PDA

Zobacz pełną wersję : Proszę o opinię na tema komina



myry
06-02-2017, 08:51
Witam wszystkich na forum.

Proszę o opinię, czy taki komin ja w załączonym rysunku jest ok.
Czy wstawka na parterze o średnicy 200 mm nie jest błędem i przyczyną moich problemów.

Mam problem podczas palenia w kominku z płaszcz wodnym.
Kominek ma dopływ powietrza z zewnątrz rurą fi 150

Rozpalanie od góry, na początku dym ucieka w komin, jak zajmą się grubsze kawałki drewna i zrobi się trochę więcej dymu ogień jakby przygasa.
Mam wrażenie że dym nie ucieka w całości do komina tylko zostaje w kominku i tłumi ogień,
tym bardziej że jak uchylę drzwiczki kominka to wydobywa się na pokój.

Nie mogę dobrze nagrzać komina, temperatura spalin ( w miejscu jak na rysunku ) max. 200 stopni a najczęściej 150 - 160
Jak wzrośnie płomień woda nagrzeje się do temp. np. 65 stopni, włączy się pompa zaczyna przepychać wodę i ogień musi ją grzać zamiast komina.

380872

Kominki Piotr Batura
06-02-2017, 09:02
Z Twojego opisu trudno coś wyniuchać...Masz jakieś zdjęcia z montażu? Skoro ogień przygasa, może masz mokre drewno, albo za dużą różnicę między podpałką a kawałkami do palenia. Postopniuj drewno, daj kawałki będące etapem przejściowym między drobiazgiem a grubasami. dwa trzy etapy pośrednie między grubym a podpałkowym...Musisz poznać swoje urządzenie ogniowe (wkład i komin). Kombinuj różne warianty, aż "złapiesz" ten optymalny...

myry
06-02-2017, 09:31
Dziękuję za odpowiedź.
Dodam jeszcze że wkład kominkowy to Kratki Oliwia narożny 18kW, wiem wiem nie jest z tych najlepszych.
Wyjście do rury spalinowej 200 mm.
Czy średnica komina 150 mm od pierwszego piętra ( rura kamionkowa ) to jest za mało ?
Nie chciałbym rozwalać ścian żeby wymienić na 200 mm.

Kominki Piotr Batura
06-02-2017, 09:55
To może być przyczyna. Zanim jednak rozwalisz pół domu, popróbuj nauczyć się inaczej palić....Na rozwałkę zawsze będzie czas....Drobniejsze drewno...Nie otwieraj drzwi po dołożeniu opału, niech się najpierw wypali, wygazuje...

myry
06-02-2017, 10:08
Ok spróbuję drobniejszym drewnem.
A może zamiast rozwalać/wymieniać komin zastosować mechaniczny wyciąg spalin na kominie ?

Kominki Piotr Batura
06-02-2017, 18:52
Ok spróbuję drobniejszym drewnem.
A może zamiast rozwalać/wymieniać komin zastosować mechaniczny wyciąg spalin na kominie ?To kolejna możliwość...Może nawet tańsza od rozwałki. Z pewnością mniej kłopotliwa...

myry
06-02-2017, 20:16
Dziękuję za informacje i pozdrawiam