PDA

Zobacz pełną wersję : Remont podłogi na legarach



romcost
05-02-2017, 20:02
Witam,
Zabrałem się za remont podłogi drewnianej, bo się kołysała i na połączeniach desek pękały mi panele ... Budynek jest z lat 70-siątych, podłoga betonowa jest wylana bardzo nierówno (różnice do ok. 2 cm), są ułożone na tym betonie legary 100*47mm co ok. 80 cm poziomowane i podpierane co ok. 80cm kawałkami desek. Legary są zdrowe, dlatego planuję je zostawić i do środka podokładać dodatkowe o tych samych wymiarach. Na górę położę płyty OSB-3 o gr. 22mm. Mam pytania w związku z powyższym:
1. czy legary powinny być impregnowane, specjalnie suszone, czy kupione kantówki sosnowe na tartaku się nadają ?
2. czy beton pod podłogą zabezpieczać jakoś (może unigruntem) ?
3. czy pomiędzy legary mogę włożyć płyty styropianowe (podłogowe) zamiast wełny - czy to nie zakłóci wentylacji ?
4. czy legary powinny być przykręcone do betonowej podłogi - obecnie nie są ?
5. czy zostawiać stare legary, które są porozsychane i gdzieniegdzie (w okolicach otworów po gwoździach) delikatnie popękane, ale nie są spleśniałe ani spróchniałe, czy lepiej dać wszystkie nowe ?

Tomek W
08-02-2017, 20:57
Tę podłogę chcesz wykonać na stropie międzykondygnacyjnym, czy na gruncie ?
Najlepiej kup drewniane legary suszone w suszarni ale lepiej pozostawić stare legary. Ułóż je na podkładkach elastycznych z gumy lub filcu. Wydaje się, że rozstaw co 80 cm jest za duży. Nie wiem jakie będzie przeznaczenie tego pomieszczenia ale lepiej ułożyć krzyżowo dwie płyty OSB-3 pióro-wpust po gr. 12 mm. Najczęściej płyty skręca się ze sobą co 30 cm i oczywiście do legarów. Nie zapomnij pozostawić dylatacji min. 1 cm pomiędzy podłogą a ścianą. Gdy zastosujesz wełnę mineralną to nie ma potrzeby gruntowania betonu. Warstwa wełny mineralnej będzie pochłaniała dźwięk, który będzie powstawał pomiędzy gładkimi i sztywnymi powierzchniami jakimi jest płyta OSB i beton. Zalecane jest również aby między wełną a płytą OSB pozostawić warstwę powietrza min. 1cm.

romcost
09-02-2017, 21:21
Dziękuję Panie Tomku za zainteresowanie moim postem,
Podłogę chcesz wykonać na stropie międzykondygnacyjnym (nad nieogrzewaną piwnicą), myślę, że pomiędzy istniejące legary dołożę właśnie dodatkowe nowe, suszone i heblowane legary o takich samych wymiarach co te stare, bo te stare myślę, że nie są jeszcze złe. Pomieszczenie przeznaczone jest na salon (kilka komódek, rogówka, stół), na płyty OSB planuję położyć panele.
A czy przemalować te nowe i stare legary jakimś impregnatem (budynek suchy) ? I czy zamiast wełny można dać styropian, po przyznam, że mi został i bym go wykorzystał...
Z podwójnymi płytami chyba tak zrobię, podłoga będzie wtedy myślę mocniejsza i równiejsza...

Tomek W
10-02-2017, 22:21
Współczynnik przenikania ciepła UC(max) dla stropu nad nieogrzewanym pomieszczeniem wynosi 0,25 W/m2K.
Jeżeli strop jest betonowy to grubość 10 cm ocieplenia jest stanowczo za mała.
To jest ocieplenie od środka pomieszczenia ogrzewanego więc nie zapomnij dać folii paroizolacyjnej pod panele podłogowe.

romcost
25-02-2017, 12:44
A czy pomiędzy legary mogę włożyć płyty styropianowe (podłogowe) zamiast wełny - czy to nie zakłóci wentylacji, zostały mi po innych pracach a wyrzucić szkoda ... ?