w sieci opracowania wskazuje na wyższą produkcję CIS/CIGS niż poli/mono
pierwszy link z google
http://www.gsfotowoltaika.pl/fotowoltaika/typy-paneli-pv/
Badania przeprowadzone przez Krajowe Laboratorium Energii Odnawialnej w USA pokazują, że CIS jest najskuteczniejszą technologią spośród wszystkich obecnie dostępnych technologii cienkowarstwowych. Niska ilość zużytych materiałów do produkcji czyni ją także bardziej przyjazną środowisku od swoich konkurentów.
3. Jaki sens ma podawanie produkcji z 1m2? Żaden. Bądźmy poważni. Porównacie cenę 1m2 amorficznych z 1m2 polikryształów? Można jedynie porównywać produkcję z 1kWp. Tu patrz pkt 2
4. Aspekt wizualny nie do przecenienia. Ja nigdy nie położyłbym poli/mono na całym/połowie dachu
5. Cena kompletnego sytemu montażowego dla 7,4kWp dla CIS to niecałe 1800PLN, wiem bo niedawno teściowie zakładali. Jeśli poli/mono ma połowę powierzchni to zyskujemy mniej niż 900PLN.
5. Mam od niedawna 7kWp omawianych Solar Frontierów. W ciągu wrześnie i października oddałem do sieci 770kWh. Produkcja sporo większa bo mam sterownik, który włącza grzałki w godzinach największej produkcji ale tego nie mam opomiarowanego. Myślę, że będzie 200kWh. Porównując instalacje w okolicy z pvminotora wynika, że żadna poli/mono tyle nie dała.
Jak uruchomię dokładny monitoring napiszę więcej.

Hej Zbyszek!
Nie wiem czy jeszcze zaglądasz. Ani Ciebie ani Bartka dawno tu nie było :)
jak się sprawują Solar Frontiery, jak się mieszka? Jak tam eksperymenty z wentylacją?
Pozdrawiam.