PDA

Zobacz pełną wersję : Zywoplot z rozy rugosy



MAREK S
04-04-2005, 17:38
Mam pytanie,
posiadam zywoplot z rozy rugosy a przed nim pas ziemi z resztkami niedobrej trawy szerokosci 60-70 cm pozniej, maly plotek drewniany.
Czy moze ktos polecic jakies rosliny,krzewy ,ktore mozna by tam posadzic a ktore by sie nie gryzly z rugosa?Ja mysle o jakis wrzosach,moze jakas snieguliczka?Chcialbym to czyms uzupelnic.

zygmor
26-04-2005, 21:57
Ja bym zaproponował może pigwę, te krzewy nie rosną wysoko, a wczesną wiosną jescze cieszyły by oczy jaskrawo czerwonymi kwiatami. Wrzosy na każdej ziemi nie urosną. Jeżeli chodzi o śnieguliczkę to ładnie wygląda posadzona biało i różowo owocowa sadzona naprzemian. może posadzić tam niski żywopłot z berberysów, lub tawułek, można zastosować tawułki z berberysami sadzone naprzemiennie. Mnie ostatnio coraz bardziej podobają się krzewy ostrokrzewów, z nich też można zrobić żywopłot i to strzyżone. Niskie rośliny w takim miejscu, proponuję trzmielinę, lub barwinek, mam kolorowy błękitny, biały, bordowy - bardzo ładnie wygląda obecnie gdy kwitnie.

aaalicja
28-04-2005, 15:47
Jak wysoko rośnie taki żywopłot z rosy rugosy? Chyba się go nie przycina? Ja posadziłam te róże w towarzystwie ligustra i ciekawam jaki będzie efekt. Na razie róże są mniejsze, za to ligustr rośnie b.szybko.
Pozdrawiam.

zygmor
28-04-2005, 20:12
Róża pomnmarszczona (rosa rugosa) nie rośnie wyżej jak 2m, chyba, że na patelni w pełnym słońcu, widziałem takie nad morzem były trochę wyższe.

MAREK S
29-04-2005, 16:20
Zygmor,
dzieki za podpowiedz,ja wlasnie myslalem o barwinku tylko jest kilka odmnian kurka wodna??? oraz o irdze plozacej tak zeby zabily ten nieciekawy trawnik...
Moze masz jakies zdjecia barwinka i innych niskich krzewow z twego ogrodu?
Bylbym wdzieczny
Pozdrawiam
Marek

zygmor
29-04-2005, 23:07
Właśnie wczoraj byyłem na działce i zrobiłem kilka fotek min i barwinka. Przesyłam Ci je tam rośnie barwinek niebieski, biały i bordowy, dodatkowo trzmielina jap. Emeral Gold, wolne miejca wypełnia bylina tojeść, a dodatkowo wplatają sie w barwinek jeszcze dwa pnącza bluszcz i wiciokrzew japoński o ładnych marmurkowych liściach.

http://foto.onet.pl/upload/9/50/_464245_n.jpg

http://foto.onet.pl/upload/9/0/_464246_n.jpg

http://foto.onet.pl/upload/31/99/_464243_n.jpg

http://foto.onet.pl/upload/27/32/_464247_n.jpg

Sloneczko
30-04-2005, 17:55
Płotek, róża? Jak to ładnie musi wyglądać :)
I myślę, że byłoby jeszcze ładniej, gdybyś po prostu zamienił "zły" trawnik na ładny, gładki, zieloniutki, zamiast szukać "kwadratowych" ;)

Przecież kwitnący krzew, a zwłaszcza róży, wygląda najpiękniej przy najzwyklejszym, ale zadbanym trawniku.

http://www.hort.net/profile/ros/rosru/main.jpg

http://www.midwestlandscapeplants.org/photos/1144.jpg


Dlaczego wzbraniasz się przed nim? :o

MAREK S
30-04-2005, 22:08
Oj Sloneczko,
Blad w mysleniu,a myslisz dlaczego posadzilem Rugose jako zywoplot?Wlasnie dlatego,zeby bylo ladnie .dziko i ostro ale wokol tego miejsca byly duze brzozy i topole (juz wyciete, chce posadzic klony),
ktore sciagaly bardzo duzo wody i jak wiesz sama rugosa tez sciaga wode,
wiec ten kawalek trawnika jest nieladny,dlatego mysl o krzewach plozacych,okrywowych itp...
Ale musze przyznac,ze ta mysl mnie ciagle neci z tym trawnikiem :D

Sloneczko
01-05-2005, 00:52
I jeszcze wyciąłeś brzozy? :(

Każdy trawnik może być ładny. Jest specjalna trawa do dosiewu, szybko kiełkująca i z nawozem. W Leroyu najtańsza.

To jest Twój ogród i zrobisz z nim co zechcesz, ale każda inna roślina, poza trawnikiem, u stóp żywopłotu z róży będzie z nią w dysonansie, tzn. każda z nich osobno jest ładna, a razem już nie.

MAREK S
02-05-2005, 23:46
Sloneczko
Odpowiadam odnosnie brzozy,nie chcialem ale niestety brzoza zrujnowala nam caly podjazd systemem korzeniowym,zrobila z niego gory doliny...
w sobote jade kupic inne drzewka i mysle o klonach...
A wracajac do rugosy i trawnika chyba jednak zdecyduje sie na polaczenie rugosy z barwinkiem i innymi niskimi plozacymi...

Sloneczko
03-05-2005, 00:13
Po trawce można deptać, rozłożyć kocyk w pobliżu pachnącej róży, a na barwinka można tylko patrzeć, ale jak wspomniałam, to Twój ogród i wcale, a wcale nie musisz się ze mną zgadzać :)

MAREK S
03-05-2005, 10:53
Sloneczko nie czytasz uwaznie mojego tekstu :D
chcialbym Cie widziec jak sobie lezysz na trawniku o szerokosci 70 cm pomiedzy rugusa a drewnianym malym plotkiem i chodnikiem od ulicy
A taki trawnik do lezenia posiadam pod drugiej stronie domu i tam sie chodzi na bosaka :lol:

MAREK S
19-05-2005, 21:25
Chcialbym sie zwrocic jeszcze raz o opinie tutaj obecnych cialem i duchem
a szczegolnie Pinusa bo cos u niego zobaczylem i mi sie podoba :lol:
Wiec jak mowia moi Rosjanie ad rem : w tym pasie 70 cm szerokim pomiedzy dzika roza Rugosa a plotkiem chcialbym posadzic naprzemian
barwinek + irge + zarnowiec plozacy.
Barwinek niebieski kontra zolty zarnowiec a gdzies tam irga mysle,
ze da fajny efekt,ale czy to sie przyjmie na stronie polnocnej z gleba niezbyt dobrej jakosci???

Hanula
19-05-2005, 23:03
żarnowiec potrzebuje słońca, irga także w przeciwnym razie będą słabo kwitły, jeśli potrzebujesz coś płożącego od zawsze róża towarzyszyła bluszczowi lub odwrotnie, bluszcz (Hedera helix) doskonale rośnie na północnej stronie, i nie powoduje dysonansu kolorystycznego, stanowi piekne ciemnozielone tło dla kwitnacych róż

Daniel Starzec
20-05-2005, 08:20
A u mnie pod rugosą rośnie sobie barwinek i dobrze sie ma i świetnie wygląda.
Polecam, mało wymagający co do gleby i urośnie w cieniu, nawet głębokim.

MAREK S
20-05-2005, 10:42
Hanula,
Wiesz mysle tez o tym bluszczu,kurka wodna bo to piekna roslina i co wazne taka jak dla mnie tzn leniwego ogrodnika,on spi a mu rosnie :lol:
A ta moja strona polnocna wcale nie jest taka ciemna czasem nawet bardzo duzo slonca tam jest :wink:
Sadzonki Barwinka moge kupic po 1pln/szt... ciekawe ile moze kosztowac zarnowiec???

Hanula
20-05-2005, 13:33
żarnowiec najlepiej sie udaje na piaszczystej glebie, u mnie w parku niestety przemarzł na ciężkiej glebie, no i wschodnia Polska, mrozy duże...

grazi
14-11-2010, 08:18
Hanula,
Wiesz mysle tez o tym bluszczu,kurka wodna bo to piekna roslina i co wazne taka jak dla mnie tzn leniwego ogrodnika,on spi a mu rosnie :lol:
A ta moja strona polnocna wcale nie jest taka ciemna czasem nawet bardzo duzo slonca tam jest :wink:
Sadzonki Barwinka moge kupic po 1pln/szt... ciekawe ile moze kosztowac zarnowiec???
No i jak zywoplot po latach?

duduś
14-11-2010, 19:53
też jestem ciekawa :::))))

grazi
11-05-2011, 10:29
Posadzilam jesienia, wszystkie roze przyjely sie. Zobacze co wyjdzie z tego :)

Elfir
11-05-2011, 17:48
a może sosny kosodrzewiny na tle róży?
Róża pomarszczona ma jedną wadę - odrosty korzeniowe. Toteż może z czasem przerastać posadzone przed nią rośliny.

grazi
14-05-2011, 20:17
A kosodrzewina nie bedzie wyzsza niz roze?

Elfir
14-05-2011, 21:56
zależy jaka odmiana. Np. pumilo jest mocno płożąca.