PDA

Zobacz pełną wersję : Remont pękniętej ściany



synapps
03-02-2017, 07:08
Dzień dobry wszystkim - ponieważ*jest to mój pierwszy post na forum.
Chciałbym podjąć się naprawy i remontu ściany. Moja wiedza kończy się*na amatorskim malowaniu ściany wałkiem a chętnie nauczę się czegoś nowego.
Ściana - nie jest to ściana nośna - posiada pęknięcie prawie przez całą przekątną z obu stron. Ściana znajduje się*między pokojami i chcę dokonać naprawy z obu stron. Załóżmy, że ściana ma stronę A (wcześniej położyłem szpachlę i pomalowałem, niestety znów widać pęknięcie) i B (usunąłem wszystkie warstwy farby środkiem 3v3 do usuwania starych powłok, dogrzebałem się praktycznie do surowej płyty [materiał w dotyku jest śliski i lekko połyskujący], w niektórych miejscach szpachelką za mocno przycisnąłem i zrobiłem kilka rys). Strona B to jest ta, nad którą najpewniej spędzę dużo więcej czasu.
Ponieważ Obi to najbliższy mnie sklep z akcesoriami do remontów tak więc tam najpewniej będę robił zakupy wszelkich artykułów.
Poproszę o weryfikację i ewentualne sugestie.
1. Co do samego pęknięcia do najpierw na całej długości użyję gotową masę szpachlową aby zalepić minimalną szparę (<1mm więc za dużo tam nie wejdzie). 2. Na to chciałbym przymocować taśmę reperacyjną z włókna szklanego ewentualnie taśmę flizelinową. (poproszę o weryfikację, czy dla betonu to ma sens)
3. Na to dać kolejną cienką warstwę masy szpachlowej.
4. Na łączenia ścian oraz narożniku (tutaj już jest wstawiony kątownik, ale szpachlę na nim lekko nadruszyłem, więc będę musiał uzupełnić ubytki) także użyję masy szpachlowej
5. Po zaschnięciu użyję papieru ściernego 240 (bardzo drobnego) aby to w miarę wyrównać
6. [!] Nie wiem co powinienem zastosować*na całą ścianę, ponieważ czymś powinienem ją "zagruntować" przed pomalowaniem farbą.

Poproszę o zweryfikowanie, czy dobrze się do tego zabieram oraz co powinienem wykonać w ramach punktu 6, aby ściana była przygotowana do malowania.

Mareks77
03-02-2017, 14:41
Taśmy są raczej do wzmocnienia połaczeń dwóch płyt rigips a nie do ściany.
Nie wiadomo z jakiego materiału jeść budowana ściana?
Odkuj trochę tynku i zobacz czy to czerwona cegła biały suporeks itp.

Skuj cienką warstwę tynku na szerokości 10 - 20 cm na całej szerokości pęknięcia. Następnie zagruntuj to unigruntem.
Zakup mały odcinek 1 - 1,5m2 siatki z włókna takiej do ociepleń.
Potnij siatkę na odcinki o szerokości skutego paska. zakup w sklepie 10 kg Kleju gipsowego GS-20 20 kg CEKOL. Zatop siatkę w tym kleju na ścianie uzupełniając tynk do równa. Po wyschnięciu nałóż gładź szpachlową i wyszlifuj do równa a następnie pomaluj

E-Rzecznik Śnieżka
20-02-2017, 01:44
Szanowny Panie,

polecam najpierw sprawdzić, jaka jest przyczyna pęknięcia wzdłuż całej ściany: czy było to uszkodzenie mechaniczne czy też powstało ono na skutek wad konstrukcyjnych, zawilgocenia, poprzez osiadanie budynku lub zwiększony ruch samochodów w jego pobliżu. Istnieje bowiem ryzyko, że po wykonaniu prac naprawczych, bez usunięcia przyczyny powstawania pęknięć, mogą one powrócić.

Pęknięcia należy oczyścić i odpylić, skuwając wcześniej luźno związane fragmenty tynku. Do wypełnienia pęknięć polecam użycie elastycznej masy naprawczej ACRYL-PUTZ® FX 23 FLEX (można ją stosować na pęknięcia o szerokości do 5 mm bez konieczności wykorzystania taśm zbrojeniowych). Jeśli powłoka malarska łuszczy się i odspaja od podłoża, również należy ją usunąć, a powierzchnię oczyścić.

Wspomniał Pan także o surowej płycie widocznej po skucie tynku – kluczowa dla prowadzenia dalszych prac jest informacja, co to za materiał. Aby uzyskać odpowiednią przyczepność, w miejscach, gdzie odsłonięta jest wspomniana płyta polecam nałożenie ACRYL-PUTZ® GK 42 Grunt polimerowy kontakt. W innych miejscach podłoże należy zagruntować ACRYL-PUTZ® GP 41 Grunt polimerowy głęboko penetrujący. Następnie polecam aplikację masy szpachlowej ACRYL-PUTZ® MS 30 (można ją także zastosować na łączeniu ścian oraz w narożnikach). Przeszlifowaną, odpyloną powierzchnię pokrywamy cienką warstwą gruntu i malujemy wybraną farbą nawierzchniową.

Pozdrawiam serdecznie,
E-rzecznik FFiL Śnieżka