PDA

Zobacz pełną wersję : więźba dachowa



jammo
06-02-2017, 16:03
Mam pytanie dotyczące przeróbki więźby dachowej.Obecnie mam dom z dachem 2-spadowym z lat 90. Teraz przy okazji wymiany blachy planuję niewielką modernizację poddaszy co wiąże się z przeróbkę więźby dachowej.Konkretnie chodzi o to , że obecnie na jednej stronie posiadam 3 płotwy , czyli na wierzchu (ściana nośna), na dole (ściana zewnętrzna) i na środku poddasza . Odległość pomiędzy krokwiami to jakieś 3 m z czymś, a długość krokwi z dolnym okapem to dokładnie 7,30 cm. Każda płotew jest wypuszczona obustronnie na zewnątrz , tworząc wypusty dachu o szerokości 80 cm.Teraz zamierzam podciągnąć z przodu ściankę kolankowe do góry celem wykonania tzw. lukarn prostych i uzyskania płaskich( poziomych) sufitów w pokojach na poddaszu. Ściana lukarny będzie ciągnięta na całej długości domu , a boczne ściany lukarny ( te trójkątne), będą wybudowane na głównych murach bocznych a nie na powierzchni dachu. Okapy boczne i ten z przodu ( gdzie zawieszona jest rynna ) zostają bez zmian. Taka przeróbka wiąże się z wycięciem tej środkowej belki płotwy , która będzie potem umieszczona w tym samym miejscu tylko na górze nowej ścianki. Chodzi konkretnie o to , że ucięta ona zostanie od środka pomieszczenia zaraz przy ścianie , natomiast ten kawałek już zamurowany w ścianie ( ściana 40 cm gruba pustak + cegła), na której dodatkowo będzie jeszcze postawiony nowy boczny mur lukarny i ten na zewnątrz na 80cm tworzący wypust dachu pozostanie bez zmian. . I teraz proszę o radę, czy ten kawałek płotwy, który zostanie po odcięciu środka,będący wmurowany w ścianie i wystający na zewnątrz na 80 cm oraz podtrzymujący na zewnątrz dwie krokwie tworzące wypust dachu będzie na tyle wytrzymały , że nie spowoduje mi obwiśnięcia tego wypustu w jej środkowej części. Jeżeli tak , to jakie inne rozwiązanie można by tu zastosować, oczywiście pozostawienie jej w tym miejscu nie wchodzi w grę, pozdrawiam i proszę o rade.
Firma, która ma robić tą przebudowę jeszcze nie była tego oglądać na miejscu, ale pytam tu fachowców, aby mieć swoją wizję.

Andrzej Wilhelmi
12-02-2017, 16:34
Taka ingerencja w więźbę wymaga nowego projektu i pozwolenia na budowę. Pozdrawiam.