PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki piec wybrac? Tlokowy czy ze ślimakiem?



Pawel.jasik
10-02-2017, 18:44
Witam!

Obecnie poszukuję pieca do domu. Interesuje mnie piec z podajnikiem na paliwa stale (eko-groszek, mial, drewno).
Skupiłem się na dwoch piecach, których producent jest z mojej okolicy PIECBUD.

1. Pierwszy kocioł tłokowy http://www.piecbud.net.pl/produkty1/kotly-c-o/kj-mp2

2. Drugi kocioł ślimakowy http://www.piecbud.net.pl/produkty1/kotly-c-o/kj-g

W rozmowie ze sprzedawcą dowiedziałem się, że przy zakupie pieca tłokowego musi on być 25KW natomiast przy drugim musi to już być 30KW.

Dom nowy 224m2 powierzchni użytkowej, postawiony z suporeksa 25cm, ocieplony styropianem 15cm grafitowym, poddasze docieplone pianką PUR 20cm, na dole będzie ogrzewanie podłogowe na okolo 80m2, góra grzejniki.

Bardzo proszę o waszą opinie na temat wyżej podanych pieców, czy moc podana przez sprzedającego jest wystarczająca, jakie jest wasze zdanie na temat pieców z podajnikiem tlokowym i slimakowym?
Może polecicie jakiś inny ciekawy piec?

Z góry bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Pozdrawiam, Paweł

Maher
10-02-2017, 19:05
Z mocą trochę przesadzili i podejrzewam że potrzebujesz połowę tej mocy, możesz zresztą to sprawdzić tutaj http://cieplowlasciwie.pl/.
Co do podajnika to ślimakowy jest dużo bardziej precyzyjny w podawaniu ekogroszku i będzie zarazem oszczędniejszy.

Pawel.jasik
10-02-2017, 19:22
Dziękuję za odpowiedź.
Z tą mocą też mi sie wydawalo, ze troszke przesadzili (mimo, że sie nie znam). Gdy zobaczyłem ten piec 30KW to jest on naprawdę wielki.
Bardzo ciekawa strona którą podałeś. Muszę ją przeanalizować.
Według cibie lepszym i tanszym w eksploatacji rozwiązaniem bedzie piec z podajnikiem slimakowym tak?

Maher
10-02-2017, 19:34
Tak jak pisałem jest dużo bardziej precyzyjny w podawaniu węgla i przez to lepiej go jest w stanie spalić. Ja palę piecem z podajnikiem ślimakowym cały rok i w lecie grzejąc tylko CWU średnie zużycie na 24h jest w granicach 2-3kg i podejrzewam że tłokowiec nie byłby w stanie takich małych ilości dostarczyć gdzie samo podczymanie bez odbioru CWU to połowę tej wartości. Może tłokowiec lepiej poradziłby sobie w "chrzczonym" ekogroszkiem z kamieniami i innymi przedmiotami zdarzającymi się w zasobniku ale jak bierze się węgiel u sprawdzonym dostawców takie sytuacje się nie zdarzają.

Co do pieca ja mam piec 12KW na 150m2 w miarę dobrze ocieplonego domu (12cm styropianu grafitowego) i piec w największe mrozy nie przekroczył mocy 6KW/24h .

kulibob
11-02-2017, 08:11
Z tego co słyszałem to tłokowce mają problem z pracą na małych mocach. Ja mam dom 150 podłogi ogrzewanej co po odjęciu skosów, klatki schodowej itp daje 116m2 użytkowych mam kociołek podajnikowy 10kW i przez większość dnia stoi w podtrzymaniu a latem tak jak Maher pisze 2-3kg0 .Moje 10 kW jest duzo za duże podejrzewam że u Ciebie na 12kW będzie ok Policz na Ciepłowłaściwe

Pawel.jasik
11-02-2017, 12:12
Dziękuję za Wasze odpowiedzi.
Oto moje wyniki ze strony Ciepłowłaściwe: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/26wp
Może podpowiecie jaki piec Wy byście wybrali w moim przypadku?
Może coś z firmy DEFRO?

Maher
11-02-2017, 13:34
W moim wypadku podstawą było sterowanie przez internet, abym nie musiał przesiadywać w kotłowni tylko popatrzeć na wykresy spalania i raz na jakiś czas nanieść poprawki w ustawieniach jak coś jest nie tak. Druga rzecz to aby sterownik pieca sterował całym ogrzewaniem w domu, aby nie musiałbym latać po różnych zaworach sterownikach w domu i dodatkowo coś przestawiać i kupując kilka lat temu piec najodpowiedniejszym był sterownik ecoal i podejrzewam że dużo w tym czasie się nie zmieniło (są lepsze sterowniki do pieca ale nie sterują całym ogrzewaniem w domu). Defro też ma sterownik od esterownik.pl działający na podobnej zasadzie. Co do pieca to jest podobnie jak z samochodami im lepsze wyposażenie tym piec droższy czyli np. palnik i podajnik żeliwny to cena wyższa itd. Ja kupiłem RBR-a i wykonanie było straszne (kiedyś to ja i inni użytkownicy opisywali razem ze zdjęciami i co coś rozkręcę to wychodzą coraz nowe "kwiatki" ), zobaczę jak z trwałością będzie, ale za to czyszczenie jest proste i szybkie co jest też bardzo ważne. Ostatnio coraz bardziej słyszy się o normach ekologicznych także dobrze wybrać coś z klasy 5 aby się nie okazało że za kilka lat trzeba było go zmieniać.

czp01
11-02-2017, 18:53
Wiadomo - kocioł jakiś ślimak z V klasą i sterowaniem przez internet - aby faktycznie za parę lat pod przymusem nie kupować nowego. Moc to zapewne 12 kw lub 15-17 kw i nic więcej.

Ja też mam kocioł znacznie przewymiarowany to coś o tym wiem :)

karoka65
11-02-2017, 20:34
Odpuść sobie tłoka tyle Ci napiszę a w dodatku takiego wielkiego grzmota bo będziesz jego niewolnikiem oraz tego i innych for.