PDA

Zobacz pełną wersję : Podłączenie kotła do instalacji



plesiu89
09-02-2017, 08:21
Witam.

Chciałbym się dowiedzieć czy mam dobrze podłączony kocioł bo chyba coś mi nie pasuje a sam się w ogóle na tym nie znam. Znajomy powiedział mi, że mam instalacje strasznie przekombinowaną i potrzebuje jakiegoś innego spojrzenia.

Kocioł - Defro Komfort Eko 12kW, sterownik K1Pv4

Ogrzewana powierzchnia to 135m2 z czego 65m2 to ogrzewanie podłogowe i 36m2 to garaż na przełamanie temperatury.

Wrzucam schemat mojej instalacji, którą sam stworzyłem więc się nie śmiejcie :)

Temperatura zadana kotła to 55*, podłogowy czujnik ustawiony na 30*. Zawór czterodrogowy ustawiony między 5 a 6, temperatura zasilania kaloryferów + podłogowego to wg termometru 40*. Na zaworze trójdrożnym jest siłownik, którym steruje sterownik kotła.

Nie mam jeszcze założonego czujnika pokojowego więc nie wiem czy on coś da czy nie.

Pytanko - czy ma sens zawór zwrotny na powrocie? Bo wydaje mi się, że przez niego woda z powrotu z podłogówki miesza się z zasilaniem przez co powrót jest chłodny. Temperatura powrotu około 35-40* wg sterownika.

gersik
10-02-2017, 17:53
Temperatura kotła za mała. Jakiej średnicy zawór 4d ?

plesiu89
12-02-2017, 08:22
Rury wychodzące z kotła to 1,5 cala i dopiera za zaworem (też 1,5cala) jest redukcja na miedziane rurki 32mm.

Zwiększyłem temperaturę kotłą na 62* i powrót mam między 42 a 49* więc troche się poprawiło.

Inny hydraulik mi powiedział, że muszę mieć założoną pompkę na powrocie do kotła, dwa nowe czujniki i siłownik na zaworze 4D.
Jeden czujnik pod pompą ustawiony powiedzmy na 55* a drugi czujnik na zasilaniu od kaloryferów ustawiony na 50*. Te czujniki mają sterować siłownikiem tak aby temperatura powrotu była zachowana. Nie wiem na ile to prawdy ale rozmawiałem z nim wczoraj i tak mi powiedział.

doin_oakenhelm
12-02-2017, 11:36
Rury wychodzące z kotła to 1,5 cala i dopiera za zaworem (też 1,5cala) jest redukcja na miedziane rurki 32mm.

Zwiększyłem temperaturę kotłą na 62* i powrót mam między 42 a 49* więc troche się poprawiło.

Inny hydraulik mi powiedział, że muszę mieć założoną pompkę na powrocie do kotła, dwa nowe czujniki i siłownik na zaworze 4D.
Jeden czujnik pod pompą ustawiony powiedzmy na 55* a drugi czujnik na zasilaniu od kaloryferów ustawiony na 50*. Te czujniki mają sterować siłownikiem tak aby temperatura powrotu była zachowana. Nie wiem na ile to prawdy ale rozmawiałem z nim wczoraj i tak mi powiedział.


JA osobiscie wyznaje zasade, że albo ma się 4d z siłownikiem, albo zawor ten nie ma sensu - wiem siłownik to koszt ale zawór ten ma za zadanie trzymanie zadanej temp - wiec ustawienie go ręcznie nic nie daje - bo ustawisz go do aktualnych warunków panujących na kotle i do przepływów, które za chwilę się zmienią itp itp. więc musiałbyś zamieszkać w kotłowni i pełnić funkcje siłownika.

Co do tych czujników - to masz wszystko zależy od twojego sterownika i od algorytmu wg którego steruje siłownikiem.

U mnie siłownik na 4d działa od temp powrotu i od temp na CO1 (w ustawieniach wybierasz na którym obiegu masz siłownik). Więc muszą być dwa czujniki jeden za zaworem 4d na zasilaniu wybranego obiegu np. CO1 a drugi na powrocie do kotła i tyle więc jeśli twój sterownik działa tak samo a pewnie tak jest to musisz dołożyć czujnik tylko za zaworem 4D.

Co do pompki to wg mnie - na powrocie powinna być dodatkowa pompka, bo w przypadku zamknięcia się siłownika na 0 od temp powrotu w obiegu kotła nie ma żadnej pompki i przepływ wtedy masz tylko i wyłącznie grawitacyjny a na zaworze 4D sa spore opory i raczej słabo to będzie działać po za tym jeśli nie uzyskasz wymaganej temp powrotu (wg ustawień w sterowniku) to siłownik na 4D się nie otworzy czyli kaloryfery i podlogowkę automatycznie masz zimne

plesiu89
17-02-2017, 10:20
Mam małą przeróbkę i dołożoną pompkę na powrocie do kotła i dwa czujniki. Jeden na powrocie a drugi na zasilaniu na kaloryfery. Siłownikiem na zaworze 4d steruje czujnik powrotu gdzie temp zadana jest 50* tak aby zabezpieczyć kocioł a temp zadana na kaloryfery to 40*. Drugi siłownik mam założony na zaworze 3D na podłogówkę, którego steruje czujnik za pompą podłogową i mam go ustawionego na 30*. Dzięki tej przeróbce wreszcie kocioł jest dogrzany i działa tak jak powinien.
Brakuje mi jeszcze tylko siłowników na mieszalniku podłogowym tak aby przymykały się na poszczególnych polach grzewczych więc na jesień założe sobie je i czujniki temp w pokojach :)
Dzięki wielkie za pomoc!