PDA

Zobacz pełną wersję : Co lepsze bufor ciepla czy piec elektryczny?



darek2009
04-02-2017, 09:43
Dom ma być ogrzewany gazem. W całym domu ogrzewanie podłogowe. EK wyszło 40 kwh/m2. To dane z projektu, ale dam jeszcze komuś do przeliczenia. Problem jest taki, że gazownia podłączy nam gaz (kilku działkom) , ale dopiero za ok. 3 lata (tak nas poinformowali). A więc w rzeczywistości będzie to ok. 4-5 lat. Rozpoczynam budowę w tym roku. Skończę za 2-3 lata (oby!). Czyli będę 1-2 lata bez gazu. C w tym okresie z Co i CWU? Dużo czytam na forum o ogrzewaniu prądem i pomyślałem, że rok czy dwa mogę się przemęczyć z prądem.Oczywiście grzanie w taniej taryfie. Proszę o radę jaka instalacja lepsza z buforem ciepła czy w piecem elektrycznym? I co trzeba zrobić , żeby dom był ogrzewać tylko tanią taryfą?

BrodowskiG
04-02-2017, 09:51
kup to na czym mniej stracisz, bo i tak sie nie przyda jak bedzie gaz, może pożyczysz stare olejowe grzejniki. jak wszedzie podłogówka to kup pompe ciepła powietrze-woda i po temacie, najtaniej. tylko nie mozna miec blisko sasiadow bo moze im przeszkadzac wentylator

PS pod koniec budowy bedziesz widzial co z gazem, może przeciagna i 5 lat bedziesz grzal prdem a moze juz bedą przy działce, wtedy najepiej zdecydowac, jak na koniec budowy nie bedzie widac gazu to lepiej od razu pompe bo juz zaczniesz oszczedzac a tak dwa lata bedziesz placil za prad a i tak nie wiadomo co bedzie po 2 latach

darek2009
04-02-2017, 10:21
Jest problem z głośnością pompy powietrznej. Z obu stron blisko do sąsiadów (nieco ponad 4m z każdej strony).

מרכבה
04-02-2017, 10:31
Przy gazie ? bufor? zrobić na max zasilanie 45st.. i nie potrzeba buforu.
Chyba że ogrzewanie na tzw "śmieciuch" i wtedy ok bufor.. ale do kiedy ? 5lat jak powiedzą .. koniec takich urządzeń i następne 5lat aby się ich pozbyć.
A jeśli jeszcze dom ma być.. to zupełnie bym się zastanowił i położył główny nacisk na izolację.

darek2009
04-02-2017, 11:21
Nie zrozumiałeś. Czekam na gaz. I szukam najlepszego rozwiązania do grzania prądem na okres , kiedy nie będzie jeszcze gazu. Co lepsze piec elektryczny czy bufor grzany grzałką. Wszystko w taniej taryfie.

SzymonKc
04-02-2017, 12:36
Jeżeli kupisz piec pewnie i tak będziesz musiał kupić zasobnik CWU. Kup bufor zamiast zasobnika CWU, zład bufora puścisz w podłogówkę, CWU grzane przepływowo w wężownicy wewnątrz bufora. Później kupisz najprostszy kocioł gazowy jednofunkcyjny, którym będziesz ładował bufor przy optymalnej mocy kotła, bez żadnych przeróbek zasilania podłogówki.

gawel
04-02-2017, 12:51
Ogrzewam dom od 13 lat prądem konwektorami elektrycznymi, jedyne co bym zmienił to elektryczna podłogówka w kuchni. Jest ekonomicznie i bezobsługowo obecnie dostawą prądu jest fortom a OSD PGE warszawa teren. Nie piszesz nic o wielkości domu, ale w Twoim przypadku zrobiłbym podłogówkę i PC powietrze woda lub podobnie jak u mnie wybrał ogrzewanie elektryczne jako docelowe. W 1 i 2 przypadku nie warto sob ie zawracać głowy gazem. Jest to kosztowne i upierdliwe rozwiązanie sam abonament gazowy od ok 600 do 800 zł do tego dolicz serwis pieca obowiązkowy od 500 do 700 zł rocznie i przegląd kominiarski 200 zł . Zanim ciepło popłynie to jesteś lżejszy o ok 1500 zł rocznie a przecież nie zacząłeś nawet płacić za gaz. Ja za prąd do grzania cuw , gotowania oraz normalnego użytkowania płacę ok 3800 zł rocznie.




Dom ma być ogrzewany gazem. W całym domu ogrzewanie podłogowe. EK wyszło 40 kwh/m2. To dane z projektu, ale dam jeszcze komuś do przeliczenia. Problem jest taki, że gazownia podłączy nam gaz (kilku działkom) , ale dopiero za ok. 3 lata (tak nas poinformowali). A więc w rzeczywistości będzie to ok. 4-5 lat. Rozpoczynam budowę w tym roku. Skończę za 2-3 lata (oby!). Czyli będę 1-2 lata bez gazu. C w tym okresie z Co i CWU? Dużo czytam na forum o ogrzewaniu prądem i pomyślałem, że rok czy dwa mogę się przemęczyć z prądem.Oczywiście grzanie w taniej taryfie. Proszę o radę jaka instalacja lepsza z buforem ciepła czy w piecem elektrycznym? I co trzeba zrobić , żeby dom był ogrzewać tylko tanią taryfą?

darek2009
04-02-2017, 13:30
Dom parterowy, do ogrzania 140m2 podłóg.

BrodowskiG
04-02-2017, 14:45
serwis pieca obowiązkowy od 500 do 700 zł rocznie i przegląd kominiarski 200 zł
co za bzdury, konserwacja około 200zł a kominiarze kontrolują tylko ciągi grawitacyjne

gawel
04-02-2017, 14:53
co za bzdury, konserwacja około 200zł a kominiarze kontrolują tylko ciągi grawitacyjne

No jasne kominiarz za darmo może na jakimś zadupiu w okolicach stolicy kosztuje to 120 zł za jeden przewód. Przegląd być może bez dojazdu, ale to zależy od modelu pieca za valianta 1 funkcyjnego wychodzi 500 zł na 1 rok.

Ciągi grawitacyjne ? Gratuluję a jaki masz ciąg w kratce wentylacyjnej pomieszczeniu kotłowni ??? Nie może być inny niż grawitacyjny. Nawet jeżeli kocioł posiada zamkniętą komorę spalania to mogą być problem y z odbiorem.

gawel
04-02-2017, 15:02
Dom parterowy, do ogrzania 140m2 podłóg.

Jeżeli jesteś bardzo zdeterminowany na wodną podłogówkę to po prostu zainstaluj i weź zwykły kocioł elektryczny i będzie działał na niskiej temperaturze, nawet jeżeli bedzie pracował non stop to weź taryfę g12w i nie będzie źle tylko dobierz taniego dostawcę prądu. Do wody jako tymczasowy układ weź bojler. To będą rozwiązania wygodne i komfortowe nie baw się w bufory bo to ci się nigdy nie zwróci a tylko zagraci dom. Kiedy założysz gaz to po prostu podłączysz kotłownię do tego układu odłączysz bojler i kocioł elektryczny i po problemie.

Jest jeszcze jedno fajne rozwiązanie mianowicie założenie jako źródła cuw docelowego pompy powietrze woda jest to tańsze eksploatacyjnie niż gaz a poza tym można mieć klimą w lecie za darmo np w salonie. Korzyścią jest też uproszczenie ewentualnego kotła gazowego bo możesz dobrać o minimalnej mocy stosownie do niskotemperaturowego układu podłogówki bez mieszczy i innych komplikatorów.

teres
04-02-2017, 16:41
No jasne kominiarz za darmo może na jakimś zadupiu w okolicach stolicy kosztuje to 120 zł za jeden przewód. Przegląd być może bez dojazdu, ale to zależy od modelu pieca za valianta 1 funkcyjnego wychodzi 500 zł na 1 rok.
Skąd takie ceny za przegląd kotła? Standard to między 250-300 zł.


Ciągi grawitacyjne ? Gratuluję a jaki masz ciąg w kratce wentylacyjnej pomieszczeniu kotłowni ??? Nie może być inny niż grawitacyjny. Nawet jeżeli kocioł posiada zamkniętą komorę spalania to mogą być problem y z odbiorem.
Oczywiście, że możesz mieć wentylację mechaniczną.

gawel
04-02-2017, 16:54
Ok niech bedzie 250, ale po co to płacić skoro można tego nie płacić :yes:

BrodowskiG
04-02-2017, 17:34
za valianta 1 funkcyjnego wychodzi 500 zł na 1 rok.

Ciągi grawitacyjne ? Gratuluję a jaki masz ciąg w kratce wentylacyjnej pomieszczeniu kotłowni ??? Nie może być inny niż grawitacyjny. Nawet jeżeli kocioł posiada zamkniętą komorę spalania to mogą być problem y z odbiorem.
500 :lol::bash:
wentylacje i tak trzeba zrobic

PS znam takich co za 150 zrobia, fakt ze juz po dwoch takich robilem ale ja to za 180 ;p

gawel
04-02-2017, 17:53
Co rejon to i cennik, szkoda że bliżej nie mieszkasz miałbym kilku "nieszczęśliwców" posiadaczy kotłów. Reasumując ile by nie kosztował serwis to moje grzejniki go nie potrzebują , ani kominiarza ani płacenia abonamentu za posiadanie gazu ziemnego i tyle a to jest konkretna kwota rocznie z tendencją wzrostową niestety.

romano78
04-02-2017, 19:19
Co rejon to i cennik, szkoda że bliżej nie mieszkasz miałbym kilku "nieszczęśliwców" posiadaczy kotłów. Reasumując ile by nie kosztował serwis to moje grzejniki go nie potrzebują , ani kominiarza ani płacenia abonamentu za posiadanie gazu ziemnego i tyle a to jest konkretna kwota rocznie z tendencją wzrostową niestety.

Dokładnie sam mam gaz i teraz w życiu nie podpinalbym gazu ale widzę ze niektórzy lubią sobie komplikować instalacjie ile się da teraz to prąd ja bym zamontowal bufor z grzałką najtańsza opcja i w przyszłości jesli by prad podrozal wpinasz w niego co chcesz .

mac_612
04-02-2017, 19:52
Przede wszystkim rozważyłbym instalacje pompy ciepła najlepiej gruntowej. Podliczając koszt przyłącza, kotła gazowego, oraz rozwiązania tymczasowego, może się okazać, że polski gruntowy on/off jest atrakcyjny cenowo.

Jeśli jednak pompa Ciepła odpada, stawiałbym bufor z przepływowym CWU, z nastawieniem na grzanie w drugiej taryfie. Przy okazji istnieje możliwość podpięcia fanaberii (solarów, kominka z PW).

W jednym i drugim wypadku zapomniałbym o gazie.

gawel
04-02-2017, 19:56
Przede wszystkim rozważyłbym instalacje pompy ciepła najlepiej gruntowej. Podliczając koszt przyłącza, kotła gazowego, oraz rozwiązania tymczasowego, może się okazać, że polski gruntowy on/off jest atrakcyjny cenowo.

Jeśli jednak pompa Ciepła odpada, stawiałbym bufor z przepływowym CWU, z nastawieniem na grzanie w drugiej taryfie. Przy okazji istnieje możliwość podpięcia fanaberii (solarów, kominka z PW).

W jednym i drugim wypadku zapomniałbym o gazie.

A po co to wszystko chodzi mi o bufor ? Koszty inwestycyjne problemy hydrauliczne w imie czego. jak uzasadnisz grzanie wody aby ogrzewać powietrze w pomieszczeniu zamiast ogrzewać samo powietrze wszak prąd to umożliwia ? I jakie masz doświadczenie w ogrzewaniu domu prądem?

BTW Sukces ogrzewania elektrycznego tkwi w jego doskonałym sterowaniu w zależności od zapotrzebowania na ciepło oraz niskim kosztom inwestycyjnym. Decydując się na bufor rezygnujesz z tych zalet w imię czego?????? bo nie rozumiem

mac_612
04-02-2017, 20:24
Bufor w imię dywersyfikacji źródeł ciepła, dodatkowo umożliwia ogrzewanie prądem w drugiej taryfie, w której 1kWh jest porównywalne cenowo z gazem. Doświadczenie w grzaniu prądem mam wystarczające doświadczenie, zresztą nawet dzisiaj tak grzeję.

Co Ty jakiś T.B jesteś, że chcesz grzać nie dom tylko powietrze. Jak tak bardzo Ci jest to potrzebne, to do bufora bez problemu podepniesz klimakonwektory, a wtedy ciepło masz "na pstryk". Tylko po co?

gawel
04-02-2017, 20:46
Nie rozumiesz i o jakie dywersyfikacji mówisz w przypadku ogrzewania elektrycznego skoro w przypadku braku prądu nic nie działa, to wymijająca i nielogiczna odpowiedz na proste pytanie dlaczego wydawać około 20 tys na podłogówkę i bufory skoro można wydać 2 tys na konwektory i dorzucić z 1 tys do instalacji? Mieć to wszystko bezobsługowe i niezamarzające i nieprzeciekające.

mac_612
04-02-2017, 21:12
Dom ma być ogrzewany gazem. W całym domu ogrzewanie podłogowe.. Pewnie chodzi o podłogowe elektryczne...


Kiedy założysz gaz to po prostu podłączysz kotłownię do tego układu odłączysz bojler i kocioł elektryczny i po problemie.

Kocioł elektryczny kupiony w sklepie kosztuje ze 3000pln, do tego 1000pln bojler. Potem to wyrzucić i wstawić gazowy. Masz rację - nie rozumiem.

W instalacji z buforem, jak nie ma prądu można uruchomić jedną z fanaberii - ten kociołek w salonie. Ciepło po domku rozniesie 10W'atowa pompka podpięta do UPS'a. A i bez tej baterii ów kociołek będzie grzał do kilku godzin. Ja oprócz tego posiadam kociołek w piwnicy - rozumiesz - dywersyfikacja.

mac_612
04-02-2017, 21:16
Mieć to wszystko bezobsługowe i niezamarzające i nieprzeciekające
Czy Ty kiedykolwiek ogrzewałeś CAŁOROCZNY dom mieszkalny za pomocą jakiegokolwiek kociołka (gazowego, węglowego, pompy ciepła x/woda)?

gawel
04-02-2017, 21:23
Czy Ty kiedykolwiek ogrzewałeś CAŁOROCZNY dom mieszkalny za pomocą jakiegokolwiek kociołka (gazowego, węglowego, pompy ciepła x/woda)?

NO pewno , a czy zawsze zamierzasz używać dom może np będę miał niedługo drugi dom a obecny będzie ogrzewany elektrycznie, grzejniki są niezawodniejsze od wszelkich układów hydraulicznych i pc i nie wymagają żadnego serwisu nie rozumiem pytania

mac_612
04-02-2017, 21:36
NO pewno , a czy zawsze zamierzasz używać dom może np będę miał niedługo drugi dom w Chorwacji a obecny będzie ogrzewany elektrycznie, grzejniki są niezawodniejsze od wszelkich okładów hydraulicznych i pc i nie wymagają żadnego serwisu nie rozumiem pytania

1)Przeczytaj pierwszy post w tym temacie. Masz tam przedstawiony konkretny problem.
2)Jak w całorocznym mieszkaniu może Ci zamarznąć woda? Jak nie rozumiesz całoroczny to znaczy, ze cały rok ktoś tam mieszka, a to oznacza, że stale jest utrzymywana jakaś mniej lub bardziej komfortowa temperatura, a nie spotkałem się z nikim dla kogo byłyby to okolice "0" lub niżej.
3)Gratuluje (tego domku w Chorwacji)

Ja pasuje...

"BTW"
Pracuje w mobilnej jednostce, w której jako ogrzewanie są stosowane konwektory elektryczne - mają dwie zalety są tanie i mobilne... Na pewno nie "niezawodne".

gawel
05-02-2017, 13:59
Czy Ty kiedykolwiek ogrzewałeś CAŁOROCZNY dom mieszkalny za pomocą jakiegokolwiek kociołka (gazowego, węglowego, pompy ciepła x/woda)?

Tak od 25 lat mam 2 domy i skalę porównawczą. jednak z gazu w 1 domu nie rezygnuję ze wzgledów inwestycyjnych

cezary.pl
05-02-2017, 20:47
Dom ma być ogrzewany gazem. W całym domu ogrzewanie podłogowe. EK wyszło 40 kwh/m2. To dane z projektu, ale dam jeszcze komuś do przeliczenia. Problem jest taki, że gazownia podłączy nam gaz (kilku działkom) , ale dopiero za ok. 3 lata (tak nas poinformowali). A więc w rzeczywistości będzie to ok. 4-5 lat. Rozpoczynam budowę w tym roku. Skończę za 2-3 lata (oby!). Czyli będę 1-2 lata bez gazu. C w tym okresie z Co i CWU? Dużo czytam na forum o ogrzewaniu prądem i pomyślałem, że rok czy dwa mogę się przemęczyć z prądem.Oczywiście grzanie w taniej taryfie. Proszę o radę jaka instalacja lepsza z buforem ciepła czy w piecem elektrycznym? I co trzeba zrobić , żeby dom był ogrzewać tylko tanią taryfą?

To już teraz powinieneś myśleć jaki piec gazowy zastosujesz docelowo.

1. Dla zwykłego jednofunkcyjnego pieca gazowego.
Bufor 400-500 l z wężownicą dla CWU grzałką 8 kW plus sterowanie.
Grzejąc w czasie dużych mrozów będziesz zahaczał o pierwszą taryfę.
Możesz w przyszłości zasilić bufor solarami. (nieopłacalne dzisiaj)
Podłogówka, a właściwie jej rozdzielacz z grupą pompową i zaworem trójdrożnym, rotametrami, przystosowany
do montażu głowic sterujących pętlami OP.
Po podłączeniu do bufora zasilania ciepłem z pieca gazowego, bufor będzie sprzęgłem i zasobnikiem CWU.

2. Dla wypasionego pieca gazowego, dwu funkcyjnego, sterowanego pogodowo, z satelity itp.
Rozdzielacz podłogówki, zwykły z rotametrami, ewentualnie przystosowany do montażu głowic sterujących poszczególnymi
obwodami OP.
Grzałka elektryczna w rurze 5/4" 8 kW, pompa cyrkulacyjna, zawór bezpieczeństwa, naczynie wzbiorcze, sterowanie.
To wykona sprytny hydraulik wespół z elektrykiem za 1/3 ceny pieca Kospel. Lekko przegrzewasz podłogę w II taryfie.
Najtańszy bojler do grzania CWU.
Po zainstalowaniu pieca gazowego, powyższe elementy instalacji grzewczych sprzedajesz na giełdzie.
Oprócz rozdzielacza ma się rozumieć.

Pozdrawiam
Cezary

mac_612
06-02-2017, 07:24
Zgadzam się z powyższym.. Dodatkowo rozważyłbym PCi.

Myjk
06-02-2017, 07:39
To dane z projektu, ale dam jeszcze komuś do przeliczenia.
Proponuję to najpierw przeliczyć, a potem się zastanawiać. Może lepiej będzie z miejsca dołożyć do mniejszych strat (w zamian za inwestycję w gaz) i po prostu docelowo grzać prądem.

AnnaO87
07-02-2017, 08:02
Proponuję to najpierw przeliczyć, a potem się zastanawiać. Może lepiej będzie z miejsca dołożyć do mniejszych strat (w zamian za inwestycję w gaz) i po prostu docelowo grzać prądem.

Zgadzam się.
Na Twoim miejscu nie brałabym pod uwagę gazu. Tylko od razu szła w ogrzewanie elektryczne. Z resztą jak przez te dwa lata będziesz korzystać z np z pieca akumulacyjnego w II taryfie to sam zobaczysz, ze nie taki diabeł straszny...:) A jednorazowy koszt takiego pieca np dimplex to koszt srednio 2k pln. Jeszcze jak dobrze ocieplisz dom to już w ogóle rachunki będą śmiesznie niskie. Z resztą - podłogówkę bedziesz miał i tak elektryczną z tego co doczytałam...?

strusp
08-02-2017, 07:20
Jak masz zamiar mieć gaz, to kup wpierw jakąś tanią powietrzną pompę ciepła. Popracuje wystarczająco długo, byś mógł spokojnie porównać, czy warto przechodzić na gaz.

cypis57
01-05-2017, 06:02
A tymi konwektorami to jaką powierzchnie ogrzewasz? Używałem już kiedyś połączenia kozy Jotula z konwektorami elektrycznymi i nie straszyło mnie przy rachunkach.
Konwektory miałem niestety proste bez termostatu cyfrowego i zrezygnowałem. Ale teraz znowu myślę o o powrocie do tego sposobu ogrzewania ale tym razem z lepszymi grzejnikami. Chcę obliczyć ( o ile to możliwe) w miarę wiarygodne planowane zużycie energii elektrycznej ale nie znalazłem jakiegoś kalkulatora i chyba będę szukał jakiegoś specjalisty od takich obliczeń.

Konsultant Viessmann
16-06-2017, 20:29
Witam, jeśli chodzi o zbiorniki buforowe - polecam zapoznać się z rodziną zasobników Vitocell (https://www.viessmann.pl/pl/obiekty-uzytkowe/podgrzewacz-wody-uzytkowej/zasobniki-buforowe-wody-grzewczej.html) firmy Viessmann. Zachęcam do dyskusji i w razie pytań postaram się doradzić!

Pozostaję do dyspozycji!
Pozdrawiam!

Mateusz.C
11-02-2021, 20:29
Panowie odgrzebie kotleta.
Planujemy podłączenie do sieci gazowej domu z podłogówką ,niestety też po 2 latach od wprowadzki puki co nie ma.
Myślałem kupić kocioł butla nieopłacalna... butle 33kg uciążliwe (nic za bardzo się nie kalkuluje)
Mam bufor 1300l z wężownicą do cwu , mam zawór mieszający jakiś prosty trójdrożny, mam pompkę . Instalacja kosztowała by mnie tyle co grzałki znalazłem np. https://egrzalki.pl/pl/p/GRZALKA-8kW-3x2%2C67kW-W-KORKU-1-14-54-L430mm/426?gclid=Cj0KCQiAyJOBBhDCARIsAJG2h5f8MB0fUlQLbvhd ldyiEfK2dap5BmAiG7cx2trXOdLhVhTC_ULB7xkaAshXEALw_w cB
koszt 2 takich niecałe 400zł (tyle kosztuje butla 33kg)
Może odezwą się Panowie z wątku jak sobie z tym problemem poradzili czy może zostali przy takim układzie ?
te 1300 l nie za dużo jak na prąd ? może jest ktoś kto podzieli się kosztami takiego ogrzewania ?
do ogrzania było by 135m2

asolt
11-02-2021, 20:40
Panowie odgrzebie kotleta.
Planujemy podłączenie do sieci gazowej domu z podłogówką ,niestety też po 2 latach od wprowadzki puki co nie ma.
Myślałem kupić kocioł butla nieopłacalna... butle 33kg uciążliwe (nic za bardzo się nie kalkuluje)
Mam bufor 1300l z wężownicą do cwu , mam zawór mieszający jakiś prosty trójdrożny, mam pompkę . Instalacja kosztowała by mnie tyle co grzałki znalazłem np. https://egrzalki.pl/pl/p/GRZALKA-8kW-3x2%2C67kW-W-KORKU-1-14-54-L430mm/426?gclid=Cj0KCQiAyJOBBhDCARIsAJG2h5f8MB0fUlQLbvhd ldyiEfK2dap5BmAiG7cx2trXOdLhVhTC_ULB7xkaAshXEALw_w cB
koszt 2 takich niecałe 400zł (tyle kosztuje butla 33kg)
Może odezwą się Panowie z wątku jak sobie z tym problemem poradzili czy może zostali przy takim układzie ?
te 1300 l nie za dużo jak na prąd ? może jest ktoś kto podzieli się kosztami takiego ogrzewania ?
do ogrzania było by 135m2

Załóz grzalkę 3x4 kW tego samego producenta. 1300 l nie za duzo, wez taryfę G13 i grzej bufor wyłącznie w III strefie.
Koszt ogrzewania uzalezniony od zapotrzebowania budynku na ciepło. Nikt sie nie podzieli informacja o kosztach bo kazdy dom jest inny. Grzanie w G13 jest drozsze o ok 30-45% od grzania gazem.

Kaizen
11-02-2021, 21:18
do ogrzania było by 135m2

Bierz taryfę G12as. Przy podłogówce i takim buforze 100% zużycia prawdopodobnie (zależy jakie straty ma dom) możesz mieć w taniej strefie.

16kW grzałek będzie prawdopodobnie wystarczające (ale zależy od zapotrzebowania - przy G12as raczej więcej, niż mniej byłoby potrzebne, żeby grzać wyłącznie w taniej strefie).

Jak nie podasz OZC to koszty będą strzelanie zupełnie na ślepo - ale będą podobne jak gazem.

Mateusz.C
11-02-2021, 21:26
@Kaizen
pytasz ktorys raz o straty. buduje praktycznie identyczny dom tyle że garaż jest w piwnicy i jest wiekszy w środku
https://www.extradom.pl/projekt-domu-simon-iv-g2-energo-WRC2745?utm_source=google&utm_medium=cpc&device=c&matchtype=b&adposition=&campaignid=1409221180&gclid=Cj0KCQiAyJOBBhDCARIsAJG2h5fpKCG9Vg2KHyhR95l-IsfPYS9RbKqbBlGMc0BRpvo7XsQwEOHn_BcaAlMXEALw_wcB&gclid=Cj0KCQiAyJOBBhDCARIsAJG2h5fpKCG9Vg2KHyhR95l-IsfPYS9RbKqbBlGMc0BRpvo7XsQwEOHn_BcaAlMXEALw_wcB
w informacjach szczególowych jest coś
będzie pewnie bardzo zbliżone

62,06 kWh/(m²rok)
icon
Energia pierwotna określa ilość energii nieodnawialnej potrzebnej w ciągu roku do ogrzewania czy też ogrzania wody użytkowej z uwzględnieniem kosztów produkcji i transportu surowców energetycznych.

co do cen obszar bielski
https://www.tauron-dystrybucja.pl/uslugi-dystrybucyjne/stawki-oplat-dystrybucyjnych

asolt
12-02-2021, 06:30
@Kaizen
pytasz ktorys raz o straty. buduje praktycznie identyczny dom tyle że garaż jest w piwnicy i jest wiekszy w środku
https://www.extradom.pl/projekt-domu-simon-iv-g2-energo-WRC2745?utm_source=google&utm_medium=cpc&device=c&matchtype=b&adposition=&campaignid=1409221180&gclid=Cj0KCQiAyJOBBhDCARIsAJG2h5fpKCG9Vg2KHyhR95l-IsfPYS9RbKqbBlGMc0BRpvo7XsQwEOHn_BcaAlMXEALw_wcB&gclid=Cj0KCQiAyJOBBhDCARIsAJG2h5fpKCG9Vg2KHyhR95l-IsfPYS9RbKqbBlGMc0BRpvo7XsQwEOHn_BcaAlMXEALw_wcB
w informacjach szczególowych jest coś
będzie pewnie bardzo zbliżone

62,06 kWh/(m²rok)
icon
Energia pierwotna określa ilość energii nieodnawialnej potrzebnej w ciągu roku do ogrzewania czy też ogrzania wody użytkowej z uwzględnieniem kosztów produkcji i transportu surowców energetycznych.

co do cen obszar bielski
https://www.tauron-dystrybucja.pl/uslugi-dystrybucyjne/stawki-oplat-dystrybucyjnych

Kaizen pyta dlatego ze na danych projektowych nie mozna sie opierac. Pomijam fakt ze sa liczone dla innej lokalizacji, usytuowania wzgledem ston swiata, ze nie jest to identyczny projekt. Dziwnym trafem wszystkie gotowe projekty spełniają Ep, tyle tylko ze praktycznie nie ma projektów ktore spelniaja Ep przy grzaniu czystym prądem

Kaizen
12-02-2021, 08:44
62,06 kWh/(m²rok)

EP nic nie mówi o kWh ciepła, jakie dom zużyje (klik w sygnaturce).
Opieranie decyzji na takiej podstawie jest ryzykowne - chociaż jak to tylko kwestia dokupienia grzałek, to można sezon zaryzykować. Pamiętaj, że przejście g12as ma sens tylko przed rozpoczęciem grzania prądem, bo niską cenę ma prąd spełniający łącznie dwa warunki:
1. Pociągnięty w godzinach 22:00-6:00
2. Jest nadwyżką poboru względem roku poprzedzającego przejście na g12as.

I jeszcze pytanie, na jakiej wysokości możesz zamontować grzałki? Czy będzie pracował cały bufor?

Mateusz.C
12-02-2021, 09:31
Jest ktoś na forum kto policzy mi to OZC w rozsądnych pieniądzach ?
Jeśli chodzi o montaż grzałek to będą tam gdzie trzeba , poprostu wypale dziure wspawie odpowiedni gwint i tyle ... tutaj w przeróbkach spawalniczych itd nic mnie nie ogranicza

J&D
12-02-2021, 11:37
Jest ktoś na forum kto policzy mi to OZC w rozsądnych pieniądzach ?
Jeśli chodzi o montaż grzałek to będą tam gdzie trzeba , poprostu wypale dziure wspawie odpowiedni gwint i tyle ... tutaj w przeróbkach spawalniczych itd nic mnie nie ogranicza

Asolt ci policzy.
A pomysł masz dobry, trzecią zimę lecę na takim układzie i jestem mega zadowolony

Mateusz.C
12-02-2021, 12:14
@J&D
Jaki masz ten bufor duży ? czy w tym czasie konieczna była zmiana grzałek ??
jakie dokładnie miałeś koszty roczne tego ogrzewania w poszczególnych latach ? ( nie chodzi o KW tylko konkretne sumy )
Jak to masz podłączone dokładnie do rozdzielacza ?

znalazło mi się nawet naczynie wzbiorcze z nierdzewki super ocieplone 160l :)

asolt
12-02-2021, 12:20
@J&D
Jaki masz ten bufor duży ? czy w tym czasie konieczna była zmiana grzałek ??
jakie dokładnie miałeś koszty roczne tego ogrzewania w poszczególnych latach ? ( nie chodzi o KW tylko konkretne sumy )
Jak to masz podłączone dokładnie do rozdzielacza ?

znalazło mi się nawet naczynie wzbiorcze z nierdzewki super ocieplone 160l :)

Po co zmieniac grzałki?, ja na ok 100 zamontowanych grzałek wymieniłem tylko jedną ze wzgledu na wadę fabryczną (przebicie izolacji)

Mateusz.C
12-02-2021, 12:26
@asolt
myslałem że może sie przepalają czy coś

asolt
12-02-2021, 12:52
@asolt
myslałem że może sie przepalają czy coś

Owszem miałem taki jeden przypadek, gdy woda była nie uzdatnionia i było duzo kamienia. Zalewamy bufor zawsze wodą zdemineralizowaną.

Mateusz.C
12-02-2021, 13:47
na stronie cieplo wlasciwe uzyskałem takie coś:
dla ogrzewania tylko parteru

Średnia dobowa temperatura w domu przez cały sezon grzewczy to 22,0°C.

3,5kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej -22°C.

1,6kW – przeciętna moc grzewcza
Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 1,8°C.

27W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc
Tę wartość znajdziesz w tabeli orientacyjnego doboru mocy kotła od jego producenta. Tyle, że tam zaczyna się od 100W/m2 wzwyż. Ciekawe, prawda?

6 613kWh = 24GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie
Tyle ciepła potrzebuje twój dom na cały sezon grzewczy. Nie są tu uwzględnione żadne zyski energii.
To jest wielkość netto – tyle, ile budynek przyjmie. Zależnie od tego, czym i z jaką sprawnością będziesz grzać, ilość ciepła brutto, jaką musisz kupić w opale, będzie odpowiednio wyższa.

52kWh/m2 rocznie wskaźnik zapotrzebowania na energię
Tę wartość znajdziesz na świadectwie energetycznym budynku (nowsze takie mają). Na tej podstawie twój dom zalicza się do klasy energetycznej B

Podgrzewanie wody kranowej (CWU)
Wymagania: dla 4 osób, Głównie prysznice, czasem wanna.

4kW dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU

J&D
12-02-2021, 14:00
@J&D
Jaki masz ten bufor duży ? czy w tym czasie konieczna była zmiana grzałek ??
jakie dokładnie miałeś koszty roczne tego ogrzewania w poszczególnych latach ? ( nie chodzi o KW tylko konkretne sumy )
Jak to masz podłączone dokładnie do rozdzielacza ?

znalazło mi się nawet naczynie wzbiorcze z nierdzewki super ocieplone 160l :)

Ja ma mały bufor bo tylko 500 litrów, zalany jak cała instalacja CO wodą zdemineralizowana, grzałki nie wymieniałem. Baniak to BIAWAR emaliowany, ocieplonym z 10cm, grzałki na oryginalnej flanszy, sterowanie pracy grzałek krajowym sterownikiem (3-fazowy). Mnie taki wystarcza w zupełności, ładuję go do 60*C, pozwala na pracę tylko w II taryfie Tauronu. A koszty masz w stopce, do grudnia 2020 II taryfa to było niecałe 25gr brutto, teraz mam 27 gr brutto.
Jak chcesz coś więcej to na priv.

Kaizen
12-02-2021, 15:06
6 613kWh = 24GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie


To nieprawda, ze na ogrzewanie. (https://forum.muratordom.pl/entry.php?132631-Cieplowlasciwie-pl-czemu-wiedzie-na-manowce)

Mateusz.C
12-02-2021, 22:21
może razem z CWU ?

Kaizen
12-02-2021, 22:22
może razem z CWU ?

Kliknąłeś?

Mateusz.C
12-02-2021, 22:35
Kliknąłeś?

teraz dopiero na tel. nie widziałem odnośnika ...
No dobra napisałem do jednego użytkownika o OZC zobaczymy co z tej współpracy wyjdzie ;)

Możecie doradzić coś na temat tych grzałek ??
2 x 8 kW 3x4 kw ?? a może jeszcze jedno miejsce na środku zbiornika na ewentualny brak mocy ?
na jakich wysokościach to zrobić ? bufor ma 170cm wysokości 100cm srednicy.
Na mój rozum grzałki powinny być wyżej od wejścia powrotu . Tylko ile?
Ocieplić myślę go 20cm styropianem 031 (zrobić taką skrzynie z styropianu ) zostawić przerwy po 5cm miedzy styro a buforem i zasypać to perliitem (zostało mi pare worków )
Miejsca mam mnóstwo tak że nic mnie nie ogranicza.