PDA

Zobacz pełną wersję : Czujni temperatury zaworu 4D , gdzie zamontować?



junks1000
11-02-2017, 09:30
Mam pytanie dotyczące czujnika zaworu, gdzie mam go zamontować? Na rurze idącej z zaworu na grzejniki (nad zaworem) czy bezpośrednio na zaworze mieszającym?

381287

Barliniak
11-02-2017, 09:51
Kabel z zaworu wpinasz w "piec" w listwę przyłączy ,natomiast czujniki temp.na wejściu powrotu do pieca i wyjściu ciepłej wody za pompką . Swoją drogą dlaczego hydraulik Ci tego nie zrobił?

junks1000
11-02-2017, 10:10
Czyli "czujnik zaworu" zamocować nad pompą, która jest nad zaworem (to jest wyjście na grzejniki). Co do hydraulika to temat rzeka :) nie zamontował nawet korka w bojlerze zaślepiającego wyjście cyrkulacji. Ale w gratisie zniszczył kafelki opiłkami metalu podczas docinania czopucha. Taki mi się fachowiec trafił :bash:

Barliniak
11-02-2017, 11:16
Oj napisałem Ci jak u mnie mam zamocowane czujniki temp. a przecież Ty masz mechanicznie ustawiany ten zawór.Czyli jak ustawisz tak już będzie i do tego nie trzeba czujnika aby tym sterować .U mnie piec wysyła sygnał elektryczny do siłownika tego zaworu także luknij do instrukcji jeśli nie masz można ściągnąć z neta file:///C:/Users/User/Downloads/instrukcja-rozszerzona-4-drogowe-zawory-mieszajace-arv-95401100011.pdf

gersik
12-02-2017, 10:49
Chyba coś nie tak. Pierwsza pompa od prawej to podłogówka, Środkowa bojler a lewa grzejniki? Podłogówka powinna być wpięta za zaworem 4d. Powrót z zaworu 4d do kotła powinien być takiej średnicy jak zasilanie do zaworu. Układ zamknięty? A gdzie wężownica schładzająca z zaworem?

junks1000
13-02-2017, 07:29
Chyba coś nie tak. Pierwsza pompa od prawej to podłogówka, Środkowa bojler a lewa grzejniki? Podłogówka powinna być wpięta za zaworem 4d. Powrót z zaworu 4d do kotła powinien być takiej średnicy jak zasilanie do zaworu. Układ zamknięty? A gdzie wężownica schładzająca z zaworem?

No to dałeś mi do myślenia. Kocioł zamontowany w układzie otwartym. Słabo to widać ale za manometrem idzie rurka do naczynia wzbiorczego. Pompy tak jak napisałeś patrząc od prawej strony: podłogówka, bojler i grzejniki. Zawór bezpieczeństwa zamontowany na dole kotła (króciec do spuszczania wody z instalacji). Powrót z podłogówki jest połączony z powrotem grzejników i wchodzi do zaworu 4D z lewej strony - mam nadzieję, że tak ma być. Na tym zdjęciu może to lepiej widać
381474

gersik
13-02-2017, 07:57
Czyli tak. Trzy podstawowe błędy.
1. Brak rury bezpieczeństwa.
2. Pompa od ogrzewania podłogowego ma być za zaworem 4d.
3. powrót z podłogówki ma być tylko z powrotu podłogówki.

junks1000
13-02-2017, 08:13
No to super :eek:. Ciekawe jak będzie z grzejnikami po uruchomieniu. Obecnie działa tylko podłogówka (budynek jest pusty) a co tego mam pewne wątpliwości. Zasilanie grzejników dochodzi do pionowej rury której średnica się zmienia. Czy przy takim podłączeniu gorąca woda nie będzie "wybierała" drogi do góry? I Jeszcze jedno, na poddaszu mam zamontowany w skrzynce rozdzielacz od podłogówki (5 obiegów) do zasilania grzejników - czy to jakiś problem?

381480

gersik
13-02-2017, 08:59
Grzejniki mogą być z rozdzielacza a przepływ w grzejnikach wyregulujesz na zaworach grzejnikowych.. O to bym się nie martwił. Najgorszy jest brak rury bezpieczeństwa i złe zamontowanie obiegu podłogówki. ochrona powrotu nie będzie działać bo powrót z zaworu 4d jest za mały. Chyba że dołoży następną pompę na obieg kotłowy.
Powinieneś też mieć termometry za pompami abyś mógł monitorować temperaturę na poszczególne obiegi oraz termometr na powrocie do kotła. Masz kocioł z podajnikiem i w instrukcji powinieneś mieć określoną temperaturę powrotu.

junks1000
13-02-2017, 12:22
Zrobiłem dodatkowe zdjęcie na którym widać jak wygląda rura powrotu. Przed kotłem jest wpięty powrót z bojlera. Cały obieg zasilający bojler omija zawór 4d. Rura od manometru idzie do naczynia wzbiorczego na strychu. Na zdjęciu z zaworem widać jak jest podłączona podłogówka (niebieskie rurki z lewej strony).

Jest bardzo źle czy "jakoś to będzie" :confused: ??

381504381505381506

gersik
13-02-2017, 14:11
Teraz wiemy więcej. Naczynie może zostać tak podpięte. Obieg do bojlera też, ale obieg podłogówki bym przerobił i powrót z zaworu 4d do kotła.

doin_oakenhelm
14-02-2017, 05:44
Czyli tak. Trzy podstawowe błędy.
1. Brak rury bezpieczeństwa.
2. Pompa od ogrzewania podłogowego ma być za zaworem 4d.
3. powrót z podłogówki ma być tylko z powrotu podłogówki.

2? Nie wiem dlaczego twierdzisz ze pompa od podlogowki powinna byc za 4d? Pompa z podlogowki jest za 3d czy wynalazkiem tego typu z tego co widze ?
4D będzie regulować temp grzejniki/ochrona powrotu a 3D temp na podlogowke.

Jeśli, źle mówie to mnie popraw, ale uzasadnij swoja teorie, żeby nie narażać kolegi na niepotrzebne przeróbkowe koszta.

Co do braku pompy na powrocie kotła zdecydowanie się zgodzę zdecydowanie lepiej będzie jeśli ona się tam pojawi tym bardziej, że powrót jest o małej średnicy.

gersik
14-02-2017, 08:51
Ilość czynnika wpływającego do zaworu 4d musi byc taka sama jak ilość wypływająca z tego zaworu. Nie może być takiej sytuacji aby do obiegu grzewczego była brana woda przed zaworem 4d a powrót był do zaworu 4d. Poza tym jeśli obieg ogrzewania podłogowego jest podpięty przed zaworem 4d to jego powrót obniża niesamowicie temperaturę czynnika grzewczego powracającą do kotła. Co w przypadku gdy załączy się sama pompa od ogrzewania podłogowego? Jak będzie wówczas temperatura powrotu do kotła? 20 oC ?

doin_oakenhelm
14-02-2017, 09:14
Ilość czynnika wpływającego do zaworu 4d musi byc taka sama jak ilość wypływająca z tego zaworu. Nie może być takiej sytuacji aby do obiegu grzewczego była brana woda przed zaworem 4d a powrót był do zaworu 4d. Poza tym jeśli obieg ogrzewania podłogowego jest podpięty przed zaworem 4d to jego powrót obniża niesamowicie temperaturę czynnika grzewczego powracającą do kotła. Co w przypadku gdy załączy się sama pompa od ogrzewania podłogowego? Jak będzie wówczas temperatura powrotu do kotła? 20 oC ?


Dlatego zawor 4d powinien miec silownik i w takim przypadku o ktorym mowisz czyli tylko podlogowka - silownik sie zamyka i cale zasilanie z kotla idzie na powrot i mimo niskiego powrotu z podlogowki powrot kotla jest na poziomie >50 przy zasialniu ok 65.

Reszta obstawiam ze zgodnie z dtr kociol powinjen pracowac na temp zasilania >60 a powrot miec >50.

gersik
14-02-2017, 09:22
Siłownik na zaworze 4d w tym przypadku nic nie pomoże, Jak dasz ochronę powrotu to na grzejniki będzie za mało, a jeśli ustawisz temp. na grzejniki to powrót będzie za niski. Jaka musi być temperatura powrotu z grzejników poprzez zawór 4d aby po zmieszaniu z powrotem z podłogówki była wartość min. 50oC ?