PDA

Zobacz pełną wersję : Czy to drogo? Koszt stanu surowego zamkniętego z developerem



Aghula
04-04-2005, 18:03
Witam Wszystkich!
Jestem tu nowa - zastanawiam się nad budową domu - skromnie - szeregowca. Plan (na dziś) mam taki: stan surowy zamknięty z developerem (to takie malutkie osiedle ma być) - potem chyba z wynajętymi ekipami. Dostałam wstepne materiały, gdzie jest napisane:

powierzchnia uzytkowa 125m2
powierzchnia działki podstawowej ok. 220m2

Zakres robót:
-stan surowy zamknięty z elewacją bez ostatniej warstwy tynku zewnętrznego
- dach bez gontu bitumicznego, rynien i rur spustowych
- przyłącza instalacyjne doprowadzone do budynku
- bez instalacji wewnętrznych
- bez tynków wewnętrznych
- bez robót wykończeniowych
-pełna dokumentacja

Cena 1200 zł/m2 pow. użytkowej + VAT.

Powinnam sobie wyrobić jakieś zdanie na ten temat - całe popołudnie czytam posty na forum Muratora - i wiem, że nic nie wiem!

1) Czy to się wydaje drogo? (Ta sama firma w tym samym zakresie, ale dla domu o pow. 220m2 podaje cenę 900 zł/m2!??)
2) Jakich informacji powinnam żądać od prezesa firmy przy pierwszej rozmowie?

Bardzo dziękuję za Waszą pomoc!
:roll:

Jerzysio
05-04-2005, 07:49
..ale nie wiemy w jakiej stronie Polski ?
Róznice w kraju sa spore.
A jakie sa ceny dzialek w okolicy,czy dzialka jest zawarta w cenie m2 domu ?
Pozdro
J

RYDZU
05-04-2005, 08:11
Trochę za duzo niewiadomych - jak juz napisał wcześniej Jerzysio.
Mały dom generalnie wychodzi drożej za m2, więc trudno mi się odnieść do twoich wielkości,
ale podam jak to wyszłu u nas.
Dom 260m2 - stan surowy zamkniety (okna, drzwi wejściowe, brama garażowa) ,
z gotowym dachem (stropodach), rynnami, instalacjami elektryczną i kanalizacyjną,
zrobione wszystkie tynki (cementowo-wapienne) - na tym etapie mam kwotę
poniżej 900 pln/m2.
Po wylewkach, i kompletnej instalacji CO z zasobnikiem i kotłem kondensacyjnym
dojdzie do 1100 pln/m2. Wszystko brutto, z ok 75% faktur za materiał i robociznę.

Pozdrawiam

Aghula
05-04-2005, 14:59
..ale nie wiemy w jakiej stronie Polski ?
Róznice w kraju sa spore.
A jakie sa ceny dzialek w okolicy,czy dzialka jest zawarta w cenie m2 domu ?
Pozdro
J

Juz doprecyzowuję: okolice Katowic (na południe od miasta). Działka w tej cenie - zarówno dla domu o cenie 900 zl/m2 jak i 1200 zl/m2.
Zupełnie nie umiem ocenić tego zakresu robót - czy to dobra propozycja, czy może powinnam uważac, że jeszcze np. powinni zrobić tynki wewnetrzne, albo - czy przy takiej cenie moge mysleć o negocjacjach?

Aghula
05-04-2005, 15:06
Trochę za duzo niewiadomych - jak juz napisał wcześniej Jerzysio.
Mały dom generalnie wychodzi drożej za m2, więc trudno mi się odnieść do twoich wielkości,
ale podam jak to wyszłu u nas.
Dom 260m2 - stan surowy zamkniety (okna, drzwi wejściowe, brama garażowa) ,
z gotowym dachem (stropodach), rynnami, instalacjami elektryczną i kanalizacyjną,
zrobione wszystkie tynki (cementowo-wapienne) - na tym etapie mam kwotę
poniżej 900 pln/m2.
Po wylewkach, i kompletnej instalacji CO z zasobnikiem i kotłem kondensacyjnym
dojdzie do 1100 pln/m2. Wszystko brutto, z ok 75% faktur za materiał i robociznę.

Pozdrawiam


Dzięki za wyjasnienie - ale czy budowałeś sam, czy z developperem? Ja mam nadzieję, że jak będę budowac z developperem to dostane od niego fakturę na wszystko, czy może lepiej jest zbierać za każdy materiał a od niego tylko za roboziznę? Poczytałam na forum troche przestróg, żeby się nie dac "wykantować" na materiałach. Jestesmy z męzem kompletnymi nowicjuszami, a poza tym zabiegani zawodowo - jak tu poradzic sobie z budowa domu, jesli jeszcze nie ma się stosu gotówki, z której można wszystko opłacic nie patrząc na koszty?

RYDZU
06-04-2005, 10:52
Dzięki za wyjasnienie - ale czy budowałeś sam, czy z developperem? Ja mam nadzieję, że jak będę budowac z developperem to dostane od niego fakturę na wszystko, czy może lepiej jest zbierać za każdy materiał a od niego tylko za roboziznę? Poczytałam na forum troche przestróg, żeby się nie dac "wykantować" na materiałach. Jestesmy z męzem kompletnymi nowicjuszami, a poza tym zabiegani zawodowo - jak tu poradzic sobie z budowa domu, jesli jeszcze nie ma się stosu gotówki, z której można wszystko opłacic nie patrząc na koszty?

Buduję "sam" - znaczy wyszukuję sobie wykonawców do poszczególnych etapów.
Kontakty z deweloperem zakończyłem na etapie negocjacji absurdalnie wysokich
cen za usługę i materiały - z 7% Vatem wychodziło sporo drożej niż kupiłem
samodzielnie w hurtowni (oczywiście też po negocjacjach).

Najlepszy wariant (według mnie) to wycieczka do kilku hurtowni budowlanych
zostawienie im kopii projektu domu i zebranie po kilku dniach ofert na zaopatrzenie
budowy do stanu surowego. Potem macie już wyjściowe ceny do rozmowy z deweloperem
- jeśli zaoferuje wam porównywalne lub niższe - jest w porządku (w końcu on
bierze więcej niż na jedną budowę więc i upusty ma wieksze),

W moim przypadku przy kilku firmach znanych wyszło zawsze drożej niż w hurtowni.
Dlatego zapadła decyzja o budowie systemem "gospodarczym" - i jestem na razie
bardzo zadowolony - póki co tylko jedna "obsuwa" mi się zdarzyła.

A jak chcesz się więcej dowiedzieć o moim budowaniu - kliknij sobie na lika pod
moim podpisem - Dziennik budowy - tam masz wszystko krok po kroku.
Generalnie dzienniki budowy to kopalnia wiedzy dla zaczynających przygodę z budową
domu - ja tam spędziłem dobre 2 miesiące na codziennej lekturze.

Pozdrawiam

Jerzysio
07-04-2005, 18:14
...no to jak odejmiesz cene dzialki dla tej okolicy to moze cena za dom bedzie bardziej porównywalna z ty co pisze Rydzu/
Wiadomo developer "lyka" 20-25%, ale na opust wiecej niz 8-10% to bym nie liczyl.
Pozdro
J

Aghula
08-04-2005, 12:12
Dzięki za wyjasnienie - ale czy budowałeś sam, czy z developperem? Ja mam nadzieję, że jak będę budowac z developperem to dostane od niego fakturę na wszystko, czy może lepiej jest zbierać za każdy materiał a od niego tylko za roboziznę? Poczytałam na forum troche przestróg, żeby się nie dac "wykantować" na materiałach. Jestesmy z męzem kompletnymi nowicjuszami, a poza tym zabiegani zawodowo - jak tu poradzic sobie z budowa domu, jesli jeszcze nie ma się stosu gotówki, z której można wszystko opłacic nie patrząc na koszty?

Buduję "sam" - znaczy wyszukuję sobie wykonawców do poszczególnych etapów.
Kontakty z deweloperem zakończyłem na etapie negocjacji absurdalnie wysokich
cen za usługę i materiały - z 7% Vatem wychodziło sporo drożej niż kupiłem
samodzielnie w hurtowni (oczywiście też po negocjacjach).

Najlepszy wariant (według mnie) to wycieczka do kilku hurtowni budowlanych
zostawienie im kopii projektu domu i zebranie po kilku dniach ofert na zaopatrzenie
budowy do stanu surowego. Potem macie już wyjściowe ceny do rozmowy z deweloperem
- jeśli zaoferuje wam porównywalne lub niższe - jest w porządku (w końcu on
bierze więcej niż na jedną budowę więc i upusty ma wieksze),

W moim przypadku przy kilku firmach znanych wyszło zawsze drożej niż w hurtowni.
Dlatego zapadła decyzja o budowie systemem "gospodarczym" - i jestem na razie
bardzo zadowolony - póki co tylko jedna "obsuwa" mi się zdarzyła.

A jak chcesz się więcej dowiedzieć o moim budowaniu - kliknij sobie na lika pod
moim podpisem - Dziennik budowy - tam masz wszystko krok po kroku.
Generalnie dzienniki budowy to kopalnia wiedzy dla zaczynających przygodę z budową
domu - ja tam spędziłem dobre 2 miesiące na codziennej lekturze.

Pozdrawiam

Bardzo dziękuję za odpowiedź - dziennik budowy przestudiuję. Ale prosze jeszcze o pomoc - o co mam pytac prezesa firmy developerskiej na spotkaniu mając takie dane, jak zacytowałam wyżej? Bardzo prosze o radę. Czy mam poprosic o dokładny plan domu - nie wiem - z wykazem JAKIE materiały będą zastosowane do budowy, jaki typ okien, jaka technologia - ja nawet tego nie wiem. O co jeszcze powinnam pytać?

Aghula
08-04-2005, 12:14
...no to jak odejmiesz cene dzialki dla tej okolicy to moze cena za dom bedzie bardziej porównywalna z ty co pisze Rydzu/
Wiadomo developer "lyka" 20-25%, ale na opust wiecej niz 8-10% to bym nie liczyl.
Pozdro
J

dziękuje za odpowiedż - czy moge prosic jeszcze o podpowiez o co pytac prezesa firmy - skoro wszystko, co wiem o tym domu, to to, dco napisałam w pierwszym poście - o technologie, wykaz materiałów, które będa stosowali etc? Zupełnie nie umiem sie połapac, co jest ważne - pewnie za jakiś czas juz będę zorientowana, ale mam się z tym facetem spotkac za kilka dni ...

Jerzysio
13-04-2005, 19:19
Najlepiej poprosic o adresy wybudowanych przez niego domów i popytac wlascicieli co sadza o owym panu i jego firmie :-?
Pozdro
J